Φιναστερίδη και αιμοδοσία

Καλησπερίζω το φόρουμ, ξέρω ότι έχουν γίνει παλιότερα κουβέντες γύρω από αυτό, ωστόσο απάντηση σχετικά με το ερώτημα μου δεν κατάφερα να βρω. Είμαι χρήστης φιναστερίδης 13 μήνες τώρα ( φτιαγμένες κάψουλες απο προσκαρ 1 mg/ημέρα), χωρίς να εχω δει τρελό growth η αλήθεια είναι, ωστόσο πιστεύω σίγουρα βοήθησε στην σταθεροποίηση της κατάστασης μου. Με δεδομένο ότι είναι το καλύτερο όπλο στην φαρέτρα μας, σκοπεύω να το χρησιμοποιώ εφ ορου ζωής. Ωστόσο, είμαι εθελοντής αιμοδότης και πλέον εχω σταματήσει να προσφέρω αίμα λόγω της θεραπείας.
Βάση των ιατρικών δεδομένων, θα πρέπει να απέχω 30 ημέρες απο το φάρμακο , ωστε να μπορώ να δώσω και πάλι αίμα.
Και εδώ έρχεται το μεγάλο ερώτημα μου και χρειάζομαι την βοήθεια σας, θα με πηγαίνει πολύ πίσω οσο αφορά την τριχόπτωση, το να κάνω ένα διάλλειμα 30 ημερών, μια φορά τον χρόνο?

Υπάρχει καποιος με παρόμοια εμπειριά?


Ευχαριστω!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stradlin

Member
Καλησπερίζω το φόρουμ, ξέρω ότι έχουν γίνει παλιότερα κουβέντες γύρω από αυτό, ωστόσο απάντηση σχετικά με το ερώτημα μου δεν κατάφερα να βρω. Είμαι χρήστης φιναστερίδης 13 μήνες τώρα ( φτιαγμένες κάψουλες απο προσκαρ 1 mg/ημέρα), χωρίς να εχω δει τρελό growth η αλήθεια είναι, ωστόσο πιστεύω σίγουρα βοήθησε στην σταθεροποίηση της κατάστασης μου. Με δεδομένο ότι είναι το καλύτερο όπλο στην φαρέτρα μας, σκοπεύω να το χρησιμοποιώ εφ ορου ζωής. Ωστόσο, είμαι εθελοντής αιμοδότης και πλέον εχω σταματήσει να προσφέρω αίμα λόγω της θεραπείας.
Βάση των ιατρικών δεδομένων, θα πρέπει να απέχω 30 ημέρες απο το φάρμακο , ωστε να μπορώ να δώσω και πάλι αίμα.
Και εδώ έρχεται το μεγάλο ερώτημα μου και χρειάζομαι την βοήθεια σας, θα με πηγαίνει πολύ πίσω οσο αφορά την τριχόπτωση, το να κάνω ένα διάλλειμα 30 ημερών, μια φορά τον χρόνο?

Υπάρχει καποιος με παρόμοια εμπειριά?


Ευχαριστω!
Δεν πιστεύω ότι "θα χάσεις το τραίνο" με ένα μήνα off κάθε 12. Μάλιστα ορισμένοι προτείνουν το διάλλειμα αυτό σε όσους θέλουν να καθαρίσουν από τη φίνα:
 

Gianney

Well-Known Member
Δεν πιστεύω ότι "θα χάσεις το τραίνο" με ένα μήνα off κάθε 12. Μάλιστα ορισμένοι προτείνουν το διάλλειμα αυτό σε όσους θέλουν να καθαρίσουν από τη φίνα:
Έτσι ακριβώς πολύ λένε για διάλειμμα 15 ημερών η ενός μήνα ώστε να μειωθεί το build up που οδηγεί ίσως σε πιθανές παρενέργειες
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Οχι.
βασει βιβλιογραφιας πρεπει να εχεις σταματησει για 6 μήνες.
Μπορεις ΙΣΩΣ να μιλησεις με τον υπευθυνο στην αιμοδοσια μηπως γινεται το αιμα σου να διδεται ΜΟΝΟ σε ανδρες.
Ολα τα υπολοιπα που γραφνται δεν ισχυουν
 

Stradlin

Member
Δεν πιστεύω ότι "θα χάσεις το τραίνο" με ένα μήνα off κάθε 12. Μάλιστα ορισμένοι προτείνουν το διάλλειμα αυτό σε όσους θέλουν να καθαρίσουν από τη φίνα:
Να διευκρινίσω ότι αναφερόμουν στο "τρένο" της τριχόπτωσης και όχι στους κινδύνους που εγκυμονεί η αιμοδοσία. Ιατρού παρόντος βέβαια η δική μου άποψη κάπου περισσεύει ούτως ή άλλως.
 

Kostas97

Well-Known Member
Στις αιμοδοσιες αν εχεις απο μηνα και πανω απο την τελευταια φορα, σου παιρνουν. Δεν ξερω αν αλλαξε κατι τελευταια.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, σε μια έρευνα που έκανα στην ελληνική και αλλά και κυρπιακη εταιρεία μεταγγισειοθεραπειας βρήκα τα παρακάτω, και οι 2 δινουν οδηγιες για αποχη 4 εβδομαδων απο την φιναστεριδη και 6 μηνων απο την ντουντα. Δεν ξερω αν ο κυριος @Anastasakis Hair Clinic γνωριζει κατι διαφορετικο πανω σε αυτο.
 

Συνημμένα

  • 6B4DBF9C-A9B2-4F2C-BF48-1178BB9F597E.png
    6B4DBF9C-A9B2-4F2C-BF48-1178BB9F597E.png
    619.7 KB · Προβολές: 100
  • A9786778-72AC-4506-A816-2F66DFE4BCCB.png
    A9786778-72AC-4506-A816-2F66DFE4BCCB.png
    489.5 KB · Προβολές: 101

dim d

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, σε μια έρευνα που έκανα στην ελληνική και αλλά και κυρπιακη εταιρεία μεταγγισειοθεραπειας βρήκα τα παρακάτω, και οι 2 δινουν οδηγιες για αποχη 4 εβδομαδων απο την φιναστεριδη και 6 μηνων απο την ντουντα. Δεν ξερω αν ο κυριος @Anastasakis Hair Clinic γνωριζει κατι διαφορετικο πανω σε αυτο.
ακριβως ετσι ειναι, η ντουντα μενει πολυ περισσοτερο στους ιστους
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπερίζω το φόρουμ, ξέρω ότι έχουν γίνει παλιότερα κουβέντες γύρω από αυτό, ωστόσο απάντηση σχετικά με το ερώτημα μου δεν κατάφερα να βρω. Είμαι χρήστης φιναστερίδης 13 μήνες τώρα ( φτιαγμένες κάψουλες απο προσκαρ 1 mg/ημέρα), χωρίς να εχω δει τρελό growth η αλήθεια είναι, ωστόσο πιστεύω σίγουρα βοήθησε στην σταθεροποίηση της κατάστασης μου. Με δεδομένο ότι είναι το καλύτερο όπλο στην φαρέτρα μας, σκοπεύω να το χρησιμοποιώ εφ ορου ζωής. Ωστόσο, είμαι εθελοντής αιμοδότης και πλέον εχω σταματήσει να προσφέρω αίμα λόγω της θεραπείας.
Βάση των ιατρικών δεδομένων, θα πρέπει να απέχω 30 ημέρες απο το φάρμακο , ωστε να μπορώ να δώσω και πάλι αίμα.
Και εδώ έρχεται το μεγάλο ερώτημα μου και χρειάζομαι την βοήθεια σας, θα με πηγαίνει πολύ πίσω οσο αφορά την τριχόπτωση, το να κάνω ένα διάλλειμα 30 ημερών, μια φορά τον χρόνο?

Υπάρχει καποιος με παρόμοια εμπειριά?


Ευχαριστω!
Είμαι αιμοδότης απο το 1989, για αιμοδοσία τουλάχιστον 90 ημέρες, μην το σκεφτείς καν νωρίτερα. Και οπωσδήποτε να το πείς στην υπεύθυνη οτι έπαιρνες. Οι συνέπειες εαν γίνει κάτι στραβό είναι πολύ σοβαρές για γυναίκα με αρσενικό έμβρυο κάτι που σίγουρα ξεπερνάει την διάθεση σου να προσφέρεις το αίμα σου για να βοηθήσεις. Φαντάζομαι για αυτό είσαι αιμοδότης, για να βοηθήσεις.
 
Είμαι αιμοδότης απο το 1989, για αιμοδοσία τουλάχιστον 90 ημέρες, μην το σκεφτείς καν νωρίτερα. Και οπωσδήποτε να το πείς στην υπεύθυνη οτι έπαιρνες. Οι συνέπειες εαν γίνει κάτι στραβό είναι πολύ σοβαρές για γυναίκα με αρσενικό έμβρυο κάτι που σίγουρα ξεπερνάει την διάθεση σου να προσφέρεις το αίμα σου για να βοηθήσεις. Φαντάζομαι για αυτό είσαι αιμοδότης, για να βοηθήσεις.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ναι προφανώς είμαι αιμοδότης για να βοηθώ τους συνανθρώπους μου, αυτό είναι και το μοναδικό μου κίνητρο. Δεν αμφισβητώ την γνώση και εμπειρία σου, ωστόσο μπορείς να μου πεις γιατι στην ελληνική και αλλά και κυρπιακη εταιρεία μεταγγισειοθεραπειας κάνουν λογο για αποχή 30 ημερών? όπως εχω επισυνάψει και πιο πάνω?ευχαριστώ
 

dim d

Well-Known Member
νομιζω οτι επειδη η φινα σε τεραστιο βαθμο εχει αποχωρησει απο τους ιστους στο μηνα, θεωρουν ασφαλες αυτο το διαστημα. Για μενα που ειμαι σε ντουντα, νομιζω οτι θελει τουλ 3 μηνες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
νομιζω οτι επειδη η φινα σε τεραστιο βαθμο εχει αποχωρησει απο τους ιστους στο μηνα, θεωρουν ασφαλες αυτο το διαστημα. Για μενα που ειμαι σε ντουντα, νομιζω οτι θελει τουλ 3 μηνες.
Dim
Πως είναι η ντούντα?
Έχεις δει διαφορά?
Πόσο καιρό την παίρνεις?
 

dim d

Well-Known Member
Dim
Πως είναι η ντούντα?
Έχεις δει διαφορά?
Πόσο καιρό την παίρνεις?
καλα ολα παιρνω μερα παρα μερα...επαιρνα ενα διαστημα φινα με ντουντα κι ειπα να δω πως ειναι απο μονη της εδω κιι περιπου δυο μηνες. Λιγο καλυτερα απο επανεκφυση σιγουρα καμια υποχωρηση περαιτερω.
 

vlafo

Well-Known Member
καλα ολα παιρνω μερα παρα μερα...επαιρνα ενα διαστημα φινα με ντουντα κι ειπα να δω πως ειναι απο μονη της εδω κιι περιπου δυο μηνες. Λιγο καλυτερα απο επανεκφυση σιγουρα καμια υποχωρηση περαιτερω.
Φίνα με ντούντα θανατηφόρο κοκτέιλ.
Δεν χρειάζεται,ντούντα μόνη της είναι αρκετά ισχυρή.
Επανέκφυση όμως δεν είδες κάτι σημαντικό έτσι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ναι προφανώς είμαι αιμοδότης για να βοηθώ τους συνανθρώπους μου, αυτό είναι και το μοναδικό μου κίνητρο. Δεν αμφισβητώ την γνώση και εμπειρία σου, ωστόσο μπορείς να μου πεις γιατι στην ελληνική και αλλά και κυρπιακη εταιρεία μεταγγισειοθεραπειας κάνουν λογο για αποχή 30 ημερών? όπως εχω επισυνάψει και πιο πάνω?ευχαριστώ
Απο την ανάγνωση μου γνωρίζω οτι η φίνα έχει παραμονή στο σώμα 24 μέρες και στο αίμα 7-8 (οπότε αν ήταν αντιβίωση δεν θα είχαμε θέμα) και το πιο σημαντικό είναι οτι συσωρεύεται στο σώμα με τον καιρό (για αυτό κάνουν διακοπή 30 μέρες 2 φορές τον χρόνο οι χρόνιοι χρήστες) και το παραμικρό ίχνος της ουσίας έχει εξαφανιστεί σε 90 μέρες.
Τώρα ως αιμοδότες που είναι σπάνιο είδος στην κοινωνία μας με υψηλή συνείδηση, φαντάσου να έχεις τέτοια πιθανότητα αντί να βοηθήσεις να δημιουργήσεις έστω και το παραμικρό πρόβλημα. Λές 90 και δεν κοιτάς πίσω για να είσαι ήσυχος!
 
Τελευταία επεξεργασία:

dim d

Well-Known Member
Φίνα με ντούντα θανατηφόρο κοκτέιλ.
Δεν χρειάζεται ντούντα μόνη της είναι αρκετά ισχυρή.
Επανέκφυση όμως δεν είδες κάτι σημαντικό έτσι?
ηθελα μια πιο ηπια εισαγωγη..επανεκφυση θα ελεγα οτι με τον συδυασμο κι των δυο οχι κι πολυ σεντινκ. Με μονο ντουντα κι με 3 συνηθως χαπια την βδομαδα νομιζω οτι εχει βοηθησει λιγο το κραουν.
 

vlafo

Well-Known Member
ηθελα μια πιο ηπια εισαγωγη..επανεκφυση θα ελεγα οτι με τον συδυασμο κι των δυο οχι κι πολυ σεντινκ. Με μονο ντουντα κι με 3 συνηθως χαπια την βδομαδα νομιζω οτι εχει βοηθησει λιγο το κραουν.
Οπότε ουσιαστικά φρέναρε την τριχόπτωση αυτό είναι όλο.
 

dim d

Well-Known Member
Οπότε ουσιαστικά φρέναρε την τριχόπτωση αυτό είναι όλο.
γνκ βλεπεις μια ζωντανια κι σιγουρα βοηθα την παχυνση της τριχας αλλα μετα απο ενα σημειο δεν μπορεις να περιμενεις θαυματα. Σιγουρα το να κρατησει δοτρια, χερλαιν, κι γεφυρες ειναι το ζητουμενο για μενα. Αλλο να θες 2000 στο κραουν αλλο 3000.
 

vag25

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, σε μια έρευνα που έκανα στην ελληνική και αλλά και κυρπιακη εταιρεία μεταγγισειοθεραπειας βρήκα τα παρακάτω, και οι 2 δινουν οδηγιες για αποχη 4 εβδομαδων απο την φιναστεριδη και 6 μηνων απο την ντουντα. Δεν ξερω αν ο κυριος @Anastasakis Hair Clinic γνωριζει κατι διαφορετικο πανω σε αυτο.
Οποτε ενας μηνας ειναι καλα φανταζομαι διακοπης και οταν θες να κανεις παιδι. Και εκει δεν ειναι οτι δινεις αιμα....
Αν για το αιμα ειναι ενας μηνας, ακουγονται υπερβολικοι οι 6 μηνες για σπερμα.
Εντελως μπακαλιστικα βεβαια. Μπορει να υπαρχει κατι που δεν το καταλαβαινω. Ισως ο γιατρος
Anastasakis Hair Clinic εχει να προσθεσει κατι εδω.
 

vag25

Well-Known Member
ηθελα μια πιο ηπια εισαγωγη..επανεκφυση θα ελεγα οτι με τον συδυασμο κι των δυο οχι κι πολυ σεντινκ. Με μονο ντουντα κι με 3 συνηθως χαπια την βδομαδα νομιζω οτι εχει βοηθησει λιγο το κραουν.
οποτε εισαι low dose duta χωρις παρενεργειες?
 
Μπλουζα