Φίνα-Μεταμόσχευση

krhtikos21

Member
έχουμε όλοι δει κατα καιρούς πολύ επιτυχημένες επεμβάσεις εδώ μέσα.
σχεδόν οι περισσότεροι από αυτούς όπως και πολλές κλινικές μετά την μεταμόσχευση συνιστούν φίνα.Είναι το κλειδί για μία επιτυχημένη μεταμόσχευση η φιναστερίδη?Ποια είναι η άποψη σας?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Κατι που θα θελα να ρωτησω και εγω.
Εαν δεν περνεις τιπ απο αγωγες πχ.rogain και φινα.επηρεαζει στα μεταμοσχευμενα ηδη μαλλια?Δηλαδη κινδυνευουν να πεσουν και αυτα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα?Η επηρεαζει μονο στα μαμα Μαλλια?
 

prowler3

Member
Πολύ καλό θέμα. Θα βοηθούσε η εμπειρία των παιδιών που έχουν κάνει ήδη μ/μ.
Επίσης μια αναφορά στις θεραπείες που ακολουθούν μετά τη μ/μ θα ήταν πολύ χρήσιμη.
 

krhtikos21

Member
για μένα είναι πολύ σημαντικό θέμα και καλό θα ταν οι μεγαλυτεροι με την εμπειρία τους να τοποθετηθούν.Πρέπει να γίνει σαφές κατά πόσο εξαρτάται η επιτυχία της μεταμόσχευσης από την αυτή καθεαυτην την διαδικασία ή από την φαρμακευτική χορήγηση όπου λίγο πολύ όλοι την σταματάνε σε βάθος χρόνου λόγω παρενεργειών με μη αντιστρέψιμα αποτελέσματα τόσο για τα μαλλιά(μεταμοσχευμένα??) όσο και για το σώμα.
 

Flosk

Well-Known Member
Εγω παιδιά 2 χρόνια μετα την μμ μου έχω βάλει για 2 -3 εβδομάδες μόνο minox και τη σταμάτησα και ποτε μα ποτε φίνα!
Σίγουρα βοηθάνε τα φάρμακα τα μαλλιά αλλα πιστεύω πως δεν εξαρτάται η επιβίωση των μμ απο αυτά!
 

krhtikos21

Member
Flosk είπε:
Εγω παιδιά 2 χρόνια μετα την μμ μου έχω βάλει για 2 -3 εβδομάδες μόνο minox και τη σταμάτησα και ποτε μα ποτε φίνα!
Σίγουρα βοηθάνε τα φάρμακα τα μαλλιά αλλα πιστεύω πως δεν εξαρτάται η επιβίωση των μμ απο αυτά!

εκεί ακριβώς θέλω να εστιάσω και εγώ!! αν τα μεταμοσχευμένα και η ανάπτυξη-επιβίωση τους εξαρτάται από φίνα, ή έστω σε κάποιο βαθμό
 

gianniskritikos2

Active Member
εγω πιστευω οτι δεν εχει καμια σχεση.. τα τριχουλακια που μεταφερθηκαν δεν εχουν προβλημα στην δυτ αρα δεν ειπαρχει λογος να ριξεις την δυτ σου για τα μεταμοσχευμενα τωρα αν τα υπολιπα μαλλια που ειναι αναμεσα στα μεταμοσχευμενα αρχισουν να πευτουν γιατι εχουν ευεσθησια στην δυτ ειναι αλλο θεμα αλλα οχι τα μεταμοσχευμενα εγω μετα απο μεταμοσχευση θα βαζα μονο μινοχ συντηριτικα οχι καθε μερα
 
Flosk είπε:
Εγω παιδιά 2 χρόνια μετα την μμ μου έχω βάλει για 2 -3 εβδομάδες μόνο minox και τη σταμάτησα και ποτε μα ποτε φίνα!
Σίγουρα βοηθάνε τα φάρμακα τα μαλλιά αλλα πιστεύω πως δεν εξαρτάται η επιβίωση των μμ απο αυτά!

flosk,εσυ πιστευεις.. αν καποιος πχ,εχει πολυ καλη δοτρια,και μπορει να βγαλει μεγαλο αριθμο... μπορει με 2 πχ μ/μ να εχει φοβερο αποτελεσμα χωρις φινα κλπ?
 

dk1984

Member
gianniskritikos2 είπε:
εγω πιστευω οτι δεν εχει καμια σχεση.. τα τριχουλακια που μεταφερθηκαν δεν εχουν προβλημα στην δυτ αρα δεν ειπαρχει λογος να ριξεις την δυτ σου για τα μεταμοσχευμενα τωρα αν τα υπολιπα μαλλια που ειναι αναμεσα στα μεταμοσχευμενα αρχισουν να πευτουν γιατι εχουν ευεσθησια στην δυτ ειναι αλλο θεμα αλλα οχι τα μεταμοσχευμενα εγω μετα απο μεταμοσχευση θα βαζα μονο μινοχ συντηριτικα οχι καθε μερα

και τα μεταμοσχευμενα μπορει να εχουν θεμα με την dht η δοτρια δεν μενει ανεπαφη αραιωνει με τα χρονια αν ειναι να γινεις νοργουντ 5 και πανω αργα η γρηγορα θα χασεις και αυτα που εβαλες
 
dk1984 είπε:
gianniskritikos2 είπε:
εγω πιστευω οτι δεν εχει καμια σχεση.. τα τριχουλακια που μεταφερθηκαν δεν εχουν προβλημα στην δυτ αρα δεν ειπαρχει λογος να ριξεις την δυτ σου για τα μεταμοσχευμενα τωρα αν τα υπολιπα μαλλια που ειναι αναμεσα στα μεταμοσχευμενα αρχισουν να πευτουν γιατι εχουν ευεσθησια στην δυτ ειναι αλλο θεμα αλλα οχι τα μεταμοσχευμενα εγω μετα απο μεταμοσχευση θα βαζα μονο μινοχ συντηριτικα οχι καθε μερα

και τα μεταμοσχευμενα μπορει να εχουν θεμα με την dht η δοτρια δεν μενει ανεπαφη αραιωνει με τα χρονια αν ειναι να γινεις νοργουντ 5 και πανω αργα η γρηγορα θα χασεις και αυτα που εβαλες

μπα οχι παντα.. εμενα και ο πατερας μου αλλα και ο παππους μου (ο πατερας του ,απο τη μανα μου δεν υπαρχει προβλημα) ... που πεθανε 90 η δοτρια δεν ειχε χασει καθολου... πιστευω πρεπει να ειναι αρκετα επιθετικη για να χασεις εκει
 

dk1984

Member
giannaras13 είπε:
dk1984 είπε:
gianniskritikos2 είπε:
εγω πιστευω οτι δεν εχει καμια σχεση.. τα τριχουλακια που μεταφερθηκαν δεν εχουν προβλημα στην δυτ αρα δεν ειπαρχει λογος να ριξεις την δυτ σου για τα μεταμοσχευμενα τωρα αν τα υπολιπα μαλλια που ειναι αναμεσα στα μεταμοσχευμενα αρχισουν να πευτουν γιατι εχουν ευεσθησια στην δυτ ειναι αλλο θεμα αλλα οχι τα μεταμοσχευμενα εγω μετα απο μεταμοσχευση θα βαζα μονο μινοχ συντηριτικα οχι καθε μερα

και τα μεταμοσχευμενα μπορει να εχουν θεμα με την dht η δοτρια δεν μενει ανεπαφη αραιωνει με τα χρονια αν ειναι να γινεις νοργουντ 5 και πανω αργα η γρηγορα θα χασεις και αυτα που εβαλες

μπα οχι παντα.. εμενα και ο πατερας μου αλλα και ο παππους μου (ο πατερας του ,απο τη μανα μου δεν υπαρχει προβλημα) ... που πεθανε 90 η δοτρια δεν ειχε χασει καθολου... πιστευω πρεπει να ειναι αρκετα επιθετικη για να χασεις εκει

εμενα ηταν καποιοι αμα τους ρωτησεις θα δεις οτι η δοτρια τους δεν ειναι ιδια με αυτη που ειχαν στα 18 σε σχεση με τωρα που ειναι 30 και 40 χρονων.(δε μιλαω γι αυτους που παιρνουν ντουτα και φινα )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dk1984 είπε:
giannaras13 είπε:
dk1984 είπε:
gianniskritikos2 είπε:
εγω πιστευω οτι δεν εχει καμια σχεση.. τα τριχουλακια που μεταφερθηκαν δεν εχουν προβλημα στην δυτ αρα δεν ειπαρχει λογος να ριξεις την δυτ σου για τα μεταμοσχευμενα τωρα αν τα υπολιπα μαλλια που ειναι αναμεσα στα μεταμοσχευμενα αρχισουν να πευτουν γιατι εχουν ευεσθησια στην δυτ ειναι αλλο θεμα αλλα οχι τα μεταμοσχευμενα εγω μετα απο μεταμοσχευση θα βαζα μονο μινοχ συντηριτικα οχι καθε μερα

και τα μεταμοσχευμενα μπορει να εχουν θεμα με την dht η δοτρια δεν μενει ανεπαφη αραιωνει με τα χρονια αν ειναι να γινεις νοργουντ 5 και πανω αργα η γρηγορα θα χασεις και αυτα που εβαλες

μπα οχι παντα.. εμενα και ο πατερας μου αλλα και ο παππους μου (ο πατερας του ,απο τη μανα μου δεν υπαρχει προβλημα) ... που πεθανε 90 η δοτρια δεν ειχε χασει καθολου... πιστευω πρεπει να ειναι αρκετα επιθετικη για να χασεις εκει

εμενα ηταν καποιοι αμα τους ρωτησεις θα δεις οτι η δοτρια τους δεν ειναι ιδια με αυτη που ειχαν στα 18 σε σχεση με τωρα που ειναι 30 και 40 χρονων.(δε μιλαω γι αυτους που παιρνουν ντουτα και φινα )

δεν ξερω τι να σου πω... καθε ανθρωπος διαφορετικες γονιδιακες πληροφοριες τι ψαχνουμε να βρουμε!
 

gianniskritikos2

Active Member
δεν χανεις στην δοτρια ρε.. μην τρελαθουμε δες και τον brad pitt δεν εχει ευσθησια και εχει ποιο πυκνο μαλλι απο 12χρονο.... ειναι αμα ειναι ανα τους βαραει η δυτ αμα οχι δεν πευτουν τα πλαγια δεν τα χτυπαει αν αραιωσαν ειανι απο αλλο λογο οχι απο δυτ
 

krhtikos21

Member
πολύ δύσκολα αν όχι απίθανο να χάσει κάποιος από την δότρια του όσο και να φτάσει.εγώ παρατηρώ και καραφλούς μεγάλους που είναι norwood 5-6 και η δότρια είναι τέλεια.ότι δότρια έχεις μικρός κατα πάσα πιθανότητα θα έχεις και μεγάλος.δεν υπάρχει λόγος να επηρεαστεί η πυκνότητα της
 
krhtikos21 είπε:
πολύ δύσκολα αν όχι απίθανο να χάσει κάποιος από την δότρια του όσο και να φτάσει.εγώ παρατηρώ και καραφλούς μεγάλους που είναι norwood 5-6 και η δότρια είναι τέλεια.ότι δότρια έχεις μικρός κατα πάσα πιθανότητα θα έχεις και μεγάλος.δεν υπάρχει λόγος να επηρεαστεί η πυκνότητα της

ναι... μακαρι να εχουμε καλη δοτρια τουλαχιστον αμα μαζεψουμε χρηματα να κανουμε μια καλη ανακατανομη τριχων :p
 

krhtikos21

Member
giannaras13 είπε:
krhtikos21 είπε:
πολύ δύσκολα αν όχι απίθανο να χάσει κάποιος από την δότρια του όσο και να φτάσει.εγώ παρατηρώ και καραφλούς μεγάλους που είναι norwood 5-6 και η δότρια είναι τέλεια.ότι δότρια έχεις μικρός κατα πάσα πιθανότητα θα έχεις και μεγάλος.δεν υπάρχει λόγος να επηρεαστεί η πυκνότητα της

ναι... μακαρι να εχουμε καλη δοτρια τουλαχιστον αμα μαζεψουμε χρηματα να κανουμε μια καλη ανακατανομη τριχων :p

το πιο σημαντικό είναι να μας μείνουν ψηλά τα πλάγια και πίσω.τότε ναι με μια καλή δότρια και καλό γιατρό κάνεις παπάδες και χωρίς φίνα πιστεύω.
 
krhtikos21 είπε:
giannaras13 είπε:
krhtikos21 είπε:
πολύ δύσκολα αν όχι απίθανο να χάσει κάποιος από την δότρια του όσο και να φτάσει.εγώ παρατηρώ και καραφλούς μεγάλους που είναι norwood 5-6 και η δότρια είναι τέλεια.ότι δότρια έχεις μικρός κατα πάσα πιθανότητα θα έχεις και μεγάλος.δεν υπάρχει λόγος να επηρεαστεί η πυκνότητα της

ναι... μακαρι να εχουμε καλη δοτρια τουλαχιστον αμα μαζεψουμε χρηματα να κανουμε μια καλη ανακατανομη τριχων :p

το πιο σημαντικό είναι να μας μείνουν ψηλά τα πλάγια και πίσω.τότε ναι με μια καλή δότρια και καλό γιατρό κάνεις παπάδες και χωρίς φίνα πιστεύω.
τι διαολο ρε κρητικε λες να καταντησουμε χειροτερα απο παππου και πατερα! ? ? τα εχουν μεχρι ψηλα τα πλαγια.. κυριως μπροστα εχασαν.. μπιφτεκι ειναι πολυ μικρο.. :s αντι να μοιασω στον αλλο παππου και τους θειους μου να παρω το μαυρο το κατσαρο,που δεν εχιε κανενα προβημα ,πηρα το αλλο :p :p
 

krhtikos21

Member
εμένα ούτε παππούς ούτε πατέρας έχουνε.ο μόνος που έχει στο σόι καράφλα είναι ένας αδερφος της γιαγιάς μου.κανείς άλλος.και εγώ ως τυχερός από κει πήρα μάλλον.
 
krhtikos21 είπε:
εμένα ούτε παππούς ούτε πατέρας έχουνε.ο μόνος που έχει στο σόι καράφλα είναι ένας αδερφος της γιαγιάς μου.κανείς άλλος.και εγώ ως τυχερός από κει πήρα μάλλον.

εσυ εισαι πολυ πιο "τυχερος" :s
 

n094

Active Member
Γενικα αν τα μοσχευματα τα εχεις παρει απο την ασφαλη ζωνη της δοτριας κ να μην παρεις φινα αυτα θα παραμεινουν κ θα κανουν τους κυκλους τους κανονικα.
 
Μπλουζα