ΦΙΝΑ ..ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΟΣΗ.

vag25

Well-Known Member
Δεν ειναι κακη ιδεα να ξεκινησεις απο πολυ μικρες δοσολογιες πχ 0.25. Δινεις στον οργανισμο σου τη δυνατοτητα της σταδιακης συνηθειας.
Το θεμα ειναι αν με 0.25 και 0.5 γινεται η δουλεια. Επισης εχει διαφορα το 7*0.5mg από το 3*1mg. Γενικα δεν υπαρχει golden standard, ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.
το 0.25 x 7 βγαινει 1.75mg την εβδομαδα.
Παραπανω εχω βαλει εικονες και βιντεο απο εναν που επαιρνε 2mg την εβδομαδα και τον βοηθησε (μπροστα ειδικα). Οποτε αν καποιος θελει να δοκιμασει γιατι να μην ξεκινησει με κατι τετοιο; Μπορει και να δωσει ανελπιστο boost.

YΓ. Ποιος ειναι ο Αυστραλος?
Αυτος?

Και αυτοι λενε οτι ξεκινουν με 3mg την εβδομαδα και βλεπουν. Γενικα μου φανηκαν να το εχουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
το 0.25 x 7 βγαινει 1.75mg την εβδομαδα.
Παραπανω εχω βαλει εικονες και βιντεο απο εναν που επαιρνε 2mg την εβδομαδα και τον βοηθησε (μπροστα ειδικα). Οποτε αν καποιος θελει να δοκιμασει γιατι να μην ξεκινησει με κατι τετοιο; Μπορει και να δωσει ανελπιστο boost.

YΓ. Ποιος ειναι ο Αυστραλος?
Αυτος?

Και αυτοι λενε οτι ξεκινουν με 3mg την εβδομαδα και βλεπουν. Γενικα μου φανηκαν να το εχουν.
Για τη 0,5 λεω Vag τη βδομαδα, καθημερινα. Οτι κανει ο Tasos δλδ. Ναι αυτοι ειναι και οντως ειναι κατατοπιστικοι. Και με Arocha, Cooley που ειχα μιλησει και αυτοι ειπαν 3x1mg
 

oreo

Well-Known Member
το 0.25 x 7 βγαινει 1.75mg την εβδομαδα.
Παραπανω εχω βαλει εικονες και βιντεο απο εναν που επαιρνε 2mg την εβδομαδα και τον βοηθησε (μπροστα ειδικα). Οποτε αν καποιος θελει να δοκιμασει γιατι να μην ξεκινησει με κατι τετοιο; Μπορει και να δωσει ανελπιστο boost.

YΓ. Ποιος ειναι ο Αυστραλος?
Αυτος?

Και αυτοι λενε οτι ξεκινουν με 3mg την εβδομαδα και βλεπουν. Γενικα μου φανηκαν να το εχουν.
3x0.75 νομίζω λένε και αν δεν απατώμαι επισημαίνουν οτι είναι αρκετό.
 

vag25

Well-Known Member
3x0.75 νομίζω λένε και αν δεν απατώμαι επισημαίνουν οτι είναι αρκετό.
Τελευταια φορα που το ειδα ελεγαν για 3mg την εβδομαδα αν δεν κανω λαθος. Παντως αρχιζουν πολλοι και προτεινουν αυτην την δοση. Το ειχε γραψει και ο Αναστασακης εδω.
 

Harris_G

Well-Known Member
Τελευταια φορα που το ειδα ελεγαν για 3mg την εβδομαδα αν δεν κανω λαθος. Παντως αρχιζουν πολλοι και προτεινουν αυτην την δοση. Το ειχε γραψει και ο Αναστασακης εδω.
Ναι και γω το θυμαμαι το βιντεο που λες. Και θυμαμαι που ειχαν πει οτι ο λογος ειναι οτι με 1 mg μενει στον οργανισμο για 48 ωρες.
Αυτο πρεπει να ναι αλλο βιντεο, θα το δω.
 

dim d

Well-Known Member
Ναι και γω το θυμαμαι το βιντεο που λες. Και θυμαμαι που ειχαν πει οτι ο λογος ειναι οτι με 1 mg μενει στον οργανισμο για 48 ωρες.
Αυτο πρεπει να ναι αλλο βιντεο, θα το δω.
νομιζω οτι το μετρανε με τις αλλλαγες στο ποσο μενει στον θυλακα γτ εχει μικρο half life γενικα
 

vlafo

Well-Known Member
Τελευταια φορα που το ειδα ελεγαν για 3mg την εβδομαδα αν δεν κανω λαθος. Παντως αρχιζουν πολλοι και προτεινουν αυτην την δοση. Το ειχε γραψει και ο Αναστασακης εδω.
Vag
5 χρόνια που είμαι σε αυτό το πρόγραμμα,λειτουργεί μια χαρά σε σχέση με το παρελθόν που ήταν 1mg κάθε μέρα.
Ουσιαστικά παίρνεις την ίδια απόδοση-αποτελεσματικότητα,και όπως σωστά ανέφερε ο Harris μένει στον οργανισμό 48 ώρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
νομιζω οτι το μετρανε με τις αλλλαγες στο ποσο μενει στον θυλακα γτ εχει μικρο half life γενικα
Ακριβως αυτο ειναι. Στους ιστους εχει παρατηρηθει πως μπορει να μενει ακομα και 1 μηνα. Και εμας εκει μας ενδιαφερει.
 

Αthens2021

Active Member
Υπαρχει διαφορα αποτελεσματικοτητας η side effects εαν καποιος ακολουθησει 7×0.25mg η 2×1mg. Παιζει ρολο δηλ το αν ειναι καθημερινη η ληψη η μετραει η συνολικη ποσοτητα μεσα στην εβδομαδα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Υπαρχει διαφορα αποτελεσματικοτητας η side effects εαν καποιος ακολουθησει 7×0.25mg η 2×1mg. Παιζει ρολο δηλ το αν ειναι καθημερινη η ληψη η μετραει η συνολικη ποσοτητα μεσα στην εβδομαδα?
Δεδομενου του χρονου παραμονης φιναστεριδης στο αιμα, καταλαβαινεις οτι 1χ2 εχει περισσοτερες πιθανοτητες προφανως για παρενεργειες. Μιλαω για αμεσες παρενεργειες.

Το παρενεργειες 1 2 χρονια μετα απο χρηση που αναφερουν καποιοι ειναι διαφορετικο και σηκωνει μεγαλη κουβεντα, γιατι και πώς
 

JORJE

Active Member
Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ και Χρόνια πολλά!!Όντας και γω χρήστης φιναστεριδης για 4 χρόνια 1,25 mg τη μέρα σε norwood 3v,προσωπικά τον πρώτο χρόνο η φινα εδωσε ότι έδωσε στο crown(μικρή επανεκφυση),αλλά από την αρχή της χρήσης της,μου δυνάμωσε σε πολύ μεγάλο βαθμό τη δοτρια περιοχή και όχι μόνο..Μου έχει αναζωογονήσει όλο το τριχωτο της κεφαλής,πλην των προβληματικών περιοχών,ενώ παράλληλα έχει σταματήσει αυτά τα χρόνια,μαχαίρι την τριχόπτωση..Με κρατάει σε άψογο επίπεδο μέχρι να μπω σε διαδικασία μμ στο crown και λίγο κροτάφους..Επίσης σκέφτομαι κ γω να την ελαττώσω σε 3 ή 4 φορές την εβδομάδα και να αραίωσω λίγο τη συνεχή χρήση της.(Σαν πρόγραμμα:Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη και Κυριακή).
Ετών 44.Τελος,δεν μου παρουσιάστηκε μέχρι τώρα κάποια παρενέργεια από την αρχή της χρήσης της.Αριστα ανεκτό φάρμακο.Καλο σας βράδι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

simpa

Active Member
Τελευταια φορα που το ειδα ελεγαν για 3mg την εβδομαδα αν δεν κανω λαθος. Παντως αρχιζουν πολλοι και προτεινουν αυτην την δοση. Το ειχε γραψει και ο Αναστασακης εδω.
Ειχε πει και ο Αναστασακης οτι κανει δουλεια το σχημα 3χ1/βδομαδα φιναστεριδης?
Εγω θυμαμαι τουλαχιστον οτι στην μινοξιδιλη ελεγε 2 φορες την μερα ασυζητητί, την ιδια στιγμη που αλλοι γιατροι οπως ξερετε, λενε για 1 φορα/μερα γιατι μενει για 22 ωρες στο σκαλπ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το καλύτερο είναι 2 την ημέρα. Και το 1 κάνει αλλά με λιγότερο effect.
 

vag25

Well-Known Member
Ειχε πει και ο Αναστασακης οτι κανει δουλεια το σχημα 3χ1/βδομαδα φιναστεριδης?
Εγω θυμαμαι τουλαχιστον οτι στην μινοξιδιλη ελεγε 2 φορες την μερα ασυζητητί, την ιδια στιγμη που αλλοι γιατροι οπως ξερετε, λενε για 1 φορα/μερα γιατι μενει για 22 ωρες στο σκαλπ.
Nαι το ειχε πει για φινα οτι και αυτος ειναι με 3 φορες την εβδομαδα.
 

simpa

Active Member
Εγω ακομα αναρωτιεμαι αν εχει νοημα να ξεκινησει κανεις με μικροτερη δοση απο 1mg για τρεις μερες της βδομαδας...
Ισως ψυχολογικα να καθεται καλύτερα σε αυτον που ξεκιναει...
Συνησταται όμως κατι τετοιο απο κανεναν γιατρο? Απο οτι βλεπω Lorentzo, Knudsen λενε για 1χ3
 

witcher

Well-Known Member
Εγω ακομα αναρωτιεμαι αν εχει νοημα να ξεκινησει κανεις με μικροτερη δοση απο 1mg για τρεις μερες της βδομαδας...
Ισως ψυχολογικα να καθεται καλύτερα σε αυτον που ξεκιναει...
Συνησταται όμως κατι τετοιο απο κανεναν γιατρο? Απο οτι βλεπω Lorentzo, Knudsen λενε για 1χ3
Είτε παίρνεις 0.5 mg την μέρα για 6 μέρες (συνολικά 3 mg), είτε 3 φορές την εβδομάδα 1 mg. Ξεκίνα ένα από τα 2 σχήματα και βλέπεις στην πορεία πως θα πάει και κάνεις αλλαγές.
 

Xristos87

Well-Known Member
Είτε παίρνεις 0.5 mg την μέρα για 6 μέρες (συνολικά 3 mg), είτε 3 φορές την εβδομάδα 1 mg. Ξεκίνα ένα από τα 2 σχήματα και βλέπεις στην πορεία πως θα πάει και κάνεις αλλαγές.
οταν λες στην πορεια πως θα παει τι ακριβως εννοεις.
 

witcher

Well-Known Member
οταν λες στην πορεια πως θα παει τι ακριβως εννοεις.
Λογικα θα δουλέψουν αυτά τα 2 σχήματα. Αν όμως δει μετά από κάποιους μήνες (πχ 6μηνο) ότι η τριχόπτωση συνεχίζεται ή ότι δεν έχουν δυναμώσει οι υπάρχουσες τρίχες του θα μπορούσε να αλλάξει απο το 3x1mg στο 6x0.5mg ή να αυξήσει λίγο την δόση αρκεί να μην έχει κάποια παρενέργεια βέβαια.
 
Μπλουζα