ΦΙΝΑ ..ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΟΣΗ.

leas

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε, θυμάμαι σε ξενόγλωσσο καραφλοσαιτ,ενας γιατρός είχε αναρτήσει τα αποτελέσματα ενός ομοιοπαθή που έπαιρνε 0,25 την μέρα και ήταν εντυπωσιακά.. (δεν θυμάμαι ποιος γιατρός αλλά έχω την εντύπωση πως ήταν από του καλούς Αμερικανούς στριπαδες). Επίσης αν κάνεις μια βόλτα στο νήμα ο Λορέντζο στην Αθήνα για consultation.. Θα βρεις αρκετές πληροφορίες για διάφορες δόσεις που προτείνει ανάλογα με τον ρυθμό της αα αλλά και με την ηλικία κάθε ασθενή.

Πχ.

Επιθετικη μορφή και μικρή ηλικία 1m/ημέρα

Ηπια αραίωση και μεγαλύτερη ηλικία 1mg/εκτος σκ.

Αργή και σχετικά σταθερή αραίωση 3mg την εβδομάδα Δευτέρα /Τετάρτη /Παρασκευή

Αν έχεις όρεξη κάνε ένα τσεκ. Επίσης στα βίντεο του Λορέντζο στην περιγραφή έχω δει περιστατικό ακόμα και με 2mg την εβδομάδα μόνο, λόγω παρενεργειων,δηλαδή είχε διασφαλίσει την δοτρια και προχώρησε με αυτήν την μικρή δόση σε μμ. Σίγουρα είναι καλύτερο από το τίποτα εάν θέλεις να προσπαθήσεις, προσωπική άποψη.. Βέβαια έχει να κάνει και με τον κάθε οργανισμό από αυτά που έχω παρατηρήσει.. Καλή τύχη όλα να πάνε καλά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Συμφωνώ με leas.Σε μερικες περιπτώσεις αα με αργή εξέλιξη δουλεύει και η μινοξ καλά για αρκετά χρόνια.Εαν είχα προβλήματα με την φίνα θα έβαζα σίγουρα μινοξιδιλη.Δεν θα το άφηνα στην μοίρα του.
 

tasos33

Well-Known Member
Update 6 ,5 μηνών.....

Συνεχίζω με 0.5 *6 propecia 3mg εβδομαδιαίως.



Παρενέργειες : Ουδεμία.



Μαλλί : Έχει επέμβει αισθητά στην δοτρια , έχει πυκνώσει το κομμάτι κάτω από το crown ,το σημείο δηλαδή που κατεβαίνει προς δοτρια το οποίο παρουσίαζε αραίωση, έχουν παχύνει οι τρίχες στα χτυπημένα από retro πλαϊνά , έχουν ενισχυθεί οι γέφυρες οπου εκεί υπήρχε μαλλί άρρωστο και έχουν δυναμώσει πολλές τρίχες στο πάνω μέρος .

Αυτά σε ότι φαίνεται με το μάτι, σε ότι δε φαίνεται με το μάτι αλλά με την μικροκαμερα , φυτρώνουν τρίχες πολλές στο πάνω μέρος οι οποίες προς το παρόν δεν διαφοροποιούν την οπτική εικόνα αλλά βοηθάνε στην ποσότητα τοππικ που πλέον χρησιμοποιώ. Ενώ χρειαζόμουν 55γρ για δύο μήνες, με την ίδια ποσότητα έκλεισα σχεδόν 4. Είναι αυτά τα τριχακια που δε βλέπει το μάτι αλλά τα βλέπει η σκόνη.
 

vag25

Well-Known Member
Επίσης στα βίντεο του Λορέντζο στην περιγραφή έχω δει περιστατικό ακόμα και με 2mg την εβδομάδα μόνο, λόγω παρενεργειων,δηλαδή είχε διασφαλίσει την δοτρια και προχώρησε με αυτήν την μικρή δόση σε μμ. Σίγουρα είναι καλύτερο από το τίποτα εάν θέλεις να προσπαθήσεις, προσωπική άποψη.. Βέβαια έχει να κάνει και με τον κάθε οργανισμό από αυτά που έχω παρατηρήσει.. Καλή τύχη όλα να πάνε καλά.


Aυτο πρεπει να λες.

την μεγαλυτερη διαφορα την ειδε αριστερα hairline μολις με 2mg την εβδομαδα.

He refuses to re start finasteride due his backgrown of side effects. We convince him to start with very low dose (2 mg/week). Very good outcome at one year with improvement in the quality of his hair in the diffuse area (frontal third and mid areas)
 

Συνημμένα

  • πριν2.jpg
    πριν2.jpg
    79.1 KB · Προβολές: 29
  • μετα2.jpg
    μετα2.jpg
    76 KB · Προβολές: 26

witcher

Well-Known Member
Update 6 ,5 μηνών.....

Συνεχίζω με 0.5 *6 propecia 3mg εβδομαδιαίως.



Παρενέργειες : Ουδεμία.



Μαλλί : Έχει επέμβει αισθητά στην δοτρια , έχει πυκνώσει το κομμάτι κάτω από το crown ,το σημείο δηλαδή που κατεβαίνει προς δοτρια το οποίο παρουσίαζε αραίωση, έχουν παχύνει οι τρίχες στα χτυπημένα από retro πλαϊνά , έχουν ενισχυθεί οι γέφυρες οπου εκεί υπήρχε μαλλί άρρωστο και έχουν δυναμώσει πολλές τρίχες στο πάνω μέρος .

Αυτά σε ότι φαίνεται με το μάτι, σε ότι δε φαίνεται με το μάτι αλλά με την μικροκαμερα , φυτρώνουν τρίχες πολλές στο πάνω μέρος οι οποίες προς το παρόν δεν διαφοροποιούν την οπτική εικόνα αλλά βοηθάνε στην ποσότητα τοππικ που πλέον χρησιμοποιώ. Ενώ χρειαζόμουν 55γρ για δύο μήνες, με την ίδια ποσότητα έκλεισα σχεδόν 4. Είναι αυτά τα τριχακια που δε βλέπει το μάτι αλλά τα βλέπει η σκόνη.
Τι norwood είσαι αν επιτρέπεται; Επίσης θα σκεφτόσουν να κάνεις κάποια μεταμόσχευση ή πιστεύεις είσαι καλυμμένος με την χρήση μικροινών;
Γιατί από ότι έχω καταλάβει πρέπει να έχει κάποιος πολλά δικά του μαλλιά για να κολλάνε πάνω οι μικροίνες και να μη πέφτουν στο δέρμα κατά την εφαρμογή.
 

tasos33

Well-Known Member
Τι norwood είσαι αν επιτρέπεται; Επίσης θα σκεφτόσουν να κάνεις κάποια μεταμόσχευση ή πιστεύεις είσαι καλυμμένος με την χρήση μικροινών;
Γιατί από ότι έχω καταλάβει πρέπει να έχει κάποιος πολλά δικά του μαλλιά για να κολλάνε πάνω οι μικροίνες και να μη πέφτουν στο δέρμα κατά την εφαρμογή.
Είμαι 4 διάχυτο με λίγες καλές τρίχες και πολλές αδύναμες και εκατοντάδες που δεν φαίνονται με το μάτι αλλά με την μικροκαμερα.
Κατάσταση εξελισσόμενη προς 5 αρχικώς , έχει φρενάρει η κατάσταση σαφώς.

Ο λόγος που την άρχισα είναι αυτός, η μμ. Και την εξέλιξη της και για την τοποθέτηση μμ μαλλιών σε μαμά και για περιορισμό την αραιωμενης περιοχής κτλ. Είμαι από τις περιπτώσεις που μεσοπροθεσμα η μμ χωρίς φίνα θα πάει χαμένη.

Η βασική μου πρόθεση είναι να απαλλαγώ από το τοππικ.
Όσον αφορά την εφαρμογή τοππικ σε μεγάλα και αραιωμένα nw είναι δύσκολη υπόθεση αλλά εφικτή.
Έχω γράψει στην αντίστοιχη ενότητα πολλά.
 

simpa

Active Member
Το propecia ειναι αυτην την περιοδο στα Φαρμακεια?

Αλλιως, τα φαρμακεια ειναι ευκολο να φτιαξουν φιναστεριδη μικροτερης δοσης των 5mg ?
 

tasos33

Well-Known Member
Το propecia ειναι αυτην την περιοδο στα Φαρμακεια?

Αλλιως, τα φαρμακεια ειναι ευκολο να φτιαξουν φιναστεριδη μικροτερης δοσης των 5mg ?
Μέχρι τώρα βρίσκω κανονικά, αν δε το χει εκείνη τη στιγμή μετά από μια ώρα το φέρνουν.
Για φτιαχτή δεν έχω ιδέα.
 

Disco

Well-Known Member
Το propecia ειναι αυτην την περιοδο στα Φαρμακεια?

Αλλιως, τα φαρμακεια ειναι ευκολο να φτιαξουν φιναστεριδη μικροτερης δοσης των 5mg ?
Υπάρχει ένα γνωστό φαρμακείο στην πλατεία Ομονοιας που φτιάχνει κάψουλες με 1mg και τις στέλνει ταχυδρομικώς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

witcher

Well-Known Member
Είμαι 4 διάχυτο με λίγες καλές τρίχες και πολλές αδύναμες και εκατοντάδες που δεν φαίνονται με το μάτι αλλά με την μικροκαμερα.
Κατάσταση εξελισσόμενη προς 5 αρχικώς , έχει φρενάρει η κατάσταση σαφώς.

Ο λόγος που την άρχισα είναι αυτός, η μμ. Και την εξέλιξη της και για την τοποθέτηση μμ μαλλιών σε μαμά και για περιορισμό την αραιωμενης περιοχής κτλ. Είμαι από τις περιπτώσεις που μεσοπροθεσμα η μμ χωρίς φίνα θα πάει χαμένη.

Η βασική μου πρόθεση είναι να απαλλαγώ από το τοππικ.
Όσον αφορά την εφαρμογή τοππικ σε μεγάλα και αραιωμένα nw είναι δύσκολη υπόθεση αλλά εφικτή.
Έχω γράψει στην αντίστοιχη ενότητα πολλά.
Σωστά αυτός είναι ο σωστός δρόμος. Πρώτα σταθεροποίηση της κατάστασης μετά μεταμόσχευση. Στον ένα χρόνο λογικά θα έχει δώσει ότι είναι να δώσει, οπότε μετά μένει να επιλέξεις την κλινική και το πλάνο της επέμβασης. Είχα μπει κ εγω στον πειρασμό να δοκιμάσω τόππικ για μια περίοδο αλλά δεν μου καθόταν καλά πανω στα μαλλιά και το σταμάτησα, ίσως έπρεπε να αλλάξω την τεχνική που το βάζω όπως λες και εσύ. Στόχος όλων όσων βάζουν τόππικ είναι να απαλλαχτούν από αυτό κάποια στιγμή με μια ενδεχόμενη μεταμόσχευση.
 

tasos33

Well-Known Member
Σωστά αυτός είναι ο σωστός δρόμος. Πρώτα σταθεροποίηση της κατάστασης μετά μεταμόσχευση. Στον ένα χρόνο λογικά θα έχει δώσει ότι είναι να δώσει, οπότε μετά μένει να επιλέξεις την κλινική και το πλάνο της επέμβασης. Είχα μπει κ εγω στον πειρασμό να δοκιμάσω τόππικ για μια περίοδο αλλά δεν μου καθόταν καλά πανω στα μαλλιά και το σταμάτησα, ίσως έπρεπε να αλλάξω την τεχνική που το βάζω όπως λες και εσύ. Στόχος όλων όσων βάζουν τόππικ είναι να απαλλαχτούν από αυτό κάποια στιγμή με μια ενδεχόμενη μεταμόσχευση.
Αν γυρνούσα τον χρόνο 12 χρόνια πίσω δε θα ξεκινούσαν τοπικ ξανα, ενώ αν τον γυρνούσα 10 δε θα ξεκινούσαν ούτε μινοξιδιλη εκ του αποτελέσματος δεν μου πρόσφερε τίποτα.
 

Stratos

Well-Known Member
Υπάρχει ένα γνωστό φαρμακείο στην πλατεία Ομονοιας που φτιάχνει κάψουλες με 1mg και τις στέλνει ταχυδρομικώς.
στείλετε κανένα λινκ ρε παιδιά, εδώ στην επαρχία δεν ασχολείται κανένας με τέτοια κόλπα..
 

ΛΕΣ

Active Member
Update 6 ,5 μηνών.....

Συνεχίζω με 0.5 *6 propecia 3mg εβδομαδιαίως.



Παρενέργειες : Ουδεμία.



Μαλλί : Έχει επέμβει αισθητά στην δοτρια , έχει πυκνώσει το κομμάτι κάτω από το crown ,το σημείο δηλαδή που κατεβαίνει προς δοτρια το οποίο παρουσίαζε αραίωση, έχουν παχύνει οι τρίχες στα χτυπημένα από retro πλαϊνά , έχουν ενισχυθεί οι γέφυρες οπου εκεί υπήρχε μαλλί άρρωστο και έχουν δυναμώσει πολλές τρίχες στο πάνω μέρος .

Αυτά σε ότι φαίνεται με το μάτι, σε ότι δε φαίνεται με το μάτι αλλά με την μικροκαμερα , φυτρώνουν τρίχες πολλές στο πάνω μέρος οι οποίες προς το παρόν δεν διαφοροποιούν την οπτική εικόνα αλλά βοηθάνε στην ποσότητα τοππικ που πλέον χρησιμοποιώ. Ενώ χρειαζόμουν 55γρ για δύο μήνες, με την ίδια ποσότητα έκλεισα σχεδόν 4. Είναι αυτά τα τριχακια που δε βλέπει το μάτι αλλά τα βλέπει η σκόνη.
Νομιζω οτι η ρετρο δεν σχετιζεται με το dht αρα δεν πιστευω οτι βοηθαει σε αυτα τα σημεια η φινα. Αν μπορεις βαλε καποιες φωτος να δουμε τη διαφορα σε αυτο το σημειο.
 

simpa

Active Member
Τασο γιατι οχι μια και έξω 3x1mg / week ?
O αυστραλός γιατρός και ο Loretzo αυτο δεν προτείνουν?
 

Xristos87

Well-Known Member
εγω που ειμαι by the book δισταζω να ξεκινησω μικροτερη προσληψη φινας. δεν λεω, αυτοι που το προτεινουν καποιον λογο εχουν κατι βλεπουν στη συγκεκριμενη δοσολογια αλλα εσυ κ εγω π εχουμε το θεμα μας, το "ρισκαρουμε" ;; δεν ειναι οτι μετεβηκες απο βενζινοκινητο σε ηλεκτρικο αυτοκινητο κ αν δε σ βγει γυρνας στο προηγουμενο. εδω αν δεν σ δουλεψει η δοσολογια δεν εχει πισωγυρισμα.
μια σκεψη κανω
 

Harris_G

Well-Known Member
Δεν ειναι κακη ιδεα να ξεκινησεις απο πολυ μικρες δοσολογιες πχ 0.25. Δινεις στον οργανισμο σου τη δυνατοτητα της σταδιακης συνηθειας.
Το θεμα ειναι αν με 0.25 και 0.5 γινεται η δουλεια. Επισης εχει διαφορα το 7*0.5mg από το 3*1mg. Γενικα δεν υπαρχει golden standard, ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.
 
Μπλουζα