ΦΙΝΑ ..ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΟΣΗ.

Gianney

Well-Known Member
Να σου πω την αλήθεια η μεγαλύτερη διαφορά ήταν μπροστά και πολύ. Κρόταφοι και hairline, νομίζω είναι νορμάλ λόγο ώριμης ηλικίας.
Είχες στα χέρια σου ένα υπερόπλο για τα μαλλιά αλλά δεν το ξέρες,αλλά και στη τελικη δεν είχες θέμα και επίσης η ψυχολογία σου ανέβηκε με αυτά που κατάφερες..Οπότε σε βρίσκω μια χαρά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Έχε υπομονη @Legwg James δώσε στο φάρμακο χρονο. Και ΜΜ να έκανες σου λένε μετά το εξάμηνο θα δείξει (κύκλος της τρίχας), μην απογοητεύεσαι. Η περίπτωση σου έχει όλα τα φόντα να πάει πολύ καλά (φουλ μαλλί που δεν έχει κενά). Σε κανα χρονο πιστεύω δεν θα σκέφτεσαι για ΜΜ…..αν πάλι δεν δώσει καινούργια θα σου δυναμώσει τα υπάρχοντα.
Μα πραγματικά δε με νοιάζει πλέον τόσο bobby. Δεν ξερω νιώθω ότι υπερασχολουμαι. Ας κανουν ότι θέλουν τα μαλλια. Θεωρώ μπορώ να κάνω καλύτερα πράγματα από το να ασχολούμαι από το πρωί ως το βράδυ με το αν θα βγει μια τρίχα. Εσύ που βρίσκεσαι;
 

bobby

Well-Known Member
Μα πραγματικά δε με νοιάζει πλέον τόσο bobby. Δεν ξερω νιώθω ότι υπερασχολουμαι. Ας κανουν ότι θέλουν τα μαλλια. Θεωρώ μπορώ να κάνω καλύτερα πράγματα από το να ασχολούμαι από το πρωί ως το βράδυ με το αν θα βγει μια τρίχα. Εσύ που βρίσκεσαι;
Έβδομο μήνα και πάμε δυνατά…. Σίγουρα είμαι καλύτερα από όταν άρχισα. Στο 12μηνο θα κάνω ταμείο όμως. Αν μπορέσω να πάω και στο κονς με λορεντζο να δω τι θα μου πει κι αυτός. Θέλει υπομονη πάντως δεν θα δεις αποτέλεσμα αμέσως, η τριχα πρέπει να κανει τον κύκλο της. Πάντως shedding κλπ εγώ δεν είχα ή τουλάχιστον δεν κατάλαβα… Αν μου δυναμώσει τα υπάρχοντα (που το κάνει ήδη) και την δότρια εγώ θα είναι σούπερ ευχαριστημένος! Έτσι και αλλιως δεν την γλιτώνω την ΜΜ (2 δηλαδή) για να επιστρέψω στην κατάσταση που ήμουν στα 30….. το «τάληρο» graft το θέλω σίγουρα……
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Έβδομο μήνα και πάμε δυνατά…. Σίγουρα είμαι καλύτερα από όταν άρχισα. Στο 12μηνο θα κάνω ταμείο όμως. Αν μπορέσω να πάω και στο κονς με λορεντζο να δω τι θα μου πει κι αυτός. Θέλει υπομονη πάντως δεν θα δεις αποτέλεσμα αμέσως, η τριχα πρέπει να κανει τον κύκλο της. Πάντως shedding κλπ εγώ δεν είχα ή τουλάχιστον δεν κατάλαβα… Αν μου δυναμώσει τα υπάρχοντα (που το κάνει ήδη) και την δότρια εγώ θα είναι σούπερ ευχαριστημένος! Έτσι και αλλιως δεν την γλιτώνω την ΜΜ (2 δηλαδή) για να επιστρέψω στην κατάσταση που ήμουν στα 30….. το «τάληρο» graft το θέλω σίγουρα……

Επειδή σε έχω δει και εγώ ιδίοις ομμασι συνυπογραφω και εγώ το ότι σου έχει φτιάξει κατά πολύ τη ποιότητα της τρίχας
Δεν είναι ιδέα σου. Είναι γεγονός. Επίσης βρε bobby μιας και το ανεφερες, το είχα απορία. Ο κύκλος μιας τρίχας τι διάρκεια έχει; Κανα χρόνο; Μακάρι να πας στο consultation του Λορέντζο παντως!
 

bobby

Well-Known Member
Επειδή σε έχω δει και εγώ ιδίοις ομμασι συνυπογραφω και εγώ το ότι σου έχει φτιάξει κατά πολύ τη ποιότητα της τρίχας
Δεν είναι ιδέα σου. Είναι γεγονός. Επίσης βρε bobby μιας και το ανεφερες, το είχα απορία. Ο κύκλος μιας τρίχας τι διάρκεια έχει; Κανα χρόνο; Μακάρι να πας στο consultation του Λορέντζο παντως!
Νομίζω κανά μήνας για να πέσει μόλις πάρει το σήμα και μετά κανα τρίμηνο για να ξεκινήσει να βγαίνει. Έτσι περίπου συμβαίνει και με τα μεταμοσχευμένα μαλλιά, άρα οι τρίχες σκάνε από το τρίμηνο τετράμηνο και μετά. Για να μακρύνουν και να ωριμάσουν (χοντρύνουν) όμως θέλει πολύ περισσότερο, για αυτό και πιθανώς λένε όλοι ότι το αποτέλεσμα ΜΜ (αλλά και φινας) ολοκληρώνεται στο χρονο. Ειδικός βέβαια δεν είμαι….
 

dlazaros

Well-Known Member
Είχες στα χέρια σου ένα υπερόπλο για τα μαλλιά αλλά δεν το ξέρες,αλλά και στη τελικη δεν είχες θέμα και επίσης η ψυχολογία σου ανέβηκε με αυτά που κατάφερες..Οπότε σε βρίσκω μια χαρά.
Δεν έχεις άδικο, είχα να ουρήσω ελεύθερα και ωραία τουλάχιστον 3 χρόνια και να μην πάω στο μπάνιο στις 4 το πρωί περίπου 5 και με έφτιαξε σε 1 μήνα! Τα υπόλοιπα για τα μαλλιά ήταν... παρενέργειες!
 

manly_Man

Well-Known Member
Θα φανεί, πιστεύω θα αργήσει αλλά αφού η τοπική φίνα δεν έχει τις παρενέργειες του χαπιού ,όπως λένε .Ποια η διαφορά;
Το πρόβλημα με την τοπική φίνα είναι ότι δεν έχει μελέτες από πίσω για μια συγκεκριμένη που να ειναι και FDA approved. Υπάρχουν διάφορες με διαφορετικούς μηχανισμούς που δεν ξέρεις πόσο απορροφάται η καθεμία. Και της fagron δεν έχει μελέτες που να σου λέει πόσο απορροφάται και πόσο ρίχνει την DHT. Οπότε πας στα τυφλά. Άμα έχεις μικρό πρόβλημα μπορείς να την δοκιμάσεις να δεις αν δουλεύει αλλά άμα θες να είσαι σίγουρος χωρίς να ρισκάρεις τότε πας στο χάπι. άμα βγει μια συγκεκριμένη που να έχει μελέτες και να γίνει FDA approved τότε μονο θα μπορείς να νιώθεις πιο ασφαλής ότι όντως κάνει δουλειά. Προς το παρόν προτείνω low dose φίνα παρά τοπική φίνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gianney

Well-Known Member
Το πρόβλημα με την τοπική φίνα είναι ότι δεν έχει μελέτες από πίσω για μια συγκεκριμένη που να ειναι και FDA approved. Υπάρχουν διάφορες με διαφορετικούς μηχανισμούς που δεν ξέρεις πόσο απορροφάται η καθεμία. Και της fagron δεν έχει μελέτες που να σου λέει πόσο απορροφάται και πόσο ρίχνει την DHT. Οπότε πας στα τυφλά. Άμα έχεις μικρό πρόβλημα μπορείς να την δοκιμάσεις να δεις αν δουλεύει αλλά άμα θες να είσαι σίγουρος χωρίς να ρισκάρεις τότε πας στο χάπι. άμα βγει μια συγκεκριμένη που να έχει μελέτες και να γίνει FDA approved τότε μονο θα μπορείς να νιώθεις πιο ασφαλής ότι όντως κάνει δουλειά. Προς το παρόν προτείνω low dose φίνα παρά τοπική φίνα.
Ναι σε αυτό που λες όμως ο Αναστασάκης έχει πει ότι η τοπική φιναστεριδη όντως κάνει αρκετή δουλειά σχεδόν όσο το χάπι και χώρις τα οποιαδήποτε side effects και έτσι πολύ καταφεύγουν σε αυτήν.
 

manly_Man

Well-Known Member
Ναι σε αυτό που λες όμως ο Αναστασάκης έχει πει ότι η τοπική φιναστεριδη όντως κάνει αρκετή δουλειά σχεδόν όσο το χάπι και χώρις τα οποιαδήποτε side effects και έτσι πολύ καταφεύγουν σε αυτήν.
o lorenzo προτείνει μόνο χάπι σε διαφορετικά σχήματα αναλόγως το πρόβλημα. Σίγουρα κάτι θα ξέρει. Την τοπική φίνα δεν την προτείνει, ούτε την υπολογίζει σαν λύση.
 

Gianney

Well-Known Member
o lorenzo προτείνει μόνο χάπι σε διαφορετικά σχήματα αναλόγως το πρόβλημα. Σίγουρα κάτι θα ξέρει. Την τοπική φίνα δεν την προτείνει, ούτε την υπολογίζει σαν λύση.
Καταλαβα φίλε,αλλα πολύ που δεν είναι των χαπιών γενικά τους έρχεται καλύτερα ψυχολογικά ένας αφρός
 

dlazaros

Well-Known Member
o lorenzo προτείνει μόνο χάπι σε διαφορετικά σχήματα αναλόγως το πρόβλημα. Σίγουρα κάτι θα ξέρει. Την τοπική φίνα δεν την προτείνει, ούτε την υπολογίζει σαν λύση.
Ενημερωτικά, τοπική φίνα υπάρχει μόνο φτιαχτή στο φαρμακείο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Ενημερωτικά, τοπική φίνα υπάρχει μόνο φτιαχτή στο φαρμακείο?
Υπάρχει της fagron το mft τοπική φινα και μινοξιδιλη που το ζητάς σε ένα φαρμακείο και στο φτιάχνουν,η από κάποιες κλινικές όπως της advance που έχουν ένα τζελ φινας 100 ml 47 ευρώ νομίζω η από τον Αναστασακη
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Από εξωτερικό μπορείς να πεις ποιες προτείνεις
Φίλε ενημερωτικά έχε υπόψη και την τοπική φίνα του Anastasaki (0.3% φίνα, 5% minoxidil).
Για το crown, αν την ξεκινήσεις νωρίς, μπορεί να επιβραδύνει/σταθεροποιήσει πιστεύω αρκετά.
 

nick90

Well-Known Member
Δεν έχει νόημα να τις παίρνετε από κλινικές γιατί τις χρεώνουν πιο ακριβά, από τα φαρμακεία. Απλά πηγαίνετε σε ένα φαρμακείο να σας φτιάξει την περιεκτικότητα που θέλετε.
 

dlazaros

Well-Known Member
Δεν έχει νόημα να τις παίρνετε από κλινικές γιατί τις χρεώνουν πιο ακριβά, από τα φαρμακεία. Απλά πηγαίνετε σε ένα φαρμακείο να σας φτιάξει την περιεκτικότητα που θέλετε.
0.2% είναι η συνήθης περιεκτικότητα? Πόσο την χρεώνουν? Η προπυλικη γλυκόλη που περιέχει δημιουργεί σακούλες στα μάτια όπως η μινοξ?
 

nick90

Well-Known Member
0.2% είναι η συνήθης περιεκτικότητα? Πόσο την χρεώνουν? Η προπυλικη γλυκόλη που περιέχει δημιουργεί σακούλες στα μάτια όπως η μινοξ?
της fagron έχει 0.1%, αλλά μπορείς να ζητήσεις να σου την αυξήσουν. Αυτή είναι η πιο συνηθισμένη πάντως. Δεν περιέχει προπυλενογλυκόλη. Γύρω στα 18 ευρώ βγαίνει το μπουκαλάκι.
 

Έχεις παραγγείλει ποτέ από εκεί; (ή κανένας άλλος)
Πάντως έχει διάφορα. Topicals με 0.1% finasteride, 0.2% finasteride, spironolactone κλπ.
Πάντως το 15% minoxidil ακούγεται απειλητικό :cool:
 
Μπλουζα