Υδροκορτιζόνη

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

Ntia είπε:
Καλημέρα!

Emu oil δεν έχω δοκιμάσει.. Αλόη εννοείται πως έχω... μου φαίνεται καλύτερο από την αλόη. Μιλάμε για μεγάλη ανακούφιση! Το μόνο του αρνητικό που εμένα δεν με ενοχλέι, είναι ότι είναι υγρό λευκό και λίγο αφήνει σημάδι στα μαλλιά.. αλλά την έπόμενη μέρα οι περισσότεροι λουζόμαστε ούτως ή άλλως.. άσε που εγώ δεν λούζομαι γιατί μου σκληραίνει λίγο τα μαλλιά και μου αρέσει.. ενταξει ίσως αφήνει μια αίσθηση σαν να έχει βάλει ταλκ στο μαλλι και το έχεις τινάξει αλλά εγώ είμαι και ξανθιά οποτε.. παντως αν λούζεσαι την άλλη μέρα δεν έχεις πρόβλημα. προσωπικά το θεωρώ σωτήριο προιόν, δεν μπορώ να σου περιγράψω τον πόνο που αισθανόμουν! ασε που λόγω της κορτιζόνης σε μερικά σημέια ένιωθα σαν να είχα χτυπήσει! και σε αυτό με βοηθησε, δεν εχω καμιά ενόχληση. προς το παρον βάζω ένα βράδυ αυτό και ένα βραδυ 10 σταγόνες από το διάλυμα και έιμαι οκ. βελτίωση όμως στην τριχόπτωση και την αράιωση δεν έχω δει. στόχος μου είναι να βάζω το διάλυμα κάθε βράδυ ή έστω με ένα ή δυο διαλείμματα μέσα στην εβδομάδα.

βάση των συστατικών του, ποια είναι η γνώμη σου, κολλάει το cicalfate σε συνδυασμό με το διάλυμα...? δλδ να βάζω πρώτα το cicalfate και μετά το διάλυμα ή το ανάποδο και με πόση ώρα διαφορά στο μεταξύ..? λεσ να κάνουν αλληλεπίδραση..?

τα συστατικά του δεν κάνουν και για regrowth...? ή λέω βλακείες?

ειμαι τοσο ευχαριστημενη απο το προιον, δεν μπορουσα να ακουμπησω το κεφάλι μου.. και να φανταστείς το είχα ανακαλύψει μόνη μου κάνοντας μια έρευνα στο νετ και κυρίως έχοντας υπόψιν και όσα έχω διαβάσει εδώ γενικά.. δεν νομίζω ότι η αλόη ανακουφίζει τόσο δραστικά.
εχω χρησιμοποιησει αλοη τζελ,κανει πολυ καλη δουλεια σε φαγουρες αλλα σχεδον τιποτα σε ερεθισμους.
τωρα για την θεραπεια που θα πρεπει να ακολουθησεις απο εδω και περα ειναι μινοξιδιλη και κατι σε zix.
δεν θα εχει τα αποτελεσματα της τρετινοινης και της κορτιζονης αλλα εχουν προτεραιοτητα αλλα πραγματα.
παρολο που λενε οτι η τρετινοιν στον αντρα δεν εχει κινδυνους για τεκνοποιηση,οταν θα ερθει η ωρα μου θα την διακοψω.
σε γυναικα ειναι απαγορευτικη η χρηση της κοντα στην εγκυμοσυνη,καποια ποσοτητα περναει στο αιμα και μπορει να προκαλεσει ζημια στο εμβρυο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

τότε για τους ερεθισμόυς πρέπει σίγουρα να δοκιμασεις αυτό! ειναι ένα κι ένα..

ναι εχεις δίκιο για τα υπόλοιπα, θα ολοκληρώσω την αγωγή με αυτό το διάλυμα και μετα θα βγάλω τελείως την τρετινοίνη και σταδιακά τη κορτιζόνη..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

Προσωπικα την χρηση κορτζονης για πανω απο 1 εβδομαδα και χωρις σοβαρο δερματικο προβλημα την θεωρω απαραδεκτη!Η κορτιζονη καταστελει την πολλαπλασιασμο των ινοβλαστων αυτο σημαινει δερματικες ατροφιες, αγγειακες βλαβες ,γηρανση και αλλα πολλα και ασχημα και αυτα μονο οσο αφορα το δερμα αν απορροφαται και συστηματικα απο τον οργανισμο αστα....!
το κακο ειναι οτι οι δερματολογοι το δινουν σαν θεραπεια σαν να ειναι νερακι.
αν καποιος παει σε δερματολογο το πιο πιθανο ειναι να φυγει με ενα κορτιζονουχο κοκτειλ,χωρις βεβαια να του εχει εξηγεισει τι ειναι,ποσο να το χρησιμοποιησει,οικονομια στο σαλιο
 

toxotis18

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

kapamarou είπε:
το κακο ειναι οτι οι δερματολογοι το δινουν σαν θεραπεια σαν να ειναι νερακι.
αν καποιος παει σε δερματολογο το πιο πιθανο ειναι να φυγει με ενα κορτιζονουχο κοκτειλ,χωρις βεβαια να του εχει εξηγεισει τι ειναι,ποσο να το χρησιμοποιησει,οικονομια στο σαλιο

Εχεις απολυτο δικιο!Εμενα η δερματολογος μου για ολα...κορτιζονη!Επειδη κανω laser (ασχετο με μαλλια) παντα θελει να με πασαλιβει...!Επειδη με εχει μαθει τωρα, με ρωταει καθε φορα και γελαει.... :mad:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

toxotis18 είπε:
Εχεις απολυτο δικιο!Εμενα η δερματολογος μου για ολα...κορτιζονη!Επειδη κανω laser (ασχετο με μαλλια) παντα θελει να με πασαλιβει...!Επειδη με εχει μαθει τωρα, με ρωταει καθε φορα και γελαει.... :mad:
:-\ :-\ :-\ 8) 8)
http://www.youtube.com/watch?v=LmAUQfJx3U0
 

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Το cicalfate το βάζω με διαφορά ωρας από το διάλυμα και συνήθως όταν βάζω το διάλυμα προσπαθώ να είναι καθαρό το δέρμα δλδ να έχει μεσολαβήσει λούσιμο. Τολμώ να πω ότι το cicalfate με έσωσε..

Κορτιζονούχα διαλύματα βάζω συνέχεια εδώ και 3 χρόνια.. Τώρα θα μπω στη διαδικασία να τα μειώσω. Δλδ να αφαιρέσω τη κορτιζονη και σιγά σιγά.

Το μόνο που έχω παρατήρήσει είναι η ευαισθησία που βγάζω όταν φτιάνω ένα πολύ δυνατό διάλυμα.. Ουσιαστιkά είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει σε 6 μήνες και με έσωσε το cicalfate. Σίγουρα έχει γίνει ζημιά αλλά αυτή τη στιγμή δεν εντοπίζω κάτι άλλο.

Να πω μονο ότι κάποια στιγμή που είχα πάει σε εξωτερικά ιατρεία νοσοκομείου και συζητώντας με δύο γιατρούς μου είπαν ότι η απορροφηση από το δέρμα είναι εως ανύπαρκτη και δεν προκαλέι ανησυχία (και για τη μινοξιδίλη το ίδιο) επειδή τους είχα αναφέρει ακριβώς τι χρησιμοποιώ..

Όπως και να 'χει πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και προληπτικοί..
 

toxotis18

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Ntia είπε:
Το cicalfate το βάζω με διαφορά ωρας από το διάλυμα και συνήθως όταν βάζω το διάλυμα προσπαθώ να είναι καθαρό το δέρμα δλδ να έχει μεσολαβήσει λούσιμο. Τολμώ να πω ότι το cicalfate με έσωσε..

Κορτιζονούχα διαλύματα βάζω συνέχεια εδώ και 3 χρόνια.. Τώρα θα μπω στη διαδικασία να τα μειώσω. Δλδ να αφαιρέσω τη κορτιζονη και σιγά σιγά.

Το μόνο που έχω παρατήρήσει είναι η ευαισθησία που βγάζω όταν φτιάνω ένα πολύ δυνατό διάλυμα.. Ουσιαστιkά είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει σε 6 μήνες και με έσωσε το cicalfate. Σίγουρα έχει γίνει ζημιά αλλά αυτή τη στιγμή δεν εντοπίζω κάτι άλλο.

Να πω μονο ότι κάποια στιγμή που είχα πάει σε εξωτερικά ιατρεία νοσοκομείου και συζητώντας με δύο γιατρούς μου είπαν ότι η απορροφηση από το δέρμα είναι εως ανύπαρκτη και δεν προκαλέι ανησυχία (και για τη μινοξιδίλη το ίδιο) επειδή τους είχα αναφέρει ακριβώς τι χρησιμοποιώ..

Όπως και να 'χει πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και προληπτικοί..

Προσπαθω να καταλαβω απο που προερχονται οι ερεθσμοι που λετε ....! βαζετε ρετινοειδη (airol) ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

οταν γινει η ζημια απο την κορτιζονη υπαρχει τσουξιμο με το παραμικρο χωρις να πεσει απαραιτητα κατι δυνατο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Καλημέρα!!!

toxotis 18 έχεις δίκιο βάζω και tretinoin σε όλα τα διαλύματα.. και αυτό επίσης είναι κάτι που θα αφαιρέσω.

kapamarou όπως σωστά λες υπάρχει ένα τσούξιμο καμιά φορά όταν ιδρώνω αλλά όχι πάντα. είναι γενικά με τις ώρες του.
 

toxotis18

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Ntia είπε:
Καλημέρα!!!

toxotis 18 έχεις δίκιο βάζω και tretinoin σε όλα τα διαλύματα.. και αυτό επίσης είναι κάτι που θα αφαιρέσω.

kapamarou όπως σωστά λες υπάρχει ένα τσούξιμο καμιά φορά όταν ιδρώνω αλλά όχι πάντα. είναι γενικά με τις ώρες του.

Πιστευω οτι οταν κατι μας ερεθιζει απλα το σταματαμε... δεν βαζουμε κορτιζονη για να μειωσουμε την φλεγμονη.Εξαλου η κορτιζονη καταπολεμα τα συμπτωματα και οχι την αιτια.Εξαλου που μπορει να οδηγησει αυτο? μηπως στο να απιυδισει καποιος και μια μέρα να τα πεταξει ολα?
Χρησιμοποιω μονο minoxidil 5% και επειδη το φτιαχνω και μονος εχω την πολυτελεια να μην το τσιγγουνευομαι.Και παρολου που εχω ευαισθητο δερμα δεν εχω τον παραμικρο ερεθισμο.
Ο λογος που πριν απο 5 χρονια σταματησα την 2 μηνη προσπαθεια με minoxidil ήταν οτι εβαζα και τρετινοινη και το κεφαλι μου ειχε γινει "κολαση"!
Τα ρετινοειδη ερεθιζουν οποιονδηποτε και κατα την γνωμη μου δεν ειναι λυση!Να εκαναν και θαυματα τουλαχιστον...αλλα δεν...!
 

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

toxotis18

τη κορτιζόνη ούτε που ήξερα γιατί την έβαζε η δερματολόγος στο διάλυμα. όπως μου έδινε τη συνταγή την έφτιαχνα.. όταν σταμάτησα τη δερματολόγο και σύνέχισα τα διαλύματα μόνη μου, το έψαξα και είδα ότι βοηθά στη τριχοφυία. γι' αυτό και τη συνέχισα. δεν τη βάζω για να μειώσω τη φλεγμονή.. αφού έχω καταλάβει ότι το δέρμα μου δεν θα την αντέχει για πολύ ακόμα.

τώρα έιδα ότι δεν ύπάρχει περιθώριο για κάτι άλλο, ότι έδωσε έδωσε. συν τα μικροπροβλήματα που έχω αναφέρει που προκύπτουν και από την τρετινοίνη.

όμως τη κορτιζόνη δεν τη κόβεις μια και έξω. και αυτό γιατί είναι άκρως εθιστική. η απότομη διακοπή προκαλεί σοκ στο δέρμα. όπως και η κορτιζόνη που μπορεί να λαμβάνει κανείς για ότιδήποτε άλλο θα δεις ότι έχει σταδιακή διακοπή για να μην δημιουργεί πρόβλημα.

σκοπός μου είναι να τη μειώνω σταδιακά μέχρι να την κόψω εντελώς. τη τρετινοινη από την επόμενη φορά δεν θα τη ξαναβάλω.

τώρα αυτό που λες για την τρετινοίνη, δλδ ότι το κεφάλι σου είχε γίνει χάλια, ίσως παίζει ρόλο και το ποσοστό που βάζουμε.. δλδ ίσως δεν αντέχει το δέρμα μεγάλη ποσότητα τρετινοίνης σε κάθε διάλυμα. και σίγουρα η ανεκτικότητα διαφέρει στον καθένα μας. εγώ στη τριετία παρουσίασα τις ενοχλήσεις. νομίζω ότι έδειξα μεγάλη αντοχή.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

κανω περιστασιακη χρηση κορτιζονης περιπου 5 μερες μεσα στον μηνα στους κροταφους.
φαινεται να ξεκιναει να γινετε κατι το πρωτο 24ωρο αλλα τελικα την πεμπτη μερα ειμαι στο ιδιο σημειο :D
χρησιμοποιω butavate μεσα στην kirkland,η ποσοτητα που βαζω ειναι παρα πολυ μικρη,το butavate ειναι το δυνατοτερο κορτικοστεροειδη και φερνει πολυ ευκολα παρενεργειες
 

anime

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

παιδες πήγα γιατρό και μου δωσε butavate scalp mazi με τη minox.. από ότι είδα στο ποστ του kapamarou είναι πολύ ισχυρό κορτικοειδές και σκέφτομαι μην έχω παρενέργειες (η τοπική κορτιζόνη εκτός από τη λέπτυνση μπορεί να έχει και συστημιή απορόφηση και να προκαλέσει αύξηση βάρους πρήξιμο και τέτοια?). Μου πε να την πάρω για 15 μέρες πρωι βράδυ. Πόση ποσότητα βάζετε εσείς; Εμένα μου πε 30 σταγόνες πρωί βράδυ(βασικά αυτό δε το θυμαάμαι καλά μπορεί και να είπε 30 συνολικά αλλα νομίζω είπε πρωι βράδυ και μου φαινονται πολλές.. θα τον παρω τηλ να τον ρωτήσω. Skinoren ή airol δε μου έδωσε. Χρησιμοποιούσα ήδη skinoren. Να την χρησιμοποιώ και αυτήν ταυρόχρονα?
 

MANKAR

Active Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

anime είπε:
παιδες πήγα γιατρό και μου δωσε butavate scalp mazi με τη minox.. από ότι είδα στο ποστ του kapamarou είναι πολύ ισχυρό κορτικοειδές και σκέφτομαι μην έχω παρενέργειες (η τοπική κορτιζόνη εκτός από τη λέπτυνση μπορεί να έχει και συστημιή απορόφηση και να προκαλέσει αύξηση βάρους πρήξιμο και τέτοια?). Μου πε να την πάρω για 15 μέρες πρωι βράδυ. Πόση ποσότητα βάζετε εσείς; Εμένα μου πε 30 σταγόνες πρωί βράδυ(βασικά αυτό δε το θυμαάμαι καλά μπορεί και να είπε 30 συνολικά αλλα νομίζω είπε πρωι βράδυ και μου φαινονται πολλές.. θα τον παρω τηλ να τον ρωτήσω. Skinoren ή airol δε μου έδωσε. Χρησιμοποιούσα ήδη skinoren. Να την χρησιμοποιώ και αυτήν ταυρόχρονα?

εμενα το 2007 ο δερματολογος μου ειχε δοσει σταγονες κορτιζονουχες και την αρχη εκαναν θαυματα αρκετα καλες ηταν , ειχα επανεκφυση και τα υπολοιπα μαλλια φαινινταν υγειη και χωρις ΣΔ μια χαρα ολα.μετα απο μακροχρονια χρηση περιπου το 2009 η ΣΔ επανηλθε δριμητερη και αδειασανε λιγο οι κροταφοι μου μαλλον λεπτινε η επιδερμιδα μου!!!εγω δεν ειμαι υπερ της μακροχρονιας χρυσης της κορτιζονης!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

anime είπε:
παιδες πήγα γιατρό και μου δωσε butavate scalp mazi με τη minox.. από ότι είδα στο ποστ του kapamarou είναι πολύ ισχυρό κορτικοειδές και σκέφτομαι μην έχω παρενέργειες (η τοπική κορτιζόνη εκτός από τη λέπτυνση μπορεί να έχει και συστημιή απορόφηση και να προκαλέσει αύξηση βάρους πρήξιμο και τέτοια?). Μου πε να την πάρω για 15 μέρες πρωι βράδυ. Πόση ποσότητα βάζετε εσείς; Εμένα μου πε 30 σταγόνες πρωί βράδυ(βασικά αυτό δε το θυμαάμαι καλά μπορεί και να είπε 30 συνολικά αλλα νομίζω είπε πρωι βράδυ και μου φαινονται πολλές.. θα τον παρω τηλ να τον ρωτήσω. Skinoren ή airol δε μου έδωσε. Χρησιμοποιούσα ήδη skinoren. Να την χρησιμοποιώ και αυτήν ταυρόχρονα?
δοκιμασε οπωσδηποτε σκετη μινοξιδιλη στα σημεια που εχεις τριχοπτωση και αραιωση σαν blocker για να δεις κατα ποσο θα σου μειωσει την τριχοπτωση
και αρκετους μηνες μετα μινοξιδιλη με skinoren
 

ANAR

Well-Known Member
Το δερμα επανέρχεται μονο του στην αρχικη κατασταση εφόσον χρησιμοποιήσουμε Υδροκορτιζόνη για 10 με 20 μερες;
 

MANKAR

Active Member
ANAR είπε:
Το δερμα επανέρχεται μονο του στην αρχικη κατασταση εφόσον χρησιμοποιήσουμε Υδροκορτιζόνη για 10 με 20 μερες;

σε καποιες περιπτωσεις μπορει και να μην επανελθει τελειως οπως ηταν και να ειναι πιο λεπτο και να πεφτουν πιο ευκολα τα μαλλια!!
 
Μπλουζα