Τριχοπτωση

George1999

New Member
Καλησπερα σας
Ειμαι καινουριος στην παρεα ειμαι 22 χρονων και εχω καποιες ερωτησεις. Αρχικα παρατηρω γυρω στις 70 με 80 τριχες κατα το λουσιμο και οταν περναω το χερι απ το μαλλι η το χτενιζω να πεφτουν 10 με 15 περιπου καθε φορα. Γενικα παρατηρω περισσοτερες τριχες οταν λουζομαι μερα παρα μερα απ οταν λουζομαι καθε μερα. Το μονο προβλημα γενικως που εχω παρατηρησει ειναι οτι εδω και καποια χρονια η τριχα στο ενα κροταφο εχει μαλακωσει-λεπτυνει και ειναι πιο μεσα απ οτι στον αλλο. Την τριχοπτωση την παρατηρησα εδω και κανα χρονο περιπου χωρις να ξερω αμα ειχα πιο πριν αφου επελεγα κοντα κουρεματα. Αυτο λοιπον με οδηγησε σε δερματολογο ο οποιος μου ειπε οτι οντως το σημειο εχει λεπτυνει χωρις να ξερει ομως το λογο αφου πρωτα μου ειπε οτι δεν προκειτε για ΑΑ. Γενικως ειμαι πολυ αγχωδης ανθρωπος οποτε δεν καθησυχαστηκα πληρως και γενικως με τρωει το αγχος. Πριν 1 2 μηνες ομως αφου αποφασισα να αλλαξω σαμπουαν (απο ultrex με το οποιο λουζομουν για χρονια μερα παρα μερα η και σε καθημερινη βαση σε καποιο αλλο του εμποριου επειτα απο παροτρυνσεις φιλων οτι το ουλτρεξ ειναι πολυ βαρυ)παρατηρησα αυξημενη τριχοπτωση γυρω στις 150 τριχες στο μπανιο κσι συγκεκριμενα φθινοπωρο. Αυτο με οδηγησε ξανα σε αλλο δερματολογο ο οποιος αφου με εστειλε για εξετασεις αιματος οι οποιες βγηκαν καθαρες ρωτησε για τον μπαμπα μου και τους παπποδυες μου(ο μπαμπας μου ξεκινησε να χανει μαλλιααπ τα 40 και μετα ενω οι παππουδες ειχαν καποια μαλλια)και μου ειπε οτι δεν προκειται για κατι σοβαρο και μαλλον οφειλοταν στο covid που ειχα περασει τον αυγουστο. Μου εδωσε το σαμπουαν hairgen shampoo το οποιο χρησιμοποιω εναλλαξ με το ουλτρεξ και η τριχοπτωση επεσε παλι στα παλια επιπεδα Τελος αυτο που ηθελα να πω ειναι κατι που εχω εδω και πολλα χρονια. Οταν σηκωνω τα μαλλια με το χερι νιωθω εναν πονο στην ριζα και αυτο συμβαινει οταν ειναι αλουστα η πατιουνται απο την κουκουλα. Συγγνωμη αμα κουρασα με την μακροσκελη μου περιγραφη. Θα μπορουσατε να με διαφωτισετε στο θεμα της τριχοπτωσης αν το θεωρειτε φυσιολογικο; Επισης τι ξερετε για το θεμα με την λεπτυνση στον ενα κροταφο; Η αυξηση της τριχοπτωσης απο 80 σε 150 προηλθε απο την αλλαγη σαμπουαν η ηταν εποχιακη Ποιο σαμπουαν μπορω να χρησιμοποιω κατα γενικη βαση εχω τριχοπτωση η οχι; Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπερα σας
Ειμαι καινουριος στην παρεα ειμαι 22 χρονων και εχω καποιες ερωτησεις. Αρχικα παρατηρω γυρω στις 70 με 80 τριχες κατα το λουσιμο και οταν περναω το χερι απ το μαλλι η το χτενιζω να πεφτουν 10 με 15 περιπου καθε φορα. Γενικα παρατηρω περισσοτερες τριχες οταν λουζομαι μερα παρα μερα απ οταν λουζομαι καθε μερα. Το μονο προβλημα γενικως που εχω παρατηρησει ειναι οτι εδω και καποια χρονια η τριχα στο ενα κροταφο εχει μαλακωσει-λεπτυνει και ειναι πιο μεσα απ οτι στον αλλο. Την τριχοπτωση την παρατηρησα εδω και κανα χρονο περιπου χωρις να ξερω αμα ειχα πιο πριν αφου επελεγα κοντα κουρεματα. Αυτο λοιπον με οδηγησε σε δερματολογο ο οποιος μου ειπε οτι οντως το σημειο εχει λεπτυνει χωρις να ξερει ομως το λογο αφου πρωτα μου ειπε οτι δεν προκειτε για ΑΑ. Γενικως ειμαι πολυ αγχωδης ανθρωπος οποτε δεν καθησυχαστηκα πληρως και γενικως με τρωει το αγχος. Πριν 1 2 μηνες ομως αφου αποφασισα να αλλαξω σαμπουαν (απο ultrex με το οποιο λουζομουν για χρονια μερα παρα μερα η και σε καθημερινη βαση σε καποιο αλλο του εμποριου επειτα απο παροτρυνσεις φιλων οτι το ουλτρεξ ειναι πολυ βαρυ)παρατηρησα αυξημενη τριχοπτωση γυρω στις 150 τριχες στο μπανιο κσι συγκεκριμενα φθινοπωρο. Αυτο με οδηγησε ξανα σε αλλο δερματολογο ο οποιος αφου με εστειλε για εξετασεις αιματος οι οποιες βγηκαν καθαρες ρωτησε για τον μπαμπα μου και τους παπποδυες μου(ο μπαμπας μου ξεκινησε να χανει μαλλιααπ τα 40 και μετα ενω οι παππουδες ειχαν καποια μαλλια)και μου ειπε οτι δεν προκειται για κατι σοβαρο και μαλλον οφειλοταν στο covid που ειχα περασει τον αυγουστο. Μου εδωσε το σαμπουαν hairgen shampoo το οποιο χρησιμοποιω εναλλαξ με το ουλτρεξ και η τριχοπτωση επεσε παλι στα παλια επιπεδα Τελος αυτο που ηθελα να πω ειναι κατι που εχω εδω και πολλα χρονια. Οταν σηκωνω τα μαλλια με το χερι νιωθω εναν πονο στην ριζα και αυτο συμβαινει οταν ειναι αλουστα η πατιουνται απο την κουκουλα. Συγγνωμη αμα κουρασα με την μακροσκελη μου περιγραφη. Θα μπορουσατε να με διαφωτισετε στο θεμα της τριχοπτωσης αν το θεωρειτε φυσιολογικο; Επισης τι ξερετε για το θεμα με την λεπτυνση στον ενα κροταφο; Η αυξηση της τριχοπτωσης απο 80 σε 150 προηλθε απο την αλλαγη σαμπουαν η ηταν εποχιακη Ποιο σαμπουαν μπορω να χρησιμοποιω κατα γενικη βαση εχω τριχοπτωση η οχι; Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας.
Μια εικόνα χίλιες λέξεις. Τραβάς μια φωτό όσο πιο πίσω μπορείς απο τα φρύδια και πάνω και θα ακούσεις απόψεις απο μέλη με αρκετή εμπειρία και γνώσεις και προτάσεις για το τι είναι καλύτερο να κάνεις σε αυτή την ηλικία και τι επιλογές έχεις. Χωρίς φωτό γιόκ. Την καλησπέρα μου.
 

George1999

New Member
Πριν 2.5 χρονια
Screenshot_20211215-135507_Gallery.jpg

Πριν 1 χρονο
Screenshot_20211215-135051_Gallery.jpg

Τωρινες
Screenshot_20211215-134830_Gallery.jpg

Screenshot_20211215-135253_Gallery.jpg
 

alex7

Well-Known Member
νομίζω ότι έπρεπε από καιρό να είχες ξεκινήσει τουλάχιστον μινοξιδίλη.Τα υπόλοιπα μέλη θα σου προτείνουν και φίνα.Οσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο.Ξεκίνα άμεσα.Στο φόρουμ έχει αναλυτικές οδηγίες.Διάβασε
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Πόνο στην ρίζα έχω και εγώ πολλές φορές. Δε ξέρω αν σχετίζεται απαραίτητα με ΑΓΑ.
 

oikodomos

Member
οχι οτι μπορουμε να καταλαβουμε πολλα απο αυτες τις φωτο, αλλα ξεκινα μινοξιδιλη για αρχη. Παιρνεις στεροειδη ή εχεις παρει ποτε?
 

George1999

New Member
Παιδια οχι ουτε στεροειδη ουτε τιποτα. Υπαρχει περιπτωση δυο γιατροι να καναν λαθος και να προκειτε για ΑΑ δεν εχω προβλημα σε κανενα αλλο σημειο και τα μαλλια μου ειναι τερμα πυκνα παρα μονο στο ενα κροταφο το οποιο υπαρχει εδω και 3 4 χρονια. Σκεφτομαι μηπως συμβαινει λογω στρες
 

dlazaros

Well-Known Member
Παιδια οχι ουτε στεροειδη ουτε τιποτα. Υπαρχει περιπτωση δυο γιατροι να καναν λαθος και να προκειτε για ΑΑ δεν εχω προβλημα σε κανενα αλλο σημειο και τα μαλλια μου ειναι τερμα πυκνα παρα μονο στο ενα κροταφο το οποιο υπαρχει εδω και 3 4 χρονια. Σκεφτομαι μηπως συμβαινει λογω στρες
Υπάρχει περίπτωση ναι, δεν βοηθάνε οι φωτό, πρέπει να τα χτενίσεις πίσω για να καταλάβουμε. Πάντως αμα έχεις κάτι είναι στην σωστή στιγμή να το αντιμετωπίσεις καθώς φαίνεται να έχεις πυκνώτητα και να έχεις ακόμα hairline αν και μου φαίνεται οτι χάνεις κροτάφους σιγά σιγά. Μπορεί να είναι και κατασκευαστικό αν ο μπαμπάς ή ο παππούς απο την μαμά έχουν ακόμα μαλλιά αλλά "ψηλούς" κροτάφους. Πήγαινε στον καθρέπτη του μπάνιου, βάλε το κινητό στην κάμερα και βάλε το κινητό να είναι ανάμεσα σε σένα και τον καθρέπτη ωστε να μην φαίνεται το πρόσωπο. Κάτι σαν αυτήν που έβγαλα χθές.
PXL_20211214_093402610.jpg
 

George1999

New Member
Screenshot_20211215-152051_Gallery.jpg

Αν προσεξτε ας πουμε σε αυτην υπαρχουν μαλλια απλα επειδη ειναι μαλακα και πιο αδυναμα παιρνουν αλλη φορα
Screenshot_20211215-154131_Gallery.jpg
Screenshot_20211215-154151_Gallery.jpg

Δεν νομιζω οτι εχουν αραιωσει οι κροταφοι. Οι παππουδες μου ναι ειχαν μαλλια ως τα βαθια γεραματα και ειχαν ψηλους κροταφους ο μπμπας μου εχει λιγα αραια
Παρακατω και μια φωτο απο τα 18 μου
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20211215-180535_Gallery.jpg
    Screenshot_20211215-180535_Gallery.jpg
    31.4 KB · Προβολές: 104

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Αγορινα δεν εχεις κανενα θεμα. Ειναι φυσιολογικά ανά περιόδους το μαλλί να μαλακώνει και να φεύγει σε μεγαλύτερες ποσότητες. Από τις φωτογραφίες δεν προκύπτει κάποιο θέμα. Ειπες οτι και 2 δερματολόγοι δε διέγνωσαν ΑΓΑ. Αν ακόμα έχεις αμφιβολίες μπορείς να κάνεις ένα τριχοριζόγραμμα ή εξετάσεις αίματος αναλυτικές να δεις. Για την ώρα ούτε μινοξιδίλη. Για φιναστερίδη γελάμε προφανώς.
 

dlazaros

Well-Known Member
Συμφωνώ, κατασκευαστικό μου φαίνεται ο κρόταφος και μπορεί να ωριμάζει λίγο η χερλαιν από την εφηβική. Δεν έχεις θέμα. :cool:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

George1999

New Member
Ευχαριατω παρα πολυ παιδια με τα σαμπουαν τι να κανω να συνεχισω με το ουλτρεξ και to hairgen η εχετε να μου πεοτεινετε καποιο πιο φιλικο για τα μαλλια; Επισης πρεπει να αλλαζω ανα καποιους μηνες οπως λενε;
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Σε κεφάλι χωρίς ΑΓΑ με αργό πετρέλαιο να λουστείς δε θα αντιμετωπίσεις θέμα. Αλλά επειδή σε βλέπω προβληματισμένο θα σου πρότεινα να πάρεις ένα απαλό σαμπουάν χωρίς πολλά απορρυπαντικά. Άφηνε το 3 λεπτά στο τριχωτό να καθαρίσει το scalp και ξέβγαζε το. Επίσης αν θες να βοηθήσεις το μαλλάκι σου να ηρεμήσει πάρε κάτι σε στιλ Cantu Shea Butter. Θα το βοηθάει να μη σπάει.
 

Kostas97

Well-Known Member
Παιχταρα μου δεν προκύπτει από πουθενά θεμα. Αφου σε απασχολεί το ζήτημα εχε το νου σου στο μέλλον σε περίπτωση που εμφανιστεί να ξεκινήσεις γρήγορα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Ευχαριατω παρα πολυ παιδια με τα σαμπουαν τι να κανω να συνεχισω με το ουλτρεξ και to hairgen η εχετε να μου πεοτεινετε καποιο πιο φιλικο για τα μαλλια; Επισης πρεπει να αλλαζω ανα καποιους μηνες οπως λενε;
Δεν χρειάζεται κάτι το μαλλί, πάρε το head and shoulders caffeine που τα κάνει πιο σκληρά και δυνατά. Επίσης έχεις καταλάβει φαντάζομαι ότι τα μαλλιά σου είναι φουλ κατσαρά άμα τα αφήσεις. Τώρα άμα δεις τον κρόταφο να συνεχίζει προς τα πίσω τα επόμενα χρόνια μην το αφήσεις. Όπως είπε και ο Κώστας να αντιδράσεις γρήγορα είναι η μισή μάχη.
 

Andreas10

Active Member
Πόνο στην ρίζα έχω και εγώ πολλές φορές. Δε ξέρω αν σχετίζεται απαραίτητα με ΑΓΑ.
Αυτό το είχα κι εγώ πριν απο 1+ χρονο. Τριχοδυνια λέγεται. Δεν ξέρω αν σχετίζεται με την ΑΓΑ αλλά από τη στιγμή που ξεκίνησα θεραπείες δεν το έχω νιώσει καθόλου
 

George1999

New Member
Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους παιδια να στε καλα. Η ανησυχια μου προεκυψε απ τον αριθμο τριχων που εχανα συο μπανιο ειδικα οταν εκανα μερα παρα μερα και στο σημειο που ειναι μαλακη η τριχα ενω στο υπολοιπο κεφαλι ειναι σκληρη. Τον πονο στη ριζα οταν πειραζω το μαλλι την εχω αν θυμαμαι καλα απο πιτσιρικας και συγκεκριμενα οταν αφηνω το μαλλι να μεγαλωσει οποτε το συνδιαζω με την καταπονηση απο κουκουλα. Τελευταια ερωτηση γιατι κουρασα οι τριχες που χανω στο μπανιο γυρω στις 80 ειναι φυσιολογικο; Σας χιλιοευχαριστω και παλι ολους να στε καλα για τον χρονο σας.
 

Andreas10

Active Member
Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους παιδια να στε καλα. Η ανησυχια μου προεκυψε απ τον αριθμο τριχων που εχανα συο μπανιο ειδικα οταν εκανα μερα παρα μερα και στο σημειο που ειναι μαλακη η τριχα ενω στο υπολοιπο κεφαλι ειναι σκληρη. Τον πονο στη ριζα οταν πειραζω το μαλλι την εχω αν θυμαμαι καλα απο πιτσιρικας και συγκεκριμενα οταν αφηνω το μαλλι να μεγαλωσει οποτε το συνδιαζω με την καταπονηση απο κουκουλα. Τελευταια ερωτηση γιατι κουρασα οι τριχες που χανω στο μπανιο γυρω στις 80 ειναι φυσιολογικο; Σας χιλιοευχαριστω και παλι ολους να στε καλα για τον χρονο σας.
Κοίτα 80 τρίχες μου φαίνονται πολλές για να χάνονται μόνο στο μπάνιο. Παρόλα αυτά δεν φαίνεται να έχεις κάποιο θέμα μέχρι στιγμής. Το πιο σημαντικό είναι ότι ήδη έχεις τον νου σου. Οπότε και να εξελιχτεί θα το αντιμετωπίσεις εγκαίρως
 

George1999

New Member
Αυτο με ανησυχουσε και μενα οτι αν πεφτουν μονο 80 στο μπανιο... Αλλα ισως συμβαινει και λογω του υψηλου αγχους
 
Μπλουζα