Τριχοπτωση το καλοκαιρι

αντι να με πιανει η τριχοπτωση την ανοιξη,με πιανει το καλοκαιρι απο τελη μαιου αρχεσ ιουνιου..ειναι φυσιολογικο αυτο?το παθαινει καποιοσ αλλοσ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
THANASIS ATHANASIOY είπε:
αντι να με πιανει η τριχοπτωση την ανοιξη,με πιανει το καλοκαιρι απο τελη μαιου αρχεσ ιουνιου..ειναι φυσιολογικο αυτο?το παθαινει καποιοσ αλλοσ?

Εγω...γινεται χαμος
Ετσι και αργοτερα...αντι για φθινοπωρο,ο χαμος γινεται τελος δεκεμβριου
 

xk

Active Member
crossfire99 είπε:
Εγω...γινεται χαμος
Ετσι και αργοτερα...αντι για φθινοπωρο,ο χαμος γινεται τελος δεκεμβριου

+1

βεβαια το καλοκαιρι ακομα χειροτερα το μαλλι οπτικα γιατι αρκετες τριχες ανοιγουν χρωμα και φαινεται μεγαλυτερη η αραιωση.
 

goines

New Member
Αν το χρώμα του μαλλιού ανοίγει και κάνει μικρότερη αντίθεση με το σκάλπ φάινεται πιο πυκνό !

Και εγώ πέρασα καμιά βδομάδα που πέφτανε τούφες
 

MANKAR

Active Member
και εγω αυτην την περιοδο εχω περισσοτερη τριχοπτωση και περισσοτερο σμηγμα με λυπαροτητα , χαμος γινεται!!!!
 
και εγω παντως στον ηλιο δεν καθομαι.ομπρελιτσα αντε κανα μισαωρο με τισ ρακετεσ και παλι οχι καθε μερα 3 φορεσ εβδομαδιαιως..το θεμα ειναι οτι η τριχοπτωση ειναι σε ολη την κεφαλη οχι μονο πανω...οποτε ηλιοσ λιγο δυσκολο να ειναι..δε ξερω αν μασ πειραζει η διατροφη πχ το καλοκαιρι τρωω πολλα κρεμμυδια με τη σαλατα,,καλα ξερω αστειο ακουγεται αλλα ποτε δε ξερεισ...
 

MANKAR

Active Member
υπαρχουν και τα αντιηλιακα των μαλλιων που μπορειτε να βαζετε και να καθεστε στο ηλιο χωρις φοβο!!!!!
 

mikipitri

Member
λέτε να παίζει τόσο αρνητικό ρόλο ο ήλιος στην τριχόπτωση? έχω κάνει δυο μπάνια (ομολογώ ότι το κεφάλι έκαιγε μετά) και χάνω 20-20 τις τρίχες!!!
ίσως παίζει ρόλο και το ότι ιδρώνουμε αρκετά, άρα χάνουμε πολύτιμα θρεπτικά συστατικά για την τρίχα (κυρίως σίδηρο αλλά και διάφορα άλλα μέταλλα και ιχνοστοιχεία)
 

MANKAR

Active Member
mikipitri είπε:
λέτε να παίζει τόσο αρνητικό ρόλο ο ήλιος στην τριχόπτωση? έχω κάνει δυο μπάνια (ομολογώ ότι το κεφάλι έκαιγε μετά) και χάνω 20-20 τις τρίχες!!!
ίσως παίζει ρόλο και το ότι ιδρώνουμε αρκετά, άρα χάνουμε πολύτιμα θρεπτικά συστατικά για την τρίχα (κυρίως σίδηρο αλλά και διάφορα άλλα μέταλλα και ιχνοστοιχεία)


νομιζω δεν οφειλεται και πολυ η τριχοπτωση σε αυτα1!!εγω εχω κανει πανω απο 20 μπανια και η τριχοπτωση μου ειναι λιγοτερη ισα ισα μου εκανε καλο στην σδ !!!εγω βεβαια κανω και μασκες μαλλιων μετα την θαλασσα στο σπιτι και οι τριχες γινονται τουμπανο!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Εγώ είμαι σίγουρη ότι φταίει ο ιδρώτας αλλά σε συνδυασμό με τον ήλιο και τη ζέστη. κάθε χρόνο έχω τα ίδια.. με το που θα μπει για τα καλα το καλοκαίρι, δλδ αρχές ιουλίου, και μόλις αρχίσω να ιδρώνω υπερβολικά αρχίζουν να φεύγουν οι τούφες..

έτσι και φέτος έχω τα γνωστά. μιλάμε για τουφες μετα το λούσιμο και όχι μόνο. μ' έχουν πιάσει τα νεύρα μου. άσε εκείνος ο ιδρώτας, με τον καύσωνα τα είχα συνεχώς μαζεμένα αλλά και πάλι τα ένιωθα διαρκώς νωπά. τα νεύρα μου... ίσως να φταίει και ο δικός μου ιδρώτας τι να πω... μάλλον είναι τοξικός!!!!
 

lab_rat

Member
Βασικα δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως ετσι! Μαλλον ο ηλιος μας ανεβαζει την dht. Δεν εχω διαβασει κατι σχετικο αλλα τα σημαδια αυτο δειχνουν! Το καλοκαιρι σε αρκετους αυξανεται το σμυγμα γενικα στο προσωπο το οποιο ειναι συνιφασμενο με αυξημενη dht. Επισης ειναι γνωστο οτι το καλοκαιρι εχουμε υψηλοτερη libido. Και μεσα σε ολα αυτα εχουμε και τριχοπτωση...
 

MANKAR

Active Member
tasos33 είπε:
mankar τι μασκεσ κανεισ?και τισ τουμπανιαζεισ?

μετα την θαλασσα συνηθως που τα μαλλια εχουν ταλαιπωρηθει απο ηλιο υγρασια θαλασσινο νερο και υδρωτα κανω την εξης μασκα:2 ασπραδια αβγου τα χτυπαω μεχρι να γινουν αφρος , 3 κουταλιες γιαουρτι 2-3 σταγονες λεμονι , 1κουταλακι aloe vera , 3 κουταλακια βρασμενο δεντολιβανο!!!την αφηνω 15 λεπτα με 20.στη συνεχεια ξεβγαζω και μετα λουζομαι κανονικα με το σαμπουαν μου!!οταν στεγνωσουν εχω υπεροχη αισθηση και τα νιοθω πιο δυνατα ειναι πιο χοντρη η τριχα!!!μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
ΜΑΝΚΑΡ αμα εγώ το φάω και δεν το βάλω στο μαλλί θα κάνει δουλεια?
 

3746741

Member
κ εμενα η τριχοπτωση μου παντα αυξανεται το καλοκαιρι!!

η εποχιακη τριχοπτωση ρε παιδια ποσο διαρκει κανονικα?????
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
το πολύ κανα μηνα, αλλα μην φανταστεις τρελη τριχόπτωση.. εννοούμε για λιγο παραπάνω απο την κανονική..
 

MANKAR

Active Member
και εμενα με ποιανει τετοια εποχη καθε χρονο εποχιακη τριχοπτωση , τωρα ειμαι στην αρχη αλλα μεχρι τελος του μηνα εχει σταματησει!!!!
 

3746741

Member
εμενα με εχει τωρα 2 μηνες.....καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι ελεγαν πως κραταει απο 3 εβδομαδες εως 3 μηνες....ειναι οντως ετσι ή το 3μηνο παραειναι παρατεταμενο???
 
Μπλουζα