Τοπική φιναστερίδη

thanos87

Member
Θα σε κρατήσει φίλε μου, διότι έχεις ήδη αρκετό και υγιές/καλής ποιότητας μαλλί.
Όπως είπε και ο φίλος @Kostas97 , το "sweet spot" της δοσολογίας που θα σου χρειάζεται είναι πιστεύω μεταξύ 3-4mg/week.
Θα το δεις όμως και εσύ όταν ξεκινήσεις τι ακριβώς δουλεύει καλύτερα πάνω σου.
Συμφωνώ με την κίνηση σου να κάνεις ορμονολογικές εξετάσεις πριν ξεκινήσεις.
Επίσης ακόμη καλύτερα αν θες πήγαινε σε κάποιο ουρολόγο για σπερμοδιάγραμμα πριν ξεκινήσεις, και ότιδηποτε άλλο θεωρεί αυτός αναγκαίο προς εξέταση.
Με το που ξεκινήσεις για να νιώθεις και συ πιο άνετος, αν θες κάνε επαναληπτικές εξετάσεις, για να δεις πως μεταβάλλονται (αν μεταβάλλονται) κάποια πράγματα.
Τέλεια, θα κινηθώ έτσι και θα κάνω κ το σπερμοδιαγραμμα κ ότι άλλο χρειαστεί. Θα με καθυστερησουν οι εξετάσεις αλλα καλύτερα έτσι να μαι σίγουρος. Και μετά ξεκινάω την αγωγή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

obi one

Active Member
Ναι έχω δει και το Proscar απλά θα το προτιμούσα αν έβρισκα κάποιον φαρμακοποιό να το φτιάχνει σε κάψουλες από το να κόβω το χάπι
Δεν είναι τίποτα φίλε μου,, μπορείς να δώσεις 2.00- 2.5 ευρώ και να προμηθευτείς pill cutter απο ένα φαρμακείο και να κοβεις μονος σου το proscar, έτσι κάνω κ εγώ με σχετική ασφάλεια ως προς την δοσοληψία.. 1642595058730.png
 

thanos87

Member
Καλησπέρα παίδες σήμερα είχα ραντεβού με ανδρολογο και για να πω την αλήθεια μου κόψε λίγο τα φτερά.Δεν ήταν κάθετος ενάντια στη φίνα αλλά ουσιαστικά μ είπε ότι όσες εξετάσεις κ να κάνω κλπ δεν μπορώ να μαι σίγουρος.Το ήξερα, δεν είναι καραμέλα κ προφανώς κ περίμενα ένας γιατρός αυτής τη ειδικότητας να μου πει"ελα μωρέ μια χαρά θα σαι κ με καράφλα μη μπλέκεις με φάρμακα γαι αισθητικούς λόγους" αλλά όσο να ναι μου βάλε το μικρόβιο της αμφιβολίας. Να τονίσω ότι πέρυσι που έψαχνα για θεραπείες έφαγα πολλές ώρες διαβάζοντας με αποτέλεσμα να τρομοκρατηθω κ να κάνω πίσω. Φέτος όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα, το σκέφτηκα νηφάλια κα απόφασισα να κάνω κάτι. Επεξε κ ρόλο ότι γνώρισα άτομο χρήστη φινας που απλά έχει σώσει το μαλλί του και δεν ασχολείται. Αλλά όσο να ναι μετά το ραντεβού με τον γιατρό προβληματιστηκα κ πάλι. Θα μου πείτε τώρα "κ από μας τι θέλεις ψυχολογική υποστήριξη; τραβά σε ψυχολόγο" . Απλά τη γνώμη σας θέλω, αν με τοπικά μπορώ να την παλέψω για κάποιο διάστημα, σε περίπτωση που δειλιασω για το χάπι.
 

Andreas10

Active Member
Καλησπέρα παίδες σήμερα είχα ραντεβού με ανδρολογο και για να πω την αλήθεια μου κόψε λίγο τα φτερά.Δεν ήταν κάθετος ενάντια στη φίνα αλλά ουσιαστικά μ είπε ότι όσες εξετάσεις κ να κάνω κλπ δεν μπορώ να μαι σίγουρος.Το ήξερα, δεν είναι καραμέλα κ προφανώς κ περίμενα ένας γιατρός αυτής τη ειδικότητας να μου πει"ελα μωρέ μια χαρά θα σαι κ με καράφλα μη μπλέκεις με φάρμακα γαι αισθητικούς λόγους" αλλά όσο να ναι μου βάλε το μικρόβιο της αμφιβολίας. Να τονίσω ότι πέρυσι που έψαχνα για θεραπείες έφαγα πολλές ώρες διαβάζοντας με αποτέλεσμα να τρομοκρατηθω κ να κάνω πίσω. Φέτος όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα, το σκέφτηκα νηφάλια κα απόφασισα να κάνω κάτι. Επεξε κ ρόλο ότι γνώρισα άτομο χρήστη φινας που απλά έχει σώσει το μαλλί του και δεν ασχολείται. Αλλά όσο να ναι μετά το ραντεβού με τον γιατρό προβληματιστηκα κ πάλι. Θα μου πείτε τώρα "κ από μας τι θέλεις ψυχολογική υποστήριξη; τραβά σε ψυχολόγο" . Απλά τη γνώμη σας θέλω, αν με τοπικά μπορώ να την παλέψω για κάποιο διάστημα, σε περίπτωση που δειλιασω για το χάπι.
Η πλειονότητα των γιατρών δεν είναι ενημερωμένοι για τη φιναστεριδη. Εδώ άλλοι λένε ότι αν πάρεις το χάπι θα αυτοκτονήσεις. Η αλήθεια είναι ότι μιλάμε για ένα φάρμακο που έχει βγει στην κυκλοφορία εδώ και πολλά χρόνια με εκατομμύρια χρήστες και οι παρενέργειες αφορούν ένα πολύ μικρό ποσοστό, το οποίο πιθανώς θα εμφανίσει αντίστοιχες παρενέργειες και με τοπική χρήση της φινας. Το βασικό είναι να βρεις τη σωστή δοσολογία. Σε άλλους το 1mg/day εμφανίζει παρενέργειες γι αυτό και επιλέγουν 3mg/week, οπότε εκεί βρίσκεται το κλειδί, στην εύρεση της σωστής ποσότητας.
Ξεκίνα με 3mg/week και μην το σκέφτεσαι καν. Αν εμφανιστεί κάτί (που δεν θα εμφανιστεί) εδώ θα είμαστε.
 

Kostas97

Well-Known Member
Στον γιατρο πας για να βρεις λυση σε ενα θεμα. Εαν δεν μπορει να στη δωσει αλλαζεις γιατρο.
Ειναι δυσκολο να βρεις καποιον να σε κατευθυνει το ξερω.
Παρολα αυτα να ξερεις οτι και πριν ενα χρονο για τα εμβολια αν ρωταγες μεγαλο ποσοστο θα σου ελεγαν μη το κανεις.
 

obi one

Active Member
Στον γιατρο πας για να βρεις λυση σε ενα θεμα. Εαν δεν μπορει να στη δωσει αλλαζεις γιατρο.
Ειναι δυσκολο να βρεις καποιον να σε κατευθυνει το ξερω.
Παρολα αυτα να ξερεις οτι και πριν ενα χρονο για τα εμβολια αν ρωταγες μεγαλο ποσοστο θα σου ελεγαν μη το κανεις.
σωστά, αρκετοί γιατροί δεν προτείνουν την φίνα περισσότερο λόγω πιθανών παρενεργειων, κ λιγότερο λόγω αμφιβολίας στο αποτέλεσμα. Κ ο δικός μου ο γιατρός με απέτρεψε από την χρήση της, απλά του απάντησα πολύ ευγενικά φυσικά ότι λαμβάνοντας υπόψιν μου τις μελέτες που έχω διαβάσει, τις απόψεις πολλών κλινικών κ γιατρών ανά το κόσμο, καθώς κ τις συζητήσεις του φόρουμ ( γιατί να το κρυψωμεν άλλωστε ) αποφάσισα να το ξεκινήσω. Βέβαια οφείλω να πω ότι είμαι 45 με 2 παιδιά, ότι κ αν σημαίνει αυτό..) ευχαριστώ κ καλή Κυριακή..
 

thanos87

Member
Καλησπέρα παίδες και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Συμφωνώ σε αυτά που λέτε άλλωστε κ γω έχω ψάξει αρκετά για το θέμα και κατάλαβα πως μόνο με φίνα θα ηρεμήσω κ θα συνεχίσω να έχω μαλλί. Ο γιατρός δεν προσπάθησε να με τρομοκρατησει, αν κ μου ειπε ότι είναι πολύ λογικό όσο παίρνω το φάρμακο να υπάρχουν οι παρενέργειες που ακούγονται συχνά . Επίσης δεν είναι σύμφωνος στο να πάρω ένα φάρμακο με το συγκεκριμένο μηχανισμό δράσης για να κρατήσω τα μαλλιά μου. Και ότι ακόμα και με εξετάσεις δεν μπορεί να με διαβεβαίωσει ότι όλα θα πάνε καλά στη θεραπεία. Γενικά συζητήσαμε αρκετά κ όσο να ναι με μπέρδεψε. Από κει που ήμουν σίγουρος για το πως θα κινηθώ παλι επηρεάστηκα κ δεν ξέρω τι να κάνω. Και από την ψυχραιμία κ την απόφασιστικοτητα πάλι στο άγχος. Με τρελαίνει η σκέψη του να μη κάνω τίποτα κ μετά να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν έδρασα νωρίτερα. Τα γονίδια μου μεσα
 

thanos87

Member
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια ερώτηση κ θα το εκτιμούσα αν κάποιος με σχετική εμπειρία θα μπορούσε να με βοηθήσει. Διαγνώστηκα με κιρσοκηλη. Και σκέφτομαι να προχωρήσω σε χειρουργείο τον επόμενο μήνα. Εντωμεταξύ βάζω φίνα τοπικά, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος συσχετισμός κ αν η φίνα επιβαρύνει την κατάσταση; ένα παλικάρι παλιότερα είχε αναφέρει ότι ο γιατρός του είχε απαγορεύσει τη χρήση φινας ακόμα κ μετά την επέμβαση. Εγώ στο τοπικό είμαι τώρα αλλά σκεφτόμουν κ το χάπι κ αυτή η εξέλιξη με προβλημάτισε.τον γιατρό μου τον ρώτησα προφανώς, αλλά αυτός ήταν αρνητικός για την φίνα κ πριν την κιρσοκηλη, πόσω μάλλον τωρα
 

oikodomos

Member
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια ερώτηση κ θα το εκτιμούσα αν κάποιος με σχετική εμπειρία θα μπορούσε να με βοηθήσει. Διαγνώστηκα με κιρσοκηλη. Και σκέφτομαι να προχωρήσω σε χειρουργείο τον επόμενο μήνα. Εντωμεταξύ βάζω φίνα τοπικά, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος συσχετισμός κ αν η φίνα επιβαρύνει την κατάσταση; ένα παλικάρι παλιότερα είχε αναφέρει ότι ο γιατρός του είχε απαγορεύσει τη χρήση φινας ακόμα κ μετά την επέμβαση. Εγώ στο τοπικό είμαι τώρα αλλά σκεφτόμουν κ το χάπι κ αυτή η εξέλιξη με προβλημάτισε.τον γιατρό μου τον ρώτησα προφανώς, αλλά αυτός ήταν αρνητικός για την φίνα κ πριν την κιρσοκηλη, πόσω μάλλον τωρα
και εγω απο οσα ξερω απο γιατρο οτι απαγορευει κιρσοκηλη με φινα
 

thanos87

Member
και εγω απο οσα ξερω απο γιατρο οτι απαγορευει κιρσοκηλη με φινα
Σου είχε αναφέρει ο γιατρός σου πως ακόμα και αν εγχειρηστει η κιρσοκηλη δεν είναι σωστό να πάρεις φίνα;έχω ψάξει παντού αλλά δεν υπάρχει κάποια επίσημη αντενδειξη. Αλλά με 2 γιατρούς π μίλησα μ λένε με τίποτα, αλλά αυτοι κ πριν μάθουν για την κιρσοκηλη τα ίδια έλεγαν. Και σε ξένα φόρουμ δεν βρίσκω κάτι συγκεκριμένο. Απελπισία σκέτη χάσαμε τη μάχη με την καράφλα απ τα αποδυτήρια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Εαν εγχειριστεις γιατι να υπαρχει θεμα ;
Υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα υποτροπης ;
Ψαξτο βεβαιως αλλα μου φαινεται περιεργο μετα απο εγχειρηση να υπαρχει αντενδειξη. Ισως για αυτο δε βρισκεις και κατι.
 

thanos87

Member
Εαν εγχειριστεις γιατι να υπαρχει θεμα ;
Υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα υποτροπης ;
Ψαξτο βεβαιως αλλα μου φαινεται περιεργο μετα απο εγχειρηση να υπαρχει αντενδειξη. Ισως για αυτο δε βρισκεις και κατι.
Δεν ξέρω φίλε Κώστα, γι αυτό έχω τρελαθεί γιατί πουθενά δεν μπορώ να βρω συγκεκριμένες απαντήσεις. Μετά την επέμβαση σε ένα 6μηνο θα φανεί το αποτέλεσμα, οπότε κ γω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην επιτρέπεται η φίνα μετά. Ακόμη κ τώρα η κινητικότητα του σπέρματος δεν είναι κακη(αν κ πρέπει να κάνω κ άλλες εξετάσεις ανά κάποιους μήνες για να βεβαιωθώ) αλλά επιλέγω την επέμβαση παρόλο που δεν είναι αναγκαία για να ξενπερδευω. βέβαια κ μετά την επέμβαση η γονιμότητα σου δεν επανέρχεται στο 100%.και μάλλον οι γιατροί μου απαγορεύουν την φίνα ώστε να μην είναι κ αυτός ένας ανασταλτικος παράγοντας στην ποιότητα του σπέρματος. Αλλά κι αυτό δεν βγάζει νόημα γιατί δεν υπάρχουν επίσημες ερευνες(απ όσο ξέρω) ότι η φιναστερίδη μειώνει τη γονιμότητα.
 

thanos87

Member
Καλησπέρα παιδιά, εχω ξεκινήσει εδώ και 4 βδομάδες θεραπεία με τοπική φιναστερίδη. Πριν απομ 2 μήνες είχα αρχίσει με την MFT της fagron αλλά σταμάτησα και προτίμησα να συνεχίσω μόνο με τοπική φίνα να δω πως θα πάει και στο πίσω μέρος του μυαλού το χάπι.
Το θέμα μου είναι οτι την τελευταία βδομάδα έχω τρομερό shedding. Έχω χάσει πολύ έδαφος και δεν ξέρω αν είναι λόγω φίνας (απομακρύνει τις αδύναμες για να βγουν νεες) ή η τριχόπτωση έχει πάρει επιθετική μορφή!? Γιατί η αλήθεια είναι οτι τους τελευταίους μήνες έχω βιώσει τρομερό άγχος και φοβάμαι μηπως γι αυτο οι τρίχες άρχισαν να χαιρετούν ταχύτερα.Χρησιμοποιεί κάνεις τοπική φίνα ?είχατε ανάλογο shedding με την μινοξιδίλη?
 

Kostas97

Well-Known Member
Θανο εαν χρησιμοποιουσες ηδη μινοξιδιλη, κατα την αποψη μου ειναι απιθανο το shedding να ειναι λογω τοπικη φινας.
 

thanos87

Member
Θανο εαν χρησιμοποιουσες ηδη μινοξιδιλη, κατα την αποψη μου ειναι απιθανο το shedding να ειναι λογω τοπικη φινας.
Χρησιμοποίησα μινοξιδίλη για λιγότερο απο 10 μέρες. Οπότε δεν ξέρω αν πρόλαβε να κάνει κάτι. Κώστα έχω παρατηρήσει οτι είσαι αρκετά ενημερωμένος αλλα ελπίζω σε αυτή την περίπτωση να κάνεις λάθος. Γιατί θα μιλάμε για βατερλώ αν το shedding δεν οφείλεται στη φίνα.
 

aeratos28

Just aeratos
Oτι ξεκινάς κάτι,το κάνεις 2-3 εβδομάδες ,το σταματάς μετά ξεκινάς κάτι άλλο,πιστεύεις ότι βγαζει κάπου? Ότι θεραπεία και να κάνεις,για να δεις κάτι σαν αποτέλεσμα πρέπει να την κάνεις σωστά,τουλάχιστον για 6 μήνες..εσύ φίλε πολύ αρπακολατζιδικα τα κάνεις όλα..αλλάζεις γνώμη κάθε μήνα.προσωπικα πιστεύω πως δεν έχει κάνει τπτ καμία θεραπεία από αυτές που αλλάζεις σαν τα πουκάμισα κάθε μήνα και η πτώση τριχών είναι αυτή που θα ήταν έτσι και αλλιώς.εκανες δεν έκανες κάτι .αν έχεις σκοπό να κάνεις θεραπεία ,πάρε το χάπι και ξαναδες το κεφάλι σου μετά από 6 μήνες..αφρός φίνα και να κάνει δουλειά σε ένα μήνα κιόλας τόσο πολύ,δεν παίζει.
 

Kostas97

Well-Known Member
Χρησιμοποίησα μινοξιδίλη για λιγότερο απο 10 μέρες. Οπότε δεν ξέρω αν πρόλαβε να κάνει κάτι. Κώστα έχω παρατηρήσει οτι είσαι αρκετά ενημερωμένος αλλα ελπίζω σε αυτή την περίπτωση να κάνεις λάθος. Γιατί θα μιλάμε για βατερλώ αν το shedding δεν οφείλεται στη φίνα.
Δεν προλαβαν να κανουν τπτ οι θεραπειες. Συνεχισε το τοπικο κανονικα.
Ακομα καλυτερα επειδη το τοπικο στην ουσια δουλευει επειδη απορροφαται ποσοτητα και συστημικα, παρε μικρη δοσολογια στο χαπι και εινια το ιδιο. Π.Χ. 0,25mg/ day.
 

thanos87

Member
Oτι ξεκινάς κάτι,το κάνεις 2-3 εβδομάδες ,το σταματάς μετά ξεκινάς κάτι άλλο,πιστεύεις ότι βγαζει κάπου? Ότι θεραπεία και να κάνεις,για να δεις κάτι σαν αποτέλεσμα πρέπει να την κάνεις σωστά,τουλάχιστον για 6 μήνες..εσύ φίλε πολύ αρπακολατζιδικα τα κάνεις όλα..αλλάζεις γνώμη κάθε μήνα.προσωπικα πιστεύω πως δεν έχει κάνει τπτ καμία θεραπεία από αυτές που αλλάζεις σαν τα πουκάμισα κάθε μήνα και η πτώση τριχών είναι αυτή που θα ήταν έτσι και αλλιώς.εκανες δεν έκανες κάτι .αν έχεις σκοπό να κάνεις θεραπεία ,πάρε το χάπι και ξαναδες το κεφάλι σου μετά από 6 μήνες..αφρός φίνα και να κάνει δουλειά σε ένα μήνα κιόλας τόσο πολύ,δεν παίζει.
Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα φίλε, μια θεραπεία ξεκίνησα το mft της fagron και τη σταμάτησα όχι επειδή περίμενα ότι θα δω αποτελέσματα σε 10 μέρες,αλλά λογω ενός θέματος υγείας που έχω πρέπει να παρακολουθώ την πίεση μου και η μινοξιδιλη την επηρεάζει.το θέμα υγειας το ανακαλυψα προσφατα,αλλιώς δε θα άρχιζα ποτε μινοξ.Γι αυτό άλλαξα τη θεραπεία σε τοπική φίνα μόνο.και η ερώτηση μου έιχε να κάνει αν και η τοπική φίνα έχει Shedding ανάλογο με αυτό που έχει η μινοξ στην αρχή,γιατί το τελευταίο διάστημα έχω αυξημένη τριχόπτωση.οσο για το χάπι το έχω στο μυαλό μου αλλά θέλω να δώσω μια ευκαιρία στο τοπικό πρώτα.
 

thanos87

Member
Οκ
Δεν προλαβαν να κανουν τπτ οι θεραπειες. Συνεχισε το τοπικο κανονικα.
Ακομα καλυτερα επειδη το τοπικο στην ουσια δουλευει επειδη απορροφαται ποσοτητα και συστημικα, παρε μικρη δοσολογια στο χαπι και εινια το ιδιο. Π.Χ. 0,25mg/ day.

Δεν προλαβαν να κανουν τπτ οι θεραπειες. Συνεχισε το τοπικο κανονικα.
Ακομα καλυτερα επειδη το τοπικο στην ουσια δουλευει επειδη απορροφαται ποσοτητα και συστημικα, παρε μικρη δοσολογια στο χαπι και εινια το ιδιο. Π.Χ. 0,25mg/ day.
Οκαυ οπότε υπομονή κ βλέπουμε .για να μαι ειλικρινής ακόμα έχω τους ενδοιασμούς μου για το χάπι,θα δω τι έχει να δώσει το τοπικό κ το αφήνω σαν τελευταία επιλογη
 
Μπλουζα