Τοπική φιναστερίδη

thanos87

Member
Καλησπερα στην κοινοτητα ειμαι νεος στο φορουμ αλλα εχω διαβασει αρκετα τον τελευταιο μηνα.
Ειμαι 28 χρονων και προσφατα παρατηρησα οτι οι κροταφοι μου εχουν ανεβει αρκετα και γενικα το μαλλι μπροστα εχει αποδυναμωθει.
Δυστηχως τον τελευταιο μηνα εχω πανικοβληθει.Οχι επειδη παρατηρησα περισσοτερη τριχοπτωση,αλλα επειδη διαπιστωσα οτι χρειαζεται να
δωσεις μεγαλο αγωνα για να κρατησεις τα μαλλια σου και οι απωλειες δεν ειναι μονο οικονομικες.Νεοτερος οταν ειχα πρωτοδει τους κροταφους να ανεβαινουν δεν αγχωνομουν γιατι νομιζα πως θα παω θα δωσω 2-3 χιλιαρικα για μια μμ και το προβλημα θα λυθει οριστικα.Οχι οτι μου περισευουν αλλα ειναι ενα ποσο που θα μπορουσα να συγκεντρωσω και σιγουρα θα αξιζε για να εχω τα μαλλια μου.Μετα απο πολυ διαβασμα ομως ειδα οτι τα πραγματα δεν ειναι ετσι.Και εχω φτασει στο σημειο να σκεφτομαι οτι ισως πρεπει να κινηθω απο τωρα ωστε να μη ξεφευγει η κατασταση.Αλλωστε λεγεται πως η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια.Αλλα δυστηχως δεν βλεπω να ισχυει αυτο για την τριχοπτωση. Γιατι ναι μεν υπαρχουν θεραπειες,αλλα καμια χωρις το ρισκο για παρενεργειες.
Προσωπικα η τωρινη μου κατασταση δεν με χαλαει,αν μπορουσα να διατηρησω το υπαρχον μαλλι και χωρις επανεκφυση θα ημουν ικανοποιημενος.Γι αυτο
αρχισα να σκεφτομαι για τη μινοξιδιλη,αλλα και παλι επεσα πανω σε πολλα δημοσιευμετα και ελληνικα και ξενα οπου μιλουν για παρενεργειες.
Βασικα υπαρχουν ατομα που οντως χρησιμοποιουν μινοξιδιλη 5 10 15 χρονια και ολα ειναι καλα;
Ακομη δεν εχω επισκεφθει καποιο δερματολογο περιμενω να περασουν οι γιορτες.Δεν ξερω αν επιτρεπεται αλλα αν θελει καποιος μπορει να μου προτεινει καποιον για θεσσαλονικη.Οσον αφορα την κληρονομικοτητα ο πατερας μου εχει απο μικρος κενα στους κροταφους αλλα κρατησε αρκετο μαλλι μεχρι τα 45 οπου απο εκει και περα πηρε την κατω βολτα. 20201223_161350.jpg 20201223_163050.jpg Η περιπτωση του πατερα μου με καθησυχαζει λιγο γιατι κι εγω εχασα μαλλι μετα τα 23 αλλα μετα καπως εχει σταθεροποιηθει η κατασταση νομιζω.Γνωριζει καποιος αν υπαρχει αξιοπιστη διαδικασια οπου προβλεπει την αλωπεκια;Δηλαδη αν μπορουν με την εξετεση να καταλαβουν ποσο θα αραιωνει το μαλλι σου ανα τα χρονια;
Απο τη μερια της μητερας παππους και θειος μετα τα 35 ειχαν μεγαλυτερες απωλειες.
Απο τη στιγμη που δεν εχω επισκεφτει γιατρο προφανως και δεν θα κινηθω για καποια θεραπεια.Αν και απ αυτα που εχω διαβασει πιθανοτερο μου φαινεται να καταληξω στη μινοξιδιλη,η φιναστεριδη με τρομαζει.Δυστηχως δεν εχω δει πουθενα για καποιο φυσικο τροπο(συμπληρωμα,ελαιο) που θα βοηθπουσε στη διατηρηση του τριχωτου.Μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να ζει με το κοστος και τη ρουτινα της μινοξιδιλης γαι τα επομενα χρονια,αλλα με φοβιζει το να εχω παρενεργειες στο προσωπου μου,οπως πρηξιματα ρυτιδες και κατακρατηση οπου αναφερονται συχνα.Καθε γμωμη καλοδεχουμενη.
Παρακατω φωτογραφιες απο την τωρινη μου κατασταση,το πιο ανησυχιτικο ειναι η αραιωση στον αριστερο κροταφο.Επισης ισως να μη φαινεται πολυ το προβλημα λογω του κουρεματος,εχω αφησει αρκετο μαλλι μπροστα.
 

Συνημμένα

  • 20201223_161148.jpg
    20201223_161148.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 64
  • 20201223_161148.jpg
    20201223_161148.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 64
  • 20201223_161629.jpg
    20201223_161629.jpg
    2 MB · Προβολές: 60
  • 20201223_161639.jpg
    20201223_161639.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 89

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερα φιλε Θανο. Το μαλλι που εχεις βρισκεται σε ενα καλο επιπεδο και μπορεις να το διατηρησεις οπως το βλεπεις ακολουθωντας καποια θεραπεια. Να πας σε ενα γιατρο να σε ελεγξει κιολας για να εισαι σιγουρος. Επειδη λοιπον τα πραγματα ειναι τοσο μα τοσο απλα ολοι οσοι εχουν θεμα δεν χαιρονται βλεποντας οτι λυση υπαρχει αλλα κανουν ιντερνετικη αναζητησ και πεφτουν στην παγιδα του φοβου παρενεργειων.
Τις παρενεργειες που θα μπορουσαν να κοιταξουν σε ολα τα φαρμακα αλλα και στον τροπο ζωης τους. Εκει ομως δεν ασχολουνται.

Μην σε νοιαζουν καθολου οι παρενεργειες. Δεν θα εχεις εφοσον κανεις σωστες κινησεις . Και την κινηση απευθειας σερ φινα 1 mg να κανεις οι πιθανοτητες ειναι μικρες. Εαν σε απασχολει το μαλλι σου πηγαινε να βρεις εναν καλο δερματολογο που ασχολειται με την τριχοπτωση και αυτος θα σου φτιαξει ενα σχεδιο αγωγης συμφωνα με τα στανταρ της εποχης. Καιιι!!!!! Μην ασχοκεισαι με μαντζουνια και φυτικα προιοντα. Ειναι υποδιεστερα των αγωγων 100% αμφιβολου προελευσης και αξιας. Δεν ξερεις καν αν περιεχουν μεσα οσα λενε αφου δεν τα ελεγχει κανενας οργανισμος και στις πειρσσοτερες περιπτωσεις εινα τσαμπα λεφτα!!!!!

Εαν θες να κανεις κατι ενισχυτικα απλα φαε τροφες που θα δεις στο ιντερνετ που μειωνουν την DHT και ακολουθησε αγωγη. Αυτα . Ευχομαι ο,τι καλυτερο.. μακρια απο φοβους!!!
 

thanos87

Member
Καλησπερα φιλε Κωστα και ευχαριστω για την απαντηση σου.Οπως τα λες εχω πεσει στην παγιδα του φοβου των παρενεργειων.Δεν ειμαι ατομο που επηρεαζεται ευκολα απο το οτι γραφει ο καθενας στο ιντερνετ,αλλα τωρα λογω της αγχωτικης καταστασης που βιωνω τα σκεφτομαι ολα περισσοτερο.Το ζητουμενο τωρα ειναι να βρω εναν ενημερωμενο δερματολογο(σκεφτομαι να επισκεφθω 2-3) ωστε να με κατευθυνει στην καταλληλη θεραπεια.Αν και οπως ειπα η φινα με τρομαζει λιγο,γιατι ακομα και αν ειναι λιγες οι πιθανοτητες παρενεργειων το θεμα της στυτικης δυσλειτουργιας και της λιμπιντο ειναι ενα ευαισθητο θεμα.
 

thanos87

Member
Καλησπέρα παίδες. Πριν ένα χρόνο είχα εντοπίσει το πρόβλημα της τριχόπτωσης. Επισκέφτηκα κάποιους δερματολόγους αλλά δυστυχώς απογοητευτηκα. Γιατί κανείς δεν είχε τη διάθεση να ασχοληθεί μαζί μου και να καταλήξουμε με ποιον τρόπο πρέπει να κινηθώ. Απλά μου πρότειναν μινοξιδιλη βιταμίνες κ γεια σας. Έπειτα απορροφήθηκα σε έλα θέματα στη ζωή μου κ δεν σκεφτόμουν τα μαλλιά μου. Λάθος μου γιατί μέσα σε ένα χρόνο έχασα έδαφος, θα ανεβάσω και καλύτερες φώτο γαι να μου πείτε τη γνώμη σας. Έχω διαβάσει πολύ το τελευταίο διάστημα απλά προβληματιζομαι ποια θεραπεία να ξεκινήσω. Ο κλασικός δρόμος είναι πρώτα η μινοξιδιλη και όταν χρειαστει πας σε φίνα, έτσι κάνουν οι περισσότεροι όταν το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο. Απλά σκέφτομαι κατευθείαν φίνα χάπι γιατι με την μινοξιδιλη δεν αντιμετωπιζεις το πρόβλημα απ τη ρίζα. Άλλη μια καλή λύση είναι ο αφρός της fagron MFT που τον χρησιμοποιούν αρκετοί από σας και είστε ικανοποιημενοι.οποτε εδώ θέλω τη γνώμη σας, από τι στιγμή που είμαι διατεθειμένος να πάρω φίνα σε χάπι έχει νόημα να ξεκινήσω με μινο η πάμε κατευθείαν στα "βαθια"; . Επίσης αν καταλήξω σε φίνα τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω πριν για παν ενδεχόμενο; όχι ότι είμαι εμμονικος με τις παρενέργειες απλά θέλω να ελέγχω πλήρως την κατάσταση.
 

Andreas10

Active Member
Απλά σκέφτομαι κατευθείαν φίνα χάπι γιατι με την μινοξιδιλη δεν αντιμετωπιζεις το πρόβλημα απ τη ρίζα.
Το είπες μόνος σου. Μπορείς να ξεκινήσεις με μικρότερη δόση για έναν μήνα και σταδιακά να ανεβάζεις. Επίσης μην μπλέξεις με MFT, έχει πρόσκαιρα αποτελέσματα
 

witcher

Well-Known Member
Καλησπέρα παίδες. Πριν ένα χρόνο είχα εντοπίσει το πρόβλημα της τριχόπτωσης. Επισκέφτηκα κάποιους δερματολόγους αλλά δυστυχώς απογοητευτηκα. Γιατί κανείς δεν είχε τη διάθεση να ασχοληθεί μαζί μου και να καταλήξουμε με ποιον τρόπο πρέπει να κινηθώ. Απλά μου πρότειναν μινοξιδιλη βιταμίνες κ γεια σας. Έπειτα απορροφήθηκα σε έλα θέματα στη ζωή μου κ δεν σκεφτόμουν τα μαλλιά μου. Λάθος μου γιατί μέσα σε ένα χρόνο έχασα έδαφος, θα ανεβάσω και καλύτερες φώτο γαι να μου πείτε τη γνώμη σας. Έχω διαβάσει πολύ το τελευταίο διάστημα απλά προβληματιζομαι ποια θεραπεία να ξεκινήσω. Ο κλασικός δρόμος είναι πρώτα η μινοξιδιλη και όταν χρειαστει πας σε φίνα, έτσι κάνουν οι περισσότεροι όταν το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο. Απλά σκέφτομαι κατευθείαν φίνα χάπι γιατι με την μινοξιδιλη δεν αντιμετωπιζεις το πρόβλημα απ τη ρίζα. Άλλη μια καλή λύση είναι ο αφρός της fagron MFT που τον χρησιμοποιούν αρκετοί από σας και είστε ικανοποιημενοι.οποτε εδώ θέλω τη γνώμη σας, από τι στιγμή που είμαι διατεθειμένος να πάρω φίνα σε χάπι έχει νόημα να ξεκινήσω με μινο η πάμε κατευθείαν στα "βαθια"; . Επίσης αν καταλήξω σε φίνα τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω πριν για παν ενδεχόμενο; όχι ότι είμαι εμμονικος με τις παρενέργειες απλά θέλω να ελέγχω πλήρως την κατάσταση.
Ξεκίνα κατευθείαν με το χάπι φιναστερίδης. Η μινοξιδίλη δεν θα σε κρατήσει μακροχρόνια. Από εξετάσεις δεν χρειάζεται κάτι. Αν θες όμως μπορείς να κάνεις κάποιες ορμονολογικές.
 

thanos87

Member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες. Και γω προς το χάπι τείνω. Συντηρητικό σχήμα 3γ τη βδομάδα και βλεπουμε. Με λοσιόν δεν έχω δει κάποιον να το παλεύει καιρό. Και να ψάχνομαι κάθε χρόνο με το τι να κάνω είναι ψυχοφθορο. Οι τελευταίες μου ελπίδες στα τοπικά ήταν η MFT. Αλλά μάλλον Θα ποντάρω στο χάπι κ ελπίζω να σταθεροποιησει την κατάσταση για κάποια χρόνια κ μετά το βλέπω για μμ. Παρακάτω φώτο από την τωρινή μου κατάσταση. Τωρα τις είδα στο φως κ με το μαλλί τραβηγμένο πίσω ξενέρωσα έχει χειρότερεψει αρκετά. Αλλά κ πάλι αν μείνω έτσι καμουφλαρω κ λίγο με τα πίσω κ νιώθω μια χαρά. Οπότε η φίνα φαίνεται μονόδρομος. Οποία άλλη γνώμη δεκτή παιδια
 

Συνημμένα

  • IMG_20220118_142322.jpg
    IMG_20220118_142322.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 66
  • IMG_20220118_142049.jpg
    IMG_20220118_142049.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 71
  • IMG_20220118_142003.jpg
    IMG_20220118_142003.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 58
  • IMG_20220118_141856.jpg
    IMG_20220118_141856.jpg
    2.4 MB · Προβολές: 54
  • IMG_20220118_141627.jpg
    IMG_20220118_141627.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 46

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ξέρω πως δεν είμαι η βοήθεια που θες αλλά δεν είσαι όσο κακός νομίζεις. Κράτα το αυτό που σου λέω. Μπες και στο χάπι και μόνο καλύτερα θα πας.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ξεκινας χαπι. Απο οτι φαινεται εχεις ηδη χασει κροταφους οποτε μαλλον εχεις το χαρακτηριστικο pattern ΑΓΑ και δεν εισαι diffuse thinner.
Αρα μπορεις να ξεκινησει με το 3-4 mg/ εβδομαδα και να δεις πως θα σε παει.
Σε 2 3 χρονια με φινα μπαινεις για μεταμοσχευση και εκλεισες. Επεστρεψες εκει που ησουν.
Καλη επιτυχια. Τωρα ειναι η καταλληλη στιγμη να σταματησει την τριχοπτωση. Μη χασεις χρονο με Lotion.
Αν θες παρολα αυτα παρε και μινοξιδιλη. Εγω στη θεση σου δε θα επαιρνα.
 

thanos87

Member
Ξέρω πως δεν είμαι η βοήθεια που θες αλλά δεν είσαι όσο κακός νομίζεις. Κράτα το αυτό που σου λέω. Μπες και στο χάπι και μόνο καλύτερα θα πας.
Ευχαριστώ φίλε μου κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ναι δεν χάθηκε το παιχνίδι, απλά θα μπορούσα να κινηθώ νωριτερα, εχασα έδαφος.
 

thanos87

Member
Ξεκινας χαπι. Απο οτι φαινεται εχεις ηδη χασει κροταφους οποτε μαλλον εχεις το χαρακτηριστικο pattern ΑΓΑ και δεν εισαι diffuse thinner.
Αρα μπορεις να ξεκινησει με το 3-4 mg/ εβδομαδα και να δεις πως θα σε παει.
Σε 2 3 χρονια με φινα μπαινεις για μεταμοσχευση και εκλεισες. Επεστρεψες εκει που ησουν.
Καλη επιτυχια. Τωρα ειναι η καταλληλη στιγμη να σταματησει την τριχοπτωση. Μη χασεις χρονο με Lotion.
Αν θες παρολα αυτα παρε και μινοξιδιλη. Εγω στη θεση σου δε θα επαιρνα.
Να σαι καλά φίλε Κώστα. Ναι οι κρόταφοι έχουν αδειάσει, απ ότι παρατήρησα στις παλιές φώτο από τα 20 κ μετά ξεκίνησε η διαδικασία. Αργά κ σταθερα. Αν με πιάσει το χάπι ίσως να το καθυστερήσω κι άλλο για μμ. Πραγματικά αυτή τη στιγμή δε με χαλαει η εικόνα μου, απλά ξέρω πως έχοντας ΑΓΑ από δω κ πέρα θα χειροτερεύει. Αν διατηρήσω αυτή την εικόνα με την φίνα θα είμαι τέλεια κ αργότερα βλέπουμε. Την τρίτη ρχω ένα ραντεβού με δερματολόγο που υποτιθεται ότι εξειδικευεται στην τριχόπτωση. Δε θα μου πει κάτι καινούριο απλά νιώθω καλύτερα αν στην πορεία της θεραπείας με παρακολουθεί κ ένας ειδικός. Θα δω κ ίσως προγραμματισω ορμονολογικεσ εξετάσεις πριν την έναρξη της θεραπείας. Όχι επειδή τρέμω τα sides, απλα για να είμαι σίγουρος πως όλα είναι καλά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Andreas10

Active Member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες. Και γω προς το χάπι τείνω. Συντηρητικό σχήμα 3γ τη βδομάδα και βλεπουμε. Με λοσιόν δεν έχω δει κάποιον να το παλεύει καιρό. Και να ψάχνομαι κάθε χρόνο με το τι να κάνω είναι ψυχοφθορο. Οι τελευταίες μου ελπίδες στα τοπικά ήταν η MFT. Αλλά μάλλον Θα ποντάρω στο χάπι κ ελπίζω να σταθεροποιησει την κατάσταση για κάποια χρόνια κ μετά το βλέπω για μμ. Παρακάτω φώτο από την τωρινή μου κατάσταση. Τωρα τις είδα στο φως κ με το μαλλί τραβηγμένο πίσω ξενέρωσα έχει χειρότερεψει αρκετά. Αλλά κ πάλι αν μείνω έτσι καμουφλαρω κ λίγο με τα πίσω κ νιώθω μια χαρά. Οπότε η φίνα φαίνεται μονόδρομος. Οποία άλλη γνώμη δεκτή παιδια
Φίλε μην αγχώνεσαι είσαι σε καλο επίπεδο για την ηλικία σου. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι και η συνέχεια θα είναι έτσι αν δεν λάβεις τα μέτρα σου. Πολλά είναι τα περιστατικά στο φόρουμ που σε 2-3 χρόνια μετά τα 30 χάσανε όσα δεν χάσανε τα προηγούμενα 10. Γι αυτό θωρακιζεσαι με φινα που είναι αρκετά σίγουρος πως θα σε σταθεροποιήσει και με μια μεταμόσχευση ξεμπερδεύεις για πολλά χρόνια. Όσον αφορά την ποσότητα ξεκινά με 3mg/week και μπορείς να αυξήσεις έπειτα.
 

thanos87

Member
Φίλε μην αγχώνεσαι είσαι σε καλο επίπεδο για την ηλικία σου. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι και η συνέχεια θα είναι έτσι αν δεν λάβεις τα μέτρα σου. Πολλά είναι τα περιστατικά στο φόρουμ που σε 2-3 χρόνια μετά τα 30 χάσανε όσα δεν χάσανε τα προηγούμενα 10. Γι αυτό θωρακιζεσαι με φινα που είναι αρκετά σίγουρος πως θα σε σταθεροποιήσει και με μια μεταμόσχευση ξεμπερδεύεις για πολλά χρόνια. Όσον αφορά την ποσότητα ξεκινά με 3mg/week και μπορείς να αυξήσεις έπειτα.
Ναι καταλαβαίνω η ΑΓΑ είναι απρόβλεπτη. Τουλάχιστον δεν άργησα πολύ. Όσον αφορά τη φίνα κ γω σκεφτόμουν το 3mg ανά βδομάδα και βλέπω πως οι περισσότεροι συμφωνείτε. Πόσο χρόνο λέτε να δώσω σε αυτό το σχήμα; ξέρω στην αρχή θα χω shedding. Στο 6μην/8μηνο να περιμένω να αξιολογήσω την κατάσταση και να δω αν χρειαστεί να ανεβάσω τη δοσολογία;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Έχεις ακόμη αρκετό και υγιές μαλλί για την ηλικία σου.
Είσαι σε πολύ καλό επίπεδο.
Οι κροτάφοι αργά ή γρηγόρα με ή χωρίς το χάπι θα άνοιγαν σιγά σιγά in any case.
Όπως είπες ξεκίνα χάπι 3mg/week, πριν ξεκινήσουν τα ορμονικά κύματα των 30+, και θα παραμείνεις σε παραπλήσιο επίπεδο πιστεύω τουλάχιστο μέχρι τα 40.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Έχεις ακόμη αρκετό και υγιές μαλλί για την ηλικία σου.
Είσαι σε πολύ καλό επίπεδο.
Οι κροτάφοι αργά ή γρηγόρα με ή χωρίς το χάπι θα άνοιγαν σιγά σιγά in any case.
Όπως είπες ξεκίνα χάπι 3mg/week, πριν ξεκινήσουν τα ορμονικά κύματα των 30+, και θα παραμείνεις σε παραπλήσιο επίπεδο πιστεύω τουλάχιστο μέχρι τα 40.
 

Andreas10

Active Member
Ναι καταλαβαίνω η ΑΓΑ είναι απρόβλεπτη. Τουλάχιστον δεν άργησα πολύ. Όσον αφορά τη φίνα κ γω σκεφτόμουν το 3mg ανά βδομάδα και βλέπω πως οι περισσότεροι συμφωνείτε. Πόσο χρόνο λέτε να δώσω σε αυτό το σχήμα; ξέρω στην αρχή θα χω shedding. Στο 6μην/8μηνο να περιμένω να αξιολογήσω την κατάσταση και να δω αν χρειαστεί να ανεβάσω τη δοσολογία;
Δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις shedding.
Αν στο 8μηνο ή και λίγο παραπάνω δεν έχεις δει σταθεροποίηση πήγαινε στη συνιστώμενη δόση 1mg/day.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ναι καταλαβαίνω η ΑΓΑ είναι απρόβλεπτη. Τουλάχιστον δεν άργησα πολύ. Όσον αφορά τη φίνα κ γω σκεφτόμουν το 3mg ανά βδομάδα και βλέπω πως οι περισσότεροι συμφωνείτε. Πόσο χρόνο λέτε να δώσω σε αυτό το σχήμα; ξέρω στην αρχή θα χω shedding. Στο 6μην/8μηνο να περιμένω να αξιολογήσω την κατάσταση και να δω αν χρειαστεί να ανεβάσω τη δοσολογία;
Νομιζω πως συγκεκριμενα εσυ ως περιστατικο δε θα χρειαστεις τα 7. Εχεις ηδη χασει τους κροταφους. Ξεκινα με 3mg/week ή και 4mg/week.
Εγω για σιγουρια θα πονταρα στο 4mg/week και επανελεγχος σε 1 χρονο.
 

thanos87

Member
Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. Φίλε MaleCyprus αν με κρατήσει περίπου έτσι μέχρι τα 40 θα μαι πολύ χαρούμενος. Λέω να ξεκινήσω με Propecia το κόστος δεν είναι μεγάλο για 3 4 χάπια τη βδομάδα. Θα κάνω κ τις εξετάσεις κ ξεκινάω το συντομότερο δυνατόν. Ήδη νιώθω καλύτερα που αποφάσισα να κάνω κάτι για σώσω τα μαλλιά μου. Οπότε τώρα ψυχραιμία κ υπομονή
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. Φίλε MaleCyprus αν με κρατήσει περίπου έτσι μέχρι τα 40 θα μαι πολύ χαρούμενος. Λέω να ξεκινήσω με Propecia το κόστος δεν είναι μεγάλο για 3 4 χάπια τη βδομάδα. Θα κάνω κ τις εξετάσεις κ ξεκινάω το συντομότερο δυνατόν. Ήδη νιώθω καλύτερα που αποφάσισα να κάνω κάτι για σώσω τα μαλλιά μου. Οπότε τώρα ψυχραιμία κ υπομονή
Θα σε κρατήσει φίλε μου, διότι έχεις ήδη αρκετό και υγιές/καλής ποιότητας μαλλί.
Όπως είπε και ο φίλος @Kostas97 , το "sweet spot" της δοσολογίας που θα σου χρειάζεται είναι πιστεύω μεταξύ 3-4mg/week.
Θα το δεις όμως και εσύ όταν ξεκινήσεις τι ακριβώς δουλεύει καλύτερα πάνω σου.
Συμφωνώ με την κίνηση σου να κάνεις ορμονολογικές εξετάσεις πριν ξεκινήσεις.
Επίσης ακόμη καλύτερα αν θες πήγαινε σε κάποιο ουρολόγο για σπερμοδιάγραμμα πριν ξεκινήσεις, και ότιδηποτε άλλο θεωρεί αυτός αναγκαίο προς εξέταση.
Με το που ξεκινήσεις για να νιώθεις και συ πιο άνετος, αν θες κάνε επαναληπτικές εξετάσεις, για να δεις πως μεταβάλλονται (αν μεταβάλλονται) κάποια πράγματα.
 

bobby

Well-Known Member
Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. Φίλε MaleCyprus αν με κρατήσει περίπου έτσι μέχρι τα 40 θα μαι πολύ χαρούμενος. Λέω να ξεκινήσω με Propecia το κόστος δεν είναι μεγάλο για 3 4 χάπια τη βδομάδα. Θα κάνω κ τις εξετάσεις κ ξεκινάω το συντομότερο δυνατόν. Ήδη νιώθω καλύτερα που αποφάσισα να κάνω κάτι για σώσω τα μαλλιά μου. Οπότε τώρα ψυχραιμία κ υπομονή

Proscar κομμενο στα τέσσερα 1,25mg μέρα παρά μέρα και είσαι ΟΚ
 
Μπλουζα