Τι ώρα παίρνετε φιναστερίδη μέσα στη μέρα ;

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
7:00 am με το κοκορικο.
Αλλά τι σημασία έχει . Οπότε θέλεις πάρε αρκεί στην επόμενη δόση να είσαι κοντά στο 24ωρο . Δε τρέχει και τίποτα 1-2 ώρες πριν η μετα
 

Kostas97

Well-Known Member
Και εγώ βραδινή ώρα , εκτός από τις ημέρες που ξέρω από νωρίτερα ότι πρόκειται να βγω για ποτό οπότε και επιλέγω να την πάρω μεσημέρι.
 

dlazaros

Well-Known Member
Η φιναστερίδη έχει ημιζωή 7-8 ώρες και όταν την παίρνεις αρχίζει αμέσως δουλειά. Αυτό που λένε όλοι είναι να την παίρνεις την ίδια ώρα κάθε μέρα για να μην ψάχνεται ο οργανισμός σου συνέχεια και να μην έχεις εναλλαγές. Η ώρα που είναι κατάλληλη για τον καθένα έχει να κάνει με την ηλικία του, δηλαδή το πότε είναι περισσότερο ανεβασμένες οι ορμόνες, και η ανεκτικότητα στο φάρμακο. Οι μεγαλύτεροι στην ηλικία έχουν μια έξαρση στην ορμόνη κατά τις 1 το βράδυ και μετά κατά τις 5 το πρωί που έχει και πρωινή στύση όπως και οι νεώτεροι οπότε είναι καλύτερο να υπάρχει ήδη η φιναστερίδη στο σώμα. Μερικοί όπως εγώ όταν παίρνουν φίνα έχουν υπνηλία σχεδόν αμέσως και για καμία ώρα κάτι που δεν θέλεις να συμβεί μέσα στην ημέρα οπότε το πάς πριν κοιμηθείς το βράδυ και καθάρισες απο όλες τις πλευρές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Thanos92

Active Member
Και εγώ βράδυ το πήρα χτές κατα τις 23:00 και λέω να το συνεχίσω έτσι. Απλώς σκέφτομαι οτι άμα βγώ πρέπει να το παίρνω μαζί μου.
Επίσης δεν κάνει να πιείς αλκοόλ ?
 

dlazaros

Well-Known Member
Και εγώ βράδυ το πήρα χτές κατα τις 23:00 και λέω να το συνεχίσω έτσι. Απλώς σκέφτομαι οτι άμα βγώ πρέπει να το παίρνω μαζί μου.
Επίσης δεν κάνει να πιείς αλκοόλ ?
Οχι οτι δεν κάνει, λένε οτι μειώνει την αποτελεσματικότητα της. Αμα είναι να βγείς πάρε την νωρίτερα δεν υπάρχει θέμα για μια δύο φορές την εβδομάδα.
 

Stratos

Well-Known Member
Πριν τον υπνο. Εμένα μου ξανθαινει το μαλλί,προς το χάλκινο. είναι φυσιολογικό;
1mg την ημέρα παίρνω . Έκλεισα 6 μηνες
 

Συνημμένα

  • IMG_20221024_175417_1.jpg
    IMG_20221024_175417_1.jpg
    2 MB · Προβολές: 100

dlazaros

Well-Known Member
Πριν τον υπνο. Εμένα μου ξανθαινει το μαλλί,προς το χάλκινο. είναι φυσιολογικό;
1mg την ημέρα παίρνω . Έκλεισα 6 μηνες
Το χρώμα στα μαλλιά σου γίνεται χάλκινο μόνο αμα: είναι γκρίζα και τα βάφεις οπότε το "ξεθώριασμα" είναι χάλκινο και χρειάζεσαι μπλέ (οχι μωβ) σαμπουάν για να φτιάξει, ή είναι φυσικά τα μαλλιά σου αλλά είναι καστανά ανοιχτά και ο ήλιος στα κάνει έτσι οπότε θέλει αντηλιακή(για να μην γίνεται) ή μπείκινγκ σόδα(για να καθαρίσει).
 

Stratos

Well-Known Member
Το χρώμα στα μαλλιά σου γίνεται χάλκινο μόνο αμα: είναι γκρίζα και τα βάφεις οπότε το "ξεθώριασμα" είναι χάλκινο και χρειάζεσαι μπλέ (οχι μωβ) σαμπουάν για να φτιάξει, ή είναι φυσικά τα μαλλιά σου αλλά είναι καστανά ανοιχτά και ο ήλιος στα κάνει έτσι οπότε θέλει αντηλιακή(για να μην γίνεται) ή μπείκινγκ σόδα(για να καθαρίσει).
Δεν τα βάφω, αλλά πριν την μμ και την φίνα δεν άλλαζαν χρώμα όσα λίγα είχα. Τώρα είμαι 45 και σε όλους φαίνεται περίεργο να μην έχω ασπρίσει ακόμα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Δεν τα βάφω, αλλά πριν την μμ και την φίνα δεν άλλαζαν χρώμα όσα λίγα είχα. Τώρα είμαι 45 και σε όλους φαίνεται περίεργο να μην έχω ασπρίσει ακόμα.
Τότε είναι τα μαλλιά σου έτσι και με το λάδι απο τα χέρια ή απο κάποιο προϊόν για τα μαλλιά που είναι σαν μέλι στο χρώμα (κερί, πηλό, πομάδα κλπ) σε συνδυασμό με τον ήλιο στα κάνει έτσι. Εκτός και εαν έβαλες καθόλου τρίχες απο γένια στην ΜΜ και είσαι απο εκείνους που ενω έχουν σκούρα μαλλιά έχουν κόκκινα γένια. Η φίνα (και η ντούτα) επειδή επισκευάζουν τα μαλλιά τα σκουραίνουν αρκετά. Τα δικά μου είναι κάτασπρα αλλά με τις θεραπείες τα μισά έχουν γίνει πάλι πίσσα.
 

Αthens2021

Active Member
Η φιναστερίδη έχει ημιζωή 7-8 ώρες και όταν την παίρνεις αρχίζει αμέσως δουλειά. Αυτό που λένε όλοι είναι να την παίρνεις την ίδια ώρα κάθε μέρα για να μην ψάχνεται ο οργανισμός σου συνέχεια και να μην έχεις εναλλαγές. Η ώρα που είναι κατάλληλη για τον καθένα έχει να κάνει με την ηλικία του, δηλαδή το πότε είναι περισσότερο ανεβασμένες οι ορμόνες, και η ανεκτικότητα στο φάρμακο. Οι μεγαλύτεροι στην ηλικία έχουν μια έξαρση στην ορμόνη κατά τις 1 το βράδυ και μετά κατά τις 5 το πρωί που έχει και πρωινή στύση όπως και οι νεώτεροι οπότε είναι καλύτερο να υπάρχει ήδη η φιναστερίδη στο σώμα. Μερικοί όπως εγώ όταν παίρνουν φίνα έχουν υπνηλία σχεδόν αμέσως και για καμία ώρα κάτι που δεν θέλεις να συμβεί μέσα στην ημέρα οπότε το πάς πριν κοιμηθείς το βράδυ και καθάρισες απο όλες τις πλευρές.
Δεν ξερω ποσο επιβεβαιωμενα ειναι αυτα τα δεδομενα αλλα ειπα να τα εμπιστευτω κ αλλαξα το ποτε παιρνω φινα, απο 11 το πρωι, σε 12 το βραδυ . Μηπως ξερεις και για ποσο διαστημα μπορεις να κανεις αποχη χωρις να χεις αρνητικη επιπτωση στα μαλλια και αν πρεπει να γινεται αυτη η αποχη η δε χρειαζεται ?
 
Μπλουζα