Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bz

New Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

O τύπος του Αρμάνι έχει νομίζω ξαναεμφανιστεί στο φόρουμ .
Λοιπόν λετς ντου δε μαθ

7.000 μοσχέυματα δηλαδή γύρω στις 14.000 τρίχες . Ο τύπος είναι νοργουντ 6 σωστά ; Άρα πρέπει να έχει χάσει τουλάχιστον 60.000 τρίχες . Εχει κάτι υπόλοιπα ,αν παίρνει φίνα ίσως τα διατηρήσει κάποια χρόνια

Η χερλάιν έχει κατέβει στα φρύδια ( νόργουντ 1 ακόμα και στους κροτάφους ) και η κορυφή φαίνεται πολύ καλή . Σε κάποιες φωτό φαίνεται μια αραίωση αλλά τίποτα τρομερό .

Βγαίνουν τα μαθηματικά ; Ας κρίνει ο καθένας

Πάντως 7.000 μοσχεύματα σε νόργουντ 6 ( που ίσως πάει και για 7 μια και φαίνεται νέος ) είναι πέρα από τη ζώνη ασφαλείας ( εκτός πια και αν μιλάμε για τρελή πυκνότητα )
 

John83

Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

Έχεις απόλυτο δίκιο ... Μιλάμε για εκπληκτικά αποτελέσματα... Εγώ θα σταθώ κυρίως στο πρώτο του Armani μιας και οι photoes είναι
πιο "καθαρές" και το αποτέλεσμα φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό με πολύ καλή πυκνότητα αν αναλογιστούμε τα δεδομένα...
 

otherdude

Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

Εγω ξενερωνω την ζωη μου γιατι ειμαι μολις 22 χρονων ειμαι norwood 1,5-2 με αραιωση σε ολο το κεφαλι και μαλλον παω για norwood 6 : :-[
που το καταλαβαινω?απ την αριστερη μερια το κεφαλιου μου τα πλαινα εχουν αραιωσει εχουν κατεβει.
απ την 1 μερια ακομα ομως..
και δεν εχω ιστορικο φαλακρας στην οικογενεια θα μου πεις που το ξερεις αφου ειναι 7 γενιες?
παντως ολα ξεκινησαν περσι που για 1 χρονο εζησα ακραιες καταστασεις και απ το αγχος -στεναχωρια-στρες "Ανοιξε"ολο το κεφαλι μου..
και ετσι ψαχνω στο ιντερνετ να δω τι θα κανω στο μελλον που θα γινω και εγω ετσι ,οπως αυτους τους τυπαδες που εχω στο λινκ
μαλιστα αυτος της ΒΗR εχω το ιδιο pattern ετσι θα γνω και εγω σε λιγο καιρο.. :-[
 

otherdude

Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

Παιδια εσεις τι θα κανατε στην θεση μου?
εγω σκεφτομαι να περιμενω να καραφλιασει το κεφαλι μου τελειως και μετα να παω για μεταμοσχευση αλλα φοβαμαι μη τυχον στο μελλον γινω Norwood 7..
Δεν υπαρχει αλλη λυση.... ποιος καθετε να παιρνει φινα για ολη του την ζωη?
τελικα μαλλον η σωτηρια μας θα ειναι με την κλωνοποιηση αλλα μεχρι να βγει, θα εχω παει 30φευγα..
Ασε το ποσο θα στοιχιζει...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

otherdude είπε:
Παιδια εσεις τι θα κανατε στην θεση μου?
εγω σκεφτομαι να περιμενω να καραφλιασει το κεφαλι μου τελειως και μετα να παω για μεταμοσχευση αλλα φοβαμαι μη τυχον στο μελλον γινω Norwood 7..
Δεν υπαρχει αλλη λυση.... ποιος καθετε να παιρνει φινα για ολη του την ζωη?
τελικα μαλλον η σωτηρια μας θα ειναι με την κλωνοποιηση αλλα μεχρι να βγει, θα εχω παει 30φευγα..
Ασε το ποσο θα στοιχιζει...
ουτε τα εγγονια μας δεν θα προλαβουν την κλωνοποιηση,μην το εχεις σαν σεναριο,απεχουμε ετη φωτος απο αυτο
 

otherdude

Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

Για τον πεουλο...
παντως ποσα λες να σκασανε αυτοι για να γινουν απο Norwood 6 σε 1 καμια 35.000 ευρω ? :eek:mg:
 

tatini

New Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

αυτή η πλατφόρμα που βγάζει στο πρώτο ποστ για αυτόματη σύνδεση μέσω fb τι είναι; νέο κόλπο;
 

mindtrapper

Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

Εγώ πάντως φίλε otherdude έχω αρχίσει να καλοκοιτάζω την λύση του τυπά με τα grafts από μούσια/στήθος (και από πόδια έχω δει). Εφόσον υπάρχει το χρήμα βέβαια. Αλλά αν ήθελα ποτέ να σταματήσω να ξυρίζω το κεφάλι μου θα προτιμούσα το πολύ κοντό και φαινομενικά NW1 κεφάλι παρά το NW3 που αν σκάσει έντονο φως πάνω φαίνεται μαλλί της γριάς. Και αν βγει τίποτα καινούργιο στο μέλλον έχεις την καλή την donor πίσω στο κεφάλι και το γεμίζεις και τα μακραίνεις (πχ τεχνικές που βγάζουν με τσιμπίδι τις τρίχες από πίσω και τις ποτίζουν με Acell και ξαναβγαίνει μετά η donor και φυτρώνει και το μόσχευμα). Λεφτά πολλά βέβαια.
 

bz

New Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

οι τρίχες από άλλα μέρη του σώματος ( πχ στήθος ) προφανώς δεν είναι ίδιες με αυτές του σκαλπ , έχουν άλλο κύκλο ζωής , άλλο μήκος και άλλα χαρακτηριστικά . Νομίζω οτι δεν ενδείκνεινται παρά μόνο σαν συμπλήρωμα και εφόσον φυσικά έχει εξαντληθεί η δότρια . Αν δε , θέλεις να μακραίνεις και λίγο τα μαλλιά τότε είναι που δεν είναι κατάλληλες . Δεν ξέρω πραγματικά αν αξίζουν το κόστος . Θέλει πολύ ψάξιμο . Οσο για τις τρίχες από τα μούσια , ε εκει θέλει πολύ προσοχή . Υπάρχει ένας μύθος που λέει οτι η FUE δεν αφήνει σημάδια . Η FUE αφήνει πολύ πολύ μικρά σημαδάκια (dots) , τα οποία μπορεί να είναι από αδιόρατα μέχρι όμως και φανερά ( ανάλογα με το χρώμα του δέρματος και κυρίως το πώς ο κάθε οργανισμός ανταποκρίνεται στην επούλωση των πληγών ) ειδικά αν είναι πολλά. Στο πίσω μέρος του κρανίου μπορεί να μην έχει σημασία ( ειδικά αν δεν ξυρίζεται το κρανίο τελείως ) αλλά στο πρόσωπο ; Δεν ξέρω , αλλά συνιστώ πολύ προσοχή
 

mindtrapper

Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

Αν είσαι μεγάλο NW και ξέρεις ότι και με 2 strip τα αποτελέσματα σου θα είναι μέτρια και ακόμα χειρότερα κάτω από φώτα κτλ δεν είναι καλύτερα να φαίνεται ότι έχεις παντού μαλλί και να το παίρνεις με μηχανή στο 1-2; Και όταν γίνει το επόμενο βήμα στις μεταμοσχεύσεις να βάλεις και άλλα από την donor που σου έχει μείνει;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bz

New Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

Δυο τρία πράγματα πο έχω διαβάσει για το θέμα είναι τα εξής :
(Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν ή οχι οπότε θα πρέπει να το ψάξεις περαιτέρω)

α ) Οι τρίχες από το στήθος και άλλα μέρη του σώματος είναι σε dormant φάση (κοινώς δεν φυτρώνουν ) σε πολύ μεγάλο ποσοστό , ίσως και 50% . Κοινώς , αν βάλεις στο κρανίο 1000 μοσχεύματα από το στήθος , στην εκάστοτε τυχαία στιγμή θα είναι φυτρωμένα τα 500 ? 600 ? Δεν ξέρω.

β ) Πολύ μεγάλη σημασία στην ψευδαίσθηση της κάλυψης / πυκνότητας παίζει η διάμετρος και και η υφή της τρίχας . Νομίζω οτι οι τρίχες του στήθους είναι συνήθως πιο λεπτές και σχεδόν πάντα άλλης υφής από του κεφαλιού. Ρόλο βέβαια παίζει και το μήκος , αλλά εσύ ενδιαφέρεσαι για buzz cut οπότε δεν το αναφέρω

γ ) Αν ξεκινήσεις με τρίχες σώματος τις μεταμοσχεύσεις , με μακρινό στόχο να συμπληρώσεις αργότερα με τρίχες κρανίου , τότε θα πρέπει να μοιράσεις πολύ αραια τις τρίχες αυτές σε όλη την επιφάνεια που θές να καλύψεις . Οι τρίχες του σώματος έχουν τελείως διαφορετική υφή από αυτές του σκαλπ . αν συγκεντρωθούν κάπου συγκεκριμένα και μετά βάλεις κανονικές τρίχες το αποτέλεσμα ισως δεν είναι σωστό . Δεσμεύεσαι δε για συγκεκριμένο σταιλινγκ εφ όρου ζωής .

δ )Δεν μπαίνω καν σε θέματα κόστους :tease:

γ)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

bz είπε:
Δυο τρία πράγματα πο έχω διαβάσει για το θέμα είναι τα εξής :
(Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν ή οχι οπότε θα πρέπει να το ψάξεις περαιτέρω)

α ) Οι τρίχες από το στήθος και άλλα μέρη του σώματος είναι σε dormant φάση (κοινώς δεν φυτρώνουν ) σε πολύ μεγάλο ποσοστό , ίσως και 50% . Κοινώς , αν βάλεις στο κρανίο 1000 μοσχεύματα από το στήθος , στην εκάστοτε τυχαία στιγμή θα είναι φυτρωμένα τα 500 ? 600 ? Δεν ξέρω.

β ) Πολύ μεγάλη σημασία στην ψευδαίσθηση της κάλυψης / πυκνότητας παίζει η διάμετρος και και η υφή της τρίχας . Νομίζω οτι οι τρίχες του στήθους είναι συνήθως πιο λεπτές και σχεδόν πάντα άλλης υφής από του κεφαλιού. Ρόλο βέβαια παίζει και το μήκος , αλλά εσύ ενδιαφέρεσαι για buzz cut οπότε δεν το αναφέρω

γ ) Αν ξεκινήσεις με τρίχες σώματος τις μεταμοσχεύσεις , με μακρινό στόχο να συμπληρώσεις αργότερα με τρίχες κρανίου , τότε θα πρέπει να μοιράσεις πολύ αραια τις τρίχες αυτές σε όλη την επιφάνεια που θές να καλύψεις . Οι τρίχες του σώματος έχουν τελείως διαφορετική υφή από αυτές του σκαλπ . αν συγκεντρωθούν κάπου συγκεκριμένα και μετά βάλεις κανονικές τρίχες το αποτέλεσμα ισως δεν είναι σωστό . Δεσμεύεσαι δε για συγκεκριμένο σταιλινγκ εφ όρου ζωής .

δ )Δεν μπαίνω καν σε θέματα κόστους :tease:

γ)
ησχυουν ολα,οποιος εχει σκοπο να προβει σε τετοια επεμβαση να τα εχει υποψιν
 

otherdude

Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

Ναι αλλα δεν μπορω να καταλαβω αυτοι οι τυποι που ξερουν οτι δεν θα πανε Nοrwood 7?
Νταξει ο 1 του αρμανι θα μαμιεται στην Φινα...
ο αλλος ομως με το Buzzcut δεν παιρνει τιποτα..
 

mindtrapper

Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

bz είπε:
α ) Οι τρίχες από το στήθος και άλλα μέρη του σώματος είναι σε dormant φάση (κοινώς δεν φυτρώνουν ) σε πολύ μεγάλο ποσοστό , ίσως και 50% . Κοινώς , αν βάλεις στο κρανίο 1000 μοσχεύματα από το στήθος , στην εκάστοτε τυχαία στιγμή θα είναι φυτρωμένα τα 500 ? 600 ? Δεν ξέρω.

Σίγουρα δεν είναι οικονομικό αλλά από το τίποτα καλύτερα τα 500 ανά πάσα στιγμή.

bz είπε:
β ) Πολύ μεγάλη σημασία στην ψευδαίσθηση της κάλυψης / πυκνότητας παίζει η διάμετρος και και η υφή της τρίχας . Νομίζω οτι οι τρίχες του στήθους είναι συνήθως πιο λεπτές και σχεδόν πάντα άλλης υφής από του κεφαλιού. Ρόλο βέβαια παίζει και το μήκος , αλλά εσύ ενδιαφέρεσαι για buzz cut οπότε δεν το αναφέρω

Ναι buzz cut, κυρίως από μούσι με ενδιαφέρει εμένα. Του στήθους δεν τις βλέπω να κάνουν και πολύ για κεφάλι. :) Εκτός βέβαια αν αλλάζουν λίγο χαρακτηριστικά όταν τις μεταφέρεις.

bz είπε:
γ ) Αν ξεκινήσεις με τρίχες σώματος τις μεταμοσχεύσεις , με μακρινό στόχο να συμπληρώσεις αργότερα με τρίχες κρανίου , τότε θα πρέπει να μοιράσεις πολύ αραια τις τρίχες αυτές σε όλη την επιφάνεια που θές να καλύψεις . Οι τρίχες του σώματος έχουν τελείως διαφορετική υφή από αυτές του σκαλπ . αν συγκεντρωθούν κάπου συγκεκριμένα και μετά βάλεις κανονικές τρίχες το αποτέλεσμα ισως δεν είναι σωστό . Δεσμεύεσαι δε για συγκεκριμένο σταιλινγκ εφ όρου ζωής .

Και τώρα έχω ένα styling, από γουλί τελείως μέχρι μια εβδομάδα φύτρωμα. Αν κάνω αυτό που λέω θα έχω 2. Buzz cut ή σχεδόν ξούρα αν μαμηθεί ο Δίας. Με το strip δεν έχω την τελική λύση της ξούρας και αν δε μου αρέσει αυτό που βλέπω την πάτησα. Μπορεί να φαίνομαι ΟΚ μπορεί και όχι (μετά από strip) αλλά είμαι μεγάλο NW από μικρός και δεν παίρνω και φάρμακα οπότε δεν είμαι για πειράματα που αφήνουν μεγάλη ουλή. Ξέρω ότι και με FUE παίζει να μην μπορείς ξούρα τελείως (δεν έχω δει τι είδους σημάδια αφήνει και αν φαίνονται πολύ σε γουλί) αλλά πολύ πολύ κοντό το καταφέρνεις μάλλον.

Αυτό που θα έκανα εγώ, αν τελικά το αποφασίσω είναι το εξής: 1) hairline και το αμέσως μετά κομμάτι (αυτό που φαίνεται από μπροστά δηλαδή) αποκλειστικά και μόνο grafts από κεφάλι, 2) κορυφομπίφτεκο 50/50 κεφάλι και μούσι, 3) μεσαίο τμήμα αχταρμά μούσι στήθος κεφάλι και όπου αλλού βγαίνει. Πιστεύω έτσι τα σημεία που φαίνονται άμεσα θα είναι σε καλή φάση και η κορυφή θα φαίνεται ότι έχει τρίχες. Και αν αργότερα βγει κάτι καλύτερο και θέλω να κάνω από κεφάλι μόνο θα μπορώ να συμπληρώσω ας πούμε τη μέση (που δεν γίνεται ποτέ πυκνή πολύ με την πρώτη επέμβαση) και το crown (που δεν ξέρω αν γίνεται ποτέ τελείως πυκνό :) ).

bz είπε:
δ )Δεν μπαίνω καν σε θέματα κόστους :tease:

Ούτε εγώ ;)

otherdude είπε:
Ναι αλλα δεν μπορω να καταλαβω αυτοι οι τυποι που ξερουν οτι δεν θα πανε Nοrwood 7?
Νταξει ο 1 του αρμανι θα μαμιεται στην Φινα...
ο αλλος ομως με το Buzzcut δεν παιρνει τιποτα..

Αυτός με το buzzcut τι να χάσει; Δες στην αρχή τις φώτο πως ήταν. Αραιό πολύ πάνω. Και να φύγουν αυτές που είχε πάνω όσο έχει μούσι θα συμπληρώνει απ ότι τον έκοψα. :) Είναι και της κλινικής οπότε θα βάζει μέχρι να μείνει άτριχος...
 

tatini

New Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

Δε νομίζω πώς ισχύει αυτό με τις τρίχες του στήθους -εξαρτάται πάντα από την κάθε περίπτωση.
 

xDante

Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

ρε παιδία μια απορία πιτσότριχες δεν έχουν σκεφτεί να βάλουν FUE ? το λέω γιατί αυτές οι τρίχες μεγαλώνουν πάντα 8)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

xDante είπε:
ρε παιδία μια απορία πιτσότριχες δεν έχουν σκεφτεί να βάλουν FUE ? το λέω γιατί αυτές οι τρίχες μεγαλώνουν πάντα 8)
:D εισαι σιγουρος οτι θα εβγαζες απο κει :D
 

bz

New Member
Απ: Τι γνωμη εχετε για αυτα τα αποτελεσματα?

καπαμαρού , όχι μόνο το έχουν σκεφτεί αλλά έχει γίνει ! Σύμφωνα με μαρτυρία γιατρού , το αποτέλεσμα ήτο γελοίο διότι οι συγκεκριμένες τρίχες ήταν πάρα πολύ σγουρές , καθώς διατηρούσαν και στο σκαλπ όλα τα φυσικά τους χαρακτηριστικά

μαινττράπερ , πολύ φοβάμαι οτι 500 μοσχεύματα στήθους ( δεν συζητώ καν για πόδια ) διάσπαρτα και μόνα τους αισθητικά δεν θα δίνουν τίποτα το ουσιαστικό . Οπως λέει και το γνωστό ανέκδοτο απλά θα είσαι παρα τρίχα φαλακρός . Από την άλλη , επειδή δεν έχω δει κάτι συγκεκριμένο δεν θέλω να σε αποθαρρύνω . Αν νομίζεις οτι έχεις το χρόνο , το χρήμα και τη διάθεση για πολλαπλές επεμβάσεις με μεγάλη ταλαιπωρία κάντο , αλλά να ξέρεις οτι θα παίρνεις μεγάλο ρίσκο . Κατι που ξέχασα να πω πριν ( και επίσης δεν ξέρω σίγουρα αν ισχύει ) είναι οτι οι μεταμοσχεύσεις από σώμα έχουν μικρότερο ποσοστό επιτυχίας .
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα