Τι Ομαδα αιματος εχετε

ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΧΕΤΕ

  • Α+

    Ψηφοφορίες: 21 38.9%
  • Α-

    Ψηφοφορίες: 1 1.9%
  • Β+

    Ψηφοφορίες: 5 9.3%
  • Β-

    Ψηφοφορίες: 2 3.7%
  • ΑΒ+

    Ψηφοφορίες: 3 5.6%
  • ΑΒ-

    Ψηφοφορίες: 1 1.9%
  • 0+

    Ψηφοφορίες: 19 35.2%
  • Ο-

    Ψηφοφορίες: 2 3.7%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    54

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
συμφωνω φιλε μου
Αλλα μαλλον ουτε εσυ διαβασες τι λεει αυτο το αρθρο
λεει λοιπον αυτος ο γιατρος οτι περα απο τα κακα γονιδια της φαλακρας τα οποια τα κληρονομουμε απο τη μητερα μας κατα 80% (και ας μην εχει εμφανη σημαδια αραιωσης μεταφερει τα γονιδια στα μαλλια της) υπαρχει και ενας αλλος παραγοντας που επιταχυνει τη διαδικασια που ειναι το αιμα
δε λεει οτι αν παρεις βιοτινη σταματας τη τριχοπτωση προφανως εννοει οτι εκτος απο φιναστεριδη,ντουταστεριδη,μινοξιδιλη κλπ οι Α+ πρεπει να περνουν μεγαλη δοση βιοτινης
 

weznem

Well-Known Member
Georgex6 είπε:
φιλε μου δε τα βγαζω απο το μυαλο μου,διαβασες το αρθρο που ανεβασα στην αρχη?
"A+ blood group people are unable to optimally absorb B vitamins, including Biotin, in their blood and therefore the thickness of the hair is quite low. For a human body, 5 mg of Biotin is necessary for good hair growth and sustainability. "
λεει οτι οι Α+ δεν μπορουν να αφομιωσουν τις Β βιταμινες στο αιμα οπως τη βιοτινη που ειναι πολυ βασικη για τα μαλλια και μαλιστα προτεινει συμπληρωμα 5mg που αμα το ψαξεις ειναι παρα πολυ
με βαση αυτη την ερευνα ξεκινησα αυτο το γκαλοπ

με παρεξηγησε το τι ειναι αυτο και που το στηριζεις το ειπα για να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες γι αυτο που λες και τι ειναι η βιοτινη απο που την προμηθευομαστε αν θελησουμε...δικο μου λαθος επρεπε να το εκφρασω καλυτερα..:blush:


Georgex6 είπε:
συμφωνω φιλε μου
Αλλα μαλλον ουτε εσυ διαβασες τι λεει αυτο το αρθρο
λεει λοιπον αυτος ο γιατρος οτι περα απο τα κακα γονιδια της φαλακρας τα οποια τα κληρονομουμε απο τη μητερα μας κατα 80% (και ας μην εχει εμφανη σημαδια αραιωσης μεταφερει τα γονιδια στα μαλλια της) υπαρχει και ενας αλλος παραγοντας που επιταχυνει τη διαδικασια που ειναι το αιμα
δε λεει οτι αν παρεις βιοτινη σταματας τη τριχοπτωση προφανως εννοει οτι εκτος απο φιναστεριδη,ντουταστεριδη,μινοξιδιλη κλπ οι Α+ πρεπει να περνουν μεγαλη δοση βιοτινης

εγω ξερω οτι κληρονομουμε την καραφλα κατα 80%απο το σοι της μανας μας οχι μονο απο το κεφαλι της μανας μας..δεν ξερω τι ισχυει τελικα..γενικα σαν βρεφη ειναι ποιο ευκολο να υπερισχυσουν τα χρωμοσωματα την γυναικας το γιατι δεν το γνωριζω!!δεν το χω πολυ ψαξει..μαλλον
 
weznem είπε:
Georgex6 είπε:
φιλε μου δε τα βγαζω απο το μυαλο μου,διαβασες το αρθρο που ανεβασα στην αρχη?
"A+ blood group people are unable to optimally absorb B vitamins, including Biotin, in their blood and therefore the thickness of the hair is quite low. For a human body, 5 mg of Biotin is necessary for good hair growth and sustainability. "
λεει οτι οι Α+ δεν μπορουν να αφομιωσουν τις Β βιταμινες στο αιμα οπως τη βιοτινη που ειναι πολυ βασικη για τα μαλλια και μαλιστα προτεινει συμπληρωμα 5mg που αμα το ψαξεις ειναι παρα πολυ
με βαση αυτη την ερευνα ξεκινησα αυτο το γκαλοπ

με παρεξηγησε το τι ειναι αυτο και που το στηριζεις το ειπα για να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες γι αυτο που λες και τι ειναι η βιοτινη απο που την προμηθευομαστε αν θελησουμε...δικο μου λαθος επρεπε να το εκφρασω καλυτερα..:blush:


Georgex6 είπε:
συμφωνω φιλε μου
Αλλα μαλλον ουτε εσυ διαβασες τι λεει αυτο το αρθρο
λεει λοιπον αυτος ο γιατρος οτι περα απο τα κακα γονιδια της φαλακρας τα οποια τα κληρονομουμε απο τη μητερα μας κατα 80% (και ας μην εχει εμφανη σημαδια αραιωσης μεταφερει τα γονιδια στα μαλλια της) υπαρχει και ενας αλλος παραγοντας που επιταχυνει τη διαδικασια που ειναι το αιμα
δε λεει οτι αν παρεις βιοτινη σταματας τη τριχοπτωση προφανως εννοει οτι εκτος απο φιναστεριδη,ντουταστεριδη,μινοξιδιλη κλπ οι Α+ πρεπει να περνουν μεγαλη δοση βιοτινης

εγω ξερω οτι κληρονομουμε την καραφλα κατα 80%απο το σοι της μανας μας οχι μονο απο το κεφαλι της μανας μας..δεν ξερω τι ισχυει τελικα..γενικα σαν βρεφη ειναι ποιο ευκολο να υπερισχυσουν τα χρωμοσωματα την γυναικας το γιατι δεν το γνωριζω!!δεν το χω πολυ ψαξει..μαλλον


και εγω κατι τετοιο εχω ακουσει...απλα τα βιβλια της βιολογιας λενε οτι ή απο εναν απο τους 2 ή και απο τους 2!! αλλα παντως πρεπει να ειναι επικρατες οπως τα καφε και μαυρα ματια!!!
 
Η Βιοτίνη είναι βασικό συστατικό μιας πλήρους θεραπείας. Πλήρης εννοώ ότι εκτός από φίνα-μινόξ κ.λ.π. προσθέτεις και βιταμίνες-συμπληρώματα. Σε δερματολόγο που πήγα πρόσφατα εκτός από φίνα-μινοξ μου έγραψε

Βιοτίνη
Μεθειονίνη-κυστεΐνη
Κυστίνη
Neurobion (B1 - B6 - B12)
Ψευδάργυρο

Αν το επιτρέψουν τα οικονομικά θα ξανακάνω παραγγελία άνετα! Για θεραπεία χωρίς φίνα τα θεωρώ καλό back-up.
 

gianniskritikos

New Member
εμενα η γνωμη μου ειναι πως οταν πεχουμε ΑΑ και εχουμε καλλη διατροφη σε βιταμινες ,προτεινες και και... τοτε σιγουρα οι επιπλεων βιταμινες ειναι αχριστες που μονο κακο μπορουν να κανουν διοτι αν τις χρισιμοποιουμε καιρο ο οργανισμος μας συνιθιζει με αυτες με αποτελεσμα να του ειναι απαρετιτες με αυτες αποκτα μια καινουρια ισορποια αν τοτε τις κοψουμε απο εκει που δεν θα ειχαμε θεμα χωρις αυτες εφοσον πλεων μας γινανε απαρετιτες τοτε θα αρχισουμε να εχουμε προβληματα απο την ελληψη τους μπορει να κανω λαθως... αν ομως οντως χριαζομαστε βιταμινες αυτες στην ΑΑ δεν τιν σωζουν παλι με τιποτα εκτως και αν το παλεβουμε και με αλλα οπως μινοχ φινα αλλα και παλι βοηθουν σε μικρο βαθμο
 

Georgex6

Well-Known Member
Κι εγω δε θα μπορουσα να λειπω απο την ομαδα Α+ :)

Γενικα η βιοτινη η β7 δεν ειναι αγνωστες εδω στο site πολλα σκευασματα τη περιεχουν, η σχεση της με την ομαδα Α+ δεν ξανα ειχε αναφερθει,ουτε θα προτεινω σε καποιον να σταματησει τη θεραπεια του για να παρει μονο βιταμινες θα ειναι μεγαλο λαθος.Μονο συμπληρωματικα θα τη προτεινα,
 

geofish

New Member
Υπήρχε και πιο παλιά αυτή η δημοσκόπηση.

Το θέμα είναι από δικία μου έρευνα που έκανα σε γνωστούς όντως αυτοί που έχουν ομάδα αίματος Α έχουν και την μεγαλύτερη τάση για φαλάκρα.

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-799.html?highlight=%CE%9F%CE%9C%CE%91%CE%94%CE%91+%CE%91%CE%99%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%A3
 

galan

New Member
Επειδή είναι ωραία ερευνά θα ήταν πολλή χρήσιμο αν το δημοψήφισμα μείνει καιρό, μέχρι να μπουν ολοι μέσα στο forum. Ίσως αν μπορούσε να μπει και σε ένα ποιο κεντρικό σημείο, θέλω να πιστεύω ότι ολοι θα έμπαιναν να ψηφήσουν και θα είχαμε ένα τελικό καλό αποτέλεσμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
δεν θα μας δειξει τιποτα,μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε..
θελεις ερευνα για να φθασεις σε ενα αποτελσμα που δεν μπορουμε να κανουμε προφανως..
 

Panos1982

Well-Known Member
δε γνωριζω την ομαδα μου...:/

αν ομως ειναι εγκυρο το νεκροταμπελο του στρατου τοτε γραφει πανω Β+
γενικα ομως στο στρατο ειναι λιγο οτι να ναι τα πραγματα οποτε δε το θεωρω κ σιγουρο....

Τεσπα θα συμφωνησω με τον wez... καραφλες σιγουρα υπαρχουν σε ολους τους τυπους αιματος...
δε νομιζω οτι απ αυτο μπορουμε να οδηγηθουμε καπου....
 

gianniskritikos

New Member
μπορουμε καθως βλεπεις οτι απο 34 ψηφους οι 33 ειναι + και ενας- το 2ρο - ειναι δικο μ καταλαθως παρτο θετικο.. δεν λεω οτι κατι σημαινει απαρετιτα αλλα μιλαμε στους 34 ενας μονο με αρνιτικο ο οποιος μπορει να χανει μαλλια για αλλο λογο και οχι απο ΑΑ ασπουμε...μπορει να ειναι και τυχεο αλλα οχι αν δουμε οτι ασπουμε σε 100 τομα 2 εχουν αρνιτικο .... κατι συμαινει... δεν μπορει ολοι οσοι εχουμε μπει εδωμεσα να εχουμε +
 

zaxosdogkanos

Active Member
0- δυστυχως και ειναι γραμμενο και στην ταυτοτητα μου λογω σπανιοτητας για περιπτωση ατυχηματος
 
Μπλουζα