Τις προτάσεις σας παρακαλώ

karfakias

Member
παιδιά καλησπέρα στην παρέα σας. Μου είναι ιδιαίτερα ευχάριστη και με έχει βοηθήσει να καταλάβω πολλά πράγματα.
Σε πρόσφατη συνάντηση σε γνωστή κλινική πάρθηκαν οι παρακάτω φωτος.
Η πρόταση που μου έγινε είναι για 1500 grafts στις σημειωμένες περιοχές.
οφείλω να διευκρινίσω κάποια πράγματα για να διευκολύνω.
Οι φωτος είναι παραπλανητικές. Τα μαλλιά μου στις περιοχές πέραν των κροτάφων που είναι άδειοι,δεν είναι πυκνά τουλάχιστον όχι όσο φαίνονται στις φωτογραφίες. Στις πλάγιες μάλιστα έχω βάλει δυο βελάκια για να δείξω τις γραμμές που φαίνονται λόγω της αραίωσης.

Για την ιστορία να πω οτι δεν είχα ποτέ επιθετική τριχόπτωση αλλά σιγα σιγά από τα 20 μου έως σήμερα (32 πλέον) τα μαλλιά μου σε όλο το πάνω κομμάτι του κεφαλιού μου μειώνονται και λεπτένουν.
Πλέον και σε αυτό το μήκος μαλλιού <<φεγγίζει>> όλο μου το κεφάλι.
Για να μην μακρηγορώ σας ρωτώ:

1) τα νούμερα αυτά πως σας φαίνονται? (σημείωση: η δότρια μου μετρήθηκε πλούσια με περίπου 100 grafts ανα cm , ενώ κυριαρχούν τα δύτριχα)

2) Δεδομένου οτι τα υπόλοιπα μαλλιά είναι αδυνατισμένα θα δένουν ωραία τα μοσχευμένα ή θα φαίνεται μπροστά μια αφάνα στους κροτάφους και το τσουλούφι θα είναι άδειο?

Έχω χιλιάδες πράγματα ακόμα να ρωτήσω να πω την αλήθεια αλλά ας μείνουμε εδώ προς το παρόν...
Ακούω με προσοχή τις γνώμες σας
 

Συνημμένα

  • IMG_0306.png
    IMG_0306.png
    1 MB · Προβολές: 159
  • IMG_0307.png
    IMG_0307.png
    1.4 MB · Προβολές: 154
  • IMG_0308.png
    IMG_0308.png
    1.4 MB · Προβολές: 145

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
εκεί με τα βελάκια που έχεις σημειώσει είναι το (επικυνδινο) σημείο..το να βάλεις μπροστά να φτιάξει τη hairline σου οκ.ωραίο σχεδιασμό έχεις κάνει.αλλά εκεί πίσω έχουν τάσεις φυγής τα μαλλάκια.χρειάζεται να κάνεις οπωσδήποτε θεραπεία γι αυτά..να τα κρατήσεις όπως έχουν και μπορεί να πυκνώσουν κιόλας.χωρίς θεραπεία,παίζει να τα χάσεις και οποίο αποτέλεσμα πάρεις από μπροστά hairline να το χαλάει το πίσω.αυτό είναι το θέμα αν δεν κάνεις θεραπεία.φτιάχνει κάτι,συνεχίζεται η αραίωση προς τα πίσω και τρέχεις να μαζέψεις τέτοια μπαλώματα που δημιουργούνται.
 

karfakias

Member
σε θεραπεία regaine βρίσκομαι εδώ και τρεις μήνες... Αυτές οι φωτό είναι πριν την ξεκινήσω.
Όχι οτι παίζει ακόμα καμιά διαφορά είναι νωρίς.
Για φίνα δεν το σκέφτομαι προς το παρόν...

Αυτός κυρίως είναι ο φόβος μου που περιγράφεις, και όχι μόνο εκεί αλλά και το τσουλούφι αραιώνει επικίνδυνα.

μια λύση που σκέφτομαι είναι να ζητήσω να κινηθεί και πιο μέσα κάπως επιθετικά... Νομίζω οτι με πέρνει από δότρια και από ηλικία.
Μου είπαν οτι μπορώ να δώσω κοντά στα 8000 grafts σύνολο.
 

aeratos28

Just aeratos
αν κινηθείς επιθετικα,τότε μην κινηθείς καθόλου.(γνώμη μου).. αυτά τα μαλλιά πίσω τα λεπτά,είναι χτυπημένα φουλ από την α.α και αργά ή γρήγορα θα φύγουν μόνα τους..αν μπεις όμως για πύκνωση εκεί,τότε θα φύγουν γρήγορα.είναι το shockloss αυτό..που συμβαίνει ειδικά σε τέτοιες περιπτωσεις παρά πολύ..θέλει πολύ προσοχή.για μένα συνεχισε τη θεραπεία σου και αστο λίγο καιρό ακόμα να δεις που πάει η δουλειά..ρίσκο να μπεις φίλε εκεί που λες..μπροστά hairline πες οκ,αλλά πίσω..προσοχή.!;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

karfakias

Member
ειλικρινά δεν ξέρω ποια πρέπει να είναι η προσέγγιση...
Είναι βέβαιο οτι αυτά τα μαλλιά εκεί θα πέσουν έχουν χτυπηθεί και για αυτό είναι γκανιάν για shock loss. ( εχω φάει άπειρες ώρες στο να διαβάζω νήματα και έχω μια εικόνα...)

1) η μια λύση είναι να περιμένω κάποια χρόνια να δω πως θα πάει
2) η άλλη να κάνω μπροστά γνωρίζοντας οτι σχετικά άμεσα θα χρειαστώ και πιο πίσω
3) και η τρίτη που σκέφτομαι ( τολμηρή αλλά το σκέφτομαι ) να κινηθώ προς τα πίσω σαν να μην υπάρχουν που λέει ο λόγος...

παιδιά είναι πάνω από χρόνο που παρακολουθώ ανελλιπώς το φόρουμ και αυτές οι σκέψεις είναι που με έχουν γλυτώσει από το να πάω στον πρώτο χασάπη που μου είπε οκ προχωράμε. Αλλά οι ίδιες είναι που με σταματούν να διορθώσω και κάτι που με ενοχλεί πραγματικά,
Αυτός είναι και ο λόγος που άνοιξα το νήμα για να συζητήσω αυτές μου τις σκέψεις και να πάρω μια απόφαση

πραγματικά off topic να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ και να είστε σίγουροι οτι η ύπαρξη του φόρουμ έχει σώσει πολύ κόσμο
 

aeratos28

Just aeratos
καταλαβαίνω πως το λες φίλε και πώς το σκέφτεσαι..να ξέρεις όμως πώς δεν μπορείς να προχωρησεις όπως ειπες.σαν να μην υπάρχουν..γιατί υπάρχουν και ειναι και πάρα πολλές ακόμα.απλά είναι λεπτές αρκετά και γίνεται η αντίθεση με τα άλλα ..δεν ξέρω ρε φίλε τι να σου πω.εγώ δεν θα σου πρότεινα να μπεις εκεί πέρα.τώρα αν το θες τόσο πολύ και δεν σε κρατάει κανένας άλλο θέμα αυτό..υπάρχει και η περίπτωση του να μπεις εκεί,να μην παίζεις shockloss και να γίνει τσιμέντο το μαλλί.αλλά είναι 50-50..επίσης αν μπεις εκεί στο σύνολο για να γίνει ομοιόμορφο και πολύ πυκνό τα 1500 grafts δεν φτάνουν..2000grafts τα θες στο νερό.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Παιρνει πολυ συζητηση αυτο που λες βαζω και πιο πισω σαν να μην υπαρχουν μαμα μαλλια. Και ποιος σου λεει οτι θα εχουν πυκνοτητα μαζι με το shockloss που θα παθεις αν μπεις επιθετικα; επισης και κροταφους χρειαζεσαι μια σχετικα καλη πυκνοτητα γιατι το υπολοιπο μαλλι ειναι σε καλη κατασταση και αν βγει αραιο δε θα σου αρεσει. Η ηλικια σου ειναι καλη για μμ. Τριχοπτωση εχεις αρκετη; αφανα στους κροταφους μη φοβασαι δε θα εχεις. Στην καλυτερη περιπτωση θα δεσουν πολυ ωραια με τα δικα σου μαλλια.
 

karfakias

Member
Παιρνει πολυ συζητηση αυτο που λες βαζω και πιο πισω σαν να μην υπαρχουν μαμα μαλλια. Και ποιος σου λεει οτι θα εχουν πυκνοτητα μαζι με το shockloss που θα παθεις αν μπεις επιθετικα; επισης και κροταφους χρειαζεσαι μια σχετικα καλη πυκνοτητα γιατι το υπολοιπο μαλλι ειναι σε καλη κατασταση και αν βγει αραιο δε θα σου αρεσει. Η ηλικια σου ειναι καλη για μμ. Τριχοπτωση εχεις αρκετη; αφανα στους κροταφους μη φοβασαι δε θα εχεις. Στην καλυτερη περιπτωση θα δεσουν πολυ ωραια με τα δικα σου μαλλια.
Δημήτρη τριχόπτωση δεν έχω έντονη... ελάχιστες τρίχες την ημέρα να δώ 10 με 20 ξερω γω.
Οι φώτος δείχνουν το μαλλί μου ποιο πυκνό, ειδικά στο τσουλούφι.

Τώρα για αυτό που λες για την πυκνότητα σε περίπτωση που μπω πιο μέσα κανείς δεν μου την επιβεβαιώνει είναι μεγάλο ρίσκο όντως.

Για τους κροτάφους έχεις δίκιο αν είναι αραιό δεν θα μου αρέσει... Αλήθεια το γεγονός οτι κυριαρχούν στην δότρια μου τα δύτριχα είναι κακό ή καλό?
 

karfakias

Member
καταλαβαίνω πως το λες φίλε και πώς το σκέφτεσαι..να ξέρεις όμως πώς δεν μπορείς να προχωρησεις όπως ειπες.σαν να μην υπάρχουν..γιατί υπάρχουν και ειναι και πάρα πολλές ακόμα.απλά είναι λεπτές αρκετά και γίνεται η αντίθεση με τα άλλα ..δεν ξέρω ρε φίλε τι να σου πω.εγώ δεν θα σου πρότεινα να μπεις εκεί πέρα.τώρα αν το θες τόσο πολύ και δεν σε κρατάει κανένας άλλο θέμα αυτό..υπάρχει και η περίπτωση του να μπεις εκεί,να μην παίζεις shockloss και να γίνει τσιμέντο το μαλλί.αλλά είναι 50-50..επίσης αν μπεις εκεί στο σύνολο για να γίνει ομοιόμορφο και πολύ πυκνό τα 1500 grafts δεν φτάνουν..2000grafts τα θες στο νερό.
καλά ναι τότε τα 1500 ούτε για ζήτω...
Απλά με απασχολεί μην μπώ στη διαδικασία για μπροστά και πριν καν προλάβω να το χαρώ τρέχω για διόρθωση...
Σκέφτομαι λοιπόν εναλλακτικές και ομολογώ οτι παρασύρομαι από το συναίσθημα και συχνά οι σκέψεις αυτές με οδηγούν σε μ******ς

Και νομίζω οτι μόνο από δω θα μπορέσω να βγάλω κάποιο ρεαλιστικό συμπέρασμα μέσα από την κουβέντα
 

nikolakis

Well-Known Member
Karfakia σε ποιον γιατρό - κλινική σκέφτεσαι να κανεις την μμ; Επίσης ποτε άρχισες να αραιωνεις; Μήπως να περίμενες 2-3 χρονάκια ακομη να πατησεις τα 35 κ μετα να κανεις μμ; Χωρίς να ειμαι έμπειρος όσο τα αλλα παιδια πιστευω οτι τοτε θα έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του τι θα γίνει στα μαλλάκια σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karfakias

Member
Karfakia σε ποιον γιατρό - κλινική σκέφτεσαι να κανεις την μμ; Επίσης ποτε άρχισες να αραιωνεις; Μήπως να περίμενες 2-3 χρονάκια ακομη να πατησεις τα 35 κ μετα να κανεις μμ; Χωρίς να ειμαι έμπειρος όσο τα αλλα παιδια πιστευω οτι τοτε θα έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του τι θα γίνει στα μαλλάκια σου.
Το που θα κάνω δεν έχω αποφασίσει ακόμα... Η αλήθεια είναι ότι ο σχεδιασμός που μου έγινε σε αυτήν που τράβηξαν και τις φωτογραφίες μου αρέσει και έχω διαβάσει καλό feedback για την συγκεκριμένη κλινική...
Πάντως ακόμα είμαι στο ψάξιμο
 

karfakias

Member
Για να αφήσουμε λίγο τις βλακείες για επιθετικές κινήσεις για πιο μέσα...
Για την έκταση των περιοχών που είναι σημειωμενες τα 1500 πως φαίνονται σαν νούμερο?
Θα έπρεπε να με ανησυχήσει το γεγονός ότι έχω πολλά δυτριχα?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
πιστευω οπως ειπε και νικολακης πρεπει να περιμενεις κανα 2-3 χρονακια να δεις που θα πας.
Εισαι περιεργη περιπτωση ακομη.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Τα διτριχα που σου ειπαν οτι εχεις μη σε απασχολουν. Για τη hairline θα βρουν και μονοτριχα ακομη κ αν χρειαστει να τα ψαξουν.
Οσο για το αν θα κανεις τωρα η αργοτερα εχεις 2 επιλογες. Αφου εισαι 32 και εχεις αργη τριχοπτωση μπορεις να κανεις τωρα κροταφους και ισως κ λιγα μοσχευματα στη μεση της hairline για πυκνωση. Ετσι θα εχεις το μαλλι σου οπως το θες και υπαρχει περιπτωση σε 5-6 χρονια αν αραιωσει το τσουλουφι η πιο μεσα να θες να κανεις αλλη μια για γεμισμα και λεπτομερειες και αναμεσα στην πρωτη μεταμοσχευση. Μετα απο αυτη την κινηση αν χρειαστει στα 37-38 λογικα δεν θα ξανα ασχοληθεις. Εγω θα το διορθωνα γιατι η ηλικια σου ειναι καλη και αν το αφηνα για ποιο μετα μπορει κ να μη με ενοιαζε και τοσο. Αν ησουν 25 χρονων θα ελεγα οτι μπορεις να περιμενεις μερικα χρονια να δεις πως θα εξελιχθει
 

ItsAllGone

Active Member
Αφου δεν εισαι σιγουρος τι θελεις να κανεις καλυτερα περιμενε να δεις πως θα εξελιχθει.Παντως σε αυτες τις φωτογραφιες δεν φαινεσαι και πολυ χαλια οποτε μπορεις να περιμενεις λιγο.
 

karfakias

Member
Αφου δεν εισαι σιγουρος τι θελεις να κανεις καλυτερα περιμενε να δεις πως θα εξελιχθει.Παντως σε αυτες τις φωτογραφιες δεν φαινεσαι και πολυ χαλια οποτε μπορεις να περιμενεις λιγο.
Πραγματικά όταν διάβασα το μήνυμα το δικό σου και του Δημήτρη έβαλα τα γέλια.
Ήταν ακριβώς σαν το καλό και το κακό αγγελάκι στα κινούμενα σχέδια...
Αυτά σκέφτομαι συνέχεια από τη μία αυτό που λες εσύ ότι καλά είμαι με παίρνει να το καθυστερήσω ακόμα αλλά από την άλλη δεν μπορώ να μην ασχολούμαι...
Η αλήθεια είναι ότι το ψάχνω δυο χρόνια περίπου το θέμα μεταμόσχευση και οι διαφορές που έχω δει στα μαλλιά μου αυτά τα δύο χρόνια είναι αμελητεες...

Αν λέμε αν το είχα κάνει δυο χρόνια τώρα δεν θα είχα κανένα θέμα... Το πράγμα μάλλον θα με πάει πολύ αργά (ποτέ δεν ξέρεις βέβαια... )

Φαύλος κύκλος...

Στάλθηκε από το ZTE Blade L3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
αν το είχες κάνει πριν 2 χρόνια και είχες πάθει κάνα shockloss σίγουρα θα είχες μπει για 2η μεταμόσχευση σε αυτα τα 2 χρονια που λες και τώρα θα μιλαγαμε λογικά για την τρίτη μεταμόσχευση σου για να καλύψεις τα μπαλώματα που θα είχαν δημιουργηθει ..αν την είχες κάνει κιόλας εδώ Ελλαδα θα ακούγαμε τα γνωστά λόγια περί ελληνικων κλινικών χασαπικων, κτλ κτλ κτλ..μην τα λέμε συνέχεια..μην συγκρινεις πως σε πήγε αυτά τα 2 χρόνια χωρίς να κάνεις τίποτα,με το να είχες κάνει επέμβαση και ειδικά αν είχες μπει λίγο και προς τα μέσα.για μένα είναι μεγάλο ρίσκο να μπεις πίσω και το ξαναλεω.(για να μην παρεξηγηθω,λέω την γνώμη μου και μονο) αλλά την στηρίζω σε πάρα πολλά που έχω δει και live αλλά και από βίντεο και φωτο..
Πραγματικά όταν διάβασα το μήνυμα το δικό σου και του Δημήτρη έβαλα τα γέλια.
Ήταν ακριβώς σαν το καλό και το κακό αγγελάκι στα κινούμενα σχέδια...
Αυτά σκέφτομαι συνέχεια από τη μία αυτό που λες εσύ ότι καλά είμαι με παίρνει να το καθυστερήσω ακόμα αλλά από την άλλη δεν μπορώ να μην ασχολούμαι...
Η αλήθεια είναι ότι το ψάχνω δυο χρόνια περίπου το θέμα μεταμόσχευση και οι διαφορές που έχω δει στα μαλλιά μου αυτά τα δύο χρόνια είναι αμελητεες...

Αν λέμε αν το είχα κάνει δυο χρόνια τώρα δεν θα είχα κανένα θέμα... Το πράγμα μάλλον θα με πάει πολύ αργά (ποτέ δεν ξέρεις βέβαια... )

Φαύλος κύκλος...

Στάλθηκε από το ZTE Blade L3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spass

Active Member
φιλε καρφακια αποψη μου ειναι και βλεποντας τις φοτο που εχεις παραθεσει οτι πρεπει λιγο να το δεις πιο ψυχραιμα το ολο θεμα γιατι το μαλλι σου ειναι ακομη σε αρκετα καλη κατασταση.οπως προειπαν και αλλα μελη αστο να δεις την εξελιξη του μαλλιου σου και μετα ξανασκεψου το μεχρι τοτε ξεχνα το.επισης ειπες οτι οι τριχες που χανεις ειναι 10-20 περιπου ημερησιως δηλαδη ουσιαστικα η τριχ/ση που εχεις ειναι φυσιολογικοτατη.
 

karfakias

Member
αν το είχες κάνει πριν 2 χρόνια και είχες πάθει κάνα shockloss σίγουρα θα είχες μπει για 2η μεταμόσχευση σε αυτα τα 2 χρονια που λες και τώρα θα μιλαγαμε λογικά για την τρίτη μεταμόσχευση σου για να καλύψεις τα μπαλώματα που θα είχαν δημιουργηθει ..αν την είχες κάνει κιόλας εδώ Ελλαδα θα ακούγαμε τα γνωστά λόγια περί ελληνικων κλινικών χασαπικων, κτλ κτλ κτλ..μην τα λέμε συνέχεια..μην συγκρινεις πως σε πήγε αυτά τα 2 χρόνια χωρίς να κάνεις τίποτα,με το να είχες κάνει επέμβαση και ειδικά αν είχες μπει λίγο και προς τα μέσα.για μένα είναι μεγάλο ρίσκο να μπεις πίσω και το ξαναλεω.(για να μην παρεξηγηθω,λέω την γνώμη μου και μονο) αλλά την στηρίζω σε πάρα πολλά που έχω δει και live αλλά και από βίντεο και φωτο..
Με παρεξηγεισες...
Στα ίδια σημεία θα μπορούσα να έχω κάνει πριν δύο χρόνια...
Τότε το να κινηθώ πιο μέσα δεν υπήρχε καν σαν σκέψη γιατί πολύ απλά δεν υπήρχε ανάγκη.
Μάλιστα αυτά τα χρόνια οι κροταφοι μου έχουν ανοίξει ελάχιστα... Με αυτή τη λογική λέω ότι αν είχα κάνει τότε τώρα θα ήμουν κομπλέ.



Στάλθηκε από το ZTE Blade L3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Μπλουζα