Την Βοήθεια σας παρακαλώ , Η Αραίωση χτύπησε την πόρτα μου

Kostas97

Well-Known Member
Τι εννοείς πως γίνονται αντιληπτά? Νιώθεις καποιο πονο απλα σα να σε τσιμπάει καποιος. Δε ξερω πως να στο κάνω πιο απλο.
Εκεινο το σημείο μόνο προστάτης μπορει να είναι, οποτε γιατί να αμφιβάλλεις?
Επίσης εχει αναφερθεί απο πολλούς αυτο που λεω, οπότε δε το φαντάστηκα απλα.
Το θεμα ειναι να μη σε αποθαρρύνει, όχι τίποτα αλλο
Συμφωνώ φίλε μου γιατί ούτως ή άλλως έχω περάσει φάση στη ζωή μου που ασχολούμουν συνέχεια με το τι με ενοχλεί. Πάντα κάτι με ενοχλούσε. Νομίζω πως οι αναφορές είναι σε τσιμπήματα στους όρχεις όχι στον προστάτη. Επιστημονικά βέβαια δεν ξέρω πως δικαιολογουνται. Εαν δηλαδή πράγματι προκαλούνται από αυτό ή από την σκέψη. Θα σου πω το εξής. Μια μέρα ήμασταν σε μια παρέα 3 άτομα. Ο ένας εκ των φίλων μου διαγνώστηκε με αρθρίτιδα και μας αξιστουρουσε ότι είχε κάποιους πόνους στο ισχυο. Προφανώς λόγω ηλικίας μας έκανε εντύπωση καθώς είμαστε όλοι νεαροί.

Φεύγοντας τον αφήσαμε και εγώ με το άλλο παιδί μπήκαμε στο αυτοκινητο. Ενώ λοιπόν προχωρούσαμε θα σου πω τι είπαμε σχεδόν ταυτόχρονα ο ένας στον άλλο... "φίλε αισθάνομαι και γω τωρα έναν πόνο στο ισχιο."
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dkoutsi

New Member
Συμφωνώ φίλε μου γιατί ούτως ή άλλως έχω περάσει φάση στη ζωή μου που ασχολούμουν συνέχεια με το τι με ενοχλεί. Πάντα κάτι με ενοχλούσε. Νομίζω πως οι αναφορές είναι σε τσιμπήματα στους όρχεις όχι στον προστάτη. Επιστημονικά βέβαια δεν ξέρω πως δικαιολογουνται. Εαν δηλαδή πράγματι προκαλούνται από αυτό ή από την σκέψη. Θα σου πω το εξής. Μια μέρα ήμασταν σε μια παρέα 3 άτομα. Ο ένας εκ των φίλων μου διαγνώστηκε με αρθρίτιδα και μας αξιστουρουσε ότι είχε κάποιους πόνους στο ισχυο. Προφανώς λόγω ηλικίας μας έκανε εντύπωση καθώς είμαστε όλοι νεαροί.

Φεύγοντας τον αφήσαμε και εγώ με το άλλο παιδί μπήκαμε στο αυτοκινητο. Ενώ λοιπόν προχωρούσαμε θα σου πω τι είπαμε σχεδόν ταυτόχρονα ο ένας στον άλλο... "φίλε αισθάνομαι και γω τωρα έναν πόνο στο ισχιο."

Κι εγω διαβασα για όρχεις, αλλα εκει δεν ειχα θεμα.
Πάντως σίγουρα ισχυει παρα πολυ αυτο που λενε οτι ειναι στο μυαλό. Εγω προσωπικά είχα κατσει κανα μηνα πριν παρω φινα να μπω στο mood, και ηδη είχα αρχίσει να έχω κάποιες άβολες στιγμές, οποτε κι όταν ξεκίνησα κανονικά ηξερα απλα ότι ειναι στο μυαλο
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Είχα πόνους στους όρχεις όταν έπαιρνα και ήταν αρκετά ενοχλητικοί.
 

makis25

Well-Known Member
το προβλημα με τις μελετες LLLT ειναι πως δεν υπαρχει καποιο προτυπο , πχ ολα τα καπελα να χουν ιδια ακτινοβολια , αριθμο απο λαμπες κτλ . χρονος θεραπειας , συχνοτητες κτλ Και ετσι πεφτεις σε μια μελετη που δειχνει πχ βελτιωση αλλα αυτο δεν ανταποκρινεται απαραιτητα σε μια αλλη συσκευη παρα μονο σε αυτη που χρησιμοποιησαν στη συγκεκριμενη μελετη . Περα απο αυτο η μελετη που βαλε ο vag πανω νομιζω δε γραφει καν για ποσο καιρο το χρησιμοποιησαν και απλα και μονο γιαυτο το λογο παλι τα αποτελεσματα ειναι χειροτερα της minox . επισης ειναι παντελης η ελλειψη μακροχρονιων μελετων για το LLLT . Πως καποιος ειναι διατεθημενος να ακτινοβολει το κεφαλι του για χρονια οταν δεν υπαρχουν μελετες για αυτες τις επιπτωσεις ενω δεν ειναι διατεθιμενος να χρησιμοποιησει φαρμακα που ειναι πληρως μελετημενα για μακροχρονια χρηση δεκαετιας + .
 

vag25

Well-Known Member
το προβλημα με τις μελετες LLLT ειναι πως δεν υπαρχει καποιο προτυπο , πχ ολα τα καπελα να χουν ιδια ακτινοβολια , αριθμο απο λαμπες κτλ . χρονος θεραπειας , συχνοτητες κτλ Και ετσι πεφτεις σε μια μελετη που δειχνει πχ βελτιωση αλλα αυτο δεν ανταποκρινεται απαραιτητα σε μια αλλη συσκευη παρα μονο σε αυτη που χρησιμοποιησαν στη συγκεκριμενη μελετη . Περα απο αυτο η μελετη που βαλε ο vag πανω νομιζω δε γραφει καν για ποσο καιρο το χρησιμοποιησαν και απλα και μονο γιαυτο το λογο παλι τα αποτελεσματα ειναι χειροτερα της minox . επισης ειναι παντελης η ελλειψη μακροχρονιων μελετων για το LLLT . Πως καποιος ειναι διατεθημενος να ακτινοβολει το κεφαλι του για χρονια οταν δεν υπαρχουν μελετες για αυτες τις επιπτωσεις ενω δεν ειναι διατεθιμενος να χρησιμοποιησει φαρμακα που ειναι πληρως μελετημενα για μακροχρονια χρηση δεκαετιας + .

6 μήνες ήταν για τα 3 groups με καλά αποτελέσματα για όλα. Το group που είχε και μινοξ και lllt ήταν το καλύτερο, που σημαίνει ότι μπορούν να δουλέψουν μαζί αλλά με διαφορετικό τροπο. Ο αναστασακης το ίδιο έλεγε και για τον συνδιασμο φινα-lllt.

Γενικότερα όλες αυτές οι έρευνες για lllt τονίζουν την ασφάλεια της καθώς είναι η θεραπεία που δεν δίνει παρενέργειες σε σχέση με τις άλλες 2. Από κει και πέρα έχεις δίκιο ότι πρεπει να το δούμε σε βάθος χρόνου.

Με την φίνα το θέμα είναι μπορεί να σου βγάλει παρενέργειες(εστω σε μικρό ποσοστό) και για μένα το μεγαλύτερο αγκάθι για να μην την δοκιμάσω είναι η πιθανότητα να θέλω παιδί κάποια στιγμή. 4 μηνες διακοπή που σημαίνει κατρακύλα και επίσης δεν γνωρίζω κατά πόσο legit είναι το 4 μήνες, κατά πόσο έχει μελετηθεί κ.α.

Για αυτό και παρακολουθώ στενά το θέμα lllt με την ελπίδα ότι θα έχει αποτελέσματα με ασφάλεια και μακροπροθεσμα.


Αυτό με την μειώση λαδιλας είναι από μόνο του δελεαστικό πάντως. Το νερό που έχω χαλάσει με το καθημερινό λούσιμο επί 17 χρόνια βγάζει από μόνο του ένα lllt. Αν μείωνε και την φαγούρα δε, το αγόραζα εύκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
Στα ματια μου το ΛΛΛΤ ειναι κατι εξτρα , οπως και κατι εξτρα ειναι και το prp . Eγω προσωπικα δε θα χρησιμοποιουσα to λειζερ ως κυρια θεραπεια . 6 μηνες μελετη ενος συγκεκριμενου μοντελου λλλτ μου ειναι τρομερα ανεπαρκης ως τεκμηριωση . Αν παρεις ενα αλλο μοντελο θα χεις παρεμφερες αποτελεσμα; Ποιος ξερει χρειαζομαστε μελετες , πολλες καλες μελετες . Με τα ιδια χρηματα ή μαλλον με αρκετα λιγοτερα χρηματα ξερει καποιος πως με βεβαιοτητα θα σωσει το μαλλι του με τις γνωστες θεραπειες . Ενω εδω πειραματιζεσαι . Γιατι ; Κυριως παιχνιδια του μυαλου , φημες , ανεπαρκεια της επιστημης να μεταδωσει την επιστημονικη μεθοδο . Τα επισημα στοιχεια του ishrs που σχολιαζα το καλοκαιρι εδειχναν πως το prp παντως εχει αρκετα υψηλοτερα ποσοστα χρησης απο γιατρους μεχρι τωρα σε σχεση με το LLLT . Και στο prp υπαρχουν σοβαρα προβληματα βεβαια με χιλιες δυο παραλλαγες αλλα απο οσα διαβασα προς το παρων το χω πιο ψηλα απο το ΛΛΛΤ . Και τα 2 επικουρικα ομως . Ο Αναστασακης που αναφερεις ξερω πως δινει μινοξ-ΛΛΛΤ . Πιστευω ο συνδιασμος ισως δινει κατι ελαχιστο παραπανω σε σχεση με σκετη μινοξ ομως 1) εχω σοβαρη αμφιβολια πως ακομα και ο συνδιασμος μπορει να συγκριθει στο ελαχιστο με τη φιναστεριδη στο να κρατησει σε βαθος χρονου το μαλλι 2) ο λογος τιμης/οφελους ειναι χαλια μαυρα με τιμες για καπελα στα 2 χιλιαρικα .

Υπαρχουν απειροι που καναν παιδια κανοντας θεραπεια για διαφορα προβληματα υγειας . Υπαρχουν συγκεκριμενες οδηγιες για τη φινα . Δε βρισκω λογο να μη σωσεις ο,τι ειναι εφικτο να σωθει απ το μαλλι σου . Και οταν θες να κανεις παιδι θα ακολουθησεις τις οδηγιες . Οπως εκανε και ο λορεντζο που παιρνει φινα δεκαετιες και δεν τον σταματησε αυτο απο την τεκνοποιηση .
 

vag25

Well-Known Member
H αληθεια ειναι οτι αν με πιασει η φινα (ειδικα crown) τελειωσε. Δεν θα κανω τιποτα ξανα για το μαλλι, γιατι θα ειναι σε επιπεδο που δεν θα με νοιαζει καθολου.

Τωρα για το lllt δεν διαφωνω. Χρειαζεται να το δουμε περισσοτερο. Οι ερευνες οσες εχω δει ειναι με λιγοτερες λαμπες απο το capillus προ παντως. Και επισης οι τιμες ειναι τραγικες, για να πεις οτι θα το δοκιμασω και οτι γινει εγινε.
 

giwrgos8888

Active Member
Στα ματια μου το ΛΛΛΤ ειναι κατι εξτρα , οπως και κατι εξτρα ειναι και το prp . Eγω προσωπικα δε θα χρησιμοποιουσα to λειζερ ως κυρια θεραπεια . 6 μηνες μελετη ενος συγκεκριμενου μοντελου λλλτ μου ειναι τρομερα ανεπαρκης ως τεκμηριωση . Αν παρεις ενα αλλο μοντελο θα χεις παρεμφερες αποτελεσμα; Ποιος ξερει χρειαζομαστε μελετες , πολλες καλες μελετες . Με τα ιδια χρηματα ή μαλλον με αρκετα λιγοτερα χρηματα ξερει καποιος πως με βεβαιοτητα θα σωσει το μαλλι του με τις γνωστες θεραπειες . Ενω εδω πειραματιζεσαι . Γιατι ; Κυριως παιχνιδια του μυαλου , φημες , ανεπαρκεια της επιστημης να μεταδωσει την επιστημονικη μεθοδο . Τα επισημα στοιχεια του ishrs που σχολιαζα το καλοκαιρι εδειχναν πως το prp παντως εχει αρκετα υψηλοτερα ποσοστα χρησης απο γιατρους μεχρι τωρα σε σχεση με το LLLT . Και στο prp υπαρχουν σοβαρα προβληματα βεβαια με χιλιες δυο παραλλαγες αλλα απο οσα διαβασα προς το παρων το χω πιο ψηλα απο το ΛΛΛΤ . Και τα 2 επικουρικα ομως . Ο Αναστασακης που αναφερεις ξερω πως δινει μινοξ-ΛΛΛΤ . Πιστευω ο συνδιασμος ισως δινει κατι ελαχιστο παραπανω σε σχεση με σκετη μινοξ ομως 1) εχω σοβαρη αμφιβολια πως ακομα και ο συνδιασμος μπορει να συγκριθει στο ελαχιστο με τη φιναστεριδη στο να κρατησει σε βαθος χρονου το μαλλι 2) ο λογος τιμης/οφελους ειναι χαλια μαυρα με τιμες για καπελα στα 2 χιλιαρικα .

Υπαρχουν απειροι που καναν παιδια κανοντας θεραπεια για διαφορα προβληματα υγειας . Υπαρχουν συγκεκριμενες οδηγιες για τη φινα . Δε βρισκω λογο να μη σωσεις ο,τι ειναι εφικτο να σωθει απ το μαλλι σου . Και οταν θες να κανεις παιδι θα ακολουθησεις τις οδηγιες . Οπως εκανε και ο λορεντζο που παιρνει φινα δεκαετιες και δεν τον σταματησε αυτο απο την τεκνοποιηση .
μακη αν θελεις πες μας τις οδηγιες για την φινα γιατι ειμαι στα 2 χρονια τωρα που την περνω
 

makis25

Well-Known Member
γιωργο θες να κανεις παιδι; Προσπαθειτε ; https://donovanmedical.com/hair-blog/2015/12/14/finasteride-men . Αν θες διαβασε τη θεση γιατρου
Για εξτρα προσοχη απλα κοψε την και τη ξεκινας μετα τη γεννα . Δε τρεχει κατι . Θα χεις το 9μηνο πιο φλεγοντα ζητηματα να ασχοληθεις απο τις τριχες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Στα ματια μου το ΛΛΛΤ ειναι κατι εξτρα , οπως και κατι εξτρα ειναι και το prp . Eγω προσωπικα δε θα χρησιμοποιουσα to λειζερ ως κυρια θεραπεια . 6 μηνες μελετη ενος συγκεκριμενου μοντελου λλλτ μου ειναι τρομερα ανεπαρκης ως τεκμηριωση . Αν παρεις ενα αλλο μοντελο θα χεις παρεμφερες αποτελεσμα; Ποιος ξερει χρειαζομαστε μελετες , πολλες καλες μελετες . Με τα ιδια χρηματα ή μαλλον με αρκετα λιγοτερα χρηματα ξερει καποιος πως με βεβαιοτητα θα σωσει το μαλλι του με τις γνωστες θεραπειες . Ενω εδω πειραματιζεσαι . Γιατι ; Κυριως παιχνιδια του μυαλου , φημες , ανεπαρκεια της επιστημης να μεταδωσει την επιστημονικη μεθοδο . Τα επισημα στοιχεια του ishrs που σχολιαζα το καλοκαιρι εδειχναν πως το prp παντως εχει αρκετα υψηλοτερα ποσοστα χρησης απο γιατρους μεχρι τωρα σε σχεση με το LLLT . Και στο prp υπαρχουν σοβαρα προβληματα βεβαια με χιλιες δυο παραλλαγες αλλα απο οσα διαβασα προς το παρων το χω πιο ψηλα απο το ΛΛΛΤ . Και τα 2 επικουρικα ομως . Ο Αναστασακης που αναφερεις ξερω πως δινει μινοξ-ΛΛΛΤ . Πιστευω ο συνδιασμος ισως δινει κατι ελαχιστο παραπανω σε σχεση με σκετη μινοξ ομως 1) εχω σοβαρη αμφιβολια πως ακομα και ο συνδιασμος μπορει να συγκριθει στο ελαχιστο με τη φιναστεριδη στο να κρατησει σε βαθος χρονου το μαλλι 2) ο λογος τιμης/οφελους ειναι χαλια μαυρα με τιμες για καπελα στα 2 χιλιαρικα .

Υπαρχουν απειροι που καναν παιδια κανοντας θεραπεια για διαφορα προβληματα υγειας . Υπαρχουν συγκεκριμενες οδηγιες για τη φινα . Δε βρισκω λογο να μη σωσεις ο,τι ειναι εφικτο να σωθει απ το μαλλι σου . Και οταν θες να κανεις παιδι θα ακολουθησεις τις οδηγιες . Οπως εκανε και ο λορεντζο που παιρνει φινα δεκαετιες και δεν τον σταματησε αυτο απο την τεκνοποιηση .
Δεν μπορει να συγκριθει σε καμια περιπτωση με Φινα. Δρουν τελειως διαφορετικα. Ο Αναστασακης μου ειπε ο ιδιος πως δεν μπορει να την αντικαταστησει δεν πα να το κανεις καθε μερα, λειτουυργει με παρομοιο τροπο με μινοξιδιλη.
 

makis25

Well-Known Member
Εννοεις μετα την σύλληψη. Για ποιο λογο να περιμενει 9 μηνες?
Γιατι αν σου μπει η ιδεα δε βγαινει με τιποτα . Η ιδεα ειναι απ τα πιο επικινδυνα πραγματα . Ουτε η φινα ουτε μινοξ ηταν ποτε τοσο επικθνδινες οσο η ιδεα..
 

makis25

Well-Known Member
Δεν μπορει να συγκριθει σε καμια περιπτωση με Φινα. Δρουν τελειως διαφορετικα. Ο Αναστασακης μου ειπε ο ιδιος πως δεν μπορει να την αντικαταστησει δεν πα να το κανεις καθε μερα, λειτουυργει με παρομοιο τροπο με μινοξιδιλη.
Ο Αναστασακης ειναι απο τους τιμιους . Λεει την αληθεια . Και σε συνδιασμο με τις παντα κοντινες φωτο που ανεβαζει ειναι απο τους πολυ καλους στην Ελλαδα . Αυτο δεν αλλαζει το γεγονος πως το ΛΛΛΤ προς το παρον δε μπορει να τα βγαλει περα με την κλασσικη αντρικη φαλακρα μονο του η με μινοξ. Αποτελεσματα και τιμη αποδοση κυριως οι αδυναμιες . Αν καποιον δεν τον ενδιαφερει το κοστος και θελει να κανει τα παντα για το μαλλι μαζι με τα φαρμακα τοτε ενταξει ναι .
 

Kostas97

Well-Known Member
Μια παρενθεση, το propecia θυμαμαι ειπαν στο φορουμ πως ηταν σε ελλειψη. Γνωριζετε καθολου αν πλεον ειναι διαθεσιμο;;
 

Bill1991

Active Member
Και εγώ είχα αυτή την σκέψη να αντικαστησω την μίνο με το λέιζερ αλλά ο γιατρός μου είπε ότι δεν λειτουργεί έτσι ,η μίνο δεν βγαίνει από την αγωγή...Το λέιζερ κάνει 2000 ευρώ αν δεν κάνεις μμ από ότι θυμάμαι.... δεν έχω αγοράσει την συσκευή λέιζερ για να σας πω γνώμη ούτε ξέρω κανέναν που την έχει στην κατοχή του...
 
Μπλουζα