Την Βοήθεια σας παρακαλώ , Η Αραίωση χτύπησε την πόρτα μου

Salva92

New Member
Καλησπερα λεγομαι Salva92 ειμαι 28 χρονών και η πρωτη μου γνωριμία με την ανδρογενετικη αλωπεκια εγινε πριν 7 χρονια οπου ξεκινησε η αραίωση πισω κοντα στην κορυφή ! Η αληθεια ειναι οτι ηταν σχετικά σταθερή χωρις να προχωράει επιθετικά τα πρωτα χρονια (δυστυχως δεν εχω φωτογραφιες πως ξεκινησε)
Σημερα αποφασισα να κανω κατι για αυτο γιατι νιωθω πως προχώρησε αρκετα και θεωρω πως ειμαι σε μια ηλικια που πανω κατω εχει σταθεροποιηθεί το τριχωτό της κεφαλής μου ( εννοω πως δυσκολα θα ξυπνησω μια μερα σαν τον Γκουσγκουνη )
Δεν εχω κανει καμία θεραπεία , δεν εχω χρησιμοποιήσει κανενα δερματολογικό προιόν
Παραθέτω αυτο το λινκ με ενα βιντεο που εχω ανεβασει https://www23.zippyshare.com/v/ZPkDhlDI/file.html
για οποιον θελει να δει με καλυτερη αναλυση τις εξής καταστασεις
- μαλλί βρεγμένο μετά το μπανιο
-χτενισμενο βρεγμένο μαλλί μετα το μπανιο
-στρεγνό μαλλί χτενισμενο
(Ακολουθούν και οι φωτογραφιες απο το βιντεο σε χαμηλότερη αναλυση )
2ACD2306-C228-4A4C-A4E7-5CF9AFAC0C25.jpeg 7CF8F443-A8FC-4457-A8C5-06FE5686E65B.jpeg 70C68A18-1E5E-4E98-B873-A6943EBE19F1.jpeg
θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για τα
1) αν σώζεται η κατασταση
2) ποσα γκραφτς περιπου χρειαζονται
3) μηπως θα επρεπε να περιμενω να δω πως θα εξελιχθει η αραίωση για να γλιτώσω μια δευτερη επεμβαση μετα;
4) υπαρχει τροπος να αποφύγω την επεμβαση δοκιμάζοντας καποια θεραπεία (Fina) ;

ΥΓ δεν ενδιαφερομαι για στριπ γιατι ξυρίζω τα γυρω γυρω της κεφαλής
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Να μην κανεις καμια βεβιασμενη κινηση για την οποια θα μετανιωνεις οικτρα στο μελλον.
Εισαι βουτυρο στο ψωμι καποιων εγχωριων κλινικων που δεν θα εχουν καμια ηθικη αναστολη να σε δεχτουν,βλεποντας "προβλημα" το οποιο χρηζει διορθωσης.
Εισαι μια χαρα προς το παρων,προτεινω αυστηρως την επιλογη Nο.3 ωστε να εχεις μια πιο ξεκαθαρη εικονα για το τι ειδους πλανο θα χαραξεις σε μακροπροθεσμο οριζοντα παντα.
Οσο αφορα την ερωτηση σου περι θεραπειας με φιναστεριδη,προκειται για ενα επιμαχο θεμα και θα λαβεις σιγουρα διαφορετικες απαντησεις σχετικα με την χρηση της και τις πιθανες αρνητικες συνεπειες που μπορει να προκυψουν,καποιοι τις εχουν καποιοι οχι.H προσωπικη μου αποψη ειναι να μην κανεις τιποτα,ασε λιγο το χρονο να κυλησει και εχε την κατασταση υπο παρακολουθηση.Φιλικα
 

Kostas97

Well-Known Member
Φιλε μου προφανως εδω μπηκες για να ακουσεις καποια λυση και οχι για να περιμενεις απλα να σου πεσουν τα μαλλια και μετα να δεις τι θα κανεις. Οι επιλογες στην περιπτωση σου ειναι φαρμακευτικες. Μινοξιδιλη σε τοπικο αφρο(regaine), φιναστεριδη σε χαπι( η πιο σιγουρη και αποτελεσματικη θεραπεια) καποιοι τη φοβουνται καθως κυκλοφορει η φημη των παρενεργειων και ισως μινοξιδιλη με φινα σε τοπικη μορφη. Δηλαδη σε μορφη αφρου. Το τι θα επιλεξεις εχει να κανει αποκλειστικα με εσενα και με το ποσο σε πασχολει το θεμα. Γενικα θεωρω πως αν ξεκινησεις τη σωστη αγωγη συντομα θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα και ισως το θεμα Μ.Μ. να αργησει αρκετα να σε απασχολησει.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
φιναστεριδη σε χαπι( η πιο σιγουρη και αποτελεσματικη θεραπεια) καποιοι τη φοβουνται καθως κυκλοφορει η φημη των παρενεργειων
Δεν προκειται περι φημης.Πολλοι χρηστες φιναστεριδης εχουν αντιμετωπισει ανεπιθυμητες παρενεργειες οι οποιες σταματησαν με την διακοπη ληψης της.Αλλοι παλι δεν παρουσιαζουν συμπτωματα.Αυτη νομιζω ειναι η συνετη και πρεπουσα τοποθετηση ,οχι η αμφισβητηση υπαρξης χρηστων που ειχαν πραγματικο θεμα απο την χρηση της.
 

makis25

Well-Known Member
οι χρηστες φιναστεριδης με παρενεργειες ειναι ελαχιστοι , οι περισσοτερες παρενεργειες ειναι παροδικες, αν οχι τοτε διακοπτεις . Πολυ απλο. Το παιδι χανει λεει μαλλι 7 χρονια και ειναι σε αυτη τη κατασταση σημερα θα ελεγα πως χανει μαλλι πολυ πολυ αργα . 1mg φιναστεριδη και πολυ πιθανο στα 28 του να παρει πισω οτι εχασε και να μη χρειαστει να σκεφτει ουτε αλλες θεραπειες ουτε μεταμοσχευσεις για τα υπολοιπα 10+ χρονια η ποιος ξερει για περισσοτερο . Ειδικα σε τοσο μικρη , ηπια αραιαωση θα μπορουσε η φινα να κανει το θαυμα .
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Εννοεις να αγνοησει την εκδηλωση των αρχικων συμπτωματων και να επιμεινει στην χρηση της αναμενοντας αυτα να εξαφανιστουν,και αν δεν εξαφανιστουν να διακοψει.Αυτο προσωπικα εμενα με τρομαζει περισσοτερο απο ολα τα αλλα.
Οπως και αν εχει δεν μπορεις να προτεινεις σε καποιον χρηση φιναστεριδης βασιζομενος σε καποιες φωτογραφιες του και χωρις γνωση του πληρους ιστορικου του.
Μπορει ο ανθρωπος να ειναι αλλεργικος σε καποιο απο τα συστατικα της ,μπορει να ειναι και στην ιδια τη φιναστεριδη,μπορει να λαμβανει αλλη φαρμακευτικη αγωγη και να αντενδεικνυται η παραλληλη χρηση αλλης αγωγης.Μπορει,μπορει μπορει..
Αλλα και να το ειχαμε το ιστορικο του,στερουμαστε ιατρικων γνωσεων ωστε να προχωρησουμε σε διαγνωση.Προτεινω να συμβουλευτει ειδικο γιατρο αν τον απασχολει τοσο.
 

makis25

Well-Known Member
Οι μελετες δειχνουν αυτα που λεω.Καποιοι που μπορει να εμφανισουν καποια παρενεργεια πχ πονοκεφαλος , συνηθως η παρενεργεια εξαφανιζεται με τη συνεχη χρηση του φαρμακου. Φυσικα να επισκεφθει καποιον ειδικο γιατρο και να συζητησει το ενδεχομενο της θεραπειας . Η φιναστεριδη ειναι η λυση στο προβλημα του . Η φιναστεριδη ειναι τοσο παλιο και τοσο καλα μελετημενο φαρμακο με τετοιο αριθμο χρηστων παγκοσμιως που το μονο ατυχες θα ειναι να πεσει πανω σε καποιον απλα ανενημερωτο , κομπογιαννιτη που θα του πλασαρει οποιοδηποτε εναλλακτικο ματζουνι ή να πεσει σε αδιαφορο δερματολογο .
 

Salva92

New Member
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας , αυτο που εκανα ηταν να κλεισω ενα ραντεβού σε γνωστή κλινική στην Αθήνα (An@$t@$@kis hair clinics ) γιατι εκτίμησα πολυ τα βιντεο που εχει αναρτήσει στο YouTube περι του θέματος
Βεβαια τους ξεκαθάρισα απο το τηλεφωνο πως σκεφτομαι για καποια θεραπεία και γενικα μια εκτιμηση της καταστασης και οχι σε μια άμεση μεταμόσχευση ! Λογω φορτου εργασίας του γιατρού εκλεισα με ενα στενο συνεργάτη του γιατρού , δερματολόγο στην ίδια κλινική (Αν ηθελα παρολα αυτα με τον ίδιο τον γιατρό Αν@$τ@$ακη μου ειπαν απο Δεκεμβριο πως εχει κενό )
Λοιπον αυτο που θελω ειναι να μαθω αν εχω καλη δότρια , τι NW είμαι , εάν αποφασίσω να καλυψω την περιοχη ποσα γκραφτς περιπου χρειαζονται , και ενα κοστος ενδεικτικό για να ξερω περιπου ποσα χρηματα χρειαζονται αν αποφασισω στο μελλον να κανω ΜΕΤ !
Ειμαι κατά της μινοξιδιλης γιατι δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου καθε μερα να ψεκάζεται να λαδώνει το μαλλι του κτλπ . . . Όσων αφορα την Φίνα εχω διαβάσει για παρενέργειες ισως επειδη ειναι σε μορφη χαπιού να την εχω στο μυαλο μου πιο light ενω μπορει να μην ειναι . . .
ακομα θα ηθελα να ενημερωθώ απο κοντα και για το laser σα καπελο που το εχω δει σε βιντεο !
 

veg

Active Member
φιλε μου ετσι οπως εισαι θα ειναι εγκλημα καποιος να σου πειραξει τα μαλια αφου ακομα και στο crown εχεις κανονικα μαλλια . Η φαρμακευτικη αγωγη ειναι οκ και υπαρχει περιπτωση να μην χρειαστεις ποτε μμ γιατι
α. στα 40 σου να εισαι λιγο πιο αραιος σε μερικα σημεια (crown-κεντρο) αλλα οχι φαλακρος , δηλαδη με τους συνομιληκους σου θα εισαι απο τους τυχερους
β. απο ενα σημειο και μετα μπαινουν αλλες προτεραιοτητες στην ζωη που μια ελαφρα αραιωση μαλλιου την βλεπεις σαν να μην υπαρχει .
Με αλλα λογια συνηθως στην ηλικια σου πιο πανω και πιο κατω δινουμε βαρος στο μαλλι που εσυ το εχεις .
Η εξελιξη δειχνει αργη .Μια φορα το χρονο να σε βλεπει καποιος για εκτιμηση δεν χανεις και τιποτα ,
 

Kostas97

Well-Known Member
@Salva92 Θα σε παρακαλουσα εαν μαθεις τιμη για το laser επειδη και εμενα με ενδιαφερει αν μπορουσες να με ενημερωσεις καθως σπουδαζω επαρχια και το να μιλησω για τιμη τηλεφωνικα σταθηκε αδυνατο. Εαν δε θελεις να το γραψεις δημασια ισως και σε προσωπικο μηνυμα. Ευχαριστω!
 

manly_Man

Well-Known Member
@Salva92 Θα σε παρακαλουσα εαν μαθεις τιμη για το laser επειδη και εμενα με ενδιαφερει αν μπορουσες να με ενημερωσεις καθως σπουδαζω επαρχια και το να μιλησω για τιμη τηλεφωνικα σταθηκε αδυνατο. Εαν δε θελεις να το γραψεις δημασια ισως και σε προσωπικο μηνυμα. Ευχαριστω!
στο site της εταιρειας παντως το εχει προσφορα απο 3000 δολαρια σε 2500 δολαρια...οποτε καπου εκει να υπολογιζετε σε τιμη...δεν ειναι ομως πολλα τα λεφτα για κατι που δεν ξερεις αν θα σε βοηθησει ; εδω η μινοξιδιλη που ειναι FDA approved φαρμακο δεν προσφέρει κ πολλα σε μακροχρονια βαση οπως η φινα και θα το κανει ενα καπελο...;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Φιλε μου προφανως εδω μπηκες για να ακουσεις καποια λυση και οχι για να περιμενεις απλα να σου πεσουν τα μαλλια και μετα να δεις τι θα κανεις. Οι επιλογες στην περιπτωση σου ειναι φαρμακευτικες. Μινοξιδιλη σε τοπικο αφρο(regaine), φιναστεριδη σε χαπι( η πιο σιγουρη και αποτελεσματικη θεραπεια) καποιοι τη φοβουνται καθως κυκλοφορει η φημη των παρενεργειων και ισως μινοξιδιλη με φινα σε τοπικη μορφη. Δηλαδη σε μορφη αφρου. Το τι θα επιλεξεις εχει να κανει αποκλειστικα με εσενα και με το ποσο σε πασχολει το θεμα. Γενικα θεωρω πως αν ξεκινησεις τη σωστη αγωγη συντομα θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα και ισως το θεμα Μ.Μ. να αργησει αρκετα να σε απασχολησει.
με 40ρι πια τον αφρο κι η λοσιον μια χρα ειναι...
 

vag25

Well-Known Member
στο site της εταιρειας παντως το εχει προσφορα απο 3000 δολαρια σε 2500 δολαρια...οποτε καπου εκει να υπολογιζετε σε τιμη...δεν ειναι ομως πολλα τα λεφτα για κατι που δεν ξερεις αν θα σε βοηθησει ; εδω η μινοξιδιλη που ειναι FDA approved φαρμακο δεν προσφέρει κ πολλα σε μακροχρονια βαση οπως η φινα και θα το κανει ενα καπελο...;
Eιναι FDA cleared που ειναι το ιδιο πανω κατω με το approved, δηλαδη πατανε πανω σε μια συσκευη που ειναι approved και την δημιουργουν με τον ιδιο τροπο οποτε λεγεται cleared.

Σε μια τελευταια ερευνα που διαβασα εδειξε να ειναι κοντα τα αποτελεσματα σε 6 μηνες με την minox + την μειωση λαδιλας που εχεις με το laser.

-the minoxidil group improved hair density to a higher degree than the LLLT group; however, the difference was not statistically significant
-Second, the LLLT group improved hair diameter slightly higher than the minoxidil group; however, this difference was not statistically significant
-Therefore, we could infer that LLLT is the key to decrease oilsecretion, and minoxidil cannot reduce the scalp oil-secretion of FPHL patients

Ακομα δεν ξερουμε σε βαθος χρονου ποσο κραταει.

Oλο λεω να ανοιξω ενα νεο νημα για lllt αλλα το αναβαλλω.
 

Συνημμένα

  • lllt ερευνα.jpg
    lllt ερευνα.jpg
    50.8 KB · Προβολές: 30

makis25

Well-Known Member
Δεν υπαρχουν μελετες που να δειχνουν πως το λειζερ ειναι το ιδιο ή πιο αποτελεσματικο με τη μινοξ. Δεν υπαρχουν μελετες που να δειχνουν πως το λειζερ ειναι το ιδιο η πιο αποτελεσματικο απο τη φιναστεριδη . Δεν υπαρχουν μελετες που να δειχνουν πως μακροχρονια το λειζερ μπορει να σου κρατησει το μαλλι οπως τα αλλα δυο φαρμακα . Με αυτη τη γνωση , και με τιμη του λειζερ 2,5-3 χιλιαδες οπως γραφτηκε πανω, εγω με αυτα τα χρηματα θα καλυπτα ( κανε τον υπολογισμο και μονος αν δε πιστευεις ) 10 χρονια επισκεψεις σε δερματολογο , 10 χρονια φιναστεριδη και 10 χρονια λοσιον μινοξ ολα μαζι και ενδεχεται να σου περισεψουν χρηματα να παρεις και το νεο πλειστεισον
 

dkoutsi

New Member
Καλησπέρα. Φίνα παίρνω εδω και 3 μήνες και δεν εχω κανενα απολύτως θεμα. Ακομα και β libido μου παραμενει στα ιδια επίπεδα, παρολο που εκτος απο τη φίνα έχω κακή ψυχολογία και αισθάνομαι κόπωση συνεχώς.
Το καλύτερο που έχεις να κανεις ειναι να δοκιμάσεις και να δεις πως θα παει (αφου μιλήσεις με γιατρο αρχικά).
Εγω αρχικα ειχα κατι πονακια σαν τσιμπήματα στον προστάτη και λιγο νερουλο σπερμα (το σπερμα μπορει να οφείλεται και στο αγχος που ειχα για τη φινα. Σε εμενα προσωπικά το άγχος παιζει ρολο στο σπερμα μου γενικα). Αυτη τη στιγμή ειναι σα να μη συμβαίνει τιποτα, οποτε θα σου πρότεινα τουλάχιστον να το δοκιμάσεις εαν πιστευεις ότι θα σε βοηθήσει
 
  • Like
Reactions: tol

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπέρα. Φίνα παίρνω εδω και 3 μήνες και δεν εχω κανενα απολύτως θεμα. Ακομα και β libido μου παραμενει στα ιδια επίπεδα, παρολο που εκτος απο τη φίνα έχω κακή ψυχολογία και αισθάνομαι κόπωση συνεχώς.
Το καλύτερο που έχεις να κανεις ειναι να δοκιμάσεις και να δεις πως θα παει (αφου μιλήσεις με γιατρο αρχικά).
Εγω αρχικα ειχα κατι πονακια σαν τσιμπήματα στον προστάτη και λιγο νερουλο σπερμα (το σπερμα μπορει να οφείλεται και στο αγχος που ειχα για τη φινα. Σε εμενα προσωπικά το άγχος παιζει ρολο στο σπερμα μου γενικα). Αυτη τη στιγμή ειναι σα να μη συμβαίνει τιποτα, οποτε θα σου πρότεινα τουλάχιστον να το δοκιμάσεις εαν πιστευεις ότι θα σε βοηθήσει
Τα τσιμπήματα στον προστάτη πώς ακριβώς γίνονται αντιληπτά ;;Επίσης πως καταλαβε ότι είναι στον προστάτη και όχι σε κάποιο άλλο όργανο καθώς εκει μέσα επικρατεί ένα μπάχαλο...
 

vag25

Well-Known Member
Δεν υπαρχουν μελετες που να δειχνουν πως το λειζερ ειναι το ιδιο ή πιο αποτελεσματικο με τη μινοξ.
H παραπανω που εβαλα τι ηταν :p

oυπς ξεχασα να βαλω το link (female βεβαια)
Comparison of low-level light therapy and combination therapy of 5% minoxidil in the treatment of female pattern hair loss

Η αληθεια ειναι πως τα χρηματα ειναι πολλα και δεν υπαρχει αρκετη ερευνα. Θα ηταν ρισκο να επενδυσει καποιος σε LLLT στην παρουσα φαση. Υπαρχουν βεβαια και με 500 ευρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Προφανώς τόσα χρήματα δεν νομίζω να τα αξίζει. Και ποιος μας εγγυάται ότι θα λειτουργεί και το μηχάνημα σε βάθος χρόνου και δε θα χαλάσει. Ίσως ο αναστασακης να έχει πετύχει κάποια πιο συμφέρουσα τιμή με δεδομένο ότι πουλάει πολλά λέιζερ ή ότι τα φέρνει για πρώτη φορά στην ελληνική αγορά. Δεν ξέρω. Στο χιλιάρικο θα το σκεφτόσασταν;
 

dkoutsi

New Member
Τα τσιμπήματα στον προστάτη πώς ακριβώς γίνονται αντιληπτά ;;Επίσης πως καταλαβε ότι είναι στον προστάτη και όχι σε κάποιο άλλο όργανο καθώς εκει μέσα επικρατεί ένα μπάχαλο...
Τι εννοείς πως γίνονται αντιληπτά? Νιώθεις καποιο πονο απλα σα να σε τσιμπάει καποιος. Δε ξερω πως να στο κάνω πιο απλο.
Εκεινο το σημείο μόνο προστάτης μπορει να είναι, οποτε γιατί να αμφιβάλλεις?
Επίσης εχει αναφερθεί απο πολλούς αυτο που λεω, οπότε δε το φαντάστηκα απλα.
Το θεμα ειναι να μη σε αποθαρρύνει, όχι τίποτα αλλο
 
Μπλουζα