ΤΥΡΚΑΛΑΣ 20/2/2023 ΑΔΥΝΑΜΗ ΔΟΤΡΙΑ.

petrospap

Active Member
Παιδιά σήμερα που ξύπνησα είδα ότι οι γάζες ήταν κατακόκκινες θα πρέπει να μάτωσε πολύ όλο πίσω όταν κοιμόμουν. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο?
 

Συνημμένα

  • IMG_20230221_082029.jpg
    IMG_20230221_082029.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 211

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bigk

Well-Known Member
Παιδιά σήμερα που ξύπνησα είδα ότι οι γάζες ήταν κατακόκκινες θα πρέπει να μάτωσε πολύ όλο πίσω όταν κοιμόμουν. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο?
Φίλε μου μάλλον κοιμήθηκες πατώντας το κεφάλι στην περιοχή εκείνη. Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα πρέπει να καθαρίσει η περιοχή με κάποιο διάλυμα και ίσως να τοποθετηθεί καινούρια γάζα. Επικοινώνησε με τον γιατρό....
 

petrospap

Active Member
Φίλε μου μάλλον κοιμήθηκες πατώντας το κεφάλι στην περιοχή εκείνη. Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα πρέπει να καθαρίσει η περιοχή με κάποιο διάλυμα και ίσως να τοποθετηθεί καινούρια γάζα. Επικοινώνησε με τον γιατρό....
Ναι ανάσκελα κοιμήθηκα γτ πλάγια φοβομουνα μην μέσα στον ύπνο τριφτουν τα graft πάνω στο μαξιλάρι. Θα ξαναπάω σήμερα να βγάλουμε τις γάζες και θα δουμε.
 

petrospap

Active Member
Καλησπέρα παραθέτω κάποιες φωτογραφίες που πήρα απτήν κλινικη
 

Συνημμένα

  • IMG_20230222_153953.jpg
    IMG_20230222_153953.jpg
    500.8 KB · Προβολές: 166
  • IMG_20230222_154013.jpg
    IMG_20230222_154013.jpg
    252.6 KB · Προβολές: 151
  • IMG_20230222_154023.jpg
    IMG_20230222_154023.jpg
    360.4 KB · Προβολές: 147
  • IMG_20230222_154223.jpg
    IMG_20230222_154223.jpg
    303.5 KB · Προβολές: 161
  • IMG_20230222_153914.jpg
    IMG_20230222_153914.jpg
    362.8 KB · Προβολές: 170

petrospap

Active Member
Επίσης βάζω μια της δοτριας πριν την εξαγωγή. Και 3 δικές μου για να δείξω την κατάσταση της δοτριας σήμερα. Είχα ματώσει πάρα πολύ όπως μου είπε κ ο γιατρός κ όπως βλέπετε έχει πολλά ξεραμένα αίματα και κοκκινίλες.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230222_154744.jpg
    IMG_20230222_154744.jpg
    712.8 KB · Προβολές: 179
  • IMG_20230222_155042.jpg
    IMG_20230222_155042.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 176
  • IMG_20230222_155011.jpg
    IMG_20230222_155011.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 180
  • IMG_20230222_155203.jpg
    IMG_20230222_155203.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 180

petrospap

Active Member
Τέλος το μέτωπό μου και γενικά το κεφάλι έχει πρηστεί και φουσκώσει. Καμία εμπειρία για το πότε περνάει το πρήξιμο?
 

montecristo

Well-Known Member
Επίσης βάζω μια της δοτριας πριν την εξαγωγή. Και 3 δικές μου για να δείξω την κατάσταση της δοτριας σήμερα. Είχα ματώσει πάρα πολύ όπως μου είπε κ ο γιατρός κ όπως βλέπετε έχει πολλά ξεραμένα αίματα και κοκκινίλες.
Πάντως πίσω έγινε αραιή η εξαγωγή όποτε δεν είναι ότι σου έβγαλε πολλά μοσχεύματα και ερεθίστηκε η δότρια. Είχες ευαίσθητο δέρμα εκεί και μάτωσε περισσότερο, σε άλλον πχ με τόσα λίγα μοσχεύματα δεν θα φαινόταν τίποτα. Είναι αναλόγως το άτομο δηλαδή…με τα λουσιματα θα αρχίσει να φεύγει

Τελικά ποσό πλήρωσες για την επέμβαση ; δεν είδα κάπου να το ανέφερες…
 

petrospap

Active Member
Πάντως πίσω έγινε αραιή η εξαγωγή όποτε δεν είναι ότι σου έβγαλε πολλά μοσχεύματα και ερεθίστηκε η δότρια. Είχες ευαίσθητο δέρμα εκεί και μάτωσε περισσότερο, σε άλλον πχ με τόσα λίγα μοσχεύματα δεν θα φαινόταν τίποτα. Είναι αναλόγως το άτομο δηλαδή…με τα λουσιματα θα αρχίσει να φεύγει

Τελικά ποσό πλήρωσες για την επέμβαση ; δεν είδα κάπου να το ανέφερες…
Ναι τα περισσοτερα τα εβγαλε απο πλαγια οπου εχει κ το περισσοτερο αιμα. Τιμη δεν θα πω ακριβως γτ δν ξερω αν θελει η κλινικη αλλα εγινε κανονισμος να ειναι λιγοτερο απο ολοημερη καθως βγαλαμε λιγοτερα grafts.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

montecristo

Well-Known Member
Ναι τα περισσοτερα τα εβγαλε απο πλαγια οπου εχει κ το περισσοτερο αιμα. Τιμη δεν θα πω ακριβως γτ δν ξερω αν θελει η κλινικη αλλα εγινε κανονισμος να ειναι λιγοτερο απο ολοημερη καθως βγαλαμε λιγοτερα grafts.
Δεν έχει θέμα φίλε η κλινική αφού και τα αλλα
Μέλη που έκαναν εκεί επέμβαση είπαν κανονικά ποσο πλήρωσαν..όποτε πλήρωσες λιγότερα από τα 2500 που χρεώνει κανονικά για μονοήμερη συνέδρια. Ας πούμε 2000 ευρώ ή και πιο λίγα…
 

petrospap

Active Member
Δεν έχει θέμα φίλε η κλινική αφού και τα αλλα
Μέλη που έκαναν εκεί επέμβαση είπαν κανονικά ποσο πλήρωσαν..όποτε πλήρωσες λιγότερα από τα 2500 που χρεώνει κανονικά για μονοήμερη συνέδρια. Ας πούμε 2000 ευρώ ή και πιο λίγα…
Nαι καπου εκει ηταν το ποσο, λιγο λιγοτερο.
Με το πρηξιμο φιλε μου ξερεις τι παιζει? Χτες ηταν λιγοτερο, σημερα εχει απλωθει κι αλλο εχει φουσκωσει το μετωπο μεχρι τη μυτη. εχω φουσκωσει στα πλαγια εκει που κανουν μυτακια τα μαλλια κατω απτοθς κροταφους μεχρι πανω απτα αυτια και πισω απο εκει που βγηκαν graft.
 

Lex-A

New Member
Τέλος το μέτωπό μου και γενικά το κεφάλι έχει πρηστεί και φουσκώσει. Καμία εμπειρία για το πότε περνάει το πρήξιμο?
Καλησπέρα, έτυχε και έκανα στον ίδιο γιατρό πριν 4 μήνες. Είχα και εγώ πρήξιμο μέτωπο και κατέβηκε και κάτω από το μάτι , αλλά στις 8-10 μέρες έφυγε. Καλή φύτρωση.
 

montecristo

Well-Known Member
Nαι καπου εκει ηταν το ποσο, λιγο λιγοτερο.
Με το πρηξιμο φιλε μου ξερεις τι παιζει? Χτες ηταν λιγοτερο, σημερα εχει απλωθει κι αλλο εχει φουσκωσει το μετωπο μεχρι τη μυτη. εχω φουσκωσει στα πλαγια εκει που κανουν μυτακια τα μαλλια κατω απτοθς κροταφους μεχρι πανω απτα αυτια και πισω απο εκει που βγηκαν graft.
Συμβαινει σε διαφορους και αυτό. Υπομονή σε καμία βδομάδα λογικα θα έχει φύγει..
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλή επιτυχία φίλε! Ανησυχητική η εικόνα στην δότρια. Ελπίζω να μην είναι αιματώματα αυτά, παρά ξεραμένο αίμα, αλλά και πάλι εγώ θα ανησυχούσα……
Και εγω θα ανησυχουσα Μπομπυ. Εντωμεταξυ και εδω εχουμε δει αρκετα περιστατικα και κατι τετοιο δε θυμαμαι.
Επισης δε φοβουνται πιθανη μολυνση;

Για εμενα @petrospap επιμενε μεχρι να εισαι βεβαιος. Ζητα να μιλησεις και με τον ιδιο το γιατρο, οχι με νοσοκομες. Στειλε φωτογραφιες κλπ.
 

montecristo

Well-Known Member
Εγώ φίλε @petrospap δεν θα ανησυχούσα από τη στιγμή που σε είδε ο γιατρός από κοντά. Αμα ηταν κάτι ανησυχητικό ή χρειαζόταν κάτι άλλο πέρα από τα λουσίματα που σου είπε να κάνεις για να φύγουν τα ξεραμένα αίματα τότε θα σου έλεγε. Οπότε απλά μείνε στο τι σου λέει ο γιατρός, σίγουρα θα έχει δει και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.
 

petrospap

Active Member
Τα ξαναρωτήσω αύριο. Επίσης κάτι που παρατήρησα τώρα που ακούμπησα το πάνω μέρος του κεφαλιού(δεν έχουν μπει γκραφτς εκεί) είναι ότι δν νιώθω το ακούμπημα σαν να έχει ακόμα αναισθησία. Είναι φυσιολογικό αυτό?
 
Μπλουζα