ΤΥΡΚΑΛΑΣ 20/2/2023 ΑΔΥΝΑΜΗ ΔΟΤΡΙΑ.

petrospap

Active Member
Κασπέρα σε όλους.
Αύριο μπαίνω για μεταμόσχευση στον κ. Τυρκαλα και καθώς έχω αδύναμη δότρια αν και το πρόβλημα μου είναι αρκετά μεγάλο αποφάσισα να κάνω μια πρώτη μεταμόσχευση 1500-1600 grafts να δω πως θα πάει και αν η δότρια μου θα φαίνεται σε καλή κατάσταση να κάνω κ μια ακόμα στο μέλλον. Χρησιμοποιώ τοππικ γενικά και τη μεταμόσχευση την κάνω με σκοπό να συνεχίσω να χρησιμοποιώ. Φωτογραφίες παρακάτω:
Screenshot_2023-02-14-22-56-25-706_com.miui.gallery.jpg
Screenshot_2022-06-25-20-02-22-172_com.miui.gallery.jpg
IMG_20230219_102537.jpg

IMG_20230219_203547.jpg
IMG_20230219_203600.jpg


Στην φωτογραφία με κοντό κούρεμα φαίνεται καλύτερα το πρόβλημα της δοτριας που εκτός του ότι είναι αραιή έχω και λεπτή τρίχα.

Αύριο μεθαύριο θα ανεβάσω και καλύτερες φωτογραφίες απτήν κλινικη.

Τα grafts θα τοποθετηθούν hairline και κροτάφους και ίσως λίγο πιο μέσα αν περισσέψει τίποτα.

Άνοιξα αυτό το θέμα για να έχουμε και ένα παράδειγμα με αδύναμη δότρια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Τι ηλικία έχεις φίλε εαν επιτρέπεται;
Πάντως ο γιατρός θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός απο που θα πάρει grafts από τη δότρια σου.
Φαίνεται να παίζει και retrograde alopecia (ρετρο) καθώς ξεκινά από κάτω χαμηλά στον αυχένα.
Καλή επιτυχία εύχομαι φίλε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JimKan1

Well-Known Member
φιλε απο αυτες τις φωτο δεν μπορουμε να καταλαβουμε αν ειναι δυνατη η αδυναμη η δοτρια σου, καλο ειναι να ρωτησεις τον γιατρο τι αποψη εχει. Λογο ηλικιας καλο ειναι να παρεις φινα εστω και 0.5 τη μερα για να μην επεκταθει το προβλημα.
 

witcher

Well-Known Member
Αφού λες οτι έχεις αδύναμη δότρια τότε πάρε φιναστερίδη. 1500-1600 ειναι πολύ συντηρητική προσέγγιση και λίγα για μπροστά. Θα έλεγα να κινηθείς στα 2300-2500.
 
Καλησπέρα φίλε μου με ενδιαφέρει πολύ το θέμα σου ανυπομονώ να δω τις καινούργιες φωτογραφίες σου μετά τη μεταμόσχευση σου και πολύ θα με ενδιέφερε να μου πεις αν πονέσες η πως περνάς τις ημέρες σου μετά τη μεταμόσχευση σου με πόνο ζαλάδες …
 

Aldo

Well-Known Member
Καλή επιτυχία στην μετ σου.
Εαν δεν έχεις μπει ακόμα, συζήτησε τα θέλω σου με το γιατρό .
Θεωρώ ότι χρειάζεσαι 2000 g τουλάχιστον!
Άσε τον Τυρκαλα να αποφασίσει, τα 1500 είναι λίγα … τραγικά λίγα για να έχεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Ο Τυρκαλας τα πάει εξαίσια στις μονοήμερες συνεδρίες, και 2000 δεν θα ειανι πρόβλημα για εσένα εαν προχωρήσεις με συντηρητικο σχεδιασμό.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Αφού λες οτι έχεις αδύναμη δότρια τότε πάρε φιναστερίδη. 1500-1600 ειναι πολύ συντηρητική προσέγγιση και λίγα για μπροστά. Θα έλεγα να κινηθείς στα 2300-2500.
Στην υπογραφή του γράφει ότι παίρνει φιναστερίδη:
"2. Proscar 1/5 απο 11/1/2014"
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

petrospap

Active Member
Καλησπέρα παιδιά τελείωσα πριν λίγο τα grafts που μπήκαν ήταν γύρω στα 1640.
Για να τα πάρω από την αρχή τα graft ήθελα να είναι λίγα λόγω της δοτριας που είναι αδύναμη για να δω πως θα πάει, να μην φαίνεται άσχημα δηλαδή, και άμα δείχνει οκ,
να κάνω και δεύτερη στο μέλλον όπου να βάλω στο κεντρο.
Ο γιατρός μου πρότεινε μια συντηρητική προσέγγιση στη hairline καθώς τα graft που ήθελα να βάλω ήταν λιγα για την πυκνότητα που ήθελε να πετύχει αλλά εγώ αποφάσισα να μείνω στο σχεδιασμό που ήθελα με σκεπτικό ότι δεν με ενδιαφέρει η ουαου πυκνότητα διότι θα συνδυάζω το αποτέλεσμα με τοππικ. (Ήθελα δλδ να υπάρχει μια βάση για να πατάει πάνω το τοππικ καλά).
Δν πήρα της φωτογραφίες απτήν κλινικη, θα τις πάρω αύριο μεθαύριο αλλά θα ανεβάσω κάποιες πρόχειρες που έβγαλα εγώ.
Η περίπτωσή μου ήταν λίγο παιδευτική καθώς μάτωνα συνέχεια.
Άφησε αρκετά grafts στο κέντρο πίσω και πήρε κάμποσα από πλάγια για να υπάρχει απόθεμα για το μέλλον.
Στην εξαγωγή δεν υπήρχε πόνος.
Ο πόνος στην εισαγωγή αρχικά ήταν ανύπαρκτος, κάπου στην μέση άρχισε να πονάει καθώς εφευγε η επίδραση της τοπικής αναισθησίας, και προς το τέλος μου έκανε 2 ενέσεις για νεκρωμα των νεύρων πάνω απτά φρύδια και ο πόνος εξαφανίστηκε τελείως για το υπόλοιπο της επέμβασης. Μετά την επέμβαση άρχισε να επανέρχεται πόνος εκεί που τοποθετήθηκαν τα μοσχεύματα και χάπι για να περάσει.
Αυτή τη στιγμή πονάω λίγο αλλά σταδιακά νιώθω να πέφτει.
Θα ανανεώσω με τον καιρό
 

Συνημμένα

  • IMG_20230220_203136.jpg
    IMG_20230220_203136.jpg
    490.3 KB · Προβολές: 164
  • IMG_20230220_203111.jpg
    IMG_20230220_203111.jpg
    556.4 KB · Προβολές: 163
  • IMG_20230220_203053.jpg
    IMG_20230220_203053.jpg
    648.4 KB · Προβολές: 176
  • IMG_20230220_202604.jpg
    IMG_20230220_202604.jpg
    966.3 KB · Προβολές: 202
  • IMG_20230220_203245.jpg
    IMG_20230220_203245.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 206

obi one

Active Member
Καλησπέρα παιδιά τελείωσα πριν λίγο τα grafts που μπήκαν ήταν γύρω στα 1640.
Για να τα πάρω από την αρχή τα graft ήθελα να είναι λίγα λόγω της δοτριας που είναι αδύναμη για να δω πως θα πάει, να μην φαίνεται άσχημα δηλαδή, και άμα δείχνει οκ,
να κάνω και δεύτερη στο μέλλον όπου να βάλω στο κεντρο.
Ο γιατρός μου πρότεινε μια συντηρητική προσέγγιση στη hairline καθώς τα graft που ήθελα να βάλω ήταν λιγα για την πυκνότητα που ήθελε να πετύχει αλλά εγώ αποφάσισα να μείνω στο σχεδιασμό που ήθελα με σκεπτικό ότι δεν με ενδιαφέρει η ουαου πυκνότητα διότι θα συνδυάζω το αποτέλεσμα με τοππικ. (Ήθελα δλδ να υπάρχει μια βάση για να πατάει πάνω το τοππικ καλά).
Δν πήρα της φωτογραφίες απτήν κλινικη, θα τις πάρω αύριο μεθαύριο αλλά θα ανεβάσω κάποιες πρόχειρες που έβγαλα εγώ.
Η περίπτωσή μου ήταν λίγο παιδευτική καθώς μάτωνα συνέχεια.
Άφησε αρκετά grafts στο κέντρο πίσω και πήρε κάμποσα από πλάγια για να υπάρχει απόθεμα για το μέλλον.
Στην εξαγωγή δεν υπήρχε πόνος.
Ο πόνος στην εισαγωγή αρχικά ήταν ανύπαρκτος, κάπου στην μέση άρχισε να πονάει καθώς εφευγε η επίδραση της τοπικής αναισθησίας, και προς το τέλος μου έκανε 2 ενέσεις για νεκρωμα των νεύρων πάνω απτά φρύδια και ο πόνος εξαφανίστηκε τελείως για το υπόλοιπο της επέμβασης. Μετά την επέμβαση άρχισε να επανέρχεται πόνος εκεί που τοποθετήθηκαν τα μοσχεύματα και χάπι για να περάσει.
Αυτή τη στιγμή πονάω λίγο αλλά σταδιακά νιώθω να πέφτει.
Θα ανανεώσω με τον καιρό
Καλή επιτυχία φίλε κ καλή δύναμη...Πήγες σε ένα έμπειρο γιατρό κ πιστεύω ότι θα έχεις ωραίο αποτέλεσμα...
 

petrospap

Active Member
Καλή επιτυχία φίλε κ καλή δύναμη...Πήγες σε ένα έμπειρο γιατρό κ πιστεύω ότι θα έχεις ωραίο αποτέλεσμα...
Να σαι καλά φίλε. Μαζί με τοππικ πιστεύω ότι θα δείχνει καλά.
Και ίσως με μια δεύτερη ολοήμερη στο μέλλον να μπω λίγο στο κέντρο κ λίγο ανάμεσα σε αυτά π έχω ήδη βάλει και να δέσει το αποτέλεσμα.
 

montecristo

Well-Known Member
Καλή φύτρωση φιλε. Εντάξει βλέπω δεν απλώσατε τα grafts σε μεγάλη επιφάνεια..σίγουρα βέβαια θα χρειαστείς να ξαναμπείς και για πιο πίσω όπως γνωρίζεις αλλά και για πύκνωση. Γνωρίζεις ποιος ήταν ο λόγος των grafts ; Επίσης μπορείς να μας αναφέρεις το χρηματικό κόστος της επέμβασης ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα