Σώζεται η κατάσταση αραγε ? Γνώμη για ΜΜ

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Aυτο αφορα απωλειες συγκεκριμενων ζωνων ;Ενα crown που αρχιζει να ανοιγει στα late 20's και μεσα σε μια πενταετια εχει χαθει,μιλαμε για επιθετικη αγα σωστα;

Εμένα ξεκίνησε από τα 25-26 το 2005 στο Crown πιο πολύ μαζί με hairline. Από το 2005 η δεύτερη μμ έγινε το 2019 που είχε κατεβεί και έγινε γυαλί.
Αλλα και με κατεβασμένο crown και χωρίς θεραπείες είμαι σε αρκετά σταθερή κατάσταση στα 42 μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Εμένα ξεκίνησε από τα 25-26 το 2005 στο Crown πιο πολύ μαζί με hairline. Από το 2005 η δεύτερη μμ έγινε το 2019 που είχε κατεβεί και έγινε γυαλί.
Αλλα και με κατεβασμένο crown και χωρίς θεραπείες είμαι σε αρκετά σταθερή κατάσταση στα 42 μου.
ναι αλλα δεν βιαστηκες το αφησες να ανοιξει οσο ειναι να ανοιξει κι εφτασε απο μονο του σε μια κατασταση σταθεροτητας.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ναι αλλα δεν βιαστηκες το αφησες να ανοιξει οσο ειναι να ανοιξει κι εφτασε απο μονο του σε μια κατασταση σταθεροτητας.

Ναι αλλά Nw 5 + καθαρό εγώ με δύο μμ και 6200 μόσχευματα με ένα crown που κατέβηκε αρκετά καθετός η κατάσταση μου έχει σωθεί. Ο φίλος πιστεύω είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από εμένα στα 34 αποτι ήμουν εγώ στα 33.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Εμένα ξεκίνησε από τα 25-26 το 2005 στο Crown πιο πολύ μαζί με hairline. Από το 2005 η δεύτερη μμ έγινε το 2019 που είχε κατεβεί και έγινε γυαλί.
Αλλα και με κατεβασμένο crown και χωρίς θεραπείες είμαι σε αρκετά σταθερή κατάσταση στα 42 μου.
Την δικη σου περιπτωση Γιαννη την γνωριζω πολυ καλα,εισαι απο τα πρωτα περιστατικά που ειδα στο φορουμ και μου εκανε εντυπωση λογω των καλών αποτελέσματων σου.Εσυ ειχες πολυ καλη δοτρια οπως και τριχα και τα πλαινα σου δεν ειχαν κατεβει.Επισης ξεκινησες με Fut με οσα θετικα συνεπαγονται.Περιπτώσεις σαν την δικη σου ναι μπορουν να το παλεψουν χωρίς φινα
Βέβαια νομιζω πως αν ησουν σε θεραπεια θα ησουν πολυ καλυτερος,οχι πως δεν εισαι αλλα σιγουρα κάποιες απωλειες μέσα στο περας του χρονου θα τις ειχες γλιτωσει με φινα.Παντως κρατιεσαι πολυ καλα,τα αποτελεσματα σου ειναι απο τα πιο δυνατα στο φορουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εμείς πάντως Cvial συνήθως προτείνουμε φιναστεριδη μετά την μεταμόσχευση και όχι 6 μήνες πριν γιατί αν κάποιος ξεκινήσει πριν την μμ στην πορεία κάνει και πάρει ένα κάλο αποτελεσμα στους 12 μήνες αν βαρεθεί και την κόψει απότομα ίσως χάσει αρκετό έδαφος και θα ρίχνει ευθύνες για το αποτελεσμα το οποίο θα χάσει οπτικά. Όχι σε όλα τα περιστατικά βέβαια.

Μα την φίνα την θες πριν πρώτα από όλα για να δεις αν έχεις side effect και αν μπορείς να την συνεχίσεις. Έπειτα για να δεις τι μπορεί να σου δώσει έτσι ώστε να περιορίσεις το εύρος της μμ.
 

dim d

Well-Known Member
κι ενα σχημα στα 4 πχ mg δεν ειναι κατι ιδιαιτερο....εξαιρετικα μικρη δοση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι αλλά Nw 5 + καθαρό εγώ με δύο μμ και 6200 μόσχευματα με ένα crown που κατέβηκε αρκετά καθετός η κατάσταση μου έχει σωθεί. Ο φίλος πιστεύω είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από εμένα στα 34 αποτι ήμουν εγώ στα 33.

Αυτό δεν το ξέρει κανείς, αν είναι ή αν δεν είναι. Όταν είσαι σίγουρο 5ρι ουσιαστικά τζογάρεις αν φτάνει ή δεν φτάνει η δότρια. Εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά της που δεν είναι ίδια σε όλους.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μα την φίνα την θες πριν πρώτα από όλα για να δεις αν έχεις side effect και αν μπορείς να την συνεχίσεις. Έπειτα για να δεις τι μπορεί να σου δώσει έτσι ώστε να περιορίσεις το εύρος της μμ.

Βλέπουμε συνήθως να προτείνουμε να ξεκινήσει 6 μήνες πρίν. Μέσα σε 6 μήνες πόσο εύρος να περιορίσει? Πόσα μοσχεύματα να γλιτώσει? όταν συνήθως χρειάζεται 1 χρόνος για να δει κάποια σημαντική αλλαγή στο κεφάλι του?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
6 μήνες για να δει αν είναι ανεκτή και σε ποια δοσολογία. Για να δεις τι μπορείς να σώσεις 12 μήνες.
 

jersey

Well-Known Member
Αυτό δεν το ξέρει κανείς, αν είναι ή αν δεν είναι. Όταν είσαι σίγουρο 5ρι ουσιαστικά τζογάρεις αν φτάνει ή δεν φτάνει η δότρια. Εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά της που δεν είναι ίδια σε όλους.
για 5ρι δηλαδή norwood με ψηλές γέφυρες πόσα μοσχεύματα θα χρειάζονταν για κάθε ζώνη(frontal, middle, crown) αλλά και συνολικά για μια αξιοπρεπή εικόνα;
 

dim d

Well-Known Member
σε τετοιες περιπτωσεις νομιζω οτι αν ξεκινησει φινα μπορει ανετα αν δεν εχει καποιο προβλημα (που σε ενα customised τι να εχει), να μπει αμεσα για μμ σε αυτη την ηλικια...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα μπορούν να γίνουν και τα 2. Ξεκινάει low dose περιμένει 6 μήνες, συνεχίζει με μμ από μπροστά που είναι άδειος οπότε δεν χρειάζεται να περιμένει τι μπορεί να δώσει. Φυσικά μπορεί να ξεκινήσει και αμέσως αν είναι υποψήφιος για low dose, εγώ πάντως θα περίμενα 6 μήνες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Την δικη σου περιπτωση Γιαννη την γνωριζω πολυ καλα,εισαι απο τα πρωτα περιστατικά που ειδα στο φορουμ και μου εκανε εντυπωση λογω των καλών αποτελέσματων σου.Εσυ ειχες πολυ καλη δοτρια οπως και τριχα και τα πλαινα σου δεν ειχαν κατεβει.Επισης ξεκινησες με Fut με οσα θετικα συνεπαγονται.Περιπτώσεις σαν την δικη σου ναι μπορουν να το παλεψουν χωρίς φινα
Βέβαια νομιζω πως αν ησουν σε θεραπεια θα ησουν πολυ καλυτερος,οχι πως δεν εισαι αλλα σιγουρα κάποιες απωλειες μέσα στο περας του χρονου θα τις ειχες γλιτωσει με φινα.Παντως κρατιεσαι πολυ καλα,τα αποτελεσματα σου ειναι απο τα πιο δυνατα στο φορουμ.

Αν συγκρίνουμε φώτος με το παιδί νομίζω είναι πολύ καλύτερος στα πλαϊνά-γέφυρες όπως και στο crown.
Aν συνέχιζα θεραπεία από τότε ίσως να ήμουν καλύτερος με μικρή διαφορά αλλά δεν την σήκωνα και στα 3 χρονιά που έπαιρνα δεν μου δώσε πολλά. Αν και παρενέργειες να μην είχα πιστεύω να την σταματούσα κάποια μέρα.
 

dim d

Well-Known Member
Το παλικαρι ειναι πραγματικα τυχερο που ασπιρσε...κι εγω καπου εκει θα μαι σε 5 χρονια σε χρωμα. Ξεγελα απιστευτα το λευκο.
 

Gianney

Well-Known Member
@CVIAL εσύ που ξες τον Λορέντζο,αυτός προτείνει αυτό που είπες 6 μήνες για να δει κπ αν είναι οκ με την φίνα,12 για να δει τι αποτελέσμα είχε σε αυτόν,μετά μμ και τέλος πάντρεμα ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To 6 μήνες ναι αλλά φυσικά σε περιπτώσεις που η φίνα είναι must για πλάνο. Το 12 αφορά σε περιοχές που η φίνα θα δώσει πχ crown που δεν είναι φαλακρό.
 

v_anast

Member
Low dose πιστεύω είναι ιδανικότερο από το να ξεκινήσει καθημερινά.
Ας τον κοιτάξει και κάποιος γιατρός από κοντά αν έχει την δυνατότητα για να βγάλουμε μια πιο καθαρή άποψη για την δότρια.
Κάνεις δεν γνωρίζει την εξέλιξη του καθενός άλλα συγκριτικά με άλλα κεφάλια και δότριες σε αυτήν την ηλικία δεν το θεωρώ τόσο ρουλέτα και το crown του κρατιέται καλά είναι ψηλά.
Σίγουρα όμως δυο μεταμοσχευσεις δεν τις γλιτώνει.
Ας μας πει και το κληρονομικό του.
Εμείς πάντως Cvial συνήθως προτείνουμε φιναστεριδη μετά την μεταμόσχευση και όχι 6 μήνες πριν γιατί αν κάποιος ξεκινήσει πριν την μμ στην πορεία κάνει και πάρει ένα κάλο αποτελεσμα στους 12 μήνες αν βαρεθεί και την κόψει απότομα ίσως χάσει αρκετό έδαφος και θα ρίχνει ευθύνες για το αποτελεσμα το οποίο θα χάσει οπτικά. Όχι σε όλα τα περιστατικά βέβαια.
Με λίγα λόγια πιστεύω ότι πρέπει να έρχεται καθαρός από θεραπείες ανάλογα και την ηλικία του όπως και την κατάσταση τις δότριας.
Στο συγκεκριμένο περιστατικό αν ήθελε να ξεκινήσει φιναστεριδη θα του προτείναμε μετά την μμ. χωρίς να τον αποτρέψουμε κάθετα αν θέλει να ξεκινήσει πιο νωρίς.

Δεν το ανέφερα (κακώς), εξυπακούεται όμως ότι πρέπει να παίρνουμε τη γνώμη και κάποιου γιατρού πριν τη λήψη αγωγής (ειδικά φιναστερίδης).
 

Johny_B

New Member
Διατηρείς ψηλές γέφυρες άλλα χτένισε και το μαλλάκι κατά πάνω η όσο μπορείς να εκθέσεις το πρόβλημα σου. Μην καλύπτεις αραιές περιοχές με το ήδη μαλλί σου.
Γιάνναρε μου είναι έτσι η φύτρα δεν καλύπτω κάτι δεν στεκονται πανω με τιποτα
 
Μπλουζα