Σύγκριση Τιμών μεταξύ Ελληνικών Κλινικών - Έρευνα για Μεταμόσχευση

Xristoforaz

Well-Known Member
Στο συγκεκριμενο που μιλησε ειναι απολυτα λογικα και ζυγισμενο αυτο που λεει.
Αν θες αν τον χρωματισεις ως "οπαδο" μου για να τον ακυρωσεις ως άνθρωπο (αυτο γραφεις από την αρχη)
ή το επιχειρημα του, δεν νομιζω οτι πειθεται κανεις.
Ειναι ωραιο να έχουμε επιχειρηματα και όχι ατακες τυπου: με ανωμαλους δεν μιλάω (Τσουκαλας)
Αφου ανωμαλοι τηλεφωνησαν γιατρε! Δηλωναν Ολυμπιακοι στο ποδοσφαιρο και Παναθηναικοι στο μπασκετ..αυτο ειτε λεγεται τρολαρισμα ειτε ανωμαλια! Γιατι ψεγετε εδω τον Τακαρο?...
Αν δε γνωριζετε τι εχει προηγηθει, μη βγαζετε σας παρακαλω συμπερασματα!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Αφου ανωμαλοι τηλεφωνησαν γιατρε! Δηλωναν Ολυμπιακοι στο ποδοσφαιρο και Παναθηναικοι στο μπασκετ..αυτο ειτε λεγεται τρολαρισμα ειτε ανωμαλια! Γιατι ψεγετε εδω τον Τακαρο?...
Αν δε γνωριζετε τι εχει προηγηθει, μη βγαζετε σας παρακαλω συμπερασματα!!!
Γεια σου Χριστοφορε.
Από Καστοριά Παοκ. :")
 

vlafo

Well-Known Member
Όλα αστεία τα βλέπεις αλλά όταν γίνονται προς το πρόσωπο σου σε ενοχλούνε.
Το τι αντιλαμβάνεσαι εσυ δεν αντιπροσωπεύει όλο το φόρουμ.
Φυσικά υπάρχει λόγος και αιτία και το κοινό κρίνει.
51 σελίδες νήμα και εσύ αυτό το συμπέρασμα έβγαλες?
Αν με ενοχλούσε θα το είχα κάνει 8 σελίδες όπως είναι το δικό σου και των άλλων παιδιών που κόβατε όποιον δεν σας άρεσε η γνώμη του και άποψη του.

Χαίρομαι γιατί τα γραπτά μένουν και δείχνουν το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τα πράγματα.
Δεν με ενδιαφέρει ούτε να αντιπροσωπεύω το φόρουμ,ούτε να το εκπροσωπώ,αλλά το τι εκφράζω και πως το αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι, άσε να το ξέρω καλύτερα αυτό, και το εισπράττω από την αποδοχή απο τους περισσότερους και από πάρα πολλά άλλα που ζητάνε και δεν έχω αρνηθεί σε κανέναν τη βοήθεια μου.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Τα σχόλια από τη στιγμή που είσαι σε ένα φόρουμ,είναι όλα σε κοινή θέα,και οι αστεϊσμοί μέσα και προφανώς δεν αναιρείται η ουσία τους.
Υπάρχει βάση σε αυτά που λες.Τυχαίο?
Δε νομίζω.
Υπάρχει λόγος και αιτία.
Τα περί "δεν είδα κανένα γιατρό να προσβάλλει", είναι απλά αστεία και δείχνει πως ο καθένας αντιλαμβάνεται μια νορμάλ συμπεριφορά.
Αλλά είναι βαθύτερα τα αιτία δεν υπάρχει λόγος να υπεισέλθω.
Vlafo μην ασχολείσαι μαζι του και του δίνεις αξια. Δεν βλέπεις τι λεει; "δεν είδα κανεναν να προσβάλλει". Μόνο και μόνο από αυτό καταλαβαίνεις ότι έχει τυφλωθεί από τον οπαδισμο του και δεν έχει πλεον κριτική ικανότητα αλλα λειτουργεί σαν άβουλο μέλος που το μόνο που κανει ειναι να παταει like σε ολα τα ποστ του γιατρού του. Οπότε δεν έχει και νόημα να συζητάς μαζι του γιατί δεν θα καταλήξεις κάπου.

Πέρα απο αυτό έχει και πολύ κομπλεξ και έχει το θράσος να λέει οτι δεν δέχεσαι σχόλια εσύ vlafo όταν στο δικό του νημα δεν άφηνε κανένα αληθινό και ουσίας σχόλιο να πέσει κάτω παρά μόνο αν του χάιδευε τα αυτιά και δεν του έλεγε την αληθεια. Ο Θεός να την κάνει δηλαδη ανεξάρτητη παρουσίαση, που έκανε επιθέσεις σε όποιον έγραφε σχόλια...για γέλια πραγματικά ο τύπος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Είπα Ronaldo
51 σελίδες νήμα και οι υπόλοιποι 8.
Αυτό τα λέει όλα.
Δε χρειάζεται να ασχολούμαι καθόλου με συγκεκριμένα άτομα,γιατί οι περισσότεροι κέρδισαν από την παρουσία μου και μετά στην καμπούρα τη δική μου το παίζουνε μάγκες και πονηροί.
Η πραγματικότητα για νορμάλ άτομα είναι δεδομένη,και μόνο με αυτούς αξίζει να ασχολούμαι.
 

mike1988

Active Member
Vlafo μην ασχολείσαι μαζι του και του δίνεις αξια. Δεν βλέπεις τι λεει; "δεν είδα κανεναν να προσβάλλει". Μόνο και μόνο από αυτό καταλαβαίνεις ότι έχει τυφλωθεί από τον οπαδισμο του και δεν έχει πλεον κριτική ικανότητα αλλα λειτουργεί σαν άβουλο μέλος που το μόνο που κανει ειναι να παταει like σε ολα τα ποστ του γιατρού του. Οπότε δεν έχει και νόημα να συζητάς μαζι του γιατί δεν θα καταλήξεις κάπου.

Πέρα απο αυτό έχει και πολύ κομπλεξ και έχει το θράσος να λέει οτι δεν δέχεσαι σχόλια εσύ vlafo όταν στο δικό του νημα δεν άφηνε κανένα αληθινό και ουσίας σχόλιο να πέσει κάτω παρά μόνο αν του χάιδευε τα αυτιά και δεν του έλεγε την αληθεια. Ο Θεός να την κάνει δηλαδη ανεξάρτητη παρουσίαση, που έκανε επιθέσεις σε όποιον έγραφε σχόλια...για γέλια πραγματικά ο τύπος.
Πραγματικά εσύ που μονίμως όλους τους προσβάλεις θεωρείς ότι είσαι σωστός. Δηλαδή άσε και γιατρούς και μαλλιά και όλα. Και ο κατά τα άλλα ευαίσθητος σε ζητήματα ηθικής vlafo επειδή τον σιγοντάρεις δεν βλέπω να κατακρίνει έστω για το φαίνεστε ότι λειτουργείς απαξιώτικά προς οποιοδήποτε θα πει κάτι που δεν σου αρέσει. Είσαι απαράδεκτος . Τώρα μπορείς να λοιδορήσεις και μένα με την ησυχία σου.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Πραγματικά εσύ που μονίμως όλους τους προσβάλεις θεωρείς ότι είσαι σωστός. Δηλαδή άσε και γιατρούς και μαλλιά και όλα. Και ο κατά τα άλλα ευαίσθητος σε ζητήματα ηθικής vlafo επειδή τον σιγοντάρεις δεν βλέπω να κατακρίνει έστω για το φαίνεστε ότι λειτουργείς αξιώτικά προς οποιοδήποτε θα πει κάτι που δεν σου αρέσει. Είσαι απαράδεκτος . Τώρα μπορείς να λοιδορήσεις και μένα με την ησυχία σου.
Δεν θα το εκανα αν ο ιδιος δεν αναφεροταν απαξιωτικα. Ελεγε "εγώ απαξιώ για τη γνώμη των 6 ατόμων που μου έκαναν σχόλια στο νήμα μου και τα σχόλια τους τα πεταω στον κάδο των αχρήστων" και το συνεχισε και πριν με τον vlafο. Το έχεiς ξαναδει αυτο σε αλλη ανεξαρτηση παρουσιαση μελους να μη δεχεται καποιος σχολια και να απαξιωνει οποιον λεει την γνωμη του; που του ειχαν κάνει τόσα ατομα σχόλα μέσα σε αυτούς και ο vlafo και όλοι του έλεγαν περίπου τα ίδια, αλλo που δεν αρεσαν σε αυτον. Όταν μιλαει ετσι θα μαθει να δέχεται και απαντησεις μετα. Κατάλαβες; Αυτός μας πρόσβαλλε πρωτος αν θες να ξερεις. Αμα δεν ξερεις τι έχει γινει φιλε mike1988 καλυτερα να μη μιλας, γιατί αυτός τα ξεκίνησε όλα τότε στο νήμα τη παρουσίασης του και το συνεχίζει ακόμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Φίλε Mike
Όταν λέτε κάτι για τον άλλον και αναφέρεστε επί προσωπικού,να είστε διαβασμένοι και πλήρως ενημερωμένοι και μην πετάτε μια φωτοβολίδα στον αέρα για εντυπώσεις.
Όταν ξεκινάς κάτι θα παίρνεις και απαντήσεις,άρα τι μας δίνει συμβουλές και μας κάνει μαθήματα ο κύριος με 8 σελίδες νήμα που μας απαγόρεψε να μιλάμε?
Και εμείς δώσαμε λόγο στον κάθε τυχάρπαστο να πει ότι θέλει?
Και μου λες κατά τα άλλα σε θέματα ηθικής δεν είμαι ευαίσθητος?
Προσέξτε τι λέτε και τι γράφετε.
 

Xristos87

Well-Known Member
Ας επανελθουμε στο θεμα του νηματος.
Οι τιμες των κλινικων κρινονται απο το αγοραστικο κοινο.

Αν λοιπον καποια κλινικη εχει υψηλες τιμες υπηρεσιων υποσυνειδητα κλεινεις στο οτι προσφερει υψηλες υπηρεσιες. Ομοιως κ για τις μεσες τιμες-μεσες υπηρεσιες, χαμηλες τιμες-χαμηλες υπηρεσιες.

Αν λοιπον η κλινικη π προσφερει υψηλες υπηρεσιες-υψηλες τιμες δεν δινει το ζητουμενο αποτελεσμα τοτε μοιραια θα οδηγηθει σε μειωση τιμων ή κ κλεισιμο της επιχειρησης. Μπορει να μην γινει αμεσα χρονικα γιατι το ισοζυγιο εσοδα εξοδα σ δινει μεγαλη ευεληξια-επιβιωση, αλλα καποια στιγμη θα επελθει το μοιραιο. Ομοιως, αντιστροφα, κ για τις κλινικες με χαμηλες τιμες χαμηλες υπηρεσιες οι οποιες μπορει να δωσουν χαμηλες τιμες και υψηλα αποτελεσματα. Αυτες οι κλινικες θα αναβαθμιστουν.

Συνελοντι ειπειν, η αγορα θα ρυθμισει τις τιμες! οποτε φρονιμο ειναι να μεινουμε στις μετ, στο τεχνικ κομματι κ στο καλλιτεχνικο αποτελεσμα.

Ετσι θα κερδισει αξια το φορουμ κ εν συνεχεια εμεις θα κανουμε την καλυτερη προσωπικη επιλογη.

υ.γ. οι τιμες ολων των κλινικων ειπωθηκαν. ας παμε παρακατω.
 

Mak39

Member
Φίλε Mike
Όταν λέτε κάτι για τον άλλον και αναφέρεστε επί προσωπικού,να είστε διαβασμένοι και πλήρως ενημερωμένοι και μην πετάτε μια φωτοβολίδα στον αέρα για εντυπώσεις.
Όταν ξεκινάς κάτι θα παίρνεις και απαντήσεις,άρα τι μας δίνει συμβουλές και μας κάνει μαθήματα ο κύριος με 8 σελίδες νήμα που μας απαγόρεψε να μιλάμε?
Και εμείς δώσαμε λόγο στον κάθε τυχάρπαστο να πει ότι θέλει?
Και μου λες κατά τα άλλα σε θέματα ηθικής δεν είμαι ευαίσθητος?
Προσέξτε τι λέτε και τι γράφετε.
Μια χαρά διαβασμένα είναι τα μέλη αγαπητέ. Δεν απαγόρευσα σε κανέναν να μιλάει λάθος άποψη έχεις. Επισυνάπτω μέρος της κριτικής που έγινε μια και τα γραπτά μένουν. Η Ελληνική γλώσσα είναι πλούσια και αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα μπορεις να σχολιάσεις κόσμια αφού απεναντι σου έχεις ένα μέλος που προθυμοποιήθηκε να κάνει παρουσίαση. Λίγο σεβασμός δεν βλάπτει.

Παρουσίαση μεταμόσχευσης έκανα με 7 σελίδες νήμα. Το 99% του φόρουμ ενδιαφέρεται για την ουσία μιας μεταμόσχευσης και όχι να διαβάζει αντιπαραθέσεις μελών.

Γράφεις: «Δώσαμε λόγο στον κάθε τυχάρπαστο να πει ότι θέλει». Όλα τα μέλη είμαστε ισότιμα άνευ χαρακτηρισμών.

Αναφέρεσαι για την αποδοχή που έχεις εδώ μέσα και 51 σελίδες παρουσίαση κ.τ.λ. Βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ και δεν διαφοροποιείσαι από ένα νέο μέλος. Όλοι είμαστε ισότιμοι. Το ότι αυτοπαρουσιάζεσαι σαν γκουρου των μεταμοσχεύσεων δεν
σημαίνει ότι το πιστεύουμε κιόλας.

Αν η παρουσίαση μου είχε background άλλο γιατρό τα παρακάτω σχόλια θα ήταν πολύ διαφορετικά. Τυχαίο;
 

Συνημμένα

  • 660DCAC1-A12B-41A7-AC6D-4DD6A8032A3C.jpeg
    660DCAC1-A12B-41A7-AC6D-4DD6A8032A3C.jpeg
    158.9 KB · Προβολές: 26
  • AFDAC8E7-A49E-4868-8C33-9CEE1B3682D8.jpeg
    AFDAC8E7-A49E-4868-8C33-9CEE1B3682D8.jpeg
    160.2 KB · Προβολές: 26
  • A0E79C12-E164-4F51-B2AE-C5DFE76A3AB6.jpeg
    A0E79C12-E164-4F51-B2AE-C5DFE76A3AB6.jpeg
    197.9 KB · Προβολές: 23

Giorgos-3

Well-Known Member
Ας επανελθουμε στο θεμα του νηματος.
Οι τιμες των κλινικων κρινονται απο το αγοραστικο κοινο.

Αν λοιπον καποια κλινικη εχει υψηλες τιμες υπηρεσιων υποσυνειδητα κλεινεις στο οτι προσφερει υψηλες υπηρεσιες. Ομοιως κ για τις μεσες τιμες-μεσες υπηρεσιες, χαμηλες τιμες-χαμηλες υπηρεσιες.

Αν λοιπον η κλινικη π προσφερει υψηλες υπηρεσιες-υψηλες τιμες δεν δινει το ζητουμενο αποτελεσμα τοτε μοιραια θα οδηγηθει σε μειωση τιμων ή κ κλεισιμο της επιχειρησης. Μπορει να μην γινει αμεσα χρονικα γιατι το ισοζυγιο εσοδα εξοδα σ δινει μεγαλη ευεληξια-επιβιωση, αλλα καποια στιγμη θα επελθει το μοιραιο. Ομοιως, αντιστροφα, κ για τις κλινικες με χαμηλες τιμες χαμηλες υπηρεσιες οι οποιες μπορει να δωσουν χαμηλες τιμες και υψηλα αποτελεσματα. Αυτες οι κλινικες θα αναβαθμιστουν.

Συνελοντι ειπειν, η αγορα θα ρυθμισει τις τιμες! οποτε φρονιμο ειναι να μεινουμε στις μετ, στο τεχνικ κομματι κ στο καλλιτεχνικο αποτελεσμα.

Ετσι θα κερδισει αξια το φορουμ κ εν συνεχεια εμεις θα κανουμε την καλυτερη προσωπικη επιλογη.

υ.γ. οι τιμες ολων των κλινικων ειπωθηκαν. ας παμε παρακατω.
χρηστο? δεν συζηταμε για τις τιμες των κλινικων επειδη ειμαστε εφοριακοι (αν και καποιοι εδω μεσα ειναι κατι τετοιο...;) ) συζηταμε για τις τιμες ωστε σε συνδυασμο με τα αποτελεσματα να βγει αυτο που λεμε vfm και να υπαρχει μια πληρης εικονα.... ποσο δυσκολο ειναι να το κτλ μερικοι? τι μας νοιαζει εμας ποσα βγαζουν οι γιατροι? μας νοιαζει ομως η τσεπη μας δλδ των μελων που θελουν να κανουν μμ.... ειναι απλο.... ενας φιλος μου ενφιαφερεται να κανει μμ και ειναι σεκιουριτι...500 ευρω καθαρα και δεν δουλευει ολους τους μηνες του χρονου.. με ρωταει που να παω? ποιος ειναι ο καλυτερος? τι να του πω? τραβα ισπανια στο λορετζο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristos87

Well-Known Member
χρηστο? δεν συζηταμε για τις τιμες των κλινικων επειδη ειμαστε εφοριακοι (αν και καποιοι εδω μεσα ειναι κατι τετοιο...;) ) συζηταμε για τις τιμες ωστε σε συνδυασμο με τα αποτελεσματα να βγει αυτο που λεμε vfm και να υπαρχει μια πληρης εικονα.... ποσο δυσκολο ειναι να το κτλ μερικοι? τι μας νοιαζει εμας ποσα βγαζουν οι γιατροι? μας νοιαζει ομως η τσεπη μας δλδ των μελων που θελουν να κανουν μμ.... ειναι απλο.... ενας φιλος μου ενφιαφερεται να κανει μμ και ειναι σεκιουριτι...500 ευρω καθαρα και δεν δουλευει ολους τους μηνες του χρονου.. με ρωταει που να παω? ποιος ειναι ο καλυτερος? τι να του πω? τραβα ισπανια στο λορετζο?
εδω μεσα ημαστε κριτικη επιτροπη αναρτησεων τιμων-υπηρεσιων της εκαστοτε κλινικης; θα δωσουμε καποιο βραβειο σε καποια κλινικη οπως κανουν σε κινηματογραφο,αθλητισμο κ.ά. λογω της καλης τους τιμης-αποδοσης; αν κατι γινει vfm θα φανει...θα "μιλησει" απο μονο του δεν χρειαζεται να κρεμασουμε ταμπελες γιατι ελλοχευουν πολλοι κινδυνοι.

οσο για τον φιλο σου δεν μπορω να σ πω, γιατι μπορει να βγαζει 500 ευρω κ να παει ως εκει π φτανει η τσεπη του αλλα μπορει κ να μαζεψει λεφτα/ ν παρει ενα δανειο να παει στον Λορεντζο. αλλοι παιρνουν δανειο για μηχανη αμαξι σκαφος. αυτος μπορει να πσρει για τα μαλλια του. ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα.
 

vlafo

Well-Known Member
To αν είναι μια χαρά διαβασμένα τα μέλη,άσε με να έχω μια τελείως διαφορετική άποψη αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να συμφωνήσουμε επ αυτού.

Που είδες στα σχόλια μου και γενικά στη στάση μου,να μην σχολιάζω κόσμια?Απο που προκύτει αυτό?
Γιατί σε αυτά που μου παρέθεσες κατέθεσα την άποψη μου κόσμια και το χαρακτήρισα επιτυχημένο το αποτέλεσμα μερικώς,αλλά έκανα την κριτική μου σε αυτά που βλέπω.
Μάλλον δεν αρέσει τελικά να λέμε την άποψη μας,πρέπει άπλά να συμφωνεί η άποψη μας και να αποθεώνει το όποιο αποτέλεσμα της συγκεκριμένης κλινικής.
Αυτό λέγεται λανθάνουσα αντίληψη των γραφομένων.

Εγώ δεν πήγα για καφέ να τον δώ το συγκεκριμένο γιατρό.
Πήγα ακριβώς να δω τι προσφέρει γιατί τον είχα ψηλά.
Και ούτε έχω αναφέρει ποτέ αναλυτικά γιατί δεν την εκανα εκεί πέρα από τα γνωστά.
Αν ήθελα θα μπορούσα να πω πολλά και να κρίνουν αυτοί που διαβάζουν,αλλά δεν τα κάνω αυτά γιατί και εγώ επαγγελματίας είμαι και ξέρω πως είναι.

Ο Ronaldo τι είπε?
Είναι η υποκειμενική μου άποψη κατέθεσε και σχολίασε επίσης.
Που είναι το μεμπτό σε όλα αυτά?

Στο νήμα το δικό μου έγινε βομβαρδισμός από τον καθένα,που ξαφνικά ανακάλυψε την Αμερική και άρχισε να λέει τα διάφορα.Να μη θυμίσω τι γράφτηκε και με τι τρόπο.
Παρόλα αυτά δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και το άφησα ελεύθερο.Με τη λογική τη δική σου θα έπρεπε από την 5 σελίδα να τους είχα κόψει όλους.
Αρα μη μου μιλάς σε παρακαλώ εμένα για σεβασμό.
Για τον Aldo γιατί κανένας δεν είπε τίποτα που το βομβαρδίσαμε το παιδί?
Γιατί το άφησε ελεύθερο και δεν έβαζε περιορισμούς.

Η αποδοχή έχει να κάνει με τα εκατοντάσες π.μ που μου στέλνουν τα παιδιά και προσπαθώ όσο μπορώ να δώσω τα φώτα σε όποιον θέλει και μπορώ.
Και όποιος θέλει μπορεί να βγει και να μιλήσει και πόσα άτομα έχω στείλει σε κλινικές Lorenzo,Ηdc,οπότε για αυτό δε δέχομαι τίποτα να μου προσάπτει κανείς.
Δεν ψάχνω αποδοχή μέσα από ένα φόρουμ ανωνύμων,άλλοι ναι.
Το γκουρού είναι δική σου θεώρηση και δικό σου απόφθεγμα και ποτέ δεν το έπαιξα κάτι,αλλά αν θεωρούμαι γκουρού επειδή με το θέμα ασχολούμαι 30 χρόνια,έχω δει μοταμοσχεύσεις live στην Αμερική,εχω συζητήσει με γιατρούς ξένους και έχω παρακολουθήσει την αγορά όλα αυτά τα χρόνια, βάλε ότι ταμπέλα θέλεις.
Αυτή θα ταίριαζε καλύτερα στον Cvial που το έχει φθάσει το θέμα λίγο πιο ψηλά,οπότε feel free.

Προφανώς δεν ταιριάζουμε πουθενά με πολύ συγκεκριμένα μέλη να κάνουμε μια συζήτηση,οπότε δεν υπάρχει λόγος και να υπάρχει σύγκλιση απόψεων,άρα δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναφέρονται σε μένα και αντιστοίχως θα πράξω το ίδιο.
Απλά πράγματα κα τελειώνει εκεί η συζήτηση.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ας επανελθουμε στο θεμα του νηματος.
Οι τιμες των κλινικων κρινονται απο το αγοραστικο κοινο.

Αν λοιπον καποια κλινικη εχει υψηλες τιμες υπηρεσιων υποσυνειδητα κλεινεις στο οτι προσφερει υψηλες υπηρεσιες. Ομοιως κ για τις μεσες τιμες-μεσες υπηρεσιες, χαμηλες τιμες-χαμηλες υπηρεσιες.

Αν λοιπον η κλινικη π προσφερει υψηλες υπηρεσιες-υψηλες τιμες δεν δινει το ζητουμενο αποτελεσμα τοτε μοιραια θα οδηγηθει σε μειωση τιμων ή κ κλεισιμο της επιχειρησης. Μπορει να μην γινει αμεσα χρονικα γιατι το ισοζυγιο εσοδα εξοδα σ δινει μεγαλη ευεληξια-επιβιωση, αλλα καποια στιγμη θα επελθει το μοιραιο. Ομοιως, αντιστροφα, κ για τις κλινικες με χαμηλες τιμες χαμηλες υπηρεσιες οι οποιες μπορει να δωσουν χαμηλες τιμες και υψηλα αποτελεσματα. Αυτες οι κλινικες θα αναβαθμιστουν.

Συνελοντι ειπειν, η αγορα θα ρυθμισει τις τιμες! οποτε φρονιμο ειναι να μεινουμε στις μετ, στο τεχνικ κομματι κ στο καλλιτεχνικο αποτελεσμα.

Ετσι θα κερδισει αξια το φορουμ κ εν συνεχεια εμεις θα κανουμε την καλυτερη προσωπικη επιλογη.

υ.γ. οι τιμες ολων των κλινικων ειπωθηκαν. ας παμε παρακατω.
Συνολικα ο ιδιωτικος τομεας της Ελλαδας εαν οντως το κοινο κινουταν γυρω απο ποιοτητα, δεν θα ηταν στο επιπεδο που βρισκεται σημερα Χρηστο.
Πολυς κοσμος τρωει κουτοχορτο και δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα που αυτο το αυτορυθμισμα που λες(ελευθερη οικονομια) οδηγει σε εκμεταλλευση και χαμηλου επιπεδου αποτελεσματα.
Οταν ο κοσμος μαθει να ζητα ποιοτητα και να ειναι αυστηρος κριτης!!! ΟΠΩΣ ο Νορβηγος, Σουηδος,Ολλανδος. Τοτε θα πιστεψω σε αυτο που αναφερεις και εγω.
 

Hairsick

Active Member
Συνολικα ο ιδιωτικος τομεας της Ελλαδας εαν οντως το κοινο κινουταν γυρω απο ποιοτητα, δεν θα ηταν στο επιπεδο που βρισκεται σημερα Χρηστο.
Πολυς κοσμος τρωει κουτοχορτο και δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα που αυτο το αυτορυθμισμα που λες(ελευθερη οικονομια) οδηγει σε εκμεταλλευση και χαμηλου επιπεδου αποτελεσματα.
Οταν ο κοσμος μαθει να ζητα ποιοτητα και να ειναι αυστηρος κριτης!!! ΟΠΩΣ ο Νορβηγος, Σουηδος,Ολλανδος. Τοτε θα πιστεψω σε αυτο που αναφερεις και εγω.
Κώστα, δε νομίζω ότι ισχύει. Είδα και τους Άγγλους που είναι οι καλύτεροι πελάτες της τουρκικής αγοράς ΜΜ. Γενικότερα ο κλάδος ανήκει στον τομέα των κοσμητικων επεμβάσεων με ότι συνεπάγεται αυτό...
 

Xristos87

Well-Known Member
Συνολικα ο ιδιωτικος τομεας της Ελλαδας εαν οντως το κοινο κινουταν γυρω απο ποιοτητα, δεν θα ηταν στο επιπεδο που βρισκεται σημερα Χρηστο.
Πολυς κοσμος τρωει κουτοχορτο και δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα που αυτο το αυτορυθμισμα που λες(ελευθερη οικονομια) οδηγει σε εκμεταλλευση και χαμηλου επιπεδου αποτελεσματα.
Οταν ο κοσμος μαθει να ζητα ποιοτητα και να ειναι αυστηρος κριτης!!! ΟΠΩΣ ο Νορβηγος, Σουηδος,Ολλανδος. Τοτε θα πιστεψω σε αυτο που αναφερεις και εγω.
Νομιζω οτι συμπληρωνεις αυτο π λεω κ θα το παω κ ενα βημα πιο περα.

Ανεκαθεν η πλειοψηφια στην Ελλαδα κινειται στη μετριοτητα κ κατω του μεσου ορου συγκριτικα με χωρες υψηλου βιοτικου επιπεδου (με χωρες τριτοκοσμικες φουσκωνουμε απο περηφανεια).

Ειναι μαθημενος ο Ελληνας πολιτης στο ευκολο, στο γρηγορο, στο αρπα κολλα, στο φερε, στο εχω δικαιωματα κ οχι υποχρεωσεις κ.ά. Με συνεπεια ολων αυτων κατι νεο, δυνατο, καλυτερο απο αυτο π εχει συνηθισει να το πολεμαει, να το λοιδορει, να το κατεβαζει επιπεδα να το φερει στα μετρα του ωστε να μας αποδειξει οτι κ αυτο ειναι στη μετριοτητα π κινουνται ολα εντος πεδιου του.

Δεν το βλεπεις κ εδω μεσα;;;
 

manly_Man

Well-Known Member
Αν λοιπον καποια κλινικη εχει υψηλες τιμες υπηρεσιων υποσυνειδητα κλεινεις στο οτι προσφερει υψηλες υπηρεσιες. Ομοιως κ για τις μεσες τιμες-μεσες υπηρεσιες, χαμηλες τιμες-χαμηλες υπηρεσιες.
Αυτό που λες δεν είναι σίγουρο ότι ισχύει. Απλά υποθέτεις επειδή έχει υψηλή τιμή ότι ΜΑΛΛΟΝ θα σου δίνει καλύτερο αποτέλεσμα. Να ξέρεις ότι και οι υψηλές τιμές είναι και τεχνική του μαρκετινγκ, δηλαδή η επιχείρηση κοστολογεί ακριβά για να νομίσει το αγοραστικό κοινό ότι παρέχει τις καλύτερες υπηρεσίες χωρίς απαραίτητα να ισχύει αυτό. Έτσι τσιμπάνε διάφοροι που σκέφτονται "α εγω θα επιλεξω αυτή την κλινική γιατί χρώνει ακριβά και τα θέλω όλα τέλεια", και εν τέλει να μη τα πάρει όλα τέλεια και να είχε το ίδιο αποτέλεσμα με την άλλη επιχείρηση ή και υποδηέστερο. Π.χ. είχα δει και η Β.Κ. είχε χρεώσει κάποιον 2.5 ευρώ το g. Τι σημαίνει αυτό ότι επειδή χρεώνει ακριβά θα παρέχει άριστες υπηρεσίες; οχι βεβαια....Οπότε για την επιλογή σου θα κοιτάξεις τα αποτελέσματα της κλινικής, και παράλληλα να συνδυάζεται με μια λογική τιμη γι'αυτό που προσφέρει. Και φυσικά μετά κρίνεις αν αυτό που σου προσφέρει ο αλλος αξίζει τα λεφτά που ζητάει ή οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristos87

Well-Known Member
Αυτό που λες δεν είναι σίγουρο ότι ισχύει. Απλά υποθέτεις επειδή έχει υψηλή τιμή ότι ΜΑΛΛΟΝ θα σου δίνει καλύτερο αποτέλεσμα. Να ξέρεις ότι και οι υψηλές τιμές είναι και τεχνική του μαρκετινγκ, δηλαδή η επιχείρηση κοστολογεί ακριβά για να νομίσει το αγοραστικό κοινό ότι παρέχει τις καλύτερες υπηρεσίες χωρίς απαραίτητα να ισχύει αυτό. Έτσι τσιμπάνε διάφοροι που σκέφτονται "α εγω θα επιλεξω αυτή την κλινική γιατί χρώνει ακριβά και τα θέλω όλα τέλεια", και εν τέλει να μη τα πάρει όλα τέλεια και να είχε το ίδιο αποτέλεσμα με την άλλη επιχείρηση ή και υποδηέστερο. Π.χ. είχα δει και η Β.Κ. είχε χρεώσει κάποιον 2.5 ευρώ το g. Τι σημαίνει αυτό ότι επειδή χρεώνει ακριβά θα παρέχει άριστες υπηρεσίες; οχι βεβαια....Οπότε για την επιλογή σου θα κοιτάξεις τα αποτελέσματα της κλινικής, και παράλληλα να συνδυάζεται με μια λογική τιμη γι'αυτό που προσφέρει. Και φυσικά μετά κρίνεις αν αυτό που σου προσφέρει ο αλλος αξίζει τα λεφτά που ζητάει ή οχι.
το γραφω καθαρα...ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ θα παει το μυαλο σου....

Κ βλεπω οτι επαληθευεις τα οσα ειπα με το παραδειγμα π εδωσες. ....η συγκεκριμενη κλινικη Β.Κ. ειχε υψηλες τιμες (βαση μαρκετινκγ οπως ανεφερες) κ χαμηλης ποιοτητας αποτελεσμα. Τωρα π μιλαμε ποιο ειναι το κοστολογιο της συγκεκριμενης κλινικης; Μηπως η αγορα τον εβαλε στη θεση του; ή καλυτερα μηπως η αγορα τον οδηγει στη θεση του;;
 

manly_Man

Well-Known Member
το γραφω καθαρα...ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ θα παει το μυαλο σου....

Κ βλεπω οτι επαληθευεις τα οσα ειπα με το παραδειγμα π εδωσες. ....η συγκεκριμενη κλινικη Β.Κ. ειχε υψηλες τιμες (βαση μαρκετινκγ οπως ανεφερες) κ χαμηλης ποιοτητας αποτελεσμα. Τωρα π μιλαμε ποιο ειναι το κοστολογιο της συγκεκριμενης κλινικης; Μηπως η αγορα τον εβαλε στη θεση του; ή καλυτερα μηπως η αγορα τον οδηγει στη θεση του;;
Δεν ξέρω ποιο είναι τωρα το κοστολόγιο της. Μπορεί ακόμα να χρεώνει ακριβά, και με πολυ διαφήμιση και marketing ολο κ κάποιος θα τσιμπήσει. Αμφιβάλλω αν το αγοραστικό κοινό θα τη βαλει στη θεση της οταν δεν είναι κατάλληλα ενημερωμένο και απαιτητικό. Οπότε και αυτή συνεχίζει το ίδιο τροπάριο. Πρέπει να είσαι απαιτητικός με κάποιον για να τον κάνεις να αλλάξει.
 
Μπλουζα