Σωστή χρήση derma roller

kapa

Μέλος του προσωπικού
Helpless είπε:
Παιδια εγω παραγγειλα το 0.25 mm πριν λιγο για καθημερινη χρηση στους κροταφους μαζι με τη μινοξ. Μηπως πρεπει να παρω και το 0.5? Αν ναι γιατι?

Επισης διαβασα οτι επειδη αυξανει την απορροφιτικοτητα των ουσιων θα αυξανει και τις παρενεργειες. Επειδη εχω ηδη λιγο μαυρους κυκλους λογω μινοξ και πιστευω και αυξημενη τριχοφυια σ ολο το σωμα εξαιτιας της φοβαμαι μηπως τα επιδεινωσει? Τι λετε?
δεν ειναι καλη ιδεα για την περιπτωση σου,σιγουρα θα αυξησεις τις παρενεργειες,μπορεις ομως να εχεις τα ωφελη και χωρις παρενεργειες.
παρε ενα 0,75 και κανε καθε 10 μερες.
την μερα που θα κανεις roller δεν θα βαζεις καθολου μινοξ,τις υπολοιπες 9 θα βαζεις κανονικα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Helpless

New Member
kapa είπε:
Helpless είπε:
Παιδια εγω παραγγειλα το 0.25 mm πριν λιγο για καθημερινη χρηση στους κροταφους μαζι με τη μινοξ. Μηπως πρεπει να παρω και το 0.5? Αν ναι γιατι?

Επισης διαβασα οτι επειδη αυξανει την απορροφιτικοτητα των ουσιων θα αυξανει και τις παρενεργειες. Επειδη εχω ηδη λιγο μαυρους κυκλους λογω μινοξ και πιστευω και αυξημενη τριχοφυια σ ολο το σωμα εξαιτιας της φοβαμαι μηπως τα επιδεινωσει? Τι λετε?
δεν ειναι καλη ιδεα για την περιπτωση σου,σιγουρα θα αυξησεις τις παρενεργειες,μπορεις ομως να εχεις τα ωφελη και χωρις παρενεργειες.
παρε ενα 0,75 και κανε καθε 10 μερες.
την μερα που θα κανεις roller δεν θα βαζεις καθολου μινοξ,τις υπολοιπες 9 θα βαζεις κανονικα

Εχει σημασια η διαφορα χρονου απ οταν χρησιμοποιεις ρολερ με την εφαρμογη του τοπικου? Επειδη βαζω και ζινκ το βραδυ και μινοξ το πρωι κ ελεγα αν κανω 0.2 το βραδυ θα επηρεαζε μονο το ζινκ.. η μηπως αυξανει τη απορροφιτικοτητα γενικα οποτε παλι θα την παθω?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Helpless είπε:
Εχει σημασια η διαφορα χρονου απ οταν χρησιμοποιεις ρολερ με την εφαρμογη του τοπικου? Επειδη βαζω και ζινκ το βραδυ και μινοξ το πρωι κ ελεγα αν κανω 0.2 το βραδυ θα επηρεαζε μονο το ζινκ.. η μηπως αυξανει τη απορροφιτικοτητα γενικα οποτε παλι θα την παθω?
εχει σημασια γι αυτο αν μια ουσια ειναι βαρια στο σωμα μας καλυτερα την μερα που κανουμε roller να ειναι σκετο,δωσε χρονο ενα 24ωρο μεχρι την επομενη εφαρμογη της μινοξιδιλης και δεν θα επιδεινωσεις τις παρενεργειες.
αυξανει την απορροφητικοτητα οσο ειναι φρεσκια η πληγη
με 0,2 καθε μερα θα αυξανεις καθε μερα την απορροφηση της μινοξ,θα χειροτερεψουν οι παρενεργειες,και θα αυξηθουν τα αποτελεσματα της
 

Helpless

New Member
kapa είπε:
Helpless είπε:
Εχει σημασια η διαφορα χρονου απ οταν χρησιμοποιεις ρολερ με την εφαρμογη του τοπικου? Επειδη βαζω και ζινκ το βραδυ και μινοξ το πρωι κ ελεγα αν κανω 0.2 το βραδυ θα επηρεαζε μονο το ζινκ.. η μηπως αυξανει τη απορροφιτικοτητα γενικα οποτε παλι θα την παθω?
εχει σημασια γι αυτο αν μια ουσια ειναι βαρια στο σωμα μας καλυτερα την μερα που κανουμε roller να ειναι σκετο,δωσε χρονο ενα 24ωρο μεχρι την επομενη εφαρμογη της μινοξιδιλης και δεν θα επιδεινωσεις τις παρενεργειες.
αυξανει την απορροφητικοτητα οσο ειναι φρεσκια η πληγη
με 0,2 καθε μερα θα αυξανεις καθε μερα την απορροφηση της μινοξ,θα χειροτερεψουν οι παρενεργειες,και θα αυξηθουν τα αποτελεσματα της

Οποτε να παω να παραγγειλω το 0.75.. Tι θα τα κανω το 0.25 ομως?δεν γινονται refunds στο ebay ε? :p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Helpless είπε:
Οποτε να παω να παραγγειλω το 0.75.. Tι θα τα κανω το 0.25 ομως?δεν γινονται refunds στο ebay ε? :p

0,75 για αραιη χρηση.
κρατησε το και αυτο που εχεις στην ακρη,αν δεν χρησιμοποιειες χρονια μινοξιδιλη μαλλον καποια στιγμη θα το χρειαστεις
 

Helpless

New Member
kapa είπε:
Helpless είπε:
Οποτε να παω να παραγγειλω το 0.75.. Tι θα τα κανω το 0.25 ομως?δεν γινονται refunds στο ebay ε? :p

0,75 για αραιη χρηση.
κρατησε το και αυτο που εχεις στην ακρη,αν δεν χρησιμοποιειες χρονια μινοξιδιλη μαλλον καποια στιγμη θα το χρειαστεις

Μολις ειδα οτι για το 0.25 εχω κανει απλα buy και δεν εχω κανει pay. Μηπως υπαρχει καποιος τροπος να ακυρωσω την παραγγελια ή ειμαι υποχρεωμένος να το παρω τωρα?
 

Turbobox

New Member
Να ρωτήσω και εγώ κάτι, με το ξύρισμα τι παίζει; Δυο φορές έχω χρησιμοποιήσει ρόλερ, μετά από μπάνιο και ξύρισμα. Μήπως δεν κάνω καλά; από την άποψη πως ερεθίζω πριν την επιδερμίδα με το ξύρισμα και μετά βάζω το ρόλερ.
 

panoslydios

New Member
Helpless είπε:
kapa είπε:
Helpless είπε:
Οποτε να παω να παραγγειλω το 0.75.. Tι θα τα κανω το 0.25 ομως?δεν γινονται refunds στο ebay ε? :p

0,75 για αραιη χρηση.
κρατησε το και αυτο που εχεις στην ακρη,αν δεν χρησιμοποιειες χρονια μινοξιδιλη μαλλον καποια στιγμη θα το χρειαστεις

Μολις ειδα οτι για το 0.25 εχω κανει απλα buy και δεν εχω κανει pay. Μηπως υπαρχει καποιος τροπος να ακυρωσω την παραγγελια ή ειμαι υποχρεωμένος να το παρω τωρα?

Αν δεν το εχεις πληρωσει ,λογικα δε θα το αποστειλει(dispatch θα σου ερθει στο mail) ο πωλητης.
Αραξε αυτα μαθαινονται αργα με τις αγορες.
 

Bouklas

Well-Known Member
Helpless είπε:
Μολις ειδα οτι για το 0.25 εχω κανει απλα buy και δεν εχω κανει pay. Μηπως υπαρχει καποιος τροπος να ακυρωσω την παραγγελια ή ειμαι υποχρεωμένος να το παρω τωρα?

Στείλε μήνυμα στον πωλητή φιλε ότι έκανες λάθος να το ακυρώσει. Έχει συμβεί και σε μένα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
νιωθετε το κεφαλι ερεθισμενο μετα την χρηση?
εγω την ημερα που ρολλαρω και την επομενη.
οχι οπτικα ομως,μονο αν χαιδεψω η τριψω ελαφρα το μαλλι το καταλαβαινω
 

panoslydios

New Member
kapa είπε:
νιωθετε το κεφαλι ερεθισμενο μετα την χρηση?
εγω την ημερα που ρολλαρω και την επομενη.
οχι οπτικα ομως,μονο αν χαιδεψω η τριψω ελαφρα το μαλλι το καταλαβαινω

Ναι μια φορα που εκανα δυνατα και αρκετες επαναληψεις με το 1mm κρατησε για 4-5 μερες.Εννοειται δεν θα το επιχειρησω τοσο δυνατα ξανα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
panoslydios είπε:
kapa είπε:
νιωθετε το κεφαλι ερεθισμενο μετα την χρηση?
εγω την ημερα που ρολλαρω και την επομενη.
οχι οπτικα ομως,μονο αν χαιδεψω η τριψω ελαφρα το μαλλι το καταλαβαινω

Ναι μια φορα που εκανα δυνατα και αρκετες επαναληψεις με το 1mm κρατησε για 4-5 μερες.Εννοειται δεν θα το επιχειρησω τοσο δυνατα ξανα.

βαζω καποια δυναμη στην πιεση,οχι υπερβολικη,καποιες φορες κανω και καταχρηση,ισως να περναω και απο 12 η 14 φορες το καθε σημειο για να σιγουρευτω οτι εκανα μια πληρη χρηση
 

Reve

Active Member
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Επειδή με το 0,5 πονάει αρκετά , υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αλοιφή για να μειώνεται ο πόνος? Γιατί αν περάσουμε (για μένα μιλάω πάντα μην παρεξηγηθώ) σε 0,75 θα πονέσει πολύ περισσότερο....
 

orestis

Member
Atsibir είπε:
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Επειδή με το 0,5 πονάει αρκετά , υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αλοιφή για να μειώνεται ο πόνος? Γιατί αν περάσουμε (για μένα μιλάω πάντα μην παρεξηγηθώ) σε 0,75 θα πονέσει πολύ περισσότερο....

Υπαρχουν τοπικα αναισθητικα αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλα για αυτη τη χρηση.
Υπαρχει η ξυλοκαϊνη σε κρεμα και σπρεϊ . Δεν ξερω ομως αν ειναι καταλληλη για να κανεις χρηση ρολερ μετα. Ισως πρεπει να ρωτησεις γιατρο, γιατι μπορει να δημιουργει θεμα αν εισχωρεί στα τραυματα που δημιουργει το ρολερ.
Ισως αν ρωτησεις σε καποιο φαρμακειο να σου πουν τι υπαρχει και αν κανει για τη χρηση που θες.
Επισης δεν ξερω αν κανει να τη χρησιμοποιεις συχνα.
Παντως εμενα που μου ειχε βαλει ο ΩΡΛ στη μυτη και μετα μου εχωσε ενα ολοκληρο μαρκουτσι μεσα με μια καμερα, το οποιο εφτασε μεχρι το λαιμο, δεν καταλαβα χριστό.
 

weznem

Well-Known Member
kapa είπε:
νιωθετε το κεφαλι ερεθισμενο μετα την χρηση?
εγω την ημερα που ρολλαρω και την επομενη.
οχι οπτικα ομως,μονο αν χαιδεψω η τριψω ελαφρα το μαλλι το καταλαβαινω

την επομενη μερα αν ιδρωσω εστω και λιγο νιωθω τον ερεθισμο που εκανε και η αιρολ ελαφρη τσουξιμο,το ιδιο και με τον ηλιο..σε μενα..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
kapa είπε:
νιωθετε το κεφαλι ερεθισμενο μετα την χρηση?
εγω την ημερα που ρολλαρω και την επομενη.
οχι οπτικα ομως,μονο αν χαιδεψω η τριψω ελαφρα το μαλλι το καταλαβαινω

την επομενη μερα αν ιδρωσω εστω και λιγο νιωθω τον ερεθισμο που εκανε και η αιρολ ελαφρη τσουξιμο,το ιδιο και με τον ηλιο..σε μενα..

δεν εχω κανενα τσουξιμο απο την airol.
εγινε νερακι και αυτην στο δερμα μου,ιδρωνω καθε μερα πολυ λογο δουλειας
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
το στορυ εχει ως εξης.
στον εκτο μηνα μινοξιδιλης airol εχασα το 80% των αποτελεσματων της.
αυτην την στιγμη ειμαι στο σημειο μετα την πτωση,δηλαδη και να συνεχιζα με μινοξιδιλη airol μονο κατηφορα θα ειχα.
αντικατεστησα το dual gen15% με kirkland μιας και με kirkland ηταν τα κατορθωματα.
οτι υποχωρηση η επανεκφυση θα εχω απο εδω και τωρα θα ειναι απο roller 0,75mm
ειμαι σε αυτο το σημειο(εκει που ξεκινουν οι χοντρες τριχες ειναι μεταμοσχευμενες)
βαζω μινοξιδιλη και κρεμα μονο κροταφους
η τριχοπτωση συνεχιζει μειωμενη
 

Συνημμένα

  • image_1361121569121078.jpg
    image_1361121569121078.jpg
    593.1 KB · Προβολές: 286

kouklos10

Member
καπα και εγω μια απο τα ιδια. τους εξι πρωτους μηνες ειδα τρελα αποτελεσματα με αιρολ μινοξ μετα κατηφορα. συνεχισα με μινοξ 5% μια εφαρμογη και ru 5% . διαπιστωσα μια μειωση της τριχοπτωσης αλλα οχι τρελα πραγματα . νομιζω δεν ειδα το αποτελεσμα που ηθελα. τωρα δοκιμαζω ρολερ εχω κανει τρεις εφαρμογες ηδη το 0,5μμ ανα 4-5 μερες. μινοξ 5% μια φορα και εβαλα στο πακετο και φινα 1 μγ . μετα απο 25 μερες βλεπω τριχωπτωση πολυ λιγη ειναι ζητημα να χανω 15 τριχες καθε μερα. μακαρι να συνεχισει ετσι. με το ρολερ αυτο που παρατηρω και εγω ειναι μια δυο μερεσ μετα οτι με τον ιδρωτα υπαρχει ενα ελαφρυ τσουξιμο. αλλα δεν με ενοχλει ιδιαιτερα . το αντεχω.
 

lab_rat

Member
Μετά από κάμποσο καιρό χρήσης dermaroller μπορώ να πω ότι Βλέπω regrowth αλλά κυρίως στα πιο 'μαλακά' σημεια. Για παράδειγμα χαμηλά στους κροταφους όπου μάλιστα είναι το μοναδικό σημείο που δεν είχα βγάλει πολύ μαλλί όταν είχα φτάσει nw0 με τη μινοξ. Το συγκεκριμένο σημείο είναι επίσης μονίμως κόκκινο λόγω μεγάλης ευαισθησίας. Στα υπόλοιπα σημεία λιγότερα πράγματα...
 

weznem

Well-Known Member
σχετικα με την κουβεντα που ειζχαμε στο αλλο θρεντ.θελωνα πω σε baldy kai οποιοδηποτε αλλο παιδι εδω μεσα να μην μπερδευετε το ρολερ με την απορρόφηση ουσιων μονο.. κανει δουλεια και μονο του.. εμενα μειωθηκε η τριχοπτωση μου απο κει και περα κακο δεν κανει νακανεις μια ρολιερα στα κενα..τι θα παθεις?ουτε λαδωνει ουτε παρενεργειες εχει..
 
Μπλουζα