Σωστή χρήση derma roller

Komis

Active Member
Προπληρωμενη καρτα ειναι και η visa και η mastercard.Η paypal ειναι online υπηρεσια η οποια σου παρεχει ασφαλεις αγορες.Μπορεις να κανεις αγορες και με τις δυο αυτες καρτες ειτε εισαι χρηστης paypal ειτε οχι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

AKHS

Member
Καλύτερα οι βελόνες να είναι κατασκευασμένες από τιτάνιο για δυο λογούς… πρώτον το ατσάλι σκουριάζει ενώ το τιτάνιο όχι… και δεύτερον το τιτάνιο χρησιμοποιείται στην ιατρική λόγο της βιολογικής δεκτικότητας του από τον ανθρώπινο οργανισμό όπως στα οδοντικά εμφυτεύματα πχ και άλλα. Οπότε καλό είναι να διαλέξετε το τιτάνιο και όχι το ατσάλι
 

gianniskritikos2

Active Member
εκανα download to book που λενε στα λινκ του καπα δεν ξερω αν εχουν δικιο αδικο λενε οτι πρεπει να ριξουμε τα επιπεδα δυτ σοτν οργανισμο μας γνωστο... και μετα πρεπει να αυξησουμε την κυκλωφορια του αιματος και αυτο με την σειρα του να θρευσει τους θυλακες λεει μεσα οτι απο ερευνες εδειξαν οτι οι καραφλοι εχουν χαμιλοτερη κυκλοφορια αιματος στο σημειο τριχοπτωσης απο τους αλλους ετσι αμα δημιουργησουμε με καποιο τροπο καλυτερη αιματοση στο τριχοτο τα μαλλια θα θρεφονται κανωνικα... (ρολλερ) το θεμα τωρα ειναι οτι με την δυτ να κυλαει στο αιμα με καλυτερη αιματωση πετιχενουμε κατι η μια τρυπα στο νερο? διοτι λεει οτι πρωτα πρεπει να διοξουμε την δυτ πραγμα δυσκολο το αναφερει ως ευκολο με φινα η με τοπικα απο οτι καταλαβα και οτι η δυτ εμποδιζει τους θυλακες να τραφουν ετσι φτανει η καλυτερη αιματοση αμα ειπαρχουν μεγαλα επιπεδα δυτ? το αλλο ειναι που σκεφτικα μονος γιατι εχουν οι καραφλοι μικροτερη κυκλοφορια αιματος στα σημεια αραιωσης...? μηπως η μελετη εγινε οταν ειχαν χνουδια η ελαχιστες τριχες η καθολου τριχες? γιατι τοτε το αιμα ειναι λογικο να ειναι λιγοτερο εκει αφου δεν ειαπρχουν μεγαλες σε αριθμο αλλα και σε μεγεθος τριχες σε σχεση με καποιον που δεν εχει καραφλα και λογικο ειναι το αιμα να ειναι περισσοτερο για να θρευσει τους υγιες θηλακες... μηπως η χαμιλοτερη κυκλοφορια αιματος εμφανιζεται αφου χασουμε αρκετες τριχες και οχι σαν ετια δηλαδει εμφανιζεται ως αποτελεσμα της τριχοπτωσης..?


το αιμα ενοω δηλαδει οτι λειτουργει κανωνικα και η δυτ ριχνει τα μαλλια και καυως πεφτουν η καρδια δεν εχει την αναγγη πλεων να στηλει αιμα στο σημειο αυτο οσο πριν αφου δεν εχει την αναγγη να θρευσει τοσες τριχες η μαλλον δεν εχει να θρευσει τριχες... αρα αποτελεσμα χαμιλη κυκλοφορια αιματος... η μηπως αυτο σημβαινει μαζι με την δυτ? διοτι ετσι θα ηταν μια λυση το ρολλερ απο μονο του καθως η δυτ διαλυει τις τριχες οι τριχες μικρενουν αρα χριαζονται λιγοτερη κυκλωφορια για να μηνουν ορθιες και ολο μικρενουν γιατι υπαρχει η δυτ ενω αμα γινεται χριση ρολλερ καθως η δυτ ριχνει τα μαλλια το αιμα δεν μειωνετε συνεχιζει να θρεφει με τον ιδιο ρυθμο αρα οι τριχες παλευουν με την δυτ και μπορει να κρατηθουν σε αντιθεση με το οταν εχουν χαμιλοτερη αιματοση... (αυτο περι αιματοσης το ειπα και ποιο πανω ειναι σκεψεις δικες μου πουθενα βασισμενες και πολυ πιθανο το σιγουροτερο δηλαδει να κανω λαθος απλα αναφερω τι μου ερχεται εμενα λογικο στο μυαλο και το αναφερω για να ακουσω αποψεις διορθωσεις και τυχων συμφωνες αποψεις)
 

panoslydios

New Member
Για οποιον ρολλαρει, θελει να βοηθηθει απο εσωτερικα
υπαρχει η ουσια που λεγεται σερραπεπταση,τρωει νεκρους
ιστους και ινες.

Απο γαληνο:Η σερραπεπτάση (serrapeptase) καταστέλλει την ινωδολυτική δραστικότητα και την αυξημένη διαπερατότητα των αγγείων, καταστέλλει το οίδημα της φλεγμονής, υδρολύει ισχυρά τη βραδυκινίνη και διασπά το ινώδες και το ινωδογόνο χωρίς να επηρεάζει τις πρωτεΐνες του οργανισμού (λευκωματίνη και α- και γ-σφαιρίνες).
 

Komis

Active Member
Ωραίες πληροφορίες pano!
Μεταφέρω κάποιες πληροφορίες σχετικά με τη σεραπεπτάση:
<<Το σώμα μας παράγει ορισμένες χημικές ουσίες που ονομάζονται προσταγλανδίνες σε απάντηση σε κάποιον τραυματισμό.
Ενας ορισμένος τύπος της προσταγλανδίνης προκαλεί φλεγμονή, οδηγώντας σε ερυθρότητα, οίδημα, συστολή των αιμοφόρων αγγείων και μειωμένη διαπερατότητα του ιστού.
Η διαδρομή που οδηγεί στον επικίνδυνο σχηματισμό των προγλασταδινών 2, γίνεται μόνο μέσω των ωμέγα-6.
Για να μην ακολουθήσει την επικίνδυνη διαδρομή του μετασχηματισμού σε προσταγλαδίνες-2 πρέπει η διατροφή να συνοδεύεται από λιγνάνες (σησάμι,λιναρόσπορος).>>
Κάπου εδώ λοιπόν κανει την δουλεία της η σεραπεπτάση και προλαμβάνει την δημιουργεία της προσταγλανδίνης-2,η οποία από οτι θυμάμαι είναι
υπεύθυνη για τη φαλάκρα.
 

gianniskritikos2

Active Member
που μπορουμε να βρουμε σεραπεπταση? απο οτι καταλαβα βοηθαει οταν χρισιμοποιουμε ρολλερ.... ειναι τοπικο? χαπια? ειναι επικυνδυνο?πουλιετε φαρμακια? μπορω να το χρισιμοποιησω αφοβα?
 

nikoskriti12

New Member
kappa ημουν πολυ καιρο εκτος.πες μου σε παρακαλω συνοπτικα:
τι derma roller να παρω
απο που
πως ακριβως να το χρησιμοποιώ
καθε ποτε
ευχαριστω πολυ
 

vag25

Well-Known Member
Επειδη τον Καπα τον εχουμε ζαλισει λιγο.

Στο πρωτο ποστ του γραφει(θα επρεπε τουλαχιστον αυτο να το ειχες διαβασει:p)
δωστε σημασια τωρα στην χρηση και mm.
0,25mm καθε μερα
0,5mm καθε 3 η 4 μερες
0,75mm καθε 7 η 10 μερες.
αν κανετε πιο συχνα αραιωστε την χρηση.
το δερμα θελει χρονο για κατασκευη και αναρωση.γιατι θα φερει τα αντιθετα αποτελεσματα
για βελτιωση ουλης μεταμοσχευσης 1mm καθε 3 εβδομαδες


Πηγαινε για 192 βελονες και για μενα σε 0,75mm.
Amazon,ebay εχουν καποια.
 

Reve

Active Member
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ το ρόλερ αλλά έχω παρατηρήσει στο κεφάλι μου κάποιες πολύ μικρές κόκκινες ελιές. Όχι ελιά κανονική είναι σαν το κεφάλι μιας καρφίτσας τις έχω απο πάντα (λογικά) και έχω γενικά στο σώμα μου. Κουρεύτηκα με την ψιλή και τις ξαναπαρατήρησα. Τώρα θα μπορώ να κάνω εκεί roller? Ευχαριστώ
 

weznem

Well-Known Member
Atsibir είπε:
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ το ρόλερ αλλά έχω παρατηρήσει στο κεφάλι μου κάποιες πολύ μικρές κόκκινες ελιές. Όχι ελιά κανονική είναι σαν το κεφάλι μιας καρφίτσας τις έχω απο πάντα (λογικά) και έχω γενικά στο σώμα μου. Κουρεύτηκα με την ψιλή και τις ξαναπαρατήρησα. Τώρα θα μπορώ να κάνω εκεί roller? Ευχαριστώ
χχαχα μπαμ μπαμ ετσι?καλα εκανες παντως.. την δικια μου απαντησ την ξερεις :blush: ενημερωσε μας παντως οτι αποφασισεις ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ramones515

New Member
Καλησπέρα παιδιά,

πριν περίπου 2 χρόνια, αφού διάβασα το μισό φόρουμ, είχα ξεκινήσει με Minoxidil 5% και λίγο αργότερα Revivogen.

Μετά από περίπου 11 μήνες θεραπείας, είχα δει μια σημαντική πύκνωση αλλά λόγο στρατού αναγκάστηκα να σταματήσω και η όποια βελτίωση χάθηκε μέσα σε 3-4 μήνες. Να προσθέσω εδώ πως έχω μαλλιά σε όλο το κεφάλι, εκτός από τους κροτάφους αλλά σε όλη την hair line έχω εμφανή αραίωση.

Με το τέλος της θητείας αποφάσισα να συνεχίσω την θεραπεία με Rogaine Foam 5%, φυτικό σαμπουάν Korres και Frezyderm Hair Force. Επειδή το Revivogen με τις υπάρχουσες οικονομικές συνθήκες έχει γίνει απλησίαστο αποφάσισα μετά από μελέτη του φόρουμ να προσθέσω στην θεραπεία μου το derma roller.

Αγόρασα ένα 0,3mm, το γνωστό από το ebay αλλά παρατήρησα το εξής: ενώ στην περιοχή των κροτάφων και χαμηλά στο μέτωπο, που δεν υπάρχει μαλλί φαίνεται να κάνει δουλειά (ψιλοπονάει και τσούζει μετά), στο υπόλοιπο κεφάλι, είναι σαν να μην το περνάω καν. Το μαλλί το έχω πολύ κοντό, 2-3 εκατοστά.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, και ρωτάω. Μήπως να προμηθευτώ ένα 0,75mm για το μέρος του κεφαλιού που υπάρχουν μαλλιά και να κάνω την μπροστινή περιοχή με 0.3mm; Ή μήπως κάνει δουλειά και πίσω το 0.3 και υπερβάλλω πριν δω αποτελέσματα;
 

weznem

Well-Known Member
θα παρεις ενα 0,2 για να κανεις καθε δευτερη μερα και να ριχνεις μινο για καλυτερη απορρόφηση και το 0,75 για να κανεις μια φορα την βδομαδα.. αποψη μου..
 

shark3

New Member
weznem είπε:
θα παρεις ενα 0,2 για να κανεις καθε δευτερη μερα και να ριχνεις μινο για καλυτερη απορρόφηση και το 0,75 για να κανεις μια φορα την βδομαδα.. αποψη μου..
καταρχην welcome back
επειδη παρειγκειλα ηδη 0.5 και περιμενω(εχω ξεκινησει 3 βδομαδες κρεμα zink και βλεπω στον αριστερο κροταφο κατι να μαυριζει)
ειχα την ιδια ιδεα
δηλαδη 0.2 καθε 2 μερες και 0.75 μια φορα την εβδομαδα
απλα διστασα σκεπτομενος οτι ισως ετσι τραυματιζει τα ιδια σημεια και δεν τα αφησει να επανελθουν στο χρονο που χρειαζονται
 

orestis

Member
Παιδια αυτο που λετε , να χρησημοποιητε δηλαδη διαφορετικα μηκη σε βελονες μου φαινεται καπως ατοπο.
Αν θελετε να κανετε καθε μερα ή καθε δευτερη παίρνετε ενα ρολερ με μικρες βελονες. Αν πατε σε 0,75 η 1,00 τοτε ο τραυματισμος ειναι πολυ μεγαλυτερος και αρα θελει περισσοτερο χρονο για να γινει η επουλωση.
Αν λοιπον εσεις στη ηδη τραυματισμενη περιοχη που δεν εχει επανελθει πατε και την ξανατραυματιζετε εστω και με μικροτερο μεγεθος βελονας , τοτε μαλλον ζημεια θα κανετε παρα καλο.
Οταν λενε οτι π.χ.το 0,75 ειναι για μια φορα τη βδομαδα, σημαίνει οτι για να γινει ο κυκλος τραυματισμου -επουλωσης χρειαζεται το διαστημα της μιας εβδομαδας, και σε αυτο το διαστημα δεν πρεπει να ξαναγινει τραυματισμος. Διαφορετικα ητε θα υπηρχε ενα μηκος βελονας και θα ελεγαν, χρηση οσες φορες θες ή θα υπηρχαν διαφερετικα μηκη για πιο βαθη τραυματισμο και θα σου ελεγαν πολι , περνεις οποιο μηκος βελονας θες αναλογα με την περιοχη και το βαθος που θες να γινει ο τραυματισμος και το χρησιμοποιης οσο συχνα θες.
Για να υπαρχει περιορισμος χρησης αναλογα με το μηκος που εχουν οι βελονες αυτο κατι σημαινει.
Τουλαχιστον εγω αυτο εχω καταλαβει.
 

weznem

Well-Known Member
shark3 είπε:
weznem είπε:
θα παρεις ενα 0,2 για να κανεις καθε δευτερη μερα και να ριχνεις μινο για καλυτερη απορρόφηση και το 0,75 για να κανεις μια φορα την βδομαδα.. αποψη μου..
καταρχην welcome back
επειδη παρειγκειλα ηδη 0.5 και περιμενω(εχω ξεκινησει 3 βδομαδες κρεμα zink και βλεπω στον αριστερο κροταφο κατι να μαυριζει)
ειχα την ιδια ιδεα
δηλαδη 0.2 καθε 2 μερες και 0.75 μια φορα την εβδομαδα
απλα διστασα σκεπτομενος οτι ισως ετσι τραυματιζει τα ιδια σημεια και δεν τα αφησει να επανελθουν στο χρονο που χρειαζονται
γεια σου φιλε μου δικιο εχεις εννοω μια βδομαδα 0,2 και την επομενη μονο μια φορα ρολερ ο,75 και την επομενη 0,2 αν δευτερη μερα και την μεθεπομενη εβδομαδα 0,75 δεν ξερω αν σε βοηθησα η στα μπερδεψα? :blush:
 

shark3

New Member
ναι ετσι πως το λες ακουγεται καλο
δε με μπερδεψες καθολου
εγω τωρα που διαβασα το δικο μου ποστ να δεις τι ζαλαδα με επιασε
:p
και ναι ξερω ειμαι γαιδουρι που δεν εκανα θεμα με την περιπτωση και την "θεραπεια" μου
 

gianniskritikos2

Active Member
shrak αν μπορεις κανε ενα θεμα για την περιπτωση σου... μονο ζινκ βαζεις και οταν λες μαυρισμα στον κροταφο βλεπεις δηλαδει να γινεται δουλεια? να πυκνωνεις δηλαδει?... πες μου οποσδηπωτε αν βαζεις μινοχ θελω να διασταβροσω κατι
 

ramones515

New Member
Παιδιά εγώ δεν είπα για διαφορετικά roller κάθε μέρα.

Απλά όταν ένα roller 0.75mm βρίσκει μαλλί πάχους 0.5mm γίνεται 0.25mm στην ουσία. Γιατί λοιπόν να μην βάζουμε το 0.25 στις γυμνές περιοχές και το 0.75 όπου υπάρχει μαλλί;
 
Μπλουζα