Σωστή χρήση derma roller

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

peter13

Member
kapa είπε:
peter13 είπε:
Το folligen τι περιπου ειναι;μονοξιδιλη;θα εχω προβλημα επειδη εχω ΣΔ;

ειναι λοσιον πεπτιδιων χαλκου http://www.hairlossgr.com/forum/showthread.php?tid=7634
δεν θα εχεις προβλημα με την ΣΔ

Οποτε καπα λες να το παιξω,minox-lotion για ΣΔ μερα παρα μερα και μια φορα την εβδομαδα folligen με dermaroll?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
peter13 είπε:
Οποτε καπα λες να το παιξω,minox-lotion για ΣΔ μερα παρα μερα και μια φορα την εβδομαδα folligen με dermaroll?

επρεπει πρωτα να δεις αν δουλεψει το folligen.
οποτε μια φορα την μερα μινοξ,μια folligen για εναν μηνα
 

lalakis

Active Member
Εξαρτάται και με τι ρόλερ είσαι για να δεις εαν ρο κανεις μια φορά την βδομάδα η παραπανω.κάπα πως παει η θεραπεία σ δέρμα μ ε φιλί σταθεροποιήθηκε;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
lalakis είπε:
Με φολιγκεν και ενα φιλί χ σαχά χαχα

εχω αντικαταστησει το φολι,φιλι με αυτο το σκευασμα http://www.hairlossgr.com/forum/showthread.php?tid=9569&pid=131387#pid131387
συντομα θα εχω ανηφορα η κατηφορα
μετα θα ακολουθησουν τα πεπτιδια πρωτης γενιάς τεστ και χθες παρελαβα και το shen min http://www.hairlossgr.com/forum/showthread.php?tid=9254
το οποιο ειναι ενα αξιολογο προιον απο θεμα συστατικων και με καλη τιμη.
θα περασει και αυτο τα τεστ του
 

iraklis19871

New Member
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια απορία. Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά το Dermarolloer και σιγά σιγά συνηθίζω την χρήση του. Έχω μια απορία επειδή διαβάζοντας και τις 153 σελίδες αυτού του ποστ, στην αρχή τρομοκρατήθηκα για τον πόνο που πιθανός θα μου προκαλούσε το roller με τα 1,5mm. Χωρίς να θέλω να το παίξω άντρας, μπορώ να πω ότι δεν πόνεσε καθόλου.

Είναι φυσιολογικό αυτό ? Σε κάποια φάση πίεσα με αρκετή δύναμη το roller πάνω στο κεφάλι μου για να δω αν θα πονέσω και ένιωσα απλά ένα μυρμίγκιασμα. Μήπως φταίει ότι είμαι ακόμα σε πολύ αρχικά στάδια και το μαλλί κάτω από το Roller λειτουργεί σαν σφουγγάρι ?

Ευχαριστώ Ηρακλής
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
iraklis19871 είπε:
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια απορία. Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά το Dermarolloer και σιγά σιγά συνηθίζω την χρήση του. Έχω μια απορία επειδή διαβάζοντας και τις 153 σελίδες αυτού του ποστ, στην αρχή τρομοκρατήθηκα για τον πόνο που πιθανός θα μου προκαλούσε το roller με τα 1,5mm. Χωρίς να θέλω να το παίξω άντρας, μπορώ να πω ότι δεν πόνεσε καθόλου.

Είναι φυσιολογικό αυτό ? Σε κάποια φάση πίεσα με αρκετή δύναμη το roller πάνω στο κεφάλι μου για να δω αν θα πονέσω και ένιωσα απλά ένα μυρμίγκιασμα. Μήπως φταίει ότι είμαι ακόμα σε πολύ αρχικά στάδια και το μαλλί κάτω από το Roller λειτουργεί σαν σφουγγάρι ?

Ευχαριστώ Ηρακλής

προχωρα σε 1,5mm αφου δεν πονας.
δωστου χρονο,μην προσθετεις τιποτα ακομα.
μπορει να μεινεις ικανοποιημενος με σκετο roller απο αποτελεσματα και να μην χρειαστεις λοσιον.
αν εχεις καλη ανταποκριση στην θεραπεια μπορει να δεις και επανεκφυση
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
sito είπε:
Προχθες ξανά εφαρμογή ρολλερ. Και παλι περισσότερο αίμα απο την προηγούμενη φορά. Κ με λιγότερη πίεση. Αυτήν την φορά κιόλας έτρεχε απο το μέτωπο μ αίμα.

Απο αποτελεσματα τώρα, καααατι πρεπει να κινειτε αλλά σίγουρα φαγούρα τέλος και μιδαμινη τριχόπτωση (εδώ και καιρό)

Οσον αφορά την αναισθησία χρησιμοποιώ xylocream, μισο σωληνάριο πριν την εφαρμογή, αλλά πιστεύω το μυστικο είναι να τυλιξεις καμμία σακούλα γύρω απτό κεφάλι, πιστεύω απορροφάται καλυτερα έτσι. Επίσης φροντίζω να κάνω ρολλερ μετα απο χαλαρή εξοδο, ώστε να έχω ρουφήξει μερικά ποτάκια. Όταν εχεις κανει κεφάλι δεν κτλβαινεις τίποτα απτό ρολλερ (δεν κάνω πλάκα)

πως τα παει?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Ειχα διαβασει (δε θυμαμαι αν ηταν σε αυτο το forum) οτι καποιος "θεραπευσε" τη ΣΔ με roller. Kαποιος με ΣΔ που κανει rolling ας γραψει αν εχει παρατηρησει κατι τετοιο? Εστω καποια βελτιωση?
 

nekon

Member
καπα καλημερα.λεω να αρχισω και εγω ρολλερ σε συνδυασμο κλασσικα με μινοξ,αλλα και σεν μιν..μερικες ερωτησεις:
α.λες για αρχη 0,5 η 0,75μμ.λεω να παω για το 0,75.μια φορα την εβδομαδα η δυο να το χρησιμοποιω?
β.να χρησιμοποιω αμεσως μινοξ η να περιμενω καποιο διστημα και αν ναι ποιο?
γ.βαζουμε πρωτα στο κεφαλι μπετεντιν η κατι τετοιο?
δ.με τι καθαριζουμε τα niddles του ρολλερ?
ε.παιρνω το κεφαλι μου με την ψιλη.θα εχω σημαδια και αν ναι για ποσο,ωστε να ρυθμιζω την ωρα που θα το βαζω..
ευχαριστω προκαταβολικα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
nekon είπε:
καπα καλημερα.λεω να αρχισω και εγω ρολλερ σε συνδυασμο κλασσικα με μινοξ,αλλα και σεν μιν..μερικες ερωτησεις:
α.λες για αρχη 0,5 η 0,75μμ.λεω να παω για το 0,75.μια φορα την εβδομαδα η δυο να το χρησιμοποιω?
β.να χρησιμοποιω αμεσως μινοξ η να περιμενω καποιο διστημα και αν ναι ποιο?
γ.βαζουμε πρωτα στο κεφαλι μπετεντιν η κατι τετοιο?
δ.με τι καθαριζουμε τα niddles του ρολλερ?
ε.παιρνω το κεφαλι μου με την ψιλη.θα εχω σημαδια και αν ναι για ποσο,ωστε να ρυθμιζω την ωρα που θα το βαζω..
ευχαριστω προκαταβολικα

καλησπερα.
με 0,5 η 0,75 2 φορες την εβδομαδα το roller.
μετα το ρολαρισμα ριχνουμε επιτοπου την λοσιον.
εγω ρολαρω μετα το μπανιο οποτε το δερμα ειναι καθαρο.
το roller το καθαριζουμε με καυτο νερο της βρυσης,και ενα βρεξιμο με οινοπνευμα,τιναζεις στο τελος, και θελει προσεκτικη τοποθετηση μεσα στην θηκη γιατι εκει ειναι που μπορει να χτυπηθει.
για αρχη μεχρι να δεις ποσο και αν αφηνει ερεθισμο βραδυ πριν τον υπνο.
μεχρι την επομενη μερα θα ειναι καλυτερα το δερμα
 

MELA

Member
Kapa για γυναικα με μακρια μαλλια πιστευεις μπορει να κανει κατι το ρολερ η μπορει να κανει ζημια; Αν ναι εχεις να μου προτεινεις καμια μαρκα;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
MELA είπε:
Kapa για γυναικα με μακρια μαλλια πιστευεις μπορει να κανει κατι το ρολερ η μπορει να κανει ζημια; Αν ναι εχεις να μου προτεινεις καμια μαρκα;
δεν εχω διαβασει κατι απο γυναικα χρήστη.
εγω χρησιμοποιω αυτο
http://www.ebay.com/itm/Titanium-200-needles-Anti-aging-Wrinkles-Derma-Roller-for-Acne-Scar-Blue-T-stra-/111005554223?pt=US_Skin_Care&var=&hash=item19d872562f
 

Jen

Active Member
MELA είπε:
Kapa για γυναικα με μακρια μαλλια πιστευεις μπορει να κανει κατι το ρολερ η μπορει να κανει ζημια; Αν ναι εχεις να μου προτεινεις καμια μαρκα;

Τσέκαρε αυτό http://www.youtube.com/watch?v=M-HN1U1lKbM
Δεν το είδα όλο, αλλά μπορεί να αναφέρει τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου dermaroller. Έχει κι άλλα παρόμοια βιντεάκια, σε κάποιο κάτι θα αναφέρει, δε μπορεί!
 

MELA

Member
Το εχω δει, γι αυτο σκεφτομαι να το αρχισω. Δεν ειναι απλο με τα μακρια μαλλια...ηλπιζα να υπαρχει καμια εμπειρια απο γυναικα.
 

Jen

Active Member
1) το ότι ρολλάρει στο βιντεάκι κάθετα στην κατεύθυνση του μαλλιού έχει σημασία?
2) Αυτό πώς σας φαίνεται? https://www.droller.gr/store/
Έχει με 540 needles και με 192 (σε μήκος 0.5, 1.0 και 1.5). Περισσότερες needles χρειάζονται λιγότερα περάσματα, οπότε βολεύει περισσότερο, σωστά? Ή μήπως είναι πολλές για το κεφάλι οι 540?
 
Μπλουζα