Σωστή χρήση derma roller

kapa

Μέλος του προσωπικού
zaxas87 είπε:
για χρηση dermaroller και μετα εφαρμογη δαφνελαιου τι λετε???κανει μετα το ρολλερ??μεχρι τωρα εκανα σκετο ρολλερ.α και κατι αλλο το ιδιο ρολλερ αν το χρησιμοποιω για το κεφαλι κανει και για το προσωπο.χρηση μονο απο εμενα και με σωστη αποστειρωση εννοειται!!!!!


α και κατι αλλο χρησιμοποιω το 0,5mm,μετα τη χρηση σε κοντο μαλλι αλλα εχω νιωθω σαν μικρα τσιμπηματακια σαν να τσιμπανε μυρμηγκια το σκαλπ.ειναι νορμαλ αυτο??kapa εσενα ρωταω που σαι μαστερ του ρολλερ!!!



δεν το εχω δοκιμασει με δαφνελαιο.
τα τσιμπηματακια που νιωθεις ειναι νορμαλ,και εγω εχω.
το ιδιο κανει και για προσωπο.
εχω καταλαβει ομως οτι οσο πιο πολλα mm τοσο πιο αποδοτικο σε θεματα κολλαγονου,αντιγηρανση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zaxas87

Member
kapa είπε:
zaxas87 είπε:
για χρηση dermaroller και μετα εφαρμογη δαφνελαιου τι λετε???κανει μετα το ρολλερ??μεχρι τωρα εκανα σκετο ρολλερ.α και κατι αλλο το ιδιο ρολλερ αν το χρησιμοποιω για το κεφαλι κανει και για το προσωπο.χρηση μονο απο εμενα και με σωστη αποστειρωση εννοειται!!!!!


α και κατι αλλο χρησιμοποιω το 0,5mm,μετα τη χρηση σε κοντο μαλλι αλλα εχω νιωθω σαν μικρα τσιμπηματακια σαν να τσιμπανε μυρμηγκια το σκαλπ.ειναι νορμαλ αυτο??kapa εσενα ρωταω που σαι μαστερ του ρολλερ!!!



δεν το εχω δοκιμασει με δαφνελαιο.
τα τσιμπηματακια που νιωθεις ειναι νορμαλ,και εγω εχω.
το ιδιο κανει και για προσωπο.
εχω καταλαβει ομως οτι οσο πιο πολλα mm τοσο πιο αποδοτικο σε θεματα κολλαγονου,αντιγηρανση


η αισθηση πιο ακριβως ειναι τσιμπηματακια με αυξηση της θερμοκρασιας.κανει μετα το ρολλερ καποιο ελαιο και μετα λουσιμο????τι λες???η με το ελαιο να χρησιμοποιω βουρτσα καλυτερα και το ρολλερ μονο του????και για το 0,5mm καθε ποτε λες???2φορες τη βδομαδα???
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
zaxas87 είπε:
η αισθηση πιο ακριβως ειναι τσιμπηματακια με αυξηση της θερμοκρασιας.κανει μετα το ρολλερ καποιο ελαιο και μετα λουσιμο????τι λες???η με το ελαιο να χρησιμοποιω βουρτσα καλυτερα και το ρολλερ μονο του????και για το 0,5mm καθε ποτε λες???2φορες τη βδομαδα???

αν ακολουθουσα το δικο σου προγραμμα,θα το εκανα ως εξης.
μια φορα την εβδομαδα roller 1,5mm χωρις λοσιον.
τις υπολοιπες μερες 3 λεπτα βουρτσισμα και μετα δαφνελαιο.
το 1,5mm και χωρις λοσιον εχει πιθανοτητες να σου δωσει λιγο επανεκφυση.
 

zaxas87

Member
kapa είπε:
zaxas87 είπε:
για χρηση dermaroller και μετα εφαρμογη δαφνελαιου τι λετε???κανει μετα το ρολλερ??μεχρι τωρα εκανα σκετο ρολλερ.α και κατι αλλο το ιδιο ρολλερ αν το χρησιμοποιω για το κεφαλι κανει και για το προσωπο.χρηση μονο απο εμενα και με σωστη αποστειρωση εννοειται!!!!!


α και κατι αλλο χρησιμοποιω το 0,5mm,μετα τη χρηση σε κοντο μαλλι αλλα εχω νιωθω σαν μικρα τσιμπηματακια σαν να τσιμπανε μυρμηγκια το σκαλπ.ειναι νορμαλ αυτο??kapa εσενα ρωταω που σαι μαστερ του ρολλερ!!!



δεν το εχω δοκιμασει με δαφνελαιο.
τα τσιμπηματακια που νιωθεις ειναι νορμαλ,και εγω εχω.
το ιδιο κανει και για προσωπο.
εχω καταλαβει ομως οτι οσο πιο πολλα mm τοσο πιο αποδοτικο σε θεματα κολλαγονου,αντιγηρανση


δεν εχω θεμα με προσωπο 27 ειμαι απλα μια στο 2βδομαδο σκεφτομαι να περναω το προσωπο ετσι για καλυτερη οψη.αυτο μονο.


kapa είπε:
zaxas87 είπε:
για χρηση dermaroller και μετα εφαρμογη δαφνελαιου τι λετε???κανει μετα το ρολλερ??μεχρι τωρα εκανα σκετο ρολλερ.α και κατι αλλο το ιδιο ρολλερ αν το χρησιμοποιω για το κεφαλι κανει και για το προσωπο.χρηση μονο απο εμενα και με σωστη αποστειρωση εννοειται!!!!!


α και κατι αλλο χρησιμοποιω το 0,5mm,μετα τη χρηση σε κοντο μαλλι αλλα εχω νιωθω σαν μικρα τσιμπηματακια σαν να τσιμπανε μυρμηγκια το σκαλπ.ειναι νορμαλ αυτο??kapa εσενα ρωταω που σαι μαστερ του ρολλερ!!!



δεν το εχω δοκιμασει με δαφνελαιο.
τα τσιμπηματακια που νιωθεις ειναι νορμαλ,και εγω εχω.
το ιδιο κανει και για προσωπο.
εχω καταλαβει ομως οτι οσο πιο πολλα mm τοσο πιο αποδοτικο σε θεματα κολλαγονου,αντιγηρανση


δεν εχω θεμα με προσωπο 27 ειμαι απλα μια στο 2βδομαδο σκεφτομαι να περναω το προσωπο ετσι για καλυτερη οψη.αυτο μονο.
 

Atermon

Member
Το dermaroller από ό,τι ξέρω ματώνει το κεφάλι. Αυτός που το κάνει συνηθίζει μεν την εικόνα, αλλά οι δικοί του άνθρωποι δε σοκάρονται; Ή ακόμα κι αν είναι μόνος, πως βγαίνει έξω από το σπίτι αν το κεφάλι είναι ακόμα κοκκινισμένο;
 

zaxas87

Member
Atermon είπε:
Το dermaroller από ό,τι ξέρω ματώνει το κεφάλι. Αυτός που το κάνει συνηθίζει μεν την εικόνα, αλλά οι δικοί του άνθρωποι δε σοκάρονται; Ή ακόμα κι αν είναι μόνος, πως βγαίνει έξω από το σπίτι αν το κεφάλι είναι ακόμα κοκκινισμένο;

για το προσωπο η το κεφαλι μιλας??απο 1mm k πανω ματωνει κ αν!!!εγω με το 0.50mm δεν εχω ματωσει ποτε.ουτε με το 0,75mm νομιζω ματωνεις.που και να γινεται δε νομιζω να βγαινει κανεις εξω σακατεμενος.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Briner είπε:
Εγώ χρησιμοποιώ 1mm και παρ' ότι ασκώ σχετική πίεση όταν ρολάρω, δεν έχω ματώσει.

χρειαζεται τουλαχιστον 1,5 για να προσεγγισει καποιος την ερευνα,αν ειναι αυτος ο σκοπος.
πλεον 2 μεγεθη βλεπω σαν ιδανικα.
η 0,5 μερα παρα μερα με λοσιον ταυτοχρονα.
η 1,5 μια φορα την εβδομαδα,6 μερες λοσιον και την μερα του ρολαρισματος τιποτα.
το εχω ξανα αναφερει αλλα ξεχωριζω αυτο http://www.ebay.com/itm/Titanium-200-needles-Anti-aging-Wrinkles-Derma-Roller-for-Acne-Scar-Blue-T-stra-/111005554223?pt=US_Skin_Care&var=&hash=item19d872562f
ποιοτικα,καλυτερο και με διαφορα,
value for money
 
εδώ και 2 περίπου μήνες κάνω εφαρμογή ρολλερ 0.5 μέρα παρα μέρα με χρήση μινοχ!

τις τελευταίες βδομάδες παρατήρησα sheeding στο σημείο εφαρμογής, οι τρίχες που εχουν βγει στην θέση τους φαίνονται μόνο οταν βγάλω φωτογραφία με το κινητό (είναι μικρές) με το μάτι πολύ δύσκολα!

η απορία μου είναι αυτές η τρίχες θα γίνουν κανονικές?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
mastermind είπε:
εδώ και 2 περίπου μήνες κάνω εφαρμογή ρολλερ 0.5 μέρα παρα μέρα με χρήση μινοχ!

τις τελευταίες βδομάδες παρατήρησα sheeding στο σημείο εφαρμογής, οι τρίχες που εχουν βγει στην θέση τους φαίνονται μόνο οταν βγάλω φωτογραφία με το κινητό (είναι μικρές) με το μάτι πολύ δύσκολα!

η απορία μου είναι αυτές η τρίχες θα γίνουν κανονικές?

γενικα σε βοηθησε το roller?
θα ελεγα αραιωσε λιγο το ρολαρισμα,ειναι αποδοτικο μερα παρα μερα το 0,5 αλλα ειναι και επιθετικη σταση.
καντο roller,κενο,κενο,roller,κενο,κενο.
οπου κενο συνεχιζεις παλι την λοσιον.
μπορεις να προσθεσεις και πεπτιδια χαλκου.
δεν ειναι βεβαιο οτι θα βγουν τριχες αλλα ενα ακομα οπλο για να παει την επανεκφυση λιγο ακομα
 
kapa είπε:
mastermind είπε:
εδώ και 2 περίπου μήνες κάνω εφαρμογή ρολλερ 0.5 μέρα παρα μέρα με χρήση μινοχ!

τις τελευταίες βδομάδες παρατήρησα sheeding στο σημείο εφαρμογής, οι τρίχες που εχουν βγει στην θέση τους φαίνονται μόνο οταν βγάλω φωτογραφία με το κινητό (είναι μικρές) με το μάτι πολύ δύσκολα!

η απορία μου είναι αυτές η τρίχες θα γίνουν κανονικές?

γενικα σε βοηθησε το roller?
θα ελεγα αραιωσε λιγο το ρολαρισμα,ειναι αποδοτικο μερα παρα μερα το 0,5 αλλα ειναι και επιθετικη σταση.
καντο roller,κενο,κενο,roller,κενο,κενο.
οπου κενο συνεχιζεις παλι την λοσιον.
μπορεις να προσθεσεις και πεπτιδια χαλκου.
δεν ειναι βεβαιο οτι θα βγουν τριχες αλλα ενα ακομα οπλο για να παει την επανεκφυση λιγο ακομα

δεν μπορώ να πώ ότι με βοήθησε, αν αυτές οι μικρές τρίχες που βλέπω δεν μεγαλώσουν τότε ζημιά έκανε παρά κάλο!

κάπα ακόμα μια ερώτηση σε εσένα! τρίχες που πέφτουν λόγο σμήγματος ξαναβγένουν όταν φύγει το σμήγμα (πάντα με λοσιον) ??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
mastermind είπε:
δεν μπορώ να πώ ότι με βοήθησε, αν αυτές οι μικρές τρίχες που βλέπω δεν μεγαλώσουν τότε ζημιά έκανε παρά κάλο!

κάπα ακόμα μια ερώτηση σε εσένα! τρίχες που πέφτουν λόγο σμήγματος ξαναβγένουν όταν φύγει το σμήγμα (πάντα με λοσιον) ??

θυμαμαι μια αναφορα στο θεμα του cg καποιο μελος που καταπολεμησε το σμηγμα με head and shoulders ειδε βελτιωση στο μαλλι.χωρις την λοσιον.
σε πρωτη γραμμη προσπαθησε το.
σε καποιους ειναι πιο αποτελεσματικο και απο τα σαμπου κετοκοναζολης.
βαση συστατικων και πολυ καλο στο θεμα λαδιλας ειναι και το bepanthol.
το δευτερο θα το βρεις στα φαρμακεια http://www.i-pharmacy.gr/eshop/index.php/bepanthol-shampoo-5862.html
δοκιμασε τα και τα δυο χωριστα με καθημερινο μπανιο
 

Serifis

Active Member
Παιδιά καλησπέρα. Μετά από 5 μήνες συστηματικής χρήσης roller 5mm (πάντα μαζί με μινο) μπορώ να πώ ότι έχω μείνει με ανάμηκτες εντυπώσεις. Καταρχάς sheding τον πρώτο μήνα, ύστερα μια κάποια επανέκφυση και πλέον εδώ και 2 μήνες σταδιακή υποχώρηση των αποτελεσμάτων, έκανε δηλαδή τον κύκλο της η θεραπεία. Ερώτηση λοιπόν: Δοκιμάζω κάποιο άλλο mm; 0.25-0.7; Μήπως μου δουλέψει κάποιο καλύτερα; Σταματάω; Εσείς με ποιό mm έχετε μείνει ευχαριστημένοι; Αξίζει ο πόνος του 1.5mm;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Serifis είπε:
Παιδιά καλησπέρα. Μετά από 5 μήνες συστηματικής χρήσης roller 5mm (πάντα μαζί με μινο) μπορώ να πώ ότι έχω μείνει με ανάμηκτες εντυπώσεις. Καταρχάς sheding τον πρώτο μήνα, ύστερα μια κάποια επανέκφυση και πλέον εδώ και 2 μήνες σταδιακή υποχώρηση των αποτελεσμάτων, έκανε δηλαδή τον κύκλο της η θεραπεία. Ερώτηση λοιπόν: Δοκιμάζω κάποιο άλλο mm; 0.25-0.7; Μήπως μου δουλέψει κάποιο καλύτερα; Σταματάω; Εσείς με ποιό mm έχετε μείνει ευχαριστημένοι; Αξίζει ο πόνος του 1.5mm;

καλημερα.
ολοι με αναμεικτα μειναμε ;)
αξιζει να το δοκιμασεις και το 1,5.
αλλα την μερα που ρολαρεις,χωρις μινοξιδιλη,εχει σημασια για να ξερεις αν δουλεψε η οχι και οτι τα αποτελεσματα δεν ειναι απο απορροφηση.
για τον πονο θα βοηθησει η xylocream αλλα δεν ειναι ροδινα τα πραγματα.
θελει πειραματισμο σε χρονους και ισως και 2 εφαρμογες της κρεμας για να φτασει να βοηθησει κατα 30% στον πονο
 

Briner

Active Member
kapa, δεν βρίσκω τον λόγο να μην βάζει κάποιος τοπικό όταν κάνει ρόλερ. Μπορεί κάλλιστα να το βάλει μερικές ώρες πριν το ρόλερ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Briner είπε:
kapa, δεν βρίσκω τον λόγο να μην βάζει κάποιος τοπικό όταν κάνει ρόλερ. Μπορεί κάλλιστα να το βάλει μερικές ώρες πριν το ρόλερ.

το λεω αυτο μονο για το 1,5mm για το αν δουλεψει η ερευνα http://www.ijtrichology.com/article.asp?issn=0974-7753;year=2013;volume=5;issue=1;spage=6;epage=11;aulast=Dhurat
,δεν θα δουλεψει σε ολους.
αν δεν δουλεψει τοτε ειναι ασκοπο το 1,5.
εντωμεταξυ βλεπω μεγαλη αποκλιση των ερευνων με την πραγματικοτητα
 
μετα το shedding παρατήρησα μικρές τρίχες να βγαίνουν σιγά σιγά αλλα σταμάτησα το ρολλερ τελείως, θα επηρεαστούν αυτές οι τρίχες ή θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν?

ακόμα ένα ερώτημα, βάζω λοσιόν μέρα παρα μέρα, και πάλι επηρεάζει τις μικρές τρίχες? (μήπως δεν είναι αρκετό και δεν μεγαλώσουν? )

ευχαριστώ!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
mastermind είπε:
μετα το shedding παρατήρησα μικρές τρίχες να βγαίνουν σιγά σιγά αλλα σταμάτησα το ρολλερ τελείως, θα επηρεαστούν αυτές οι τρίχες ή θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν?

ακόμα ένα ερώτημα, βάζω λοσιόν μέρα παρα μέρα, και πάλι επηρεάζει τις μικρές τρίχες? (μήπως δεν είναι αρκετό και δεν μεγαλώσουν? )

ευχαριστώ!

αν θελεις εναν δυνατο συνδιασμο τοτε folligen πρωι μινοξιδιλη βραδυ.
η το αντιστροφο.
ειναι πιο αποτελεσματικο απο το να βαζεις 2 φορες την μερα μινοξιδιλη.
ασχετα με τον αν συνεχισεις roller η οχι.
τωρα για το αν γινουν τριχες δυσκολο.
δυσκολο επισης ειναι να μεινουν τριχες.
 
kapa είπε:
mastermind είπε:
μετα το shedding παρατήρησα μικρές τρίχες να βγαίνουν σιγά σιγά αλλα σταμάτησα το ρολλερ τελείως, θα επηρεαστούν αυτές οι τρίχες ή θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν?

ακόμα ένα ερώτημα, βάζω λοσιόν μέρα παρα μέρα, και πάλι επηρεάζει τις μικρές τρίχες? (μήπως δεν είναι αρκετό και δεν μεγαλώσουν? )

ευχαριστώ!

αν θελεις εναν δυνατο συνδιασμο τοτε folligen πρωι μινοξιδιλη βραδυ.
η το αντιστροφο.
ειναι πιο αποτελεσματικο απο το να βαζεις 2 φορες την μερα μινοξιδιλη.
ασχετα με τον αν συνεχισεις roller η οχι.
τωρα για το αν γινουν τριχες δυσκολο.
δυσκολο επισης ειναι να μεινουν τριχες.

τι εννοις καπα οταν λες" για το αν γινουν τριχες δυσκολο.
δυσκολο επισης ειναι να μεινουν τριχες. "

μετα το sheding δεν βγαίνουν πίσω οι τρίχες???
αν είναι ετσι ποιος ο λόγος να βάζω μίνοξ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
mastermind είπε:
τι εννοις καπα οταν λες" για το αν γινουν τριχες δυσκολο.
δυσκολο επισης ειναι να μεινουν τριχες. "

μετα το sheding δεν βγαίνουν πίσω οι τρίχες???
αν είναι ετσι ποιος ο λόγος να βάζω μίνοξ?

εννοω οι θεραπειες δεν κανουν θαυματα.
υποψιν οτι η διαφορα μιας εφαρμογης και δυο εφαρμογων την ημερα απεχουν πολυ λιγο.
με μια εφαρμογη την ημερα εχεις παρει το 80% τουλαχιστον της ουσιας που εβαλες.
δυο διαφορετικες ουσιες την ημερα θα σε βοηθησουν περισσοτερο απο μια ουσια 2 φορες την ημερα.
ξεκινησες ταυτοχρονα roller και μινοξιδιλη?
η εφτασες στα μεγιστα με μινοξιδιλη και προσθεσες roller?
 
Μπλουζα