Σωστή χρήση derma roller

kapa

Μέλος του προσωπικού
Stripar είπε:
kapa είπε:
ξανα ξεκινησα 0,5(και παλι)
η τριχοπτωση απο 60 με 0,75,επεσε στο 10 απο την επομενη μερα.
οποιος χρησιμοποιει roller για αιματωση και μονο καλο ειναι να δοκιμασει 0,5 καθε 3 μερες και 0,3 μερα παρα μερα.
το 0,75 απλα μου μειωνει την τριχοπτωση στο μισο αλλα απο την αλλη εχω λιγη που την προκαλει το μηκος των βελονων

Δηλ με 0.2 που παρήγγειλα καθε μέρα?...& να μήν έχω μεγάλες προσδοκίες?

δυστυχως θα πρεπει ολοι να δοκιμασουμε ολα τα mm,και εγω μαζι.
εγω βλεπω διαφορες απο mm σε mm
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
έχω παραγγείλει glycolic acid 30%. Θα δοκιμάσω peeling για όσο με παίρνει μαζί με το μασαζ που έχουμε αναρτήσει (το οποίο μέχρι στιγμής δείχνει να προκαλεί μια ελαφρά φλεγμονή στην περιοχή) και στην πορεία θα πάω με 1.5mm ανά 20 ημέρες ή μήνα.


Α, ξέχασα, δοκίμασα πειραματικά ένα dermapen 2.0mm...Το έβαλα στο κουτάκι για αργότερα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παντως οι ερευνες ειναι κουτσες και μισες.
δοκιμασαν roller 1,5 με μινοξιδιλη εναντιον σκετη μινοξιδιλη.
ενδιαφερον ερευνα θα ηταν να δοκιμαζαν roller 0,5 με μινοξιδιλη εναντιον roller 1,5mm με μινοξιδιλη.
ολο αινιγματα και γριφους μας βαζουν
http://www.youtube.com/watch?v=eDGPBvJRQVI
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H πατέντα που έχει δημοσιευθεί από τη follica είναι αρκετά καλή και διαφωτιστική. Αν μας έδιναν και τους ακριβής χρόνους εφαρμογής των τοπικών καθώς και το μέγεθος της πληγής θα ήμασταν κομπλέ.
Βέβαια μετά δεν θα είχαν και κανένα όφελος αφού θα τα κάναμε όλα μόνοι μας....:beach:

Πριν λίγο έκανα το εβδομαδιαίο ρολλερ. Το περίεργο ήταν πως δεν πονούσα σχεδόν καθόλου, ούτε καν δάκρυσα όπως άλλες φορές. Και το πήγα μέχρι τέρμα βάθος.
Οπότε ή το ρολλερ μου τα έπαιξε και οι βελόνες άρχισαν να υποχωρούν ή το μασαζάκι τελικά τα σπάει...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
H πατέντα που έχει δημοσιευθεί από τη follica είναι αρκετά καλή και διαφωτιστική. Αν μας έδιναν και τους ακριβής χρόνους εφαρμογής των τοπικών καθώς και το μέγεθος της πληγής θα ήμασταν κομπλέ.
Βέβαια μετά δεν θα είχαν και κανένα όφελος αφού θα τα κάναμε όλα μόνοι μας....:beach:

Πριν λίγο έκανα το εβδομαδιαίο ρολλερ. Το περίεργο ήταν πως δεν πονούσα σχεδόν καθόλου, ούτε καν δάκρυσα όπως άλλες φορές. Και το πήγα μέχρι τέρμα βάθος.
Οπότε ή το ρολλερ μου τα έπαιξε και οι βελόνες άρχισαν να υποχωρούν ή το μασαζάκι τελικά τα σπάει...

τι λες να κανουμε μια ερευνα,ενα γκρουπ με μινοξιδιλη και ενα χωρις μινοξιδιλη?
ποιο απο τα δυο θα εχει επανεκφυση αραγε?
ο πονος υποχωρει απο μονος του απο ενα σημειο και μετα.
εγω πλεον δεν ποναω ουτε με 0,5 ουτε με 0,75.
καθολου ομως.
αν μιλησω με αριθμους αν ο πονος στην αρχη ηταν 8 στα 10 τωρα ειναι 2 στα 10,σε λιγο ουτε γαργαλημα δεν θα μου προκαλει.
στην αρχη σκεφτομουν για αναισθητικη ουσια αλλα τελικα ουτε με 1mm θα χρειαστω
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ πάλι από την αρχή τον ίδιο πόνο είχα. Αν πάει κάποιος με ρολλερ σκέτο έναντι ρολλερ και μίνοξ νομίζω σίγουρα οι δεύτεροι θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα.
Έχω ξεκινήσει β12 τοπικά μετά από ρόλλερ πειραματικά μέχρι να ξεκινήσω το 1.5mm
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
Εγώ πάλι από την αρχή τον ίδιο πόνο είχα. Αν πάει κάποιος με ρολλερ σκέτο έναντι ρολλερ και μίνοξ νομίζω σίγουρα οι δεύτεροι θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα.
Έχω ξεκινήσει β12 τοπικά μετά από ρόλλερ πειραματικά μέχρι να ξεκινήσω το 1.5mm

σιγουρα η μινοξ δουλευει καλυτερα με roller,το βλεπω στους κροταφους μου πλεον,οχι τιποτα τρελο ομως,ενα κλικ καλυτερα.
αυτο που δεν μας λενε οι ερευνες ειναι 0,5 με λοσιον η 1,5 με λοσιον ειναι πιο αποδοτικο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
έχω ποστάρει την πατέντα και στο hlt

επειδή κανείς δεν νομίζω να την διάβασε

Removal of the stratum corneum through removal of the first 10-30 μm of dead skin cells.
Removal of the stratum corneum and part or all of the epidermis by removing the first 30-100 μm of the skin. This is not deep enough to remove the sebaceous gland, bulge, or hair papilla of existing follicle structures.
Removal of the stratum corneum, the full epidermis, and part of the dermis down to approximately 500 μm. This process removes most of the sebaceous glands, which are at a depth beneath 500 μm.
Removal of the stratum corneum, the full epidermis, and part of the dermis down to approximately 800 μm. This process removes most of the glands, and the bulge regions, which are at a depth beneath 800 μm. (Dunkin et al., Plastic Reconstructive Surgery, 119 (6), May 2007)
Removal of the stratum corneum, the full epidermis, and part of the dermis down to approximately 2000-4000 μm. This process removes the sebaceous glands, the bulge regions, and most of the hair papillas, which are at a depth beneath 2000 μm.
Removal of the stratum corneum, the full epidermis, and the full dermis resulting in removal of up to 5 to 7 mm of skin. This process removes all the structures of the follicles, including the sebaceous gland, bulge, and papilla.

Το κάθε βάθος έχει την δική του σημασία και νομίζω ότι συνδυασμός κατά διαστήματα θα είναι καλύτερο...Τα 100 μm είναι 0.1mm
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
έχω ποστάρει την πατέντα και στο hlt

επειδή κανείς δεν νομίζω να την διάβασε

Removal of the stratum corneum through removal of the first 10-30 μm of dead skin cells.
Removal of the stratum corneum and part or all of the epidermis by removing the first 30-100 μm of the skin. This is not deep enough to remove the sebaceous gland, bulge, or hair papilla of existing follicle structures.
Removal of the stratum corneum, the full epidermis, and part of the dermis down to approximately 500 μm. This process removes most of the sebaceous glands, which are at a depth beneath 500 μm.
Removal of the stratum corneum, the full epidermis, and part of the dermis down to approximately 800 μm. This process removes most of the glands, and the bulge regions, which are at a depth beneath 800 μm. (Dunkin et al., Plastic Reconstructive Surgery, 119 (6), May 2007)
Removal of the stratum corneum, the full epidermis, and part of the dermis down to approximately 2000-4000 μm. This process removes the sebaceous glands, the bulge regions, and most of the hair papillas, which are at a depth beneath 2000 μm.
Removal of the stratum corneum, the full epidermis, and the full dermis resulting in removal of up to 5 to 7 mm of skin. This process removes all the structures of the follicles, including the sebaceous gland, bulge, and papilla.

Το κάθε βάθος έχει την δική του σημασία και νομίζω ότι συνδυασμός κατά διαστήματα θα είναι καλύτερο...Τα 100 μm είναι 0.1mm

αν καταλαβα καλα με 0,5 φτανουμε στην αρχη dermis
0,3 ειναι το πάχος epidermis.
Το 0,8?
 

Συνημμένα

  • 8912.jpg
    8912.jpg
    57.7 KB · Προβολές: 164

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με πλήρη διείσδυση 1mm θεωρητικά φτάνουμε σε βάθος που υπάρχουν τα bulge cells όπου και αρχίζει να γίνεται το παιχνίδι ενδιαφέρον εφόσον απ όσο θυμάμαι (με επιφύλαξη μέχρι να το ξανατσεκάρω) κάποια από αυτά έρχονται σε επαφή με τα dp cells για δημιουργία τρίχας. Το αν κάνει καλό να τα παρενοχλούμε και για πόσο, είναι ένα ερώτημα.
Πάντως προς το παρόν δεν βλέπω το λόγο για πάνω από 1mm αν και για να πούμε ότι φτάνουμε πλήρως σε αυτό το βάθος θα πρέπει όλη η βελόνα να φτάνει τέρμα, άρα το 1.5mm ίσως δίνει μια πλήρη διείσδυση 1mm.
Απο δώ και πέρα νομίζω ότι περισσότερη σημασία έχει το εύρος της επιφάνειας που τραυματίζουμε και όχι πλέον το βάθος.
Θέλω να πω πως το εύρος της βελόνας ενός ρολλερ είναι 0.25mm.
Δεν ξέρω αν μπορούμε να βρούμε ρόλλερ με εύρος 0.5 για παράδειγμα....
Επίσης απ ότι φαίνεται τραυματίζουμε άνετα τους σμηγματογόνους αδένες σε βάθος πάνω από 0,5mm. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό. Πάντως αυτοί μιλάνε για υπερπλασία τους η οποία δημιούργεί πρόβλημα στους θύλακες. Μήπως τραυματίζοντάς τους δημιουργούνται εκ νέου με καλύτερες προϋποθέσεις? Μην ξεχνάμε ότι τα κύτταρα της επιδερμίδας μπορούν να διαφοροποιηθούν ανάλογα με τα σήματα που θα πάρουν είτε σε θύλακες, είτε σε δέρμα είτε σε σμηγ.αδένες.
Νομίζω πως αν ξεφύγουμε από τις μεταμοσχεύσεις, ο τραυματισμός με τα κατάλληλα τοπικά είναι το μόνο που μπορεί να δώσει νέους θύλακες και να διαμορφώσει κατάλληλο περιβάλλον γύρω τους ώστε να αναπτυχθούν σωστά συμπαρασέρνοντας έτσι και τα όσα μαλλιά έχουν απομείνει.
Το γιατί η follica καθυστερεί τόσο στο να καταλήξει σε μια ολοκληρωμένη θεραπεία δεν μπορώ να το καταλάβω. Σίγουρα δεν είνα εύκολο, αλλά έχει όλα τα μέσα και την τεχνογνωσία.
Το να μην μπορεί να πατεντάρει τα τοπικά που χρειάζονται, τα οποία είναι ήδη πατενταρισμένα και σε κυκλοφορία είναι η μόνη λογική εξήγηση....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xxxray

Member
συνεχίζω ναι! πρέπει να μαι γύρω στις 6-7 εφαρμογές με μινοξιδίλη..την φίνα την έχω κόψει 2 μήνες! αποτελέσματα...γενικά έχω αραιώσει αλλά σε κροτάφους χρόνια άδειους βλέπω καλά πράγματα και άφθονο χνούδι και αρκετές μαύρες και 5-6 σχεδόν τερματικές! θα δείξει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
xxxray είπε:
συνεχίζω ναι! πρέπει να μαι γύρω στις 6-7 εφαρμογές με μινοξιδίλη..την φίνα την έχω κόψει 2 μήνες! αποτελέσματα...γενικά έχω αραιώσει αλλά σε κροτάφους χρόνια άδειους βλέπω καλά πράγματα και άφθονο χνούδι και αρκετές μαύρες και 5-6 σχεδόν τερματικές! θα δείξει

Εχει βελτιωθει ο πονος σε σχεση με τις αρχές;
 

dimos18

Member
και γώ έχω χρησιμοποιήσει κανά 3 φορές μέχρι τώρα το 1,5 με το cg210.ΑΠό βδομάδα λέω να ξαναρχίσω την μίνοξ για να μη γίνονται μισές δουλειές.
 

Physio40

Member
GOMI είπε:
Κοίτα, το θέμα του ρολλερ, "τρέχει" για περίπου 2 μήνες, ως προς τον τραυματισμό και όχι ως προς την απορρόφηση τοπικών που δοκιμαζόταν τα τελευταία χρόνια.
Η αλήθεια είναι ότι περιέχει, ή φαίνεται να περιέχει όλο το μηχανισμό που χρειάζεται ώστε να δημιουργηθούν νέοι θύλακες. Το πρόβλημα παραμένει ως άγνωστος παράγων, ως προς το πόσο βαθιά πρέπει να τραυματίσουμε, κάθε πότε και τι πρέπει να εφαρμόσουμε ως τοπικά ώστε τα βλαστοκύτταρα της επιδερμίδας να προσανατολιστούν ως προς τη δημιουργία θυλάκων και όχι δέρματος. Η μια έρευνα που υπάρχει πρόσφατα ως προς αυτή τη κατεύθυνση χρησιμοποιεί μόνο μινοξ και ρολλερ 1.5mm και μέχρι στιγμής υπάρχουν κάποιες θετικές αναφορές, αλλά όχι τόσο εντυπωσιακές ώστε να αποτυπώνονται σε φοτο.
Η πατέντα της follica, η οποία φυσικά και δεν έχει τελειοποιηθεί (και άγνωστο αν θα γίνει) παρόλο τα κοινά σημεία που έχει με την ανωτέρω έρευνα, προσανατολίζεται σε πιο εξειδικευμένα τοπικά και ίσως τραυματισμό μια και έξω προς το παρόν.
Γενικά το όλο θέμα είναι μπερδεμένο, αλλά δεν πρέπει να αποκλειστεί το γεγονός ότι ίσως κάποιοι δουν πολύ καλύτερα πράγματα από κάποιους άλλους και αυτό γιατί οι παράγοντες που χρειάζονται για το όλο εγχείρημα, παρά το κοινό μας πρόβλημα, διαφέρουν.
Τέσπα, για να μην σε μπερδεύω, ένας χρήστης που είναι nw6 έχει δημοσιεύσει φοτο με ρολλερ 0.5 μια φορά την εβδομάδα και μίνοξ καθημερινά, εκτός την ημέρα του ρολλερ.
Κάπου εδώ πίσω έχουμε αναφέρει και το λινκ που φαίνονται οι φοτο που έχει αναρτήσει. Για αρχή δεν είναι καθόλου κακές και πραγματικά φαίνονται νέες τρίχες σε προγενέστερη φαλακρή περιοχή. Δεν χάνεις κάτι να αρχίσεις από κει αν και το θέμα της μίνοξ σηκώνει περαιτέρω κουβέντα.
Ρωτησα στο εξωτερικό (Dr Arnind, Dr Hattingen etc) και με συμβούλευσαν μεταμφύτευση και μάλιστα πάνω από 1 φορές. Να κάνω στριπ σε συνδυασμό με fue και σε μια περιοχη μόνο λόγω του μεγάλου norwood. Απέκλεισαν το ενδεχόμενο θεραπείας. Απογοητεύτηκα.
 
Μπλουζα