Σωστή χρήση derma roller

weznem

Well-Known Member
gianniskritikos2 είπε:
σε μια μερα ειδες ρεγκ?πως γινεται αυτο? μηπως δεν καταλαβα κατι?

η κορτιζονη καταστελει την φλεγμονη..αυξηση αποροφησης και μινο μεσα..εννοει ειδε χνουδια να μαυριζουν των 2 χιλιοστων προφανως..το θεμα ειναι αν θαγινουν ολα τριχες..αμφιβαλλω..και ποσα θα κρατηθουν μετα την κορτιζονη.... με την βιματοπροστη τι εκανες laab?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lab_rat

Member
weznem είπε:
gianniskritikos2 είπε:
σε μια μερα ειδες ρεγκ?πως γινεται αυτο? μηπως δεν καταλαβα κατι?

η κορτιζονη καταστελει την φλεγμονη..αυξηση αποροφησης και μινο μεσα..εννοει ειδε χνουδια να μαυριζουν των 2 χιλιοστων προφανως..το θεμα ειναι αν θαγινουν ολα τριχες..αμφιβαλλω..και ποσα θα κρατηθουν μετα την κορτιζονη.... με την βιματοπροστη τι εκανες laab?

Τη συνεχίζω αλλά με σκαμπανεβάσματα! Ακόμα και στο 0.1% κάνει δουλειά, αλλά δυστυχώς δεν είναι αρκετό..
 

weznem

Well-Known Member
lab_rat είπε:
weznem είπε:
gianniskritikos2 είπε:
σε μια μερα ειδες ρεγκ?πως γινεται αυτο? μηπως δεν καταλαβα κατι?

η κορτιζονη καταστελει την φλεγμονη..αυξηση αποροφησης και μινο μεσα..εννοει ειδε χνουδια να μαυριζουν των 2 χιλιοστων προφανως..το θεμα ειναι αν θαγινουν ολα τριχες..αμφιβαλλω..και ποσα θα κρατηθουν μετα την κορτιζονη.... με την βιματοπροστη τι εκανες laab?

Τη συνεχίζω αλλά με σκαμπανεβάσματα! Ακόμα και στο 0.1% κάνει δουλειά, αλλά δυστυχώς δεν είναι αρκετό..
κανε ενα update στο νημα του..τις ενυτπωσεις σου,μια περιληψουλα.να αντιληφθυμε και εμεις τι κανει τελικα..οταν μπορεσεις εννοείται.. :)
 

kouklos10

Member
παιδια κατι γινετε δεν μπορω να επισυναψω την ερωτηση....???? αν ξερει καποιος να βοηθησει?????
oresti το 0,2 θα κανει δουλεια σιγουρα στο προσωπο και σιγουρα θα σου κανει και για συχνη χρηση. και ειδικα μπροστα στους κροταφους . το 0,75 ειναι καταληλο θεωρω για ποιο πισω. για crown ειδικα αμα εχεις και μαλλι τοτε σιγουρα στο δερμα θα φτανει λιγοτερο. νομιζω οτι με τα δυο αυτα θα εισαι οκ . εγω με το 0,5 ειμαι ενταξη στους κροταφους και στην hair line για ποιο πισω σκεφτομε να παραγειλω μεγαλυτερο ισως η 0,75μμ η 1μ.
 

osfp91

New Member
lab_rat είπε:
Χθες έκανα ένα πείραμα, ίσως exreme για κάποιους... Χρησιμοποίησα το dermaroller 0,75 στο μπροστινό μέρος, όχι κολλάροντας αλλά πιέζοντας μόνο τις βελόνες στο δέρμα πολλές φορές (οχι στο ίδιο σημείο) μέχρι να ματώσει ελαφρά, μετά χρησιμοποίησα daktodor με μινοχ.
Τα αποτελέσματα τουλάχιστον εντυπωσιακά! Regowth βδομάδας και περισσότερο χρήσης μινοξ σε ώρες!!!

αν μπορεις βαλε τραβα καμια φωτογραφια του τωρα και αλλη μια οταν δεις διαφορα να δουμε αν λειτουργει η μεθοδος σου
 

lab_rat

Member
osfp91 είπε:
lab_rat είπε:
Χθες έκανα ένα πείραμα, ίσως exreme για κάποιους... Χρησιμοποίησα το dermaroller 0,75 στο μπροστινό μέρος, όχι κολλάροντας αλλά πιέζοντας μόνο τις βελόνες στο δέρμα πολλές φορές (οχι στο ίδιο σημείο) μέχρι να ματώσει ελαφρά, μετά χρησιμοποίησα daktodor με μινοχ.
Τα αποτελέσματα τουλάχιστον εντυπωσιακά! Regowth βδομάδας και περισσότερο χρήσης μινοξ σε ώρες!!!

αν μπορεις βαλε τραβα καμια φωτογραφια του τωρα και αλλη μια οταν δεις διαφορα να δουμε αν λειτουργει η μεθοδος σου
Δεν το προτείνω ως βασική θεραπεια γιατι η κορτιζονη δεν ειναι να τη χρησιμοποιεις για μεγαλο χρονικο διαστημα! Σε συνδιασμο με το ρολλερ μπορει να κανει ζημια μετα απο μερικες μερες συνεχους χρησης!
Αυτο που ισως κανω ειναι αυτη τη μια φορα καθε 7-8 μερες που 8α χρησιμοποιω το ρολλερ με τον τροπο που ανεφερα, τοτε 8α χρησιμοποιω αυτο το κομπο για ενα extra boost..

weznem είπε:
κανε ενα update στο νημα του..τις ενυτπωσεις σου,μια περιληψουλα.να αντιληφθυμε και εμεις τι κανει τελικα..οταν μπορεσεις εννοείται.. :)

Οπως είπα βλέπω σκαμπανεβάσματα, οπότε θα περιμένω δω που θα πάει το πράγμα για να μη λεω μια το ενα κ μια το αλλο..
 

petrospap

Active Member
Τώρα ανακάλυψα και εγω αυτο το θέμα και αναρωτιέμαι πως δεν το είχε δει..από ότι κατάλαβα το roller αυτόν τον καιρο είναι must στο φόρουμ και η συντριπτική πλειοψηφία έχει δει αποτελέσματα..λοιπόν:
1.wez περίπου σε πόσο καιρο σου ήρθε η παραγγελία απτο λινκ π έδωσες;
2.απο ότι κατάλαβα το καλύτερο είναι να το χρησιμοποιούμε περίπου μια φορά ανα 4-5 μέρες 0.5mm για επανεκφυση παρα κάθε μέρα για καλύτερη απορρόφηση..
3. Τις μέρες που το θα το βάζουμε να το βάζουμε διαφορετική ώρα απτήν μινο;;(γτ έτσι κ αλλιώς δεν το χρησιμοποιούμε για καλύτερη απορρόφηση)
4.μετα το ρολλερ κάνουμε τπτ,,(πχ λουσιμο)
5.τελος το ρολλερ μόλις τελειώσουμε απο ότι κατάλαβα το αφήνουμε σε οινόπνευμα κ μετα το πλενουμε με ζεστό νερό;;Και πριν το χρησιμοποιήσουμε κάνουμε τπτ;;
Sorry για τις πολλές ερωτήσεις παίδες και ευχαριστώ
 

dk1984

Member
καθε τελος της βδομαδας εδω και ενα μιση μηνα κανω το ιδιο με το lab_rat με την διαφορα οτι χρησιμοποιω dermapen οντως βελτιωνει το πσχος της τριχας αλλα οχι regrowth τουλαχιστον σε εμενα
 

panoslydios

New Member
dk1984 είπε:
καθε τελος της βδομαδας εδω και ενα μιση μηνα κανω το ιδιο με το lab_rat με την διαφορα οτι χρησιμοποιω dermapen οντως βελτιωνει το πσχος της τριχας αλλα οχι regrowth τουλαχιστον σε εμενα

Εχεις dermapen ή dermastamp?
To dermapen ειναι αυτοματοποιημενο.
 

dk1984

Member
panoslydios είπε:
dk1984 είπε:
καθε τελος της βδομαδας εδω και ενα μιση μηνα κανω το ιδιο με το lab_rat με την διαφορα οτι χρησιμοποιω dermapen οντως βελτιωνει το πσχος της τριχας αλλα οχι regrowth τουλαχιστον σε εμενα

Εχεις dermapen ή dermastamp?
To dermapen ειναι αυτοματοποιημενο.

dermastamp
 

panoslydios

New Member
Δεν σου βρωμιζει?Εννοω δεν μαζευονται αναμεσα στις βελονες καταλοιπα απο το δερμα και μπορει και αιμα?
Νομιζω το ρολλερ απο αποψη καθαρισμου και αποστειρωσης ειναι πολυ καλυτερο ,δεν βρωμιζει σαν το stamp.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dk1984

Member
panoslydios είπε:
Δεν σου βρωμιζει?Εννοω δεν μαζευονται αναμεσα στις βελονες καταλοιπα απο το δερμα και μπορει και αιμα?
Νομιζω το ρολλερ απο αποψη καθαρισμου και αποστειρωσης ειναι πολυ καλυτερο ,δεν βρωμιζει σαν το stamp.

ναι εχεις δικιο αλλα το καθαριζω με οινοπνευμα καθε φορα που το χρησιμοποιω
 

orestis

Member
Εχω μαλλια και πολυ πυκνα, μονο στους κροταφους εχει αρχισει τριχοπτωση. Οποτε θελω καποιο που να φτανει στο δερμα και να κανει δουλεια.
Εν τω μεταξυ τωρα εχω σταματησει τα παντα και δεν χανω ουτε μια τριχα . Οσο και να λουζομαι δεν πεφτει τριχα.
 

weznem

Well-Known Member
petrospap είπε:
Τώρα ανακάλυψα και εγω αυτο το θέμα και αναρωτιέμαι πως δεν το είχε δει..από ότι κατάλαβα το roller αυτόν τον καιρο είναι must στο φόρουμ και η συντριπτική πλειοψηφία έχει δει αποτελέσματα..λοιπόν:
1.wez περίπου σε πόσο καιρο σου ήρθε η παραγγελία απτο λινκ π έδωσες;
2.απο ότι κατάλαβα το καλύτερο είναι να το χρησιμοποιούμε περίπου μια φορά ανα 4-5 μέρες 0.5mm για επανεκφυση παρα κάθε μέρα για καλύτερη απορρόφηση..
3. Τις μέρες που το θα το βάζουμε να το βάζουμε διαφορετική ώρα απτήν μινο;;(γτ έτσι κ αλλιώς δεν το χρησιμοποιούμε για καλύτερη απορρόφηση)
4.μετα το ρολλερ κάνουμε τπτ,,(πχ λουσιμο)
5.τελος το ρολλερ μόλις τελειώσουμε απο ότι κατάλαβα το αφήνουμε σε οινόπνευμα κ μετα το πλενουμε με ζεστό νερό;;Και πριν το χρησιμοποιήσουμε κάνουμε τπτ;;
Sorry για τις πολλές ερωτήσεις παίδες και ευχαριστώ

1 σε 6 μερες νομιζω εχω αναλυτικο ποστ για οτι ρωτας πιο παλια..
2 δεν υπαρχει καλυτερο αλλα στο τι αποσκοπείς.. αν θες μκροτραυματισμο πιο βαθυ τοτε 0,5 η ο,75 αν θελεις καλυτερη απορρόφηση ουσιων τοτε 0,2 ανα δευτερη μερα
3 εγω οταν κανω ρολερ μετα βαζω και μονο οταν ειναι ο καιρος του..
4 καλυτερα πριν το ρολερ ειδάλλως μπενταντιν στα σημεια τρυπηματος
5 ναι.απαντησα στο 4
εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις διαβασει το νημα..πρεπει ομως αν θελεις την γνωμη μου.. :blush:
 

petrospap

Active Member
Θα γινόταν να κάνουμε ένα πλάνο για να πετύχουμε κ τα 2;;
Π.χ σε 2 βδομάδες :
Δευτέρα 0.5
Τετάρτη 0.2
Παρασκευή 0.5
Κυριακή 0.2
Τρίτη 0.5
Πέμπτη 0.2
Σάββατο 0.5
Δευτέρα 0.2
Και παει λέγοντας
 

weznem

Well-Known Member
oxi οταν εχεις κανει 0,5 δεν μπορεις μεσα σε δυο μερες να ρολαρεις παλι..δνε προλαβαινει να επουλωσει το τραυμα ο οργανισμος..τον πρωτο μηνα αποκλειστικα ρολερ με 0,5 επειτα την μια βδομαδα 0,5 ανα 4 μερες και την αλλη βδομαδα ρολερ με 0,2 αν δευτερη μερα..και λοσιον παράλληλα
 

petrospap

Active Member
Σε ευχαριστω..θα προσπαθήσω να μείωσω και τη δοσολογια της μινο γτ άμα συνδιάσω με ρολλερ την τρομακτική ποσότητα π βάζω τωρα(μιλάμε για καμία 30αρια ψεκασμούς,αν και δεν έχω βγάλει ακόμα παρενέργειες ) μπορεί να έχω θέμα.
 

weznem

Well-Known Member
petrospap είπε:
Σε ευχαριστω..θα προσπαθήσω να μείωσω και τη δοσολογια της μινο γτ άμα συνδιάσω με ρολλερ την τρομακτική ποσότητα π βάζω τωρα(μιλάμε για καμία 30αρια ψεκασμούς,αν και δεν έχω βγάλει ακόμα παρενέργειες ) μπορεί να έχω θέμα.

???
6μλ μηπως το παρακανεις αδερφε?
 

petrospap

Active Member
Έχω μακρύ μαλλί και αρκετή μινο μένει πάνω στα μαλλιά..και εφάρμοζω σε όλο το σκαλπ..βέβαια δεν μπήκα με τη μια..όσο μακραινε το μαλλι μεγάλωνε και ο αριθμός ψεκασμων..παρενέργειες δεν με έβγαλε ευτυχώς..μόνο φοβάμαι μην κάνει κακό στα θυλακια τόσο πολυ
 

weznem

Well-Known Member
petrospap είπε:
Έχω μακρύ μαλλί και αρκετή μινο μένει πάνω στα μαλλιά..και εφάρμοζω σε όλο το σκαλπ..βέβαια δεν μπήκα με τη μια..όσο μακραινε το μαλλι μεγάλωνε και ο αριθμός ψεκασμων..παρενέργειες δεν με έβγαλε ευτυχώς..μόνο φοβάμαι μην κάνει κακό στα θυλακια τόσο πολυ

απο την στιγμη που η απορρόφηση δεν είναι εφάμιλλη των 6 μλ τοτε δεν εχεος λογω να φοβάσαι.
 
Μπλουζα