Σωστή χρήση derma roller

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
Ναι vag θα το μεταφέρω σε ανάλογη κατηγορία. :)

Το thread μεταφέρθηκε στην κατηγορία " Εναλλακτικές/Θεωρητικές Θεραπείες"
 

vag25

Well-Known Member
Εχει μειωθει 1/3 τουλαχιστον για να μην πω οτι εχω την μιση τριχοπτωση στο λουσιμο.
Εγω χρησιμοποιω μονο ρολλερ υπενθυμιζω.Ουτε τοπικα,ουτε χαπι,ουτε τιποτε αλλο.

Αυτο που μεινει να δω ειναι αν ετυχε.Πολλες φορες ειχα για καποια διαστηματα μειωμενη τριχοπτωση.
 

Serifis

Active Member
Serifis είπε:
Λέω να ξεκινήσω και εγώ μέσα στο καλοκαίρι για κροτάφους και λίγο hairline. Απλά παιδιά έχω κάποιες απορίες... Έλεγα το καλοκαίρι να ξεκινήσω και σπιρο(μαζί με μίνο), μήπως δεν κάνει καλό το roller όταν κάποιος χρησιμοποιεί τοπικά αντιανδρογόνα; Επίσης, λέω να ξεκινήσω συντηρητικά με το 0.25 mm, μέρα παρά μέρα για αρχή και βλέπουμε. Από την στιγμή που θα χρησιμοποιήσω το roller μετά από πόση ώρα μπορώ να βάλω την μίνο; Επίσης, μπορώ να χρησιμοποιήσω το roller και σε άλλες περιοχές στο σώμα μου, η πρέπει να πάρω δεύτερο roller για τις περιοχές αυτές; Τέλος, μπορείτε να μου δώσετε link για αγορά roller 0.25mm; Γιατί δεν βρίσκω. Α ξέχασα, τι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να κρατάμε καθαρό το roller(από μικρόβια κλπ);

Παιδιά ξέρει κάποιος να μου απαντήσει; Συγνώμη που τα θέλω στο πιάτο αλλά δεν βρήκα απαντήσεις, έχω και την εξεταστική και δεν προλαβαίνω να ξεψαχνίσω το thread...
 

weznem

Well-Known Member
Serifis είπε:
Serifis είπε:
Λέω να ξεκινήσω και εγώ μέσα στο καλοκαίρι για κροτάφους και λίγο hairline. Απλά παιδιά έχω κάποιες απορίες... Έλεγα το καλοκαίρι να ξεκινήσω και σπιρο(μαζί με μίνο), μήπως δεν κάνει καλό το roller όταν κάποιος χρησιμοποιεί τοπικά αντιανδρογόνα; Επίσης, λέω να ξεκινήσω συντηρητικά με το 0.25 mm, μέρα παρά μέρα για αρχή και βλέπουμε. Από την στιγμή που θα χρησιμοποιήσω το roller μετά από πόση ώρα μπορώ να βάλω την μίνο; Επίσης, μπορώ να χρησιμοποιήσω το roller και σε άλλες περιοχές στο σώμα μου, η πρέπει να πάρω δεύτερο roller για τις περιοχές αυτές; Τέλος, μπορείτε να μου δώσετε link για αγορά roller 0.25mm; Γιατί δεν βρίσκω. Α ξέχασα, τι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να κρατάμε καθαρό το roller(από μικρόβια κλπ);

Παιδιά ξέρει κάποιος να μου απαντήσει; Συγνώμη που τα θέλω στο πιάτο αλλά δεν βρήκα απαντήσεις, έχω και την εξεταστική και δεν προλαβαίνω να ξεψαχνίσω το thread...
απο την στιγμη που τωρα θα ξεκινησεις μινο και σπιρο δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι μεγαλυτερη απορροφησε μεσω ρολερ..απλα θελςι τα οφέλη του ρολερ ως προς την αναγεννηση μεσω μικροτραυματισμου.. οποτε θα προτεινα 0,5 μμ(καθε 4 μερες) ..αργοτερα οταν βαζεις καιρο μινο η σπιρο και εχεις εμπειρα να δεις,οτι εχουν πεσει σε αποδοση ρολαρεις με 0,2μμ καθε δευτερη μερα και μετα θα βαζεις οποιο επιθυμεις μινο η σπιρο θα δεις πως παει το θεμα απο σαιντς και θα κρινεις τι πρεπει να πραξεις..
απο μικροβια εγω κανω ζεστο νερο μετα την χρηση του επειτα οινοπνευμα σε δοχειο και το ρολερ μεσα αρκετες ωρες ,επειτα ξανα καυτο νερο για κανα λεπτο στεγνωμα σε καθαρη πετσετα λιγο και στην θηκη του..βεβαια ξερω οτι κανονικα θελει και σαπουνι πιατων και να ρολαρεις σε απαλο πλαστικο για να μην χαλασουν οι βελονες και να καθαριστει και επιτα τα παρπανω που ειπα αλλα δεν προκειτα να κανω και αυτο.. ρολαρεις 12φορες οριζοντια και καθετα(σταυρο) την περιοχη που επιθυμεις..σε καθαρο κεφαλι απο λουσιμο αλλιως μπενταντιν στην περιοχη που θα ρολαρεις αν δεν εισαι απο λουσιμο..
http://viewitem.eim.ebay.gr/Titanium-Microneedle-192-Meso-Skin-Roller-Anti-Ageing-Hair-Regrowth-Scar-Derma-/251034779177/item αυτο εχω παρει εγω ..θελεις ρολερ με 192 βελονες και οχι περισσοτερες για να τραυματιζεις πιο βαθιά..
 

weznem

Well-Known Member
update..
οπως εχω πει και στο παρελθον παω ολοταχως για εποχες 2011-2010 στα μαλλια που σημαινει το μηδενισμο της ρααφλας που μου δωσε η μινοξιδιλη..αν θα τα παρω ολα πισω πιθανον οχι αλλα λεω τι γινεται τωρα ..γυρναω το χρονο στο θεμα τριχες σε κροταφους.. θελω να τονισω σε οσους με διαβασουν οτι δεν γραφω κατι υπερβολικο..δεν πεταω στα συννεφα κτλ..γραφω αντικειμενικα αυτα που βλεπω καθημερινα στον καθρεφτη..θεωρω οτι αυτη η αντιστροφη συμβαινει λογω ρολερ μικροτραυματος και λογω ρολερ απορρόφησης μινο.. που σημαινει αν και ειναι απλα ενα πρωιμο συμπερασμα ρολερ vs airol για επανεκφυση κερδιζει το ρολερ.. αυτα που παιρνω δεν μου τα δωσε η αιρολ τοσο καιρο μονη της.. τωρα ενα ευλογο ερωτημα ειναι αιρολ και ρολερ και μινο μαζι..ισως να κανει θαυματα αλλα οι τριχες στο σωμα θα οργιασουν θεωρω..ηδη ειναι ανυποφορες..στα χερια και στο κουτουπιε κυριως..λογω αιρολ.. ισως το ρολερ με τον μικροτραυματισμο κανει κατι που σαφως δεν μπορουμε να αντιληφθουμε..θελω να πω ισως βοηθαει και καπως αλλιως την μινο περα απο την απορροφηση..ισως εικασιες κάνω..
να τονισω οτι ειμαι απο τις εξαιρέσεις μαλλον που η μινο δεν εχει χασει πολυ σε αποδοση υστερα απο 3 χρονια..εχω ηδη φωτο 1 μηνα απλα δεν τις εχω ανεβασει.. θα βγαλω και προσφατες να δειτε.. βλεπω τριχες σε κροταφους να μεγαλωνουν ολο και πιο πολλες τα χνουδια..μερικα απο αυτα μεγαλωνουν και αλλο σαφως οχι σε φουλ παχος.. τριχες των 2,5 εκατοστων μεσα στις τριχες οι οποιες μεγαλωνουν..κατεβασμα χαιρλαιν στο κεντρο μονο 1,5 εκατοστου το οποιο σαφως και δεν ειναι ολο γεματο απο τριχες μην παρεξηγηθω.. μειωση τριχοπτωσης πριν λιγο 60 τριχες της μερας σημερα σταθερη μειωση του 40 με 50% , με της διακύμανσις της εννοειται.. οποιος εχει ορεξη οταν ανεβασω φωτο στα αποτελεσματα, μου μπορει να τις συγκρινει με παλαιοτερες και θα αντιληφθει αν εχω δικιο για αντιστροφη ραφλας..προφανως ομως η φωτο οπως εχω αντιληφθει δεν δειχνει τα χνουδια και τα μικρα τριχακια που μεγαλωνουν..αλλα μια διαφορα θα την αντιληφθειτε πιστευω..
 

gianniskritikos2

Active Member
ελα ρε τρελε! μακαρι μαλλον το ρολλερ κανει πολλα οντως αλλα θελει χρονο διοτι προκαλει τον ιδιο τον οργανισμο δεν ειναι φαρμακο και ετσι τα αποτελεσματα ειναι αργα και να που αρχιζουν να φενοντε... πιστευω πως θεμα αποροφισεις δεν εχει να κανει παραπολυ αλλα εχει.... το ζουμι του ειναι στην αιματωση και στην αναπλαση το ρολλερ μειωνει λιπαροτιτα?? γιατι πανο μου ειχες πει να ρολλαρο λογο λιπαροτιτας.. βλεπεις δεν την παλευω και σημερα τα ιδια και πηνω 4 λιτρα νερο περιπου μετριμενα...γαμιεμε στο νερο τρωο μπανανες για φρουτα πολυ τα αλλα οχι τοσο δεν τροω τιγανιτα ...γιαυτο καταληξα να ρωτησω για τα ακκουραν μια συντωμη απαντηση δοσμου ποιο πολυ για ρολλερ οχι για τιποτε αλλο για να μην ξεφιγει το θεμα εκτως...
 

weznem

Well-Known Member
panoslydios είπε:
μην κανεις τρετινοινη και ρολλερ.Ειναι σκοτωμα.Θα σου λεπτυνει το δερμα.

μηπως εννοεις κορτιζονη πανο? η τρετινοινη παχαινει το δερμα και ατροφοί τους σμηγματογονους αδένες.... ?
 

orestis

Member
Ηρθε η ωρα να παρω ρολλερ κι εγω.
Μιας και θελω να παρω και για τα μαλλια και για το προσωπο, πιστευτε οτι πρεπει να παρω ενα ή δυο με διαφορετικο μηκος?
Ποιο ειναι το καταλληλοτερο μηκος για την καθε περισταση.
Επισης αν εχετε να προτεινετε απο που να το παρω. Καποιο site που να ειναι σιγουρο και δοκιμασμενο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
orestis είπε:
Ηρθε η ωρα να παρω ρολλερ κι εγω.
Μιας και θελω να παρω και για τα μαλλια και για το προσωπο, πιστευτε οτι πρεπει να παρω ενα ή δυο με διαφορετικο μηκος?
Ποιο ειναι το καταλληλοτερο μηκος για την καθε περισταση.
παρε δυο για να δεις ποιο σε βολευει.0,5 και 0,75
διαφορετικο δερμα διαφορετικος πονος.
στο μετωπο ποναει περισσοτερο απο οτι στο μαλλι,δεν ξερω και για ποια αλλα σημεια στο προσωπο θελεις να το χρησιμοποιησεις,ειχα βρει οδηγο για ολο το προσωπο με mm αλλα δεν κρατησα το λινκ.
θα το ξανα ψαξω να το βρω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
γυρω απο τα ματια θελει ο,2μμκουτελο μαγουλα μπορεις να κανεις και με 0,5μμ


στο ebay εκει που αγοραζεις ρολερ αν κατεβεις την σελιδα χαμηλα γραφει mm και περιοχες που ενδύκνειται η χρηση τους..
 

panoslydios

New Member
weznem είπε:
panoslydios είπε:
μην κανεις τρετινοινη και ρολλερ.Ειναι σκοτωμα.Θα σου λεπτυνει το δερμα.

μηπως εννοεις κορτιζονη πανο? η τρετινοινη παχαινει το δερμα και ατροφοί τους σμηγματογονους αδένες.... ?

Kαι η κορτιζονη το κανει.Αν βαλεις ρολλερ και μετα τρετινοινη θα σε καψει.Και αν το κανεις συνεχεια δεν ειναι οτι καλυτερο.Το ξερω απο πολλα ατομα που το αναφερουν.
Αν θες δοκιμασε το λιγο ,να δεις πως θα αντιδρασεις.
 

weznem

Well-Known Member
εχω βαλει και ρολερ αιρολ μινο και ρολερ μινο και στις δυο περιπτωσεις τσουζει αλλα δεν εχω ευαισθητο δερμα και δεν εχω θεματα περαιτέρω...
 

kouklos10

Member
οντως στο μετωπο ειναι 0,5 μμ το καταληλο , το 0,2 μμ ειναι για το υπολοιπο προσωπο που ειναι ποιο λεπτη η επιδερμιδα. πλεον θεωρώ ότι το 0,5 κανει για κροταφους οχι παραπανω. για το βερτεξ νομιζω οτι πρεπει να ανεβω σε μμ μαλον θα παραγγειλω 0,75μμ η 1 μ , αυτη την στιγμη παρατειρω και εγω καποια θετικα δειγματα βεβαια ειναι τεσσερις φορες που το εχω χρησιμοποιηση αλλα βλεπω καποια δειγματα θετικα. το μελλον θα δειξει....
 

kouklos10

Member
oresti εγω ενα εχω 0,5 για ολο το κεφαλι . αλλα βλεπω στο βερτεξ οτι μαλον θελει λιγο παραπανω απο το 0,5 . αν το θες για καθε μερα 0,2 . αν θες καθε 4 μερες 0,5 μμ. αν θες καθε 10 μερες τοτε 0,75μμ ή 1μ . εξαρτατε απο την χρηση και για τι το θες
 

orestis

Member
Δεν θελω για καθε μερα . Μια φορα τη βδομαδα και αν.
Οποτε να παρω 0.75 για κεφαλι και μετωπο και 0,2 για προσωπο?
Φοβαμαι μηπως το 0,2 παρα ειναι μικρο. Θα κανει δουλεια?
Παντως μια ματια που εριξα στο ebay, σε οσα ειδα για τγα μαλλια προτεινουν μικρες βελονες. Αυτα με τις μεγαλες απο 1 και πανω τα προτεινουν για ουλες και τετοια θεματα.
 

lab_rat

Member
Χθες έκανα ένα πείραμα, ίσως exreme για κάποιους... Χρησιμοποίησα το dermaroller 0,75 στο μπροστινό μέρος, όχι κολλάροντας αλλά πιέζοντας μόνο τις βελόνες στο δέρμα πολλές φορές (οχι στο ίδιο σημείο) μέχρι να ματώσει ελαφρά, μετά χρησιμοποίησα daktodor με μινοχ.
Τα αποτελέσματα τουλάχιστον εντυπωσιακά! Regowth βδομάδας και περισσότερο χρήσης μινοξ σε ώρες!!!
 
Μπλουζα