Συρρίκνωση πέους απο φιναστεριδη. Πως ειναι δυνατον?

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φίλε το μαλλάκι σου σε τι κατάσταση είναι μπορείς να βάλεις καμιά φωτογραφία?
Είδες κάποια διάφορα στην φινα στους 7 μήνες? Βέβαια θέλεις περισσότερο για να γίνει αισθητή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kwsths

Member
Στο ολα αυτα ειναι παλεψιμα για χαρην της τρίχας με έχασες φιλε! δηλαδή απο ολα αυτα σε προβληματίζει το αν μίκρυνε 1 εκατοστο?
Ναι ρε συ δυστυχως εχω διαχυτη επιθετικη αλλωπεκια οχι τη κλασσικη. Χωρις φινα θα ειχα 27 τριχες αυτη τη στιγμη στην κεφαλη απο τα 27 μου κατι που ΔΕΝ φαινεται ωραιο ουτε σεξυ. Ειναι απλα αρρωστο. Το να εισαι 35 38 42 με λιγο μαλλι καραφλα κτλ ειναι φυσιολογικο και μπορει και ωραιο για καποιους εχει προλαβει να γερασει το δερμα φαινεται ωριμο. Στα 27 με διαχυτη που χανεις και απο τα αφτια ΟΧΙ. Οποτε προσπαθω να παλεψω τις παρενεργειες αυτες για να χω λιγο ακομα μια νορμαλ φαλακρα και πτωση.
 

kwsths

Member
Πάντως η έλλειψη πρωινών στύσεων από μόνη της δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα, και δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι. Ειδικά για την ηλικία σου που είσαι μόλις 28 χρονών. Έχεις σκεφτεί να μειώσεις τη δόση σε λιγότερες φορές την εβδομάδα;
Οι πρωινες εχουν εξαφανιστει τους τελευταιους 2 μηνες και το χειροτερο οτι ξυπνησα με ονειρο σεξουαλικο χωρις στυση.Στο μυαλο υπηρχε επιθυμια αλλα εκει κατω η περιοχη ηταν νεκρη. μου κανε τρελη εντυπωση. Ειναι ανησυχητικο αυτο?? Αλλα οι στυσεις με βοηθεια βιντεων υπαρχουν ακομα καλα. Πως θα μειωσω τη δοση σωστα?
 

Fiponazio

Active Member
Πάντως η έλλειψη πρωινών στύσεων από μόνη της δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα, και δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι. Ειδικά για την ηλικία σου που είσαι μόλις 28 χρονών. Έχεις σκεφτεί να μειώσεις τη δόση σε λιγότερες φορές την εβδομάδα;
Για εξηγήστε το μου λίγο ρε παιδιά εγώ πρωινή στύση πχ εγώ να πάθω συστηματικά από τα 23 μου και δεν πείρα ποτέ καθόλου φίνα κλπ πέραν πριν από 2 μήνες που ξεκίνησα τον αφρό διαφορά δεν είδα σε κάτι. Επίσης ονειροξη έπαθα τελευταία φορά στο γυμνάσιο. Παρόλα αυτά μια χαρά είμαι στο σεξ άρα τι μου λέτε ότι και εγώ έχω εδώ και 5 χρόνια πρόβλημα επειδή δεν ξυπνάω με σικαμαρες ;
Να κάνω ένα edit και να πω ότι έχω όταν βλέπω σεξουαλικο όνειρο και το θυμάμαι φυσικά αλλά μόνο τότε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Kαλησπερα Κωστα. Ναι ειμαι 1.85 υψος και ημουν πριν 7 μηνες 85 περιπου κιλα εφτασα τωρα 97 σε 7 μηνες μονο λιπος φυσικα και τελευταιες 2 βδομαδες κανω διατροφη επεσα στα 95 περιπου γιατι καταλαβα ποσο σοβαρο ειναι το προβλημα. Δεν με λες χοντρο αλλα τα 12 κιλα λιπους φανηκαν πολυ ασψημα στο σωμα και με βυζια που ελπιζω οφειλονται στο λιπος και οχι στη γυναικομαστια της φινας. Γυμναστηρια δεν παιζουν και το τρεξιμο δεν τα ριχνει ουτε οι ασκησεις σπιτι. Για αυτο φυσικα τα βλεπω ολα στο κονσεπτ τους και δεν ανεφερα α εβγαλα βυζια απο τη φινα. Αλλα εχεις δικαιο ξεκινησα ηδη να χανω κατι πολυ δυσκολο με φινα και αυτη τη περιοδο.
Πως θα μπορουσα να ελλατωσω τη φινα σωστα? Να παιρνω μισο Mg τη μερα η ενα χαπι αν δυο μερες.? Σε ευχαριστω.
Θα επισκεφτω και γιατρο απλα τα ραντεβου εδω παιρνουν μηνες. Οπως ειπα δεν ηξερα για κατι τετοιο πριν παρω. Τωρα τις τελευταιες βδομαδες παρατηρησα συρρικνωση αισθητη και εψαξα στο PFS και εχουν αναφερει παρα πολλοι την ιδια παρενεργεια.. Αρα μια συσχαιτηση υπαρχει.
Οχι και γυναικομαστια ρε Κωστα χαχαχα , ολες τι παρενεργειες εσυ θα τις πηρες ;; Και ειδικα τετοιες παρενεργειες αποτελουν οχι απλα μικρο ποσοστο... αλλα πολυ μικρο.

Γενικοτερα η γυναικομαστια βασιζεται πανω στην μετατροπη της Testo, σε οιστρογονα. Για να συμβει σε καποιον δεν αρκει μονο η φινα αλλα και καποιου ειδους γεννετικη προδιαθεση.
Η συρρικνωση πεους που εχεις διαβασει αφορα περιστατικα με μειωμενη στυση, που προφανως ειναι το επακολουθο.

Η DHT παιζει καποιο ρολο στη στυση. Λειτουργει καπως σαν βιαγκρα αφου εχει παρομοιες ιδιοτητες, αλλα σιγουρα δεν αφορα το 100% ενος αποτελεσματος. Μια κακη στυση αποτελει κατα κορον προβλημα του κυκλοφορικου.

Θα μπορουσες να κανεις το δευτερο ως προς τη φινα δηλαδη ανα εβδομαδα να παιρνεις 3 mg χωριζοντας το σε 1 mg ανα 2 ημερες π.χ.
Αυτο εγγειται στο γεγονος οτι η φιναστεριδη αν και εχει μικρη ημισεια ζωη στο αιμα, που εμας δε μας απασχολει, στους ιστους του τριχωτου εχει πρατηρηθει οτι μενει αρκετα παραπανω(υπαρχουν αναφορες για 30 ημερες).
Προσωπικα εξ αρχης τη σημερον ημερα θα εμπαινα σε ενα τετοιο σχημα για οσο το δυνατον ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ
μικροτερες δοσεις φαρμακου στον οργανισμο σε βαθος χρονου, αφου απο οτι φαινεται και αυτο το σχημα εχει καλα αποτελεσματα.

Βεβαια!!! οποιος λεει οτι πριν ειχε και τωρα δεν εχει επιστημονικα δεν αποδεικνυεται(παρενεργειες)... Αφου να σκεφτεις οι πιθανοτητες καποιος να εχει παρενεργειες απο τη στιγμη που ειχε με το χαπι, ειναι αρκετα μεγαλες ακομα και αν μεταπιδησει σε τοπικη φινα.

Για εμενα αυτα που αναφερεις, χωρις σε καμια περιπτωση να τα υποτιμω, θεωρω πως οφειλονται στα τελευταια 12 κιλα που εβαλες οπως επισης και στην καραντινα.
12 κιλα λιπους σε τοσο μικρο διαστημα ειναι πολλα!!!
Δεν ειναι κακο να δοκιμασεις το 3 φορες την εβδομαδα παρολα αυτα, καθε αλλο θα ελεγα.


Οι πρωινες εχουν εξαφανιστει τους τελευταιους 2 μηνες και το χειροτερο οτι ξυπνησα με ονειρο σεξουαλικο χωρις στυση.Στο μυαλο υπηρχε επιθυμια αλλα εκει κατω η περιοχη ηταν νεκρη. μου κανε τρελη εντυπωση. Ειναι ανησυχητικο αυτο?? Αλλα οι στυσεις με βοηθεια βιντεων υπαρχουν ακομα καλα. Πως θα μειωσω τη δοση σωστα?
Προσωπικα στο συγκεκριμενο θεμα δεν βλεπω προβλημα :D
Ισα Ισα απο τη στιγμη που λες οτι ειδες ονειρο σεξουαλικο, σημαινει οτι η Λιμπιντο ειναι μια χαρα. Αν δεν εβλεπες σεξουαλικα ονειρα θα χαμε το θεμα Κωστα.
Δεν νομιζω να σαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που βλεπει ενα σεξουαλικο ονειρο και δεν εχει στυση. Προσωπικα στο υπνο να εχω στυση εχω απο τοτε που ξεκινησε αυναν.. ξερεις, περαν του σεξ. Τοτε δηλαδη που χτυπαγαν οι ονειροξεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Οι μετρησεις τεστοστερονης ως γνωστον γινονται πρωι.
Αλλοι λενε 7-10 αλλοι 8-10 καθως τοτε θεωρειται πως η τεστοστερονη βρισκεται στα υψηλοτερα επιπεδα της.

Εαν λοιπον παρουμε αυτο ως δεδομενο και θεωρησουμε οτι οι μη πρωινες στυσεις αποτελουν ενδειξη προβληματος, εαν καποιος δεν εχει στυσεις το πρωι(με τεστοστερονη στο μαξ) τοτε πώς εξηγειται το γεγονος οτι εχει το βραδυ για να κανει σεξ με την κοπελα του ;;
Αφου οπως ειπε και ο Κωστας π.χ. που εκανε αρχικα την αναφορα, στο σεξ ολα ειναι καλα.

Επισης εαν διαβασετε, υπαρχουν περιστατικα ατομων που κατα τον υπνο, βλεποντας πραγματα που τους αρεσουν, διεγειρεται το νευρικο συστημα και μπορει να προκαλεσει στυση.
 

witcher

Well-Known Member
Οι πρωινες εχουν εξαφανιστει τους τελευταιους 2 μηνες και το χειροτερο οτι ξυπνησα με ονειρο σεξουαλικο χωρις στυση.Στο μυαλο υπηρχε επιθυμια αλλα εκει κατω η περιοχη ηταν νεκρη. μου κανε τρελη εντυπωση. Ειναι ανησυχητικο αυτο?? Αλλα οι στυσεις με βοηθεια βιντεων υπαρχουν ακομα καλα. Πως θα μειωσω τη δοση σωστα?
Το φυσιολογικό είναι να έχεις πρωινές στύσεις και η έλλειψη τους σημαίνει ότι κάτι δεν λειτουργεί σωστά και έχεις μειωμένη ροή αίματος στο πέος με αποτέλεσμα να μην σου σηκώνεται το πρωί. Για παράδειγμα στους διαβητικούς, όπου η έλλειψη πρωινών στύσεων σχετίζεται με στυτική δυσλειτουργία εξαιτίας του λίγου αίματος που φτάνει στο πέος και της κακής κατάστασης των νεύρων. Σε αυτήν την περίπτωση, υπάρχει μικρή αντίδραση στα μηνύματα που στέλνονται από τον εγκέφαλο κατά τη διάρκεια του ύπνου, τα οποία προκαλούν τις νυχτερινές στύσεις. Θα σε συμβούλευα να δεις έναν ανδρολόγο όμως που μπορεί να στα εξηγήσει καλύτερα. Όσον αφορά την μείωση της δόσης, μπορείς να παίρνεις 0.5 mg καθημερινά, αλλιώς αν δεν δεις διαφορά μπορείς να παίρνεις 1 mg καθε δευτερα-τετάρτη-παρασκευή-κυριακή (δηλ. 4 μέρες παίρνεις 3 δεν παίρνεις).
 

Fiponazio

Active Member
Οι μετρησεις τεστοστερονης ως γνωστον γινονται πρωι.
Αλλοι λενε 7-10 αλλοι 8-10 καθως τοτε θεωρειται πως η τεστοστερονη βρισκεται στα υψηλοτερα επιπεδα της.

Εαν λοιπον παρουμε αυτο ως δεδομενο και θεωρησουμε οτι οι μη πρωινες στυσεις αποτελουν ενδειξη προβληματος, εαν καποιος δεν εχει στυσεις το πρωι(με τεστοστερονη στο μαξ) τοτε πώς εξηγειται το γεγονος οτι εχει το βραδυ για να κανει σεξ με την κοπελα του ;;
Αφου οπως ειπε και ο Κωστας π.χ. που εκανε αρχικα την αναφορα, στο σεξ ολα ειναι καλα.

Επισης εαν διαβασετε, υπαρχουν περιστατικα ατομων που κατα τον υπνο, βλεποντας πραγματα που τους αρεσουν, διεγειρεται το νευρικο συστημα και μπορει να προκαλεσει στυση.
Μήπως παίζει ρόλο και η ώρα του ύπνου εγώ τα πρωινά είμαι πολύ down γενικά μέχρι να πάει 10 το βράδυ είμαι full power δεν ξέρω νμζ παίζουν παρά πολλά πράγματα ρόλο κιλά διατροφή ψυχική υγεία ορμόνες και πολλά αλλά.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Εγώ είμαι 40, και δεν θυμάμαι στη ζωή μου να έχω ξυπνήσει ούτε μια φορά χωρίς στύση, το θεωρώ αυτονόητο ότι συμβαίνει το πρωί.
 

witcher

Well-Known Member
Για εξηγήστε το μου λίγο ρε παιδιά εγώ πρωινή στύση πχ εγώ να πάθω συστηματικά από τα 23 μου και δεν πείρα ποτέ καθόλου φίνα κλπ πέραν πριν από 2 μήνες που ξεκίνησα τον αφρό διαφορά δεν είδα σε κάτι. Επίσης ονειροξη έπαθα τελευταία φορά στο γυμνάσιο. Παρόλα αυτά μια χαρά είμαι στο σεξ άρα τι μου λέτε ότι και εγώ έχω εδώ και 5 χρόνια πρόβλημα επειδή δεν ξυπνάω με σικαμαρες ;
Να κάνω ένα edit και να πω ότι έχω όταν βλέπω σεξουαλικο όνειρο και το θυμάμαι φυσικά αλλά μόνο τότε.
Οι αυτόματες πρωινές στύσεις έχουν το σημαντικό ρόλο της οξυγόνωσης των ιστών του πέους, μια διαδικασία απαραίτητη για την υγεία και την καλή λειτουργία των γεννητικών οργάνων. Είναι το μήνυμα του οργανισμού σας ότι όλα λειτουργούν ρολόι!
Το φυσιολογικό είναι να έχεις πρωινές στύσεις και η έλλειψη τους σημαίνει ότι κάτι δεν λειτουργεί σωστά και έχεις μειωμένη ροή αίματος στο πέος με αποτέλεσμα να μην έχεις αυτόματη στύση το πρωί. Για παράδειγμα στους διαβητικούς, όπου η έλλειψη πρωινών στύσεων σχετίζεται με στυτική δυσλειτουργία εξαιτίας του λίγου αίματος που φτάνει στο πέος και της κακής κατάστασης των νεύρων. Σε αυτήν την περίπτωση, υπάρχει μικρή αντίδραση στα μηνύματα που στέλνονται από τον εγκέφαλο κατά τη διάρκεια του ύπνου, τα οποία προκαλούν τις νυχτερινές στύσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fiponazio

Active Member
Οι αυτόματες πρωινές στύσεις έχουν το σημαντικό ρόλο της οξυγόνωσης των ιστών του πέους, μια διαδικασία απαραίτητη για την υγεία και την καλή λειτουργία των γεννητικών οργάνων. Είναι το μήνυμα του οργανισμού σας ότι όλα λειτουργούν ρολόι!
Το φυσιολογικό είναι να έχεις πρωινές στύσεις και η έλλειψη τους σημαίνει ότι κάτι δεν λειτουργεί σωστά και έχεις μειωμένη ροή αίματος στο πέος με αποτέλεσμα να μην έχεις αυτόματη στύση το πρωί. Για παράδειγμα στους διαβητικούς, όπου η έλλειψη πρωινών στύσεων σχετίζεται με στυτική δυσλειτουργία εξαιτίας του λίγου αίματος που φτάνει στο πέος και της κακής κατάστασης των νεύρων. Σε αυτήν την περίπτωση, υπάρχει μικρή αντίδραση στα μηνύματα που στέλνονται από τον εγκέφαλο κατά τη διάρκεια του ύπνου, τα οποία προκαλούν τις νυχτερινές στύσεις.
Καλά με αγχώσατε παρά πολύ έτσι εμένα έχει χρόνια να μου γίνει αυτό συστηματικά κιόλας σπάνιο γενικά. Από σεξ είμαι μπομπα και πολλές φορές την μέρα αν τύχει και διάρκεια δεν είχα ποτέ θέμα και εκσπερμάτωση πολύ καλή και ποσότητα και απόσταση και στύση. Έχω θέμα γενικά με το διάφραγμα αν παίζει αυτό ρόλο και ξυπνάω καμία φορά επειδή νιώθω ότι δεν παίρνω αέρα όταν δεν αναπνέω από το στόμα, μπορεί να έχω και διαβήτη γενικά αγχώθηκα πολύ πάω για εξετάσεις ευχαριστώ παντός για το ξύπνημα δεν το είχα πάρει χαμπάρι ότι είναι πρόβλημα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Οποιος παει σε γιατρο του πει το μονο μου θεμα ειναι "δεν εχω πρωινες στυσεις" και πετυχει κατι παραπανω απο το να δωσει ενα 50αρικο,περιμενω να στειλει.:p
 

makis25

Well-Known Member
Μια στιγμη . Εκτος απο φιναστεριδη ,παιρνεις και μινοξ , butavate ( πολυ κακη ιδεα ) , προγεστερονη ( πολυ κακη ιδεα ) , τρετινοινη ( επισης μπορει να βγαλει ψυχολογικα και νευρολογικα προβληματα) , βιταμινες και εισαι υπερβαρος; Μηπως υπαρχει και καποιο interaction μεταξυ ολων αυτων που παιρνεις ; Εδω μονο για την προγεστερονη διαβαζω


As such, any products containing natural or synthetic progesterone can cause the following side effects:
  • weight gain.
  • blurry vision.
  • fatigue.
  • headaches.
  • breast tenderness.
  • bloating.
  • mood swings.
  • irritation at the application site.
Σε εχουν κανει ανω κατω πιθανον ολα αυτα που παιρνεις . Η φινα ισως ηταν η σταγονα που ξεχυλισε το ποτηρι . Κοψε τα ολα . Δωσε χρονο στο σωμα σου να παρει μια ανασα . Ξεκινα απο σημερα να τρως σωστα με μετρο , απο αυριο ξεκινα σωματικη ασκηση εστω 10 λεπτα τη μερα .
 

Kostas97

Well-Known Member
Εγώ είμαι 40, και δεν θυμάμαι στη ζωή μου να έχω ξυπνήσει ούτε μια φορά χωρίς στύση, το θεωρώ αυτονόητο ότι συμβαίνει το πρωί.
Σηκωενει ερωτηση αυτο :')
Με ποσες φορες τη βδομαδα εργο;;
Ειτε αυτοφωτο ειτε ετεροφωτο .
 

makis25

Well-Known Member
Οποιος παει σε γιατρο του πει το μονο μου θεμα ειναι "δεν εχω πρωινες στυσεις" και πετυχει κατι παραπανω απο το να δωσει ενα 50αρικο,περιμενω να στειλει.:p
πριν 15 16 χρονια ειχα ενα φιλο που ταν 22 χρονων και ειχε αυτο το ζητημα και ειχε παει σε 3 γιατρους . Ουτε ενα ουτε 2 . Οργανικα τπτ δε βρεθηκε ποτε . Δεν χρησιμοποιουσε φαρμακα για φαλακρα, φινα κτλ . Η διαγνωση στο τελος ηταν στρες , αγχος . Σε 22 χρονων παιδι .
 

Fiponazio

Active Member
πριν 15 16 χρονια ειχα ενα φιλο που ταν 22 χρονων και ειχε αυτο το ζητημα και ειχε παει σε 3 γιατρους . Ουτε ενα ουτε 2 . Οργανικα τπτ δε βρεθηκε ποτε . Δεν χρησιμοποιουσε φαρμακα για φαλακρα, φινα κτλ . Η διαγνωση στο τελος ηταν στρες , αγχος . Σε 22 χρονων παιδι .
Παιδιά και εγώ είμαι πολύ αγχώδεις όταν έχω κρίσιμη δουλειά το πρωί πχ μπορεί να σηκωθώ και 7 φορές στον ύπνο μου για κατούρημα γενικά αυτό είναι ένα θέμα. Όταν είμαι ξύπνιος ελέγχεται μια χαρά αλλά υποσυνείδητα μάλλον είμαι μεγάλος αμπαλος
 

witcher

Well-Known Member
πριν 15 16 χρονια ειχα ενα φιλο που ταν 22 χρονων και ειχε αυτο το ζητημα και ειχε παει σε 3 γιατρους . Ουτε ενα ουτε 2 . Οργανικα τπτ δε βρεθηκε ποτε . Δεν χρησιμοποιουσε φαρμακα για φαλακρα, φινα κτλ . Η διαγνωση στο τελος ηταν στρες , αγχος . Σε 22 χρονων παιδι .
Η απουσία πρωινής στύσης δεν αποτελεί απαραιτήτως ένδειξη ασθένειας ή διαταραχής. Βέβαια, δεδομένου ότι η ικανότητα στύσης εν γένει θεωρείται ένδειξη καλής καρδιαγγειακής υγείας, αποτελεί θετικό σημάδι όποτε κι αν εμφανίζεται. Καλό είναι να το κοιτάξει πάντως κάποιος όταν η έλλειψη πρωινής στύσης συμβαίνει σε μόνιμη βάση.
 

Kostas97

Well-Known Member
Η απουσία στύσης δεν αποτελεί απαραιτήτως ένδειξη ασθένειας ή διαταραχής. Βέβαια, δεδομένου ότι η ικανότητα στύσης εν γένει θεωρείται ένδειξη καλής καρδιαγγειακής υγείας, αποτελεί θετικό σημάδι όποτε κι αν εμφανίζεται. Καλό είναι να το κοιτάξει πάντως κάποιος προληπτικά.
Witcher η καλη στυση προφανως και αποτελει αυτο που λες.
Οχι η πρωινη αυτοματη στυση αποκλειστικα
Γενικα η στυση.

Οταν ενας ανθρωπος ειναι σεξουλικα καλα και δεν αντιμετωπιζει κανενα θεμα περαν του οτι το πρωι δεν του σηκωνεται αυτοματα(που αν καθε βραδυ περναει καλα ακουγεται και λογικο) δεν εχει κανενα λογο να ανησυχει.
Αυτα τα αγχη στον αντρα τα περασαν τα περιοδικα δυστυχως!!
 
Μπλουζα