Συνεχίζει η αραίωση παρά τα φαρμακα

Rhcp

Member
Καλησπέρα, εδώ και 1 μήνα ακριβώς χρησιμοποιώ τοπικά Φιν και μινο. Σήμερα είδα κάποιες φωτογραφίες από τον Αύγουστο και είδα ότι συνεχίζω να χάνω από τα σημεία που είχα πρόβλημα. Χάνω από κροτάφους που δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα και σε ένα σημείο πάνω στο κεφάλι το οποίο σιγά σιγά αρχίζει να φαίνεται άσχημο. Μήπως είναι shredding λόγω φαρμάκων και θα ξαναβγούν πιο δυνατές η απλά τα φάρμακα δεν βοήθησαν να κρατήσω το μαλλί?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nick1313

Member
Καλησπέρα, εδώ και 1 μήνα ακριβώς χρησιμοποιώ τοπικά Φιν και μινο. Σήμερα είδα κάποιες φωτογραφίες από τον Αύγουστο και είδα ότι συνεχίζω να χάνω από τα σημεία που είχα πρόβλημα. Χάνω από κροτάφους που δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα και σε ένα σημείο πάνω στο κεφάλι το οποίο σιγά σιγά αρχίζει να φαίνεται άσχημο. Μήπως είναι shredding λόγω φαρμάκων και θα ξαναβγούν πιο δυνατές η απλά τα φάρμακα δεν βοήθησαν να κρατήσω το μαλλί?
αποτι ξερω αρχικα σου πεφτουν λογω φαρμακων πιο εντονα και μετα αρχιζει η βελτιωση. αλλα ας πουν και οι πιο εμπειροι
 

dlazaros

Well-Known Member
Χάνεις μαλλιά και λές κάτι θα κάνω για αυτό και παίρνεις το καλύτερο, φίνα(το χάπι ειναι πολύ καλύτερο) και μινοξ. Το κεφάλι λέει: ρε τι έγινε εδώ, μου την πέσανε και απο κάτω (φίνα) και απο πάνω (μινόξ) και εκεί που σιγά σιγά μου τα έπνιγε τα μαλλιά η dht τώρα αναπνέουν. Αλλά... τι να τα κάνω τα παλιά τα χαλασμένα τα λεπτά μαλλιά που υπάρχουν στο κεφάλι μου? Ας τα στείλω να πάνε στο καλό, λέει το κεφάλι! Όλα μαζί να τελειώνουμε μια και καλή? Όχι, λίγα λίγα. Ναι αλλά θα είναι σαν σκωροφαγωμένο το κεφάλι μισά καλά μαλλιά μισά (λέμε τώρα) καλά μαλλιά. Ναι αλλα τα καλά μαλλιά βγαίνουν μικρά σαν χνούδι και ξαναπέφτουν! Έτσι γίνεται, velus τρίχες που πιθανά θα δυναμώσουν αλλά θα πέσουν 2-3 φορές πρίν γίνουν κανονικές τρίχες. Και αρχίζει η αμφισβήτηση για το εαν έκανα καλά που πήρα τα φάρμακα. (μια χαρά έκανες αν και καλύτερα θα ήταν χάπι φίνα καθώς η τοπική έχει ανταπόκριση σε κάποιους αλλά οχι σε άλλους).

Το παραπάνω θα μπορούσε να είναι σενάριο ταινίας για την τριχόπτωση αλλά δίνει μια εικόνα τι γίνεται απλοϊκά για να καταλάβεις. Στους 5-6 μήνες θα αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι γίνεται, και στο χρόνο θα ξέρεις τι μαλλιά έσωσες και τι μαλλιά θα έχεις απο δώ και πέρα περίπου. Αν σου αρέσει έχει καλώς, αν θέλεις περισσότερα πάς για ΜΜ.
 

giorgosv

Active Member
Βάλε καμία φωτογραφία να δούμε πού αραιώνει το μαλλί σου. Οι θεραπείες τριχόπτωσης είναι συγκεκριμένες που βοηθούν αποδεδειγμένα.
Το να προτείνουμε και να λέμε σε όλους ξεκινα χάπι φιναστεριδης με το καλημέρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται.
Ξεκινά κάποιο καλό σαμπουάν τριχόπτωσης, μινοξιδιλη σε λοσιον ή αφρό, κράτησε τη θεραπεία κάποιους μήνες και βλέπεις αργότερα.
Το να χάνεις μαλλιά και να υποχωρούν οι κροταφοι είναι φυσιολογικό σε κάποιο βαθμό όσο μεγαλώνεις.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ισως στα 21 σου παει επιθετικη η τριχοπτωση.
Τα κληρονομηκο σου πως ειναι απο τι ηλικια αδειασαν
 

dim d

Well-Known Member
σαμπουαν παρε αν θες να πεταξεις λεφτα κι να βρεις νεα αρωματα, φινα η ντουντα χαπι αυτα υπαρχουν.
 

Rhcp

Member
Καλησπέρα, να πω ότι από κληρονομικότητα είμαι καλά. Ο μπαμπάς μου στα 61 έχει μαλλί παντού μόνο λίγο στο crown τα τελευταία χρόνια έχει χάσει αλλά δεν είναι τελείως κενό το σημείο. Και ο μπαμπάς μου όμως και ο αδερφός μου 7 χρόνια μεγαλύτερος έχουν κροτάφους και ξεκίνησαν να τους χάνουν στην ηλικία μου και πρόσφατα ξεκίνησα και εγώ σιγά σιγά(στον αδερφό μου ήταν ήδη χειρότερα). Πήγα σε κλινική τριχόπτωσης και μου είπαν ότι έχω ΑΑ οπότε ξεκινισα πριν 1 μήνα τοπικά Φιν+Μιν. Η πρώτη
φωτογραφία είναι σημερινή, η δεύτερη από Αύγουστο και η τρίτη από Μάρτιο. Δεν είναι τεράστια η διαφορά αλλά υπάρχει όποτε θέλω να το προλάβω τώρα που είναι νωρίς. Αυτό που με πειράζει είναι ένα σημείο στο κέντρο του κεφαλιού μπροστά μπροστά που φαίνεται πιο κενό από ότι στο άλλο μέρος του κεφαλιού(εκεί από μικρός ήμουν έτσι αλλά ίσως όχι τόσο)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Andreas10

Active Member
Καλησπέρα, να πω ότι από κληρονομικότητα είμαι καλά. Ο μπαμπάς μου στα 61 έχει μαλλί παντού μόνο λίγο στο crown τα τελευταία χρόνια έχει χάσει αλλά δεν είναι τελείως κενό το σημείο. Και ο μπαμπάς μου όμως και ο αδερφός μου 7 χρόνια μεγαλύτερος έχουν κροτάφους και ξεκίνησαν να τους χάνουν στην ηλικία μου και πρόσφατα ξεκίνησα και εγώ σιγά σιγά(στον αδερφό μου ήταν ήδη χειρότερα). Πήγα σε κλινική τριχόπτωσης και μου είπαν ότι έχω ΑΑ οπότε ξεκινισα πριν 1 μήνα τοπικά Φιν+Μιν. Η πρώτη
φωτογραφία είναι σημερινή, η δεύτερη από Αύγουστο και η τρίτη από Μάρτιο. Δεν είναι τεράστια η διαφορά αλλά υπάρχει όποτε θέλω να το προλάβω τώρα που είναι νωρίς. Αυτό που με πειράζει είναι ένα σημείο στο κέντρο του κεφαλιού μπροστά μπροστά που φαίνεται πιο κενό από ότι στο άλλο μέρος του κεφαλιού(εκεί από μικρός ήμουν έτσι αλλά ίσως όχι τόσο)
Πόσο χρονών είσαι φίλε; δεν μπορώ να καταλάβω προσωπικά αν είναι αραίωση ή το κούρεμα σου αλλά δεν μου φαίνεται να έχεις σοβαρό θέμα. Από την άλλη λες ότι διαγνωστηκες με ΑΑ οπότε έκανες το πρώτο βήμα το ότι ξεκίνησες θεραπεία. Από εκεί και πέρα επαναξιολογεις και αν δεις ότι χάνεις έδαφος πρέπει να σκεφτείς για χάπι.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Φαινεσαι καλυτερα απο οτι τον Μαρτιο παντως ( ισως να παιζει ρολο και ο φωτισμος λιγο εδω ) . Σε γενικές γραμμές πάντως δε φαίνεται να έχεις κάποια θεματαρα. Κανε τη θεραπεία σου όπως σου είπε ο γιατρός και μόνο καλύτερα θα πηγαίνεις.
 

Rhcp

Member
Είμαι 20-21. Είναι αραίωση αλλά τους τελευταίους 7 μήνες που το παρατηρησα δεν έχει αλλάξει πολύ. Σίγουρα όμως δεν έμεινε το ίδιο. Τον Μάρτιο ήμουνα καλύτερα ο φωτισμός φταίει. Τώρα είδα τυχαία ότι η φίνα που βάζω είναι 2.5%. Μήπως να το ρίξω στο 1? Χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα με την στύση όσο το χρησιμοποιώ φοβάμαι μήπως είναι πολύ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Andreas10

Active Member
Είμαι 20-21. Είναι αραίωση αλλά τους τελευταίους 7 μήνες που το παρατηρησα δεν έχει αλλάξει πολύ. Σίγουρα όμως δεν έμεινε το ίδιο. Τον Μάρτιο ήμουνα καλύτερα ο φωτισμός φταίει. Τώρα είδα τυχαία ότι η φίνα που βάζω είναι 2.5%. Μήπως να το ρίξω στο 1? Χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα με την στύση όσο το χρησιμοποιώ φοβάμαι μήπως είναι πολύ.
Όχι, μείνε στο 0,25 αφού δεν έχεις θέμα. Πάντως μην περιμένεις να δεις σταθεροποίηση άμεσα. Είπες ότι χρησιμοποιείς 1 μήνα, οπότε πρέπει να έχεις υπομονή. Σκέψου ότι η oral φίνα θέλει κάνα 6μηνο για να δείξει τη δράση της, οπότε η τοπική μπορεί να θέλει παραπάνω και με αμφίβολα αποτελεσματα.
 

Rhcp

Member
Δεν ξέρω η στύση είναι κομπλέ αλλά η διάθεση ίσως έχει πέσει. Πριν είχα πάρα πολυ. Θα το κρατήσω κανα μήνα ακόμα σίγουρα και θα προσπαθήσω να μην το σκέφτομαι καθόλου γιατί ίσως φταίει αυτο. Πρωινές στήσεις δεν είχα ποτέ ούτε παιδι και πριν 1 βδομάδα που ήμουν εξωτερικό και δεν το σκεφτόμουνα καθόλου και τις 5 μέρες ειχα
 

Andreas10

Active Member
Δεν ξέρω η στύση είναι κομπλέ αλλά η διάθεση ίσως έχει πέσει. Πριν είχα πάρα πολυ. Θα το κρατήσω κανα μήνα ακόμα σίγουρα και θα προσπαθήσω να μην το σκέφτομαι καθόλου γιατί ίσως φταίει αυτο. Πρωινές στήσεις δεν είχα ποτέ ούτε παιδι και πριν 1 βδομάδα που ήμουν εξωτερικό και δεν το σκεφτόμουνα καθόλου και τις 5 μέρες ειχα
Δεν παίζει να ευθύνεται η φίνα γι αυτό. Μην το σκέφτεσαι καν γιατί κακό στον εαυτό σου κάνεις. Και εννοείται να συνεχίσεις τη χρήση μέχρι τον 1 χρόνο περίπου και αν δεν δεις βελτίωση πρέπει να σκεφτείς το χαπι
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Όχι, μείνε στο 0,25 αφού δεν έχεις θέμα. Πάντως μην περιμένεις να δεις σταθεροποίηση άμεσα. Είπες ότι χρησιμοποιείς 1 μήνα, οπότε πρέπει να έχεις υπομονή. Σκέψου ότι η oral φίνα θέλει κάνα 6μηνο για να δείξει τη δράση της, οπότε η τοπική μπορεί να θέλει παραπάνω και με αμφίβολα αποτελεσματα.

Μετα απο ανελέητο search που εκανα σημερα διαπίστωσα πως η φιναστερίδη δεν πρόκειται να σταματήσει να ρίχνει τα άρρωστα μαλλιά μέχρι το 90 % όλων των χτυπημένων τριχών να είναι παρελθόν από το κεφάλι. Αυτό για να γίνει θέλει αρκετό καιρό και ποικίλει από κεφάλι σε κεφάλι οπότε πολύ πιθανό και το 6μηνο να ναι μικρό χρονικό διάστημα. Ενας ανέφερε πως η φιναστεριδη του έκανε shedding εως τον 8ο μηνα και απο εκει και έπειτα άρχισε να στρώνει το μαλλί του στον χρόνο ενώ τα καλά αποτελέσματα τα είχε στους 18 μήνες. Ίσως να αξίζει να δώσεις χρόνο στην θεραπεία.
 

Andreas10

Active Member
Μετα απο ανελέητο search που εκανα σημερα διαπίστωσα πως η φιναστερίδη δεν πρόκειται να σταματήσει να ρίχνει τα άρρωστα μαλλιά μέχρι το 90 % όλων των χτυπημένων τριχών να είναι παρελθόν από το κεφάλι. Αυτό για να γίνει θέλει αρκετό καιρό και ποικίλει από κεφάλι σε κεφάλι οπότε πολύ πιθανό και το 6μηνο να ναι μικρό χρονικό διάστημα. Ενας ανέφερε πως η φιναστεριδη του έκανε shedding εως τον 8ο μηνα και απο εκει και έπειτα άρχισε να στρώνει το μαλλί του στον χρόνο ενώ τα καλά αποτελέσματα τα είχε στους 18 μήνες. Ίσως να αξίζει να δώσεις χρόνο στην θεραπεία.
Καλά ναι προφανώς δεν είναι απόλυτο το 6μηνο αλλά ένα μέσο χρονικό διάστημα για να αρχίσει να φαίνεται η βελτίωση. Πιο πολύ το είπα για να υπερτονισω το γεγονός πως η τοπική φινα θα θέλει παραπάνω χρόνο.
ΥΓ με το διάβασμα που ρίχνεις σε κόβω για διδακτορικό πάνω στις τριχες :p
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Καλά ναι προφανώς δεν είναι απόλυτο το 6μηνο αλλά ένα μέσο χρονικό διάστημα για να αρχίσει να φαίνεται η βελτίωση. Πιο πολύ το είπα για να υπερτονισω το γεγονός πως η τοπική φινα θα θέλει παραπάνω χρόνο.
ΥΓ με το διάβασμα που ρίχνεις σε κόβω για διδακτορικό πάνω στις τριχες :p

Προσπαθώ καλέ μου φίλε γιατί αφού μπήκαμε στον χορό πρέπει να χορέψουμε οπότε ας μάθουμε καλά τα βήματα. Πάντως ρε μπρο τόσο καιρό που ψάχνω περί τοπικής φιναστερίδης δεν έχω δει κάτι να με πείσει ότι είναι worth. Μιλάω πάντα για άτομα που έχουν θέμα γερό και ορατό. Σε άτομα σαν εσένα που είσαι σε πολύ αρχικό στάδιο και ουσιαστικά τώρα ζυγίζεις τις επιλογές σου είναι μια χαρά.
 

Andreas10

Active Member
Προσπαθώ καλέ μου φίλε γιατί αφού μπήκαμε στον χορό πρέπει να χορέψουμε οπότε ας μάθουμε καλά τα βήματα. Πάντως ρε μπρο τόσο καιρό που ψάχνω περί τοπικής φιναστερίδης δεν έχω δει κάτι να με πείσει ότι είναι worth. Μιλάω πάντα για άτομα που έχουν θέμα γερό και ορατό. Σε άτομα σαν εσένα που είσαι σε πολύ αρχικό στάδιο και ουσιαστικά τώρα ζυγίζεις τις επιλογές σου είναι μια χαρά.
Κοίτα εγώ έχω βρει πραγματάκια σε φόρουμ του εξωτερικού αλλά είναι αμφίβολη η γνησιότητα τους πολλές φορές. Προσωπικά άρχισα να πιστεύω ότι κάνει δουλειά πάνω μου γιατί πέρασα ένα δυνατό shedding πριν κάποιες μερες που δεν είχα περάσει ποτέ ούτε όταν ξεκίνησα μινοξ που σημαίνει ότι το μαραφετι δουλεύει. Ευτυχώς τώρα σταμάτησε, γιατί είχα τρομοκρατηθει:p
Επίσης σε σχέση με σκέτη μινοξ είναι σίγουρα καλύτερη. Αν θυμάμαι καλά (που θυμάμαι) είχε ανεβάσει ένα μέλος παλιότερα εξετάσεις και είχαν δείξει πτώση της DHT του κατά 25% από όταν χρησιμοποίησε τοπική φινα. Επομένως κάτι κάνει, απλά πρέπει να είσαι σε αρχικά στάδια.
 

Rhcp

Member
1)Τώρα θα πάω και εγώ να κάνω εξετάσεις αίματος να δω τι παίζει με την Dht. Τώρα σε αυτόν που έπεσε τόσο σημαίνει ότι είχε θέματα και σε στύση κτλ η δεν παίζει ρόλο?
2) Τώρα με την χρήση φαρμάκων χάνω "άρρωστα" μαλλιά που θα βγουν πιο δυνατά αν εγώ σταματήσω για κάποιον λόγω θα ξαναβγούν αυτά που έχασα η όχι?
3)Ξέχασα να το αναφέρω αυτό σήμερα έκανα prp. Εγώ ακούσει για ενέσιμη μινο. Έχει κανείς άποψη? Σίγουρα συμφέρει παραπάνω από πρακτικής άποψης αφού το αντέχω κιολας. Αν κάνει δουλειά αφού μου τρυπάνε το κεφάλι στο prp ας κάνω και αυτό.
 

Kostas97

Well-Known Member
1)Στη στυση αυτη καθεαυτη παιζει μικρο ρολο.Εκει που παιζει ρολο ειναι στη λιμπιντο. Η μειωμενη λιμπιντο φερνει και το θεμα στη στυση.
2)Οσο χρησιμοποιεις για τα πρωτα χρονια θα δεις βελτιωση. Αν σταματησεις οτι κερδιζεις χανεται. Με τη μινοξιδιλη αρκετα συντομα, με τη φιναστεριδη πιο αργα.
3)Κανενας λογος να κανεις ενεσιμη. Καμια ερευνα δεν αποδεικνυει ανωτεροτητα.Ειναι τροπος για να βγαζουν λεφτα οι δερματολογοι.
 
Μπλουζα