Συλλαλητήριο για τη μακεδονια

Giorgos-3

Well-Known Member
παιδια παιδια.....ηρεμια..εδω και μερες διαβαζω τα σχολια και την αποψη του καθενος αλλα ελεγα να μην ασςχοληθω γιατι το φορουμ ειδικευεται στα περι τριχων. αλλα βλεποντας την ευαισθησια σας στο θεμα (και πολυ καλα κανετε) θα πω την μια και μοναδικη ιστορικη αληθεια με οσο πιο απλα λογια μπορω καθως τυγχανει να μαι και τελειοφοιτος στο πανεπηστημιο ιστοριας. λοιπον καταρχην οντως ολος ο πλανητης τους αποκαλει μακεδονες γιατι πολυ απλα δεχτηκαμε χρονια τωρα (και πριν το 45...) την λεξη makedonia οπως ειπατε και παραπανω.στο δια ταυτα...οντως ενα κομματι της νοτιας φυρομ ηταν κομματι της μακεδονιας. υπηρχε η πολη πελσυβανια αλλα η πελσυβανιοι ηταν αρχαιο ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑTO μακεδονικο φυλο. αυτη η πολη επεκτηνοταν μεχρι την περιοχη μοναστηρι (σημερα αυτη η πολη εχει την ονομασια καπως αλλιως που δεν μου ερχεται τωρα...μπαρτβοτσι..κατι τετοιο). η λεξη σκοπια προερχεται απ την λατινικη λεξη scupi και προκειται για κομματι της ρωμαικης αυτοκρατιας της επαρχιας κατω μοισιας. ο φιλοιπος και ο μεγας αλεξανδρος δεν εχουν καμια σχεση με τους σλαβους. και για να τελειωνουμε...αν λοιπον οι σκοπιανοι διεκδηκουν τον ορο μακεδονια και την πολιτιστικη κληρονομια του μ αλεξανδρου με την ιδια λογικη μπορει να το κανει και το πακισταν για παραδειγμα!!να λεγεται νοτιοανατολικη μακεδονια!!!η οι τουρκοι να θεωρουν οτι ειναι απογονοι των αρχαιων ελληνων και της πολιτιστικης τους κληρονομιας!!!κ παει λεγοντας....οι κυβερνησεις καλα θα κανουν να σοβαρευτουν λιγο γιατι ανιστοριτοι δεν δεχομαι οτι ειναι....οτι λεει ολος ο πλανητης θα το ξεπει!!!αν δεχθουμε την λεξη μακεδονια με οποιοδηποτε συνοδευτικη λεξη ανοιγουμε τον ασκο και ολοι ξαφνικα θα θελουν ενα κομματι απο μας (αλβανοι,τουρκοι,βουλγαροι)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Ακριβώς giorgos-3..όλα τα άλλα τα θεωρώ ανούσια..δεν υπάρχει λόγος για κάτι παραπάνω ..τώρα cvial για τον "Βούδα" που λες ,νομίζω έκανε τις ενδεδειγμένες κινήσεις που έπρεπε να κάνει,άλλος στη θέση του θα είχε δώσει το όνομα τότε χωρίς σκέψη απλά υπακούοντας στους έξω..επίσης το πώς αποκαλούν οι έξω τους Σκοπιανούς είναι παντελώς αδιάφορο..διεκδικούν όνομα,διεκδικούν εδάφη και με την ηττοπάθεια της ελληνικής μεριάς που θα πάει όλο αυτό?όλοι διεκδικούν.οι Αλβανοί μιλά ε για Τσαμουριά,οι Τούρκοι θέλουν τη Θράκη και το Αιγαίο,με το σκεπτικό το δικό σου μήπως να τα δώσουμε και αυτά γιατί οι έξω βλέπουν και αυτά στις διαμάχες και για λόγους αδυναμίας της Ελλάδας πλέον ας σκεφτούμε σωστά και για λόγους μάρκετινγκ να κάνουμε υποχώρηση και εκεί?παιδιά δεν παίζουμε με αυτα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
οτι λεει ολος ο πλανητης θα το ξεπει!!

Πολύ αυθαίρετο συμπέρασμα για να δικαιολογήσεις τις παρακάτω προτάσεις σου. Εγώ λέω ότι δεν θα "ξεπεί" (και για ποιό λόγο άλλωστε). Όπως λένε και την Κωνσταντινούπολη Istanbul, τη Φιλιπούπολη Plodviv, και πάει λέγοντας θα πουν και τα Σκόπια Μακεδονία. Κανέναν ασκό του Αιόλου δεν ανοίγουμε. Τον ασκό του Αιόλου τον ανοίγουμε όσο αποδυναμώνουμε την ισχύ της χώρας μέσω της οικονομίας και την αποτρεπτική ισχύ των ενόπλων δυνάμεων. Αυτή είναι η ουσία.

Αεράτε μην τα βάζεις όλα στο ίδιο καζάνι και μην γενικεύεις. Το σκεπτικό το δικό μου είναι εντελώς προσδιορισμένο και δεν προεκτείνεται αυθαίρετα στα υπόλοιπα που αναφέρεις. Φυσικά και οι Τούρκοι θέλουν το Αιγαίο και την Θράκη (και εμείς θα θέλαμε την Κωνσταντινούπολη και τη Μικρά Ασία, αλλά δυστυχώς όταν είχαμε την ευκαιρία φερθήκαμε ανώριμα, τα χάσαμε και ακόμα μυαλό δεν βάλαμε). Οι Αλβανοί πάνε να θέσουν θέμα Τσαμουριάς για αντίπραξη στη μειονότητα της Βόρειας Ήπειρου και γιατί ονειρεύονται την μεγάλη Αλβανία (δικαίωμά τους, να και ένας λόγος που δεν πρέπει να διαλυθούν τα Σκόπια) όπως και εμείς ονειρευόμαστε την Ελλάδα των 5 θαλασσών. Όλοκληρη η Ευρώπη έχει για αιώνες τέτοια θέματα, δεν είναι κάτι καινούργιο. Αυτά είναι όμως ευσεβείς πόθοι και εικασίες. Η επιτυχημένη συνταγή είναι μια ανά τους αιώνες, ισχυρή οικονομία και στρατός, διεθνεις συμμαχίες και ρεαλισμός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

FreeThinker

Well-Known Member
αν δεχθουμε την λεξη μακεδονια με οποιοδηποτε συνοδευτικη λεξη ανοιγουμε τον ασκο και ολοι ξαφνικα θα θελουν ενα κομματι απο μας (αλβανοι,τουρκοι,βουλγαροι)
Τοσα χρονια εχουμε δεχτει σαν χωρα την ονομασια Πρωην Γιουγκοσλαβικη Δημοκρατια της Μακεδονιας (ΠΓΔΜ ή FYROM). Δεν ειχε ανοιξει ο ασκος μ αυτη την ονομασια. Ισα ισα αυτοι δεν ηταν ευχαριστημενοι ουτε με την απλη αναφορα και θελαν να ονομαζονται σκετο Μακεδονια (κατι που δε θα γινει ποτε δεκτο απο μας)
 

aeratos28

Just aeratos
Oπως λένε την Κωνσταντινούπολη,istanbul.σωστα.!μόνο που πλέον εδώ σχεδόν 600 χρόνια μας την πήρε την Κωνσταντινουπολη η Τουρκία κάνοντας πόλεμο επί 2 εβδομάδες ..δεν είπαν απλά λέμε την Κωνσταντινούπολη,instanbul ..την κατέκτησαν δηλαδή και την ονομάζουν όπως θέλουν αυτοί.εδω τι σχέση έχει η Μακεδονία όμως με την περίπτωση της Κωνσταντινούπολης?φοβάται η Ελλάδα κάτι?μας έκαναν πόλεμο οι Σκοπιανοί,χάσαμε και παραδώσαμε την Μακεδονία?πως χωρίς λόγο μπορεί καποια κυβέρνηση επειδή τα πιστεύω της είναι ανθελληνικά με βάση τα λόγια και τις πράξεις της να δώσει την ονομασία σε αντίθεση με το τι θέλει ο λαός κιόλας..δημοψήφισμα και άμεσα..δημοκρατία έχουμε και όχι χούντα..το ότι δεν θέλουν να το κάνουν όπως λένε οι ίδιοι φανερώνει τους σκοπούς που έχουν.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Το ανεφερα κ γω αυρο που λες ....απο πριν το β παγκόσμιο δεχθήκαμε το όρο Μακεδονία οχι το 92...τωρα αναλυτικά να γραφω τι κ πως ξερεις οτι δεν γινεται απ το φόρουμ ....κ επειδη λοιπον ξεκινησαν την μ@@ια οι προηγουμενες κυβερνήσεις τι προτείνεις ; Να την τελειωσει αυτη; Μια κ καλη ;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Δεν διαφωνω στο οτι να εχουμε αυτα τα πλεονεκτήματα συμβάλλουν στην διαπραγματευτική ισχύ...αλλα αυτο δεν σημαινει να αλλαξουμε κ την ιστορια επειδη το θελει το ΝΑΤΟ κ ο οποισδηποτε η επειδη οικονομικα ειμαστε γονατισμένοι; Ναι...ειπαν ξειπαν! Να μάθουν ιστορια και μετα τα ξανα λεμε...κ δεν κτλ ...γιατι τετοια τρεμουρα ξαφνικα να λυθεί αμεςα το σκοπιανό κ οπως οπως ; Μα προφανως και έπειδη το ΝΑΤΟ θελει αλλη μια βαλκανική χωρα για βαση απανταω εγω μονος μου. Αφου λοιπον βαση κανονισμού αν δεν υπαρχει ομόφωνη αποφαςη τα σκοπιά δεν μπαινουν ...πρεπει να μαστε σταθεροί στην αποψη οχι η λεξη Μακεδονία παση θυσια !! Επ αοριστον ....κ αυτα περι Αλβανίας Τουρκίας Βουλγαρίας εχουν βαση κ αν κανουμε την πατατια θα ρθουν ντόμινο οι εξελιξεις...μας ρο διδασκει η ιστορια αυτο.αφηστε τι κεει ο νιμιτς κ ας δουμε τι λεμε κ κανουμε εμεις ...
 

John1924

Active Member
έπειδη το ΝΑΤΟ θελει αλλη μια βαλκανική χωρα για βαση
Ο Αμερικανικος στρατος (δηλαδη σε ποσοστό 90% ο στρατος του ΝΑΤΟ) διαθέτει μια απο τις μεγαλύτερες βασεις του καμιά 20ρια χιλιομετρα απο τη FYROM, στο Κοσοβο (https://en.wikipedia.org/wiki/Camp_Bondsteel). Πιστευεις ότι αληθεια εχει αναγκη να αποκτησει κι αλλη βαση μερικά χιλιομετρα νοτιότερα?
 

aeratos28

Just aeratos
Αυτό που θέλει η Αμερική είναι να μπουν τα Σκόπια στην ευρωπαϊκή ένωση ώστε να σταματήσουν να τους χρηματοδοτούν αυτοί και τα οικονομικά βάρη να φύγουν από πάνω τους και να τα αναλάβει η ευρωζώνη..περικοπές δαπανών κάνει ο τραμπ σε όλες τις δαπάνες τις περιττές του κράτους του..αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος,τώρα για βάσεις κτλ μικρό ενδιαφέρον έχουν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αερατε με συγχωρείς που θα το πω αλλά μάλλον δεν έχεις καταλάβει στο παραμικρό τι παίζεται με τα Σκόπια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Ο καθένας μπορεί να καταλαβαίνει ότι θέλει,η να νομίζει πως έχει καταλάβει η η η η ότι άλλο θέλει..μια σωστή αντιμετώπιση κοινά αποδεκτή θα ήταν να γίνει ένα ξεκάθαρο δημοψήφισμα με απλό και κατανοητό ερώτημα ,όχι πονηρό κτλ,ώστε να μπερδεύεται ο κόσμος ..και ότι βγει στην κάλπη να είναι κοινή θέση της χώρας..το τι παίζεται με τα Σκόπια ακριβώς δεν ξέρει κανείς..και όποιος πιστεύει ότι ξέρει τι παίζει από πίσω,μάλλον ζει σε άλλη διάσταση..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John1924

Active Member
Ο Ελληνας τελικά δεν μαθαινει από τα λάθη του. Παλι τα ιδια με δημοψηφισματα και μαγικές λύσεις. Δεν βαλαμε μυαλο. Τα δημοψηφισματα ειναι ωραια και καλά και το αποτελεσμα τους παντα πρεπει να γίνεται σεβαστό αλλά εχουν ένα βασικό "προβλημα": δεσμεύουν μονο το λαό που ψηφιζει (εν προκειμένω εμάς τους Ελληνες) και όχι τα υπολοιπα κρατη του πλανητη. Αν ηταν τοσο απλη η λύση να καναμε ενα δημοψηφισμα για χρηματοδοτηση χωρις μνημονιο, ενα για να εχουμε μονο εμεις Μακεδονία, ενα για να πάρουμε πισω την Πόλη και ενα για να ειμαστε για πάντα νέοι, ωραιοι, υγιεις και με μαλλιά. Αν ηταν τοσο απλές οι λύσεις, τωρα η Ελλάδα θα ήταν παμπλουτη και η χωρα των 2 ηπείρων και των 5 θαλασσών.
 

aeratos28

Just aeratos
Δεν έχει βάση η σύγκριση που κάνεις..εντελώς διαφορετικα πράγματα.κλασσικη αντιμετώπιση Έλληνα όπως λες..αυτά που λες για λεφτά χρεοι κτλ,τα έλεγαν οι συριζοψεκασμενοι ..και τελικά έγινε δημοψήφισμα και για αυτό,και αποφάσισε ο λαός πως δεν δέχεται άλλο τα μνημόνια και οι κυβερνώντες δεν το δέχτηκαν,έκαναν το ακριβώς αντίθετο..εδώ όμως δεν μιλάμε ούτε για οικονομικά ούτε για κάτι άλλο..μιλάμε ότι η κυβέρνηση συμφωνεί να δώσει την ονομασία σε ένα μια χώρα η οποία κλέβει την ιστορία με το έτσι θέλω και συμφωνείς με αυτό?σεβαστό αλλά εγώ δεν συμφωνώ,αυτή είναι η γνώμη μου..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι ακριβώς τα ίδια πράγματα, γιατί δείχνει την ανωριμότητα του λαού που πίστεψε τον Γιανη με το ένα ν και τον χειροκροτούσε για 6 μήνες πιστεύοντας ότι θα ανατείλει ο ήλιος από τη Δύση και τον Σωρα με τα δις από την διαστημική τεχνολογία. Τέτοιος λαός με παντελή έλλειψη ρεαλισμού είναι επικίνδυνος για δημοψηφίσματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

PROF

Active Member
Παιδιά λυπάμαι που θα στεναχωρήσω κάποιους, αλλά όχι απλώς με βρίσκουν σύμφωνο 100% οι απόψεις του Cvial και του John, αλλά παίζει να είναι οι πιο εύστοχες απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα που εγώ τουλάχιστον έχω δει διατυπώμενες από οποιονδήποτε από το 1992 μέχρι σήμερα. Και αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι οι πολιτικοί μας δε γνωρίζουν την ουσία και το πως πρέπει να αντιμετωπιστεί το θέμα και λένε και κάνουν συνεχώς άρες μάρες κουκουνάρες, αλλά έχει να κάνει ότι είναι απολύτως λαϊκιστές και δε πάνε ποτέ κόντρα σε αυτό που θέλει ο κόσμος. Μια φορά το έκανε ο Τσίπρας το 2015 και το έκανε όχι επειδή θα έχανε την καρέκλα (αυτό ήταν το λιγότερο), αλλά γιατί εάν το συνέχιζε ένα μήνα το να γινόμασταν Βενεζουέλα θα ήταν η καλύτερη έκδοση του παιχνιδιού!
 

John1924

Active Member
Αερατε ειναι η τελευταία παρεμβαση που κάνω γιατι δεν προκειται να βγάλουμε άκρη και γιατι το φόρουμ πραγματευεται άλλου είδους θέματα.

αποφάσισε ο λαός πως δεν δέχεται άλλο τα μνημόνια και οι κυβερνώντες δεν το δέχτηκαν,έκαναν το ακριβώς αντίθετο
Και μετα απο 2 μήνες ο λαος που αποφασισε, ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΕ εκεινον που που εκανε ακριβως το αντιθετο όπως λες. Μη λέμε μόνο τη μισή ιστορία.

η κυβέρνηση συμφωνεί να δώσει την ονομασία σε ένα μια χώρα
Την έχουν δώσει άλλα 140 κράτη στον πλανήτη. Το τι θα πούμε εμεις αφορά μονο εμάς και δεν δεσμεύει κανέναν άλλον.

συμφωνείς με αυτό?
Από που προκύπτει αυτό? Η διαστρεβλωση απόψεων καταδεικνυει ένδεια επιχειρημάτων.

μια χώρα η οποία κλέβει την ιστορία με το έτσι θέλω
Το μόνο στο οποίο συμφωνουμε απόλυτα. Αυτο ειναι το μειζον θέμα και όχι το πως θα ονομάζονται.
 

aeratos28

Just aeratos
Το δημοψήφισμα του 2015 ήταν φιάσκο,φαινόταν πριν καν γίνει..φάνηκε αμέσως με την ανακοίνωση του..εννοείται πως ο κοσμος που ψήφισε Τσίπρα με την σκέψη ότι θα κάνει αυτά που λέει είναι το λιγότερο αφελής ..όμως εδώ παιδιά είναι άλλη περίπτωση και δεν χωράει σύγκριση μεταξύ αυτών των 2..επειδή ο Τίτο του ήρθε η ιδέα να λέει ξαφνικά ότι είναι Μακεδόνας,αυτός και ο λαός του,σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε την πάπια εμείς?πολύ υπομονή κάνουμε..και γιατί να δεχτούμε αυτή την εκδοχή τους,και να μην δούμε και την εκδοχή του γκλιγκοροφ το 1992 που λέει ξεκάθαρα ο ανθρωπος πως :εμείς είμαστε σλαβοιδεν έχουμε καμία σχέση με τη Μακεδονία.υπαρχει και σε βίντεο η δήλωση του..ξεχνάμε ιστορία χιλιάδων χρόνων με το έτσι θέλω κάποιων άλλων..?σόρυ παίδες έχω άλλη άποψη εντελώς ..
 

aeratos28

Just aeratos
John ξαναψηφίσει τον ίδιο γιατί ακόμα μίλαγε για παράλληλα προγράμματα ,καμία μείωση μισθών συντάξεων κτλ κτλ κτλ..μετά από τις 2ρες εκλογές είπε ότι ειχε αυταπάτες..για να κάνει εκλογές τώρα να δούμε που θα πάει.τωρα για ποια διαστρέβλωση μου λες πιο πάνω?προσπάθησα να σε διαστρεβλωσω κάπου?
 

John1924

Active Member
Η ρητορική ερωτηση "συμφωνείς με αυτό?σεβαστό" νομιζω ότι υπονοει ξεκαθαρα οτι συμφωνω με το ονομα Μακεδονία, ενώ σε κανένα σημειο εγω δεν έχω πει αυτο. Αν καταλαβα λάθος, mea culpa. Ας το ληξουμε εδω.
 
Μπλουζα