Συλλαλητήριο για τη μακεδονια

FreeThinker

Well-Known Member
Τι λες ρε φιλε.Σας παρακαλώ πρώτα διαβαστε καποια πράγματα και πειτε την γνωμη σας.Αυτοι καίγονται οχι εμεις.Ειναι ενα υπό διάλυση κράτος αυτη την στιγμή
Βουλωσε το ρε νεο μελος που θα σου ζητησω την αδεια για να πω τη γνωμη μου κιολας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

anargiros88

Well-Known Member
Ο στρατηγός Φράγκος φραγκουλης μίλησε στο συλλαλητήριο. Νιώθεις ότι είναι ένας άνθρωπος που νοιάζεται για την πατρίδα του.
Ο στρατηγός το μόνο που θέλει είναι πάρει ο ΠΑΟΚ πρωτάθλημα !!!! δεν είδες τις αγκαλιές με τον ΙΒΑΝ ? Είναι ΠΑΟΚ αφού !

Εγώ νόμιζω ότι ο ελληνικός λαός χρειάζεται κάποιον να του εμπνέει πατριωτισμο όταν βρεθεί αυτό το πρόσωπο όλοι εκεί θα πάμε.
Σαν τα πρόβατα όπως πάντα !

Κάποιον που να αγαπάει την Ελλάδα και να αγωνίζεται για το συμφέρον της.
Ο Οτο Ρεχαγκελ !!! Μαζί με τα παλικάρια του μας έκαναν περήφανους !

Βουλωσε το ρε νεο μελος που θα σου ζητησω την αδεια για να πω τη γνωμη μου κιολας.
Δεν είναι τρόπος αυτός να μιλάς . Και επειδή είναι νέο μέλος απαγορεύεται να πει την άποψη του ? Σιγά μην πέσει να πάρει σε κάμψεις τις ήμερες διαφοράς που έχετε στο φόρουμ !!! Δεν είδα να σε προσέβαλε η να σου μίλησε άσχημα ! Μην αρχίσουμε τη φαγωμάρα και εδώ .
 

FreeThinker

Well-Known Member
Δεν είναι τρόπος αυτός να μιλάς . Και επειδή είναι νέο μέλος απαγορεύεται να πει την άποψη του ? Σιγά μην πέσει να πάρει σε κάμψεις τις ήμερες διαφοράς που έχετε στο φόρουμ !!! Δεν είδα να σε προσέβαλε η να σου μίλησε άσχημα ! Μην αρχίσουμε τη φαγωμάρα και εδώ .
Δε χρειαζεται να πει βρισιες καποιος για να γινει προσβλητικος. Οταν λεω την αποψη μου και πεταγεται καποιος και μου λεει "διαβασε και τιποτα πριν πεις τη γνωμη σου" το θεωρω εξαιρετικα προσβλητικο και αξιζει την απαντηση που εδωσα στη συνεχεια. Εσυ μπορει να δεχεσαι τους εξυπνακισμους και τις προσβολες, εγω οχι.
 

Adriano

Well-Known Member
Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Τα Σκόπια έχουν θέμα ταυτότητας και δεν μας συμφέρει επ´ ουδενί η διάσπασή τους σε 2 κομμάτια (Αλβανία-Βουλγαρία) και αλλαγή του status quo της περιοχής. Είναι προς το συμφέρον μας η επίλυση του θέματος φυσικά με εξάλειψη κάθε είδους αλυτρωτικών διαθέσεων από το συνταγμά τους, κλπ.

Το μόνο σοβαρό που ειπώθηκε εδώ μέσα. Παιδιά σοβαρά διαβάστε κανένα βιβλίο. Θα σας κοροιδεύουν Καρανίκες.
 

sven

Active Member
Δε χρειαζεται να πει βρισιες καποιος για να γινει προσβλητικος. Οταν λεω την αποψη μου και πεταγεται καποιος και μου λεει "διαβασε και τιποτα πριν πεις τη γνωμη σου" το θεωρω εξαιρετικα προσβλητικο και αξιζει την απαντηση που εδωσα στη συνεχεια. Εσυ μπορει να δεχεσαι τους εξυπνακισμους και τις προσβολες, εγω οχι.

Ότι έγινε έγινε. Ρίξε και εσύ λίγο τον τόνο. Είπε όπως το είπε γιατί γενικά μερικοί είναι θυμωμένοι/απογοητευμένοι από τον χειρισμό που κάνει η κυβέρνηση.

Να μαλώνουμε μεταξύ μας για μερικές λέξεις δεν κερδίζει κανεις τίποτα ενώ αλλου είναι το πρόβλημα.
 

anargiros88

Well-Known Member
Δε χρειαζεται να πει βρισιες καποιος για να γινει προσβλητικος. Οταν λεω την αποψη μου και πεταγεται καποιος και μου λεει "διαβασε και τιποτα πριν πεις τη γνωμη σου" το θεωρω εξαιρετικα προσβλητικο και αξιζει την απαντηση που εδωσα στη συνεχεια. Εσυ μπορει να δεχεσαι τους εξυπνακισμους και τις προσβολες, εγω οχι.

Ενταξει ρε μορτη ! Μη βαράς . Θα κάνουμε τουμπεκα !
 

aeratos28

Just aeratos
Όταν έχεις τον Νίμιτς να τους λέει Μακεδόνες και σου λέει σαν Ελλάδα ότι αν δεν το δεχτείς θα έχεις επιπτώσεις σοβαρές,τότε πάει αλλού το θέμα adriano..μόνο ανθελληνες συμφωνούν με τέτοιες ιδέες και δυστυχώς έχουμε γεμίσει πλέον στην Ελλάδα με τέτοιους..και όχι μόνο από ξένους,αλλά και από ντόπιους..δυστυχώς έτσι όπως πάει η όλη κατάσταση δεν βλέπω να λύνεται το θέμα απλά διαβάζοντας κανένα βιβλίο ώστε να μην κοροϊδεύει ο καρανικας..αυτούς που δεν έχουν ιδέα βέβαια,όχι όλους.
Το μόνο σοβαρό που ειπώθηκε εδώ μέσα. Παιδιά σοβαρά διαβάστε κανένα βιβλίο. Θα σας κοροιδεύουν Καρανίκες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όταν έχεις τον Νίμιτς να τους λέει Μακεδόνες και σου λέει σαν Ελλάδα ότι αν δεν το δεχτείς θα έχεις επιπτώσεις σοβαρές,τότε πάει αλλού το θέμα adriano..μόνο ανθελληνες συμφωνούν με τέτοιες ιδέες και δυστυχώς έχουμε γεμίσει πλέον στην Ελλάδα με τέτοιους..και όχι μόνο από ξένους,αλλά και από ντόπιους..δυστυχώς έτσι όπως πάει η όλη κατάσταση δεν βλέπω να λύνεται το θέμα απλά διαβάζοντας κανένα βιβλίο ώστε να μην κοροϊδεύει ο καρανικας..αυτούς που δεν έχουν ιδέα βέβαια,όχι όλους.

Aerate, όταν κάποιος διαπραγματεύεται μπορεί να λέει ότι θέλει σαν μοχλό πίεσης, τα ίδια λένε και στους άλλους. Δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Δυστυχώς για μια ακόμα φορά η Εθνική πολιτική χαράσεται με πολύ συναίσθημα, λίγη λογική και καθόλου σχεδιασμό. Η περίοδος 1919-1922 είναι το τέλειο παράδειγμα για το πως τέτοιου είδους εθνικές "ανυψώσεις" μπορούν να οδηγήσουν στην καταστροφή.
 

aeratos28

Just aeratos
Στους άλλους δε νομίζω ότι λένε τα ίδια με εμάς..τους υποστηρίζουν φουλ και τους κάνουν τα χατίρια λέγοντας τους Μακεδόνες ..εμάς την πέφτουν μόνο..είμαστε μποσικοι cvial και βαρανε από παντού..μετά το βέτο της Ελλάδας το 2008 κάνοντας έξαλλο τον αμερικανό πρόεδρο ξεκίνησε η κατηφόρα για την Ελλάδα..αλυσίδα πάνε όλα.θα το μετανιώσετε είχε πει η Αμερική ,ξεκίνησαν τα οικονομικά από τότε,πάλι το ίδιο ακούγεται τώρα για συνέπειες κτλ,άραγε προς ποια κατεύθυνση το πάνε?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μήπως δεν διάβασες οτι μόλις τους είπαν ότι δεν πρόκειται να μπουν ποτέ στο ΝΑΤΟ αν δεν βρουν λύση;

Αεράτε, το πρόβλημα μας είναι ότι όλα τα αναγάγουμε σε θεωρίες συνωμοσίας ενώ στην ουσία αυτό που φταίει είναι η έλλειψη μιας σταθερής, διαχρονικής, υπερκομματικής, αλλά και ταυτόχρονα ρεαλιστικής, εξωτερικής πολιτικής με βάση αυτό που είναι η Ελλάδα σήμερα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

anargiros88

Well-Known Member
Χαιρομαι. Φιλα μου και τα παπουτσια μιας και εισαι εκει κατω.

Γεμίσαμε απο μαγκες πληκτρολογίου εδω μέσα . Σωπαίνω ωστόσο γιατί δεν είμαι μάγκας του δικου σου βεληνεκούς . Προσεχε μονο μην σπάσεις κνα πλήκτρο απο την πολυ μαγκιά .
 

Adriano

Well-Known Member
Μήπως δεν διάβασες οτι μόλις τους είπαν ότι δεν πρόκειται να μπουν ποτέ στο ΝΑΤΟ αν δεν βρουν λύση;

Αεράτε, το πρόβλημα μας είναι ότι όλα τα αναγάγουμε σε θεωρίες συνωμοσίας ενώ στην ουσία αυτό που φταίει είναι η έλλειψη μιας σταθερής, διαχρονικής, υπερκομματικής, αλλά και ταυτόχρονα ρεαλιστικής, εξωτερικής πολιτικής με βάση αυτό που είναι η Ελλάδα σήμερα .

Ακριβώς γιατί η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού. Δυστυχώς Και γενικά στη πολιτική πρέπει να βλέπεις και πίσω από τα λόγια κάποιου.

Σέβομαι την άποψη του καθενός αλλά όταν κάποιος ισχυρίζεται ότι λέει αλήθεια , καλό θα ήταν να τεκμηριώνει τα λεγόμενά του. Ηρεμήστε πάντως. Δεν χρειάζεται να γινόμαστε άκομψοι.

@FreeThinker

Φίλε μου δεν μίλησες ωραία πιο πάνω.
 

sven

Active Member
Όπως και να έχει συνθετη ονομασία η όχι η λέξη Μακεδονία δεν πρέπει να υπάρχει.

Αν δέχεται πιέσεις η Ελλάδα από την Αμερική η κάποιον άλλον θέλω να πιστεύω είναι η αναγνώριση με οποιαδήποτε όνομα για να προχωρήσει η διαδικασία ένταξης στο νατο και όχι σώνει και καλά να τους δώσουμε το όνομα Μακεδονία, θέλω να πιστεύω.

Αλλα από ότι φαίνεται δυστηχώς θα τους το δώσουν το όνομα στους γιαλατζί Μακεδόνες :/
 

koumparos

Well-Known Member
Εγω παντως δεν ειμαι αισιοδοξος.Αυτοι δεν ειναι τυχαιο που διαχρονικα ειναι αδιαλακτοι και προκλητικοι διοτι τους θελουν στο νατο και αφου δεν καταφεραν με τον εμφυλιο στη γιουγκοσλαβια να κατσικωθουν στα βαλκανια τα σκοπια τα εβλεπαν ανεκαθεν ως μια καλη γεωγραφικη ευκαιρια .
 

aeratos28

Just aeratos
Εγω το διάβασα, τους λένε ότι αν δεν βρουν λύση δεν θα μπουν στο ΝΑΤΟ,αλλά τους λένε όμως Μακεδονία..η χωρα που έχει ένσταση με την είσοδο των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ είναι η Ελλάδα..και ο μόνος λόγος είναι η ονομασία ..κανένας αλλος.και σου λένε οι Σκοπιανοί ακόμα και οι Αμερικανοί πιέζουν και συμφωνούν μαζί μας,τους έχουμε με το μέρος μας και η Ελλάδα δεν δίνει το όνομα?άρα μάντεψε προς τα πού είναι οι απειλες.. βέβαια το είπαν και στα ίσια,όπως προείπα μας απείλησε ο Nιμιτς..δεν συμφωνώ σε αυτό που λες,ότι δηλαδή με βαση αυτό που είναι η Ελλάδα σημερα,θα πρεπει οι κυβερνώντες να κάνουν αυτό που τους διατάζει η ευρωπαϊκή ένωση και η Αμερική με μοχλό πίεσης τα οικονομικά..είναι εθνικό θέμα και γι αυτό ο μόνος που μπορεί να δώσει απάντηση είναι ο ελληνικός λαός ..να κάνει δημοψήφισμα,αυτό είναι το τιμιοτερο και δικαιότερο που μπορούν να κάνουν οι πολιτικοί..δεν μπορούν 300 άνθρωποι να πάρουν τέτοια σημαντική απόφαση,ειδικά όταν μια ολόκληρη χώρα σε ποσοστό,τουλάχιστον 80% είναι αντίθετη με κάθε χρήση του όρου Μακεδονία να μην παίρνει στα σοβαρά την ετυμηγορία του λαού..και αυτό δεν είναι θεωρία συνωμοσίας,είναι κλέψιμο ιστορίας χιλιάδων χρόνων και όποιος προσπαθήσει να το πουλήσει στους Σκοπιανούς με ελαφρά την καρδία ,γιατί οι κυβερνώντες από το 1990 εχουν την άποψη αυτή,ότι πρέπει να δώσουμε το όνομα,πραγματικοί ανθελληνες οι τύποι,τότε μιλάμε για εθνική προδοσία και θα έχουν άσχημο τέλος.
 

FreeThinker

Well-Known Member
@athenian ειναι εμφανες απο τα σχολια σου γενικα στο φορουμ οτι εχεις iq χαμηλοτερο απο βραστης πατατας ,γ αυτο δεν θα σε παρεξηγησω γ αυτα που λες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@FreeThinker και λοιποί, σταματήστε άμεσα δεν είναι επίπεδο συζήτησης αυτό.

@aeratos28. Η θεωρία συνωμοσίας δεν πήγαινε στο σήμερα αλλά στο σχολιό σου για το 2008 και τον συσχετισμό της κρίσης με την άρνηση του "Βούδα" για την ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ ενώ το έλλειμα είχε χτυπήσει "εν κρυπτώ" ταβάνι. Ο Νίμιτς εκφράζει ένα ντε φάκτο δεδομένο. ΟΛΟΣ ο κόσμος σήμερα αποκαλεί πλέον τα Σκόπια σκέτο Μακεδονία είτε μας αρέσει είτε όχι. Ταξιδεύοντας σε όλο τον κόσμο δεν έχω ακούσει ουτέ ΕΝΑΝ ξένο να λέει Σκόπια ή FYROM. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Εξάλλου το επίσημο όνομά τους FYROM (το οποίο χρησιμοποιούμε και εμείς) περιέχει το όνομα Μακεδονία. Απλά επειδή είναι δυσχρηστό είναι πολύ πιο εύκολο να τους αποκαλούν σκέτο Μακεδονία και γι αυτό επικράτησε. Απλά. Στοιχειώδεις κανόνες μάρκετινγκ. Αν είχαν πάρει το όνομα New Macedonia η πιθανότητα να τους αποκαλούσαν έτσι όλοι θα ήταν πολύ μεγαλύτερη όπως π.χ κανείς δεν λέει Zealand αλλά New Zealand. Αυτή είναι η "σούμα" των τελευταίων 25 χρόνων και από εκεί ξεκινάει η διαπραγμάτευση. Το να πιστεύει κάποιος ότι ο Νίμιτς (και ο κάθε Νίμιτς) θα αγνοήσει αυτή την παγκόσμια πραγματικότητα (και μάλιστα να είμαστε και θυμώμενοι για αυτή την θέση) σημαίνει ότι αυτομάτως δεν κάνει για διαπραγματευτής. Στις διαπραγματεύσεις δεν χωράνε θυμοί, αλλά αποτίμηση της κατάστασης, πλάνο, ρεαλισμός και προσήλωση στον στόχο. Δεν υποστηρίζω ότι πρέπει οπωσδήποτε να βρεθεί λύση σημερα. Αυτό είναι άλλη κουβέντα. Απλά θεωρώ ότι μας δίνεται μια μεγάλη ευκαιρεία να διαπραγματευτούμε σκληρά και σωστά γιατί έχουμε στα χέρια μας αρκετά ατού.
 

John1924

Active Member
Μια χρησιμη, πιστεύω, συνεισφορά στη συζήτηση: Ας μην ξεχναμε οτι στον πλανητη δεν ζουμε μονοι μας. Εχοντας ζησει αρκετα χρονια εξω, μπορω να σας πω ειλικρινα και χωρις υπερβολή ότι δεν βρηκα ουτε εναν που να μην αποκαλει την ΠΓΔΜ ως Μακεδονια. Ακομα θυμαμαι σε μια ημεριδα στο Ευρωπαικό Αργηγειο του ΝΑΤΟ στις Βρυξέλλες, ο εκπροσωπος Τυπου της Συμμαχίας μας εξηγουσε τα φλεγοντα στρατιωτικά - διπλωματικα ζητηματα που υπηρχαν τότε (2014) σε ευρωπαικο επιπεδο και φυσικά (μετά το νο. 1 δηλαδη τις σχεσεις ΝΑΤΟ-Ρωσιας) το ελληνοτουρκικο και ελληνοσκοπιανο ζητημα. Οση ωρα μιλουσε αναφεροταν σε Μακεδονια. Ουτε μια φορα δεν μιλησε για Σκοπια ή FYROM. Οταν πηρα τον λόγο για να τοποθετηθώ, του επεσημανα κομψα οτι δεν υπαρχει κρατος Μακεδονία αλλα FYROM. Το βλέμμα του μονο και η αντιδραση του αλλά και ΟΛΩΝ οσοι ηταν στην αίθουσα με εκανε αφενος να αισθανομαι εξωγηινος, αφετερου να συνειδητοποιησω οτι η ολη συζητηση δεν εχει κανενα νοημα γιατι το θεμα εχει λυθει εν τοις πράγμασι. Συμπερασμα: Το μειζον στο όλο ζητημα ειναι οι αλυτρωτικές επιδιωξεις του βορειου γειτονα μας κι οχι το πως θα ονομαζεται. Οσο και να φωναζουμε εμεις, οσο δικιο και να εχουμε, το μονο που καταφερνουμε ειναι να γινόμαστε αντιπαθεις στον υπολοιπο πλανητη, να γυριζουμε γυρω απο τον αξονα μας και να τσακωνόμαστε για ενα θέμα που η πραγματικότητα έχει ηδη λύσει. Οτι και αν συμφωνηθει, ακομα και το ιδανικο, ονομασια χωρις τον ορο Μακεδονία, ο Γαλλος, ο Αμερικανος, ο Ρωσος κλπ. για Μακεδονες θα μιλανε και οχι για ΠΓΔΜιτες. Ακριβως όπως εμεις μιλαμε για Γάλλους και Ολλανδους (κι οχι Φράγκους και Κατωχωριανούς, οπως ειναι η επισημες ονομασιες τους). Και φυσικά, οπως όλως ο κόσμος εμας μας αποκαλει Γραικους κι οχι Ελληνες, γεγονός το οποίο φαινεται να μην ενοχλει κανέναν.
 
Μπλουζα