Συζήτηση για το φόρουμ και το μέλλον του

Aldo

Well-Known Member
Καλησπέρα Φρεντς και φρενεμιζ.

Ανοίγω το νήμα αυτό μιας και βλέπω παρουσιάσεις να εκτροχιάζονται παν εύκολα, σχόλια να σβήνονται όμως λύση για να πάμε μπροστά να μην βρισκεται(ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ) .

Θεωρώ πως είναι φαύλος κύκλος και θα πρέπει τα θέματα να λυθούν για ένα φόρουμ «υγιες», όχι να σβήνονται/κρύβονται κάτω απ το χαλί.
Κατανοώ πως δεν υπάρχει η πολυτέλεια χρόνου από την διαχείρηση, και πιστεύω ότι ειανι και αλλά μέλη που συμμερίζονται αυτή την αποψη, θεωρώ πως μια συζήτηση μπορεί να βοηθήσει.

Ανοίγω αυτό το νήμα για να γίνει συζήτηση και να εκφράζει οποίος θέλει εαν το θέλει σκέψεις, απόψεις κοκ όσον αφορά το φορουμ.

***Παράκληση όχι τσακωμούς, δεν υπάρχει λόγος!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Να ξεκινήσουμε την κουβέντα λοιπόν,σε αυτό το ωραίο νήμα..πολύ σωστά λες ,οι παρουσιάσεις,εκτροχιάζονται πανευκολα.ομως για ποιες παρουσιάσεις αναφέρεσαι φίλε aldo?
 

Aldo

Well-Known Member
Παρουσιάσεις που ανέβηκαν τις τελευταίες μέρες αεράτε, δε κρινω το αποτέλεσμα -δεν με ενδιαφέρει.
Τις βρίσκω όμως ελλιπής και όχι στα πρότυπα του φόρουμ ´η αυτού που θα περίμενα να δω ως ενδιαφερόμενος.

Δε θα επεκταθώ γτ θα χρειαστούν σεντόνια.
 

nick90

Well-Known Member
Εγώ βλέπω πάντως παρουσιάσεις αλά copperfield. 5g βάζει 10g φαίνεται να φυτρώνουν στο αποτέλεσμα όπως μας το δείχνει στα επίσημα, γιατί στα ανεξάρτητα τα μαγικά δεν λειτουργούν...:D
 

aeratos28

Just aeratos
Αυτά καλέ μου φίλε Άλντο ,τα έχω πει πολλές φορές ,είχα ανοίξει και νήμα για αυτό αλλά πρέπει να έχει κλειδωθεί..αν αναφέρεσαι στον Αναστασάκη (αν όχι ζητώ συγγνώμη) γτ εγώ σε αυτόν αναφέρομαι,συμφωνώ απόλυτα..έχει φέρει στα μέτρα του το φόρουμ,και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο,και κάνει διαφήμιση της δουλειάς του άνευ όρων..όπως ακριβώς τον βολεύει αυτόν..δεν δίνει απολύτως κανένα στοιχείο για τις επεμβάσεις και δείχνει απλά ένα πριν μετά..ποιο είναι το όφελος του φόρουμ που πετάγονται διαρκως κάτι καμμένα τυπακια και λένε ότι έχει πάρει το φόρουμ από τέτοιου είδους νήματα?εδώ πάντα μετραγαμε πόντο πόντο τις επεμβάσεις και ζηταγαμε τον ουρανό με τα αστρα και στον hot or not ,τι έγινε, ασυλία?? Από πού και ως που ? Τι αβανταρισματα είναι αυτά? Ποιος του το επιτρέπει και για ποιον λόγο τον αφήνει και το κάνει αυτό?
 

tol

Well-Known Member
δεν δίνει απολύτως κανένα στοιχείο για τις επεμβάσεις και δείχνει απλά ένα πριν μετά

Φιλε αερατε, να γραψω και εγω την προσωπικη μου αποψη επι του θεματος...

Ωραια...ας πουμε οτι ο κ. ταδε (ιατρος μεταμοσχευσεων) δινει αναλυτικα στοιχεια για τις επισημες παρουσιασεις που κανει...

Και τι εγινε;

Ποιος σε διαβεβαιωνει οτι τα στοιχεια αυτα ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα;

Σου λεει π.χ. οτι εβαλε 2567 grafts. Και ποιος σου ειπε οτι στην πραγματικοτητα δεν εβαλε 3567 grafts; Και ετσι, ακομη και να εχει 70% φυτρωση (αποτυχια δηλαδη), να παρουσιαζει το αποτελεσμα ως απολυτα επιτυχημενο;

Οσοι θυμουνται (εχει περασει πολυ καιρος απο τοτε), οταν βρισκομουν πρωτοστατης στις επαλξεις και ασκουσα δριμεια κριτικη, το βασικο μου επιχειρημα ηταν το εξης:

ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΣΕ ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

Φυσικα, ακομη και οι ανεξαρτητες θα πρεπει να ειναι απαλλαγμενες απο καθε ειδους υποκειμενικο παραγοντα, οπως η εγωπαθεια, η επιθυμια να ακουστουν κολακευτικα σχολια και ως εκ τουτου η προσπαθεια εξωραϊσμου του τελικου αποτελεσματος. Μονο οι ανεξαρτητες παρουσιασεις που γινονται υπο ολες τις συνθηκες (φωτισμου, οπτικων γωνιων) και με τη συνοδεια αποκαλυτικων video μπορουν να βοηθησουν το forum.

Για μενα καθε επισημη παρουσιαση, οποιασδηποτε κλινικης, εχει καθαρα μονο "φιλολογικο" χαρακτηρα. Δεν μπορει να οδηγησει σε κανενα ασφαλες συμπερασμα.

Μια επισημη παρουσιαση εχει ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ...ΤΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ, ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ.

Και φυσικα "ο σκοπος αγιαζει τα μεσα".

Ειναι αδιαμφισβητητο οτι θα γινουν ΣΚΟΠΙΜΕΣ παραποιησεις στοιχειων (π.χ. αριθμος grafts), θα γινει επιλεκτικη παρουσιαση μονο των καλων αποτελεσματων, θα ανεβει φωτογραφικο υλικο υπο συγκεκριμενες συνθηκες φωτισμου και οπτικων γωνιων.

Και ενα τελευταιο σχολιο...

Εχει καταντησει, μαλλον, κωμικο και γραφικο (για να μην πω τιποτε χειροτερο) αυτο που γινεται εδω και αρκετους μηνες με τη δηθεν αξιοπιστη παρουσιαση ενος video που δηθεν θα παρουσιαζει την πραγματικη εικονα.

Και βλεπεις μελη του forum που εντυπωσιαζονται απο αυτα τα video.

Για ποια video συζηταμε;

Για τα video με απολυτα ελεγχομενους φωτισμους; Για τα video που το μαλλι χτενιζεται ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΕ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ, ωστε να μην αποκαλυπτεται η αδυναμια των πισω ζωνων; Να συγκαλυπτονται ολα τα κενα με το μαλλι της hairline;

Εχετε δει εσεις κανενα επισημο video εξω στον ηλιο; Εχετε δει κανενα video, οπου το μαλλι θα ανακατευεται και θα εχει φορα απο πισω προς τα εμπρος;

Εν κατακλειδι, φιλοι μου, οποιος θεωρει οτι οι επισημες παρουσιασεις γινονται "με τον σταυρο στο χερι", μαλλον απαταται.
 

nick90

Well-Known Member
Αυτά είναι νέα κόλπα φίλε nick.
Ήταν να μη βρεθεί το μαγικό φίλτρο που ψεκάζει τους ασθενείς του και πολλαπλασιάζονται τα g της λήπτριας φίλε vlafo :p

Υ.Γ. Στο τέλος θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε με αυτά που βλέπουμε... έχει χαθεί κάθε λογική.
 

oreo

Well-Known Member
Ποιος του το επιτρέπει και για ποιον λόγο τον αφήνει και το κάνει αυτό?
Να μου μιλάς όπως παλιά δεν επιτρέπεται
κι όταν με βλέπεις μη με παίρνεις αγκαλιά
να μ’ αγαπάς ν’ ανησυχείς απαγορεύεται
γιατί δε θέλω να θυμάμαι άλλο πια
 

gregkont13

Verified MM member
Αν και απέχω εδώ και αρκετό καιρό λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας, αλλά και επειδή στην τελική έχω λύσει το πρόβλημα μου σε έναν (για μένα) ικανοποιητικό βαθμό, θα κάνω μια τοποθέτηση. Θεωρώ πως ότι και αν σβήνετε, με το υλικό που υπάρχει στο φόρουμ είναι πολύ εύκολο ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματα του για μια μεγάλη γκάμα γιατρών. Υπάρχουν (δόξα το θεό) ανεξάρτητες παρουσιάσεις από αρκετές κλινικές που κάποιος μπορεί να δει ένα ποσοστό αποτυχίας/επιτυχίας, συμπεριφόρες γιατρών αν κάτι δεν πάει καλά, συμπεριφόρες γιατρών γενικά κλπ κλπ. Να πω ότι είμαστε στην εποχή που ο @Panos1982 πήγε στον Κανάδα που η πληροφόρια ήταν ελάχιστη... Τότε θα υπήρχε σοβαρό θέμα. Τώρα, ευτυχώς, υπάρχει αρκετή πληροφόρια και στο φόρουμ και έξω από αυτό. Όποιος αγνοεί συμπεριφόρες και ψαρώνει βλέποντας μερικά youtube videos σε ιατρεία μπορεί να την πατήσει... Όσο για τις κακές συμπεριφόρες γιατρών του χώρου, πλέον είναι ξεκάθαρο πως το βήμα που τους δίνετε εδώ, μονάχα τους εκθέτει. Όποιος πηγαίνει εκεί (έχοντας δεί όλα αυτά), παίρνει το ρίσκο για το κεφάλι του. Το μόνο που μπορούν να κάνουν τα μέλη του φόρουμ είναι να επισημαίνουν στα νήματα του κάθε γιατρού τα στραβά που έχουμε δει κατά καιρούς, ώστε να ξέρει όποιος ψάχνει για μμ τι μπορεί να του ξημερώσει...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλε αερατε, να γραψω και εγω την προσωπικη μου αποψη επι του θεματος...

Ωραια...ας πουμε οτι ο κ. ταδε (ιατρος μεταμοσχευσεων) δινει αναλυτικα στοιχεια για τις επισημες παρουσιασεις που κανει...

Και τι εγινε;

Ποιος σε διαβεβαιωνει οτι τα στοιχεια αυτα ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα;

Σου λεει π.χ. οτι εβαλε 2567 grafts. Και ποιος σου ειπε οτι στην πραγματικοτητα δεν εβαλε 3567 grafts; Και ετσι, ακομη και να εχει 70% φυτρωση (αποτυχια δηλαδη), να παρουσιαζει το αποτελεσμα ως απολυτα επιτυχημενο;

Οσοι θυμουνται (εχει περασει πολυ καιρος απο τοτε), οταν βρισκομουν πρωτοστατης στις επαλξεις και ασκουσα δριμεια κριτικη, το βασικο μου επιχειρημα ηταν το εξης:

ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΣΕ ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

Φυσικα, ακομη και οι ανεξαρτητες θα πρεπει να ειναι απαλλαγμενες απο καθε ειδους υποκειμενικο παραγοντα, οπως η εγωπαθεια, η επιθυμια να ακουστουν κολακευτικα σχολια και ως εκ τουτου η προσπαθεια εξωραϊσμου του τελικου αποτελεσματος. Μονο οι ανεξαρτητες παρουσιασεις που γινονται υπο ολες τις συνθηκες (φωτισμου, οπτικων γωνιων) και με τη συνοδεια αποκαλυτικων video μπορουν να βοηθησουν το forum.

Για μενα καθε επισημη παρουσιαση, οποιασδηποτε κλινικης, εχει καθαρα μονο "φιλολογικο" χαρακτηρα. Δεν μπορει να οδηγησει σε κανενα ασφαλες συμπερασμα.

Μια επισημη παρουσιαση εχει ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ...ΤΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ, ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ.

Και φυσικα "ο σκοπος αγιαζει τα μεσα".

Ειναι αδιαμφισβητητο οτι θα γινουν ΣΚΟΠΙΜΕΣ παραποιησεις στοιχειων (π.χ. αριθμος grafts), θα γινει επιλεκτικη παρουσιαση μονο των καλων αποτελεσματων, θα ανεβει φωτογραφικο υλικο υπο συγκεκριμενες συνθηκες φωτισμου και οπτικων γωνιων.

Και ενα τελευταιο σχολιο...

Εχει καταντησει, μαλλον, κωμικο και γραφικο (για να μην πω τιποτε χειροτερο) αυτο που γινεται εδω και αρκετους μηνες με τη δηθεν αξιοπιστη παρουσιαση ενος video που δηθεν θα παρουσιαζει την πραγματικη εικονα.

Και βλεπεις μελη του forum που εντυπωσιαζονται απο αυτα τα video.

Για ποια video συζηταμε;

Για τα video με απολυτα ελεγχομενους φωτισμους; Για τα video που το μαλλι χτενιζεται ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΕ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ, ωστε να μην αποκαλυπτεται η αδυναμια των πισω ζωνων; Να συγκαλυπτονται ολα τα κενα με το μαλλι της hairline;

Εχετε δει εσεις κανενα επισημο video εξω στον ηλιο; Εχετε δει κανενα video, οπου το μαλλι θα ανακατευεται και θα εχει φορα απο πισω προς τα εμπρος;

Εν κατακλειδι, φιλοι μου, οποιος θεωρει οτι οι επισημες παρουσιασεις γινονται "με τον σταυρο στο χερι", μαλλον απαταται.


Εξαιρετικά ενδιαφέρον το νήμα που άνοιξε ο Aldo. Παρόλο που έχω διαφωνήσει με τον Tol για θέματα αξιολόγησης αποτελεσμάτων, θεωρώ ότι αυτή η τοποθέτηση του θίγει με σωστό τρόπο (σε αρκετά σημεία της) το ζήτημα των παρουσιάσεων.

Οι παρουσιάσεις και ειδικά οι ανεξάρτητες (που υποτίθεται ότι είναι η πεμπτουσία του φόρουμ) πάσχουν σοβαρά. Όχι όλες αλλά πολλές. Για τις επίσημες δεν μιλάω γιατί τις θεωρώ εκ προοιμίου «προβληματικές». Όχι τόσο ως προς τους φωτισμούς, αξιοπιστία των στοιχείων, κλπ αλλά επειδή είναι επιλεγμένες και παρουσιάζονται επιλεκτικά όταν το αποτέλεσμα έχει κριθεί.

Μια από τος 2 συγκεκριμένες επίσημες για τις οποίες διαβάζω διάφορα σενάρια περί πολλαπλασιασμού graft και άλλων θεωριών αφορά ενεργό μέλος του φόρουμ ο οποίος με ενημέρωσε με pm ότι αφορούσε αυτόν. Η αξιοπιστία λοιπόν των δηλωθέντων στοιχείων είναι ίδια με οποιουδήποτε άλλου που κάνει μια ανεξάρτητη παρουσίαση.

Δεν θέλω να σταθώ όμως σε αυτό. Αυτό που με έχει προβληματίσει καιρό τώρα είναι η ποιότητα των ανεξάρτητων οι οποίες πολλές φορές (για διάφορους λόγους που ευχαρίστως μπορούμε να συζητήσουμε) αντί να ενημερώνουν σωστά παραπληροφορούν και τελικά κάνουν περισσότερη ζημία παρά καλό αφού κάποιος που τις διαβάζει θεωρεί ότι είναι αξιόπιστες ενώ δεν είναι. Όχι όλες αλλά αρκετές.

Σε μια πρόσφατη συζήτηση που είχα με το μέλος @sp75 έριξε μια ιδέα την οποία βρήκα εξαιρετική, την επεξεργάστηκα και θα την υλοποιήσω σύντομα. Τη δημιουργία μιας ειδικής κατηγορίας παρουσιάσεων με τον τίτλο “VERIFIED”.

Ο τίτλος “VERIFIED” θα δίνεται από εμένα αφού πρώτα ένα αποτέλεσμα/επέμβαση περάσει από μια αδιάβλητη αξιολόγηση με κυριότερο κριτήριο την δια ζώσης εξέταση. Τα κριτήρια της αξιολόγησης θα ανακοινωθούν προσεχώς όταν το εγχείρημα θα ξεκινήσει.

Στα πρόσφατα cons με τον Λορενζο είδα αρκετά περιστατικά που έχουν κάνει παρουσιάσεις και η δια ζώσης εικόνα απέχει παρασάγγας από την εικόνα που αποκομίζει κάποιος διαβάζοντας την αντίστοιχη ανεξάρτητη παρουσίαση. Αυτή ήταν η θρυαλλίδα που με οδήγησε να υιοθετήσω την ιδέα του @sp75 αφού (δυστυχώς) σε αρκετές περιπτώσεις η αλήθεια είναι διαφορετική.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το νήμα που άνοιξε ο Aldo. Παρόλο που έχω διαφωνήσει με τον Tol για θέματα αξιολόγησης αποτελεσμάτων, θεωρώ ότι αυτή η τοποθέτηση του θίγει με σωστό τρόπο (σε αρκετά σημεία της) το ζήτημα των παρουσιάσεων.

Οι παρουσιάσεις και ειδικά οι ανεξάρτητες (που υποτίθεται ότι είναι η πεμπτουσία του φόρουμ) πάσχουν σοβαρά. Όχι όλες αλλά πολλές. Για τις επίσημες δεν μιλάω γιατί τις θεωρώ εκ προοιμίου «προβληματικές». Όχι τόσο ως προς τους φωτισμούς, αξιοπιστία των στοιχείων, κλπ αλλά επειδή είναι επιλεγμένες και παρουσιάζονται επιλεκτικά όταν το αποτέλεσμα έχει κριθεί.

Μια από τος 2 συγκεκριμένες επίσημες για τις οποίες διαβάζω διάφορα σενάρια περί πολλαπλασιασμού graft και άλλων θεωριών αφορά ενεργό μέλος του φόρουμ ο οποίος με ενημέρωσε με pm ότι αφορούσε αυτόν. Η αξιοπιστία λοιπόν των δηλωθέντων στοιχείων είναι ίδια με οποιουδήποτε άλλου που κάνει μια ανεξάρτητη παρουσίαση.

Δεν θέλω να σταθώ όμως σε αυτό. Αυτό που με έχει προβληματίσει καιρό τώρα είναι η ποιότητα των ανεξάρτητων οι οποίες πολλές φορές (για διάφορους λόγους που ευχαρίστως μπορούμε να συζητήσουμε) αντί να ενημερώνουν σωστά παραπληροφορούν και τελικά κάνουν περισσότερη ζημία παρά καλό αφού κάποιος που τις διαβάζει θεωρεί ότι είναι αξιόπιστες ενώ δεν είναι. Όχι όλες αλλά αρκετές.

Σε μια πρόσφατη συζήτηση που είχα με το μέλος @sp75 έριξε μια ιδέα την οποία βρήκα εξαιρετική, την επεξεργάστηκα και θα την υλοποιήσω σύντομα. Τη δημιουργία μιας ειδικής κατηγορίας παρουσιάσεων με τον τίτλο “VERIFIED”.

Ο τίτλος “VERIFIED” θα δίνεται από εμένα αφού πρώτα ένα αποτέλεσμα/επέμβαση περάσει από μια αδιάβλητη αξιολόγηση με κυριότερο κριτήριο την δια ζώσης εξέταση. Τα κριτήρια της αξιολόγησης θα ανακοινωθούν προσεχώς όταν το εγχείρημα θα ξεκινήσει.

Στα πρόσφατα cons με τον Λορενζο είδα αρκετά περιστατικά που έχουν κάνει παρουσιάσεις και η δια ζώσης εικόνα απέχει παρασάγγας από την εικόνα που αποκομίζει κάποιος διαβάζοντας την αντίστοιχη ανεξάρτητη παρουσίαση. Αυτή ήταν η θρυαλλίδα που με οδήγησε να υιοθετήσω την ιδέα του @sp75 αφού (δυστυχώς) σε αρκετές περιπτώσεις η αλήθεια είναι διαφορετική.

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα να έρθω δια ζώσης όπου θες CVIAL. Θα είμαι Αθήνα τέλη ιουλίου αν σε βολεύει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οι κανόνες θα είναι ίδιοι για όλους και θα ανακοινωθούν σύντομα.
 

Panos1982

Well-Known Member
Οποιος εχει ασχοληθεί με πουλια θα ξερει.
Αν εχεις εξημερωσει εναν παπαγαλο π.χ και του βαλεις μεσα στο κλουβί εναν αλλο παπαγαλο αγριο τοτε αυτο που θα γινει ειναι οτι θα χαλασεις τον πρωτο,
Οσο καλα εκπαιδευμένος κι αν ειναι.
Ποτε δε βαζεις στο ιδιο κλουβι ενα εξημερωμενο κι ενα μη πουλι.

Επειδη ολοι καταλαβαινουμε για ποιανου τα νηματα μιλαμε...
Η συγκεκριμενη προσωπικοτητα ειναι ακρως τοξικη, και εχει δυστηχως πολλα προβληματα που πρέπει να δουλεψει με τον εαυτο της σε πολλα επιπεδα, για να καταφερει να βρεθει σε κλουβι με αλλα πουλακια και να μπορεί να ειναι ανεκτη σαν προσωπικοτητα χωρις να δημιουργεί μπαχαλο γυρω της.

Θα σκεφτεί καποιος οτι δεν με νοιαζει η προσωπικότητα με νοιαζουν τα skills του ως επαγγελματιας.
Και θα έχει δικιο αυτο εχει σημασια.
Με εξαίρεση την συγκεκριμενη περιπτωση που η προσωπικότητα ειναι τοσο εντονα "προβληματικη" που επηρεάζει πλεον κ το επαγγελματικο κομματι.

Βλεπε : αλλαγη στασης στο aftercare , απειλες, μηνυσεις, εκβιασμοι, τσαλαπετινοι, μπακαλογατοι, χειριστικοτητα,
Εκπρόσωπος κλπ....
 

Ponhros1981

Active Member
Να μην ανεβαίνουν παρουσιάσεις από κλινικές!!!Ανεβαζουν οτι θελουν οπως θελουν!!!Ανεξάρτητες μόνο με υποχρέωση και φωτο σε εξωτερικο χώρο(κατω απο ηλιο)!!Άλλο βασικο να σεβόμαστε να νήματανα μην εκτροχιάζονται με απειρα άσχετα μηνύματα και να θες μια μερα για να βρεις το νοημα!!Πρέπει να μπουν και αλλοι συνδιαχειριστες να βοηθάνε τον mod για να ανεβαίνουν τα νήματα σωστά!!!
 

le2der

Active Member
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το νήμα που άνοιξε ο Aldo. Παρόλο που έχω διαφωνήσει με τον Tol για θέματα αξιολόγησης αποτελεσμάτων, θεωρώ ότι αυτή η τοποθέτηση του θίγει με σωστό τρόπο (σε αρκετά σημεία της) το ζήτημα των παρουσιάσεων.

Οι παρουσιάσεις και ειδικά οι ανεξάρτητες (που υποτίθεται ότι είναι η πεμπτουσία του φόρουμ) πάσχουν σοβαρά. Όχι όλες αλλά πολλές. Για τις επίσημες δεν μιλάω γιατί τις θεωρώ εκ προοιμίου «προβληματικές». Όχι τόσο ως προς τους φωτισμούς, αξιοπιστία των στοιχείων, κλπ αλλά επειδή είναι επιλεγμένες και παρουσιάζονται επιλεκτικά όταν το αποτέλεσμα έχει κριθεί.

Μια από τος 2 συγκεκριμένες επίσημες για τις οποίες διαβάζω διάφορα σενάρια περί πολλαπλασιασμού graft και άλλων θεωριών αφορά ενεργό μέλος του φόρουμ ο οποίος με ενημέρωσε με pm ότι αφορούσε αυτόν. Η αξιοπιστία λοιπόν των δηλωθέντων στοιχείων είναι ίδια με οποιουδήποτε άλλου που κάνει μια ανεξάρτητη παρουσίαση.

Δεν θέλω να σταθώ όμως σε αυτό. Αυτό που με έχει προβληματίσει καιρό τώρα είναι η ποιότητα των ανεξάρτητων οι οποίες πολλές φορές (για διάφορους λόγους που ευχαρίστως μπορούμε να συζητήσουμε) αντί να ενημερώνουν σωστά παραπληροφορούν και τελικά κάνουν περισσότερη ζημία παρά καλό αφού κάποιος που τις διαβάζει θεωρεί ότι είναι αξιόπιστες ενώ δεν είναι. Όχι όλες αλλά αρκετές.

Σε μια πρόσφατη συζήτηση που είχα με το μέλος @sp75 έριξε μια ιδέα την οποία βρήκα εξαιρετική, την επεξεργάστηκα και θα την υλοποιήσω σύντομα. Τη δημιουργία μιας ειδικής κατηγορίας παρουσιάσεων με τον τίτλο “VERIFIED”.

Ο τίτλος “VERIFIED” θα δίνεται από εμένα αφού πρώτα ένα αποτέλεσμα/επέμβαση περάσει από μια αδιάβλητη αξιολόγηση με κυριότερο κριτήριο την δια ζώσης εξέταση. Τα κριτήρια της αξιολόγησης θα ανακοινωθούν προσεχώς όταν το εγχείρημα θα ξεκινήσει.

Στα πρόσφατα cons με τον Λορενζο είδα αρκετά περιστατικά που έχουν κάνει παρουσιάσεις και η δια ζώσης εικόνα απέχει παρασάγγας από την εικόνα που αποκομίζει κάποιος διαβάζοντας την αντίστοιχη ανεξάρτητη παρουσίαση. Αυτή ήταν η θρυαλλίδα που με οδήγησε να υιοθετήσω την ιδέα του @sp75 αφού (δυστυχώς) σε αρκετές περιπτώσεις η αλήθεια είναι διαφορετική.
Ωραία ιδέα ! Να φανταστώ ότι θα ανακοινώσεις κάποια κριτήρια που θα πρέπει να πληρούν οι ανεξάρτητες παρουσιάσεις έτσι ώστε να παίρνουν το verified! Αυτό θα πρέπει να λειτουργήσει αναδρομικά στις παρουσιάσεις και σε αυτό το σημείο υπάρχει δυσκολια
 

Alexpetropoul

New Member
Αυτά καλέ μου φίλε Άλντο ,τα έχω πει πολλές φορές ,είχα ανοίξει και νήμα για αυτό αλλά πρέπει να έχει κλειδωθεί..αν αναφέρεσαι στον Αναστασάκη (αν όχι ζητώ συγγνώμη) γτ εγώ σε αυτόν αναφέρομαι,συμφωνώ απόλυτα..έχει φέρει στα μέτρα του το φόρουμ,και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο,και κάνει διαφήμιση της δουλειάς του άνευ όρων..όπως ακριβώς τον βολεύει αυτόν..δεν δίνει απολύτως κανένα στοιχείο για τις επεμβάσεις και δείχνει απλά ένα πριν μετά..ποιο είναι το όφελος του φόρουμ που πετάγονται διαρκως κάτι καμμένα τυπακια και λένε ότι έχει πάρει το φόρουμ από τέτοιου είδους νήματα?εδώ πάντα μετραγαμε πόντο πόντο τις επεμβάσεις και ζηταγαμε τον ουρανό με τα αστρα και στον hot or not ,τι έγινε, ασυλία?? Από πού και ως που ? Τι αβανταρισματα είναι αυτά? Ποιος του το επιτρέπει και για ποιον λόγο τον αφήνει και το κάνει αυτό?
Όσο μεγαλύτερη ενασχόληση γίνεται από τα μέλη με μια παρουσίαση τόσο μεγαλύτερη αξία εχει.κ το εννοω με την καλη εννοια.Οσο περισσοτερο δλδ τα μέλη συμφωνούν-διαφωνούν-‘τσακωνονται’ πανω σε μια παρουσίαση τόσο πιο έγκυρη είναι.γτ είναι ανεξάρτητη κ αμερόληπτη η παρουσίαση ,με σωστές φωτο στοιχεία κτλ.Αν Απλα αγνοήσουμε τις παρουσιάσεις του Αναστασάκη γτ πλασάρονται με ενα συγκεκριμένο μοτίβο από οτι βλεπω τοτε τόσο λιγότερη σημασία/αξία αποκτούν αυτές .Στο χέρι μας είναι να τις αγνοήσουμε η να τις δίνουμε αξία ακόμα κ με το παραμικρό σχολιο.
 

vlafo

Well-Known Member
Αν και απέχω εδώ και αρκετό καιρό λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας, αλλά και επειδή στην τελική έχω λύσει το πρόβλημα μου σε έναν (για μένα) ικανοποιητικό βαθμό, θα κάνω μια τοποθέτηση. Θεωρώ πως ότι και αν σβήνετε, με το υλικό που υπάρχει στο φόρουμ είναι πολύ εύκολο ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματα του για μια μεγάλη γκάμα γιατρών. Υπάρχουν (δόξα το θεό) ανεξάρτητες παρουσιάσεις από αρκετές κλινικές που κάποιος μπορεί να δει ένα ποσοστό αποτυχίας/επιτυχίας, συμπεριφόρες γιατρών αν κάτι δεν πάει καλά, συμπεριφόρες γιατρών γενικά κλπ κλπ. Να πω ότι είμαστε στην εποχή που ο @Panos1982 πήγε στον Κανάδα που η πληροφόρια ήταν ελάχιστη... Τότε θα υπήρχε σοβαρό θέμα. Τώρα, ευτυχώς, υπάρχει αρκετή πληροφόρια και στο φόρουμ και έξω από αυτό. Όποιος αγνοεί συμπεριφόρες και ψαρώνει βλέποντας μερικά youtube videos σε ιατρεία μπορεί να την πατήσει... Όσο για τις κακές συμπεριφόρες γιατρών του χώρου, πλέον είναι ξεκάθαρο πως το βήμα που τους δίνετε εδώ, μονάχα τους εκθέτει. Όποιος πηγαίνει εκεί (έχοντας δεί όλα αυτά), παίρνει το ρίσκο για το κεφάλι του. Το μόνο που μπορούν να κάνουν τα μέλη του φόρουμ είναι να επισημαίνουν στα νήματα του κάθε γιατρού τα στραβά που έχουμε δει κατά καιρούς, ώστε να ξέρει όποιος ψάχνει για μμ τι μπορεί να του ξημερώσει...
O σωστός τρόπος προσέγγισης είναι αυτός,θα συμφωνήσω.
Άτομα που έχουν κάνει μμ στη δεκαετία του 90 πηγαίναν στα τυφλά κυριολεκτικά,στον καλύτερο του κόσμου όπου από τους 3 φύτρωνε ο ένας.
Αυτή ήταν τότε η δύσμοιρη πραγματικότητα.
Και ξέρουν οι συγκεκριμένοι.

Το δυστύχημα είναι πως σήμερα επειδή ο καταναλωτής δεν είναι εκπαιδευμένος,δε μπαίνει καν στη διαδικασία να ψάξει παραπάνω και να ενημερωθούν.
Σε πληροφορώ πως εδώ μέσα ελάχιστα άτομα θα πάνε να ανατρέξουν στις παρουσιάσεις προσπαθώντας να αποκομίσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα και να πορευτούν ανάλογα.
Φταίει κανείς για αυτό?
Όχι.
Οι ίδιοι και μόνο.

Αυτό το κενό λοιπόν έρχεται να το καλύψει μια κλινική,που με το βομβαρδισμό των παρουσιάσεων θα το κάνει να εξαυλωθεί και να εξαφανιστεί.
Η δύναμη της εικόνας σε συνδυασμό με την άγνοια είναι εκρηκτικό κοκτέιλ που επιφέρει μόνο αρνητικά αποτελέσματα.

Πόσα χρόνια φωνάζω εδώ μέσα για να υπάρχουν συναντήσεις μεταξύ των μελών?
Ετοιμάζεσαι να πας για μμ και η μόνη εμπειρία που έχεις είναι τα ytube.

Ξέρεις πόσες απογοητεύσεις έχω νιώσει βλέποντας από κοντά αποτελέσματα που είχαν διθυράμβους?

ΆΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΣΕ ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ:

ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ.

ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φίλε @Aldo ωραία πρωτοβουλία αλλά απλά θα ξανά αναφερθούν πράγματα που έχουμε πει τόσες και τόσες φορές.... δεν θα αλλάξει κάτι από τα τοξικά μέλη και κλινικές...σφυριζουν αδιάφορα και κάνουν και τους αδικημένους... τους έχει βολεψει αυτή η φάση και το έχουν φέρει το φόρουμ στα μέτρα τους... ο πιο βασικός λόγος που κάθομαι λίγο ακόμα με πιο αραιή συμμετοχή πια φυσικά και δεν έχω κουνήσει μαντίλι ακόμα είναι οτι απλα περιμένω να τελειώσω την παρουσίαση μου για να μαι σωστός μέχρι την τελευταία στιγμη γιατί κατά τ αλλά έχω αηδιασει με την Τροπη που έχει πάρει το φόρουμ...Το θέμα είναι τι κάνει ο διαχειριστής @CVIAL έχω πει και όχι τι κάνουν οι άλλοι ....αυτός έχει το μαχαίρι αυτός και το καρπούζι..... Ωραία αυτή η πρωτοβουλία με τον διαχωρισμό περιστατικών που έχουν ελεγχθεί λάιβ αλλά θα κάνουμε και κάτι για την γενική εικόνα του φόρουμ να φαίνεται με την ίδια αντιμετώπιση προς όλους ;
Καλά φίλε @Panos1982 για ακόμη μια φορά είσαι μέσα το μυαλό μου .... @tol το θέμα είναι με τις ανεξάρτητες παρουσιάσεις ότι οσο και ο άλλος να θελει κολακείες... Να δίνει ελλειπή στοιχεία η ψεύτικα στοιχεία έχεις εικόνα ρε γαμωτο.... Μια κωλο φωτογραφία εξωτερική θα σου βάλει .....
 
Μπλουζα