Σκέψεις για μμ

tol

Well-Known Member
Tol, νομίζω ότι δεν ισχύει αυτή η τιμή που ανέφερες για την hdc. Για τα 3000gts, το κόστος κυμαίνεται από 4800 (1,6 Βρυωνιδου είχε ποσταρει ο jhon τελευταία) έως 6000 πάνω κάτω με το Μάρα. Δε θα το σχολιαζα, ο μόνος λόγος είναι ότι στη συνέχεια προέκρινες την εν λόγω κλινική λόγω ικανοτήτων αλλά και κόστους.

Δικιο εχεις, φιλε andy...ο δαιμων του τυπογραφειου...4500 ηθελα να γραψω, οχι 4000 ευρω. Νομιζω τελευταια προσφορα της HDC ειναι 1,5 ευρω το graft με την κ. Βρυωνιδου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alexskg

Verified MM member
Το κόστος που μου ανέφερε ο dr Bisanga ήταν πολύ υψηλότερο από τα νούμερα που αναφέρετε (σχεδόν διπλάσια) . Θεωρειτε ότι είναι φυσιολογικό και αξίζει η τόσο μεγάλη διαφορά στο κόστος;
 

vlafo

Well-Known Member
Προφανώς και έχει διπλάσια τιμή,είναι ένα παγκόσμιο όνομα,τα δικαιολογεί αλλά προσωπικά αν και τον είδα από κοντά όπως και τον Cole σε καμία περίπτωση δεν με συγκίνησε και δεν με έπεισε.
Γενικά η τεκμηρίωση του ήταν μεν καλή,αλλά όχι επαρκώς δομημένη.
Από τον Cole πολύ καλύτερος στην ανάλυση.
Θα προτιμούσα να την κάνω Hlc με 2.5€ που παράγει φανταστικά αποτελέσματα.
Όλοι οι μεγαλογιατροί να ξέρεις εκεί παίζουν και είναι λογικό.
 

alexskg

Verified MM member
Από τους μεγάλο γιατρούς ποιος κατά τη γνώμη σας είναι ο καλύτερος γαι χαρακτηριστικά σαν τα δικά μου; αν είναι να τα δώσω, τουλάχιστον να είμαι σίγουρος ότι έκανα την καλύτερη δυνατή επιλογή. Ο λόγος για τον οποίο προς το παρόν έχω εστιάσει στον dr Bisanga είναι επειδή τον βλέπω να αναφέρεται σταθερά στα φόρουμς εδώ και πολλά χρόνια. Πιθανόν όμως να υπάρχουν και καλύτερες λύσεις.
 

alexskg

Verified MM member
Αν η τιμή είναι 2.5€/g υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές.
Βασικά η τιμή είναι 50% πάνω από τα 2.5 / graft. Οπότε με δεδομένο αυτό πραγματικά θα εκτιμούσα αν μου προτείνατε κάποιες εναλλακτικές από το πιο "πάνω ράφι" των γιατρών
 

alexskg

Verified MM member
Καλησπέρα και πάλι,

Τον τελευταίο καιρό εχω αρχίσει να ψάχνομαι και να ενημερώνομαι ακόμα πιο εντατικά για την πιθανή μμ και την τελευταία εβδομάδα έκανα δύο consultation: ένα με τον Dr. Bruno Ferreira μέσω zoom και ένα με τον Dr. Erdogan από κοντά μιας και λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων ήμουν στην Κωνσταντινούπολη.

Και οι δύο μου άφησαν πολύ καλες εντυπώσεις για διαφορετικούς λόγους.

Κατ αρχήν και οι δύο με θεώρησαν καλή περίπτωση για μμ και πρότειναν περίπου 3500grafts για κάλυψη της μπροστάς ζώνης. Επίσης και οι δύο μου πρότειναν να μου κάνουν restore και τα τριγωνάκια στο πλάι κατω από τους κροτάφους μιας και θεωρούν οτι με λίγα grafts θα βελτιωθεί το τελικό αποτέλεσμα. Επίσης και οι δύο συνέστισαν να ξεκινήσω φίνα αλλά δεν το έθεσαν ως προυπόθεση για να αναλάβουν. Ο Ferreira μου είπε οτι και με μειωμένη δόση (4mg εβδομαδιαίως) θα δω διαφορά.

Παραθέτω τις σκέψεις μου σχετικά με τους δύο αυτούς γιατρούς. Όσον αφορά τον Dr Ferreira,από αυτά που έχω διαβασει,έχω την αισθηση ότι μπορεί να εξελιχθεί ως ένας από τους κορυφαίους τα επόμενα χρόνια και πιθανόν να τον πετύχω στην φάση της καριερας του που φτιάχνει το όνομα του και έχει επιπλέον κίνητρο. Το γεγονός οτι η επέμβαση θα γίνει εξ ολοκλήρου από τον ιδιο στην κλινική του στην Πορτογαλία μου δίνει ένα επιπλέον αισθημα ασφάλειας. Από την άλλη όμως δεν υπάρχουν διαθεσιμά πολλά περιστατικά του στο ιντερνετ και αυτό με κάνει κάπως επιφυλακτικό.

Στον Erdogan εντυπωσιάστηκα από την κλινική κυρίως η οποια σου δίνει την αίσθηση οτι υπάρχει όλη η τεχνολογία που χρειάζεται. Μου έκανε και κάποιες μετρήσεις βασικές στις οποίες υπολόγισε οτι έχω περίπου 9500-10000 grafts στην δότρια με πάχος περιπου 70 microns και λόγο περίπου 2.0 hairs/graft. Μου σχεδίασε και ένα design το οποίο επισυνάπτω για σχόλια. Αυτό που με προβληματίζει με τον Erdogan είναι το κατα πόσο θα ασχοληθεί ο ίδιος (συζητάω μόνο την ακριβή επιλογή που κάνει ο ίδιος την επέμβαση) ή αν πουλάει κυρίως marketing.

Επίσης απο θέμα κόστους και οι δύο επιλογές έχουν ακριβώς την ίδια τιμή.

Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε άποψη μπορεί να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνημμένα

  • image11_1616746087.png
    image11_1616746087.png
    597 KB · Προβολές: 60
  • image12_1616746089.png
    image12_1616746089.png
    343.8 KB · Προβολές: 68

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπέρα και πάλι,

Τον τελευταίο καιρό εχω αρχίσει να ψάχνομαι και να ενημερώνομαι ακόμα πιο εντατικά για την πιθανή μμ και την τελευταία εβδομάδα έκανα δύο consultation: ένα με τον Dr. Bruno Ferreira μέσω zoom και ένα με τον Dr. Erdogan από κοντά μιας και λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων ήμουν στην Κωνσταντινούπολη.

Και οι δύο μου άφησαν πολύ καλες εντυπώσεις για διαφορετικούς λόγους.

Κατ αρχήν και οι δύο με θεώρησαν καλή περίπτωση για μμ και πρότειναν περίπου 3500grafts για κάλυψη της μπροστάς ζώνης. Επίσης και οι δύο μου πρότειναν να μου κάνουν restore και τα τριγωνάκια στο πλάι κατω από τους κροτάφους μιας και θεωρούν οτι με λίγα grafts θα βελτιωθεί το τελικό αποτέλεσμα. Επίσης και οι δύο συνέστισαν να ξεκινήσω φίνα αλλά δεν το έθεσαν ως προυπόθεση για να αναλάβουν. Ο Ferreira μου είπε οτι και με μειωμένη δόση (4mg εβδομαδιαίως) θα δω διαφορά.

Παραθέτω τις σκέψεις μου σχετικά με τους δύο αυτούς γιατρούς. Όσον αφορά τον Dr Ferreira,από αυτά που έχω διαβασει,έχω την αισθηση ότι μπορεί να εξελιχθεί ως ένας από τους κορυφαίους τα επόμενα χρόνια και πιθανόν να τον πετύχω στην φάση της καριερας του που φτιάχνει το όνομα του και έχει επιπλέον κίνητρο. Το γεγονός οτι η επέμβαση θα γίνει εξ ολοκλήρου από τον ιδιο στην κλινική του στην Πορτογαλία μου δίνει ένα επιπλέον αισθημα ασφάλειας. Από την άλλη όμως δεν υπάρχουν διαθεσιμά πολλά περιστατικά του στο ιντερνετ και αυτό με κάνει κάπως επιφυλακτικό.

Στον Erdogan εντυπωσιάστηκα από την κλινική κυρίως η οποια σου δίνει την αίσθηση οτι υπάρχει όλη η τεχνολογία που χρειάζεται. Μου έκανε και κάποιες μετρήσεις βασικές στις οποίες υπολόγισε οτι έχω περίπου 9500-10000 grafts στην δότρια με πάχος περιπου 70 microns και λόγο περίπου 2.0 hairs/graft. Μου σχεδίασε και ένα design το οποίο επισυνάπτω για σχόλια. Αυτό που με προβληματίζει με τον Erdogan είναι το κατα πόσο θα ασχοληθεί ο ίδιος (συζητάω μόνο την ακριβή επιλογή που κάνει ο ίδιος την επέμβαση) ή αν πουλάει κυρίως marketing.

Επίσης απο θέμα κόστους και οι δύο επιλογές έχουν ακριβώς την ίδια τιμή.

Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε άποψη μπορεί να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο BF δεν εχει πολλα περιστατικα γιατι αυτα στα οποια εχει δουλεψει ειναι απο κοινου με Lorenzo οταν εργαζοταν για αυτον.Παιρνει καποιο credit αλλα δεν εχει το δικαιωμα να τα παρουσιασει σαν δικα του,παντως με την δικη του κλινικη στην πορτογαλια σιγουρα αναμενεται ο αριθμος να αυξηθει και μαζι και οι τιμες του(ακομα ειναι φθηνος αλλα για ποσο?)
Και μονο απο το γεγονος οτι ο γιατρος ηταν επιλογη του Lorenzo και τον συστηνει νομιζω λεει πολλα.Μεταξυ Κoray και Βruno,επιλεγω τον δευτερο με κλειστα ματια
 
Ο BF δεν εχει πολλα περιστατικα γιατι αυτα στα οποια εχει δουλεψει ειναι απο κοινου με Lorenzo οταν εργαζοταν για αυτον.Παιρνει καποιο credit αλλα δεν εχει το δικαιωμα να τα παρουσιασει σαν δικα του,παντως με την δικη του κλινικη στην πορτογαλια σιγουρα αναμενεται ο αριθμος να αυξηθει και μαζι και οι τιμες του(ακομα ειναι φθηνος αλλα για ποσο?)
Και μονο απο το γεγονος οτι ο γιατρος ηταν επιλογη του Lorenzo και τον συστηνει νομιζω λεει πολλα.Μεταξυ Κoray και Βruno,επιλεγω τον δευτερο με κλειστα ματια
Πιστεύετε μπορούμε να κάνουμε ένα poll όπου να ψηφίζουν μέλη που έχουν κάνει μεταμοσχευσεις ποιος είναι ο καλύτερος ?
 

alexskg

Verified MM member
Σαν update, έχω κλείσει consultation με τον Bruno Ferreira για τον Οκτώβριο. Δυστυχώς οι απαγορεύσεις για πτήσεις από Αγγλία για Πορτογαλία με ανάγκασαν να το μεταφέρω για Οκτωβρίο.

Εν τω μεταξύ έχω ξεκινήσει θεραπεία με φιναστεριδη (1mg κάθε δεύτερη μέρα).

Αυτό που με προβληματίζει κάπως είναι ότι τώρα τελευταία άρχισα να παρατηρώ περισσότερο την δοτρια και πιστεύω ότι έχω retro (δεν το είχα παρατηρήσει μέχρι τώρα). Τι πιστεύετε εσείς; θεωρείται ότι θα επηρεάσει την επιτυχία μιας πιθανής μμ;
 

Συνημμένα

  • 20210621_105517.jpg
    20210621_105517.jpg
    1 MB · Προβολές: 38
  • 20210621_105443.jpg
    20210621_105443.jpg
    1 MB · Προβολές: 35
  • 20210621_110341.jpg
    20210621_110341.jpg
    878.2 KB · Προβολές: 33

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Σαν update, έχω κλείσει consultation με τον Bruno Ferreira για τον Οκτώβριο. Δυστυχώς οι απαγορεύσεις για πτήσεις από Αγγλία για Πορτογαλία με ανάγκασαν να το μεταφέρω για Οκτωβρίο.

Εν τω μεταξύ έχω ξεκινήσει θεραπεία με φιναστεριδη (1mg κάθε δεύτερη μέρα).

Αυτό που με προβληματίζει κάπως είναι ότι τώρα τελευταία άρχισα να παρατηρώ περισσότερο την δοτρια και πιστεύω ότι έχω retro (δεν το είχα παρατηρήσει μέχρι τώρα). Τι πιστεύετε εσείς; θεωρείται ότι θα επηρεάσει την επιτυχία μιας πιθανής μμ;
Έτσι και αλλιώς η θεραπεία στην ρετρό είναι πάλι με φιναστεριδη
 
Μπλουζα