Σκέψεις για μμ

alexskg

Verified MM member
Καλησπέρα,

Είμαι 37 χρόνων και σκέφτομαι σοβαρά την πιθανότητα να προχωρήσω σε μμ μέσα στους επόμενους μήνες. Η πρώτη μου επιλογή είναι ο dr Bisanga με τον οποίον προσπαθω να οργανώσω ένα consultation.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να πετύχω μια καλή και πυκνή κάλυψη της μπροστά περιοχής αρχικά. Θέλω να πάω για μια ρεαλιστική και long term προσέγγιση οπότε δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να κατεβάσω το hairline, όσο το να πετύχω μια πυκνή και φυσικη hairline ακόμα κι αν αυτή ξεκινάει ψηλότερα.

Με βάση τις φωτογραφίες μου, τι πιστεύετε ότι μπορώ να πετύχω. Θεωρώ ότι η δοτρια περιοχή είναι καλή αλλά δεν έχω κάνει κάποια μέτρηση ακόμα.

Επίσης, χρησιμοποιώ regaine εδώ και 10 χρόνια. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ φιναστεριδη γιατί φοβάμαι τα side effects.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.
 

Συνημμένα

  • 20210123_020505.jpg
    20210123_020505.jpg
    424.4 KB · Προβολές: 111
  • 20210123_020421.jpg
    20210123_020421.jpg
    546.5 KB · Προβολές: 130
  • 20210123_020405.jpg
    20210123_020405.jpg
    619.4 KB · Προβολές: 120
  • 20210123_020446.jpg
    20210123_020446.jpg
    473.5 KB · Προβολές: 117

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αν και θολές οι φώτο σου φαίνεται αρκετά καλή η δότρια.
Ηλικία καλή,πλαϊνά υψηλά,προχώρα το χωρίς σκέψη.
Η επέμβαση σου θα είναι καθαρή και εύκολη.
 

tol

Well-Known Member
3000 grafts θα είναι αρκετά για την μπροστά περιοχή;
Φιλε alex, αν αυτο που εχεις στο μυαλο σου προσομοιαζει με το σχεδιο που σου επισυναπτω, τοτε τα 3000 grafts ειναι ο ιδανικος αριθμος.

20210123_020421~2.jpg
Η συγκεκριμενη περιοχη (με το κοκκινο χρωμα) ειναι περιπου 70 cm2.

3000 grafts (συνυπολογιζοντας και τα περιπου 500 μαμα grafts που υπαρχουν στην περιοχη) σημαινει οτι η τελικη πυκνοτητα θα ειναι περιπου 45 grafts ανα cm2.

Βεβαια...προσωπικη συμβουλη...οι ανυποστατοι φοβοι σου για τη χρηση της μοναδικης αποτελεσματικης θεραπειας (φιναστεριδη) θα υπονομευσουν την τελειοτητα της μεταμοσχευσης. Η φιναστεριδη ειναι ενα απολυτα ασφαλες χαπι που χρησιμοποιειται απο δεκαδες χιλιαδες χρηστες παγκοσμιως και επιστημονικα εγκεκριμενο. Χωρις θεραπεια αυτα τα 500 μαμα grafts, οπως και τα υπολοιπα στις πισω ζωνες ειναι επισφαλη. Αν χαθουν, τοτε, οπως ειναι ευλογο, τα αποτελεσματα πιθανων μελλοντικων μεταμοσχευσεων θα ειναι πιο πενιχρα. Η φιναστεριδη θωρακιζει δοτρια και ληπτρια.

Φιλε alex, σου ευχομαι καλη συνεχεια και να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.
 

alexskg

Verified MM member
Φιλε alex, αν αυτο που εχεις στο μυαλο σου προσομοιαζει με το σχεδιο που σου επισυναπτω, τοτε τα 3000 grafts ειναι ο ιδανικος αριθμος.

Προβολή συνημμένου 31222
Η συγκεκριμενη περιοχη (με το κοκκινο χρωμα) ειναι περιπου 70 cm2.

3000 grafts (συνυπολογιζοντας και τα περιπου 500 μαμα grafts που υπαρχουν στην περιοχη) σημαινει οτι η τελικη πυκνοτητα θα ειναι περιπου 45 grafts ανα cm2.

Βεβαια...προσωπικη συμβουλη...οι ανυποστατοι φοβοι σου για τη χρηση της μοναδικης αποτελεσματικης θεραπειας (φιναστεριδη) θα υπονομευσουν την τελειοτητα της μεταμοσχευσης. Η φιναστεριδη ειναι ενα απολυτα ασφαλες χαπι που χρησιμοποιειται απο δεκαδες χιλιαδες χρηστες παγκοσμιως και επιστημονικα εγκεκριμενο. Χωρις θεραπεια αυτα τα 500 μαμα grafts, οπως και τα υπολοιπα στις πισω ζωνες ειναι επισφαλη. Αν χαθουν, τοτε, οπως ειναι ευλογο, τα αποτελεσματα πιθανων μελλοντικων μεταμοσχευσεων θα ειναι πιο πενιχρα. Η φιναστεριδη θωρακιζει δοτρια και ληπτρια.

Φιλε alex, σου ευχομαι καλη συνεχεια και να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Η περιοχή που ζωγράφισες είναι αυτή που σκέφτομαι να καλύψω για αρχή.

Όσον αφορά την φιναστεριδη, η αλήθεια είναι ότι αλλάζω συνεχώς γνώμη. Η τοπική χρήση είναι αποτελεσματική;

Τέλος σχετικά με τον γιατρό, θεωρείται ότι ο Bisanga είναι εγγύηση για μια επιτυχή μμ;
 
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Η περιοχή που ζωγράφισες είναι αυτή που σκέφτομαι να καλύψω για αρχή.

Όσον αφορά την φιναστεριδη, η αλήθεια είναι ότι αλλάζω συνεχώς γνώμη. Η τοπική χρήση είναι αποτελεσματική;

Τέλος σχετικά με τον γιατρό, θεωρείται ότι ο Bisanga είναι εγγύηση για μια επιτυχή μμ;
Bisanga είναι καλή περίπτωση (με βαση αυτα που εχω δει εδω) αλλά θεωρώ οτι πρέπει να κάνεις αρκετα ραντεβού με άλλους και με βάση τα αποτελέσματα που βλέπεις εδω να σχηματίσεις μια άποψη , για την φινασερίδη θα σου πω οτι εγω προσωπικά στους 4 μήνες δεν εχω παρενέργειες
 

tol

Well-Known Member
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Η περιοχή που ζωγράφισες είναι αυτή που σκέφτομαι να καλύψω για αρχή.

Όσον αφορά την φιναστεριδη, η αλήθεια είναι ότι αλλάζω συνεχώς γνώμη. Η τοπική χρήση είναι αποτελεσματική;

Τέλος σχετικά με τον γιατρό, θεωρείται ότι ο Bisanga είναι εγγύηση για μια επιτυχή μμ;

Φιλε μου alex, οσον αφορα στις δυο ερωτησεις σου, μαλλον ειναι πιο ευκολο να ερμηνευσεις τους χρησμους της Πυθιας παρα να δωσεις απαντησεις.

Καταρχας, σιγουρα η αποτελεσματικοτητα της τοπικης φιναστεριδης ειναι πολυ υποδεεστερη της οραλ. Ωστοσο, ισχυει και η λαϊκη παροιμια..."απο το ολοτελα καλη και η Παναγιωταινα". Αν φοβασαι τη χρηση του χαπιου (κακως, κατα τη γνωμη μου), δοκιμασε, τουλαχιστον, την τοπικη φιναστεριδη και βλεποντας και κανοντας.

Οσον αφορα στον κ. Bisanga, αναμφιβολα ο ο συγκεκριμενος γιατρος αποτελει αρκετα καλη επιλογη. Ωστοσο, οπως εχουν ενημερωσει καποια μελη, δεν κανει ο ιδιος την επεμβαση. Επομενως, δε γνωριζουμε τις ικανοτητες των εκπαιδευμενων γιατρων που χρησιμοποιει στην κλινικη του.
 

Xristos87

Well-Known Member
Αλεξ μην βιαστεις!!
Κατσε τουλαχιστον(!) ενα 6μηνο εδω "μεσα" να παρεις πληροφοριες κ να αυξησεις την κριτικη σου ικανοτητα σχετικα με τη μμ.
Αν εχεις παρει αποφαση για κατι πχ γιατρο, σε ποιο μερος θα βάλεις μαλλακια, αν δεν θα παρεις ποτε σου χαπι κ.ά θα δεις οτι μηνα μ το μηνα θα αναθεωρεις σε καποια πραματα. γι αυτο λοιπον "αραξε" παρε οτι μπορεις απο εδω και μετα θα σαι σιγουρος για την επιλογη σου.
ειναι παρα πολυ σοβαρο θεμα μια μμ...
 

piros75

Well-Known Member
Εγώ πάντως βλέπω μια υγιή δότρια αλλά με λεπτές τριχες, πράγμα που είναι μειονέκτημα όσον αφορά την "ψευδαισθηση" πυκνότητας που μπορεί να πετύχεις.
 

gerassis

Well-Known Member
3000 grafts για μπροστά (με τα ήδη δικά σου υπάρχοντα) θα δώσουν πυκνό αποτέλεσμα. Επίσης η δότρια σου στο μάτι φαίνεται εξαιρετική. Η ηλικία είναι σωστή αλλά θα χρειαστείς φαρμακευτική αγωγή για να κρατήσεις τα υπάρχοντα μπροστα. Αν δεν βάλεις ούτε μινοξιδιλη (το πιο ελαφρυ) σε 5 έτη απο τώρα το πιθανότερο είναι να τα χάσεις. Εγώ στα 33 έιχα κάποιο μαλι μπροστά άλλα σε 5 χρόνια είχε υποχωρήσει. Δεν ειχα αραίωση στη κορυφή. Όταν η αραίωση στη κορυφή εξελίσσοταν είχα έντονη φαγούρα στο τριχωτο. μεταξύ 40-41 άνοιξε αρκετά. βεβαια είχε αρχίσει νωρότερα αλλα τότε έδειξε. Πάντως είσαι απο τις περιπτώσεις που με 2 μεταμοσχέυσεις και μια συντηρητική αγωγή θα έχεις μαλια για πάντα.
 

giorgosv

Active Member
2500 μοσχευματα στην μπροστινή περιοχή μπορούν να φτάσουν για ένα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Παρόμοιες περιπτώσεις με τόσα μοσχευματα πήγαν πολύ καλά.
Συνέχισε μινοξιδιλη και έχεις για το μέλλον άλλη μια πολύ άνετα θα ότι χρειαστεί. Δεν χρειάζεται να σπαταλήσεις ούτε περισσότερα μοσχευματα ούτε χρήματα. Υπάρχουν κλινικές που τα 2500 θα στα βγάλουν σε μια μέρα με μια συνεδρία σε Ελλάδα και εξωτερικό
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alexskg

Verified MM member
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και για τις απόψεις. Είναι πραγματικά πολύ χρήσιμες.

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι την προοπτική της μμ εδώ και αρκετά χρόνια αλλά τώρα πλέον το έχω πάρει ζεστά.

Έκλεισα consultation με τον Dr Bisanga για το Σάββατο αλλά θα ήθελα να δω και άλλους γιατρούς. Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον που να θεωρείται κορυφή; μένω στο εξωτερικό οπότε δεν είναι πρόβλημα να ταξιδέψω για την επέμβαση.

Γενικά θεωρώ ότι η δοτρια είναι καλή (με προβλημάτισε λίγο το σχόλιο για την λεπτή τρίχα) και οι προσδοκίες μου είναι ρεαλιστικές. Δεν ελπίζω να αποκτήσω το hairline που είχα στα 25 μου αλλα θέλω να βελτιώσω το pattern της αραίωσης. Προτιμώ να αφήσω ανοιχτούς κροτάφους και να έχω πυκνή κάλυψη όπου έχω μαλλιά, παρά να καλύψω μεγαλύτερο μέρος του κεφαλιού με πιο αραιή κάλυψη.

Το κύριο που με προβληματίζει είναι όταν βλέπω στο δρόμο ξεκάθαρα αποτυχημένες μμ το οποίο δεν ξέρω που οφείλεται.
 

tol

Well-Known Member
Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον που να θεωρείται κορυφή;

Φιλε alex, μενεις εξωτερικο, αλλά δε μας διευκρινιζεις αν θελεις να κάνεις μεταμοσχευση αποκλειστικα στην Ελλαδα ή και σε αλλες χωρες.

Αν, λοιπον, η επιθυμια σου ειναι μονο για Ελλαδα και αν δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα, τοτε ο Αναστασακης ειναι μια καλη περιπτωση. Θα μπορουσε σε διημερη συνεδρια να σου βαλει 3000 grafts με κοστος περιπου 7000 ευρω.

Τωρα, αν δεν εχεις προβλημα να μεταβεις και σε αλλο μερος, θα σου συνιστουσα την κυπριακη κλινικη του κ. Μαρα (τα 3000 grafts σε διημερη συνεδρια θα σου στοιχισουν περιπου 4000 ευρω). Επισης, υπαρχουν και καποιες τουρκικες κλινικες που με κοστος 4000 ευρω εχουν δειξει καλα αποτελεσματα εδω στο forum (π.χ. η κλινικη του Yaman). Τελος, αν επιζητας κορυφαιο αποτελεσμα, αλλά ξεφευγοντας στο οικονομικο τομεα, υπαρχουν πολλες ακομα λυσεις π. χ. Ερντογαν Τουρκια (κοστος περιπου 7500 ευρω), Λορεντζο Ισπανια κ.α.

ΥΓ Αν ημουν στη θεση μου και με γνωμονα τις ικανοτητες της κλινικης σε συνδυασμο με το κοστος της μεταμοσχευσης, θα επελεγα ξεκαθαρα την κλινικη του κ. Μαρα.
 

manly_Man

Well-Known Member
Φιλε alex, μενεις εξωτερικο, αλλά δε μας διευκρινιζεις αν θελεις να κάνεις μεταμοσχευση αποκλειστικα στην Ελλαδα ή και σε αλλες χωρες.

Αν, λοιπον, η επιθυμια σου ειναι μονο για Ελλαδα και αν δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα, τοτε ο Αναστασακης ειναι μια καλη περιπτωση. Θα μπορουσε σε διημερη συνεδρια να σου βαλει 3000 grafts με κοστος περιπου 7000 ευρω.

Τωρα, αν δεν εχεις προβλημα να μεταβεις και σε αλλο μερος, θα σου συνιστουσα την κυπριακη κλινικη του κ. Μαρα (τα 3000 grafts σε διημερη συνεδρια θα σου στοιχισουν περιπου 4000 ευρω). Επισης, υπαρχουν και καποιες τουρκικες κλινικες που με κοστος 4000 ευρω εχουν δειξει καλα αποτελεσματα εδω στο forum (π.χ. η κλινικη του Yaman). Τελος, αν επιζητας κορυφαιο αποτελεσμα, αλλά ξεφευγοντας στο οικονομικο τομεα, υπαρχουν πολλες ακομα λυσεις π. χ. Ερντογαν Τουρκια (κοστος περιπου 7500 ευρω), Λορεντζο Ισπανια κ.α.

ΥΓ Αν ημουν στη θεση μου και με γνωμονα τις ικανοτητες της κλινικης σε συνδυασμο με το κοστος της μεταμοσχευσης, θα επελεγα ξεκαθαρα την κλινικη του κ. Μαρα.
tol, απο οτι ξερω η κλινικη HDC δεν ειναι του Μαρα απλα εργαζεται ως γιατρος εκει οπως κ η Βρυωνιδου.

Για Ελλαδα πιστευω δεν αξιζει να ξοδεψει περισσοτερο απο 1.5ευρω/g, αν θελει διαθεσει απο 1.5 και μεχρι 2 ευρω για τα 3000g, τοτε η Κυπρος πιστευω ειναι μονοδρομος, και οχι μονο η HDC, αλλα και ο Γεωργιου (MHRC)...
 

alexskg

Verified MM member
Ξέχασα να το προσδιορίσω πριν, μένω στο Λονδίνο που σημαίνει ότι έχω σχετικά εύκολη πρόσβαση οπουδήποτε στην Ευρώπη.

Προφανώς δεν είμαι υπεράνω χρημάτων γενικά, αλλά στην προκειμένη περίπτωση το οικονομικό δεν είναι το βασικό μου κριτήριο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ελαχιστοποιησω τις πιθανότητες για μια αποτυχημένη μμ και να είμαι σίγουρος ότι ο γιατρός μου θα έχει τα σωστά κριτήρια, σκεπτόμενος ενα μακροπροθεσμο πλάνο για εμένα . Ο Dr Bisanga στο Βέλγιο είναι αρκετά πιο ακριβος από τις τιμές που έχουν αναφερθεί αλλά είμαι διατεθειμένος να τα δώσω προκειμένου να είμαι σχετικά σίγουρος για το αποτέλεσμα. Ο συγκεκριμένος γιατρός είναι εδώ και χρόνια στις λίστες για τους κορυφαίους και γι αυτό τον έχω διαλέξει αρχικά.

Απλώς, με δεδομένο ότι μπορω να δώσω κάποια λεφτά παραπάνω, θέλω να είμαι σίγουρος ότι έχω διαλέξει τον καλύτερο δυνατό γιατρό για τα χαρακτηριστικά μου.
 

alexskg

Verified MM member
Καλησπέρα και πάλι,

Μετά το online consultation που είχα με τον δρ Bisanga από οτι εχω καταλάβει, όλα εξαρτώνται από τα χαρακτηριστικά της δοτριας περιοχής μου. Γνωρίζετε καπου στην θεσσαλονίκη που να μπορώ να κάνω μετρήσεις?
Ευχαριστώ πολύ
 

koumparos

Well-Known Member
Όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού είναι σε διαδικασία αραίωσης.Σε σώζουν οι υψηλές γέφυρες και λογικά ξεφεύγεις από την τελευταία βαθμίδα που είναι η χαριστική βολή της αα.Την μινοξιδιλη ξέχνα την είναι σφεντόνα πλέον για εσένα.Νομιζω έχεις 2 επιλογές.Φιναστεριδη και 2 μμ για full recover και ξεχνάς τα πάντα για 10 χρόνια+++++...Δεύτερο πλάνο.Εφοσων έχεις 8.000 μοσχεύματα τουλάχιστον ,πας συντηριτικα α.β ζώνη αφήνεις το Κράουν και μελόντικα ανάλογα τις ανάγκες κάνεις διορθωτικές μμ.Εγω αυτά θα σκεφτόμουν.
 

andy.k

Active member
Τωρα, αν δεν εχεις προβλημα να μεταβεις και σε αλλο μερος, θα σου συνιστουσα την κυπριακη κλινικη του κ. Μαρα (τα 3000 grafts σε διημερη συνεδρια θα σου στοιχισουν περιπου 4000 ευρω).

ΥΓ Αν ημουν στη θεση μου και με γνωμονα τις ικανοτητες της κλινικης σε συνδυασμο με το κοστος της μεταμοσχευσης, θα επελεγα ξεκαθαρα την κλινικη του κ. Μαρα.

Tol, νομίζω ότι δεν ισχύει αυτή η τιμή που ανέφερες για την hdc. Για τα 3000gts, το κόστος κυμαίνεται από 4800 (1,6 Βρυωνιδου είχε ποσταρει ο jhon τελευταία) έως 6000 πάνω κάτω με το Μάρα. Δε θα το σχολιαζα, ο μόνος λόγος είναι ότι στη συνέχεια προέκρινες την εν λόγω κλινική λόγω ικανοτήτων αλλά και κόστους.
 
Μπλουζα