Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

AngelaG

New Member
Π
Έκανα και εγώ ρινοπλαστικη και διόρθωση του διαφραγματος στον Λουλούδη. Εχουν περασει 2μηνες και ακόμη η μυτη είναι μελιτζανα. Το προφίλ έχει διορθωθεί έχει φυγει το κοκκαλακι αλλα όσοι με ξέρουν και με βλέπουν σε σχεση με το πριν έχω μια πολύ χοντρη μύτη. Επιπλέον ενώ είπαμε να την ανασηκωσει δεν βλέπω διαφορα. Δεν ξέρω αν όλες αυτές οι θετικές κριτικές για τον συγκεκριμένο γιατρο είναι παραπλανητικές, αλλά δυστυχώς και εγώ σε αυτές βασίστηκα και τον επελεξα. Ειναι πραγματικά περίεργο ότι δεν υπάρχει ούτε μια αρνητική κριτική! Ωστοσο ειναι πολυ ευγενικος και ασχολείται να λύσει τις αποριες σου αλλά αν μετεγχειρητικα χρειαστείς κάτι να τον ρωτήσεις, διαθεσιμο είναι μόνο το τηλ της βοηθού του. Προφανώς δεν θέλει να τον ενοχλούν. Θα αφήσω να περάσει το 6μηνο που χρειάζεται και θα επιστρεψω με νεότερα.
Πρέπει να γνωρίζεις ότι η μύτη σου θα ξεπριστει κι άλλο. Όσο για το πιο ανασηκωμένη έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να μην ταιριάζει στο προσωπο σου ; εγώ προσωπικά ας πούμε έχω μεγάλα μάτια μάγουλα χείλη και δε μου πάει με το σχήμα του προσώπου μου κάτι πέρα από ευθεία. Επίσης οι ανασηκωμένα μύτες από πλαστική είναι όλες περίεργες και όχι τόσο αληθοφανείς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

helen

New Member
παιδιά καλησπέρα!
επιστρέφω με νεότερα. έκανα την επέμβαση και ευτυχώς όλα πήγαν καλά. μελανιές και πρήξιμο βέβαια υπήρξαν και υπάρχουν ,αλλά σιγά σιγά υποχωρούν. δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως έγινε η μύτη μου προς το παρόν λόγω πρηξιματος, νάρθηκα κλπ αλλά ο γιατρός μου έστειλε φωτο που τράβηξε με το που τελείωσε το χειρουργείο και το αποτέλεσμα φαίνεται πολύ Καλό!
Γενικά και ο γιατρός αλλά και η ομάδα του, ηταν πολυ καλοί. σου εμπνεουν εμπιστοσυνη και ειναι υπομονετικοί με όποιες ερωτήσεις και ανησυχίες εχεις. τωρα εχω μακρυ δρομο μπροστα με πλυσεις, χαπια , σπρευ κλπ αλλα πιστευω πως το αποτελεσμα θα αξιζει τον κοπο.
όποιος θέλει details, feel free to pm me.
 

eldel75

New Member
Έκανα και εγώ ρινοπλαστικη και διόρθωση του διαφραγματος στον Λουλούδη. Εχουν περασει 2μηνες και ακόμη η μυτη είναι μελιτζανα. Το προφίλ έχει διορθωθεί έχει φυγει το κοκκαλακι αλλα όσοι με ξέρουν και με βλέπουν σε σχεση με το πριν έχω μια πολύ χοντρη μύτη. Επιπλέον ενώ είπαμε να την ανασηκωσει δεν βλέπω διαφορα. Δεν ξέρω αν όλες αυτές οι θετικές κριτικές για τον συγκεκριμένο γιατρο είναι παραπλανητικές, αλλά δυστυχώς και εγώ σε αυτές βασίστηκα και τον επελεξα. Ειναι πραγματικά περίεργο ότι δεν υπάρχει ούτε μια αρνητική κριτική! Ωστοσο ειναι πολυ ευγενικος και ασχολείται να λύσει τις αποριες σου αλλά αν μετεγχειρητικα χρειαστείς κάτι να τον ρωτήσεις, διαθεσιμο είναι μόνο το τηλ της βοηθού του. Προφανώς δεν θέλει να τον ενοχλούν. Θα αφήσω να περάσει το 6μηνο που χρειάζεται και θα επιστρεψω με νεότερα.
Καλησπέρα ! έκανα και εγώ ρινοπλαστικη πριν 2 μήνες και 15 μέρες... Έχω και εγώ τις ίδιες ανησυχίες με σένα. Και εμένα η μύτη μου είναι ακόμα πρησμένη μπροστά ο γιατρός βέβαια με καθησύχασε ότι θα πέσει το πρήξιμο και η μύτη θα ανασηκωθεί κιόλας κάτι που προς στιγμή δεν φαίνεται όμως. Ειναι ακόμα μου είπε νωρίς. Επίσης , μου είπε ότι επειδή είναι ακόμα νωρίς λόγω κρύου και χειμώνα επηρεάζεται το σχήμα από τις καιρικές συνθήκες και δεν την αφήνει να ξεπρηστει γρήγορα. Μετα το εξάμηνο θα έχω αποτέλεσμα σύμφωνα με τα λεγόμενα του. Έχω και γω πολύ αγωνία πάντως ...
 

helen

New Member
ισχύει ότι τον πρώτο καιρό έχεις αρκετό πρήξιμο. στο τρίμηνο συνήθως είναι που έχει υποχωρήσει αρκετά απ ότι μου είπε ο γιατρός και μέχρι τον 1 χρόνο συνεχίζει να βελτιώνεται.
Γενικά πως είναι σε σχέση με πριν;
Καλησπέρα ! έκανα και εγώ ρινοπλαστικη πριν 2 μήνες και 15 μέρες... Έχω και εγώ τις ίδιες ανησυχίες με σένα. Και εμένα η μύτη μου είναι ακόμα πρησμένη μπροστά ο γιατρός βέβαια με καθησύχασε ότι θα πέσει το πρήξιμο και η μύτη θα ανασηκωθεί κιόλας κάτι που προς στιγμή δεν φαίνεται όμως. Ειναι ακόμα μου είπε νωρίς. Επίσης , μου είπε ότι επειδή είναι ακόμα νωρίς λόγω κρύου και χειμώνα επηρεάζεται το σχήμα από τις καιρικές συνθήκες και δεν την αφήνει να ξεπρηστει γρήγορα. Μετα το εξάμηνο θα έχω αποτέλεσμα σύμφωνα με τα λεγόμενα του. Έχω και γω πολύ αγωνία πάντως ...
 

eldel75

New Member
ισχύει ότι τον πρώτο καιρό έχεις αρκετό πρήξιμο. στο τρίμηνο συνήθως είναι που έχει υποχωρήσει αρκετά απ ότι μου είπε ο γιατρός και μέχρι τον 1 χρόνο συνεχίζει να βελτιώνεται.
Γενικά πως είναι σε σχέση με πριν;
Διορθώθηκε μια μικρή καμπουριτσα που είχα στην μύτη και χαλαγε το προφίλ μου, έκανα κλειστή ρινοπλαστικη. Το πρόβλημα τώρα είναι στην άκρη της μύτης και ελάχιστα παραπάνω που υπάρχει το πρήξιμο ακόμα και που μου είναι αισθητό στο μάτι. Ο γιατρός μου είπε ότι θα υποχωρήσει σταδιακά το όλο πρήξιμο ακόμα είναι φρέσκοχειρουργημένη η μύτη μου(προς το καλοκαίρι θα έχω αποτέλεσμα καλό μου είπε που θα φτιάξει και ο καιρός) και επίσης ότι η μύτη θα έχει μια μικρή ανορθωση δλδ κλίση προς τα πάνω... (φυσικά αυτό δεν φαίνεται ακόμα) επίσης τα ράμματα δεν ξέρω αν έχουν απορροφηθεί ήδη η υπάρχουν ακόμα εσωτερικά της μύτης μου όποτε θεωρώ ότι και αυτό μπορεί να επηρεαζει ακόμα πολύ στο να φύγει το πρήξιμο.. υπομονή δεν ξέρω τι άλλο να πω ...κάθε μέρα ζω με αυτή την αγωνία ...φυσικά υγεία σε όλο τον κόσμο !!!
 

Mikri_Lulu

New Member
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι καινούργια εδωπέρα. Λοιπόν, ας πω κι εγώ την ιστορία μου...
Είχα μια πολύ μεγάλη, μακριά μύτη με καμπούρα, που κρεμούσε στην άκρη. Χάλια δλδ. :p Ευτυχώς το διάφραγμα ήταν ολόισιο... Οπότε πριν 12 χρόνια, στα 18 μου (2007 ήταν), έκανα κι εγώ ρινοπλαστική. Την είχα κάνει στο Μητέρα (αν θυμάμαι καλά) με τον κ. Στρατουδάκη που ειδικευόταν σε κρανιοπροσωπική χειρουργική κλπ, ο οποίος δυστυχώς δε βρίσκεται πια στη ζωή. Πήγε πολύ καλά (δε θυμάμαι τρομερές λεπτομέριες γιατί ήμουν και πιτσιρίκι τότε) και μετά πετούσα στα σύννεφα από το αποτέλεσμα, είχα καλή αναπνοή και η μύτη ήταν μια χαρά λεπτούλα, πιο ανασηκωμένη και χωρίς την καμπούρα. Ειδικά ανφας ήταν άψογη.
Με τα χρόνια βέβαια άρχισε να κρεμάει κι επειδή είναι ήδη μακριά, ειδικά στο προφιλ φαίνεται άσχημη. Επιπλέον, επειδή τα τελευταία χρόνια γυμνάζομαι συστηματικά, παρατήρησα ότι λαχανιάζω σχετικά γρήγορα και ανοίγω το στόμα, καταλαβαίνω δλδ ότι δεν αναπνέω πολύ καλά. Σε κατάσταση ηρεμίας/ύπνου αναπνέω μια χαρά. Επαναλαμβάνω αυτά είναι προβλήματα που εμφανίστηκαν με τα χρόνια.
Το τελευταίο με τη σχετικά προβληματική αναπνοή μου το επιβεβαίωσε και μια ΩΡΛ που πήγα πρόσφατα για άσχετο λόγο (αμυγδαλίτιδα) και εξετάζοντας τη μύτη μου μου είπε ότι φαίνεται ελαφρώς στραβό το διάφραγμα (ίσως σχετίζεται η λήψη μοσχεύματος κατά την πλαστική;) και κάπως υπερτροφικές οι ρινικές μου κόγχες, όχι όμως σε σημείο που να δημιουργούν τρομερό πρόβλημα.
Να πω σε αυτό το σημείο ότι όταν με το δαχτυλό μου σηκώνω/ισιώνω την άκρη της μύτης μου νιώθω να αναπνέω καλύτερα, οπότε το θεματάκι στην αναπνοή ίσως είναι ζήτημα ακρορηνίου.
Τέλοσπάντων, για να μην πλατιάσω κι άλλο, ψάχνω έναν καλό γιατρό για να διορθώσω κυρίως την αισθητική της μύτης μου που έχει κρεμάσει σημαντικά και προφανώς ότι άλλο προκύψει (δεν ξέρω αν θα χρειαστώ και διάφραγμα ή μεγάλωμα των ρουθουνιών εσωτερικά ή κάτι άλλο). Δε με ενδιαφέρει τόσο το κόστος όσο να γίνει καλή δουλειά να ξεμπερδεύω.
Ποιούς προτείνετε;; Σκέφτομαι να πάω σε 4-5 γιατρούς πριν αποφασίσω. Διαβάζω εδώ για Λουλούδη και Μιχαλόπουλο, οπότε λέω να πάω και από αυτούς. Κάποιους άλλους;
 

giwrgos athina

Active Member
Απο τι φαινεται στην ελλαδα δεν εχουμε καποιον σοβαρο γιατρο για ρινοπλαστικη..Σε εξωτερικο εχει ψαξει καποιος ποιοι ειναι η καλυτεροι?Εγω απο τι ειδα στην ολλανδια υπαρχει ενας καθηγητης ωρλ που θεωρειται καλος αλλα δεν το εχω ψαξει πολυ αν γνωριζει καποιος κανα γιατρο ας ενημερωση.
 

giwrgos athina

Active Member
Δυστυχώς εγώ δεν ξέρω καλά αγγλικά για να το ψάξω σε ξένα φόρουμ ώστε να διαβασω κριτικές.Στην Ολλανδία ειναι αυτός https://www.rhinoplasty.nl και έχω ακούσει πως θεωρείται από τους καλύτερους στον κόσμο.Αν ξέρει κάποιος κάποια πληροφορά για τον συγκεκριμένο αν είναι όντως τόσο καλός ας γράψει για να μαθαίνουμε σιγά σιγά τους γιατρούς που αξίζουν.Για την Τουρκία δεν γνωρίζω κάτι αν ισχύει πως υπάρχει κάποιος καλός θα ναι πολύ θετικό αφού είναι κοντά μας σαν απόσταση.
 

giwrgos athina

Active Member
http://deantoriumi.com/rhinoplasty/ Ενας αλλος καλος γιατρος νομιζω ειναι αυτος καθηγητης και αυτος στην αμερικη.Αν γνωριζει καποιος καλα αγγλικα ας ψαξει αν ισχυει για τους 2 γιατρους που αναιβασα οτι ειναι οντως η καλυτεροι στην ρινοπλαστικη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

maraki90

New Member
Καλησπερα σε όλους ..αυτό που θα ήθελα να σας πω εγώ είναι ότι πηγα σε έναν από τους γιατρούς που ονοματίζονται και στο forum αυτό,και δυστυχώς δεν πέτυχε τπτ από όλα αυτά που μου έδειξε ότι θα κάνει στην φωτογραφία ..Γενικά να ξέρετε ότι οι φωτογραφίες που έχουν στις σελίδες τους είναι προϊόν photoshop και δεν είναι όλα πραγματικότητα ..κανένας δεν ανεβάζει την αποτυχία του ..και εγώ φωτογραφήθηκα αλλά δεν ειδα να ανεβάζει και την δίκη μου μύτη ..Να είστε πολύ προσεκτικοί στην επιλογή σας !!Πραγματικα δεν προτείνω κανεναν να πάει σε αυτόν το γιατρό ..οσο καλός και να είναι σαν άνθρωπος μάλλον είναι 50-50 στα χειρουργεία του.
 

giwrgos athina

Active Member
Μαρακι γραψε το ονομα του γιατρου η εστω τα αρχικα του ονομανατος να καταλαβουμε και να μην παει και κανας αλλος σε αυτον.Δυστηχως η μονη λυση θα ναι να βρουμε.γιατρο στο εξωτερικο.
 

Miranda

New Member
Steven Denenberg είναι το όνομα του γιατρού της κοπέλας με την τέλεια μύτη. Αν έχεις χρήματα και όρεξη για ταξίδι στην Αμερική. Κόστος επέμβασης περίπου 6000$.
 

axvax

New Member
Steven Denenberg είναι το όνομα του γιατρού της κοπέλας με την τέλεια μύτη. Αν έχεις χρήματα και όρεξη για ταξίδι στην Αμερική. Κόστος επέμβασης περίπου 6000$.

Μία ρινοπλαστική στην Αμερική σε έναν ψιλοάγνωστο γιατρό από ότι έχω καταλάβει κοστίζει κατά μέσο όρο 7.500$. Σε έναν που θεωρείται τόσο έμπειρος σίγουρα θα είναι πολύ πάνω από 6.000$. Με βάση τιμές από κριτικές στο site RealSelf βλέπω κατά μέσο όρο παίρνει 15.000$. Και καλό να θυμόμαστε ότι μια επιτυχημένη περίπτωση δεν σημαίνει ότι μπορούμε να εμπιστευτούμε τυφλά τον γιατρό. Ο συγκεκριμένος έχει και αρκετές κακές κριτικές οπότε πάντα χρειάζεται πολύ προσοχή ιδιαίτερα για εξωτερικό.
 

Miranda

New Member
Μία ρινοπλαστική στην Αμερική σε έναν ψιλοάγνωστο γιατρό από ότι έχω καταλάβει κοστίζει κατά μέσο όρο 7.500$. Σε έναν που θεωρείται τόσο έμπειρος σίγουρα θα είναι πολύ πάνω από 6.000$. Με βάση τιμές από κριτικές στο site RealSelf βλέπω κατά μέσο όρο παίρνει 15.000$. Και καλό να θυμόμαστε ότι μια επιτυχημένη περίπτωση δεν σημαίνει ότι μπορούμε να εμπιστευτούμε τυφλά τον γιατρό. Ο συγκεκριμένος έχει και αρκετές κακές κριτικές οπότε πάντα χρειάζεται πολύ προσοχή ιδιαίτερα για εξωτερικό.
Η αλήθεια είναι πως και εμένα λίγα μου φάνηκαν, αλλά στην σελίδα του το είδα... εκτός αν έκανα τόσο λάθος, όπως το μήνυμα που έγραψα και προοριζόταν για προσωπική επικοινωνία, σε κοπέλα που αναρωτιόταν το όνομα του γιατρού από φωτογραφίες χειρουργημενης κοπέλας.
Οι αποτυχίες είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα, αλλά ελπίζεις να μην σου τύχει αν μπεις στη διαδικασία και σίγουρα επιλέγεις κάποιον με τις λιγότερες
 

axvax

New Member
Η αλήθεια είναι πως και εμένα λίγα μου φάνηκαν, αλλά στην σελίδα του το είδα... εκτός αν έκανα τόσο λάθος, όπως το μήνυμα που έγραψα και προοριζόταν για προσωπική επικοινωνία, σε κοπέλα που αναρωτιόταν το όνομα του γιατρού από φωτογραφίες χειρουργημενης κοπέλας.
Οι αποτυχίες είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα, αλλά ελπίζεις να μην σου τύχει αν μπεις στη διαδικασία και σίγουρα επιλέγεις κάποιον με τις λιγότερες

Για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα κοιτάξει τη σελίδα του. Αλλά εκπλήσσομαι αν όντως έχει την τιμή εκεί γιατί σχεδόν πουθενά δεν έχω δει τιμή σε site γιατρού, Έλληνα ή ξένου. Προσωπικά δεν το θεωρώ καλό σημάδι αν ισχύει. Και κατάλαβα. Νόμιζα ότι απευθυνόσουν γενικά στα άτομα του thread. Συμφωνώ γιατί επιπλοκές μπορούν να συμβούν σίγουρα και υπάρχουν και άλλοι παράγοντες στο αν θα είναι μια εγχείρηση επιτυχημένη, ωστόσο πιστεύω θέλει πολύ ψάξιμο και πάντα να δίνουμε προσοχή στις αρνητικές κριτικές και ας είναι λίγες, ειδικά αν λένε ότι τους δημιουργήθηκε λειτουργικό πρόβλημα μετά. Και έχει τύχει να διαβάσω αρκετές που έλεγαν ότι ήταν ενθουσιασμένοι με τις φωτογραφίες/βίντεο της δουλειάς του γιατρού που είχαν επιλέξει και αν και είχαν διαβάσει τις κακές κριτικές, δεν πίστευαν ότι θα τους τύχει κάτι τέτοιο στη δική τους περίπτωση αλλά τελικά τους έτυχε και μετά ήταν σε απόγνωση λέγοντας ότι γράφουν την κριτική τους για να προειδοποιήσουν άλλους.. Το σκέφτομαι συχνά αυτό.. Μεγάλο βάσανο γενικά να ψάχνεις για γιατρό για ρινοπλαστική.
 

Miranda

New Member
Για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα κοιτάξει τη σελίδα του. Αλλά εκπλήσσομαι αν όντως έχει την τιμή εκεί γιατί σχεδόν πουθενά δεν έχω δει τιμή σε site γιατρού, Έλληνα ή ξένου. Προσωπικά δεν το θεωρώ καλό σημάδι αν ισχύει. Και κατάλαβα. Νόμιζα ότι απευθυνόσουν γενικά στα άτομα του thread. Συμφωνώ γιατί επιπλοκές μπορούν να συμβούν σίγουρα και υπάρχουν και άλλοι παράγοντες στο αν θα είναι μια εγχείρηση επιτυχημένη, ωστόσο πιστεύω θέλει πολύ ψάξιμο και πάντα να δίνουμε προσοχή στις αρνητικές κριτικές και ας είναι λίγες, ειδικά αν λένε ότι τους δημιουργήθηκε λειτουργικό πρόβλημα μετά. Και έχει τύχει να διαβάσω αρκετές που έλεγαν ότι ήταν ενθουσιασμένοι με τις φωτογραφίες/βίντεο της δουλειάς του γιατρού που είχαν επιλέξει και αν και είχαν διαβάσει τις κακές κριτικές, δεν πίστευαν ότι θα τους τύχει κάτι τέτοιο στη δική τους περίπτωση αλλά τελικά τους έτυχε και μετά ήταν σε απόγνωση λέγοντας ότι γράφουν την κριτική τους για να προειδοποιήσουν άλλους.. Το σκέφτομαι συχνά αυτό.. Μεγάλο βάσανο γενικά να ψάχνεις για γιατρό για ρινοπλαστική.
Πολύ μεγάλο βάσανο, όντως.
Όσον αφορά στον γιατρό αυτόν της Αμερικής, αν είναι πράγματι αυτές οι τιμές που αναφέρει, στο μόνο που θεωρώ ότι μπορεί να ισχύει, είναι η περιοχή. Δεν είναι ούτε Νέα Υόρκη, ούτε Λος Άντζελες, ούτε Μαϊάμι. Θεωρίες όμως όπως είπα.
Όσον αφορά τώρα στην επέμβαση, γνωρίζω άτομα που υποβλήθηκαν σε ρινοπλαστική, μόνο για διάφραγμα, και ενώ στην αρχή ήταν όλα καλά, μετά από καιρό πάλι τα ίδια η εισπνοή.
Όσο για το αισθητικό κομμάτι, το θέμα είναι τι απαιτήσεις έχει και ο ασθενής. Κάτι που αρέσει σε μένα, μπορεί να θεωρηθεί κακό αποτέλεσμα από κάποιον άλλο. Κάτι που εγώ πιστεύω ιδανικό, κάποιος άλλος να το δει ως υπερβολικό ή "ψεύτικο". Και καταλήγουμε ότι ο καθένας καλά κάνει και θέλει συγκεκριμένο (ψαγμένο, όχι θέλω την μύτη της τάδε) αποτέλεσμα. Τα ερωτήματα είναι τα εξής: επιτρέπει η ανατομία της μυτης να επιτευχθεί; Αν ναι, ο γιατρός έχει την ικανότητα να το πετύχει; Αν ναι, θα είναι το αποτέλεσμα το επιθυμητό ή θα σου κληρωθεί η ελάχιστη πιθανότητα της αποτυχίας; Γιατί όλα θέμα πιθανοτήτων είναι.... Μπορεί να μαγειρέψω 100 φορές μουσακά, τις 99 να είναι πεντανόστιμος και την 1 να μην τρώγεται για τους χ , ψ λόγους που δεν έλαβα υπ' όψιν μου ή για λόγους που δεν αντιλήφθηκα καν. Αυτό που επισυνάπτω θεωρώ επιτυχημένη ρινοπλαστική ως προς το αισθητικό κομμάτι. Αλλά δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα έχεις και εσύ αντίστοιχο αποτέλεσμα.
Screenshot_2017-03-27-08-50-15.png
 

giwrgos athina

Active Member
ΡΕ παιδεια πως γινεται ενα διαφραγμα να μεινει.ισιο λθγουσ μηνεσ μετα την επεμβαση η και χρονια και μετα να ξαναστραβωσει αν φυσικα δεν χτυπησουμε εμεις την μυτη μας.Τι κανουν λαθος η γιατροι και πως μπορουμε.να το αποφυγουμε αυτο?
 
Μπλουζα