Πώς δείχνει ένα Strip μήκους 30cm με 0% transection.

vlafo

Well-Known Member
Καλό είναι να μην το σκέφτεσαι γιατί άμα το έβλεπες ζωντανά δεν θα την έκανες.
Εγώ σε κάθε διάλλειμα είχα τάσεις λιποθυμίας για δευτερόλεπτα αλλά αυτό δεν ήταν τίποτα.
Εκεί που πιέστηκε πολύ,ήταν όταν καθόμουν μπρούμυτα στην εξαγωγή,που το κρεββάτι δεν ήταν κατασκευαστικά καλό,και η μούρη μου πιεζόταν αφόρητα σαν να είχα μπει στη μηχανή του κιμά.
Αυτό ήταν πραγματικά δύσκολο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Εγώ θα έλεγα ότι πονάει λιγότερο και από τη FUE. Βασικά δεν πόνεσα καθόλου, μηδέν. Γιατί πολύ απλά κοιμόμουν όλη την ώρα. Στη FUE πιο πολύ ταλαιπωρήθηκα.
Το μετά όμως δεν έχει καμία σχέση ....στην φιου πραγματικά μέσα σε λίγη ώρα ξεχνάς τι έγινε ενώ το στριπ είναι μακρύς ο δρόμος της ανάρρωσης....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ρε φίλε εσύ έχεις πάθει αναισθησία πλέον.
Η νάρκωση έχει απλωθεί και δεν σε πιάνει τίποτα πλέον :)
Στην τελευταία που θα κάνεις,να του πεις αναισθησία για τα άλογα που δίνουν να σε πιάσει..
Καλά ο Σωτήρης τρελάθηκε με τις συνεχής ενέσεις που μου έκανε ...αφού σε κάποια φάση πονούσαν και δάγκωνα τα χείλη μου κ έκανα υπομονή μην του πω παλι ότι θέλω ένεση ....χαχαχα... ασύμφορος οικονομικά ......πρέπει να τον πήγα μέσα οικονομικά στην τριήμερη....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωπάστε ρε παιδιά με τον πόνο στην FUE, μερικά τσιμπηματάκια κατά την αναισθησία και τίποτα άλλο. Πιο πολύ είναι το πιάσιμο από την ξάπλα παρά ο πόνος.
 

Georgie

Well-Known Member
Η αλήθεια ειναι οτι δεν εχει καθόλου πόνο .
Ουτε τα τσιμπήματα της αναισθησίας κατάλαβα .
Σε μια κλίμακα των 10,θα έβαζα ας πούμε στο tattoo 5 και στη ΜΕΤ 2 .
Βέβαια εχει να κανει και κατα ποσο ευαίσθητος ειναι ο αλλος.
Αλλα και παλι δύσκολο να πιστέψω οτι κάποιος πόνεσε .
 

vlafo

Well-Known Member
Πόνο δεν έχει σε καμία περίπτωση,αρκεί η ένεση της αναισθησίας,η δόση δηλαδή γιατί σε στουμπώνει σε όλο το κεφάλι,να μην πιάσει σε νεύρο πίσω από το αυτί.
Εκεί πετάγεσαι πάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kharmacoma

Well-Known Member
Εγώ είχα πολυ, κυρίως στην εισαγωγή.

Πρέπει να κατάλαβα και τα 4150 τριχοθυλάκια που μπήκαν στο κεφάλι μου. Ο γιατρος μου το εξήγησε ότι λόγω των οπών που είχαν γίνει στο FUT δεν μπορούσε να πιάσει καλά η αναισθησία σε κάποια σημεία.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Αγαπητοι κύριοι,

Δεν βλεπω να σχολιαζει κανεις το λογο για τον οποίο ανεβηκε το βιντεο.
Δλδ οτι δεν χάνεται κανενα τριχοθυλάκιο ακομα και σε εκτομη 30 εκατοστων strip graft στην κλινική μου

Το "επιτευγμα" που αποτυπωθηκε στο βιντεο αυτο θα ξεσηκωνε εως και ... χειροκροτημα σε ιατρικό συνεδριο.

Εδω στεναχωριέμαι να μην εντυπωσιαζεται κανεις!:oops:
 

v_anast

Member
Αν και γενικά είμαι κρύο αίμα
Στη ΜΕΤ σε 2 φάσεις μάσησα .
Η πρώτη με το που είδα τα χάπια που είχα να πιω ! Μαζι με το Medrol ( μπλιαχ)
Και η δεύτερη όταν σηκώθηκα από τη μπρούμυτα στάση για να πάω WC (τέτοια ζαλάδα σα να είχα πίει 2 μπουκάλια Jameson χωρίς φυστίκι ! )

Στην επιστροφή για το σπίτι έκανε stop ο ταξιτζής στον Ανδρια, μπήκα μπανταρισμένος μεσα
Χτύπησα ενα κουτί με Σαβαρεν και κατι προφιτερόλ
Και σώθηκα παιδια !

+1 για το «κάτι προφιτερόλ» που συνεπάγεται πάνω από ένα :p
 

Georgie

Well-Known Member
+1 για το «κάτι προφιτερόλ» που συνεπάγεται πάνω από ένα :p
Το Medrol θελει αγωνα σύντροφε .
Βέβαια το προφιτερόλ στον Άνδρια ειναι το must του μαγαζιού .
Αλλα το hidden gem ειναι το Σαβαρεν ( μπαμπάς) για τους γνωστες!
Το τρώγανε παλαιά τα γερόντια, και τα πανκια μαζι με φραπέ και Marlboro μαλακό .
Those were the days !
 

aeratos28

Just aeratos
Ότι δεν χάθηκε κανένα μόσχευμα αυτό όντως είναι πάρα πολύ καλό και μπράβο για το 100% στο ότι τουλάχιστον κατά την εξαγωγή έχουμε ΟΛΑ τα μοσχεύματα ατόφια..τώρα για το χειροκρότημα μεταξύ γιατρών σε συνέδρια no comment..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Ότι δεν χάθηκε κανένα μόσχευμα αυτό όντως είναι πάρα πολύ καλό και μπράβο για το 100% στο ότι τουλάχιστον κατά την εξαγωγή έχουμε ΟΛΑ τα μοσχεύματα ατόφια..τώρα για το χειροκρότημα μεταξύ γιατρών σε συνέδρια no comment..


Στα συνεδρια όταν τελειωνει καποιος την παρουσιαση του, χειροκροτανε από χλιαρα μέχρι ζωηρα, αναλογα με την ποιοτητα της παρουσιασης.
Στην Γερμανια χτυπανε τα εδρανα, ειχα τρομαξει οταν το πρωτο εζησα
Ειναι δειγμα αναγνωρισης της γνωσης του συναδελφου, της εμπειριας ή έστω της προσπαθειας να κανει την παρουσιαση.
Πολιτισμός και ευγενεια...
Οι Έλληνες τα "διδαξαμε" νομιζω πρωτοι.
 

aeratos28

Just aeratos
Στη Γερμανία δεν μου κάνει εντύπωση ότι χτυπάνε τα έδρανα ..αουγκανοι άνθρωποι τι να λέμε τώρα,ίχνος πολιτισμού ,κλασσικά.παντως 100% εξαγωγή χωρίς να χαθει μοσχευμα είναι πολύ σημαντικό θέμα.
 

Hairsick

Active Member
@Anastasakis Hair Clinic.
Όντως επιβεβαιώνονται από το βίντεο οι μηδενικές απώλειες. Bravo!
Έχω όμως ακόμη μια απορία, όταν κάποιος έχει επιλέξει FUE και το έχει τερματίσει από άποψης ικανότητας δότριας να δωσει περαιτέρω grafts, μια επέμβαση FUT μπορεί να δώσει λύση και επιπλέον μοσχεύματα;
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
@Anastasakis Hair Clinic.
Όντως επιβεβαιώνονται από το βίντεο οι μηδενικές απώλειες. Bravo!
Έχω όμως ακόμη μια απορία, όταν κάποιος έχει επιλέξει FUE και το έχει τερματίσει από άποψης ικανότητας δότριας να δωσει περαιτέρω grafts, μια επέμβαση FUT μπορεί να δώσει λύση και επιπλέον μοσχεύματα;

Ναι, φυσικά.
Ο συνδυασμός τεχνικών μπορει να αυξησει τον αριθμο των διαθεσιμων μοσχευματων κατά +25-30%.
Μπορει και παραπάνω.

Σας ευχαριστώ για τα λογια σας!
 

v_anast

Member
Ευχαριστούμε γιατρέ για τις πληροφορίες. Μακάρι να συνεχιστεί η ενεργή παρουσία σας και να γίνει αφορμή - παράδειγμα και για άλλους γιατρούς.

Από τη μία είναι πολύ θετικό ότι δε χάνονται μοσχεύματα. Από την άλλη - κρίνοντας και από τον εαυτό μου - στα μάτια του ασθενή το fut είναι πιο κοντά στην έννοια του χειρουργείου σε σχέση με το fue (εν μέρει ευθύνεται το αντίστοιχο μαρκετινγκ από «κλινικές» σχετικά με το πόσο απλοική διαδικασία είναι το fue). Βέβαια το βίντεο επιβεβαιώνει το συγκεκριμένο αίσθημα, σίγουρα όμως πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν και τα όποια οφέλη.

Ως ασθενής που παιδεύεται με αλωπεκία από τα 20 περίπου -32 πλέον- είμαι ακόμα εγκρατής ως προς το fut, χωρίς να σημαίνει ότι είμαι απόλυτος (εξάλλου σε όλα τα θέματα καλό είναι να ακούμε όλες τις πλευρές. Υπάρχουν πάρα πολλές παράμετροι που σίγουρα έχουν αναλυθεί αρκετά σε άλλα νήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Fiponazio

Active Member
Τυχεροί όσοι μπουνε στο δρόμο της μμ σε 10 χρόνια που δεν θα υπάρχουν αυτές οι ακρότητες.
 

grg19ggls

Member
Κατανοητο.
Αλλα θα μεινει μια λεπτη γραμμούλα πισω και μονο!
Η οποια, μάλιστα , μπορει να εξαφανιστει σε λιγη ωρα με SMP.

Δειτε αντιστοιχο περιστατικό την ημέρα της επέμβασης και στις 12 ημέρες.
Παρατηρηστε τις ουλες από τα παλαιοτερα FUE (σε άλλη κλινική) που αναγκασαν την επιλογη της FUT.Προβολή συνημμένου 32632Προβολή συνημμένου 32633
έχετε να μας δείξετε παράδειγμα SMP πάνω σε ουλή από fut?
πόσο κοντά μπορεί να κουρευτεί κάποιος που θα έχει κάνει SMP πάνω στην ουλή χωρίς να φαίνεται?
 
καλησπερα παιδιά και εγώ FUE έκανα και να πω οτι και εγώ τρόμαξα με το κομμάτι αυτό ,αλλά τελικά αν πάνε όλα καλά και έχεις το αποτέλεμα που θες αυτά τα ξεχνάς .
 

vlafo

Well-Known Member
καλησπερα παιδιά και εγώ FUE έκανα και να πω οτι και εγώ τρόμαξα με το κομμάτι αυτό ,αλλά τελικά αν πάνε όλα καλά και έχεις το αποτέλεμα που θες αυτά τα ξεχνάς .
Καλησπέρα φίλε μου.
Δεν ξεκινάς παρουσίαση να δούμε?
 
Μπλουζα