Πως να σταματήσω τα hair concealers πριν τη μεταμόσχευση

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μπορείς να βάλεις καμιά φωτογραφία να σε δούμε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

johnysblue

Active Member
Καλησπερα φιλε μου,

επειδή θεωρω ότι είτε σε μεγαλύτερο είτε σε μικρότερο βαθμό όλοι έχουμε περάσει/περνάμε από αυτό το στάδιο σε καταλαβαίνουμε απόλυτα.

Για μένα πρέπει πρώτα εσύ να απελευθερώσεις τον εαυτό σου από την "ενοχική" στάση της τριχόπτωσης. Δεν έχεις να δώσεις αναφορα σε κανέναν για το αν εβαζες τοπικ ή για την επικείμενη μμ σου.

αρα ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ σε όλους.


Ποσο αληθεια
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Φίλε κάνε τον Σταυρό σου και με τα 2 σου χέρια.οταν είχα βρεθεί προ ετών σε αυτήν την θέση, προ ιντερνετ εποχή ,οι επιλογές μου ήταν dhi και laser line clinics....εννοειται strip.και να σου λένε με άνεση πως μετά την επέμβαση θα γίνεις τούμπανο...και εσύ προφανώς να το πιστεύεις ...
Τουλαχιστον τώρα υπάρχει απλετη πληροφορηση και οι τεχνικές έχουν βελτιωθεί κατά τουλάχιστον 80%(αφού έμαθαν επάνω μας και κατέστρεψαν κάμποσες ζωές)
 

alani

New Member
Τι εννοείς ? Ότι το toppik σου έριξε τα μαλλιά? Ακόμη και τα μεταμοσχευμενα?
ναι φιλαρακι τα εκαψε ολα εχω κανει 2 μεταμοσχευσεις πριν γινουν μοδα γυρω στο 1998 1999 δεν ειχα φαλακρα απλα λιγο αδειασμα στους κροταφους και εκανα πυκνωση τα μαλια μου ηταν τελεια μετα απο 2 μεταμοσχευσεις μετα απο καποια χρονια αδειασα λιγο και εβαζα τοπικ σε 6-7 χρονια χρησης βεβαια χρησιμοποιουσα και sevich που ειναι πολυ ποιο φτηνο δεν αφησε τιποτα αδειασα τελειως και ετσι αναγκαστηκα να τα ξυρισω
 

tasos33

Well-Known Member
Δεν παίζει τοπικ να σου εριξε τα μαλλιά η να στα εκαψε, βάζω δέκα χρόνια, τουλάχιστον τα μμ δεν έχουν παθει τίποτα, στα Υπόλοιπα η κατάσταση εξελίσεται όπως θα εξελίσσοταν χωρις τοπικ.

Πιθανόν να το χρησιμοποιούν εκατομμύρια ανά τον κοαμο αν είχε παρατηρηθεί κάτι τέτοιο θα υπήρχαν εκατοντάδες αναφορές. Το πιθανότερο αν οχι βέβαιο ηταν πως η αα σου έτρεχε με γοργόυς ρυθμούς εκείνη την περίοδο και θα κατεληγες εκεί μέ η χωρίς τοπικ.



ναι φιλαρακι τα εκαψε ολα εχω κανει 2 μεταμοσχευσεις πριν γινουν μοδα γυρω στο 1998 1999 δεν ειχα φαλακρα απλα λιγο αδειασμα στους κροταφους και εκανα πυκνωση τα μαλια μου ηταν τελεια μετα απο 2 μεταμοσχευσεις μετα απο καποια χρονια αδειασα λιγο και εβαζα τοπικ σε 6-7 χρονια χρησης βεβαια χρησιμοποιουσα και sevich που ειναι πολυ ποιο φτηνο δεν αφησε τιποτα αδειασα τελειως και ετσι αναγκαστηκα να τα ξυρισω
 

giannis1991

Well-Known Member
Φιλε Στελιο μια πολυ καλη διακιολογια ειναι η εξης και θα μπορεσεις να τα διακιολογησεις ολα...μετα την επεμβαση μπορεις να λες και καλα οτι επαθες κατι σαν δερματιτιδα στο κεφαλι απο ενα μικροβιο και οτι εχασες πολυ μαλλι λογω αυτης της ''λοιμωξης''...το ξυρισες αναγκαστικα για να δυναμωσει η τριχα,να καθαρισει το κεφαλι και να εφαρμοζεις καποια κρεμα...με ολο αυτο δικαιολογεις ξυρισμενο κεφαλι,τυχον κοκκινιλες και οτι αλλο θες..και μετα απο κανα 3μηνο μαντεψε...θα τουμπανιασεις και ολα καλα...η ιστορια ειναι εμπνευσμενη απο αληθινο περιστατικο που ειχε παθει ο @Panos1982 .....
 

Panos1982

Well-Known Member
Καταλαβαινω τον στελιο γτ κ εγω στην ηλικια του δεν ηθελα να το λεω.....
τωρα που το λεω χωρις κομπλεξ πλεον δε με πιστευουν κ νομιζουν τους τρολαρω...
Εχεις εμπνευση σημερα Γιαννη :D
Θα μπορουσε να πει οτι επαθε δερματιτιδα και οτι περνει ισχυρη τοπικη αντιβιωση κ εξ αιτιτας αυτου επεσαν μερικα μαλλια θα δικαιολογει κ αυτο κ τυχον "σπυρια - ερεθισμο "
αλλα για μενα ενα καπελακι τα λυνει ολα αυτα δε χρειαζεται πολλα πολλα....οταν δειχνεις ανετος δε δινουν κ οι αλλοι σημασια....στο κεφαλι το δικο μας ειναι συνηθως...
κ εγω ολο το χειμωνα καπελο - σκουφακι φορουσα αλλα το συνδιαζα με συγκεκριμενα ντυσιματα κ ταιριαζε πολυ κ ολα οκ..
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ναι φιλαρακι τα εκαψε ολα εχω κανει 2 μεταμοσχευσεις πριν γινουν μοδα γυρω στο 1998 1999 δεν ειχα φαλακρα απλα λιγο αδειασμα στους κροταφους και εκανα πυκνωση τα μαλια μου ηταν τελεια μετα απο 2 μεταμοσχευσεις μετα απο καποια χρονια αδειασα λιγο και εβαζα τοπικ σε 6-7 χρονια χρησης βεβαια χρησιμοποιουσα και sevich που ειναι πολυ ποιο φτηνο δεν αφησε τιποτα αδειασα τελειως και ετσι αναγκαστηκα να τα ξυρισω

Δεν πιστεύω να στα έριξε το Toppik και εγώ βάζω 7 χρονιά τώρα.
Καμιά αναφορά δεν έχει γίνει απο παιδιά που βάζουν toppik.Απλα είχες επιθετική τριχόπτωση.
 

alani

New Member
Δεν πιστεύω να στα έριξε το Toppik και εγώ βάζω 7 χρονιά τώρα.
Καμιά αναφορά δεν έχει γίνει απο παιδιά που βάζουν toppik.Απλα είχες επιθετική τριχόπτωση.[/Qτι πιστευεις εσυ φιλαρακι ειναι απλα δικαιωμα σου και ο καθενας μπορει να λεει οτι θελέι εγω σου μιλαω με ντοκουμεντα και οχι με αερολογιες που εχετε γινει ολοι ειδικοι.ελληνικα γραφω και μαλιστα πολυ καλα.τοπικ εβαζα για ενα περιπου χρονο μετα αρχιζα να παραγγελνω τα κινεζικα sevich και κατι αλα φτηνα και μου εκαψε ολα τα μαλια συν αυτα που ειχα κανει μεταμοσχευση τι δεν καταλαβαινεις
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.

Συγγνώμη ρε φίλε.
Δεν στην είπα για κάτι και ούτε ειδικός είμαι μην τρελαίνεσαι.
Και εγώ είμαι μεταμοσχευμενος και βάζω toppik και με ανησυχεί το ίδιο.
Ίσως να προσέχουμε τις φθηνές απομιμήσεις του toppik.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alani

New Member
Εχεις κάποια γνωματευση από δερματολογο?
δεν το παιζεις μαλακας εισαι τελικα και μαλιστα με διαγνωση δερματολογου εκτος αν εχεις καποιο συμφερον απο εταιρια σαν το τοπικ ας πουμε και εχεις μπει εδω για τους σκοπους σου..τι δεν καταλαβαινεις ρε βλακα.
 

tasos33

Well-Known Member
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια καταρχάς, έπειτα να σε ενημερώσω πως στο thread για το τοπικ έχουν γράψει και διαβάσει ίσως και χιλιάδες μέλη και ουδεις έχει κάνει τέτοια αναφορά αλλά αυτό που αναφέρεις πρώτη φορά ακούγεται, παλαιότερα είχα επροσπαθησει να βρω αναφορές για παρενέργειες απο τοπικ αλλά μάταια.

Καλό θα ήταν να μην τρομοκράτεις το κοσμο χωρίς να εχεις κάτι επίσημο από καποιον ειδικό και κυριως άτομα που θέλουν να το ξεκινήσουν.

Καλό θα ήταν να κρατάς και ένα επιπεδο στη κουβέντα, αν αυτό είναι εφικτό και αν σου το επιτρεπει η εγκεφαλικη σου λειτουργία φυσικά.

Οσο για το αν τα παιρνω από το τοπικ ναι εχεις δίκιο, τα έπαιρνα απο τον αναστασακη αλλά τωρα που το άλλαξε σε k max με έφαγε στη στροφή ο φερεντινος.




δεν το παιζεις μαλακας εισαι τελικα και μαλιστα με διαγνωση δερματολογου εκτος αν εχεις καποιο συμφερον απο εταιρια σαν το τοπικ ας πουμε και εχεις μπει εδω για τους σκοπους σου..τι δεν καταλαβαινεις ρε βλακα.
 

alani

New Member
λοιπον α
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια καταρχάς, έπειτα να σε ενημερώσω πως στο thread για το τοπικ έχουν γράψει και διαβάσει ίσως και χιλιάδες μέλη και ουδεις έχει κάνει τέτοια αναφορά αλλά αυτό που αναφέρεις πρώτη φορά ακούγεται, παλαιότερα είχα επροσπαθησει να βρω αναφορές για παρενέργειες απο τοπικ αλλά μάταια.

Καλό θα ήταν να μην τρομοκράτεις το κοσμο χωρίς να εχεις κάτι επίσημο από καποιον ειδικό και κυριως άτομα που θέλουν να το ξεκινήσουν.

Καλό θα ήταν να κρατάς και ένα επιπεδο στη κουβέντα, αν αυτό είναι εφικτό και αν σου το επιτρεπει η εγκεφαλικη σου λειτουργία φυσικά.

Οσο για το αν τα παιρνω από το τοπικ ναι εχεις δίκιο, τα έπαιρνα απο τον αναστασακη αλλά τωρα που το άλλαξε σε k max με έφαγε στη στροφή ο φερεντινος.
καταρχην τοπικ εβαζα για ενα χρονο μετα παραγγελνα τα φτηνα απο κινα sevich και κατι αλα δεν χρειαζεται καποιος να ειναι ειδικος για να το καταλαβει ισα ισα που θελω να προστατευσω τον κοσμο απο τα κολοχημικα που εχουν μεσα..εμεσα σε 5 χρονια μου εκαψε ολα τα μαλια συν αυτα που ειχα βαλει επειτα απο δυο μεταμοσχευσεις εδω και δυο χρονια μου ειχε αδειασει σχεδον το μισο κεφαλι απο αυτα που σου αναφερω δεν αναπνεει το κεφαλι με αυτα και πεφτουν τα μαλια καταριπας.αυτος ειναι και ο λογος που βαρεσα ξουρα και δοξα τον θεο δηλαδη γιατι βρηκα την υγεια μου.ειναι χιλια τα εκατο οτι σου λεω.
 

tasos33

Well-Known Member
Το ζητούμενο είναι σαν φόρουμ να εξετάσουμε αν αυτό μπορεί να έχει βάση όπως λες η αν μπορεί να το χεις συνδυάσει με τις σκόνες αυτές ενώ η αα εξελισσοταν. Ετσι θα μπορέσουν πολλοί να προσταυευτουν κ νεοι αλλά και οσοι βάζουμε χρόνια.

Πόσα χρόνια εβάζες Καραφλο σκόνη?

Πόσες μερες το αφήνες μέχρι το επόμενο λουσιμο?

Όταν έβαζες παρουσιάστηκε στο δερμα σου κάποια εμφανής βλάβη όπως δερματιτιδα φαγούρα η οτιδήποτε άλλο?



λοιπον α
καταρχην τοπικ εβαζα για ενα χρονο μετα παραγγελνα τα φτηνα απο κινα sevich και κατι αλα δεν χρειαζεται καποιος να ειναι ειδικος για να το καταλαβει ισα ισα που θελω να προστατευσω τον κοσμο απο τα κολοχημικα που εχουν μεσα..εμεσα σε 5 χρονια μου εκαψε ολα τα μαλια συν αυτα που ειχα βαλει επειτα απο δυο μεταμοσχευσεις εδω και δυο χρονια μου ειχε αδειασει σχεδον το μισο κεφαλι απο αυτα που σου αναφερω δεν αναπνεει το κεφαλι με αυτα και πεφτουν τα μαλια καταριπας.αυτος ειναι και ο λογος που βαρεσα ξουρα και δοξα τον θεο δηλαδη γιατι βρηκα την υγεια μου.ειναι χιλια τα εκατο οτι σου λεω.
 

felaini

Active Member
Φιλε δε παιζει αυτο που λες.. το τοπικ δεν περιεχει χημικα ειναι ΦΥΣΙΚΕΣ νανοινες κερατινης κ πρωτεινης.. εγκεκριμενο προιον απ τον ΕΟΦ.. δεν υπαρχει ενας στο φορουμ που το χρησιμοποιει χρονια που να εχει υποστει τριχοπτοση απ το τοπικ.. τωρα για τα φεικ κινεζικα δε γνωριζω.. (δεν τα παιρνω απ τον τοπικ)..
 

Tommy h

Member
Felaini κανείς λάθος το τοπικ περιέχει κάποια χημικά που χρησιμοποιούνται κατά κόρον στα καλλυντικά όπως silica και dmd hydadoint(υπάρχει στα σαμπουαν) και ammonium chloride (βαφές μαλλιων).χρησιμοποιω και εγώ τα τελευταία χρόνια concealers Toppik και Caboki και δεν μπορώ να πω με σιγουριά εαν επειδεινωνουν την κατάσταση η ειναι φυσιολογική εξέλιξη της αα ,alani την περίοδο που έβαζες τοπικ έκανες κάποια θεραπεία? Επίσης λες ότι έβαζες καθημερινά κάθε ποτέ τα ελουζες?επισης αυτό που λες ότι δεν αναπνέει το δερμα το έχουν κάνει ερώτηση σε forum του εξωτερικού και η απάντηση από γιατρούς ειναι ότι η τρίχα δεν χρειάζεται οξυγόνο παίρνει τα θρεπτικά συστατικά από τον βολβό της.δεν ξέρω έχω μπερδευτεί η αλήθεια ειναι ότι καλοκαίρι ζέστη και τοπικ δεν ειναι και ότι καλύτερο επίσης δεν ξέρω εαν μπλοκάρει την ΡΟΗ του σμηγματος και επίσης δεν ξέρω εαν rogaine και τοπικ έχουν κάποιες παρενέργειες και δεν μιλάω να βάζεις rogaine στο κεφάλι ενώ έχεις τοπικ αλλά εαν η καθημερινή χρήση αφήνει την καινούργια τρίχα να αναπτυχθεί φυσιολογικά , ας απαντήσουν και τα παιδιά που κάνουν συστηματική χρήση.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγώ χειμώνα μπορεί να μείνω με τοππικ στο κεφάλι και 4 μέρες όπως και κάποιες φόρες και καλοκαίρι λόγο δουλειάς και βαρεμάρας. Δεν πιστεύω να με έκανε καμιά ζημιά.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αlani αυτό επερνες?
Παιδιά παίρνει κάνεις άλλος αυτό το toppik? Να δούμε τι συμβαίνει?

Καταγραφή.PNG
 

alani

New Member
Αlani αυτό επερνες?
Παιδιά παίρνει κάνεις άλλος αυτό το toppik? Να δούμε τι συμβαίνει?

Προβολή συνημμένου 17859
ναι αυτο αγοραζα εγω λουζομουν μερα παρα μερα δεν το εβγαζα απο το κεφαλι και επειδη κοιμομουν και το πρωι εφευγε συμπληρωνα την αλη μερα..μετα το λουσιμο εβαζα κανονικα και παει λεγοντας εγω το λεω επειδη δεν θελω να την πατησει και καποιος αλος μου εκανε μεγαλη ζημεια στα μαλια ολικο καψιμο μιλαμε εντελως μετα απο 3 χρονια συνεχους χρησης μου ειχε κανει ζημια 60 τα εκατο μετα απο 6 χρονια περιπου συνεχης χρησης τα εκαψε δεν ειναι απο κατι αλο απο αυτες τις μαλακιες ειναι και η αποδειξη οτι εκαψε και τα μαλια της μεταμοσχευσης που ειχα κανει 2 φορες πριν αρκετα χρονια..ασε που ηταν ψυχοφθορο μην φυγει αν φαινεται και ολα αυτα τα κοληματα που εχει καποιος οταν βαζει τετοιες μαλακιες στο κεφαλι του.
 
Μπλουζα