Πρώτη μεταμόσχευση

Demuro

New Member
Ανοίγω ένα θέμα γιατί σχεδιάζω μέσα στο φθινόπωρο να κάνω την πρώτη μου μμ. Είμαι 43 ετών.
Η μόνη επαφή που έχω με κλινικές είναι ένα περυσινό consultation στον κ. Αναστασάκη. Μου πρότεινε FUT για 3000 η 3500 grafs και από όσο είδα στο σχεδιάγραμμα θα έβαζε στη hairline και λίγο πιο πίσω. Όταν πήγα ήμουν άσχετος με το αντικείμενο (τον επέλεξα επειδή μου φάνηκε αρκετά καταρτισμένος σε κάποια video και λόγω ενός κοινού γνωστού) σκεφθείτε ότι το φόρουμ το ανακάλυψα μετά από αυτήν την επίσκεψη!
Είχαμε μια μάλλον «περίεργη» επαφή και έφυγα εγκαταλείποντας την ιδέα για μμ (γι αυτο και δεν θυμάμαι τον ακριβή αριθμό των grafs, πέταξα το έγγραφο που μου είχε δώσει).
Φέτος μάλλον το έχω αποφασίσει και η κλινική του είναι μες στις επιλογές μου. Σκέφτομαι και τον κ. Τυρκάλα αλλά και την Κύπρο.
Τα ερωτήματα που θέτω στο φόρουμ θα χαιρόμουν αν κάποιος είχε τη διάθεση να απαντήσει είναι τα εξής:
  1. Ποιες είναι οι ερωτήσεις που πρέπει να κάνω σε ένα consultation ώστε να πάρω απαραίτητες πληροφορίες αλλά και να μη φανώ τελείως άσχετος με πιθανές συνέπειες στη χρέωση;
  2. Η FUT μειονεκτεί σε σχέση με τη FUE μόνο ως προς την ουλή ή πρέπει να προσέξω και άλλα πράγματα αν την επιλέξω;
Θα χαρώ να λάβω και όποιες άλλες συμβουλές έχετε και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον έχει τη διάθεση και το χρόνο να απαντήσει.
 

Συνημμένα

  • 37FA64D7-F390-4F0E-A3B7-512E06A79D9C.jpeg
    37FA64D7-F390-4F0E-A3B7-512E06A79D9C.jpeg
    378.1 KB · Προβολές: 87
  • 229BB92D-05FC-4568-8039-D897BA2A7B96.jpeg
    229BB92D-05FC-4568-8039-D897BA2A7B96.jpeg
    378.1 KB · Προβολές: 89
  • AD997DE2-820E-4873-98C1-57DD113BE7F9.jpeg
    AD997DE2-820E-4873-98C1-57DD113BE7F9.jpeg
    361.7 KB · Προβολές: 100
  • 6764F4C9-BA7B-4F01-9A11-AC22B44C9FF5.jpeg
    6764F4C9-BA7B-4F01-9A11-AC22B44C9FF5.jpeg
    361.2 KB · Προβολές: 80
  • 77C2F444-6903-40CB-9706-582944189F85.jpeg
    77C2F444-6903-40CB-9706-582944189F85.jpeg
    362 KB · Προβολές: 91

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Ανοίγω ένα θέμα γιατί σχεδιάζω μέσα στο φθινόπωρο να κάνω την πρώτη μου μμ. Είμαι 43 ετών.
Η μόνη επαφή που έχω με κλινικές είναι ένα περυσινό consultation στον κ. Αναστασάκη. Μου πρότεινε FUT για 3000 η 3500 grafs και από όσο είδα στο σχεδιάγραμμα θα έβαζε στη hairline και λίγο πιο πίσω. Όταν πήγα ήμουν άσχετος με το αντικείμενο (τον επέλεξα επειδή μου φάνηκε αρκετά καταρτισμένος σε κάποια video και λόγω ενός κοινού γνωστού) σκεφθείτε ότι το φόρουμ το ανακάλυψα μετά από αυτήν την επίσκεψη!
Είχαμε μια μάλλον «περίεργη» επαφή και έφυγα εγκαταλείποντας την ιδέα για μμ (γι αυτο και δεν θυμάμαι τον ακριβή αριθμό των grafs, πέταξα το έγγραφο που μου είχε δώσει).
Φέτος μάλλον το έχω αποφασίσει και η κλινική του είναι μες στις επιλογές μου. Σκέφτομαι και τον κ. Τυρκάλα αλλά και την Κύπρο.
Τα ερωτήματα που θέτω στο φόρουμ θα χαιρόμουν αν κάποιος είχε τη διάθεση να απαντήσει είναι τα εξής:
  1. Ποιες είναι οι ερωτήσεις που πρέπει να κάνω σε ένα consultation ώστε να πάρω απαραίτητες πληροφορίες αλλά και να μη φανώ τελείως άσχετος με πιθανές συνέπειες στη χρέωση;
  2. Η FUT μειονεκτεί σε σχέση με τη FUE μόνο ως προς την ουλή ή πρέπει να προσέξω και άλλα πράγματα αν την επιλέξω;
Θα χαρώ να λάβω και όποιες άλλες συμβουλές έχετε και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον έχει τη διάθεση και το χρόνο να απαντήσει.

Μην ασχολεισαι...... Η Κύπρος καταρχήν δεν θα σε αναλάβει.
Είσαι μεγαλο norwood και δοτρια όχι καλη , απο οτι φαίνεται.
Είσαι 43, δεν είσαι πιτσιρικας........ Βλέπω καλό σχημα κεφαλιού και ισως σε παει το ξυρισμένο.
Θα μπεις σε μια διαδικασία πολλαπλών μεταμοσχεύσεων για να πάρεις κάτι πολύ μέτριο.
Θες χρήμα αρκετό και πολλά χρόνια ταλαιπωρίας.
Αν σε πάει το ξυρισμένο και το εχεις πολλά χρονια, μην ασχολεισαι με μεταμοσχεύσεις.
 

Κουρσαρος

Presicion turbo
Μην ασχολεισαι...... Η Κύπρος καταρχήν δεν θα σε αναλάβει.
Είσαι μεγαλο norwood και δοτρια όχι καλη , απο οτι φαίνεται.
Είσαι 43, δεν είσαι πιτσιρικας........ Βλέπω καλό σχημα κεφαλιού και ισως σε παει το ξυρισμένο.
Θα μπεις σε μια διαδικασία πολλαπλών μεταμοσχεύσεων για να πάρεις κάτι πολύ μέτριο.
Θες χρήμα αρκετό και πολλά χρόνια ταλαιπωρίας.
Αν σε πάει το ξυρισμένο και το εχεις πολλά χρονια, μην ασχολεισαι με μεταμοσχεύσεις.
Αμα δε μπορούν να αναλάβουν μεγάλο Norwood
Μην ασχολεισαι...... Η Κύπρος καταρχήν δεν θα σε αναλάβει.
Είσαι μεγαλο norwood και δοτρια όχι καλη , απο οτι φαίνεται.
Είσαι 43, δεν είσαι πιτσιρικας........ Βλέπω καλό σχημα κεφαλιού και ισως σε παει το ξυρισμένο.
Θα μπεις σε μια διαδικασία πολλαπλών μεταμοσχεύσεων για να πάρεις κάτι πολύ μέτριο.
Θες χρήμα αρκετό και πολλά χρόνια ταλαιπωρίας.
Αν σε πάει το ξυρισμένο και το εχεις πολλά χρονια, μην ασχολεισαι με μεταμοσχεύσεις.
Όταν δε μπορεί η κλινική να αναλάβει περιστατικό με μεγάλο Norwood δε φταίει ο πελάτης η κλινική έχει το πρόβλημα στα μεγάλα Norwood φαίνεται η επιτυχία της κλινικής
 

tasos33

Well-Known Member
Αμα δε μπορούν να αναλάβουν μεγάλο Norwood

Όταν δε μπορεί η κλινική να αναλάβει περιστατικό με μεγάλο Norwood δε φταίει ο πελάτης η κλινική έχει το πρόβλημα στα μεγάλα Norwood φαίνεται η επιτυχία της κλινικής
Η κλινική, η κάθε κλινική δεν είναι ο Κόπερφιλντ να πάρει μια δοτρια από.το πουθενά και να την βάλει σε ένα κεφάλι με κακή ,κατά τα φαινομενα,δοτρια.
@Demuro άσε λίγο το μαλλί να μακρύνει και ανέβασε καλές φωτό πλαϊνές κ οπίσθιες ,εκτός αν έχεις παλαιότερες .
 

Κουρσαρος

Presicion turbo
Η κλινική, η κάθε κλινική δεν είναι ο Κόπερφιλντ να πάρει μια δοτρια από.το πουθενά και να την βάλει σε ένα κεφάλι με κακή ,κατά τα φαινομενα,δοτρια.
@Demuro άσε λίγο το μαλλί να μακρύνει και ανέβασε καλές φωτό πλαϊνές κ οπίσθιες ,εκτός αν έχεις παλαιότερες .
Αυτό πεστο όταν αφήσει το μαλλί να μακρύνει χωρίς μαλλί Πώς λέτε δεν είναι κατάλληλος για μμ
 

aeratos28

Just aeratos
Και το ότι είναι κατάλληλος για μεταμόσχευση το να με αυτή την εικόνα κουρσαρε θεωρείς ότι θα ήταν σωστό να ακουστεί?ο φίλος έχει μεγάλο άνοιγμα.εκ πρώτης όψεως θα απογοητευτεί..ας το αφήσει να μακρύνει λίγο για να πειστεις και εσύ ότι είναι δύσκολα τα πράγματα.
 

Κουρσαρος

Presicion turbo
Και το ότι είναι κατάλληλος για μεταμόσχευση το να με αυτή την εικόνα κουρσαρε θεωρείς ότι θα ήταν σωστό να ακουστεί?ο φίλος έχει μεγάλο άνοιγμα.εκ πρώτης όψεως θα απογοητευτεί..ας το αφήσει να μακρύνει λίγο για να πειστεις και εσύ ότι είναι δύσκολα τα πράγματα.
Το ξέρω ότι είναι δύσκολη περίπτωση λύση υπάρχει Όχι να ακούω Μην ασχολείσαι δε θα σε αναλάβει η κλινική
 

aeratos28

Just aeratos
Μπορεί αυτό που που να μπορεί να πάρει σαν αποτελεσμα να μην τον ικανοποιεί όμως καθόλου και να μην θέλει να μπει στη διαδικασία καν για κάτι μέτριο και να δώσει ένα σωρό λεφτά...άρα δεν είναι λύση..
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φίλε μου εγώ σαν ομοιοπαθης θα σου πω το εξής ...πήγαινε κάπου να εξετάσουν την δοτρια σου να γίνει μια εκτίμηση γιατί πραγματικά από τις φωτό δεν μπορείς να κτλ κ πολλά αφού τα ξυρίζεις δέρμα κ φεγγιζουν....αν πάρεις το πράσινο φως κ το θες πολύ προχωρά κ μην ακούς αυτά που σου λένε εδώ ...τα χω ακούσει κ εγώ ...αλλά να το θες πολύ κ να ξέρεις ένα πράγμα ....ενα μεγάλο nw σαν το δικό μας άμα κάνει το πρώτο βήμα δεν υπάρχει γυρισμος ...το πας μέχρι τέρμα ....αν δεν είσαι σίγουρος πράγματικα μην κάνεις τίποτα γιατί θα Σάι χειρότερα από τώρα κ ψυχολογικά κ οπτικά ....
 

aeratos28

Just aeratos
Γιώργο σωστό είναι αυτό που λες αλλά φίλε χρειάζεται πολύ χρόνο και αρκετό χρήμα.αν ειναι αποφασισμένος και για τα δύο ,γιατί δεν γνωρίζουμε τι προθέσεις έχει για αυτά τα δύο τότε οκ.συμφωνω..ας ξεκινήσει τις διαδικασίες..ας μάθει τι δοτρια έχει,τι ληπτριας πρέπει να καλυφθεί,τι μπορεί να προσφέρει σαν αποτέλεσμα,να δει αλλα παρόμοια αποτελέσματα και αν του κάνουν,του αρέσουν και μπορεί να ανταπεξέλθει ως προς το οικονομικό,τότε ας μπει στον χορό..
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιώργο σωστό είναι αυτό που λες αλλά φίλε χρειάζεται πολύ χρόνο και αρκετό χρήμα.αν ειναι αποφασισμένος και για τα δύο ,γιατί δεν γνωρίζουμε τι προθέσεις έχει για αυτά τα δύο τότε οκ.συμφωνω..ας ξεκινήσει τις διαδικασίες..ας μάθει τι δοτρια έχει,τι ληπτριας πρέπει να καλυφθεί,τι μπορεί να προσφέρει σαν αποτέλεσμα,να δει αλλα παρόμοια αποτελέσματα και αν του κάνουν,του αρέσουν και μπορεί να ανταπεξέλθει ως προς το οικονομικό,τότε ας μπει στον χορό..
Απλά μην το καταδικάζουμε κ μην του κόβουμε τα πόδια....ας δει πρώτα αν υπάρχουν προοπτικές κ αν υπάρχουν κ δει κ 2-3 δουλειές πως μπορεί να γίνει (κοιτώντας παράδειγμα εμένα) να προχωρήσει αποφασιστικά ... εννοείτε βέβαια να το σκεφτεί πολύ καλά κ όχι επιπόλαια κ να χει κάποιο αξιοσέβαστο μπάτζετ διαθέσιμο γιατί το φθηνη κ ακριβή μεταμοσχεύση είναι κ λίγο σχετικο για το καθένα ....εσύ το 1€/g το βλέπεις τζάμπα ο άλλος μπορεί όμως να το βλέπει κάτι απλησίαστο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Καλημέρα Demuro,

Ο παρακάτω ασθενής είναι στην ηλικία σου και αντίστοιχο NWD. Έβαλε 3663 μοσχεύματα σε 2 περιόδους.
Δες εδώ:

Θα ανεβάσω βίντεο σύντομα με το τελικό του αποτέλεσμα.
Δηλαδη, τι μας προτρεπετε να δουμε; Μαλλον μας εμπαιζετε; Ειναι φωτογραφικο υλικο αυτο; Μπορει καποιος να εξαγει ασφαλη συμπερασματα με τετοιας ποιοτητας και αναλυσης φωτογραφιες; Πιο σκοτεινες ληψεις δεν μπορουσατε; Λιγη σοβαροτητα και αντικειμενικοτητα δε βλαπτει...Αν οντως θελετε να αναδειξετε τσ αποτελεσματα σας, ας το κανετε με σωστο τροπο. Σας παρακαλουμε, λοιπον, να προβαινετε σε σοβαρες παρουσιασεις, με απολυτη διαφανεια και αντικειμενικοτητα. Σας ευχαριστουμε πολυ εκ των προτερων!
 

tol

Well-Known Member
Καλημέρα Demuro,

Ο παρακάτω ασθενής είναι στην ηλικία σου και αντίστοιχο NWD. Έβαλε 3663 μοσχεύματα σε 2 περιόδους.
Δες εδώ:

Θα ανεβάσω βίντεο σύντομα με το τελικό του αποτέλεσμα.

Συγγνωμη...προτρεπετε τα μελη του forum να δουν ενα διαφημιζομενο (επομενως ακρως επιτυχημενο) περιστατικο της κλινικης σας...

Ο συνηθης αριθμος που βαζετε ανα συνεδρια και με κοστος 3000 ευρω, ειναι περιπου 1600 grafts.

Στη φωτογραφια που επισυναπτω, βλεπουμε ενα απο τα καλυτερα αποτελεσματα που μπορειτε να παραξετε με 1800 grafts!!!

Ρωτω, λοιπον...ειναι αυτο ενα πολυ καλο αποτελεσμα; Ο υποψηφιος για μμ που θα πειθοταν και θα ερχοταν στην κλινικη σας, θα ηταν ευχαριστημενος με αυτο το δηθεν "αριστο" αποτελεσμα της πρωτης του μεταμοσχευσης; Δηλαδη θα πρεπει να ξαναερθει δυο-τρεις φορες, μηπως, επιτελους, πετυχετε μια ικανοποιητικη πυκνοτητα;

Εσεις τι λετε; Ειστε υπερηφανοι για το κσταπληκτικο αποτελεσμα που διαφημιζετε;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200829-162218.png
    Screenshot_20200829-162218.png
    727.1 KB · Προβολές: 52

Demuro

New Member
Καταρχήν ευχαριστώ παρά πολύ όσους διέθεσαν το χρόνο τους για να απαντήσουν.

Καταλαβαίνω ότι το Norwood μου είναι μεγάλο και η δότρια μου ίσως να μην είναι ιδανική (ο κ. Αναστασάκης δεν σχολίασε κάτι αλλά «ένιωσα» ότι δεν τρελάθηκε με τη δότρια μου). Δεν περιμένω να γεμίσω το κεφάλι μου άψογα με μια μμ ούτε το έχω σαν στόχο. Μια καλά σχεδιασμένη hairline και γεμάτο midscalp και κρόταφοι (σαν το περιστατικό με NW 6 που παρουσιάζει πιο πάνω ο Αναστασάκης) θα ήταν μια χαρά για μένα. Πρακτικά θα ήταν η εικόνα που είχε το κεφάλι μου πριν 10 χρόνια όποτε είναι απόλυτα οκ για μένα

Θα κάνω μια μικρή έρευνα λοιπόν και θα δω.

Οτιδήποτε άλλο έχετε να με συμβουλεύεστε είναι επιθυμητό.
 

manly_Man

Well-Known Member
Καταρχήν ευχαριστώ παρά πολύ όσους διέθεσαν το χρόνο τους για να απαντήσουν.

Καταλαβαίνω ότι το Norwood μου είναι μεγάλο και η δότρια μου ίσως να μην είναι ιδανική (ο κ. Αναστασάκης δεν σχολίασε κάτι αλλά «ένιωσα» ότι δεν τρελάθηκε με τη δότρια μου). Δεν περιμένω να γεμίσω το κεφάλι μου άψογα με μια μμ ούτε το έχω σαν στόχο. Μια καλά σχεδιασμένη hairline και γεμάτο midscalp και κρόταφοι (σαν το περιστατικό με NW 6 που παρουσιάζει πιο πάνω ο Αναστασάκης) θα ήταν μια χαρά για μένα. Πρακτικά θα ήταν η εικόνα που είχε το κεφάλι μου πριν 10 χρόνια όποτε είναι απόλυτα οκ για μένα

Θα κάνω μια μικρή έρευνα λοιπόν και θα δω.

Οτιδήποτε άλλο έχετε να με συμβουλεύεστε είναι επιθυμητό.
Καλημερα φιλε, τι εννοεις δεν σχολιασε κατι για τη δοτρια σου; κανονικα θα επρεπε να σου κανει μετρηση δοτριας να δεις τι εχεις διαθεσιμο...και επειτα να γινει ενας υπολογισμος της επιφάνειας προς καλυψη στη ληπτρια σου (αφου αφησεις και το μαλλι να μακρυνει) για να ξερεις τι να περιμενεις σαν τελικο αποτελεσμα και να προβεις ή οχι σε μεταμόσχευση.
 

Demuro

New Member
Καλημερα φιλε, τι εννοεις δεν σχολιασε κατι για τη δοτρια σου; κανονικα θα επρεπε να σου κανει μετρηση δοτριας να δεις τι εχεις διαθεσιμο...και επειτα να γινει ενας υπολογισμος της επιφάνειας προς καλυψη στη ληπτρια σου (αφου αφησεις και το μαλλι να μακρυνει) για να ξερεις τι να περιμενεις σαν τελικο αποτελεσμα και να προβεις ή οχι σε μεταμόσχευση.
Εξέτασε τη λήπτρια και την απεικόνισε στον υπολογιστή. Δεν μου ανέφερε κάτι για την ποιότητα της ούτε ρώτησα και εγώ. Δεν μου ανέφερε επίσης τι απαιτείται για να καλυφθεί η λήπτρια. Δεν ρώτησα και εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω πήγα τελείως άσχετος. Πρότεινε μόνο FUT και 3500 grafts αν θυμάμαι καλά.
 
Μπλουζα