Πρόβλημα ή απατεώνας γιατρός?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

sofia

New Member
Καλησπέρα σας παιδιά.Κατ'αρχήν χαίρομαι πολύ που βρίσκω άτομα τα οποία μπορούν να με βοηθήσουν.Με λένε Σοφία και είμαι 21 ετών.Αποφάσισα να σας πω και γω την ιστορία μου γιατί δεν ξέρω ποιον να πιστέψω πια.Γύρω στα χριστούγεννα είχα την αίσθηση ότι μπροστά και κεντρικά στο μέτωπο τα μαλλιά μου είχαν αραιώσει λίγο.Ρώτησα τους δικούς μου ανθρώπους και όλοι μου λέγανε ότι είναι ιδέα μου αλλά επειδή έχω τρέλα με τα μαλλιά μου αποφάσισα να επισκεφτώ έναν δερματολόγο,ο οποίος απ'ότι μου είχε πεί η φίλη της μητέρας μου που είχε πάει από το πρώτο ραντεβού παίρνει τρίχες για τριχοριζόγραμμα.Να σημειώσω ότι δεν είχα παρατηρήσει κάποια τριχόπτωση.Πήγα λοιπόν στον δερματολόγο και μου είπε πως έχω πρόβλημα χωρίς καν να εξετάσει τα μαλλιά μου,απλώς τα κοίταξε από πάνω.Μου πήρε κάποιες τρίχες για το τριχοριζόγραμμα και όταν ρώτησα τι πρόβλημα έχω και τι παρατηρεί η απαντησή ήταν ότι θα μας πει το τριχοριζογραμμα τι προβλημα έχω και μου συνέστησε να τον εμπιστευτώ γιατί έχω πάει στον ειδικό!!!Παρ'ότι μου ακούστηκαν λίγο περίεργα όλα αυτά και δεν πείστηκα τελείως αγχώθηκα και έτσι αποφάσισα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη.Πήγα σε μία γυναίκα δερματολόγο η οποία μου είπε ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα αλλά για να πώ την αλήθεια μου φάνηκε κάπως επιφανειακή η εξέταση της.Έχοντας πάρει το κολάι πλέον και επειδή μου χε γίνει έμμονη ιδέα πήγα και σε έναν τρίτο δερματολόγο ο οποίος μετά από μία καλή εξέταση μου πε ότι παρατηρεί μία ελαφριά αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού αλλα αυτό είναι φυσιολογικό γιατί στο πάνω μέρος έχουμε λιγότερα μαλλιά απ'ότι στο κάτω και ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα.Μετά απ'αυτά πήγα να π΄΄αρω το τριχοριζόγραμμα από τον πρώτο δερματολόγο ο οποίος μου πε ότι έχω αυξημένα ανδρογόνα στο πάνω μέρος του κεφαλιού κ ένα ποσοστό των τριχών που πέφτουν δεν αναγεννώνται.Του ζήτησα να μου δώσει το τριχοριζογραμμα και εκείνος πήγε να γράψει σε ένα χαρτί τα αποτελέσματα του τριχοριζογράμματος και όταν τον ρώτησα άν μπορώ να χω το χαρτί με τα αποτελέσματα μου πε ότι είναι περασμένα στο υπολογιστή οπότε θα μου τα γράψει εκείνος.Αυτό που μου έφραψε χωρίς να δω τι έδειχνε ο υπολογιστής ήταν:αναγεννείς 42%,αναγεννείς διστροφικές 16% και τελογενείς 42%.Αυτά για το πάνω μέρος του κεφαλιού γιατί στο κάτω όπως μου πε δεν έχω πρόβλημα.Στη συνέχεια μου έδωσε μία λίστα απο πράγματα που πρέπει να κάνω όπου την ίδια λίστα με τα ίδια ακριβώς πράγματα την είχε δώσει και στην φίλη της μητέρας μου στην οποία όμως δεν είχε βρεί πρόβλημα,απλά της είχε πει και εκείνης ότι έχει αυξημένα ανδρογόνα στο πάνω μέρος του κεφαλιού.Μετά απ'όλα αυτά δεν ξέρω ποιον να πιστέψω.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που τα βλέπει με ένα πιο ψύχραιμο μάτι;

Συγγνώμη αν φλυάρησα και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hristina

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

χμ.. εστω οτι ναι οκ ειχε τα αποτελεσματα μονο μεσα στον υπολογιστη του και στα ειπε προφορικα (αν και δε μου αρεσει αυτο, οταν κανω μια εξεταση θελω να μου δωσουνε και το αποτελεσμα γραπτως!)... αλλα αυτο με τα ανδρογονα πως στο ειπε ετσι στα σιγουρα και μαλιστα χωρις να σου αιτιολογησει το γιατι εχεις αυξημενα ανδρογονα? δεν επρεπε να σου πει να κανεις και καμια εξεταση αιματος? ορμονες (για πολυκυστικες), θυρειοειδη, υπερηχο, σιδηρο-φεριτινη? με ενα τριχοριζογραμμα μονο εβγαλε διαγνωση ΚΑΙ θεραπεια?
αληθεια τι περιελαμβανε η "λιστα"?
 

GK

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

Sofia στην Κηφισιά είναι ο γιατρός που σου έκανε το τριχοριζόγραμμα ?
 

sofia

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

Όσον αφορά στον γιατρό ναι είναι μεγάλος σε ηλικία και το ιατρεία του είναι στους αμπελοκήπους.Δεν μου είπε να κάνω καμία άλλη εξέταση σε αντίθεση με τους άλλους 2 γιατρούς που πήγα οι οποίοι μου ζήτησαν εξετάσεις.(παρεπιμπτώντος οι ορμονικές εξετάσεις που έχω κάνει είναι μια χαρά)Επίσης δεν μου αιτιολόγησε γιατί έχω αυξημένα ανδρογόνα.Απλά όταν ρώτησα εγώ από πότε μπορεί να εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα μου είπε ότι συνήθως τα προβλήματα με τα μαλλιά ξεκινάνε από την εφηβεία αλλά μπορεί να μην εμφανιστούν αμέσως.Τώρα τι να σας πω.Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι η εμμονή του με το λούσιμο.Δηλαδή και τις 2 φορές που πήγα όταν του είπα ότι λούζομαι κάθε δύο μέρες μου είπε ότι κάνω έγκλημα κ ότι πρέπει να λούζομαι κάθε πέντε ενώ ο τρίτος γιατρός που πήγα μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το καθημερινό λούσιμο.Αν ξέρει κάποιος ας μου λύσει και αυτήν την απορία.
Τώρα η λίστα που μου έχει δώσει είναι τεράστια.Θα σας την παραθέσω αλλά να σημειώσω κιόλας ότι είναι τυποποιημένη δηλαδή δεν μου την έγραψε εκείνη την στιγμή,είναι εκτυπωμένη από υπολογιστή απλά με κάποιες σημειώσεις δικές του πάνω.

Halcinonide tinktur 0,1%
17,a Estradiol
Oestradiol Valer.
Acide Salicylic
Pantothenol
Lotion
M.F Solution

Tretinoine
Solut.Minoxidil 2%
Isopropyl Al.
Propyl Gly.
Lotion

11,a-OH Progesterone
Propylene Glykol
Spiritus Dillutus
M.F Solution

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.
 

akakios

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

Κάτι μου θυμίζει το συνταγολογιο.... Μηπως σου συνεστησε να τρως πολύ ζελέ; (οχι μαλλιών)
Ούτε εγώ ειχα πάρει τα αποτελέσματα :mad:
 

sofia

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

XAXAXAXΑ!!!Ναι αλλά δεν θα ήθελα να αναφέρω το όνομα του.Αυτό που ενδιαφέρει είναι να βρω μία άκρη και να καταλάβω αν έχω πρόβλημα η όχι.Γι'αυτό akakie αν μπορείς θέλω να μου πεις ποιο είναι το πρόβλημα που έχεις εσύ,αν ακολούθησες το συνταγολόγιο και αν είδες αποτέλεσμα.
 

akakios

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

Λοιπόν έκανα το τριχοριζόγραμμα αλλά δεν πηρα κάποια αποτελέσματα στα χέρια μου ουτε καν μου ανακοινωσε σε τι φάση βρισκονται τα μαλλιά μου οπως ειπε σε σενα. Απλά δήλωσε ότι ήταν πολύ ασχημα τα πράγματα και ειχαμε πιασει πάτο (καλα αυτό το καταλάβαινα κ μόνος μου). Μου ειπε για τα αυξημενα ανδρογονα που δεν αφηνουν τις τριχες να αναπτυχθουν κτλ
Η συνταγή που ακολούθησα είναι αυτή που φαινεται παρακάτω φτιαγμενη στο γνωστό φαρμακειο που προφανως θα προτεινε κ σενα.

Halcinonide tinktur 0,1%
Oestradiol Valer.
Acide Salicylic
Lotion

Tretinoine
Solut.Minoxidil 2% Regaine
Isopropyl Al.
Propyl Gly.
Lotion

Επίσης Finasteride 1mg και 2 sampoo (1ο χερι με το ενα και 2ο με το άλλο) για να λουζομαι αραια κ που ::)
(Απαγορεύεται το συχνό λούσιμο δια ροπάλου :knup:)
Του ειχα πει για το fungoral μια κ ειχα ακουσει καλα λογια εδω μεσα αλλά ειχε πει οχι (εγω παντως το χρησιμοποιώ κατα διαστηματα 1φορα/βδομαδα)

Λοιπόν κάποια αποτελέσματα εχω δει που πιστεύω εχουν κάνουν με το συνδιασμό finasteride και minoxidil (ηταν κ η πρωτη μου επαφή με finasteride).

Από την αλλή δεν πιστεύω οτι μου πρότεινε κατι το μαγικό για τα χρήματα που παίρνει. Ο χρόνος που αφιερωσε στις επισκεψεις ήταν ελάχιστος και η συχνότητα των επισκέψεων που ηθελε να κάνουμε ήταν υπερβολική.

Μια απορια που μου δημιουργήθηκε ειναι αν σε ανδρες κ γυναικες πρεπει να ακολουθούμε την ίδια αγωγή...
(δεν φανταζομαι πχ σε γυναικες να δουλευει η fina)
Ελπιζω να βοηθησα, να μας ενημερωνεις για οτι νεο.
 

sofia

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

Το συνταγολόγιο που σου έδωσε είναι παρόμοιο με το δικό μου και προφανώς οι διαφορές έγκεινται στο ότι είσαι άντρας.Αντίθετα το συνταγολόγιο που έδωσε στην φίλη της μητέρας μου (της οποίας επαναλαμβάνω δεν βρήκε πρόβλημα)είναι ακριβώς το ίδιο,ακόμα και οι σημειώσεις πάνω είναι ίδιες.
Όσο για την συχνότητα των επισκέψεων συμφωνώ απόλυτα.Κλείσαμε ραντεβού σε 1,5 μήνα όπου μου είπε θα δούμε την πορεία μου και ίσως να αλλάξουμε κάτι στην θεραπεία,έπειτα θα ξαναπάω σε 3 μήνες για ένα δεύτερο τριχοριζόγραμμα και στη συνέχεια φυσικά θα ξαναπάω για να συγκρίνουμε τα ριχοριζογράμματα και να συνεχίσουμε....Ήθελε να εξασφαλίσει δηλαδή τουλάχιστον 3 ραντεβού ακόμα.Τι να πώ.Θα τα συζητήσω με τον τρίτο γιατρό που επισκέφτηκα και θα σε ενημερώσω.Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
 

sofia

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

Καλησπέρα σας και πάλι παιδιά!Εξερευνώντας το forum διάβασα καλά λόγια για έναν δερματολόγο(http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1792.msg32269.html#msg32269) και αποφάσισα να τον επισκεφτώ μπας και βγάλω άκρη.Πήγα σήμερα λοιπόν και μου πε ότι στο σημείο όπου παρατήρησα αραίωση(μπροστά και κεντρικά) έχουν λεπτύνει οι τριχες μου.Εμένα τα μαλλιά μου πάντα ήταν λεπτά και ίσως είναι και ένας λόγος που πρόσεξα την διαφορά.Στη συνέχεια μου εξήγησε ότι δεν έχουν χάσει σε ποσότητα αλλά σε ποιότητα και θα είναι καλό να πάρω μινοξιδίλη για να τα δυναμώσω.Επίσης πριν λίγο καιρό είχα κάνει ορμονικές εξετάσεις και ήταν εντάξει εκτός από την προλακτίνη που ήταν ανεβασμένη και όπως μου είπε μπορεί να έχει κάποια σχέση.Τον ρώτησα αν θα επιδεινωθεί η κατάσταση και μου είπε ότι κατά 99,9% δεν θα επιδεινωθεί ειδικά με την μινοξιδίλη.
Έχω όμως κάποιες απορίες στις οποίες θα ήθελα την βοήθεια σας.Κατ'αρχήν αν έχω καταλάβει καλά απ'όσα έχω διαβάσει το miniaturization είναι ένα στάδιο πρίν την τριχόπτωση...δηλαδή λεπταίνει η τρίχα και στο τέλος δεν ξαναβγαίνει.Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο αυτό σημαίνει ότι θα υπάρξει επιδείνωση της κατάστασης έτσι δεν είναι;Επίσης όσον αφορά στην μινοξιδίλη θα την βάζω για μια ζωή;Γιατί όπως διάβασα αν την σταματήσεις χάνονται τα θετικά αποτελέσμα που έχεισ πετύχει.Τέλος κάτι που με φοβίζει είναι το shedding(δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά).Ήδη έχω αγχωθεί και στεναχωρηθεί με αυτά.Αν αρχίσουν και πέφτουν πολλές τρίχες στα πλαίσια της θεραπείας θα αγχωθώω περισσότερο.Είναι κάτι που θα το περάσω σίγουρα όταν θα ξεκινήσω την μινοξιδίλη;

Όσο για τον γιατρό θα πω και γω τα καλύτερα.Φάνηκε πολύ διαβασμένος και πολύ ειλικρινής.
 

sofia

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

Συγγνώμη αν σας έπρηξα απλά νομίζω ότι χρωστάω μια απάντηση στον akakio και επίσης θέλω να πω ότι τις απορίες μου όσον αφορά στην μινοξιδίλη τις έλυσα ψαχουλέυοντας λίγο καλύτερα το forum.Μόνο για το πρώτο ερώτημα μου δεν βρήκα κάτι (αν έχω καταλάβει καλά απ'όσα έχω διαβάσει το miniaturization είναι ένα στάδιο πρίν την τριχόπτωση...δηλαδή λεπταίνει η τρίχα και στο τέλος δεν ξαναβγαίνει.Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο αυτό σημαίνει ότι θα υπάρξει επιδείνωση της κατάστασης έτσι δεν είναι; ).Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ ας μου απαντήσει.
Τώρα akakie να σου πω τι μου είπε ο γιατρός που πήγα προχθές για το τριχοριζόγραμμα και γενικά για τις εξετάσεις για τα μαλλιά.Ίσως να σου φανούν χρήσιμες οι πληροφορίες ειδικά αν επισκέπτεσαι τον δερματολόγο για τον οποίο μίλησα αρχικά.Μου είπε γενικότερα να μην εμπιστεύομαι τις εξετάσεις που γίνονται για τα μαλλιά.Όπως είπε χαρακτηριστικά "παίζονται πολλά λεφτά στα μαλλιά" και μάλιστα μου είπε ότι κάποια παιδιά κατά καιρούς του είχαν ζητήσει να κάνουν τριχοριζόγραμμα και μετά τον έπαιρναν τηλέφωνο από το εργαστήριο όπου γίνεται η εξέταση και τον ρωτούσαν "τί να γράψω;".Επίσης μου είπε ότι είναι ένα πολύ καλό τρικ το να λες ότι κάνεις τριχοριζόγραμμα και τα σχετικά.(γιατί φυσικά ψαρώνουμε)Επομένως μου λέει θεωρώ ότι ο δερματολόγος που πήγες ήταν εντάξει ως προσ αυτό γιατί θα μπορούσε να σου τυπώσει ένα χαρτί που να λέει και καλά ότι είναι από κει που γίνεται η εξέταση και μετά να νομίζεις εσύ ότι πήρες την εξέταση.Έχει πάντως μία λογική αυτό που μου πε και τουλάχιστον εμένα με έπεισε.
akakios είπε:
Από την αλλή δεν πιστεύω οτι μου πρότεινε κατι το μαγικό για τα χρήματα που παίρνει.

Πράγματι διαβάζοντας για τα ευεργετικά αποτελέσματα τις μινοξιδίλης κατάλαβα ότι στην ουσία αυτό είναι το "μαγικό" που προτείνει σε όλους.Γιατί πρέπει να σου πω ότι η φίλη της μητέρας μου έμαθε για τον συγκεκριμένο από ένα κομμωτήριο όπου της είπανε ότι αν θέλει να δυναμώσει τα μαλλιά της να πάει σ'αυτόν γιατί κάνει "θαύματα" και όσεσ γυναίκες πήγαν "έβγαλαν μαλλιά".Επομένως είναι πολύ έξυπνο να δίνεις μινοξιδίλη ακόμα και αν δεν υπάρχει πρόβλημα.Γιατί π.χ εμένα που οι 2 δερματολόγοι δεν μου βρήκαν πρόβλημα δεν μου ανέφεραν καν την μινοξιδίλη.Μόνο για δυναμωτικά σαμπουάν μου είπαν και βιταμίνες.

Αυτά λοιπόν από εμένα.Δεν θα σας ξανα απασχολήσω με το συγκεκριμενο θέμα γιατί δεν θέλω να γίνομαι κουραστική.Ελπίζω να κάνει τα "θαύματα" της και σε μένα η μινοξιδίλη.Καλά αποτελέσματα σας εύχομαι από τισ θεραπείες σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hristina

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

sofia είπε:
Έχω όμως κάποιες απορίες στις οποίες θα ήθελα την βοήθεια σας.Κατ'αρχήν αν έχω καταλάβει καλά απ'όσα έχω διαβάσει το miniaturization είναι ένα στάδιο πρίν την τριχόπτωση...δηλαδή λεπταίνει η τρίχα και στο τέλος δεν ξαναβγαίνει.Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο αυτό σημαίνει ότι θα υπάρξει επιδείνωση της κατάστασης έτσι δεν είναι;Επίσης όσον αφορά στην μινοξιδίλη θα την βάζω για μια ζωή;Γιατί όπως διάβασα αν την σταματήσεις χάνονται τα θετικά αποτελέσμα που έχεισ πετύχει.Τέλος κάτι που με φοβίζει είναι το shedding(δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά).Ήδη έχω αγχωθεί και στεναχωρηθεί με αυτά.Αν αρχίσουν και πέφτουν πολλές τρίχες στα πλαίσια της θεραπείας θα αγχωθώω περισσότερο.Είναι κάτι που θα το περάσω σίγουρα όταν θα ξεκινήσω την μινοξιδίλη;

γεια σου σοφια! :)
εγω οταν χρησιμοποιουσα μινοξοδιλη δεν παρατηρησα καμια τριχοπτωση -ιδιαιτερη τριχοπτωση δεν ειχα παρατηρησει ουτε πριν τη χρηση της.. το θεμα μου ηταν σαν το δικο σου περιπου, τα μαλλια μου λεπταιναν στην κορυφη και ειχα παρατηρησει καποια αραιωση..
μετα απο 8 περιπου μηνες χρησης μινοξοδιλης την εκοψα αποτομα λογω σμηγματορροικης δερματιτιδας (απο τη μινοξιδηλη).. εχασα αρκετα μαλλια λογω της ΣΔ, αλλα ακομη κι οταν καθαρισα εντελως απο ΣΔ η τριχοπτωση συνεχιστηκε.. ακομη χανω πολλα μαλλια και δεν ξερω τι φταει.. ΣΔ δεν εχω τωρα.. σκεφτομαι μηπως φταει η αποτομη διακοπη της μινοξιδηλης, αλλα ποσο κραταει αυτο????
στην αλλη απορια σου δεν ξερω να σου απαντησω, περιμενω μηπως απαντησει κανενας αλλος γιατι θελω κι εγω να μαθω! :)
 

hristina

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

α και οσο καιρο χρησιμοποιουσα μινοξιδιλη δεν ειδα μεν καμια τριχοπτωση αλλα δεν ειδα και καμια βελτιωση!.. ουτε τριχουλες, ουτε παρατριχουλες ουτε τιποτα.. δεν ξερω τι σοι μαγικο ειναι, αλλα εμενα δε μ επιασε... :'(
 

sofia

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

Σ'ευχαριστώ πολύ Χριστίνα για την άμεση απάντηση σου.Τριχόπτωση νομίζω ότι δεν έχω.Δηλαδή όταν λούζομαι χάνω γύρω στις 20-30 τρίχες και όταν χτενίζομαι ελάχιστες.Τώρα πόσες φεύγουν και δεν το παρατηρώ δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω.Αυτό που λες για την χειροτέρεψη της κατάστασης μετά την χρήση μινοξιδίλης το φοβάμαι και γω να σου πω την αλήθεια.Πάντως λέω να το ρισκάρω.Σήμερα θα ξεκινήσω και λέω να ξεκινήσω μαζί την χρήση αλόης μήπως και προλάβω καμιά ΣΔ.Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου συμβαίνει αυτό γιατί όπως καταλαβαίνεις είμαι πολύ άπειρη ακόμα ως προς αυτό το θέμα.Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι λογικά αν δεν έχεισ τριχόπτωση γιατί να αποκτήσεις μετα την χρήση της μινοξιδίλης εφόδον υποτίθεται ότι δυναμώνεις την τρίχα και βγάζεις και καινουργιες;Απ'όσα έχω διαβάσει μόνο αν είχες τριχόπτωση απο πριν κσι σταματήσεις την μινοξιδίλη χάνονται τα θετικά αποτελέσματα γιατί δεν μπορεί να κρατηθεί η τρίχα.Δηλαδή αυτέσ οι γυναίκες που ανέφερα στο πρηγούμενο post μου χρησιμοποίησαν μινοξιδίλη για να δυναμώσουν τα μαλλιά τους(προφανώς είχαν είτε λίγα είτε λεπτά μαλλιά.Δεν μπορώ να φανταστώ γυναίκα με πολλά και πυκνά μαλλια και χωρίς πρόβλημα να ψάχνει κάτι για να δυναμώσει το μαλλί της) δεν τα εχασαν μετά αφού λέγανε τα καλύτερα για τον γιατρό και συνεπώς για την θεραπεία.Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι ΨΑΞΕ ΤΟ και μην το αφήσεις γιατί σ'αυτό τουλάχιστον κάτι μπορώ να πω.(σε 4 γιατρούς πήγα μέσα σε 3 μήνες όταν όλοι μου λέγανε ότι είμαι τρελή και ότι πρέπει να σταματήσω γιατί δεν έχω πρόβλημα.)
 

hristina

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

σου πεφτουν 20-30μ τριχες μονο??????? και το τριχοριογραμμα σου εβγαλε 42% τελογενεις! μου φαινεται για πεταμα ειναι αυτες οι εξετασεις τελικα... :chinscratch εμενα οι τελογενεις ειναι 18% και καθισα και μετρησα τις τριχες μετα το λουσιμο στη βουρτσα και ηταν καμια 80αρια.. δε βαζω τη μπανιερα εκει δεν της μετρησα, αλλα γενικα δεν ειναι πολλες στη μπανιερα γιατι τα μαλλια μου παντα ειναι μπερδεμενα και στο χτενισμα καταφερνουν να πεσουν ακομη κι αυτες οι τριχες που εχουν εχουν βγει απο το κεφαλι.. και εννοειται οτι ανα πασα στιγμη περασω τα χερια μου μεσα στα μαλλια μου μενουν τριχες.. πριν τη χρηση μινοξιδικης ειχα 6,7% τελογενεις και δεν ειχα παρατηρησει τριχοπτωση, ωστοσω τα μαλλια μου ειχαν λεπτυνει πανω στην κορυφη + οτι υποφερω απο τσουξιματα στο κεφαλι που τωρα πια (1μιση χρονο μετα) δεν εχουν φυγει και παρατηρω οτι στα σημεια που νιωθω τα τσουξιματα εχω και την αραιωση..
τη δευτερα εκλεισα ραντεβου στο συγγρου.. δεν ξερω αν ειναι οι πιο ειδικοι στην τριχοπτωση, αλλα υποπτευομαι οτι κατι τρεχει με το το τριχωτο της κεφαλης, δεν ειναι λογικο να τσουζει τοσο και θελω να πιστευω οτι εκει θα μου βρουν τι εχω...
εδω και εναμισι χρονο που ξεκινησε η ενοχληση εχω γυρισει 3 γιατρους (η 1 εξ αυτων θεωρειται κορυφη).. κανεις δε βρηκε κατι με το τριχωτο, αλλα εγω πιστευω οτι εχει να κανει αμεση σχεση και με την τριχοπτωση (η οποια διαγνωστηκε στην πορεια).. τι να πω δεν ξερω, βαρεθηκα να πηγαινω να ερχομαι και δουλεια να μην κανω.. ενα σκασμο λεφτα σε προιοντα, σε γιατρους και δεν εχω πια την πολυτελεια ουτε να πιασω να μαλλια μου με κοκκαλακι μες την τρελη ζεστη απο τον πονο!.. απ την αλλη γινομαι ευερεθιστη λογω του πονου και δεν αφηνω ανθρωπο να ερθει πολυ κοντα μου γιατι φοβαμαι μηπως μου πιασει τα μαλλια και πονεσω.. αστα να πανε..
με βαση αυτα και με το γεγονος οτι η μινοξιδιλη μου δημιουργησε ΣΔ και μου χειροτερεψε το αρχικο τσουξιμο που ειχα, τωρα φοβαμαι να ξαναρχισω μινοξιδιλη..
τα μαλια τωρα μπορει να πεφτουν ειτε απο την αποτομη διακοπη της μινοξιδιλης, αλλα ενδεχεται να εχω και κατι αλλο.. μηκυτες ας πουμε και κανενας γιατρος να μην το βρηκε ως τωρα.. εχω εναποθεσει τις ελπιδες μου στο ραντεβου μου στο συγγρος τη δευτερα.. δε μπορω να το χωνεψω οτι θα περασω ολη μου τη ζωη μ αυτο το κουσουρι και αργα ή γρηγορα θα μου πεσουν τα μαλλια (που να κατσουν πανω σ ενα προβληματικο τριχωτο!)
αληθεια φεριτινη ποσο εχεις?
ΥΣ: κι εμενα τρελη με βγαζανε, αλλα καθως ο χρονος περναει και δεν εχω βρει την υγεια μου εχω πια συνειδητοποιησει οτι αυτοι ειναι οι τρελοι ή μαλλον οι αδιαφοροι..
ΥΣ: λεω να παω κι εγω σ αυτο το γιατρο που πηγες και πηγαν κι αλλα παιδια στο φορουμ.. το εχω στα υποψη μου μετα το ραντεβου μου τη δευτερα αναλογως τι θα μου πουν να παω και σ αυτον..
ευχομαι να σου πανε ολα καλα, να μας ενημερωνεις!
 

sofia

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

Σ'ευχαριστώ πολύ.Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σε σένα γιατί είναι πολύ ψυχοφθόρο για εμάς τις γυναίκες να έχουμε πρόβλημα με τα μαλλιά.
Όσο για τον σίδηρο μην το ψάχνεις.Από μωρό έχω έλλειψη σιδήρου.Κατά καιρούς είχα πολύ χάλια εξετάσεις,αφού πολλές φορέσ απορούσαν πως είμαι ακόμα όρθια και έχω πάρει παααααραααα πολύ σίδηρο στη ζωή μου όμως ποτέ δεν μου είχε παρουσιάσει πρόβλημα στα μαλλιά.Οι τελευταίες εξετάσεις που έκανα ήταν πριν 2 μήνες όπου νομίζω ότι μπαίνουν στο top 3 καλύτερων εξετάσεων!Σίδηρο 119 (δεν το χω ξαναδεί αυτό) και φεριτίνη 35 που για τα δεδομένα μου είναι καλή.Βέβαια για τα μαλλιά απ'όσο διάβασα στο forum πρέπει να είναι πάνω απο 70 αλλά αυτό στην περίπτωση μου δεν παίζει δυστυχώς.
Θέλω να σας θέσω κάποιες πρακτικές ερωτήσεις τωρα που μπήκα στο τριπάκι.Θα σας φανούν λίγο χαζές αλλά δείξτε κατανόηση στην απειρία μου.Την μινοξιδίλη την βάζω το πρωί,μετά απο κάποιες ώρες λούζομαι και ξαναβάζω το βράδυ ή δεν χρειάζεται να λουστώ καθόλου στο ενδιάμεσο;Επίσης την αλόη να την βάζω λίγη ώρα πριν την μινοξιδίλη ή λίγη ώρα μετά;Τέλος από σαμπουάν χρησιμοποιώ το hair force της frezyderm και το stieprox (δεν έχω δερματίτιδα απλά επειδή έχω λιπαρά μαλλιά ο δερματολόγος μου έδωσε αυτό).Μήπως είναι βαριά ή είναι οκ;


:eek:fft: θεική ατάκα της μάνας μου:Με έβλεπε προβληματισμένη για την μινοξιδίλη και μου λέει "θέλεις να την βάλω πρώτα εγώ να δούμε άμα κάνει τίποτα και μετά την βάζεις και συ".χαχαχαχα.
 

hristina

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

χαχα.. τελεια η μαμα!.. :D
που λες εγω τη μινοξιδιλη την εβαζα πρωι και βραδυ .. το πρωι κατα τις 10.. το βραδυ λουζομουνα κατα τις 9 και αφου στεγνωνε εντελως το μαλλι, κατα τις 2 (μετα τα μεσανυχτα) πριν παω για υπνο ξαναεβαζα.. βεβαια δεν ξερω αν ειμαι η πιο καταλληλη να σου πω, σημειωτεον οτι την πατησα με τη σμηγματοροικη δερματιτιδα, οποτε ενδεχεται να εκανα και λαθος.. παντως να βαζεις αυτη την αλοη που λενε τα παιδια, πρεπει να ειναι πολυ καλη και να βοηθαει.. εγω δεν εβαζα γιατι δεν το ξερα.. :-(
επισης νομιζω καπου ειχα πετυχα στο φορουμ αναλυτικες οδηγιες περι μινοξιδιλης και τη χρηση της, για ριξε μια ματια "τριγυρω", δε μπορει θα το βρεις!

εγω σημερα πηγα στο νοσοκομειο συγγρος και εχω νεα.. ε ναι και ως συνηθως εχω μπερδευτει.....
μου ειπε οτι εχω σμηγματορροικη δερματιτιδα εξ ου και η τριχοπτωση.. βεβαια καποια στιγμη μου ειπε οτι το θεμα με την τριχοπτωση ειναι πολυπαραγοντικο.. απεκλεισε σε μενα το ορμονικο, μια χαρα του φανηκαν οι ορμονες μου, οτι απ το σιδηρο και μονο λεει ουτε μπορει να σου πεσει ολο το μαλλι, ουτε και να γεμισεις μαλλια αν δεν εχεις.. αλλα παιζει ρολο.. γενικα διαφορα.. χμ.. οτι δεν εχω κληρονιμικη τριχωπτωση, ουτε ανδογενετικου τυπου.. δηλ εμεινε στη σμηγματορροικη δερματιτιδα κι οτι απο κει εχω τριχοπτωση.. χμ.. τοτε πως ειναι πολυπαραγοντικο, αναρωτιεμαι εγω τωρα αφου σε μενα μονο εναν παραγοντα εθεσε?.. γενικα αυτο που πρεπει να βρουμε μου πε ειναι απο που ξεκιναει η τριχοπτωση αλλιως ταλαιπωρουμαστε πολυ.. παω να γραψω αναλυτικα και αποριες στo θεμα με τη ΣΔ!

εσυ τι εγινε την εχεις ξεκινησει τη μινοξιδιλη?... καλα αποτελεσματα!.. γραψε τα νεα σου! :)
 

sofia

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

Σ'ευχαριστώ πολύ Χριστίνα.Διάβασα και τις λεπτομέρειες που έγραψες στο θέμα με την ΣΔ και εγώ στην θέση σου θα ανέτρεχα στον 1,5 χρόνο πίσω να δω τι παίχτηκε τότε.Γιατί εφόσον λες ότι όλα ξεκίνησαν εδώ και 1,5 χρόνο κάτι θα άλλαξε τότε,δεν μπορεί.Αλήθεια τι ηλικία έχεις;

Την ξεκίνησα την μινοξιδίλη και μέχρι στιγμής δεν έχω ούτε καν φαγούρα.Μήπως δεν κάνω κάτι καλά,γιατί έχω και μακρύ μαλλί και είναι πιο δύσκολο να μεινει στο δέρμα ή είναι νωρίς ακόμα;Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι θαμπώνει πολύ τα μαλλιά και χρειάζομαι κάθε μέρα λούσιμο αλλά από την στιγμή που μπήκα στον χορό και γω θα χορέψω.
 

hristina

New Member
Απ: Πρόβλημα ή απ@τεών@ς γιατρός?

sofia είπε:
Κατ'αρχήν αν έχω καταλάβει καλά απ'όσα έχω διαβάσει το miniaturization είναι ένα στάδιο πρίν την τριχόπτωση...δηλαδή λεπταίνει η τρίχα και στο τέλος δεν ξαναβγαίνει.Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο αυτό σημαίνει ότι θα υπάρξει επιδείνωση της κατάστασης έτσι δεν είναι;

ουπς.. ξεχασα κατι σημαντικο! τον ρωτησα ποιο το μελλον των δυστροφικων τριχων (δηλαδη οταν λεπταινει η τριχα) και μου ειπε οτι γινονται τελογενης (δηλ. πεφτουν) :(
ναι κι εγω δυστυχως θα ελεγα οτι το μελλον ειναι επιδεινωση τελικα.. βεβαια μετα μου ειπε οτι δε θα υπαρχει επιδεινωση, θα σωθουν τα μαλλακια μου, αλλα δεν ξερω αν τα μαλλια λεπταινουν και στο τελος πεφτουν αυτο δεν ειναι το χειροτερο σεναριο?
μηπως μας λενε οτι δε θα υπαρχει επιδεινωση για να μη φρικαρουμε, τους πιασουμε απ το γιακα και φωναζουμε "γιατρε σωσε τα μαλλια μουυυυυ" :D :D :D
ενας θεος ξερει τι θα εχουν αντιμετωπισει κι αυτοι ολα αυτα τα χρονια με τις γυναικες που ερχονται στα προθυρα νευρικης κρισεις στα ιατρεια τους!!!)
αν προσεξεις το περσινο με το φετινο τριχοριζογραμμα μου οι δυστροφικες εγιναν τελογενης
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1885.0.html
οι γιατρος που μου το εκανε μου ειπε οτι φετος εχω βελτωση ( ??? ??? ??? ??? ???) ομως ο γιατρος χτες που το ειδε, ειπε οτι γενικα ειναι στα ιδια, λιγο χειροτερο - -γιατι μας ενδιαφερουν ουσιαστικα οι αναγεννεις
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα