Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμόσχ

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

αυτη η φωτο με τα σαπουνια στα μαλλια εμενα δε μου αρεσει ρε φιλε.......
εχω την εντυπωση οτι την εχεις βαλει επιτηδες για να κρυψεις καποια ατελεια.....
η πυκνοτητας ...η φυσικοτητας...δε ξερω......
μου φαινεται πολυ κουλο να κατσεις να φωτογραφηθεις την ωρα που λουζεσαι.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

ατελεια με βρεγμενο μαλλι,δεν νομιζω αδερφε.θα βρω και αλλες.και οσο για την φωτο.
οποιοσδήποτε κανει επέμβαση και πετύχει βγαζει την μουρη του φωτο και την ώρα που κοιματε.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

dimitris 121 είπε:
οποιοσδήποτε κανει επέμβαση και πετύχει βγαζει την μουρη του φωτο και την ώρα που κοιματε.

για τον εαυτο του μπορει......δεν αντιλεγω......αλλα οταν θες να βαλεις μια φωτο στο φορουμ......βαζεις μια καλη φωτο ωστε να φαινεται καλα η δουλεια που εχει γινει για να μπορεσουν να κρινουν και οι υπολοιποι που προκειται να κανουν επεμβαση στο μελλον......και σιγουρα απ ολες τις φωτο που βγαζεις.....δεν επιλεγεις αυτη με τις σαπουναδες στο κεφαλί για το φορουμ......
 
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

ανεβασα μερικες,οταν θα εχω και αλλες φωτο απο πολυ κοντα γτ δεν εχω εγω φοτογραφικη θα ανεβασω,για να λυθεί καθε αμφιβολία
 

Συνημμένα

  • DSC00954.JPG
    DSC00954.JPG
    27.2 KB · Προβολές: 77

Ε.Α.

New Member
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

Φίλε Δημήτρη ευχαριστώ για τις ευχές σου κατ' αρχήν. Πραγματικά όπως είπες κι εσύ, βρήκα την υγειά μου... :)

Κοίτα ο Πάνος είναι επιφυλακτικός και καλά κάνει. Ξες ο κάθε ένας μπορεί να λέει ότι θέλει, και πρώτος απ΄όλους ο πιο σκεπτικιστής έιμαι εγώ...δεν ξες τί ψέμματα με έχουνε πει και τί απογοήτευση έχω νιώσει...
Βάλε καμιά καθαρή και κοντινή φωτό να δούμε όταν βρεις την ευκαιρία...
 

Ε.Α.

New Member
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

Αγαπητοί φίλοι,

κάτι που θυμήθηκα και θα ήθελα να το παραθέσω. Η ουλή στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου, δεν είναι 14-15 εκ μήκος και 1,5 πλάτος, αλλα 23εκ. μήκος (!) και 1εκ. πλάτος. Την μετρήσαμε στην HairLineClinic όταν υπολογίζαμε τα τριχοθυλάκια που θα χρειαστεί για να την καλύψουμε...

Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο στοιχείο εξυπηρετεί κάτι συγκεκριμένο, αλλά δεν βλάπτει το να είμαστε ακριβείς. Βέβαια αυτό που επανέρχεται στο προσκήνιο είναι η ανικανότητα του γιατρού που έκανε την πρω΄τη εγχείρηση. Έλεος...για τα τόσα λίγα τριχοθυλάκια που πήρε, έκανε μια τεράστια ουλή...και τα υπόλοιπα τα πέταξε...!!!

Η συγκεκριμένη κλινική πραγματικά έβαλε έναν αρχάριο και παντελώς άσχετο να "μάθει" και να πειραματιστεί στο κεφάλι μου. Και δεν είχε καν έναν σωστό γιατρό που είχε μια άλφα εμπειρία εκεί δίπλα να τον δίνει τις ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ οδηγίες...Έλεος..το σκέφτομαι και μ΄ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...
 
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

το ξερω αδερφε πολλα ψεματα αλλα και πολυ που δεν ξερουν επειδη δεν το εχουν περασει.οσο για τα ψεμματα τα εχω φαει και εγω με το κουταλι και εχω φαει απειρα ακυρα πριν κανω την επεμβαση.ειναι πολυ λεπτο το θεμα μαλλια γτ οσο να ναι ειναι η εμφανιση σου.μολις βγαλω θα ανεβασω με την μια.
Τα λεμε φιλε μου
 

LOK

Member
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

Γεια σου Ε.Α. Χρόνια πολλά και καλά αποτελέσματα σου εύχομαι! Έχεις να μου δώσεις κάποιο Link απο τον γιατρό στην Τουρκία...? Μήπως είναι η κλινική HLC...? Αν θέλεις πες μας τι παίζει με τις τιμές, δε νομίζω οτι απαγορεύεται... :)
 
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

Φιλε E.A., αν και τα είπαμε από κοντά, να σου ευχηθώ και πάλι τα καλύτερα. Έγινε σωστή δουλειά και ευελπιστώ ότι θα έχεις το αποτέλεσμα που προσδοκάς.

Κάποια παιδιά ρώτησαν για τιμές αλλα δεν πήραν απαντήσεις, οποτε θα απαντήσω εγώ, μιας και αντιπροσωπεύω την εν λόγο κλινική. Η HLC χρεώνει 3€ το τριχοθυλακιο (ακόμα) ανεξαρτήτως τεχνικής, δηλ είτε για κανονική FUE, είτε για FUE χωρίς ξύρισμα, η τιμή είναι 3€/graft. Το ίδιο ισχύει για διορθωτικές επεμβάσεις και body hair transplantation.

@ dimitris 121: αν θέλεις φιλε μου άνοιξε ένα θέμα με την δικη σου περίπτωση. Βάλε και φωτογραφίες πριν και αμέσως μετά τη μεταμόσχευση για καλύτερη αξιολόγηση.

Χρονια πολλά εύχομαι σε όλα τα παιδιά του forum, να μας βρει το νέο έτος πάνω από όλα με υγεία (και αν γίνεται και με πιο πολλά μαλλιά :))!
 

LOK

Member
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

Ευχαριστώ για τις τιμές τριχόφιλε. Δηλαδή ο Ε.Α. έκανε την μεταμόσχευση στην κλινική H.L.C....?
 

Ε.Α.

New Member
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

Γεια σου φίλε μου LOK και καλή χρονιά με υγειά!

Ναι, στην HLC έγινε η εγχείρηση..παρέλειψα ίσως να πω συγκεκριμένα ότι ο Δρ. Όζγκιουρ είναι ο επικεφαλής της συγκεκριμένης κλινικής. Το έχω γράψει βέβαια ανάμεσα σε άλλες υπόλοιπες λεπτομέρειες αλλά ίσως δεν είναι ευδιάκριτο.

Οι τιμές είναι αυτές που είπε ο τριχόφιλος, με τον οποίο έχουμε βέβαια συναντηθεί πολλές φορές, με έχει δώσει πολλές απαντήσεις ως εκπρόσωπος της κλινικής και φυσικά με έχει κατατοπήσει απόλυτα. Να΄ναι καλά ο άνθρωπος.

Οι τιμές πραγματικά είναι πάρα πολύ καλές μιας και πριν εμπιστευθώ την HairLineClinic έκανα μια εντατιτική έρευνα αγοράς αναθητώντας το άψογο αποτέλεσμα με την καλύτερη δυνατή τιμή, χωρίς όμως να θέλω να θυσιάσω το αποτέλεσμα στο βωμό μιας φαινομενικά καλύτερης τιμής.

Ότι χρειαστείς ρώτα με, κανένα πρόβλημα. Να΄σαι καλά!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

φιλε Ε.Α.θελω να μιλησω μαζι σου παρα πολυ.ειμαι πολυ κοντα για να κανω μια επεμβαση με την μεθοδο FUT σε ελληνικη εταιρια.εσυ εκανες εδω ελλαδα και που?πως θα γινει να εποικηνονισω μαζι σου εκτος απο εδω?
θα το θελα παρα παρα πολυ.
 

Ε.Α.

New Member
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

Φίλε! Μην το κάνεις! Ούτε FUT, ούτε Ελλάδα...τί να πω άλλο ρε παιδιά. Ο λόγος που μπήκα σε αυτό το φόρουμ είναι για να σωθεί κανένας άνθρωπος. Κι εσύ ρε φίλε μου μετά από αυτά που είδες και διάβασες από μένα και τα άλλα παιδιά...πας για σφαγή;

Φίλε μου δεν έχω άλλα επιχειρήματα. Τί να πω; Τις φωτογραφίες τις είδες; Τηλέφωνο να σε δώσω..πάει κάπως πολύ..είναι κάτι τελείως προσωπικό και δεν θέλω να δίνω τηλέφωνα κτλ. στο δίκτυο. Αλλά πραγματικά γράψε ένα προσωπικό μήνυμα να συθητήσουμε ιδιαιτέρως εάν επιθυμείς. Θα κάνω ότι μπορώ να σε βοηθήσω...

Φιλικά
 

mindtrapper

Member
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

FUT σημαίνει follicular unit transplantation και περιλαμβάνει FUE και Strip. Για να μην μπερδευτεί κανείς το λέω. Οπότε αν εννοείτε μεταμόσχευση με αφαίρεση λωρίδας να λέτε strip και όχι FUT.
 
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

Ε.Α. είπε:
Φίλε! Μην το κάνεις! Ούτε FUT, ούτε Ελλάδα...

Ας μη γενικεύουμε. Αυτό που έπαθες δεν οφείλεται τόσο στη μέθοδο FUT, όσο στην ανευθυνότητα και παντελή απειρία του χειρουργου. Κατά κάποιο τρόπο ήσουν και λίγο τυχερός μέσα στην ατυχία σου που ο συγκεκριμένος "γιατρός" ήταν "ειδικευμένος" στη μέθοδο fut και όχι στη fue...με fue θα σου είχε κάνει μεγαλύτερη ζημια στη δότρια, με πολύ πιθανό επακόλουθο να μη μπορείς να προβείς σε διορθωτική επέμβαση.
 
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

mindtrapper είπε:
FUT σημαίνει follicular unit transplantation και περιλαμβάνει FUE και Strip. Για να μην μπερδευτεί κανείς το λέω. Οπότε αν εννοείτε μεταμόσχευση με αφαίρεση λωρίδας να λέτε strip και όχι FUT.

Δεν έχεις άδικο με αυτό που λες. Η fue είναι όντως follicular unit transplantation, αλλα κανένας γιατρός/καμια κλινική δεν αναφέρεται στη fue ως fut. Κάποιοι την ονομάζουν ifue, άλλοι fit, non-invasive method κτλ., αλλα κανένας δεν χρησιμοποιεί τον ορο fut όταν αναφέρεται στη fue. Απεναντίας, οι οροι fut και strip είναι πλέον συνώνυμα. Φιλικά
 
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

παιδιά όσο για την μέθοδο που λετε για μενα καλυτερα απο ολα τα θεματα ι στριπ δλδ ι FIt ειναι η καλύτερη μεθοδο.αρκει να ξερει ο αλλος εμενα μοθ την εκανα και τωρα θα την αφαιρεσω αλλα ειναι πολυ μικρη ούλη και μιλαμε για 900 μοσχευματα... ειναι σε την γιατρο θα πεσεις στην πρωτη που ειχα κανει για 500 μου εφαγαν ολο το φιλέτο,οποτε ειναι θεμα γιατρου
 

Ε.Α.

New Member
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

dimitris 121 είπε:
παιδιά όσο για την μέθοδο που λετε για μενα καλυτερα απο ολα τα θεματα ι στριπ δλδ ι FIt ειναι η καλύτερη μεθοδο.αρκει να ξερει ο αλλος εμενα μοθ την εκανα και τωρα θα την αφαιρεσω αλλα ειναι πολυ μικρη ούλη και μιλαμε για 900 μοσχευματα... ειναι σε την γιατρο θα πεσεις στην πρωτη που ειχα κανει για 500 μου εφαγαν ολο το φιλέτο,οποτε ειναι θεμα γιατρου

Δημήτρη φίλε μου,

η φωτό είναι από πολύ μακριά. Βγάλε μερικές από κοντά, αν μπορείς. Να φαίνεται ξεκάθαρα η ρίζα, η τριχογραμμή κτλ.

Χμμ, εάν η ουλή θέλει 900 μοσχεύματα για να καλυφθεί, δεν είναι καθόλου μικρή. Στείλε καμιά φωτό από την ουλή σε παρακαλώ, να μπορέσουμε να σχηματίσουμε αποψη.

Εγώ πάντως πραγματικά είμαι μεγάλος θιασωτής της FUE και δεν με το βγάζει κανείς αυτό από το μυαλό. Για να κάνεις FUT πρέπει να είσαι Νόργουντ 5 προς 6. Δηλαδή σε τελικό στάδιο. Και το 80-90% των περιπτώσεων δεν είναι. Οπότε FUE σε έναν γιατρό που όμως είναι ΚΟΡΥΦΗ. Γιατί αλλιώς θα σε γδάρει με ανεπανόρθωτες συνέπειες.

Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής, φίλε Δημήτρη. Γιατί να υποστηρίζεις την FUT και να κάνεις λόγο για 900 τριχοθυλάκια για να καλυφθεί η ουλή, την στιγμή που μπορεί κάποιος να κάνει FUE και να μην έχει καθόλου ουλή εξ αρχής; Εμένα αυτό με φαίνεται άδικος κόπος και φυσικά...πεταμένα χρήματα. Να ξαναπληρώσεις δηλαδή για δεύτερη επέμβαση για να καλύψεις την ουλή.

Και την ουλή δηλαδή..πώς θα την καλύψεις; Με δεύτερη ουλή; Πάλι με στριπ; Αν κάνει κάποιος στριπ που δημιουργεί ουλή, για να καλύψει την ουλή από προηγούμενο στριπ...συγγνώμη κιόλας, αλλά είναι για λίγο αστείο. Φαύλος κύκλος.

Το λογικό θα ήταν να κάνει FUE (χωρίς ουλή δηλαδή) για να καλύψει την ουλή από το στριπ. Και καταλήγω...Και γιατί δεν κάνει FUE από την αρχή;

Αυτά είναι τα δικά μου επιχειρήματα και εγώ από προσωπική εμπειρία αυτό συμπεράνω.
 
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

καλημερα.βεβαιος θα βαζω οταν βρισκω φωτο.
οσοσ για το αλλο θεμα ενασ γνωστος μου τωρα εκανε αφαίρεση του σημαδιού απο πισω μεσα σε ενα τεταρτο τον ξεπέταξε μου ειπε και τωρα που τον βλεπω δεν εχει σημάδι το ρημάδι.βεβαια αυτο το ηξερα πριν κανω την επεμβαση αλλα δεν ημουν και τοσο θερμός υποστηρικτής δεν το πολυ πιστευα αλλα ηξερα οτι αν κανω με fue μπορει να χασω και καποιο αριθμο τριχοθυλακιων και δεν ηθελα να γινει αυτο.και το εκανα γτ είδη μου ειχαν φαει ολο το φιλέτο απο πισω και δεν ηθελα να κανω τσαλιμιες ,ηθελα σίγουρα πραγματα.και για οσους βλεπουν πχ τα 900 τριχο/κια δεν ειναι 900 τρυπεσ στο κεφαλι η 900 τριχες,ειναι 900 θυλακεσ απο πισω που ο καθενα εχει απο 1,4 τριχες maximum,οποτε διαφερει το νουμερο.fue θα εκανα εγω σε περιπτωση πολυ μικρη πχ να φτιαξω το μπιφτέκι πισω η κανενα κροταφο.
Αυτη ειναι η δική μου άποψη.
 
Απ: Προσωπική εμπειρία με Μεταμοσχεύσεις και νέα Μεταμ

@ dimitris 121: Φιλε μου, αν κατάλαβα σωστά έκανες δυο επεμβάσεις FUT (strip) με συνολικά 1400 grafts και το αποτέλεσμα που βλέπουμε στις φωτό, ενώ πριν τις επεμβάσεις είχες σημαντική αραίωση σχεδόν σε όλο το κεφάλι. Ακολουθείς κάποια φαρμακευτική αγωγή ή μήπως χρησιμοποιείς concealers? Συγγνώμη που γίνομαι αδιακριτος αλλα αδυνατώ να πιστέψω ότι με 1400 grafts κάλυψες τόσο καλά όλο το κεφάλι...Μήπως κάτι δε κατάλαβα σωστά? Επίσης είσαι της γνώμης ότι η Fut (strip) υπερτερεί της Fue. Σε ποια επιχειρήματα στηρίζεται μια τέτοια άποψη?

Αν θέλεις άνοιξε ένα δικό σου thread και δώσε μας παραπάνω πληροφορίες σχετικά με τις μεταμοσχεύσεις που έκανες.
 
Μπλουζα