Προιόντα μαλλιών shampoo-Styling (Σαμπουάν,Τζελ,Κερί,λακ)

LoverBoy

Well-Known Member
Καλησπέρα και απο εδώ παιδιά!Άνοιξα αυτό το νήμα για να βρούμε τα κατάλληλα προιόντα για τα νέα μας μαλλιά!
Έχω λιπαρό τριχωτό και ψάχνω κάποιο προιόν να κρατάει τα μαλλιά να δίνει όγκο αλλά και να φαίνονται σαν φρεσκολουσμένα!
Κάποτε είχα δει μια συζήτηση και είχε προτείνει ο mod κάποιο προιόν πούδρας...Γνωρίζει κάποιος?
Για την λιπαρότητα του τριχωτού κάποιο σαμπουάν?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα και απο εδώ παιδιά!Άνοιξα αυτό το νήμα για να βρούμε τα κατάλληλα προιόντα για τα νέα μας μαλλιά!
Έχω λιπαρό τριχωτό και ψάχνω κάποιο προιόν να κρατάει τα μαλλιά να δίνει όγκο αλλά και να φαίνονται σαν φρεσκολουσμένα!
Κάποτε είχα δει μια συζήτηση και είχε προτείνει ο mod κάποιο προιόν πούδρας...Γνωρίζει κάποιος?
Για την λιπαρότητα του τριχωτού κάποιο σαμπουάν?
Καλά έκανες γιατί και αυτή η πλευρά του κεφαλιού έχει σημασία. Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, πούδρες, ταλκ, κεριά, ζελέδες, πάστες, πομάδες λακ αλατόνερα και πάρα πολλά σαμπουάν. Αν έπρεπε να τα κάνω όλα μία σούμα από την εμπειρία μου αυτό που προτείνω με κλειστά μάτια είναι head and shoulders καφεΐνη και σπρέι νερού με ζάχαρη το οποίο μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου με 2 κουταλιές του γλυκού ζάχαρη σε 100 ml ζεστό νερό σε μπουκάλι σπρέι, πάντα σε στεγνά μαλλιά και πάντα στέγνωμα με πιστολάκι στην μεσαία σκάλα.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Καλά έκανες γιατί και αυτή η πλευρά του κεφαλιού έχει σημασία. Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, πούδρες, ταλκ, κεριά, ζελέδες, πάστες, πομάδες λακ αλατόνερα και πάρα πολλά σαμπουάν. Αν έπρεπε να τα κάνω όλα μία σούμα από την εμπειρία μου αυτό που προτείνω με κλειστά μάτια είναι head and shoulders καφεΐνη και σπρέι νερού με ζάχαρη το οποίο μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου με 2 κουταλιές του γλυκού ζάχαρη σε 100 ml ζεστό νερό σε μπουκάλι σπρέι, πάντα σε στεγνά μαλλιά και πάντα στέγνωμα με πιστολάκι στην μεσαία σκάλα.
Το νερό με ζάχαρη Λάζαρε στο τι ακριβώς βοηθάει?Δίνει την αίσθηση του αφρού στο τέλος?
 

dlazaros

Well-Known Member
Το νερό με ζάχαρη Λάζαρε στο τι ακριβώς βοηθάει?Δίνει την αίσθηση του αφρού στο τέλος?
Είναι σαν το sea salt spray αλλά αντί να αφυδατώνει τα μαλλιά κάνει το αντίθετο. Ανάλογα πόσο θα βάλεις μπορεί να είναι απο ελαφρύ κράτημα μέχρι δυνατό σαν λάκ. Το θέμα είναι οτι είναι τελείως φυσικό συστατικό και κάνει και καλό στο τριχωτό της κεφαλής (έχω ΣΔ στο κεφάλι) αντι για τα ατελείωτα χημικά που έχουν όλα τα άλλα. Γέλαγα όταν τα διάβαζα μέχρι που το δοκίμασα. Είναι σαν να έχεις βάλει αφρό μινόξ, να το βάλεις αφού στεγνώσεις τα μαλλιά. Κάνεις 2-3 σπρέι στα χέρια και απλώνεις στα μαλλιά και μετά χτενίζεις. Τα πυκνώνει και τα κάνει ματ. Σούπερ.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Είναι σαν το sea salt spray αλλά αντί να αφυδατώνει τα μαλλιά κάνει το αντίθετο. Ανάλογα πόσο θα βάλεις μπορεί να είναι απο ελαφρύ κράτημα μέχρι δυνατό σαν λάκ. Το θέμα είναι οτι είναι τελείως φυσικό συστατικό και κάνει και καλό στο τριχωτό της κεφαλής (έχω ΣΔ στο κεφάλι) αντι για τα ατελείωτα χημικά που έχουν όλα τα άλλα. Γέλαγα όταν τα διάβαζα μέχρι που το δοκίμασα. Είναι σαν να έχεις βάλει αφρό μινόξ, να το βάλεις αφού στεγνώσεις τα μαλλιά. Κάνεις 2-3 σπρέι στα χέρια και απλώνεις στα μαλλιά και μετά χτενίζεις. Τα πυκνώνει και τα κάνει ματ. Σούπερ.
Ωραίος Λάζαρε θα το δοκιμάσω σίγουρα καθώς μου αρέσει ο όγκος που δίνει ο αφρός Μίνο!οι 2 κουταλιές στα 100μλ είναι μέτριο κράτημα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Ωραίος Λάζαρε θα το δομικάσω σίγουρα καθώς μου αρέσει ο όγκος που δίνει ο αφρός Μίνο!οι 2 κουταλιές στα 100μλ είναι μέτριο κράτημα?
Ναι, στις 3 είναι δυνατό. Βραστό νερό, εμφιαλωμένο καλύτερα, το διαλύεις τελείως και οταν κρυώσει το βάζεις στο μπουκάλι.
 

ch7.panos

Active Member
Αν λαδώνεις εύκολα θα σου έλεγα για dry shampoo της Batiste το Hydrate ή το Damage Control που έχει κερατίνη. Μη το παρακάνεις όμως στη συχνότητα, δεν αναπνέει τόσο η τρίχα κι ας ψιλοθρέφουν αυτά. Δίνουν κι όγκο.
 

thatcher

Active Member
Ερώτηση, περισσότερο προς τον Λάζαρο μιας και χρησιμοποιεί κι ο ίδιος το Σαμπουάν Καφεΐνης H&S. @dlazaros
Κυκλοφορούν δύο σχεδόν ίδιες συσκευασίες.
Η μία, με κόκκους καφέ στο "εξώφυλλο" του σαμπουάν και η άλλη με μια πορτοκαλοκόκκινη γραμμη.
Η διαφορά τους από ότι είδα είναι ότι η έκδοση με τους "κόκκους καφέ" εμπεριέχει ' -ΚΑΙ- niacinamide '. Για όσους έχουμε λιπαρό δέρμα (με περιστατικά ακμής στο παρελθόν) είναι ασφαλές; Γιατί είδα κάποια περίεργα περιστατικά που σε κάποιους προκαλούσε ακμή (reddit).

Τα συστατικά της άλλης έκδοσης


9660674539550.jpg


Άλλαξε ξανά η σύσταση, μέχρι το 2020-21 πρέπει να υπήρχε zinc pyrithione.

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Chloride, Sodium Xylenesulfonate, Cocamidopropyl Betaine, Glycol Distearate, Sodium Citrate, Piroctone Olamine, Parfum, Dimethiconol, Sodium Benzoate, Dimethicone, Citric Acid, Menthol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, TEA-Dodecylbenzenesulfonate, Tetrasodium EDTA, Sodium Hydroxide, Trideceth-10, Limonene, Linalool, Sodium Salicylate, Caffeine, Triethylene Glycol, Propylene Glycol, CI 42090, CI 17200.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Ερώτηση, περισσότερο προς τον Λάζαρο μιας και χρησιμοποιεί κι ο ίδιος το Σαμπουάν Καφεΐνης H&S. @dlazaros
Κυκλοφορούν δύο σχεδόν ίδιες συσκευασίες.
Η μία, ας με κόκκους καφέ στο "εξώφυλλο" του σαμπουάν και η άλλη με μια πορτοκαλοκόκκινη γραμμη.
Η διαφορά τους από ότι είδα είναι ότι η έκδοση με τους "κόκκους καφέ" εμπεριέχει ' -ΚΑΙ- niacinamide '. Για όσους έχουμε λιπαρό δέρμα (με περιστατικά ακμής στο παρελθόν) είναι ασφαλές; Γιατί είδα κάποια περίεργα περιστατικά που σε κάποιους προκαλούσε ακμή (reddit).

Τα συστατικά της άλλης έκδοσης


9660674539550.jpg


Άλλαξε ξανά η σύσταση, μέχρι το 2020-21 πρέπει να υπήρχε zinc pyrithione.

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Chloride, Sodium Xylenesulfonate, Cocamidopropyl Betaine, Glycol Distearate, Sodium Citrate, Piroctone Olamine, Parfum, Dimethiconol, Sodium Benzoate, Dimethicone, Citric Acid, Menthol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, TEA-Dodecylbenzenesulfonate, Tetrasodium EDTA, Sodium Hydroxide, Trideceth-10, Limonene, Linalool, Sodium Salicylate, Caffeine, Triethylene Glycol, Propylene Glycol, CI 42090, CI 17200.
Ναι, είχα στείλει μήνυμα στην εταιρία τότε και τους είχα ρωτήσει και που είχαν πει οτι σταματήσαν να χρησιμοποιούν το zinc pyrithione και πλέον βγαίνει μόνο με Piroctone olamine που είναι ανώτερο. Δεν υπάρχει λόγος να κυνηγάω κάτι που δεν μπορώ να βρώ οπότε μου κάνει οποιαδήποτε έκδοση βρω και όλα καλά, δεν εχω κανένα πρόβλημα στο κεφάλι, ούτε επεισόδιο σμηγματοροικής δερματίτιδας ξανά.

It has low irritation and will not cause hair loss. hair breaks, so it is widely used in anti-dandruff shampoo products. In a controlled clinical trial, the results showed that Piroctone Olamine is superior to ketoconazole and zinc pyrithione, and Piroctone Olamine can reduce oil secretion.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα