Πρησμένο πρόσωπο - αντιμετώπιση

TH24

Member
Καλησπερα παιδια



Σκεφτηκα να ανοιξω ένα θεμα για το πρησμενο προσωπο, μιας και απασχολει πολλούς που είναι χρήστες μινοξ. Παρακάτω θα παραθέσω κάποια πραγματα που εχουν ειπωθεί ήδη από πολλούς χρήστες αλλα και ίσως καποια συμπληρωματικά που βρήκα. Ο σκοπός αυτου του θεματος είναι να γίνει το λεγόμενοBrain Storming η αλλιω ανταλλαγή αποψεων μπας και βγαλουμε μια ακρη.

Μεχρι στιγμης γνωριζουμε ότι καποιες πιθανες αντιμετωπισεις είναι οι ακόλουθες

· Μείωση καπνισματος

· Όχι Αλάτια

· Καλό θα είναι να κοιμομαστε με δυο μαξιλαρια

· Πολύ νερο

· Συχνη αεροβια άσκηση (Προσωπικα τρεχω 15 λεπτα περιπου 4 φορες την εβδομαδα σε διαδρομο κανοντας 2 λεπτα εντονο τρεξιμο και 1 λεπτο χαλαρο τζογκινκ ουτως ώστε να ιδρώνω πιο γρηγορα και ευκολα

· Υπνος: Μια μελετη εδειξε ότι όταν κοιμομαστε, το σωμα μας λειτουργει σαν ένα συστημα υδραυλικων εγκαταστασεων και ξεπλενει τοξινες από τον εγκεφαλο. Ο επαρκης υπνος μπορει επισης να μας βοηθησει να κοντρολαρουμε καλυτερα τα επιπεδα ενυδατωσης του σωματος μας και να ελαχιστοποιησουμε την κατακρατηση υγρων. Στοχος για έναν επαρκη υπνο το βραδυ είναι περιπου 7 – 9 ωρες καθαρου υπνου

· Ενυδατικη η οποια να έχει συστατικο την καφεινη: βοηθαει τα αγγεια του προσωπου καθως είναι αγγειοδιασταλτικη και ελεγχει την κυκλοφορια του αιματος.

Για οσου αθλουνται, λενε ότι οι ηλεκτρολυτες κανουν καλη δουλεια. Οι ηλεκτρολύτες είναι μέταλλα με ηλεκτρικό φορτίο, όπως το μαγνήσιο και το κάλιο. Παίζουν σημαντικό ρόλο στο σώμα σας, αφού, μεταξύ άλλων ρυθμίζουν την ισορροπία υγρών. Όταν τα επίπεδα των ηλεκτρολυτών πέσουν χαμηλά, ή ανέβουν πολύ ψηλά, μπορεί να προκαλέσουν αλλαγές στην κατακράτηση υγρών. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση του βάρους του νερού στο σώμα.

Θα πρέπει να προσαρμόσετε την καθημερινή πρόσληψη ηλεκτρολυτών στην καθημερινή πρόσληψη νερού. Αν πίνετε μεγάλες ποσότητες νερού, μπορεί να χρειαστείτε περισσότερους ηλεκτρολύτες.

Αν ασκείστε καθημερινά ή ζείτε σε υγρό και ζεστό περιβάλλον, μπορεί να χρειαστείτε επιπλέον ηλεκτρολύτες προς αντικατάσταση εκείνων που χάνονται με τον ιδρώτα.

Αντίθετα, οι μεγάλες ποσότητες ηλεκτρολυτών από τα συμπληρώματα ή από τα αλμυρά τρόφιμα, σε συνδυασμό με την χαμηλή πρόσληψη νερού, μπορεί να έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα και να αυξήσουν το βάρος του νερού στο σώμα.

Περιμενω τα δικα σας σχολια για ανταλλαγη αποψεων και που διαφωνειτε ή συμφωνείται
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Θα προσθεσω
Κομμένη ζαχαρη γενικα , κομμενα ψωμια , μακαρονια ,γενικα τροφες με υψηλό γλυκαιμικο δεικτη .

Γενικα το πρηξιμο , μπορει να ειναι και απο τη μινοξ , και απο τo ppg που χει μεσα η λοσιον . Υπαρχουν ανθρωποι που δεν τους πειραζει καθολου , δεν εχουν το παρα μικρο πρηξιμο . Υπαρχουν και αλλοι που ακομα και μικρη δοση τους κανει ανω κατω.
 

TH24

Member
Λένε επίσης τα συμπλήρωματα μαγνήσιο βοηθουν στην κατακράτηση του προσωπου. Επίσης ένας χρηστης είχε αναφέρει για τα διουρητικά και ότι κάνουν δουλειά. Ασφαλώς κατοπιν συμφωνιας με τον εκάστοτε γιατρό και με μετρο.
 

makis25

Well-Known Member
οχι στα διουρητικα , ειναι επικίνδυνα , ειδικα σε συνδιασμο με τη μινοξ . Εγω χρησιμοποιω χρονια μαγνησιο . Για να ειμαι ειλικρινής δε νομιζω πως βοηθησε στο πρηξιμο . Η κομμενη ζαχαρη εκανε πολυ μεγαλη διαφορα
 

TH24

Member
Μάκη πιστεύεις οι ενυδατικες βοηθουν καθολου την κατάσταση; Εγώ άνοιξα αυτό το θέμα γιατί είμαι καινούργιος χρήστης μινοξ και θέλω όσο μπορώ να το καταπολεμησω από νωρίς γιατί μετά θα είναι πιο δύσκολο. Ήδη έχω κάποιες παρενέργειες
 

makis25

Well-Known Member
δε ξερω αν οι ενυδατικες θα βοηθησουν . Η ασκηση βοηθα σίγουρα . Οπως και το μειωμενο αλατι βοηθα 100% . Και οπως ειπα πιο πανω , συγκεκριμενες διατροφικες επιλογες . Κανε αυτα που πρεπει σωστα , χρησιμοποιησε το ως αφορμη να ζεις πιο υγιεινά.
 

dlazaros

Well-Known Member
Πρήξιμο με την μινοξ είχα και εγώ κάποια στιγμή και κατάλαβα γιατί. Βάζω αφρό και όχι πολύ μισό καπάκι μια φορά την ημέρα και τα μάτια γίνονταν τούμπανο. Άρχισα λοιπόν να βάζω γάντι στο χέρι που απλώνει και από τότε δεν έχουν ξαναπρηστεί ποτέ. Από ότι κατάλαβα επειδή αργούσα να ξεπλύνω το χέρι ο αφρός είχε απορροφηθεί σε χρόνο μηδέν και έκανε συστημική απορρόφηση! Αυτά από εμένα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Πρήξιμο με την μινοξ είχα και εγώ κάποια στιγμή και κατάλαβα γιατί. Βάζω αφρό και όχι πολύ μισό καπάκι μια φορά την ημέρα και τα μάτια γίνονταν τούμπανο. Άρχισα λοιπόν να βάζω γάντι στο χέρι που απλώνει και από τότε δεν έχουν ξαναπρηστεί ποτέ. Από ότι κατάλαβα επειδή αργούσα να ξεπλύνω το χέρι ο αφρός είχε απορροφηθεί σε χρόνο μηδέν και έκανε συστημική απορρόφηση! Αυτά από εμένα.

Λαζαρε το να απορροφηθει η μινοξιδιλη απο το χερι και να πρηστεις στο προσωπο το θεωρω απιθανο. Η μινοξ εχει τοπικη δραση.
Φυσικα στο τελος πλενουμε καλα τα χερια με σαπουνι για να φυγει εντελως το προιον και να μην το απλωσουμε στο προσωπο η στομα αθελα μας.

Εγω θα πω κατι αλλο που εχει σιγουρα σχεση. Αν βαζετε μινοξ το βραδυ να τη βαζετε καποιες ωρες πριν πατε για υπνο και οχι πριν ξαπλωσετε.
Αν στριφογυρνωντας στο κρεβατι πασαλειφτει στο μαξιλαρι καποια ποσοτητα θα παει και στο προσωπο σας και θα απορροφηθει. Ειδικα με τη λοσιον.
Επισης αν βαζοντας τη λοσιον τρεχει στο μετωπο μας στο τελος το πλενουμε με σαπουνι. Δεν θελουμε απορροφηση στο μετωπο αλλα μονο στο τριχωτο του κεφαλιου.
Η απορροφηση στο προσωπο μπορει πολυ πιο ευκολα να προκαλεσει πρηξιμο.
 

Παμπ

Member
Καλησπερα παιδια τα ιδια επαθα και γω εκανα σακουλες στα ματια και δεν φευγουν με τιποτα δεν τρωω ποτε ζαχαρη ουτε αλατι απο μικρος ευτυχως ..περπαταω καθε μερα σχεδον ιδρωνω παρα πολυ καπια στιγμη ηρεμουν μεσα στη μερα αλλα το βραδυ οταν κανω μπανιο γιβονται παλι τα ιδια και ειδηκα το πρωι οταν ξυπναω ..βεβαια το θεμα ξεκινησε οταν το παρακανα μετα απο 8 μηνες εβαζα καργα πρωι βραδυ δυστηχως την πατησα απο βλακια μου και τωρα το μειωσα πολυ αλλα δν φευγει το πρηξιμο εχω φρικαρει
 

Παμπ

Member
Βάζε μια φορά την ημέρα μινοξ και ξεκινά τρέξιμο και μπόλικο νεράκι
Βαζω 2 φορες τη βδομαδα και εχω λιωσει στην γυμναστικη σε βαθμο που ιδρωνουν ακομα και τα αυτια μου!! Νερο και τσαγακια πινω σχεδον ολη μερα καθε μερα ..βεβαια ειχα κανει εγω βλακια χοντρη και το επαθα μετα τους 8 μηνες αλλα τωρα εδω και 10 μερες δν λενε να φυγουν !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παμπ

Member
Το καλυτερο ειναι να βαζεις λιγο απ την αρχη εως και 3 με 4 τη βδομαδα ..δυστηχως ολοι οι γιατροι λενε 10 ψεκασμους πρωι βραδυ που ειναι θανατος μετα απο καιρο ..εγω για 5 μηνες εβαζα μερα παρα μερα το βραδυ ενα ψεκασμο και δεν ειχα απολυτως τιποτα ! Οταν απο μαλακια μου ανεβασα τους ψεκασμους καθε βραδυ τοτε αρχισαν ξαφνηκα ολα βεβαια ειμαι σε πολυ αρχικο σταδιο..επισης ηθελα τη γνωμη οσων γνωριζουν για το revivogen αξιζει να το παρω η ειναι σκετο νερο?!
 

TH24

Member
Είμαι χρήστης μινοξ 5 μήνες. Βάζω κάτι παραπάνω από 1 ml μινοξιδιλη, μια φορά την ημέρα. Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με μάτια και πρόσωπο, τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Υπήρχαν κάποιες μέρες που φουσκώνε λίγο το πρόσωπο μου αλλά υποχωρούσε.

Όσον αναφορά το revivogen δεν έχω την παραμικρή γνώμη, καθώς σε συννενόηση με την γιατρό μου, μου έχει δώσει σύνταγη με μινοξ και μου την φτιάχνει φαρμακοποιος
 

Παμπ

Member
Οκ μια χαρα παντως απο προσωπικη εμπειρια αφου δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα μην βαλεις παραπανω ουτε καθε μερα ακουσε με ! Και ποτε μην την αναμειξης ..λογικα για να στην φτιαχνει σημαινει οτι δεν εχει μεσα κορτεζοηδη γτ την κανει βομβα .και μενα μετα τους 8 μηνες με επρηξε απλα ειπα τι βλακια εκανα εαν δεν εκανα μειξη λογικα δεν θα ειχα θεμα..
Διαβαζοντας εδω μεσα σχεδον τα παντα αρκατα παιδια λενε οτι το revιvogen ειναι απ τα καλυτερα φυτικα block της τεστοστερονης και βοηθαει παρα πολυ σε συνδιασμο με τη μινοξ οπωτε λεω να το παρω
 

vassia

New Member
Οκ μια χαρα παντως απο προσωπικη εμπειρια αφου δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα μην βαλεις παραπανω ουτε καθε μερα ακουσε με ! Και ποτε μην την αναμειξης ..λογικα για να στην φτιαχνει σημαινει οτι δεν εχει μεσα κορτεζοηδη γτ την κανει βομβα .και μενα μετα τους 8 μηνες με επρηξε απλα ειπα τι βλακια εκανα εαν δεν εκανα μειξη λογικα δεν θα ειχα θεμα..
Διαβαζοντας εδω μεσα σχεδον τα παντα αρκατα παιδια λενε οτι το revιvogen ειναι απ τα καλυτερα φυτικα block της τεστοστερονης και βοηθαει παρα πολυ σε συνδιασμο με τη μινοξ οπωτε λεω να το παρω
Καλύτερα άρα μόνη της η μινοξιδιλη και όχι σε μείγμα με κορτιζονη? Ένας δερματολογος μου έδωσε συνταγή σε μείγμα με κορτιζονη
 
Μπλουζα