Πιστεύτε θα βοηθήσεις η ΜΜ στην περίπτωση μου;

LoverBoy

Well-Known Member
Μια χαρά μπορείς να πάρεις αποτέλεσμα και στην Ελλάδα. Αν έπαιρνα υπόψιν μου συμβουλές μόνο για εξωτερικό ακόμη χωρίς μαλλιά θα ήμουν.
Αν δεν θες να πάρεις χάπι φιναστεριδης βάλε τοπική φιναστεριδη που δεν έχει πιθανότητα παρενεργειών.
Συμφωνώ απόλυτα!Υπάρχουν και στην Ελλάδα ωραιότατες επιλογές που θα μπορέσουν να φέρουν ένα όμορφο αποτέλεσμα και να πάρεις μια εικόνα που θα σε ικανοποιήσει!Αλλά το μυστικό είναι στην θεραπεία!Όλοι στο εξωτερικό για να προχωρήσουν σε ΜΜ σου "επιβάλλουν"(και καλά κάνουν)θεραπεία για να έχεις μια όμορφη εικόνα και όχι το φαινόμενο του κάκτου με διάσπαρτες τρίχες!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Μια χαρά μπορείς να πάρεις αποτέλεσμα και στην Ελλάδα. Αν έπαιρνα υπόψιν μου συμβουλές μόνο για εξωτερικό ακόμη χωρίς μαλλιά θα ήμουν.
Αν δεν θες να πάρεις χάπι φιναστεριδης βάλε τοπική φιναστεριδη που δεν έχει πιθανότητα παρενεργειών.
Το να πάρεις αποτέλεσμα στην Ελλάδα είναι κάτι πολύ γενικό.Αν πάσχει η δότρια ή δεν ακολουθούνται steps ,δηλαδή οργάνωση της διαδικασίας,και σκοπός είναι να πάρεις ένα αποτέλεσμα αδιαφορώντας για το αν χτίζεις παλάτι στην άμμο τότε ναι με κλειστά μάτια Ελλάδα.Αν ο φίλος συναινεί στο να φτιάξει ένα κεφάλι με ορίζοντα επιβίωσης αποτελέσματος μια δεκαετία εννοείται μένει εδώ .Για κάποιον που θέλει αυστηρή τήρηση πρωτοκόλλων και διαδικασιων τότε κοιτάει έξω,είναι απλά τα πράγματα.Στην Ελλάδα άλλωστε η ταμπέλα καταλληλότητας φοριέται σε όλους
 
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Μήπως ξέρεις σε τι γιατρό να απευθυνθώ, για να κάνω κάποιες εξετάσεις να μου πει την γνώμη του κλπ;
Δερματολόγος, απλά χρειάζεται να έχει εξειδίκευση και να γνωρίζει τι παίζει με τριχόπτωση και να μην δίνει μια μινοξιδίλη και όποιον πάρει ο χάρος.
Δεν χρειάζεσαι κάποια εξέταση αίματος, θα μπορούσες να μετρήσεις απλά το PSA, και αυτό μόνο για να έχεις μια εναρκτήρια τιμή προ-φιναστερίδης για το ιστορικό σου. Τεστοστερόνες, DHT κτλ δεν έχουν νόημα να τα μετρήσεις καν, αυξομειώονται.

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα ξεκινούσα μόνο με φιναστερίδη για 1-2 χρόνια. Στο πρώτο χρόνο θα έβλεπα την πορεία και αν δεν ήμουν ευχαριστημένος θα έβαζα και μινοξιδίλη (αλλά όχι από την αρχή, γιατί δεν θα ξέρεις ποιο από τα δύο σε βοηθάει και θα αναγκαστείς να τα χρησιμοποιείς και τα δύο). Όταν γίνουν οι πρώτες αλλαγές και σταθεροποιηθεί η τριχόπτωση, τότε θα κοίταζα για μεταμόσχευση για να βελτιώσω ακόμη παραπάνω την εικόνα μου. Και τότε μάλλον θα πληρώσεις λιγότερα γιατί δεν θα χρειάζεσαι τόσα τριχοθυλάκια από το να την πραγματοποιήσεις τώρα.

Έχεις προλάβει και οι τρίχες υπάρχουν, δεν έχουν φύγει ακόμη, απλά είναι αδύναμες. Αν ξεκινήσεις τώρα όλες αυτές οι αδύναμες τριχούλες θα δυναμώσουν και θα φτάσουν στο υγιές πάχος που ήταν κάποτε. Και για όσες δεν φτάσουν, τότε είναι η μεταμόσχευση!
 

Chris34

Active Member
Το να πάρεις αποτέλεσμα στην Ελλάδα είναι κάτι πολύ γενικό.Αν πάσχει η δότρια ή δεν ακολουθούνται steps ,δηλαδή οργάνωση της διαδικασίας,και σκοπός είναι να πάρεις ένα αποτέλεσμα αδιαφορώντας για το αν χτίζεις παλάτι στην άμμο τότε ναι με κλειστά μάτια Ελλάδα.Αν ο φίλος συναινεί στο να φτιάξει ένα κεφάλι με ορίζοντα επιβίωσης αποτελέσματος μια δεκαετία εννοείται μένει εδώ .Για κάποιον που θέλει αυστηρή τήρηση πρωτοκόλλων και διαδικασιων τότε κοιτάει έξω,είναι απλά τα πράγματα.Στην Ελλάδα άλλωστε η ταμπέλα καταλληλότητας φοριέται σε όλους
Αν πάσχει η δοτρια στο εξωτερικό θα σε αποτρέψουν ή θα σου προτείνουν θεραπεία πρώτα για ένα διάστημα αυτό ναι. Αν έχει χτυπηθεί και η δοτρια είναι δύσκολα τα πράγματα όπου και να πας γιατί αν σταματήσεις τη φίνα μετά τη μεταμόσχευση θα χάσεις μαλλιά και από τη ληπτρια μεταμοσχευμενα.
Τα τοπικά μινοξιδιλη φιναστεριδη μπορούν να κρατήσουν ένα αποτέλεσμα και με πλάνο μιας δεύτερης μεταμοσχευσης μετά από κάποια χρόνια αν υπάρχει δοτρια κρατάς μια καλή εικόνα. Αυτό για όσους δεν θέλουν το χάπι.
Και εγώ στα τοπικά έχω παραμείνει γιατί το μαλλί είναι πολύ καλό. Έχω δοτρια και όσο παραμένω σταθερός δεν βλέπω λόγο να ξεκινήσω χάπι.
Αυτό με τη μεταμόσχευση στην Ελλάδα κάποτε πριν χρόνια είχε βάση γιατί ήταν μέτρια τα αποτελέσματα. Πλέον μπορείς να πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα και εδώ. Είδα και με τα μάτια μου αλλά και στο φόρουμ για αυτό και προχώρησα σε ελληνική κλινική.
Μικρές διαφορές βλέπω ακόμη και σε σχέση με τις πολύ ακριβές κλινικές που πολλές φορές χρειάζεται και εκεί να κάνεις δεύτερη επέμβαση για πύκνωση. (Touch up).
 

Alex555

New Member
Αν πάσχει η δοτρια στο εξωτερικό θα σε αποτρέψουν ή θα σου προτείνουν θεραπεία πρώτα για ένα διάστημα αυτό ναι. Αν έχει χτυπηθεί και η δοτρια είναι δύσκολα τα πράγματα όπου και να πας γιατί αν σταματήσεις τη φίνα μετά τη μεταμόσχευση θα χάσεις μαλλιά και από τη ληπτρια μεταμοσχευμενα.
Τα τοπικά μινοξιδιλη φιναστεριδη μπορούν να κρατήσουν ένα αποτέλεσμα και με πλάνο μιας δεύτερης μεταμοσχευσης μετά από κάποια χρόνια αν υπάρχει δοτρια κρατάς μια καλή εικόνα. Αυτό για όσους δεν θέλουν το χάπι.
Και εγώ στα τοπικά έχω παραμείνει γιατί το μαλλί είναι πολύ καλό. Έχω δοτρια και όσο παραμένω σταθερός δεν βλέπω λόγο να ξεκινήσω χάπι.
Αυτό με τη μεταμόσχευση στην Ελλάδα κάποτε πριν χρόνια είχε βάση γιατί ήταν μέτρια τα αποτελέσματα. Πλέον μπορείς να πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα και εδώ. Είδα και με τα μάτια μου αλλά και στο φόρουμ για αυτό και προχώρησα σε ελληνική κλινική.
Μικρές διαφορές βλέπω ακόμη και σε σχέση με τις πολύ ακριβές κλινικές που πολλές φορές χρειάζεται και εκεί να κάνεις δεύτερη επέμβαση για πύκνωση. (Touch up).
Για την δοτρια πώς μπορώ να μάθω εάν είναι σε καλή κατάσταση; Πάντως τα πλατιά δεν είναι και τόσο τα πίσω όπως τα πιάνω είναι πολύ πυκνά.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Αν πάσχει η δοτρια στο εξωτερικό θα σε αποτρέψουν ή θα σου προτείνουν θεραπεία πρώτα για ένα διάστημα αυτό ναι. Αν έχει χτυπηθεί και η δοτρια είναι δύσκολα τα πράγματα όπου και να πας γιατί αν σταματήσεις τη φίνα μετά τη μεταμόσχευση θα χάσεις μαλλιά και από τη ληπτρια μεταμοσχευμενα.
Τα τοπικά μινοξιδιλη φιναστεριδη μπορούν να κρατήσουν ένα αποτέλεσμα και με πλάνο μιας δεύτερης μεταμοσχευσης μετά από κάποια χρόνια αν υπάρχει δοτρια κρατάς μια καλή εικόνα. Αυτό για όσους δεν θέλουν το χάπι.
Και εγώ στα τοπικά έχω παραμείνει γιατί το μαλλί είναι πολύ καλό. Έχω δοτρια και όσο παραμένω σταθερός δεν βλέπω λόγο να ξεκινήσω χάπι.
Αυτό με τη μεταμόσχευση στην Ελλάδα κάποτε πριν χρόνια είχε βάση γιατί ήταν μέτρια τα αποτελέσματα. Πλέον μπορείς να πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα και εδώ. Είδα και με τα μάτια μου αλλά και στο φόρουμ για αυτό και προχώρησα σε ελληνική κλινική.
Μικρές διαφορές βλέπω ακόμη και σε σχέση με τις πολύ ακριβές κλινικές που πολλές φορές χρειάζεται και εκεί να κάνεις δεύτερη επέμβαση για πύκνωση. (Touch up).
Τελικά απο ότι έχω καταλάβει είναι το τι οικόπεδο διαθέτεις(δότρια) για να σπείρουν,τι έκταση αραίωσης έχει κάποιος,και τι τρίχα!Κατά τα άλλα όντως πλέον και στην Ελλάδα υπάρχουν καλές επιλογές!
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Αν πάσχει η δοτρια στο εξωτερικό θα σε αποτρέψουν ή θα σου προτείνουν θεραπεία πρώτα για ένα διάστημα αυτό ναι. Αν έχει χτυπηθεί και η δοτρια είναι δύσκολα τα πράγματα όπου και να πας γιατί αν σταματήσεις τη φίνα μετά τη μεταμόσχευση θα χάσεις μαλλιά και από τη ληπτρια μεταμοσχευμενα.
Τα τοπικά μινοξιδιλη φιναστεριδη μπορούν να κρατήσουν ένα αποτέλεσμα και με πλάνο μιας δεύτερης μεταμοσχευσης μετά από κάποια χρόνια αν υπάρχει δοτρια κρατάς μια καλή εικόνα. Αυτό για όσους δεν θέλουν το χάπι.
Και εγώ στα τοπικά έχω παραμείνει γιατί το μαλλί είναι πολύ καλό. Έχω δοτρια και όσο παραμένω σταθερός δεν βλέπω λόγο να ξεκινήσω χάπι.
Αυτό με τη μεταμόσχευση στην Ελλάδα κάποτε πριν χρόνια είχε βάση γιατί ήταν μέτρια τα αποτελέσματα. Πλέον μπορείς να πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα και εδώ. Είδα και με τα μάτια μου αλλά και στο φόρουμ για αυτό και προχώρησα σε ελληνική κλινική.
Μικρές διαφορές βλέπω ακόμη και σε σχέση με τις πολύ ακριβές κλινικές που πολλές φορές χρειάζεται και εκεί να κάνεις δεύτερη επέμβαση για πύκνωση. (Touch up).
Το πολύ καλά αποτελέσματα είναι πάλι πολύ γενικό,εξαρτάται πάντα από τον ορίζοντα επιβίωσης τους που χωρίς τις κατάλληλες θεραπείες είναι περιορισμένος.Τα τοπικά δεν βοηθούν σε περιπτώσεις νεαρής ηλικίας και εκτεταμένης ΑΓΑ ,σίγουρα επιμηκύνουν την διάρκεια ζωής αλλά σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα κάνουν μια τρύπα στο νερό .Και το θέμα είναι ότι δεν ενημερώνονται και οι ασθενείς καταλλήλως αφού το mindset είναι άντε να μπούμε για μμ να αλλάξουμε την εικόνα μας και έχει ο Θεός.Και τους πελάτες τους κατανοώ ,τις κλινικές που γνωρίζουν και δεν εφιστούν την προσοχή δεν μπορώ να τις δικαιολογήσω και με αυτές έχω το πρόβλημα ,όχι με τους ανθρώπους που θέλουν να αλλάξουν την εικόνα τους .Και αν εξαιρέσουμε το αποτέλεσμα αυτό καθ' αυτό μεγάλη σημασία έχει και η ενδελεχής εξέταση που θα έπρεπε να προηγείται καθε μμ και είναι κάτι που απουσιάζει παντελώς ,σήμερα περνάς την πόρτα μιας κλινικής και σου λένε γεια σας καλωσήρθατε περάστε να σας φτιάξουμε.Οταν ξεκινήσουν να αντιμετωπίζουν τους πελάτες με σοβαρότητα και όχι σαν πηγή εισοδήματος τότε θα μπορέσουμε να μιλήσουμε για πρόοδο,προς το παρών τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου
 

Chris34

Active Member
Το πολύ καλά αποτελέσματα είναι πάλι πολύ γενικό,εξαρτάται πάντα από τον ορίζοντα επιβίωσης τους που χωρίς τις κατάλληλες θεραπείες είναι περιορισμένος.Τα τοπικά δεν βοηθούν σε περιπτώσεις νεαρής ηλικίας και εκτεταμένης ΑΓΑ ,σίγουρα επιμηκύνουν την διάρκεια ζωής αλλά σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα κάνουν μια τρύπα στο νερό .Και το θέμα είναι ότι δεν ενημερώνονται και οι ασθενείς καταλλήλως αφού το mindset είναι άντε να μπούμε για μμ να αλλάξουμε την εικόνα μας και έχει ο Θεός.Και τους πελάτες τους κατανοώ ,τις κλινικές που γνωρίζουν και δεν εφιστούν την προσοχή δεν μπορώ να τις δικαιολογήσω και με αυτές έχω το πρόβλημα ,όχι με τους ανθρώπους που θέλουν να αλλάξουν την εικόνα τους .Και αν εξαιρέσουμε το αποτέλεσμα αυτό καθ' αυτό μεγάλη σημασία έχει και η ενδελεχής εξέταση που θα έπρεπε να προηγείται καθε μμ και είναι κάτι που απουσιάζει παντελώς ,σήμερα περνάς την πόρτα μιας κλινικής και σου λένε γεια σας καλωσήρθατε περάστε να σας φτιάξουμε.Οταν ξεκινήσουν να αντιμετωπίζουν τους πελάτες με σοβαρότητα και όχι σαν πηγή εισοδήματος τότε θα μπορέσουμε να μιλήσουμε για πρόοδο,προς το παρών τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου
Εγω παντως εχω διαβασει εδω μεσα και για τις δυο κυπριακες κλινικες απο μελη που εκαναν consultation ή και μεταμοσχευση μαλλιων οτι η εξεταση και αξιολογηση ειναι κατι προχειρο και οχι κατι ιδιαιτερο. τωρα αν μιλαμε για lorenzo ή για couto πχ εννοειται οτι θα σου κανουν πιο λεπτομερη εξεταση με στοιχεια για πυκνοτητες σε ολες τις περιοχες και παχος τριχας κλπ κλπ.
Το πληρωνεις αυτο ομως και μαλιστα αδρα. Αυτο και το τελικο αποτελεσμα ειναι το συγκριτικο τους πλεονεκτημα.
ξαναλεω οτι βλεπω αρκετους να μπαινουν ή να θελουν και δευτερη για πυκνωση. Δεν ειναι κακο να θες το καλυτερο αλλα δεν θα επρεπε αν δωσεις 10000-12000 για μια μεταμοσχευση να τελειωσεις με την πρωτη;
Για τη φιναστεριδη σε σχεση με την τριχοπτωση στις μικρες ηλικιες συμφωνω. αν η κληρονομικοτητα καποιου ειναι να φτασει norwood 6 τι να κανουν τα τοπικα;; και για ποσο; και εγω θα ελεγα τι να κανει και η φιναστεριδη και για ποσο;
Χωρις αμφιβολια ειναι το πιο δυνατο οπλο μας απεναντι στην ανδρογενετικη οταν η κληρονομικοτητα καποιου ομως ειναι να αδειασει καποια στιγμη θα αδειασει οτι θεραπεια και να κανει.. απλως θα το καθυστερησει για λιγο καιρο ή περισσοτερο.
Τα τοπικα για μενα φινα, μινο ειναι η πρωτη αντιμετωπιση στην αραιωση. οταν δει καποιος οτι χανει εδαφος ενω βαζει τα τοπικα ειναι η στιγμη να αποφασισει αν θα παρει χαπι ή αν θα το παλεψει με μεταμοσχευση-εις.
 

Alex555

New Member
Τελικά με όλα αυτά που μου γράψετε, προσωπική έρευνα και συμβουλή ενός πολύ καλού ουρολόγου τον οποίο εμπιστεύομαι, αποφάσισα να ξεκινήσω φίνα. Σκέφτομαι για 1mg 3 φορές την εβδομάδα. Αν δω ότι δεν υπάρχει καμία παρενέργεια ίσως το αυξήσω στο 6μηνο. Τι λέτε; Είναι καλό πλάνο αυτο; Επίσης τι Norwood είμαι;
 

LoverBoy

Well-Known Member
Τελικά με όλα αυτά που μου γράψετε, προσωπική έρευνα και συμβουλή ενός πολύ καλού ουρολόγου τον οποίο εμπιστεύομαι, αποφάσισα να ξεκινήσω φίνα. Σκέφτομαι για 1mg 3 φορές την εβδομάδα. Αν δω ότι δεν υπάρχει καμία παρενέργεια ίσως το αυξήσω στο 6μηνο. Τι λέτε; Είναι καλό πλάνο αυτο; Επίσης τι Norwood είμαι;
Το καλύτερο που επέλεξες....κ εγώ έτσι ξεκινησα με χαμηλη δοση Κ ανεβασα μετά
 
Μπλουζα