(Πιθανή) Λύση για παρενέργειες Φιναστερίδης

welec

Member
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ : 11/05/15


Γρηγορο ιστορικό : Απο τους πρωτους που χρησιμοποίησαν φιναστερίδη για τριχόπτωση (απο το 1998). Ηλικια 45 ετών, Δεν παντρευτηκα ουτε εκανα παιδιά λόγω των προβλημάτων απο Φιναστερίδη (στο τελος του post θα βαλω ολες τις παρενέργειες που έπαθα απο την "φίνα").


ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Να κοιτάζετε συχνά το thread γιατί κάνω ενημερώσεις μόλις βρίσκω σημαντικές πληροφορίες. Την θεραπεία την κάνετε με ΔΙΚΗ ΣΑΣ Ευθύνη.


Πολύ περισσότερες πληροφορίες εδω (Στα Αγγλικά) : http://forums.phoenixrising.me/inde...ponse-and-a-possible-treatment-for-cfs.37244/

Μετά απο πάρα πολλές συζητήσεις με άλλα μέλη σε Ελλάδα και Εξωτερικό αρχίζουμε και καταλαβαίνουμε τί μας έχει συμβεί.

Επειδή γράφω σε 3 διαφορετικά Forum (σε αυτό, το solvepfs και το Phoenix Rising θα είμαι σύντομος και δεν θα δώσω links γιατί δυστυχώς εχω πολύ περιορισμένο χρόνο αλλα θα το κάνω σύντομα)


Κατ'αρχάς θα πρέπει να κάνετε γονιδιακό έλεγχο για να δείτε εαν εχετε αλλοιώσεις σε συγκεκριμένα γονίδια. Τα πιο σημαντικά απο αυτά είναι : MTHFR, CBS, BHMT, VDR, AHCY, GCH1, PCBD1, PTS, QDPR.

Εαν δεν έχετε το γονιδιωμα σας πηγαίνετε στα τυφλά και δυστυχώς θα πρέπει να πειραματιστείτε.

To Σπανάκι είναι ένα απο τα μέρη της Λύσης όπως επίσης και το γονίδιο MTHFR και η θεραπεία "Methylation Support". Εγινα τελείως καλά γιατί χρησιμοποιούσα και άλλα συμπληρώματα τα οποία τώρα καταλαβαίνω γιατί βοήθησαν.

Κατ' αρχας αυτο που μας έχει δημιουργήσει η Φιναστερίδη ειναι ενα είδος Ψευδο-Αμυλοείδωσης (Amyloidosis). Αν θέλετε ψάξτε για Unfolded Protein Response και Protein Misfolding στο Google γιατί είναι κομμάτι του μηχανισμού που έχει πρόβλημα.



Τί πρέπει να κάνετε :

-Θα πρέπει να ανεβάσετε τα επίπεδα της πρωτεϊνης HSP-70 με τους ακόλουθους τρόπους :


α) Πρέπει να πάρετε συμπληρώματα για υποστήριξη του κύκλου Μεθυλίωσης τα οποία όμως θα τα πάρετε εαν γνωρίζετε ποιες μεταλλαγές (mutations) έχετε. Αυτα συνήθως ειναι : Metafolin, P5P, Methylcobalamin ή Dibencozide

β) Σε περίπτωση που έχετε πρόβλημα στην παραγωγή Τετραυδροβιοπτερίνης (BH4) θα πρέπει να παίρνετε Βιταμίνη C


γ) TUDCA - 750 mg την ημέρα

δ) Κουρκουμίνη σκόνη (2-3 ταμπλετες των 250 mg την ημέρα). Παρτε κουρκουμά και γεμίστε άδειες κάψουλες των 250 mg (κατα προσέγγιση) και παρτε με το φαγητό (τα λιπαρα βοηθούν την αφομίωση). Υπάρχει περίπτωση ο Κουρκουμάς να σας μειώσει την ποιότητα στύσης, οπότε πειραματιστείτε με την ποσότητα (πχ Μια κάψουλα μπορεί να μην σας δημιουργεί πρόβλημα)

ε) Ψαξτε στο Google και ακολουθήστε την διαιτα Resistant Starch (Τρώτε
Πράσινες Μπανάνες, Βράζετε Πατάτες και τις τρώτε αφου κρυώσουν). H δίαιτα αυξάνει τα επίπεδα της Butyrate η οποια ανεβάζει την HSP-70 και την HDAC1 που ειναι πολύ σημαντικά για το πρόβλημά μας.

ζ) Resveratrol 200 mg την ημέρα(100 πρωι - 100 βράδυ)

η) Selenium 200 mcg την ημέρα (100 πρωι - 100 βραδυτ)

θ) D3 - Δείτε τα επίπεδα σας και εαν είναι κάτω απο 70 ng/dl πάρτε συμπλήρωμα

ι) Δείτε την Ομοκυστεινη σας και εαν ειναι υψηλή επικοινωνήστε μαζί μου

Το TUDCA ειναι πολύ ακριβό και μπορείτε να δοκιμάσετε με όλα τα υπόλοιπα βάζοντας ένα-ενα και παρατηρώντας πώς αισθάνεστε. Εαν γνωρίζετε το γονιδίωμά σας τότε προσθέτετε μόνο όσα χρειάζονται (επικοινωνήστε μαζί μου)

Ξεχάστε HRT, Τεστοστερόνες κλπ. Θα δείτε κάποιες βελτιώσεις οι οποίες δεν θα κρατάνε.




Επίσης ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ/ΕΛΕΓΧΕΤΕ ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΣΑΣ. ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ PSA, U/S Προστάτη κλπ.


Αιματολογικές Εξετάσεις :
-Ομοκυστεϊνη (Hcy) -
-25 (OH) D (Βιταμίνη D3)
-LDL/HDL
-Κρεατινίνη

-Εαν η Ομοκυστεϊνη ή/και η Κρεατινίνη ειναι ανεβασμένη επικοινωνήστε μαζί μου (θα πρέπει να ξεκινήσετε Methylation Support).
-Εαν η D3 είναι χαμηλά ξεκινήστε συμπλήρωμα D3 ή να κάθεστε στον Ήλιο αλλα όχι για παραπάνω απο 10 λεπτά.Ελέγχετε ανα μήνα τα επίπεδα της για να μην ξεφύγει πάνω απο τα όρια.


Μείνετε μακρυά απο :


1) Τσιγάρο

2) Φαγητά/Ποτά : Μανιτάρια, Σολωμός, Κόκκινες Πιπεριές, Κάπαρη, Πράσινο Τσαι, Βασιλικό, Μέντα, Πορτοκαλάδα, Grapefruit, Παρμεζάνα, Ελαιόλαδο (Μεγάλη Ποσότητα), Ελιές (Μεγάλη Ποσότητα) και οτιδήποτε περιέχει Ασπαρτάμη (πχ Τσίχλες χωρίς Ζάχαρη) .

3) Φάρμακα/Συμπληρώματα : BioPerine, Στατίνες (Φάρμακο για Μείωση Χοληστερίνης), Whey Protein, Quercetin, Saw Palmetto, Holy Basil, Sitrynol, Αναστολείς Αροματάσης (Aromatase Inhibitors), D-Limonene, οποιοδήποτε αναστολέα της HmG-CoA, Astaxanthin (Ασταξανθίνη), L-Carnitine, Βασιλικό Πολτό,Ginkgo Biloba


4) Αποφύγετε οτιδήποτε φαγητό περιέχει MSG (Monosodium Glutamate-Γλουταμινικό Νάτριο). Συνήθως στα Κινέζικα εστιατόρια βάζουν μπόλικο ως ενισχυτικό γεύσης. Οτιδήποτε παίρνετε απο το SuperMarket να κοιτάζετε τα συστατικά και εαν περιέχει MSG / Γλουταμινικό Νάτριο μην το καταναλώσετε.

5) Θεραπεία με Τεστοστερόνη, HCG, Clomid, Anastrazole. Οτιδήποτε δηλαδή αλλάζει την ορμονική λειτουργία.

6) Έντονη Σωματική Άσκηση

7) Στρές


8) Καιρικές Αλλαγές : Εδω δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά αλλα αξίζει να το δείτε. Η Εμπειρία μου μου έδειξε οτι πριν (Ακομα και ώρες πριν!) απο έντονες καιρικές αλλαγές (Πτώση Θερμοκρασίας, Πτώση Βαρομετρικής Πίεσης, Αύξηση Έντασης Ανέμων) γινόμουν χειρότερα (Στύση, Brain Fog, Νευρολογικά Προβλήματα).


9) Γλουτένη - εαν έχετε πρόβλημα με την Γλουτένη (Celiac Disease)


-Πράγματα τα οποια βοηθούν :

1) Eαν δεν έχετε πρόβλημα Χοληστερίνης δοκιμάστε να φάτε 2 αυγά και παρατηρήστε πως θα αισθανθείτε μετα απο 3-4 ώρες ή δοκιμάστε οτιδήποτε άλλο ανεβάζει την Χοληστερίνη (Χταπόδι, Καλαμαράκια, Μαγιονέζα). Το ίδιο ισχύει για τα "κακά" Λιπαρά (Μπεϊκον, Βούτυρο κλπ).

2) Οταν ανεβαίνει η Βαρομετρική Πίεση ή ανεβαίνει η Θερμοκρασία, παρατηρήστε εαν αισθάνεστε καλύτερα σε σχέση με στύση και άλλα νευρολογικά/ψυχολογικά προβλήματα.


Σχετικά με τον καιρό τα πράγματα δεν είναι πάντα προβλεψιμα όσον αφορά το πώς μας επηρεάζει. Για παράδειγμα, υπάρχει περίπτωση την ίδια χρονική στιγμή να πέφτει η Βαρομετρική Πίεση (που ειναι αρνητικό) αλλα ταυτόχρονα να ανεβαίνει η Θερμοκρασία (που είναι θετικό).

Σημειωση για "ψαγμένους" (πχ χρήστης Gomi) : Οτιδήποτε ανεβάζει την χοληστερίνη κάνει Upregulation του Mevalonate Pathway. Η Λιστα με τα φαγητά/συμπληρώματα αποτελείται απο DHT Inhibitors (πχ Πράσινο Τσαι), HmG-CoA inhibitors (πχ D-Limonene), P450scc Inhibitors (πχ Bioperine) κλπ





Περιμένω νεα σας.



Side Effects που είχα - συγγνωμη για τα αγγλικά


Depression & Suicidal Thoughts
Poor Memory
Insomnia
"Brain Fog" - Inability to think clearly
Impaired Speech
Low Energy
Social Anxiety

Dysphagia
Constipation
Urticaria

Orthostatic Intolerance
Tinnitus
Sudden Hearing Loss
Hypothyroidism
Secondary Hypogonadism
Numbness
Bradycardia
Cardiac Arrhythmias


High Cholesterol

Nerve pain on Neck, Waist, Elbows areas


Impotence
Anorgasmia

ΥΓ : Εχω ποστάρει ξανα σχετικά με μια πιθανή λυση που τοτε πιστευα οτι ηταν το γονίδιο MTHFR. Απλα αυτο το γονίδιο κανει τα πράγματα χειρότερα αλλα ΔΕΝ είναι ο βασικός λόγος όλων των προβλημάτων μας
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Δηλαδη θες να πεις οτι το σπανακι σου θεραπευσε ολα τα προβληματα; η ληψη του πρεπει να ειναι επαοριστον; πολυ ενδιαφερον. Θα ηθελα και τη γνωμη των υπολοιπων μελων πανω στο θεμα. Το μονο κουσουρι που μου αφησε η φινα αφορα τη μνηνη μου και αυτο οχι παντα. Μακαρι η λυση να ειναι τοσο προσιτη γιαυτους που αντιμετωπιζουν πιο σοβαρα προβληματα.
 

welec

Member
punished.snake είπε:
Δηλαδη θες να πεις οτι το σπανακι σου θεραπευσε ολα τα προβληματα; η ληψη του πρεπει να ειναι επαοριστον; πολυ ενδιαφερον. Θα ηθελα και τη γνωμη των υπολοιπων μελων πανω στο θεμα. Το μονο κουσουρι που μου αφησε η φινα αφορα τη μνηνη μου και αυτο οχι παντα. Μακαρι η λυση να ειναι τοσο προσιτη γιαυτους που αντιμετωπιζουν πιο σοβαρα προβληματα.

Απ ο,τι φαίνεται ναι. Πέρνω Glisodin (Superoxide Dismutase) και Metafolin. Αλλα πιστεύω οτι το Dolichol -και αρα το Σπανάκι- ηταν η πραγματική λύση. Μάλλον σιγα-σιγα μπορείς να σταματήσεις το Σπανάκι και να δείς τι γίνεται. Ακόμα δεν το έχω κάνει, διάβασε το πρώτο link.

Ξέρω οτι πολλοί θα γελάσουν αλλα δοκιμάστε το. Δεν αξίζει τίποτα.

Εχω επισυνάψει μια φωτογραφια που εδω και καιρό ηθελα να στείλω (γιατι αξίζει οσο χίλιες λέξεις).
 

Συνημμένα

  • supps.jpg
    supps.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 423

welec

Member
punished.snake είπε:
Δε γελαω καθολου φιλε μου και δεν αποριπτω τιποτα αν δε το δοκιμασω πρωτα.

Ελπίζω να σκεφτούν έτσι και οι υπόλοιποι punished.snake...


Ξέχασα να προσθέσω οτι για εμένα τα αποτελέσματα φάνηκαν στις πρώτες 5 ημέρες και χρειάστηκε περίπου 15 ημέρες για να εξαφανιστούν και τα τελευταία sides.
 

Panos1982

Well-Known Member
Υπαρχει καποια εξεταση ωστε να ελεγξεις το γονιδιο SRD5A3 αν ειναι οκ ή τις τιμες της αλκοολης dolichol ??
 

gkast

Active Member
welec είπε:
punished.snake είπε:
Δηλαδη θες να πεις οτι το σπανακι σου θεραπευσε ολα τα προβληματα; η ληψη του πρεπει να ειναι επαοριστον; πολυ ενδιαφερον. Θα ηθελα και τη γνωμη των υπολοιπων μελων πανω στο θεμα. Το μονο κουσουρι που μου αφησε η φινα αφορα τη μνηνη μου και αυτο οχι παντα. Μακαρι η λυση να ειναι τοσο προσιτη γιαυτους που αντιμετωπιζουν πιο σοβαρα προβληματα.

Απ ο,τι φαίνεται ναι. Πέρνω Glisodin (Superoxide Dismutase) και Metafolin. Αλλα πιστεύω οτι το Dolichol -και αρα το Σπανάκι- ηταν η πραγματική λύση. Μάλλον σιγα-σιγα μπορείς να σταματήσεις το Σπανάκι και να δείς τι γίνεται. Ακόμα δεν το έχω κάνει, διάβασε το πρώτο link.

Ξέρω οτι πολλοί θα γελάσουν αλλα δοκιμάστε το. Δεν αξίζει τίποτα.

Εχω επισυνάψει μια φωτογραφια που εδω και καιρό ηθελα να στείλω (γιατι αξίζει οσο χίλιες λέξεις).
Πολύ ενδιαφέρον το βρίσκω ...χρειάζεται ένας συνδιασμος συμληρωμάτων ....
 

giwrgos athina

Active Member
Εγω δεν ξερω αγγλικα και δεν μπορω να τα διαβασω τα link που εβαλες ουτε τις παρενεργειες που ειχες..Εγω απο χρηση 7 μηνων φινας αντιμετωπιζω προβλημα με στυση και libido εδω και 6 μηνες..Μπορω να κανω κατι να τα ξεπερασω?


Τα ενζυμα που αναφερεις εχουν καποια σχεση με τα θεματα μ?
 

welec

Member
@panos

To μόνο που βρήκα ως συμπλήρωμα dolichol ειναι εδω : http://www.solagran.com/ropren.html Πρέπει να είναι ακριβο...

@giorgos-athina

Δεν χρειαζεται να κάνεις τίποτε άλλο εκτός απο το να τρώς καθε μέρα Σπανάκι. Ισως να είναι καλό να πάρεις Omega-3 και Βιταμίνη Ε μαζί με το Σπανάκι (πιθανότατα εχουν συνεργιστική δράση).

Εαν παρατηρήσεις στο πρώτο ποστ μου, εχω βάλει με έντονα γράμματα να κοιτάξετε τον προστάτη σας. Αυτο το λέω γιατι τα ανδρογόνα αρχίζουν να ξαναλειτουργούν και φυσικά ο Προστάτης παθαινει ενα μικρό "σοκ". Αυτό σημαίνει οτι πλεον μπορεί ο οργανισμός σου να χρησιμοποίησει τα ανδρογόνα για την στύση να παράξει τα νευροστεροειδή και την ποσότητα νιτρικού οξειδίου (ΝΟ) που ειναι απαραίτητη για την στύση. Εν ολίγοις τα κύτταρα δεν μπορούν να συνεργαστουν μεταξύ τους εαν δεν υπάρχει η σωστή λειτουργία της Γλυκοζυλίωσης.

Πιστεύω πως θα δεις κάποια διαφορά στις πρώτες 5 ημέρες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lmg 7

Active Member
giwrgos athina είπε:
Εγω δεν ξερω αγγλικα και δεν μπορω να τα διαβασω τα link που εβαλες ουτε τις παρενεργειες που ειχες..Εγω απο χρηση 7 μηνων φινας αντιμετωπιζω προβλημα με στυση και libido εδω και 6 μηνες..Μπορω να κανω κατι να τα ξεπερασω?


Τα ενζυμα που αναφερεις εχουν καποια σχεση με τα θεματα μ?



ωραιο thread,μπραβο welec....καπου διαβασα οτι το βαλσαμοχορτο επισης θα μπορουσε να κανει δουλεια,το λεω ομως με καθε επιφυλαξη διοτι το διαβασα σε ενα ξενο φορουμ και απο τοτε προσπαθω να το ψαξω λιγο παραπανω ....θεωρω παντως οτι ειναι αδυνατο να μην υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο η συμπληρωμα το οποιο να μην αντισταθμιζει τις παρενερεγειες εστω να τις ελαττωνει
 

welec

Member
lmg 7 είπε:
giwrgos athina είπε:
Εγω δεν ξερω αγγλικα και δεν μπορω να τα διαβασω τα link που εβαλες ουτε τις παρενεργειες που ειχες..Εγω απο χρηση 7 μηνων φινας αντιμετωπιζω προβλημα με στυση και libido εδω και 6 μηνες..Μπορω να κανω κατι να τα ξεπερασω?


Τα ενζυμα που αναφερεις εχουν καποια σχεση με τα θεματα μ?



ωραιο thread,μπραβο welec....καπου διαβασα οτι το βαλσαμοχορτο επισης θα μπορουσε να κανει δουλεια,το λεω ομως με καθε επιφυλαξη διοτι το διαβασα σε ενα ξενο φορουμ και απο τοτε προσπαθω να το ψαξω λιγο παραπανω ....θεωρω παντως οτι ειναι αδυνατο να μην υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο η συμπληρωμα το οποιο να μην αντισταθμιζει τις παρενερεγειες εστω να τις ελαττωνει



Εχω δοκιμάσει ο,τι μπορείς να φανταστείς (δες την φωτο που εστειλα με ολα τα συμπληρώματα.)

Διάβαζα χρόνια για να φτάσω σε αυτό το συμπέρασμα, εκανα αναλύσεις στον εαυτό μου κρατώντας καθημερινό log...αλλα αυτά πέρασαν τώρα.

Μακάρι να μην χάσετε τα χρόνια που έχασα εγώ παίδες...το Εύχομαι ολόψυχα.
 

lmg 7

Active Member
welec είπε:
lmg 7 είπε:
giwrgos athina είπε:
Εγω δεν ξερω αγγλικα και δεν μπορω να τα διαβασω τα link που εβαλες ουτε τις παρενεργειες που ειχες..Εγω απο χρηση 7 μηνων φινας αντιμετωπιζω προβλημα με στυση και libido εδω και 6 μηνες..Μπορω να κανω κατι να τα ξεπερασω?


Τα ενζυμα που αναφερεις εχουν καποια σχεση με τα θεματα μ?



ωραιο thread,μπραβο welec....καπου διαβασα οτι το βαλσαμοχορτο επισης θα μπορουσε να κανει δουλεια,το λεω ομως με καθε επιφυλαξη διοτι το διαβασα σε ενα ξενο φορουμ και απο τοτε προσπαθω να το ψαξω λιγο παραπανω ....θεωρω παντως οτι ειναι αδυνατο να μην υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο η συμπληρωμα το οποιο να μην αντισταθμιζει τις παρενερεγειες εστω να τις ελαττωνει




Εχω δοκιμάσει ο,τι μπορείς να φανταστείς (δες την φωτο που εστειλα με ολα τα συμπληρώματα.)

Διάβαζα χρόνια για να φτάσω σε αυτό το συμπέρασμα, εκανα αναλύσεις στον εαυτό μου κρατώντας καθημερινό log...αλλα αυτά πέρασαν τώρα.

Μακάρι να μην χάσετε τα χρόνια που έχασα εγώ παίδες...το Εύχομαι ολόψυχα.



Την ειδα την φωτο φιλε μου και εμεινα λιγο,μαγκια σου που ερχεσαι κ βοηθας τα νεα παιδια....πραγματικα ευχομαι να ειναι αυτο που εψαχνες τοσο καιρο.Θα ριξω μια ματια στα λινκς που μας εστειλες παντως ,να'σαι καλα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Welec, πολύ χρήσιμα τα όσα αναφέρεις.

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα της γλυκοζυλίωσης, όπως επίσης και το συγκεκριμένο γονίδιο, το SRD5A3.

Φαντάζομαι θα το γνωρίζεις εφόσον έχεις ψαχτεί...για όποιον δεν το γνωρίζει...

http://www.genecards.org/cgi-bin/carddisp.pl?gene=SRD5A3

Η ζημιά που κάνει η γλυκοζυλίωση, είναι καθαρά στο κολλαγόνο, την ελαστίνη και τους ινοβλάστες, προκαλώντας πρόωρη γήρανση της επιδερμίδας.
Θα μπορούσε από μόνο του να ήταν το υπεύθυνο γονίδιο της φαλάκρας...
Πήρα και εγώ πολλά συμπληρώματα για την καταπολέμηση των AGEs (Advanced Glycation End Products) αλλά ότι ζημιά γίνει (κολλαγόνο τύπου ΙΙΙ σε κολλαγόνο τύπου Ι) δεν διορθώνεται.
Τα πάντα είναι στην πρόληψη.
 

welec

Member
GOMI είπε:
Welec, πολύ χρήσιμα τα όσα αναφέρεις.

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα της γλυκοζυλίωσης, όπως επίσης και το συγκεκριμένο γονίδιο, το SRD5A3.

Φαντάζομαι θα το γνωρίζεις εφόσον έχεις ψαχτεί...για όποιον δεν το γνωρίζει...

http://www.genecards.org/cgi-bin/carddisp.pl?gene=SRD5A3

Η ζημιά που κάνει η γλυκοζυλίωση, είναι καθαρά στο κολλαγόνο, την ελαστίνη και τους ινοβλάστες, προκαλώντας πρόωρη γήρανση της επιδερμίδας.
Θα μπορούσε από μόνο του να ήταν το υπεύθυνο γονίδιο της φαλάκρας...
Πήρα και εγώ πολλά συμπληρώματα για την καταπολέμηση των AGEs (Advanced Glycation End Products) αλλά ότι ζημιά γίνει (κολλαγόνο τύπου ΙΙΙ σε κολλαγόνο τύπου Ι) δεν διορθώνεται.
Τα πάντα είναι στην πρόληψη.

Σ'Ευχαριστώ GOMI,

Και εγώ με την σειρά μου να δώσω ενα συνδεσμο στο Biograph.be. (Επιλέξτε disease κάτω απο το Related Concepts και πατηστε το κουμπι "Filter")

http://www.biograph.be/concept/show/C2240046

Δείχνει ποιες ασθένειες συσχετίζονται με το SRD5A3. Αν μπορείς στείλε μου PM τις έρευνες που δείχνουν προβλήματα στο κολλαγόνο γιατι θα περίμενα το biograph να το βγάζει. Επίσης δοκίμασα και το CoreMine.

http://www.coremine.com/medical/#search?ids=60037&tt=8191&org=hs&i=60037

Κάντε expand στο "Biological Process" μενού στα δεξιά και δείτε και θαυμάστε τι εστι SRD5A3 και με ποιες λειτουργίες σχετίζεται....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
welec, πολλά τα είχα ως bookmarks στο λαπτοπ, αλλά μας άφησε χρόνους...

Στο παρακάτω θέμα έχω κάνει σχετική αναφορά που αφορά την ινσουλινοαντίσταση και την γλυκοζυλίωση.

Δημοσίευση: #103

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8742-page-11.html

Δοκίμασα πολλά η αλήθεια είναι και επίσης ξόδεψα πολλά, αλλά ουσιαστικά είναι σαν να προσπαθεί κάποιος να αντιστρέψει την γήρανση. Ακατόρθωτο μέχρι στιγμής, γι αυτό είπα πως τα πάντα είναι στην πρόληψη.

Πάντως υπάρχουν αρκετά φυσικά πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν, αλλά νομίζω ότι πρέπει κάποιος να τα ξεκινήσει πριν συμβεί η κλασσική μετάλαξη στο συγκεκριμένο γονίδιο.
 

welec

Member
GOMI είπε:
welec, πολλά τα είχα ως bookmarks στο λαπτοπ, αλλά μας άφησε χρόνους...

Στο παρακάτω θέμα έχω κάνει σχετική αναφορά που αφορά την ινσουλινοαντίσταση και την γλυκοζυλίωση.

Δημοσίευση: #103

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8742-page-11.html

Δοκίμασα πολλά η αλήθεια είναι και επίσης ξόδεψα πολλά, αλλά ουσιαστικά είναι σαν να προσπαθεί κάποιος να αντιστρέψει την γήρανση. Ακατόρθωτο μέχρι στιγμής, γι αυτό είπα πως τα πάντα είναι στην πρόληψη.

Πάντως υπάρχουν αρκετά φυσικά πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν, αλλά νομίζω ότι πρέπει κάποιος να τα ξεκινήσει πριν συμβεί η κλασσική μετάλαξη στο συγκεκριμένο γονίδιο.

OK δεν πειράζει. Είδα το post σου και οι "διαφορές" μας όσον αφορά την γλυκοζηλίωση ειναι οτι απ'οτι καταλαβαίνω η γλυκοζηλίωση επηρεάζει εναν μεγαλύτερο αριθμο λειτουργιών και πιο συγκεκριμένα

-Σύνθεση ανδρογόνων
-Συνθεση νευροστεροειδών
-Λειτουργία Θυρεοειδούς (δες για TSH Glycosylation)
-Παραγωγή Νιτρικου Οξειδίου (ΝΟ)
-Cell Signaling

Επίσης διάβασα οτι η Dolichol επενεργεί αντιοξειδωτικά μεσα στο κύτταρο.

Ειναι σίγουρο οτι το downregulation του SRD5A3 προκαλεί οξειδωτικό stress αλλα όσο και να δοκίμασα να ανεβάσω την γλουταθιόνη (την οποια αναφερεις κι εσυ) με NAC, Methylation Support κλπ κλπ δεν αισθανόμουν τελειως καλά. Παρεπιπτόντως απο τις αναλύσεις που εκανα εχω βγάλει καποια συμπεράσματα για το οξειδωτικο stress που θα ηθελα να τα δούν κάποιοι ειδικοί.

Προσπάθησε το regimen με το Σπανάκι αν έχεις sides, μακάρι να φτιάξεις και ολα τα αλλα τα αφήνουμε για τους γενετιστές....
 

giwrgos athina

Active Member
Welec η ηλικια μου ειναι 23 πιστευεις πως στην ηλικια μου χρειαζεται να ελεγκσω τον προστατη?τι εξεταση υπαρχει να κανω ωστε να δω αν ειναι φυσιολογικος?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι, γενικότερα φαίνεται ότι η γλυκοζυλίωση δεν δουλεύει σωστά σε όσους παρουσιάζουν Α.Α.

Βασικά αν κάποιος μελετήσει προσεκτικά το θέμα που έχουν οι γυναίκες με τις πολυκυστικές θα δει ότι είναι θέμα καθαρά γλυκοζυλίωσης και τα ανδρογόνα αυξάνονται λόγω της αντίστασης των ιστών στην ινσουλίνη.

Δυστυχώς δεν ενδιαφέρεται κανείς και ούτε πρόκειται....

Το σπανάκι το τρως ωμό?


giwrgos athina είπε:
Welec η ηλικια μου ειναι 23 πιστευεις πως στην ηλικια μου χρειαζεται να ελεγκσω τον προστατη?τι εξεταση υπαρχει να κανω ωστε να δω αν ειναι φυσιολογικος?

PSA (τεστ αίματος) και ίσως και κανένα υπέρηχο
 
Μπλουζα