Παρενέργειες finasteride

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες finasteride

οκ καλυτερα να μας πουν καποια παιδια που παιρναν πολυ καιρο
δεν θυμαμαι ποιος ηταν απο εδω στο φορουμ
αλλα ενα παιδια επαιρνε κοντα στα 2 χρονια αν θυμαμαι
και ειχε πει πως δεν αντιμετωπιζε καποιο προβλημα
οποτε ειναι πιο καταλληλος να σου απαντησει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: Παρενέργειες finasteride

Εγω ημουν παναγιωτη για ακμη δεν ξερω φιλε σπυρο....συνηθως η ακμη ειναι κατα την εφηβικη ηλικια.Αν οντως εισαι κατω απο 18 με 19 χρονων θα σου προτεινα να μην πιεις φιναστεριδη.Χωρις ομως να σημαινει κατι αυτο που σου λεω απλα ειναι τετοια η ηλικια που ακομα σχηματιζεσαι ορμονικα και σωματικα αυτη η περιοδος κραταει μεχρι τα 21...
Αν τωρα εισαι πανω απο 21 ΓΝΩΜΗ μου ειναι πως δεν σε επηρεαζει στην ακμη..δεν νομιζω δηλαδη
πρωτη φορα ακουω για κατι τετοιο....τελος παντων.
ΕΓΩ επαιρνα φιναστεριδη για 2 χρονια και μαλιστα πολυ ατσουμπαλα..δηλαδη με εξτρα επιβαρυνση του οργανισμου...αλκοολ και τετοια συμπτωματα απο αυτα που ακουγονται δεν ειδα...
ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ...
και επειτα απο τοσο καιρο σκεφτομαι να την ξαναρχισω μιας και πιστευω οτι ηταν η αιτια που εχω ακομα μαλλι....
δικη σου η επιλογη...
για να καταλαβεις τι εννοω υπαρχουν ανθρωποι που τους κανει καλο το depon και σε αλλους οχι τους κανει η ασπιρινη ας πουμε....
ετσι πιστευω και για την φιναστεριδη...ΕΜΕΝΑ μου εκανε καλο και γυναικομαστιες που λενε και τετοια δεν ειδα η μονη γυναικομαστια που ειδα ηταν της κοπελας μου ;D
ουτε μειωση της λιμπιντο ειδα 8)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες finasteride

θαυμασια ;) ωραιο το σκεπτικο σου !!
κοιτα για γυναικομαστια οπως ειπες ειναι ενα side effect στο 2% με 3%
οποτε πρεπει να εισαι πολυ γκαντεμης για να εισαι μεσα σε αυτο το ποσοστο
επειδη το εχω κοιταξει το θεμα και απο αλλες περιπτωσεις
σου λεω πως για να αποκτησει καποιος γυναικομαστια πρεπει να εχει προδιαθεση ο αργανισμος του

και αυτο με την λιμπιντο αν σου παρουσιαστει περιμενε λιγες εβδομαδες να συνηθίσει ο οργανισμος σου το χαπι
δεν ειναι απαραιτητο να εχεις limit down αν το σκεφταισαι ομως τοτε θα το αποκτησεις

σε αυτα που ειπε ο φιλος ο magic συμφωνω για την ηλικια βαλε και κανενα χρονο συν για να εισαι μεσα
καλυτερα ειναι να εισαι ολοκληρωμενος οργανικα πριν παρεις το χαπι 23και ανω
 

sito

Active Member
Απ: Παρενέργειες finasteride

_SPIROS είπε:
αναφέρεται πουθενά σαν παρενέργεια η ακμή προσώπου;
το μέτωπο μου παρουσιάζει ερεθισμό τύπου ακμής,αν και λιπαρό δέρμα,και ρωτώ μήπως εμπλέκεται το proscar...


Ακμη;; Επειδη παλαιοτερα είχα προβλημα ακμης και το είχα ψαξει οπως προσπαθω να την ψαξω τςρα και με την τριχοπτωση, θα μπορουσα να παραθέσω μια "θεωρία".

Η φιναστεριδη μειώνει την dht αρα η τεστοστερονη αυξανεται αφου δν μπορει να μετατραπει σε dht (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος). Αυξημενα επιπεδα τεστοστερονης (οχι dht) προκαλουν την μεγεθυνση των σμηγματογωνων αδενων (εαν υπαρχει η προδιαθεση) και αυξανουν την παραγωγη σμηγματος (δημιουργουντε τα γνωστα μαυραδια - μπιμπικια δλδ μη-φλεγμωνωδες ακμη) κ αυτα με την σειρα τους μπορουν να προκαλεσουν τα γνωστα κοκκινα σπυρακια (φλεγμωνοωδες ακμη)

Το παραπάνω είναι απλά μια σκέψη μου, δν ξερω κατα ποσο μπορει να ισχυει αυτη η "θεωρία"
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες finasteride

οι κοκκινίλες που είχα γράψει, λύθηκαν σαν πρόβλημα με την αλόη...
απλά τότε-λόγω joging,υψηλής για Οκτώβριο θερμοκρασίας,regain & λιπαρότητας δέρματος κλασικά δημιουργούταν "τύπου" ακμής ερεθισμοί
 

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες finasteride

sito είπε:
Ακμη;; Επειδη παλαιοτερα είχα προβλημα ακμης και το είχα ψαξει οπως προσπαθω να την ψαξω τςρα και με την τριχοπτωση, θα μπορουσα να παραθέσω μια "θεωρία".

Η φιναστεριδη μειώνει την dht αρα η τεστοστερονη αυξανεται αφου δν μπορει να μετατραπει σε dht (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος). Αυξημενα επιπεδα τεστοστερονης (οχι dht) προκαλουν την μεγεθυνση των σμηγματογωνων αδενων (εαν υπαρχει η προδιαθεση) και αυξανουν την παραγωγη σμηγματος (δημιουργουντε τα γνωστα μαυραδια - μπιμπικια δλδ μη-φλεγμωνωδες ακμη) κ αυτα με την σειρα τους μπορουν να προκαλεσουν τα γνωστα κοκκινα σπυρακια (φλεγμωνοωδες ακμη)

Το παραπάνω είναι απλά μια σκέψη μου, δν ξερω κατα ποσο μπορει να ισχυει αυτη η "θεωρία"

Σε μία έρευνα με τίτλο "Effects of finasteride on serum testosterone and body mass index in men with benign prostatic hyperplasia." βγήκε το εξής συμπέρασμα:

Με λίγα λόγια, η φιναστερίδη αυξάνει την τεστοστερόνη στους άντρες με περισσότερη αύξηση σε αυτούς που έχουν μικρά επίπεδα τεστοστερόνης από την φύση τους, χωρίς να γνωρίζουν φυσικά (οι ερευνητές) το γιατί.

Γνώμη μου, ότι αν κάποιος έχει τριχόπτωση και χαμηλά επίπεδα τεστοστερόνης, ενδέχεται να έχει θετική αύξηση με την χρήση φιναστερίδης. Γιατί έχω διαβάσει σε πολλά ξένα forums για body building να προτείνουν μέχρι και 5mg/ημέρα (!!!) φιναστερίδη για αύξηση των επιπέδων τεστοστερόνης, ώστε να μην παίρνουν τα άλλα προϊόντα που κάνουν γι'αυτήν την δουλειά.
Τώρα τα αποτελέσματα αυτών των πειραμάτων των body builders, άγνωστο.

Υπάρχει και άλλη έρευνε φυσικά με τίτλο "Exogenous testosterone or testosterone with finasteride increases bone mineral density in older men with low serum testosterone"

Τώρα, η αυξημένη τεστο σε έναν άντρα με φυσιολογικά επίπεδα τεστο στο σώμα του, δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι.
 

sito

Active Member
Απ: Παρενέργειες finasteride

Admin είπε:
Τώρα, η αυξημένη τεστο σε έναν άντρα με φυσιολογικά επίπεδα τεστο στο σώμα του, δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι.

Διαβασα προχθες σ'ενα ιατρικο εγχειριδιο οτι αυξημενη ποσοτητα τεστοστερονης μπορει να προκαλεσει συρρικνωση των ορχεων, γυναικομαστια, μειωση της ποσοτητας του σπερματος μειωμενη λιμπιντο και κατι αλλα ελεγε. Αυτα θυμαμαι γιατι ειναι κ η παρενεργεις της φιναστεριδης. μηπως οι παρενεργειες της φιναστεριδης προκαλουνται λογω της αυξησης της τεστο και οχι της μειωσης της dht???

Εγω είμαι στις 5 μερες τωρα με φιναστεριδη. το μονο ποθ παρατηρησα ειναι μειωμενη λιμπιντο και αυτοι πολυ πιθανον ειναι ψυχολογικο γιατι ουτε το σπερμαν εχει αραιωση ουτε η ποσοτητα εχει μειωθει.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες finasteride

λοιπον μιας και εχω ασχοληθει λιγο με την τεστοστερονη εχω να σας πω λιγα πραγματα
καταρχην την φιναστεριδη την παιρνουν πολοι αθλητες για μασκα
η τεστοστερονη αυξανει την δυναμη ενος ανδρα
ετσι ανεβαζοντας την ανεβαινουν και οι επιδοσεις μας για αυτον τον λογο αθλητες την παιρνουν και οταν παιρναν dopping control και βρισκονται σε πιο υψηλα επιπεδα απο τα φυσιολογικα λενε οτι παιρνουν φιναστεριδη για τα μαλλια

οσο αφορα αυτο που λεει ο sito για συρρικνωση των ορχεων συμβαινει το εξης απλο
οταν βαζεις ενεσιμη τεστοστερονη στο οργανισμο σου ο οργανισμος σου το καταλαβαινει και λεει
οτι οκ εγω εχω τεστοστερονη οποτε δεν χρειαζεται να παραγω
και ετσι οι ορχεις που παραγουν τεστοστερονη σταματαν να παραγουν γιατι ο οργανισμος σου εχει απο εξωγενεις παραγοντες για αυτον τον λογω συρρικνωνονται
αν καποιος χρησιμοποιει τεστο απο εξωγενεις παραγοντες οπως οι bidybuilder παιρνουν φαρμακακια οπως το clomid η το pregnyl τα οποια δινουν ωθηση στον οργανισμο στους ορχεις να πραγουν τεστο αυτο λεγεται αποθεραπεια

οσο αφορα την γυναικομαστια οταν βαζεις τεστοστερονη στον οργανισμο γινετε η λεγομενη αροματωποιηση δηλαδη λιγο πολυ απο τα ανδρογωνα ο οργανισμος παραγει οιστογωνα
ετσι πολλες φορες αυξανετη το στηθος του ανδρα με αποτελεσμα να μοιαζει την γυναικας

ετσι οποιος εχει προβλημα με τα οιστογωνα λογω αρωματοποιησης οπως οι bodybuilder παιρνει χαπακια που μπλοκαρουν τα οιστρογωνα
οπως το Arimidex το οποιος σταματει την παραγωγη και ειναι πιο αποτελεσματικο
τοσο και το nolvadex το οποιοε ειναι πολυ πιο φτηνο και πιο διαδεδομενο το οποιος μπλοκαρει τα οιστρογωνα

καποια απο αυτα τα χαπια βγηκαν για την θεραπεια του καρκινου του μαστου νομιζω το nolva αν θυμαμαι καλα

αλλα αφου βρεθηκε οτι μπλοκαρουν τα οιστρογωνα οι bodybuilders τα χρησιμοποιουν για δικο τους οφελος

αυτα τα λιγα απο μενα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα