Παρενέργειες finasteride

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

player

New Member
Παιδιά, διάβασα αυτήν την έρευνα σχετικά με την finasteride και τρόμαξα! Δεν ξέρω τί είναι αυτος που τα γράφει...αλλά ΄χει πηγές από κάτω και με φόβησε! Επίσης, δεν ξέρω σε τί ποσότητα finasteride αναφέρεται! Διαβάστε το:

http://nikchris.wordpress.com/2008/09/24/finasteride/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες finasteride

ουτε εγω εισα ποσοτητα που αναφερεται
εκτος αυτου πολλα απο αυτα που γραφει τα γραφει και μεσα το φαρμακο

και μια αντιβιωση για βηχα να παρεις και δεις τι γραφει μεσα θα φριξεις
ναυτια εμετους ζαλαδες διαρεια και χιλια αλλα δυο γραφουν σαν παρανεργειες

αυτο δεν σημαινει οτι ολοι εχουν αυτες τις παρενεργιειες
συμφωνω ομως οτι δεν πρεπει να γινετε χρηση για χρονια
εγω μονο για ενα boost θα προτεινα να παρει καποιος οταν δει χνουδι
για μερικους μηνες το πολυ κανα 6μηνο και μετα κοψιμο το χαπι και χρηση revivogen με xandrox
για να κρατησουμε τα αποτελεσματα
 

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες finasteride

Αν είμουν εγώ ο αρθρογράφος, θα άλλαζα τον τίτλο σε "Βγάλτε την χολή σας στην φιναστερίδη".
Όλα αυτά που λέει και αναφέρει ο nikchris σχετικά με την DHT και όλα τα ιατρικά, είναι πέρα μα πέρα αληθινά και βασίζοντε σε αναφορές από ξένα άρθρα, απ'όπου άλλωστε είναι πιστή αντιγραφή τους, δεν τα έγραψε δηλαδή ο ίδιος, μετάφραση τα έκανε και τα κόλλησε όπως πίστευε αυτός καλύτερα.

Ας περάσουμε στο κύριο θέμα, τις αντενδείξεις.
Αν και μας πρόσθεσε στο τέλος πολλές έρευνες, θα αναφερθώ σε μερικές του.


Στο WikiPedia καταρχας:
"The 2005 Prostate Cancer Prevention Trial (PCPT) showed at a dosage of 5mg per day, as is commonly prescribed for BPH, though much higher than the 1mg generally prescribed for hair loss, participants taking finasteride were 25% less likely to have developed prostate cancer at the end of the trial compared to those taking a placebo.[1] It appeared (incorrectly) that finasteride increased the specificity and selectivity of prostate cancer detection, thus, a seemly increased rate of high Gleason grade tumor. A 2008 update of this study found that finasteride reduces the incidence of prostate cancer by 30%. In the original study it turns that that the smaller prostate caused by finasteride means that a doctor is more likely to hit upon cancer nests and more likely to find aggressive-looking cells. Most of the men in the study who had cancer — aggressive or not — chose to be treated and many had their prostates removed"


Από το http://www.biomedcentral.com/1472-6904/6/7
"Two month after the treatment, patients didn't report any side-effects, except for transient libido loss. Loss of libido was reported by 9.4% (12 patients) of the subjects. This was found to be transient and partial in all cases.

We compared BDI and HADS scores of the patients who complained of libido loss, with those who didn't report any side effects. Both before and after treatment scores compared by Mann-Whitney U test between two groups of libido loss positive and negative patients. No significant difference was found between the two groups (Table 3).

In conclusion, this preliminary study suggests that finasteride might induce depressive symptoms. Although our data suggest a slight change, the side effect should be considered specially when the medication is prescribed for patients, who are more susceptible for it.

Finally, we recommend that further studies should be performed to elucidate behavioral effects of finasteride in higher doses and in high risk groups such as elderly patients."


Από το http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9589555?dopt=Abstract
In the present study, we investigated the effects of a steroid 5 alpha-reductase inhibitor, finasteride, when given orally (5 mg/day), on the serum levels of gonadal, hypophyseal, and adrenal hormones and the clinical significance of these effects. Forty-eight patients with a mean age of 63 (range 49-81) were included in the study.

Σε αυτήν δεν χρειάζεται να δούμε κάτι γιατί αναφέρει ως δείγμα τα 5mg/ημέρα, κάτι που δεν το κάνουμε.


Απο το http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?sec=health&res=9F02E2DB153FF93AA25752C0A9609C8B63&n=Top%2fReference%2fTimes%20Topics%2fSubjects%2fO%2fOlympic%20Games
Αναφέρει για την φιναστερίδη ότι έχει ban-αριστεί από τους Ολυμπιακούς. Αυτό επειδή καλύπτει άλλες ουσίες.
"But at the end of 2004 the World Anti-Doping Agency added finasteride to its list of banned drugs in international sports. The agency calls finasteride a masking agent that hides the use of more nefarious drugs like the steroid nandrolone. So, one imagines, every Olympian with a spasm of hair growth must fear surprise follicle checks."

Οπότε, όλες σχεδόν οι έρευνες, βασίζοντε σε 5mg/ημέρα. Και όπως θα διαβάσετε, καμμία ΔΕΝ αναφέρει τίποτα sides τρομερά.
Γιατί δεν προσθέτει και τις έρευνες της Merck αλλά και άλλες, που αναφέροντε σε 1mg/ημέρα;
 

player

New Member
Απ: Παρενέργειες finasteride

Καταρχάς, ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας! Ενδιαφέροντα τα όσα ανέλυσες Admin. Ο τύπος λέει ότι 9 στους 10 χρήστες finasteride έχουν επισκευτεί γιατρό για βοήθεια. Αυτό δεν ξέρω πού το βασίζει. Και άλλο να έχεις μικρό πρόβλημα, άλλο μη αναστρέψιμο!

Από όσα ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ, τρία πράγματα με ανησυχούν:

1) Ότι η χρήση φιναστερίδης καταστρέφει και αλλάζει γονιδιακά την έκλυση 5-αλφα ρεδουκτάσης από το ήπαρ, με αποτέλεσμα μέσω ανατροφοδότησης του έλεγχου να μειώνεται ριζικά και ΜΟΝΙΜΑ ο αριθμός DHT υποδοχέων στους όρχεις και στο πέος και την δημιουργία σεξουαλικών προβλημάτων.

2) Ότι τα πολύ χαμηλά ποσοστά και επίπεδα DHT στο σώμα μπορούν να προκαλέσουν ανεπιθύμητες καταστάσεις. Αναφέρει ότι το DHT είναι ένας ανταγωνιστής του οιστρογόνου. Το ανδρικό σώμα παράγει και θηλυκές ορμόνες τα οιστρογόνα στους επινεφρίδιους αδένες, λιγότερο βέβαια απο αυτο που παράγουν οι γυναίκες στις ωοθήκες τους (περίπου το ένα δέκατο). Οπότε καθώς μειώνουμε την DHT με φάρμακα, το ανδρικό σώμα δεν προστατεύεται (ανταγωνιστικά) από τα οιστρογόνα, και μπορεί να προκαλέσει γυναικομαστία.

3) Ότι υπάρχει κίνδυνος για φλεγμονές όρχεων και ήπατος.

Μπορεί να γελάσετε...αλλά ακόμη και αν μου πει κάποιος ότι μπορεί να έχω μικρότρη libido, πιο αραιό σπέρμα ή πιο χαλαρή στύση δεν με πειράζει τόσο, αν είναι να κρατήσω τα μαλλιά μου...αλλά αν π.χ. έχω πόνους στους όρχεις, φλεγμονές στο ήπαρ, γυναικομαστία και ΚΥΡΙΩΣ...αν αυτές οι βλάβες είναι μη αναστρέψιμες (γιατί έχουν καταστραφεί οι δυνατότητές μου να παράγω DHT και έχω αφήσει ελέυθερα τα οιστρογόνα να κυκλοφορούν μέσα μου...), τότε ναι, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα!

Το θέμα είναι ότι πολλοί λένε πως αυτές οι παρενέργειες είναι σε μικρό ποσοστό. Βέβαια, αν κάνεις χρόνια χρήση...δεν ξέρω αν το ποσοστό είναι πολύ μικρό...Και δεν ξέρω, πώς γίνεται ένας άνθρωπος με το δικό μας πρόβλημα να μην κάνει χρόνια χρήση finasteride; Δεν είναι πονοκέφαλος να περάσει με μια ασπιρίνη...πρέπει πάντα να πολεμάς τη DHT. Αλλά μήπως πρέπει να προσπαθούμε απλά να πολεμάμε τη δράση της DHT στην τρίχα και όχι να την καταστρέφουμε; Και είναι αποτελεσματικό μόνο αυτό και χωρίς παρενέργειες;


Εν τέλει...το σημαντικότερο είναι να ξέρουμε ότι, ακόμη και αν έχει παρενέργειες, τα αποτελέσματα στο θέμα της ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗ DHT να είναι ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΑ...

Πώς μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε αυτό;

Α, και κάτι τελευταίο! Η finasteride είναι ορμόνη! Αλλά επειδή δεν ξέρω από ιατρικά πολλά πράγματα...είναι ΑΝΑΒΟΛΙΚΟ; Οι ορμόνες έχουν σχέση με τα αναβολικά; Sorry αν είναι χαζή ερώτηση...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες finasteride

ρε φιλε με 1mg δεν αποτελειωνουμε την dht μας αλλα την μειωνουμε λιγο
αν θελαμε να την καταργησουμε θα παιρναμε 10 mg και οχι 1
λιγο να μειωθει για να μειωθει και το προβλημα της τριποπτωσης


ολα αυτα μπορει να συμβουν κανοντας αλογιστη χρηση

και Depon αν παρεις οχι 1 που λενε αλλα 10 τοτε θα εχεις προβλημα μεγαλο
 

magic810

New Member
Απ: Παρενέργειες finasteride

Φιλε player πιστευω οτι και για το "πειραμα του cern" υπηρχαν αυτοι που ελεγαν οτι θα δημιουργηθει μαυρη τρυπα και θα μας ρουφηξει ολους μεσα.... :eek:

Παντα θα υπαρχουν αντιδρασεις για το οτιδηποτε ΔΕΝ λεω οτι δεν κανει κακο αλλα εγω μετα απο 2 χρονια χρησης φιναστεριδης μπορω να σου πω με σιγουρια.....οτι ακομα με κοπελες συναναστρεφομαι... 8) ωστοσο ουτε γιατρος ειμαι να σου πω με σιγουρια κατι ουτε ερευνητης μιλαω παντα απο δικη μου προσωπικη εμπειρια....

θα προτιμουσα αυτος που λεει ολα αυτα να την εχει δοκιμασει ο ιδιος και να εχει αυτην την αποψη η τουλαχιστον να εχει καποια επισημη ερευνα...γιατι η επισημες ερευνες λενε αλλα....

Επισης πολυς ντορος για την φιναστεριδη ενω την ιδια στιγμη υπαρχουν στα φαρμακεια φαρμακα που στις αντεδειξεις προκαλουν πολυ χειροτερα πραγματα και επειδη απλα και μονο μας τις εχει γρψει γιατρος πινουμε ανενοχλητοι χωρις ισως να εχουμε καν διαβασει τις αντενδειξεις...
 

magic810

New Member
Απ: Παρενέργειες finasteride

στη τελικη και ο ROMARIO πιαστηκε ντοπαρισμενος για χρηση φιναστεριδης πριν απο αγωνα... :p
και υποστηριξε οτι την επαιρνε για τα μαλλια του

ποιος ο romario που ειναι full μαλλι...

επισης απαντησα χωρις να διαβασω το ποστ του ακη οποτε αναθεωρω για τις ερευνες που ελεγα αλλα επιμενω στις επισημες ερευνες απο τον fda και καθε επισημο οργανισμο και οχι απο κλινικες η μεμονωμενα ομαδες ερευνητων....

βεβαια θα μου πειτε τωρα FDA VS MERCK σχεση ερωτικης "οικονομικης" φυσεως....

τι να πω ρε παιδια δεν θελω να πιστευω κατι τετοιο...
 

player

New Member
Απ: Παρενέργειες finasteride

Τί να πω, παιδιά! Ελπίζω να πάνε όλα καλά! Είμαι στη δεύτερη μέρα εφαρμογής του big3. βασικά, δεν ελπίζω να βγάλω μαλλιά! Απλά, αυτά που έχω να γίνουν πιο γρά, να δείξουν πιο πυκνά και να είναι πιο υγιή! Αυτό επιθυμώ! Με λίγα λόγια..να σταματήσει ο θάνατος των τριχών που μου έχουν μείνει...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες finasteride

φιλε μου το πιο σιγουρο αποτελεσμα ειναι οτι τα μαλλια σου θα δυναμώσουν θα ελλωτωθει η τριχοπτωση
τα μαλλια σου θα γινουν πιο χοντρα με αποτελεσμα να φαινονται πιο πυκνα
αυτο συμβαινει και σε μενα

και το πιο δυσκολο αποτελεσμα και το πιο επιθυμητω ειναι να βγουν και τριχες θα γινει και αυτο αλλα θελει χρονο και προσπαθεια

καλη επιτυχια
 

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες finasteride

player είπε:
Καταρχάς, ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας! Ενδιαφέροντα τα όσα ανέλυσες Admin. Ο τύπος λέει ότι 9 στους 10 χρήστες finasteride έχουν επισκευτεί γιατρό για βοήθεια. Αυτό δεν ξέρω πού το βασίζει. Και άλλο να έχεις μικρό πρόβλημα, άλλο μη αναστρέψιμο!
Αυτό ειδικά ένα θα πω, έλεος (δεν αναφέρομαι σε εσένα, αλλά σε όσους γράφουν κάτι τέτοια). Δεν έχω διαβάσει για τέτοιο ποσοστό πουθενά. Εννοώ ότι στο internet μπορεί ο καθένας να βγει και να γράψει ότι θέλει. Θυμάστε τα δεκάδες hoax emails που λαμβάναμε; Μία για το γάλα, μία για την Coca-Cola (ειδικά σε αυτήν που έπεσε ένας έλεγε μέσα σε καζάνι με cola και εξαφανίστηκε, έλιωσε δηλαδή). Ξέρεις πόσοι έχουν πάρει proscar (1/5) και propecia? Αμέτρητοι.
Μόνο για το propecia, αναφέρει εκ. πωλήσεις η Merck. Πες πήραν 100.000 άτομα, σου λέω εγώ. Με την παραπάνω λογική, θα πρέπει να πήγαν 90.000 άτομα σε γιατρό για βοήθεια. 'Ε, κάτι θα ακούγαμε παραπάνω, δεν νομίζεις;

Η φιναστερίδη φεύγει από τον οργανισμό μας σε λίγες ώρες (γι'αυτό άλλωστε απαιτείται και η καθημερινή της λήψη), αλλά "παίρνει" μαζί της και το ένζυμο 5αΙΙ, το οποίο είναι και υπεύθυνο για την παραγωγή της DHT.
Αυτό αποδικνύει ότι η DHT δεν σταματά ποτέ να δημιουργήτε, μιας και αν σταματήσεις την λήψη της, ξαναξεκινά η τριχόπτωση.

Υπάρχουν 2 τύποι ενζύματος 5α, το Ι και ο ΙΙ. Ο Ι βρίσκεται βασικά στο σμήγμα του δέρματος αλλά και στο μυαλό (εδώ και οι φοβίες μου για την ντουταστερίδη που έχω γράψει παλιότερα, σε άλλο post). Ο τύπος ΙΙ βρίσκεται στα κύτταρα του προστάτη και στα τριχοθυλάκια.

Βασικά θα πρέπει να φοβηθείς από το propecia εάν είσαι υπέρβαρος, είσαι πότης, δεν είσαι υγιής κλπ. Και αυτό γιατί τότε χτυπάει στο συκώτι, αν δεν είναι ήδη σακατεμένο. Γιάυτό και καλό είναι να κάνει κανείς μερικά test πριν το πάρει.
Τα περισσότερα sides, είναι σπάνια σε υγιείς άνθρώπους.

Τα sides είνα σπάνια, αναστρέψιμα αλλά μας φοβίζουν. Και αυτό γιατί όσοι βλέπουν κάποιες παρενέργειες, οι οποίες και από την Merck αναφέροντε σαν προσωρινές στην αρχή, φοβούντε και μπαίνουν σε όσα forums βρουν και παραπονούντε. Άσε πως κάνουν όσοι παρατηρούν στην αρχή τριχόπτωση. "Ξαφνικά" βλέπουν και μη στύση και εκεί να δεις τι γίνεται.
Μετά, διαβάζουν τα posts τους και "ξεκινούν να βλέπουν" μειωμένη στύση και όσοι δεν έβλεπαν για μήνες χρήσης φιναστερίδης.
Άνθρωποι με καλά αποτελέσματα, συνεχίζουν την ζωή τους και δεν γνωρίζει κανείς για αυτούς.
Έχω διαβάσει posts από άτομα τα οποία διάβαζαν περιοδικά με γυμνές γυναίκες και δεν είχαν το ίδιο ερέθισμα. Άρα φταίει το χάπι.Άρα θα βγω να το θάψω.
Και γιατί δεν μας λέει μήπως είχε συνεχώς στο μυαλό του ότι αυτό που παίρνει ενδέχεται να του μειώση την στύση και το μυαλό του του την φρέναρε?

Τα ποσοστά των sides της φιναστερίδης, σε πολλές έρευνες, βρίσκονταν στα ίδια ποσοστά με το placebo (το ψεύτικο χάπι), που σημαίνει ότι είναι στο μυαλό μας τα περισσότερα.
Σπάνια κάνουν την εμφάνιση τους (2% ποσοστό σύμφωνα με την Merck) και αυτό από την τεστοστερόνη που δεν μετατρέπεται σε DHT αλλά σε επιπλέον οιστρογόνα.

Να θυμάστε ότι οι περισσότερες έρευνες που αναφέρθηκαν βασίζοντε σε 5mg και όχι 1 ή 0.6-0.8 που μπορούμε να πάρουμε. Μιλάμε για ποσότητα 5πλάσια (ή και 8πλάσια) της συνιστώμενης για τριχόπτωση ποσότητας.

Όλα τα παραπάνω πηγάζουν από έρευνες και αναφορές. Δεν παρακινώ κανέναν να πάρει το propecia/proscar κλπ.
Στο χέρι σας είναι όποια επιλογή.
Πάντως τα καλύτερα αποτελέσματα θα τα δείτε αν συνδιάσετε proscar και revivogen. Και αυτό γιατι το revivo μπλοκάρει και τον τύπο 5α Ι τοπικά και ακίνδυνα, ενώ το proscar και τον ΙΙ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες finasteride

είναι η 3η εβδομάδα με 1mg/24h και δεν αντιμετωπίζω καμία παρενέργεια-η κοπέλα μου δεν γνώριζε από την αρχή ότι άρχισα Proscar και δεν της έκάνε εντύπωση κάποια αλλαγή στην σεξουαλική μας ζωή...τα συμπεράσματα δικά σας
 

dim74

Member
Απ: Παρενέργειες finasteride

ειναι νωρις ακομα φιλε....εγω το περνω 2,5 μηνες και μεχρι τωρα ολα καλα...
 

dim74

Member
Απ: Παρενέργειες finasteride

περιπου 1mg γιατι ακριβως 1 δεν μπορεις να το κοψεις το προσκαρ...απο 1 αυγουστου το περνω μαζι με το regaine(πολλα χρονια).καμια παρενεργεια οπως και καμια ακομα αλλαγη στα μαλλια μου...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες finasteride

σχεδον 2.5 μηνες δηλαδη
δεν ξερω στην θεση σου εγω θα το συνεχιζα κανενα 6μηνο και αν μετα απο 6 με 8 μηνες δεν εβλεπα μια βελτιωση οπως να βγαινει καποιο χνουδι να μεγαλωνουν μικρες τριχες που δεν μεγαλωναν πριν (ξερεις αν πας κοντα στον καθρεφτη θα δουμε πολλες απο αυτες)

αν λοιπον μετα απο αρκτετο καιρο δεν εβλεπα ουτε μια διαφορα εγω θα το σταματουσα
αλλα για να δεις αποτελεσμα λενε οτι χρειαζεται 1χρονος περιπου

η επιλογη δικη σου !!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες finasteride

αναφέρεται πουθενά σαν παρενέργεια η ακμή προσώπου;
το μέτωπο μου παρουσιάζει ερεθισμό τύπου ακμής,αν και λιπαρό δέρμα,και ρωτώ μήπως εμπλέκεται το proscar...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες finasteride

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=228.0

και εδω http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=222.0
δες κατι εγραψε ο ακης προς την μεση της σελιδας
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες finasteride

ναι,εντάξει!
είπαμε για δοσολογία, αντενδείξεις κ.τ.λ(άσε για το μαύρο τσάι...)
ρωτώ αν κάποιος αντιμετώπισε ακμή και έπαιρνε proscar..απλά
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα