Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Μπράβο καταρχάς στον genesis για το ποστ του.

Εδώ να αναφέρω ότι με του Lee την Spiro (5% x 2/ημέρα), είχα ενοχλήσεις στο στήθος και συγκεκριμένα στην θηλή (u know, ρόγα). Δεν μιλάω για ξαφνική ενόχληση το μεσημέρι και το απόγευμα ΟΚ, αλλά συχνή και συνεχής.
Μείωσα και άλλο το proscar και μείωσα την δόση spiro σε 1x και έτσι σε 2-3 ημέρες εξαφανίστηκαν οι ενοχλήσεις.
Θα μου πείτε τώρα γιατί δεν το είπες. Ήταν η περίοδος που δεν είχα net για 2 μήνες και μετά το ξέχασα. Το θυμήθηκα τώρα μετα την συζήτηση που είχα με τον genesis.

Βασικά genesis, εδώ είναι η κατάλληλη θέση, οπότε θα το αφήσουμε εδώ.

Για το θέμα μας τώρα. Υπάρχει έρευνα που αναφέρει ότι άτομο καλυμμένο με spiro (σε όλο σχεδόν το δέρμα), δεν έδειξε στα ούρα του ίχνη από spiro.

Τώρα, σε υπερβολική δόση καθημερινά (σε έρευνα), έχει δείξει ότι σε αρσενικά ποντίκια (σε δοσολογία 6, 50&200mg/ημέρα) υπήρξε μια αύξηση στον θυροειδή αλλά και υπερτροφία του.

Επίσης παρατηρήθηκε αύξηση στην TSH (Θυρεοειδοτρόπος ορμόνη), ενώ οι θυροξίνη (T4) και τριΐωδοθυρονίνης (T3) μειώθηκαν τις 4 πρώτες εβδομάδες, αλλά επέστρεψαν στα κανονικά λορια την 13η εβδομάδα.

Εδώ επίσης, αναφέρει ότι μεγάλη δόση (100 mg/ημέρα) ανέβασε την TSH και εξηγει στο τέλος ότι ενδέχεται η spiro να πειράζει την TRH (ορμόνη η οποία ελέγχει την TSH που επηρεάζει το θυρεοειδή)

Οι παραπάνω για λήψη από το στόμα.

Ένα άλλο τώρα με την spiro.
Από το site doublecheckmd τα εξής:

Spironolactone may cause generalized rash (rash that covers most of the body) (single case).

This drug may also cause the following symptoms that are related to generalized rash:
Skin disorders in less than 5% of people
Allergic reactions in 1% of people
Rash
Skin rash in 1% of people
Lupus erythematosis (single case)
Anaphylaxis (rare)
Contact dermatitis - an allergic reaction caused by contact (rare)
Lichen planus (rare)
Lupus-like illness (rare)

Εδώ επίσης αναλύει όλα τα sides της Spiro. Αν το διαβάσετε, θα δείτε σύνδεση της spiro με τον θυροειδή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Jakard

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Άκης είπε:
Μπράβο καταρχάς στον genesis για το ποστ του.

Εδώ να αναφέρω ότι με του Lee την Spiro (5% x 2/ημέρα), είχα ενοχλήσεις στο στήθος και συγκεκριμένα στην θηλή (u know, ρόγα). Δεν μιλάω για ξαφνική ενόχληση το μεσημέρι και το απόγευμα ΟΚ, αλλά συχνή και συνεχής.
Μείωσα και άλλο το proscar και μείωσα την δόση spiro σε 1x και έτσι σε 2-3 ημέρες εξαφανίστηκαν οι ενοχλήσεις.
Θα μου πείτε τώρα γιατί δεν το είπες. Ήταν η περίοδος που δεν είχα net για 2 μήνες και μετά το ξέχασα. Το θυμήθηκα τώρα μετα την συζήτηση που είχα με τον genesis.

Βασικά genesis, εδώ είναι η κατάλληλη θέση, οπότε θα το αφήσουμε εδώ.

Για το θέμα μας τώρα. Υπάρχει έρευνα που αναφέρει ότι άτομο καλυμμένο με spiro (σε όλο σχεδόν το δέρμα), δεν έδειξε στα ούρα του ίχνη από spiro.

Τώρα, σε υπερβολική δόση καθημερινά (σε έρευνα), έχει δείξει ότι σε αρσενικά ποντίκια (σε δοσολογία 6, 50&200mg/ημέρα) υπήρξε μια αύξηση στον θυροειδή αλλά και υπερτροφία του.

Επίσης παρατηρήθηκε αύξηση στην TSH (Θυρεοειδοτρόπος ορμόνη), ενώ οι θυροξίνη (T4) και τριΐωδοθυρονίνης (T3) μειώθηκαν τις 4 πρώτες εβδομάδες, αλλά επέστρεψαν στα κανονικά λορια την 13η εβδομάδα.

Εδώ επίσης, αναφέρει ότι μεγάλη δόση (100 mg/ημέρα) ανέβασε την TSH και εξηγει στο τέλος ότι ενδέχεται η spiro να πειράζει την TRH (ορμόνη η οποία ελέγχει την TSH που επηρεάζει το θυρεοειδή)

Οι παραπάνω για λήψη από το στόμα.

Ένα άλλο τώρα με την spiro.
Από το site doublecheckmd τα εξής:

Spironolactone may cause generalized rash (rash that covers most of the body) (single case).

This drug may also cause the following symptoms that are related to generalized rash:
Skin disorders in less than 5% of people
Allergic reactions in 1% of people
Rash
Skin rash in 1% of people
Lupus erythematosis (single case)
Anaphylaxis (rare)
Contact dermatitis - an allergic reaction caused by contact (rare)
Lichen planus (rare)
Lupus-like illness (rare)

Εδώ επίσης αναλύει όλα τα sides της Spiro. Αν το διαβάσετε, θα δείτε σύνδεση της spiro με τον θυροειδή.

Οσο πιο πολυ καιρο περνεις φινα τοσο πιο επικινδινη γινεται αναλογικα. πιστευω , οντας η φινα το καλητερο φαρμακο για μαλλια , δεν ειναι για πανω απο δυο χρονια . Ελπιζω να μην παρουσιασω προβλημα εγω , που σε λιγο καιρο αρχιζω φινα και σπιρο και μαλιστα 2 φορες την ημερα. Παντως ακι οπως μου ειχες πει φαρμακο που δεν εχει εστω και λιγες παρενεργειες δεν θα εχει ουσιαστικη ισχιεις.Ελπιζω να γινεις καλυτερα παντως.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Jakard είπε:
Οσο πιο πολυ καιρο περνεις φινα τοσο πιο επικινδινη γινεται αναλογικα. πιστευω , οντας η φινα το καλητερο φαρμακο για μαλλια , δεν ειναι για πανω απο δυο χρονια . Ελπιζω να μην παρουσιασω προβλημα εγω , που σε λιγο καιρο αρχιζω φινα και σπιρο και μαλιστα 2 φορες την ημερα.

φιλε με φινα θα σου παρει σχεδον 1 χρονο για να βγαλεις μαλλια
και μετα απο τοσο κοπο οτι βγαλεις στα 2 χρονια
με την διακοπη της φινα θα σου πεσουν

παλι δηλαδη τζαμπα ταλαιπωρια
καλυτερα μην αρχιζεις ποτε την φινα
 

Jakard

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Παναγιωτης είπε:
[quote author=Jakard link=topic=1397.msg24100#msg24100 date=1264279194]
Οσο πιο πολυ καιρο περνεις φινα τοσο πιο επικινδινη γινεται αναλογικα. πιστευω , οντας η φινα το καλητερο φαρμακο για μαλλια , δεν ειναι για πανω απο δυο χρονια . Ελπιζω να μην παρουσιασω προβλημα εγω , που σε λιγο καιρο αρχιζω φινα και σπιρο και μαλιστα 2 φορες την ημερα.

φιλε με φινα θα σου παρει σχεδον 1 χρονο για να βγαλεις μαλλια
και μετα απο τοσο κοπο οτι βγαλεις στα 2 χρονια
με την διακοπη της φινα θα σου πεσουν

παλι δηλαδη τζαμπα ταλαιπωρια
καλυτερα μην αρχιζεις ποτε την φινα
[/quote]

Δεν εχω πολλες επιλογες . Μακαρι να ειχα . Απο τιν στιγμη που δεν εχω ομως....Respect it or check it . Θα κανω ενα ντου με τα παντα ολα και βλεπουμε...
 

show_palmettos

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

ο ακης εχει γραψει οτι με σπιρο καλυπτεσαι και χωρις να παρεις φινα..αρα κανε μονο σπιρο φιλε μου για λιγοτερα σαιντς...βεβαια ο ακης εχει γραψει οτι αποτελεσματα για να δεις πρεπει οπωσδηποτε να παρεις χαπι...σου γραφω κομματια που εχει πει ο ακης στο φορουμ γενικα γιατι ειναι εγκυρη πηγη.με βητα σιτοστερολη δεν εχω βρει και πολλα στο νετ παρα μονο μια ερευνα σε ποντικια που λεει οτι ειναι ηπιοτερη η δραση της απτης φινα.με σπιρο και φινα μαζι επιβαρυνεις διπλα τον οργανισμο σου αλλα αυξανεις την αποτελεσματικοτητα της θεραπειας κατα της τριχοπτωσης,με μια μινοξιδιλη για επανεμφανιση και ενα καλο σαμπουαν κετοκοναζολης κατα προτιμηση πιστευω θα εισαι οκ
 

magic810

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Παναγιωτης είπε:
φιλε με φινα θα σου παρει σχεδον 1 χρονο για να βγαλεις μαλλια
και μετα απο τοσο κοπο οτι βγαλεις στα 2 χρονια
με την διακοπη της φινα θα σου πεσουν

παλι δηλαδη τζαμπα ταλαιπωρια
καλυτερα μην αρχιζεις ποτε την φινα

Παναγιωτη εδω δυστηχως δεν θα συμφωνησω μαζι σου......
Και θα σου πω το γιατι .....γενικα ειμαι της αποψης οτι οι θεραπειες που υπαρχουν αυτην την στιγμη που μιλαμε και μπορουν να δωσουν κατι αξιολογο ειναι η παρακατω σειρα.....
1)φιναστεριδη
2)μινοξιδιλη
3)σπιρονολακτονη
4)revivogen(ποτε δεν εχω σει χρηστη με φωτο επιτυχημενων αποτελεσματων)
5)crinagen(το ιδιο με το revivogen)
Νομιζω οτι καποιος μπορει να σωσει τα μαλλια του με την σωστη ποσοτητα φιναστεριδης για εκεινον.. η εταιρεια εβγαλε μια <<ασφαλη ποσοτητα>> που ειναι το 1 mg δεν σημαιενει ομως οτι αυτη η ποσοτητα ειναι για ολους....ο ενας ας πουμε μπορει να εχει μαγαλυτερες ποσοτητες ορμονης μεσα του και καποιος λιγοτερες... για αυτο σε πρωτη φαση καλο θα ειναι να ψαχτει ο οποιοσδηποτε για την καταλληλη ποσοτητα για εκεινον.....για καποιον μπορει να εναι το 1mg για καποιον αλλο το 0,5 για καποιον αλλον το 0,25......
Προσωπικα εγω ακομα δεν εχω πειστει για αποτελεσματικοτητα κανενος αλλου φαρμακου περαν αυτων των δυο.....
Και κατι που μου κανει εντυπωση .........ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΕΝ ΠΟΣΤΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΦΩΤΟ....ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ INTERNET ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΧΡΗΣΗ /ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ......ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.....
Ενα πχ.

http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=30&t=44412

και ακομα ενα ενος δικου μας παιδιου...του se-freak

http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=30&t=22969

Μπορω να σας βρω απειρες τετοιες ιστοριες απο χρηστες....που χρησιμοποιουν τον παραπανω συνδυασμο....αλλα ακομα δεν εχω βρει για καμμια εναλλακτικη.....
Και αυτο που λες για τον εναν χρονο νομιζω οτι ειναι καθαρα υποκειμενικο....για αλλους μπορει να βγαλει σε τρεις μηνες σε αλλους σε 7 σε αλλους σε 35.....τιποτα δεν ειναι τοσο απολυτο γιατι σιγουρα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι......εγω προσωπικα απο την σπιρονολακτονη δεν εμεινα τοσο ικανοποιημενος.....
Αυτα φιλικα παντα......

Υ.Γ.Παιδια οσοι λενε οτι βλεπουν τρομερα αποτελεσματα απο εναλλακτικες θεραπειες....ας ποσταρουν και καμμια φωτο ετσι ωστε να λυθουν πολλες αποριες και αμφιβολιες.....
ΑΥΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ......
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

ρε Magic πλακα μου κανεις που και γιατι μπερδευεσαι

ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη
λεει ο φιλος

Jakard είπε:
Οσο πιο πολυ καιρο περνεις φινα τοσο πιο επικινδινη γινεται αναλογικα. πιστευω , οντας η φινα το καλητερο φαρμακο για μαλλια , δεν ειναι για πανω απο δυο χρονια . Ελπιζω να μην παρουσιασω προβλημα εγω , που σε λιγο καιρο αρχιζω φινα και σπιρο και μαλιστα 2 φορες την ημερα.

και απανταω λοιπον ( στεκομαι εκει που λεει οτι η φινα δεν ειναι για πανω απο 2 χρονια )

Παναγιωτης είπε:
φιλε με φινα θα σου παρει σχεδον 1 χρονο για να βγαλεις μαλλια
και μετα απο τοσο κοπο οτι βγαλεις στα 2 χρονια
με την διακοπη της φινα θα σου πεσουν

παλι δηλαδη τζαμπα ταλαιπωρια
καλυτερα μην αρχιζεις ποτε την φινα

εννοω οτι θα παλεψει 2 χρονια για να βγαλει μαλλια και μετα θα πεταξει την φινα και θα πεσουν
φυσικο επακολουθο

δεν ειπαμε τιποτα για το αν θα βαλει κατι αλλο μετα
η κατα ποσο και με ποιον τροπο θα τα συντηρησει


τελος απαντας και μου λες οτι δνε συφμωνεις μαζι μου
και μιλας για δοσολογιες και λοιπα ενω δεν ανεφερα τιποτα πιο πανω για δοσολογιες

επειτα λες ο ενας ας πουμε μπορει να εχει μαγαλυτερες ποσοτητες ορμονης μεσα του και καποιος λιγοτερες..

μα καλα αυτο αποδυνκυετε κιολας το εχουμε πει και παλια
δεν ειναι θεμα ορμονης σε ποσοτητα στο σωμα αλλα θυλακια που απηρεαζονται απο αυτην
και διαφερει απο ατομο σε ατομο

παρε οσους φιλους υγιες ξερεις με μαλλια και φαλακρους
καντους εξετασεις ορμονικες τα ιδια θα βρεις ( δηλαδη στα οριοθετημενα ορια )

τεσπα μην κολλησουμε εκει

τελος λες οτι για τον καθενα ειναι διαφορετικη η καταλληλη ποσοτητα
δεκτον αυτο

αλλα κοιτα αν εχεις εναν μικρο πονοκεφαλο και ασπιρινη μισο χαπι να παρεις παλι θα σου περασει συνηθως ο πονοκεφαλος αλλα με 1 ολοκληρο χαπι θα ειναι καλυτερα θα σου περασει πιο γρηγορα

βεβαια αλλο το ενα αλλο το αλλο θα μου πεις αλλα δεν παυουν να ειναι φαρμακα

ετσι λοιπον ο καθενας παιρνει οσο θελει εν τελη


στο τελος φανταζομαι μιλας γενικα για αποτελεσματα
και γιατι ποτε δεν ποσταρει κανεις φωτο

για παρα πολλους λογους
μπορω να σου πω γρηγορα γρηγορα καμια 10αρια

αν σε κανουν μερικες φωτος εδω μεσα να με πιστεψεις τοτε οκ
να σου στειλω μερικες επισης αν περασεις απο τα μερη μου ελα να δεις και απο κοντα
αν αυτο σε κανει να σου φυγουν καχυποψιες του στυλ
ολοι μιλανε για αποτελεσματα και κανενας δεν ποσταρει φωτο

φιλικα και με πολυ σεβασμο
 

magic810

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Παναγιωτη sorry που θα φανω μ%$%$κας αλλα εχεις δικιο ....καταλαβα οτι η αποτελεσματικοτητα της φιναστεριδης ειναι για 2 χρονια..... :bon:

Οσο για τοην ορμονη εννοω αυτο ακριβως που λες.....απλα το εγραψα λιγο βιαστικα....και αλλωστε το εχουμε πει χιλιαδες φορες.....

Οσον αφορα τα αποτελεσματα.....δεν πηγαινε για σενα........αλλα για ολους.....
Ακομα δεν εχω κατανοησει το σκεπτικο του να μην ανεβαζουν φωτο καποια παιδια...
Εδω αλλα παιδια με πολυ επιτυχημενα αποτελεσματα απο μεταμοσχευσεις που θα μπορουσαν απλα να μην ξαναμπουν στο σιτε ποσταρουν αποτελεσματα.....
Τελος παντων νομιζω οτι ειμαι αδικος.....αλλα και δυσκολοπιστος....ειναι δικαιωμα του καθενος...το αν θα ποσταρει η οχι μια επιτυχημενη θεραπεια.....
Απλα θα ηταν καλυτερο για ολους να μην μιλαμε μονο με λογια και αναλυσεις.....
Αλλωστε το λενε κ οι κινεζοι...Μια εικονα,χιλιες λεξεις....
Πχ ....λεει ενα παιδι εχω αποτελεσματα με το ταδε προιον ....καλο θα ηταν να ποσταρει και καμμια φωτο για να πειστουν και τα υπολοιπα παιδια που ειναι μπερδεμενα και ψαχνουν για βοηθεια...αλλωστε οι φωτο εναλλακτικων προιοντων δεν ειναι και σε αφθονια στο ιντερνετ...ας κανουμε λοιπον εμεις την αρχη...!!
χεχεχε,,τελος παντων συγνωμη και παλι φιλε που καταλαβα λαθος....
Παντα μιλαμε φιλικα.... ;)
 
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

καλα γιατι να παρεις φινα μονο για 2 χρονια?αφου λεγεται οτι μπορεις να το παιρνεις για αρκετο καιρο...και πρεπει να τι διακοψεις αν θες να κανεις παιδι...(φυσικα εκτος των sides)
 

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Στην κοινότητα μας, αν πάρεις κάτι και δεν έχει κάποιο side, δεν θα δεις τίποτα από αυτό στα μαλλιά σου. Είναι κανόνας πλέον.

Εγώ που έχω χρησιμοποιήσει πολλά προϊόντα, μόλις έβαλα φινα και μινοξ στο πρόγραμμα, αμέσως είδα διαφορά και μάλιστα τρομερή.

Ήμουν και εγώ προς την λύση με τα τοπικά, αλλά διάβασα σε έρευνα ότι αν η ουσία δεν είναι στο αίμα (ίσως σε τοπικά αν απορροφηθεί από τον οργανισμό), δεν θα κάνει δουλειά γιατί απλά δεν θα μπλοκάρει τους υποδοχείς ανδρογόνων με αποτέλεσμα να μην περιορίζει/μπλοκάρει την DHT.

Καλά τα τοπικά, καλή η φύση, καλά τα 0% Sides/100% success προϊόντα (αλα mexis κλπ), αλλά αν δεν μπει στο αίμα μας κάποιος πραγματικός αναστολέας των ανδρογόνων, η τριχόπτωση δεν σταματά. Αυτό είναι ντεφάκτο...
Και δεν εννοώ τα τοπικά που πιθανών να κάνουν δουλειά, αλλά κάτι μούφες που τάζουν "παπάδες".

Να επαναλάβω για όσους δεν γνωριζουν, η χρήση φινας είναι εγγυημένα ασφαλής (με κλινικές έρευνες). Αναμένουμε τα αποτελέσματα από μια δεκαετούς ερευνας.

Τώρα για την spiro είπαμε τα θετικά της, αναφέρθηκαν τα αρνητικά της, συνιστώ 2% χρήση της. Μαζί με fungoral, minox και κάτι άλλο για DHT θα κάνει δουλειά.

Τώρα για τα τοπικά, πιστεύω ότι κάτι κανουν. Αυτό που πιστεύω ότι δεν έχουν καλά αποτελέσματα (και πολλοί τα κράζουν) είναι (για εμένα, δεν ξέρω αν ισχύει) ο μικρός χρόνος διάρκειας ζωής του συστατικού. πχ ο συνδιασμός B6+Zinc έχει έρευνα ότι περιόρισε την DHT.
To Revivogen έχει έρευνα ότι περιόρισε την DHT τοπικά καλύτερα από την φινα.
Αλλά κάτι μου λέει ότι ενώ η φινα μένει στον οργανισμό 4 ώρες αλλά κρατά μειωμένη την DHT για ημέρες, ενώ τα προϊόντα που χρησιμοποιούν οι λοσιόν πρέπει να αποβάλλοντε απο τον οργανισμό άμεσα (σχεδόν) και η δράση τους δεν θα κρατά πολύ ώρα (όπως η spiro).
Άρα, αυτό που κανείς δεν δοκίμασε, ειναι να βάζει πχ ZIX, Revivogen κλπ κάθε ώρα...
 

magic810

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Ακη και εδω τιθεται το εξης ερωτημα......
Αφου ολα αυτα τα προιοντα εχουν ερευνες και λεμε οτι ειναι επισημες γιατι δεν εχουν παρει ακομα εγκριση κατα της τριχοπτωσης ωστε να μπει και αυτο το αναθεματισμενο το πιστοποιητικο....και να ναι ολοι καλυμμενοι....
Να ειμαι και εγω σαν πελατης καλυμενος οτι δεν προκειται να χασω και αλλο χρονο για τα μαλλια μου αλλα και αυτοι που τα πουλανε μιας και αν αγοραζουμε τωρα 100.000 ανθρωποι για παραδειγμα με πιστοποιηση θα αγοραζουν ενα εκατομμυριο.....
Πχ ενα προιον που υπαρχει 10 χρονια στην αγορα γιατι δεν εχει παρει ακομα εγκριση απο το fda αφου μιλαμε για ενα προιον που λεει οτι καταστελει την dht τοπικα κατα 90-95%?
Μην μου πειτε οτι δεν εχουν λεφτα για να κανουν την συγκεκριμενη μελετη γιατι μετα απο 10 χρονια σιγουρα θα εχουν δισεκατομυρια αυτην την στιγμη.....
Και στη τελικη μονο οφειλημενη μπορει να ειναι απο μια τετοια πιστοποιηση.....γιατι εγω ας πουμε που ειμαι δυσπιστος αν βγει και πει μια εταιρια οτι το προιον μου πηρε πιστοποιηση θα τρεξω να το αγορασω(Ισως ειμαι χαζος)
Και στη τελικη αφου τα τοπικα ειναι τοσο καλα γιατι ακομα δεν εχε πειστει καποιος γιατρος ωστε να τα χορηγει.....?
Και αλλα πολλα ερωτηματα που γυριζουν στο κεφαλι μου.......και με κανουν καχυποπτο με κατι τετοια προιοντα.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimitris173475

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

magic810 είπε:
Αφου ολα αυτα τα προιοντα εχουν ερευνες και λεμε οτι ειναι επισημες γιατι δεν εχουν παρει ακομα εγκριση κατα της τριχοπτωσης ωστε να μπει και αυτο το αναθεματισμενο το πιστοποιητικο....και να ναι ολοι καλυμμενοι....

Γιατί πολύ απλά δεν έχουν κλινικές μελέτες. Άλλο έρευνες και άλλο κλινική μελέτη. Σε έρευνες, και ειδικά σε in vitro πειράματα, έχει νικηθεί και ο καρκίνος ακόμα.
 

magic810

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Αυτο εννοω ρε dimitris τοσα λεφτα εχουν βγαλει και δεν ειναι ικανοι να κανουν μια κλινικη μελετη?...
 

Dimitris173475

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

magic810 είπε:
Αυτο εννοω ρε dimitris τοσα λεφτα εχουν βγαλει και δεν ειναι ικανοι να κανουν μια κλινικη μελετη?...

xμμμμ. κοίτα μία κλινική μελέτη κοστίζει. Και σε περίπτωση μάλιστα που το προϊόν ούτως ή άλλως πουλάει κάποιος δε ρισκάρει να το "χαντακώσει" με αρνητικά αποτελέσματα.

Επίσης σκέψου ότι πολλές από τις (κλινικά) αναπόδεικτες θεραπείες στηρίζονται σε φυσικά συστατικά (οπότε δεν πατετάρονται) ή σε συστατικά των οποίων η πατέντες έχουν λήξει (πρέπει να βρει ειδική πατέντα για θεραπεία τριχόπτωσης). Το revivogen ας πούμε αν αποδειχθεί κλινικά ότι δουλεύει, θα βγουν άλλα τόσα στην αγορά με ετικέτα "θεραπεία τριχόπτωσης" μιας και τα συστατικά του δεν μπορούν να πατενταριστούν. Έτσι το βλέπω χλωμό να κάτσει η εταιρία και να πληρώσει το κόστος μίας έρευνας που θα ωφελήσει εξίσου τους ανταγωνιστές της.

Αλλά εδώ να επαναλάβω ότι είπα και στην αρχή. Υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο να μη γίνεται κλινική μελέτη γιατί οι εταιρείες να φοβούνται τα αποτελέσματα.

[edit]Να σημειώσω εδώ επίσης, ότι κλινικές μελέτες είναι δύσκολο έως ακοτόρθωτο να γίνουν από εταιρείες τύπου "revivogen". Κλινικές μελέτες έχουν τα μέσα να τις κάνουν μόνο οι μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες και το δημόσιο (πανεπιστήμια). Και ειδικά για το δεύτερο, το βρίκσω πολύ δύσκολο να εκγριθούν χρήματα σε ένα πανεπιστήμιο για κλινική μελέτη για θεραπεία τριχόπτωσης.[/edit]
 

magic810

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Dimitris173475 είπε:
[quote author=magic810 link=topic=1397.msg24357#msg24357 date=1264603013]
Αυτο εννοω ρε dimitris τοσα λεφτα εχουν βγαλει και δεν ειναι ικανοι να κανουν μια κλινικη μελετη?...

xμμμμ. κοίτα μία κλινική μελέτη κοστίζει. Και σε περίπτωση μάλιστα που το προϊόν ούτως ή άλλως πουλάει κάποιος δε ρισκάρει να το "χαντακώσει" με αρνητικά αποτελέσματα.

Επίσης σκέψου ότι πολλές από τις (κλινικά) αναπόδεικτες θεραπείες στηρίζονται σε φυσικά συστατικά (οπότε δεν πατετάρονται) ή σε συστατικά των οποίων η πατέντες έχουν λήξει (πρέπει να βρει ειδική πατέντα για θεραπεία τριχόπτωσης). Το revivogen ας πούμε αν αποδειχθεί κλινικά ότι δουλεύει, θα βγουν άλλα τόσα στην αγορά με ετικέτα "θεραπεία τριχόπτωσης" μιας και τα συστατικά του δεν μπορούν να πατενταριστούν. Έτσι το βλέπω χλωμό να κάτσει η εταιρία και να πληρώσει το κόστος μίας έρευνας που θα ωφελήσει εξίσου τους ανταγωνιστές της.

Αλλά εδώ να επαναλάβω ότι είπα και στην αρχή. Υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο να μη γίνεται κλινική μελέτη γιατί οι εταιρείες να φοβούνται τα αποτελέσματα.
[/quote]

Σε βρισκω πολυ σωστο στο σκεπτικο σου......και μαλλον θα συμφωνησω περισσοτερο με αυτο που ειπες στην αρχη...

Τωρα αν πχ το revivogen κανει μια κλινικη μελετη και αποδειχθει η αποτελεσματικοτητα του τοτε σιγουρα θα μιλαμε για ενα νεο regain που στην ουσια εχει τα copyrights της μινοξιδιλης...
Αν τυχον αποδειχθει η αποτελεσματικοτητα του revivogen τοτε εγω προσωπικα θα το προτιμησω εναντι αλλων υποκαταστατων....αμφιβολου ποιοτητας....
Παντως με βρισκεις απολυτα συμφωνο με οτι ειπες....
Ειναι κατι που παντα με προβληματιζε.....
Δεν νομιζω παντως να μην εχουν τα λεφτα για να κανουν μια τετοια μελετη...αλλωστε πουλανε νομιζω πολυ παραπανω απο το πραγματικο κοστος του προιοντος.....
 

Dimitris173475

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

magic810 είπε:
Δεν νομιζω παντως να μην εχουν τα λεφτα για να κανουν μια τετοια μελετη...αλλωστε πουλανε νομιζω πολυ παραπανω απο το πραγματικο κοστος του προιοντος.....

Για fda approval οι κλινικές μελέτες είναι μία πολύ ακριβή διαδικασία, τόσο σε χρόνο όσο και σε χρήμα. Θέλει 3 φάσεις με όλο και πιο αυστηρά κριτήρια και με όλο πιο αυξανόμενο κόστος. Ακόμα και οι μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες δεν τις κάνουν "ελαφρά τη καρδία". Δεν είναι τυχαίο ότι π.χ. το "tricomin" εγκατέλειψε στη δεύτερη φάση και προτίμησε να πουλιέται σαν καλλυντικό και να ξεμπερδεύει.

[edit]To παραπάνω το είπα περισσότερο πληροφοριακά. Για τον πραγματικό λόγο που δε γίνονται οι μελέτες, πιστεύω ότι περισσότερο φταίει αυτό που είπες και συ.[/edit]
 

magic810

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Εγω παντως αν και εχω μπει στη διαδικασια να τα δοκιμασω ολα......κατεληξα στο οτι εχασα χρονο και χρημα ......δεν με επεισε κατι απο ολα αυτα....
Παραμενω πιστος στο big3 γιατι ειναι το μοναδικο που δουλευει για μενα....
Τι να πεις.........? Προχωραμε.... ;)
 

Dimitris173475

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

magic810 είπε:
Εγω παντως αν και εχω μπει στη διαδικασια να τα δοκιμασω ολα......κατεληξα στο οτι εχασα χρονο και χρημα ......δεν με επεισε κατι απο ολα αυτα....
Παραμενω πιστος στο big3 γιατι ειναι το μοναδικο που δουλευει για μενα....
Τι να πεις.........? Προχωραμε.... ;)

Αυτή είναι η άποψή μου και μένα. Δοκιμάζεις τα αποδεδειγμένα για αρχή (για μένα ούτε καν κετοκοναζόλη, αλλά τέσπα). Στον 1.5 άντε 1 χρόνο πάνω που ξέρεις ότι σου έχουν δώσει ό,τι είναι να δώσουν, αρχίζεις τους πειραματισμούς με καινούργια πράγματα και πάντα ένα ένα τη φορά. Δουλεύει; Το κρατάς. Όχι; Το πετάς. Έτσι εξοικονομείς χρόνο χρήμα και διάθεση.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

magic810 είπε:
Παναγιωτη sorry ....καταλαβα οτι η αποτελεσματικοτητα της φιναστεριδης ειναι για 2 χρονια..... :bon:


Παντα μιλαμε φιλικα.... ;)

μαζι σου φιλαρακι μου μονο φιλικα θα μπορουσα να μιλησω
εξαλλου καποιους απο εδω τοσο καιρο που μιλαμε σας νοιωθω ηδη φιλους

οσο για παραπανω

μην νομιζεις απο την βιασυνη μας πολλες φορες διαβαζουμε λαθος

ξερεις ποσες φορες και εγω την εχω παθει με κατι αναλογο
οποτε σε καταλαβαινω στο ακεραιο

Άκης είπε:
Άρα, αυτό που κανείς δεν δοκίμασε, ειναι να βάζει πχ ZIX, Revivogen κλπ κάθε ώρα...

το σκεφτηκα αλλα ξερεις κατι ρε δασκαλε
θα πεσει πολυ overdose
οποτε θα πρεπει να φτιαχτει κατι πολυ Light για να μπαινει πολυ συχνα

Οκ το revivo ειναι ακινδυνο αλλα Οποιοδηποτε φαρμακο η και απλη βιταμινη σε μεγαλη δοση μπορει να φερει τα αντιστροφα
 

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

magic810 είπε:
Ακη και εδω τιθεται το εξης ερωτημα......
Αφου ολα αυτα τα προιοντα εχουν ερευνες και λεμε οτι ειναι επισημες γιατι δεν εχουν παρει ακομα εγκριση κατα της τριχοπτωσης ωστε να μπει και αυτο το αναθεματισμενο το πιστοποιητικο....και να ναι ολοι καλυμμενοι....
Να ειμαι και εγω σαν πελατης καλυμενος οτι δεν προκειται να χασω και αλλο χρονο για τα μαλλια μου αλλα και αυτοι που τα πουλανε μιας και αν αγοραζουμε τωρα 100.000 ανθρωποι για παραδειγμα με πιστοποιηση θα αγοραζουν ενα εκατομμυριο.....
Πχ ενα προιον που υπαρχει 10 χρονια στην αγορα γιατι δεν εχει παρει ακομα εγκριση απο το fda αφου μιλαμε για ενα προιον που λεει οτι καταστελει την dht τοπικα κατα 90-95%?
Μην μου πειτε οτι δεν εχουν λεφτα για να κανουν την συγκεκριμενη μελετη γιατι μετα απο 10 χρονια σιγουρα θα εχουν δισεκατομυρια αυτην την στιγμη.....
Και στη τελικη μονο οφειλημενη μπορει να ειναι απο μια τετοια πιστοποιηση.....γιατι εγω ας πουμε που ειμαι δυσπιστος αν βγει και πει μια εταιρια οτι το προιον μου πηρε πιστοποιηση θα τρεξω να το αγορασω(Ισως ειμαι χαζος)
Και στη τελικη αφου τα τοπικα ειναι τοσο καλα γιατι ακομα δεν εχε πειστει καποιος γιατρος ωστε να τα χορηγει.....?
Και αλλα πολλα ερωτηματα που γυριζουν στο κεφαλι μου.......και με κανουν καχυποπτο με κατι τετοια προιοντα.....
Απαντώ με δικό μου σκεπτικό και δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι.
Βασικά και η ντουτα κάνει δουλειά, αλλά δεν έχει FDA.

Για το Revivogen πολλά έχουν ειπωθεί γενικά. Δεν λέω αν κάνει δουλειά ή όχι, αλλά ας πούμε ότι πρέπει να πάει FDA για το αποτέλεσμα. Θα πάρει άκυρο γιατί δεν θα έχει αποτέλεσμα σε περιπτώσεις μεγάλων απωλειών και θα έχει (αν περάσει) στάμπα ότι κάνει για NW μικρότερη από 3.
Άρα, όπως λες θα χαντακωθει το όνομα και δεν θα πουλά στις μεγάλες κλίμακες απώλειας μαλλιών.
Εδώ μπαίνει και το θέμα πουθτιά/κονόμα στην μέση...

Τώρα στο θέμα γιατρός. Για ποιους εννοείς; Για τους US ή τους δικούς μας; Οι δικοί μας ήδη χορηγούν λοσιόν :D .
Τώρα πέραν της πλάκας, οι US γιατροί είναι για να δίνουν φάρμακα εγκεκριμένα από το FDA τους, οπότε δύσκολο να δώσουν κάτι που δεν έχουν στοιχεία να δώσουν.


Παναγιωτης είπε:
το σκεφτηκα αλλα ξερεις κατι ρε δασκαλε
θα πεσει πολυ overdose
οποτε θα πρεπει να φτιαχτει κατι πολυ Light για να μπαινει πολυ συχνα

Οκ το revivo ειναι ακινδυνο αλλα Οποιοδηποτε φαρμακο η και απλη βιταμινη σε μεγαλη δοση μπορει να φερει τα αντιστροφα
Υποθετικά το είπα. Γιατί καταρχάς όταν χρησιμοποιεί κανείς τοπικό, έχει πολλά μείον.
1ον το δέρμα. Είναι από την φύση δύσκολο στο να επιτρέπει να περνάνε ουσίες. Και αν περάσουν, ποιος εγγυάτε ότι δεν θα χαθεί πολύτιμη ποσότητα στο δέρμα;
Γι' αυτό και είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε τοπικά μετά το μπάνιο και όταν στεγνώσουμε καλά το κεφάλι.
2ον το διάλυμα. Θα πρέπει να είναι αρκετά διαλυτό, να μπορεί να περάσει όλες τις ουσίες στο δέρμα. Αλλά δεν θα πρέπει να χαθεί κατά την πορεία του προς τον θύλακα, κάτι που συμβαίνει και δεν πάει 100% εκεί.
3ον το αίμα. Καταρχάς θα πρέπει να περάσει στο αίμα για να περάσει στο θύλακα. Και αν περάσει στο θύλακα και περιορίσει την DHT, για πόση ώρα θα το κάνει;
Και ενώ η φινα την κρατά μειωμένη για ημέρες και παίρνωντας απλώς συνεχίζεις να διατηρείς τα επίπεδα χαμηλά, συμβαίνει το ίδιο και με τα τοπικά; Γιατί αλλιώς είναι να διατηρείς τα επίπεδα χαμηλά συνεχώς και αλλιώς να ανεβαίνουν, να τα μειώνεις πχ το μεσημέρι που βάζεις λοσιόν, να ανεβαίνουν κοκ.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα