Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

genesis

New Member
ΠΡΟΣ ΑΚΗ: Άκη μετά την κουβέντα που είχαμε, είπα να γράψω και για παρενέργειες της σπιρονολακτονης. όπως σου είπα, εσυ αποφασιζεις πως θα ειναι η μορφη, σε ποιο θεμα θα ειναι, αν θα ειναι εδω στα topical dht blockers ή στην ενοτητα με τις παρενεργειες. εγω θεωρησα ότι, επειδη αυτο το θεμα θα αφορα ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ παρενεργειες και όχι γενικα τις παρενεργειες που λενε οτι μπορει να προκυψουν, είναι καλυτερα να μπει σε αυτή την ενότητα. εσύ αποφασίζεις όμως. (οπότε και μεταφέρεις, αν θες, και το θέμα με το double A).

Ίσως αυτό το θεματάκι με την τοπική σπιρονολακτόνη να έπρεπα να το γράψω λίγο αργότερα καθώς δεν είχα πολύ χρόνο να κάτσω και να ψάξω πηγές από το ίντερνετ, αλλά τελικά αποφάσισα πως καλύτερα είναι να το γράψω και, αφου εχω πει και στον άκη όταν μπορέσει να το ψάξει αλλά και όποιος άλλος θέλει και μπορεί, προσθέτουμε τα όποια στοιχεία απο το ιντερνετ στην συνεχεια.

Το θέμα λοιπον είναι το εξής. Η σπιρονολακτονη, είναι ένα συνθετικό κορτοκοστεροιδές. Η λήψη κορτικοστεροιδών, μπορεί να προκαλέσουν διαταραχές στο θυρεοειδή. Αυτό είναι κάτι που δεν το είχα διαβάσει, όσο και να είχα ψάξει για τη σπιρονολακτονη πριν ξεκινήσω θεραπεία. Μια εξέταση όμως που έκανα και μου έβγαλε υψηλά επίπεδα της θυροειδοτροπου ορμόνης (TSH) (σχεδόν το διπλάσιο από το πάνω όριο) με έκανε να ψάξω γενικα στο ιντερνετ για το θυρεοειδη, όχι σε σχέση με την τριχόπτωση και με τα σκευάσματα που χρησιμοποιώ, αλλά σαν ένα τελειως αυτόνομο θέμα. Έπεσα λοιπόν πάνω σε ένα site που αναφέρει ότι η λήψη κορτικοστεροειδών σχετίζεται με προβλήματα του θυρεοειδή. δε θυμαμαι ποιο site ήταν αλλά δεν έχει σημασλια γτ με ένα search στο google βρίσκεις διάφορα επί του θέματος, όπως:

http://www.healthinaging.org/agingintheknow/chapters_ch_trial.asp?ch=48

Hypothyroidism may cover up or look like many of the common illnesses seen in aging. Some medications commonly taken by older people (eg, corticosteroids or phenytoin) can also cause low thyroid levels.

ή http://endocrine-disorders.suite101.com/article.cfm/the_thyroid_and_adrenal_connection

The Effects of Corticosteroids

Several theories have been proposed to explain why corticosteroids can sometimes reverse hypothyroidism. Corticosteroids reduce inflammation as well as immune system activity. In patients with Hashimoto’s thyroiditis and adrenal insufficiency, corticosteroids can lower levels of thyroid antibodies sufficiently to decrease the autoimmune thyroid activity. Also, the ability of the thyroid hormone T3 to react with the body’s cells is diminished in states of corticosteroid deficiency. In addition, the conversion of T4 to the more active hormone T3 is diminished when corticosteroid levels are low. Lastly, it’s suspected that lowered thyroid function is a natural mechanism designed to protect the body when adrenal function is low.

το δευτερο παραδειγμα, δεν λέει ότι το πρώτο αλλά αναφέρεται σε άτομα που έχουν ήδη υποθυρεοειδισμό και ότι τα κορτικοστεροειδη, αντιστρέφουν τον υποθυρεοειδισμο. γενικα για αυτό το θέμα (θυρ-κορτικ) δεν υπάρχουν επισταμένες μελέτες αλλα φαίνεται ότι υπάρχει επιροή των κορτικοτεροειδών στο θυρεοειδή.

Για να σας πω την αλήθεια, δεν θυμόμουν ότι η σπίρο ανήκει σε αυτή την κατηγορία φαρμάκων και ίσως να μην το ήξερα καν. κάτι όμως με τσίγγλησε και έψαξα να βρω για τα κορτικοστεροειδη. Και έπεσα πάνω σε αυτο:

http://www.encyclopedia.com/doc/1O62-spironolactone.html το οποίο αναφέρει:

spironolactone (spy-rŏ-noh-lak-tohn) n. a synthetic corticosteroid that inhibits the activity of the hormone aldosterone and is administered by mouth as a potassium-sparing diuretic to treat fluid retention (oedema) in cirrhosis, ascites, and severe heart failure. It is also used in treating aldosteronism. Trade name: Aldactone.

Γενικά αν ψάξετε στο google θα το βρείτε διάφορα site που το λένε.

Μόλις λοιπόν είδα τα παραπάνω θέματα, χωρίς να το πάρω και πολυ πρέφα, ψιλοακύρωσα τη σπίρο. η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν την ακύρωση της γτ νομίζω ότι σε εμένα δεν είχε αποτέλεσμα μετά από 8 μήνες χρήσης (μία φορά την ημέρα για 7 μήνες και για ένα μήνα περίπου 2 φορες την ημέρα), και βρωμούσε και πολύ οπότε σκεφτόμουν άλλες λύσεις...είδα και τα πραπάνω και την σταμάτησα. Μετά από ένα μήνα, έκανα ΟΛΕΣ τις εξετάσεις για το θυρεοειδή. TSH, antibodies, t3, t4, free t3 και t4, υπέρηχο...κλπ.. όλες μου οι εξεττάσεις (thank God) βγήκαν κάτι παραπάνω από φυσιολογικές. Γενικά όσον αφορά τη διατροφή μου και τις συνήθειες μου αυτό το μήνα δεν άλλαξα κάτι, οπότε είναι πιο πιθανό, αυτή η ``τάση`` για πρόβλημα στο θυρεοειδή να προκλήθηκε από τη σπίρο.

Εν πασει περιπτώση, και μετά από ``παρότρυνση`` του Άκη, θεώρησα σκόπιμο να το γράψω, να το έχουμε όλοι στο νου μας, και αν κάνουμε χρήση σπιρο να κάνουμε και μια εξέταση να δουμε τι παιζει...ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ, έχετε στο μυαλό σας ότι είναι μια πολυ απαραίτητη εξέταση, την οποία πολυ κόσμος δεν την έχει κάνει (μάλλον από αδιαφορία). και μετά από ψάξιμο που έριξα στο ιντερνετ παρατήρησα ότι τα τελευταία χρόνια (ίσως λόγω κινητης τηλεφωνιας, ίσως λόγω δίαφορων συχνοτήτων που μας περιτριγυρίζουν, ίσως λόγω φαγητού κλπ κλπ) έιναι μια πολύ κοινή πάθηση, με πολύ μεγάλο ποσοστό. ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι κατι ανησυχητικό γτ υπάρχουν λύσεις για το πρόβλημα με το θυρεοειδή, άμεσα και εύκολα, αλλά η έλλειψη γνώσης και η αμέλεια μπορεί να οδηγήσουν σε πολύ σημαντικά προβλήματα (παχος,αδυνατισμα,τριχοπτωση,δερματικα,καταθλιψη,καρδιαγγειακες παθησεις και αλλα)

Συγνώμη αν σας ζάλισα. Άκη από τώρα μπορείς να κάνεις όποια κίνηση θέλεις. Ευχαριστώ.

(να κανω μια μικρη παρένθεση και να πω ότι η απορεία που είχαμε με τη σπιρο 2% αν διαλύεται και αν περνάει στον οργανισμό, αν δηλαδή χρησιμοποιούμε επαρκείς διαλύτες και καλούς οδηγούς, φαίνεται πως λύθηκε, ΑΝ ΟΝΤΩΣ σχετίζεται ο θυρεοειδης με τα κορτικοστεροειδη. αν και ακη σου εχω πολυ εμπιστοσυνη και δεν περίμενα να μη δουλέυει η πατέντα σου ;) )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aleksandros

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

ο DR LEE δεν αναφερει μεσα τετοιες παρενεργειες απο την τοπικη σπυρολακτονη!
Κανονικα δεν θα επρεπε να το λεει στα side effects?
Τι να πω!
 

genesis

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

aleksandros είπε:
ο DR LEE δεν αναφερει μεσα τετοιες παρενεργειες απο την τοπικη σπυρολακτονη!
Κανονικα δεν θα επρεπε να το λεει στα side effects?
Τι να πω!

οπως θα διαπιστωσατε αν ψαξατε το θεμα στο ιντερνετ, η όποιες ``ερευνες`` δεν εχουν να κανουν συγκεκριμενα με τη σπιρονολακτονη αλλα γενικα με τα κορτικοστεροειδη... οποτε δεν ξερω αφενος αν ο lee για παραδειγμα έχει αναζητησει τυχον προβληματα στο θυρεοειδη, αν οντως προκαλουνται απο τη σπιρο, η αν ο οποιοσδηποτε ερευνητης-γιατρος-πωλητης προιοντος θελει-τον συμφερει να αναφερει κατι τετοιο. (προς θεου δεν θελω να πω κατι για το Lee ή για οποιονδηποτε γιατρο. αφηστε που στην τελικη δε με νοιαζει τι κανουν αυτοι με νοιαζει τι κανω εγω και αλλοι χρηστες, τι δοκιμαζω, και που καταλληγω. αυτη πουλανε κατι. εγω που θα το παρω θα ειμαι μαγκας αν το προιον τος κανει δουλεια και δεν δημιουργει προβληματα, και λαλακας αν το προιον τους ειναι μουφέλαιο).
 

aleksandros

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Εκανα εξετασεις για θυριοειδη μεχρι τοτε χρησιμοποιησα την σπιρολακτονη 2% για 1,5 μηνα δεν εδειξε τιποτα.
Με εβαλες σε υποψιες και καλα εκανες για να την σταματησω μολις τελιωσει το μπουκαλι.
 

genesis

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

aleksandros είπε:
Εκανα εξετασεις για θυριοειδη μεχρι τοτε χρησιμοποιησα την σπιρολακτονη 2% για 1,5 μηνα δεν εδειξε τιποτα.
Με εβαλες σε υποψιες και καλα εκανες για να την σταματησω μολις τελιωσει το μπουκαλι.

δεν υπαρχει λογος να σταματησεις επειδη παρατηρησα εγω μια παρενεργεια (και για την οποια δεν ειμαι 100% σιγουρος). απλα εψαξα και βρηκα. αν πιστευεις στη σπιρο να τη συνεχισεις. (1,5 μηνας για σπιρο ειναι τιποτα, μιας και μεταβολιζεται πολυ ευκολα). ξαναλεω...συνεχισε αν την πιστευεις απλα κανε σε κανα 3-4 μηνες εξετασεις. μην πανικοβαλόμαστε κιολας...εξαλλου εγω ουσιαστικα την ειχα κοψει λιγο πριν παρατηρησω αυτο, για αλλους λογους, οπως αναφερω και στην αρχη.

υ.γ. γενικα μαγκες, μην πανικοβαλεστε οτι και να σας συμβαινει. οχι μονο με το θεμα της ΑΑ. γενικα στη ζωη μας... να ψαχνουμε αυτο που θελουμε και να εχουμε εμεις την ευθυνη (οσο μας επιτρεπεται) και για την επιτυχια και για την αποτυχια.
 

aleksandros

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Υπαρχουν και αλλα εγω βασικα την αγοραζω επειδη ειναι φθηνη!
Τα αλλα ειναι λιγο ακριβα.
 

genesis

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

[quote author=aleksandros link=topic=1397.msg23850#msg23850 date=1263834256]
Υπαρχουν και αλλα εγω βασικα την αγοραζω επειδη ειναι φθηνη!
Τα αλλα ειναι λιγο ακριβα.
[/quote

σε νοιωθω, αλλα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι και ο ορθοτερος τροπος για να προσσεγγισεις ενα προβλημα... :)
 

Jakard

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

genesis είπε:
[quote author=aleksandros link=topic=1397.msg23847#msg23847 date=1263833232]
Εκανα εξετασεις για θυριοειδη μεχρι τοτε χρησιμοποιησα την σπιρολακτονη 2% για 1,5 μηνα δεν εδειξε τιποτα.
Με εβαλες σε υποψιες και καλα εκανες για να την σταματησω μολις τελιωσει το μπουκαλι.

δεν υπαρχει λογος να σταματησεις επειδη παρατηρησα εγω μια παρενεργεια (και για την οποια δεν ειμαι 100% σιγουρος). απλα εψαξα και βρηκα. αν πιστευεις στη σπιρο να τη συνεχισεις. (1,5 μηνας για σπιρο ειναι τιποτα, μιας και μεταβολιζεται πολυ ευκολα). ξαναλεω...συνεχισε αν την πιστευεις απλα κανε σε κανα 3-4 μηνες εξετασεις. μην πανικοβαλόμαστε κιολας...εξαλλου εγω ουσιαστικα την ειχα κοψει λιγο πριν παρατηρησω αυτο, για αλλους λογους, οπως αναφερω και στην αρχη.

υ.γ. γενικα μαγκες, μην πανικοβαλεστε οτι και να σας συμβαινει. οχι μονο με το θεμα της ΑΑ. γενικα στη ζωη μας... να ψαχνουμε αυτο που θελουμε και να εχουμε εμεις την ευθυνη (οσο μας επιτρεπεται) και για την επιτυχια και για την αποτυχια.
[/quote]

Με κανενα θεο να εχεις sides απο σπιρο , εγω πιστευω οτι μονο ι φινα και τα πιο δυνατα οπως , ντουτα ,φλουταμιδη μπορουν να προκαλεσουν sides.
 

genesis

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Jakard είπε:
Με κανενα θεο να εχεις sides απο σπιρο , εγω πιστευω οτι μονο ι φινα και τα πιο δυνατα οπως , ντουτα ,φλουταμιδη μπορουν να προκαλεσουν sides.

κι εγω αυτο ελεγα φίλε jakard...σε πολλα post που είχα κάνει έγραφα ότι η σπίρο δεν μου έχει εμφανίσει κανένα side. τουλάχιστον όχι κάτι που φαινόταν. και τώρα δεν ξέρω αν ευθύνεται η σπιρο, αλλα ολη αυτή η συσχέτιση σπιρο-κορτικοστεροειδη-θυρεοειδης με έκανε λιγο καχύποπτο. πάντως, επειδή έπαιρνα και ντούτα όλο αυτό το διάστημα, από ντουτα δεν είχα πρόβλημα γτ δεν την σταμάτησα...

*απλά είναι μια καλή ευκαιρία να κάνουμε και καμία εξέταση που δεν έχουμε κάνει, και να δούμε αν τυχόν και άλλοι που κάνουν χρήση τοπικής ή και oral σπιρο έχουν θεμα με θυρεοειδη.

**αυτο που λες για ``δυνατα`` είναι ψιλοανακρίβεια...εξαρτάται ΚΑΙ από τον εκάστοτε οργανισμό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Δε θυμάμαι να έχω διαβάσει κάποια έρευνα η κάποια αναφορά σε forum για παρενέργειες από τη χρήση τοπικής spironolactone... σε αντίθεση με πολλά άλλα τοπικά...

Παρόλο αυτά και λίγο που το έψαξα μετά τον προβληματισμό που έθεσε ο φίλος genesis δε βρήκα κάποια ιδιαίτερη αναφορά εκτός από μια μικρή αναφορά για την μη επίδραση της τοπικής spiro στην TSH σε ένα πολύ μικρό δείγμα γυναικών...
 

Jakard

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

genesis είπε:
[quote author=Jakard link=topic=1397.msg23865#msg23865 date=1263849126]

Με κανενα θεο να εχεις sides απο σπιρο , εγω πιστευω οτι μονο ι φινα και τα πιο δυνατα οπως , ντουτα ,φλουταμιδη μπορουν να προκαλεσουν sides.

κι εγω αυτο ελεγα φίλε jakard...σε πολλα post που είχα κάνει έγραφα ότι η σπίρο δεν μου έχει εμφανίσει κανένα side. τουλάχιστον όχι κάτι που φαινόταν. και τώρα δεν ξέρω αν ευθύνεται η σπιρο, αλλα ολη αυτή η συσχέτιση σπιρο-κορτικοστεροειδη-θυρεοειδης με έκανε λιγο καχύποπτο. πάντως, επειδή έπαιρνα και ντούτα όλο αυτό το διάστημα, από ντουτα δεν είχα πρόβλημα γτ δεν την σταμάτησα...

*απλά είναι μια καλή ευκαιρία να κάνουμε και καμία εξέταση που δεν έχουμε κάνει, και να δούμε αν τυχόν και άλλοι που κάνουν χρήση τοπικής ή και oral σπιρο έχουν θεμα με θυρεοειδη.

**αυτο που λες για ``δυνατα`` είναι ψιλοανακρίβεια...εξαρτάται ΚΑΙ από τον εκάστοτε οργανισμό.
[/quote]

Καλα ενταξει εχεις δικιο για τον οργανισμο , παντως αυτοι που εχουν δει μεγαλες διαφορες ηταν απο μινοξ με φινα . Μιν ξεχναμε οτι ι φινα με την μινοξ ειναι και τα μονα FDA Approved .Προσωπικα θελω πολυ να παρω φινα 0.8 μγ τιν μερα αλλα φοβαμαι πολυ. Το σιγουρο ειναι οτι θα προσθεσω αζελαικο οξυ στην μινοξ και σπιρο 5% πρωι και βραδω αφου πιστευω οτι για να κανει δουλεια η σπιρο θελει και μεγαλη σιμπηκνωση 5% και 2 φορες την μερα...Αν με τις εξετασεις ειμαι οκ θα παρω προσκαρ...φοβαμαι πολυ ομως μην γινει κατι που θα ειναι μονιμο , αν και εκτος απο το site propeciahelp δεν εχω δει αλλου ανθρωπους με μονιμα sides.
 

genesis

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

jakard Κοιτα να δεις...συμφωνω εν μερει με αυτα που λες. θέλω ομως να πω το εξής. για να εμποδίσεις την παραγωγή της dht, πρεπει να είσαι μονίμος (24/24 ωρες) καλυμένος 100% τοπικα. ασε τις παρενεργειες. η σπιρο, μεταβολίζεται σε λιγότερο από 4 ώρες (μπορεί και σε πολύ λιγότερο). για να χρησιμοποιησεις σπιρο σαν ένα topical και ένα αλλο όποιο νάναι topical (δηλαδη 2 topical dht blockers), θα πρέπει να βάζεις 3 φορές το 12ωρο. οπότε αυτό που λες για 2 φορές ίσως να είναι και λίγο. τώρα αν βάλεις 2 φορές τη μέρα 5% ή 3 φορές 5% τα sides θα σου χτυπησουν πιο ευκολα την πορτα.

anyway, γινομαι γραφικός, ο σκοπός που φτιάχτηκε αυτό το θέμα είναι να τσεκάρουν όσοι θέλουν αυτή την πληροφορία. δε με νοιαζει αν εχει ή δεν εχει συγκεκριμένες έρευνες. είναι καλό να το ψάξουν στον εαυτό τους όσοι δε βαριούνται για να έχουμε ένα database στο forum γ@μ1στ3ρ0. αυτός είναι ο λόγος..
 

Jakard

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

genesis είπε:
jakard Κοιτα να δεις...συμφωνω εν μερει με αυτα που λες. θέλω ομως να πω το εξής. για να εμποδίσεις την παραγωγή της dht, πρεπει να είσαι μονίμος (24/24 ωρες) καλυμένος 100% τοπικα. ασε τις παρενεργειες. η σπιρο, μεταβολίζεται σε λιγότερο από 4 ώρες (μπορεί και σε πολύ λιγότερο). για να χρησιμοποιησεις σπιρο σαν ένα topical και ένα αλλο όποιο νάναι topical (δηλαδη 2 topical dht blockers), θα πρέπει να βάζεις 3 φορές το 12ωρο. οπότε αυτό που λες για 2 φορές ίσως να είναι και λίγο. τώρα αν βάλεις 2 φορές τη μέρα 5% ή 3 φορές 5% τα sides θα σου χτυπησουν πιο ευκολα την πορτα.

anyway, γινομαι γραφικός, ο σκοπός που φτιάχτηκε αυτό το θέμα είναι να τσεκάρουν όσοι θέλουν αυτή την πληροφορία. δε με νοιαζει αν εχει ή δεν εχει συγκεκριμένες έρευνες. είναι καλό να το ψάξουν στον εαυτό τους όσοι δε βαριούνται για να έχουμε ένα database στο forum γ@μ1στ3ρ0. αυτός είναι ο λόγος..

4 ωρες διασπαση , και 4 ωρες μενει στον θυλακα. Μαλλον μπερδευτικες. Δεν ειναι ακριβως το ιδιο . Ναι για αυτο ελεγα να παρω και φινα για να ειμαι σιγουρος για την DHT. Αλλα δεν ξερω τι να κανω. Πιο δυνατο topical δεν μπορω να σκεφτω αν μπορει να υπαρχει και να ειναι ασφαλες. Εχω δει κατι wasenda pattern με σπιρο και φινα , εχω δει και το Ru γαμησε τα. Τι να παρεις τωρα γινεται χαμος.
 

genesis

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Jakard είπε:
4 ωρες διασπαση , και 4 ωρες μενει στον θυλακα.

για ξανατσέκαρέ το... :-\

οσον αφορα τα γνωστα sides...ναι θα συμφωνησω ότι ίσως να είναι το πιο ασφαλές...τώρα αν είναι δυνατό... :-\
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

aleksandros είπε:
Εκανα εξετασεις για θυριοειδη μεχρι τοτε χρησιμοποιησα την σπιρολακτονη 2% για 1,5 μηνα δεν εδειξε τιποτα.
Με εβαλες σε υποψιες και καλα εκανες για να την σταματησω μολις τελιωσει το μπουκαλι.

Γιατι να την σταματήσεις αφου οι εξετασεις ηταν καθαρες;;;; ::) ::)
Και γιατι οταν τελειωσει το μπουκαλι και οχι τωρα;;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

φιλε genesis καταρχην συγχαρητηρια για το θεμα
μια χαρα τα γραφεις


λοιπον παμε τωρα στο θεμα
καταρχην να πουμε οτι οι ερευνες που υπαρχουν για την σπειρονολακτονη
και τα λοιπα ειναι ερευνες που γινονται oral δηλαδη σε ληψη απο το στομα

και ερευνες οι οποιες γινονται με καθημερινη ληψη και σε ποσοτητα πανω αρκετα πανω απο 100mg την μερα

δεδομενου λοιπον αυτην της δοσολογιας
στην δικη μας χρηση παιδες τοπικα η δοση ειναι 20mg ανα ml

δεδομενου λοιπον οτι η σπειρονολακτονη μεταβολιζετε αρκετα πανω στο δερμα
αντε και αυτο να ακυρωσουμε
δεδομενου οτι η σπειρονολακτονη τοπικα περναει στο αιμα μας χοντρικα στο 1/4
πιστευω οτι περιπου 7mg παιρνανε στο αιμα μας
αντε και να περναει λοιπον στο αιμα ολοκληρη η ποσοτητα της σπειρονολακτονης ειναι 20mg

δηλαδη το 1/5 της κανονικης δοσης που παιρνουν απο το στομα
οποτε μιλαμε για μια ποσοτητα αμελητεα

συμπεριλαμβανομενου λοιπον και τους παραπανω παραγοντες της τοπικης χρησης
η ποσοτητα κατανταει κατα την γνωμη μου αστεια

για αυτο λοπον ειναι μια ουσια η οποια σπανια ( και δεν εχω ακουσει απο διαφορους ) να παραπονεθουν για καποια παρενεργεια

ετσι λοιπον πιστευω μου ειναι συμφωνα με την παραπανω αναλυση οτι το προβλημα υπαρχει για αλλους λογους σε εσενα
εφοσον υπαρχει ισως κρινετε αναγκαια η διακοπη της για εσενα

ο καθενας λοιπον μπορει να παει να κανεις αυτην την εξεταση που πηγες να κανεις και εσυ

ετσι λοιπον θα διαπιστωσει ο καθενας οτι η ακινδυνη η δοσολογια αυτη

υπαρχουν πολλα ατομα που εχουν προβλημα με τον θυροειδη
και σε καμια περιπτωση τα ατομα αυτα δεν ειχαν παρει καποια απο τις ουσιες που παιρνουμε εμεις . ετσι αυτη η παθηση μπορει να συμβαινει για διαφορους λογους

δηλαδη συνοπτοκα πιστευω οτι βαζοντας κανεις μια λοσιον 2% τοπικα
δεν πιστευω σε καμια περιπτωση να του προκαλεσει προβλημα με το θυροειδη
εκτος και αν αυτο το προβλημα ηδη υπαρχει

και πιθανον να υπηρχε σε σενα για τον Α η Β λογο

aleksandros είπε:
Εκανα εξετασεις για θυριοειδη μεχρι τοτε χρησιμοποιησα την σπιρολακτονη 2% για 1,5 μηνα δεν εδειξε τιποτα.
Με εβαλες σε υποψιες και καλα εκανες για να την σταματησω μολις τελιωσει το μπουκαλι.

να κατι τετοια διαβαζω και σκεφτομαι να σταματησω να γραφω στο φορουμ
και να παρακολουθω μονο σαν βοηθος της καλης λειτουργειας του φορουμ

ναι πετα το φιλε και πανε στο φαρμακειο και παρε καμια priorin η κατι παρομοιο
θα στο δωσει και ο δερματολογος

και αν δεις ποτε μαλλια , μαλλια θα γίνω και εγω

διαβασε λιγο περισσοτερο

αν κατσω καμια μερα και γραψω κανενα αλλο κατεβατο οι μισοι απο μεσα θα πετάξετε τα παντα
 

genesis

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

πανο, οπως σου εχω πει (αν θυμασαι) ουσιαστικα αλλοι ηταν οι λογοι που σταματησα τη σπιρο..αυτο ηταν μια ψιλοαφορμουλα.. ουσιαστικα το θεμα το εγραψα για την εξεταση του θυρεωειδη. ειναι μια εξεταση που πολυς κοσμος δεν την κανει. γτ εξαλλου ο περισσοτερος κοσμος δεν ασχολειται και πολυ. ``ξερει`` οτι του λενε. επισης, οπως ειπες κι εσυ, μπορει μια ορμονολογικη ανωμαλια να οφειλεται καπου αλλου ή και ``πουθενα``. επίσης, αυτό που λες με τις δοσολογίες, έχεις ένα δίκο. αλλα δε σημαινει οτι αν παρεις το 1/5 από μια οποιαδήποτε ουσία δεν μπορεί να σε επηρεάσει κάπου. όπως και το αντίθετο. σου λεει π.χ. ότι το ταδε φάρμακο έχει συνιστόμενη δοσολογία τόσο..αν εσύ πάρεις το 5απλάσιο δεν έιναι σίγουρο ότι θα έχεις κάποια παρενέργεια ή επιπλοκη...σίγουρα οι πιθανοτητες δεν ειναι σε καμια περιπτωση ίδιες, ούτε καν αναλογικές με την παραπανω-παρακατω ποσότητα...δεν είχα σκοπο να φοβήσω...(άσε που για να φοβηθει κάποιος δε χρειάζεται εμένα, ας διαβάσει τις παρενέργεις του οξυγόνου και του αζώτου και αν ξαναναπνεύσει γραψε μου... ;D)

υ.γ: δεν ξέρω αν ο nomore πήρε αφορμή το παρόν θέμα, αλλά όπως και να έχει ``χαίρομαι`` που θα κανει την εξέταση.. καλα αποτελέσματα Nomore.
 

genesis

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

προσωπικα συμφωνω σχεδον 100% και γιαυτο αλλωστε σου ειπα ``άσε που για να φοβηθει κάποιος δε χρειάζεται εμένα, ας διαβάσει τις παρενέργεις του οξυγόνου και του αζώτου και αν ξαναναπνεύσει γραψε μου``

το γτ το εγραψα το θεμα, δεν ηταν προσωπικη απαντηση για σενα αλλα ``τεκμηριωση`` για τα παιδια που μπαινουν στο forum για να μην νομιζουν διαφορα αλλα γενικα να ψαχνονται.

τα επομενα που θα σου πω στα λεω με πολυ αυστγρο υφος (επετρεψε μου) και γιαυτο ειναι με Bold: ``ειναι υποχρεωση της ανθρωπινης φυσης σου να μεταδιδεις τη γνωση σου, και επισης υποχρεωση της ανθρωπινης φυσης σου να προστατευεις τον εαυτο σου έτσι ώστε να μη σε νοιαζει τελικά τι θα κανει ο άλλος, ΑΛΛΑ να αρκείσαι στο οτι του έδωσες τη γνωση.. κοινως, κανε το καλο και ριξτο στο γιαλο... ;)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα