Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

genesis

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Άκης είπε:
Και ενώ η φινα την κρατά μειωμένη για ημέρες και παίρνωντας απλώς συνεχίζεις να διατηρείς τα επίπεδα χαμηλά, συμβαίνει το ίδιο και με τα τοπικά; Γιατί αλλιώς είναι να διατηρείς τα επίπεδα χαμηλά συνεχώς και αλλιώς να ανεβαίνουν, να τα μειώνεις πχ το μεσημέρι που βάζεις λοσιόν, να ανεβαίνουν κοκ.

admin δεν ξερω για αλλα τοπικα αλλα η τοπικη duta σιγουρα απρροφάται από το δέρμα και σίγουρα περνάει στο αίμα...και η duta, μένει πολύ παραπάνω στο αίμα από τη φίνα.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

σαφως και η ντουτα παιρναει

ολα αυτα ειναι θεωριτικα και λογικα ακη που ειπες
και με βαση την λογικη στεκουν

αν μη τι αλλο τα τοπικα σαφως και παρναν στο αιμα σαφως και κανουν
δουλεια αλλωστε αν δεν γινοταν κατι τετοιο δεν θα ειχαμε sides

σκεψου οτι λοσιον ακομη 2 η και καλυτερα 5% παρουσιαζουν καποιες ενοχλησεις
σκεψου η δοσολογια να ηταν αναλογη της oral
τι ειχες να γινει τοτε και τι sides θα βγαιναν

υπαρχουν επισης και φαρμκα τα οποια ειναι αυτοκολητα
που κολλαν στο δερμα και σε προστατευουν ειναι φυσικα approved
αρα κανουν δουλεια
χορηγημενα για αλλους λογους βεβαια

γιατι οχι να μην υπηρχε και ενα παρομοιο αυτοκολητο βραδιας αποδεσμευσης με τις δικες μας ουσιες


εξξαλου και οι ωρες που υποτιθετε οτι προστατευει η σπειρονολακτονη δεν ειναι και λιγες
αν αναλογιστεις και την δοσολογια

πιστευω γενικα οτι τα τοπικα λογο της ακινδυνοτητας "εστω και σχετικης"
εχουν τον πρωτο λογο
το χαπι καλο ειναι να ερχετε μετα απο πολυμηνη χρηση λοσιον
 

genesis

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Παναγιωτης είπε:
εξξαλου και οι ωρες που υποτιθετε οτι προστατευει η σπειρονολακτονη δεν ειναι και λιγες
αν αναλογιστεις και την δοσολογια
παναγιωτη αυτο το υποτιθεται ειναι που θα μας φαει...κατα αλλους, υποτιθεται οτι σπιρο προστατευει πολυ λιγοτερο απο αυτο που νομιζουν...σκεψου εχω διαβασει απο καποιους οτι η σπιρο πιστευεται οτι μεταβολλιεζατι σε 4-5 ωρες και απο αλλους οτι μεταβολιζεται σε λιγοτερο απο 80 λεπτα.

Παναγιωτης είπε:
πιστευω γενικα οτι τα τοπικα λογο της ακινδυνοτητας "εστω και σχετικης"
εχουν τον πρωτο λογο
το χαπι καλο ειναι να ερχετε μετα απο πολυμηνη χρηση λοσιον

προσωπικα αυτο δεν το δεχομαι... δεν ειμαι και πολυ σιγουρος τι ειναι πιο ``επικινδυνο``. και ισως καποια στιγμη να αποδειχθει οτι απαξ και υπαρχει στη λοσιον ενας πολυ καλος διαλυτης και ενας πολυ καλος οδηγος (οπως πχ ειναι το υγρο της duta είναι οδηγος) η τοπικη εφαρμογη είναι πιο επικινδυνη απο την Oral.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

genesis είπε:
παναγιωτη αυτο το υποτιθεται ειναι που θα μας φαει...κατα αλλους, υποτιθεται οτι σπιρο προστατευει πολυ λιγοτερο απο αυτο που νομιζουν...σκεψου εχω διαβασει απο καποιους οτι η σπιρο πιστευεται οτι μεταβολλιεζατι σε 4-5 ωρες και απο αλλους οτι μεταβολιζεται σε λιγοτερο απο 80 λεπτα.

Πιθανον ειναι φιλε αλλα μεχρι να εχουμε κατι επισημοσ τα χερια μας
μενουμε εκει
τα 80 λεπτα ειναι ενα τιποτα και στην "δικη μου" λογικη δεν πολυ στεκει

genesis είπε:
προσωπικα αυτο δεν το δεχομαι... δεν ειμαι και πολυ σιγουρος τι ειναι πιο ``επικινδυνο``. και ισως καποια στιγμη να αποδειχθει οτι απαξ και υπαρχει στη λοσιον ενας πολυ καλος διαλυτης και ενας πολυ καλος οδηγος (οπως πχ ειναι το υγρο της duta είναι οδηγος) η τοπικη εφαρμογη είναι πιο επικινδυνη απο την Oral.

τι σε κανει να το πιστευεις αυτο
ναι θα μπορουσα να συμμεριστω αυτη την αποψη εν μερη
καθως κατι εχει βγει για την τοπικη χρηση που δειχνει οτι μπορει να ειναι εφαμιλη

αλλα ξερεις κατι αν ηταν ετσι εγω παλι θα προτιμουσα τα τοπικα
γιατι αν περνουσε η ιδια ποσοτητα στο αιμα και μας εκανε την ιδια ζημια

γιατι να περιμενω να παει το φαρμακο στο στομαχι να μεταβολιστει στο συκωτι να μπει στο αιμα και απο εκει να παει εκει που ειναι να παει και μετα να κανει την δουλεια

ενω τοπικα για παραδειγμα η σπειρονολακτονη που ανεφερες πριν μεταβολιζετε πανω στο δερμα και παει "πιο γρηγορα"
 

show_palmettos

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

παιδια να ρωτησω κατι? μου βρηκανε σε εξετασεις οτι εχω τρανσαμινασες ορου GTSP 96 ενω το φυσιολογικο ειναι απο 5 ως 40 ...και σε αναζητηση στο ιντερνετ βρηκα ενα σαιτ που γραφει οτι μπορει καποια καρδιολογικα φαρμακα να αυξανουν τις τρανσαμινασες ή και οτι οι αυξημενες τρανσαμινασες μπορει ειναι λογο ηπατιτιδας Β ή C

και αναρωτιεμαι...μηπως αυξηθηξαν επειδη βαζω τοπικα σπιρονολακτονη?
 

Xaris28

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

Εγώ για αύξηση των τρανσαμινάσων ξέρω ότι φταίει η φίνα και ακόμα πιο πολύ η ντούτα.Για σπίρο δεν έχω βρει κάτι.
 

geofish

New Member
Απ: Παρενέργειες Σπιρονολακτόνης (Αldactone)

show_palmettos είπε:
παιδια να ρωτησω κατι? μου βρηκανε σε εξετασεις οτι εχω τρανσαμινασες ορου GTSP 96 ενω το φυσιολογικο ειναι απο 5 ως 40 ...και σε αναζητηση στο ιντερνετ βρηκα ενα σαιτ που γραφει οτι μπορει καποια καρδιολογικα φαρμακα να αυξανουν τις τρανσαμινασες ή και οτι οι αυξημενες τρανσαμινασες μπορει ειναι λογο ηπατιτιδας Β ή C

και αναρωτιεμαι...μηπως αυξηθηξαν επειδη βαζω τοπικα σπιρονολακτονη?

Πήρες καμία αντιβίωση τώρα τελευταία? Πριν την εξέταση το βράδυ ήπιες καθόλου?
Η αλκαλική φωσφατάση (ALP)πόσο είναι?
Κατά 99 % δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς συμβαίνει καμία φορά να είναι ανεβασμένες αλλά για καλό και για κακό κάνε σε ένα μήνα ξανά εξετάσεις .
Όσο για ηπατίτιδες αν δεν πας δε πονηρά μέρη δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα