Παρενέργεια από βιοτίνη

nine

Active Member
Μήπως εχεις και ναυτία, κάτι σαν θολούρα?
Πάντως το μούδιασμα εχει σχέση με υπερβολική μειωση της pgd2.
Και είναι επικίνδυνο.
Προφανως δεν σε βοηθάει η βιοτινη.

Μπορείς να πάρεις βασιλικό πολτό της superfoods, αυτο θα σε βοηθησει.

Θολουρα, ναυτια οχι. Μονο στο γυμναστηριο μετα απο 2ωρο λογω ζεστης υπαρχει μια ζαλαδα τωρα το καλοκαιρι.
Δημιουργει σιγουρα αρκετο φουσκωμα στο στομαχι που πριν δεν ειχα.

Στο μαλλι δεν εκανε τιποτα στα ατονα μαλλια χτυπημενα απο αα οπως επισης κανενα regrowth. Τα μαλλια εχω την εντυπωση μακραινουν γρηγοροτερα. Σιγουρα ειδα διαφορα στα νυχια που μεγαλωνουν πιο γρηγορα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Tουλαχιστον ειδες regrowth στα νυχια..εμενα δε με πιανει τιποτα και πουθενα

Θολουρα, ναυτια οχι. Μονο στο γυμναστηριο μετα απο 2ωρο λογω ζεστης υπαρχει μια ζαλαδα τωρα το καλοκαιρι.


. Σιγουρα ειδα διαφορα στα νυχια που μεγαλωνουν πιο γρηγορα.
 

NikosV

Member
Το λεω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι φταει αυτο αλλα ειναι το μονο που αλλαξα, η βιοτινη μου προκαλεσε αλλεργια και εβγαλα κοκκινιλες στο δεξι μου χερι (ναι μονο εκει) την σταματαω απο σημερα και βλεπουμε.

Solgar 1000mg
 
Τελευταία επεξεργασία:

karampalikis

Active Member
Το λεω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι φταει αυτο αλλα ειναι το μονο που αλλαξα, η βιοτινη μου προκαλεσε αλλεργια και εβγαλα κοκκινιλες στο δεξι μου χερι (ναι μονο εκει) την σταματαω απο σημερα και βλεπουμε.

Solgar 1000mg
Δεν είναι καθόλου απίθανο....γενικά οι βιταμίνες Β σε μεγάλες συγκεντρώσεις μπορεί να προκαλέσουν δερματικά προβλήματα (ή και να καλυτερεύσουν κάποιες φορές)
 
Το λεω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι φταει αυτο αλλα ειναι το μονο που αλλαξα, η βιοτινη μου προκαλεσε αλλεργια και εβγαλα κοκκινιλες στο δεξι μου χερι (ναι μονο εκει) την σταματαω απο σημερα και βλεπουμε.

Solgar 1000mg
Έχεις μετρήσει την Οιστρονη σου?

Όταν η Οιστρονη είναι η ανεβασμένη η Βιοτινη δημιουργεί πρόβλημα.


Η Βιοτινη μονο σε υψηλή DHT βοηθά.
 
Δεν είναι καθόλου απίθανο....γενικά οι βιταμίνες Β σε μεγάλες συγκεντρώσεις μπορεί να προκαλέσουν δερματικά προβλήματα (ή και να καλυτερεύσουν κάποιες φορές)
Δεν είναι θέμα συγκέντρωσης, είναι θέμα λάθος θεραπείας.
 

karampalikis

Active Member
Δεν είναι θέμα συγκέντρωσης, είναι θέμα λάθος θεραπείας.
Αν κάποιος παίρνει βιοτίνη για να ξαναβγάλει μαλλιά ή για να σταματήσει την αα, τότε ναι είναι λάθος.
Αλλά από την στιγμή που παίρνει βιοτίνη η συγκεκριμένη παρενέργεια είναι πολύ πιθανό να οφείλεται στην βιοτίνη (όπως και πονοκέφαλοι, σπυριά)
 

NikosV

Member
Στην δικια μου περιπτωση δεν φταιει η βιοτινη αλλα κατι δερματικο βαση αυτα που μ ειπε ο φαρμακοποιος,επειδη λεει ηταν στο ενα χερι και μονο.Οποτε δικο μου λαθος.
 
Στην δικια μου περιπτωση δεν φταιει η βιοτινη αλλα κατι δερματικο βαση αυτα που μ ειπε ο φαρμακοποιος,επειδη λεει ηταν στο ενα χερι και μονο.Οποτε δικο μου λαθος.
Ξέρεις ορισμένες φυσικές ουσίες επιδρούν μόνο στο μισό οργανισμό.
Άλλες στο δεξί μέρος του σώματος κι άλλες στο αριστερό μέρος του σώματος.

Πχ τα ωμέγα λιπαρά που έχει η Ρεγγα, που είναι ισχυρά αντιγηραντικα.

Η θυλικια ρεγγα επιδρά στο αριστερό μέρος του σώματος και η αρσενική στο δεξί μέρος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Τι ακριβως εννοεις ?Να σου στειλω πμ αν ειναι ?
3 τύπους δέρματος και μαλλιών έχουμε.

Ξηρό δέρμα
Λιπαρό δέρμα
Κανονικό δέρμα

Το δέρμα και τα μαλλιά έχουν άμεση σχέση με τοις Ορμονες.

Δηλαδή στο,

Ξηρό δέρμα όταν υπάρξει τριχόπτωση είναι αναβασμενη η Dht.

Στο Λιπαρό δέρμα με τριχόπτωση, είναι ανεβασμένη η Οίστρονη.

Στο Κανονικό δέρμα με τριχόπτωση είναι ανεβασμένη η Εστραδιολη.

Και βέβαια οι θεραπεία είναι διαφορετική σε κάθε περίπτωση.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
η βιοτινη απο οσο θυμαμαι ειναι το μοναδικο συμπληρωμα που βοηθαει την μονιμη παρενεργεια του roaccutane, που ειναι η μονιμη διακοπη παραγωγης σμηγματος παρα την διακοπη του.
δεν θυμαμαι ομως να εχει βοηθησει καποιον στην ΑΑ
 

karampalikis

Active Member
Μονο αυξηση λιπαροτητας προκαλει η βιοτινη κατα 99% η μονη παρενεργεια
Πριν δύο χρόνια είχα ξεκινήσει βιοτίνη 5000 mcgs την ημέρα και προσωπικά δεν είχα καμία παρενέργεια. Πριν την ξεκινήσω όμως είχα ψάξει αρκετά στο ιντερνετ. Δύο είναι οι συχνότερες παρενέργειες που θυμάμαι να είχαν οι περισσότεροι: σπυριά-ακμή και πονοκέφαλος. Υπάρχουν και αρκετά βίντεο κυρίως με γυναίκες. Πολλοί/ές από αυτούς έπαιρναν 10000 mcgs.
 

Harris_G

Well-Known Member
Πριν δύο χρόνια είχα ξεκινήσει βιοτίνη 5000 mcgs την ημέρα και προσωπικά δεν είχα καμία παρενέργεια. Πριν την ξεκινήσω όμως είχα ψάξει αρκετά στο ιντερνετ. Δύο είναι οι συχνότερες παρενέργειες που θυμάμαι να είχαν οι περισσότεροι: σπυριά-ακμή και πονοκέφαλος. Υπάρχουν και αρκετά βίντεο κυρίως με γυναίκες. Πολλοί/ές από αυτούς έπαιρναν 10000 mcgs.
Εγω προσωπικά με την 10.000mcg πολυ ακμη, μειωσα σε 1000αρα solgar και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 
Μπλουζα